Rudi Koopmans lad het wel gezien na Rocky 1 geboorte kleindochter welkome afleiding voor Rinus Israel voetballerlei CcidócSomxvnt ZATERDAG 9 FEBRUARI 1991 PAGINA 11 gartah Moskou wil in Parijs spelen )SKOU Spartak Moskou heeft de Europese Voetbal Unie ■zocht zijn thuiswedstrijd voor de kwartfinales van het toer- u' om de Europese beker voor landskampioenen tegen Real drid op 6 maart in Parijs te mogen spelen. Volgens Oleg Ro- ntsjev, de trainer van Spartak, is het in verband met de win- se omstandigheden onmogelijk op 6 maart in het Loesjniki- dion in Moskou te spelen. weede versterking voor club van Haan ]URENBERG De club van Arie Haan, FC Nürnberg, heeft 1 voor het sluiten van de transfermarkt, na Dorfner, een eede speler teruggehaald. Met Eintracht Frankfurt werd ireenstemming bereikt over de transfer van Eckstein. De Bernard Tapie ...blijft... is voor de 26-jarige aanvaller ligt rond de drie miljoen gulden. P Tapie blijft voorzitter OM MARSEILLE Bernard Tapie blijft voorzitter van Olympique Marseille. De zakenman, tevens eigenaar van de Franse club, besloot deze week zijn werk voort te zetten. International Jean- Pierre Papin deelde namens de spelersgroep mee, dat de drei gende staking daarmee van de baan was. Tapie legde vorige week het voorzitterschap neer, nadat hij door de tuchtcommissie voor een jaar was geschorst wegens het beledigen en bedreigen Uitspraak over Beerschot later ANTWERPEN De rechtbank van Antwerpen heeft de uit spraak over de faillissementsaanvraag voor de voetbalclub Beer schot uitgesteld. Waarschijnlijk binnen een maand zal worden beslist over het voortbestaan van de club uit de hoogste Belgi sche afdeling. De officier van justitie had vorige week om op heffing van Beerschot gevraagd, omdat de club niet in staat was zijn schuldeisers te betalen. Geen speelgeld voor Roger Milla LONDEN Nadat de Engelse voetbalbond weigerde Roger Milla van Cameroun een extra premie te betalen besloot de ster van het WK voetbal op Wembley niet uit te komen in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Engeland. Cameroun deed het verzoek nadat bekend werd, dat de Argentijn Diego Marado- na bij de jubileum wedstrijd van het 100-jarig bestaan van de lea gue 100.000 pond sterling (330.000 gulden) had ontvangen. Dat Milla (39) geen Maradona is was al eerder bekend. Het duel in Londen zou Milla's laatste optreden zijn geweest. Engelse politici contra relschoppers LONDEN De Engelse politici zijn voorstander van het instel len van een 'Europese lijst' met daarop de namen van de meest beruchte relschoppers bij het voetbal. Een dergelijke lijst zou het mogelijk maken gewelddadige fans de toegang tot een land te ontzeggen, waardoor eventuele rellen kunnen worden voorko men. „De namen van de relschoppers kunnen op deze manier tussen de voetbalnaties worden uitgewisseld, zodat ze bij vertrek of aankomst direct worden opgepikt", verklaarde de conserva tieve politicus Sir John Wheeler. Bijna tien jaar geleden sloe gen ze elkaar bijna letterlijk de hersens in, met als inzet de Europese bokstitel in het halfzwaargewicht. In het openbaar beschimpten ze el kaar waar mogelijk. Rudi Koopmans („Die oude man") en Alex Blanchard („Die lan ge met z'n grote bek") leken vijanden voor het leven. Ze ker toen ze elkaar bij Mies Bouwman figuurlijk in de haren vlogen. Anno nu zijn ze een twee-eenheid, trainer- /coach en pupil. Op 1 maart wordt duidelijk of Blanchard (32) en Koopmans (43) een koningskoppel vormen. Op die dag, als tenminste alles goed gaat, bokst Blanchard in de Philipshal in Dtissel- dorf om de Europese titel. Te genstander is de Duitser met de Italiaanse naam, Graciano Rocchigiani. Rudi Koopmans: „Henk Ruhling. Die is pas slecht voor het boksen". .TERDAM Sylves- Stallone zat er ooit ie hoog achter op te kten en werd er multi- iljonair mee. Zijn rol- ent 'Rocky', het gero- antiseerde levensver- al van een boksende ar- >edzaaier, groeide zelfs tot een bestseller in de jscoop. De lotgevallen n 'Rocky Balboa', neer zet door Stallone him- f, zijn met een beetje itasie te vergelijken •t de haat-liefdesfeer in verhouding tussen )opmans en Blanchard. barkeeper in het Amster- ïse café Oort gooit de op- rking achteloos op de toog. udi is een moordgoser, de bokser, die Nederland heeft voortgebracht. Uit goot kwam-ie, dat heb ik t eigen ogen gezien. Ik ken m vanaf m'n prille jeugd, f jaar Europees kampioen, kan hem dat nazeggen? ^Rchtig verhaal zit er in die |n. Hij en Blanchard, typisch t Rocky-verhaal. Eerst té- n elkaar op leven en dood dan samen. Het verbaast trouwens dat Rudi nog een lerview weggeeft. Tegen- rdig wimpelt hij alle jour- iten af. Zelfs in televisie eft hij geen trek meer. Hij ligert alles". t keer niet, alhoewel... Wie ook door de deur komt, fcn Koopmans. Even later komt er een verontschuldi gend telefoontje. Klein foutje in de regie, het blijkt die dag zijn verjaardag te zijn, de 43ste alweer - en zijn vriendin heeft haar zinnen gezet op een diner bij kaarslicht. De keus valt de voormalige broodvechter las tig, uiteindelijk maakt hij toch anderhalf uur vrij. Afspraak is afspraak, tenslotte. De barkee per, type joviale peer met playboy-hoofd, waarschuwt al vast: „Rudi is een rare goser, pas op. Als het hem niet aan staat loopt hij zó halverwege het gesprek de deur uit". Veel goeds Dat belooft veel goeds. Geen prikkelende vragen over Koopmans' criminele zijpaden, het louche etiketje van de bokssport, of het gerotzooi met de fiscus? Voor wie het niet exact meer weet: Rudi Koop mans werd aan het eind van zijn imposante carrière voor de eerste keer écht gevloerd. Met een naheffing van 450.000 gulden, ondertekend door de vaderlandse belastingheffer. Wie dan het café, officieel op naam van Koopmans' zoon Bernhard, naar belastingher vormer Oort durft te noemen, moet toch minimaal gevoel voor humor in huis hebben. Rudi Koopmans komt binnen. Joviale groet, stevige hand druk. Gebruind, staalblauwe ogen. Vriendin, type fotomo del met Yorkshire-terriër op de arm, in het kielzog. „Inter views, nee, die zie ik niet meer zo zitten", opent Koopmans. Publiciteit voor Blanchard, zijn gabber, blijkt de enige drijfveer om het taboe te door breken. De geboren Fries, al jaren Hagenaar, weidt dan uit over de tijd dat hij zelf met ze kere regelmaat de voorpagi na's haalde. Soms leuk, min stens zo vaak als de bonte hond, als middelpunt van schandaal nummer zoveel. Of als-ie weer eens afgeschreven was. De meeste persmensen kunnen hem inmiddels gesto len worden, is de conclusie. „Meestal had ik gezellig ge praat, maar in de krant stond dan een heel ander verhaal. Narigheid was het gevolg, of gezeur aan m'n hoofd. Zit ik niet op te wachten, zeker nu niet meer. Ik werk liever ach ter de schermen. Wat ze over me schreven kon me trouwens geen reet verrotten. Wat ze over me zeiden interesseerde me ook niet. Als ik in een dis cotheek kwam, was ik volgens anderen altijd dronken ge weest, terwijl ik niet dronk en elke morgen om acht uur al aan het hardlopen was. Al die jaren heb ik voor m'n sport ge leefd. Het moet afgunst zijn geweest, die negatieve benade ring. Het is een nagemaakte wereld". Onberispelijk Rudi Koopmans, een sportman met een onberispelijke staat van dienst. Opgegroeid in Leeuwarden, als straatschoffie. Gezin van negen kinderen, vader verdiende amper het zout in de pap. Koopmans: „Wij kregen alleen 's een stukje vlees. Doordeweeks hadden we vaak niet eens be leg op brood. In die tijd leerde je vechten. Ik was tien jaar en zat in jeugdbendes, het was al tijd knokken. Er is wel eens een dooie gevallen". Rudolf Koopmans, van 30 ja nuari 1948, bleek een begena digd bokstalent. In sportschool Frisia leerde hij de eerste kneepjes. Zijn contributie en bokskleding betaalde hij zelf door de wedstrijdduiven van de buren te vangen en aan de plaatselijke poelier te verko pen. In die tijd werd z'n on verzettelijke karakter ge vormd. „Als je geen honger hebt, word je nooit een killer. Rijke-lui's zoontjes kunnen niet boksen. Een definitie van boksen? Analyseren van je te genstander, concentreren. Vertrouwen hebben in je trai ner. The noble art of self de fence? Ik zie het zo: Wie blijft staan, die wint". Vijf jaar ('79-'83) regeerde Koopmans met ijzeren vuist in Europa, leverde hij heroïsche gevechten met onder anderen Aldo Traversaro, Hocine Ta- fer, Manfred Jassman en Alex Blanchard. De aanval op de werereldtitel, tegen Moestafa Mohammed in Los Angeles, hoort in het rijtje thuis. Al was het destijds een desillusie. Koopmans zelf houdt het er nog steeds op dat een kopstoot hem destijds uitschakelde. In 1982 stonden Koopmans en Blanchard tegenover elkaar, een duel tussen de meester en de leerling. Een opgeklopt gevecht, mede door een ge ruchtmakende tv-uitzending bij Mies Bouwman. Koopmans, die het gevecht zwaar geha vend zou winnen: „Iedereen vond het vooraf prachtig. Blanchard werd uitgelokt. Hij ging er op in, was nog jong, had een hoop praatjes. En ik ben nooit een jongen geweest die zich de kaas van het brood liet eten. Dus riep ik: doe het licht maar uit, we vechten het hier wel uit, achter de coulis sen, zónder handschoenen". Blanchard moest destijds zijn grootspraak inslikken, Koop mans ging nog even door als onaantastbaar kampioen. Tot hij in hét gevecht met de Fransman Rufino Angulo zijn hand verbrijzelde, een inci dent dat hem in zijn laatste EK-gevecht tegen Caramano- lis opbrak. In de achtste ronde moest hij opgeven; het einde van een tijdperk. Naweeën De naweeën van een carrière als prijsvechter zijn Koopmans niet bespaard gebleven. Alhoe wel hij in 22 jaar boksen geen enkele knock-out incasseerde, heeft hij anno nu op diverse plaatsen klachten. Een ver groeide hand, een onwillige el leboog, een nekwervel die hem soms uit de slaap houdt. Koopmans: „Altijd maar trai nen, altijd maar topsport, dat is niet gezond. Nee, niet alleen bij boksen. Wie aan topsport doet, alle topsport, pleegt roof bouw op z'n lichaam. Maar als ik het over mocht doen, dan deed ik het precies zo. Ik heb een wereldleven gehad. Na tuurlijk, het was afzien. Maar een ander ging naar de fa briek, naar z'n baas. Ik was bezig met de sport waar ik gek van was. En nog steeds gek van ben". Koopmans zit inmiddels ont spannen op z'n stoel, koffie binnen handbereik, af en toe een sigaret. Aan niets is meer te merken dat we met een man te maken hebben die als bot wordt afgeschilderd, een man met criminele connecties, een man die verdacht werd van fraude en handel in drugs en daarvoor ook werd veroor deeld. Koopmans gaat het on derwerp ook niet uit de weg, praat rustig en overtuigend. De verhalen over de onderwe reld en mafia zijn hem natuur lijk ook bekend. Koopmans: „Ach, al die verhalen. Ik kijk het liefste naar de sport. Er lo pen meer misdadigers buiten de gevangenis dan erin. Met die afpersingszaak ben ik het slachtoffer geworden van zo genaamde vrienden. Of het slecht is voor het boksen? Ja. Maar Henk Ruhling (de boks- promotor die met Koopmans samenwerkte) is nog veel slechter voor het boksen". Autoverkoper Koopmans imiteert hem dan. Zet een buik op, gebaart met een denkbeeldige sigaar. „Dat imago, van die sluwe zaken man, sigaar in z'n hoofd, dét is bepalend. Ruhling heeft geen FOTO: CORNE SPARIDAENS verstand van boksen, hij is een goeie autoverkoper. Tweede hands wel te verstaan. Auto's die verrot zijn en die hij aan prijst omdat ze zo goed zijn. Van Ruhling heb ik nog geld tegoed, 16 miljoen lires. Die stak hij in zijn zak nadat ik in Italië Cavina in de eerste ron de k.o. sloeg. Met die man praat ik dan ook niet meer. Het is gewoon een dief, koning rat onder de ratten. Tegen woordig boycot hij Blanchard ook, alleen omdat ik hem train". De naam is weer gevallen, Alex Blanchard, die niet zoals plan tegen Tom Collins zal boksen om de Europese titel in het halfzwaargewicht (Collins vond de gage te laag) maar te gen Rocchigiani. Met zijn voormalige tegenstrever Koopmans als (ongediplomeer de) steun en toeverlaat. Toch de Rocky-story? Koopmans: „Schei uit over die Rocky. Ik heb de eerste van die films ge zien, waardeloos. De rest wil ik niet zien, het heeft niks met boksen te maken. Er is maar één goeie boksfilm, Raging Bull met Robert de Niro. Blan chard? Die had bij mij moeten blijven. We zijn een tijdje uit elkaar geweest, misverstand. Met mij op de achtergrond was hij die Europese titel nooit kwijtgeraakt. Ik heb vertrou wen in hem. Als hij zijn ver stand erbij houdt. Hij heeft be paalde klasse en heeft nauwe lijks geleden. Alleen eigenlijk in die partij tegen mij..." RUUD DE JAGER [STERDAM Het it Rinus Israel goed. iar om nu te zeggen dat iedereen laat groeten, wat al te zeer bezijden waarheid zijn. Daar- ir is de sinds begin sep- ber vorig jaar op non- ef staande voetbaltrai- ir toch wat te selectief in keuze van zijn - laten zeggen - relaties. Want illen dat de geblokte id-prof veel vrienden in voetballerij heeft, is ik wat overdreven. Toch ïtving hij vlak voor de arwisseling, soms zelfs ,1 onverwachte hoek, een ïartje met de beste wen- in. „Pas dan stuur ik ze at terug", spreekt de «•-Amsterdammer, in de bonkamer van zijn roya- i flat op de derde verdie- jng in 'Noord' ietwat prtgallig. „Maar niet ie- treen", voegt hij er on middellijk aan toe. „Er as er trouwens eentje bij In wie ik niet eens het jlres heb". Ivenstaande mededeling van Inus Israel kan een beetje (mbolisch worden genoemd lor de positie, waarin de oud- tfenmeester van FC Zwolle, t Den Bosch (2x), Feyenoord 1 het Griekse PAOK thans jrkeert. „Ik heb het best far mijn zin", vervolgt de pn, die ooit als één van de fste verdedigers van de we id werd beschouwd, maar Jn kunsten wegens een bles- |re nimmer op een wereldpo- Rinus Israel thuis: „Ik heb het best naar mijn zin". dium mocht vertonen. „Hoe wel ik natuurlijk liever ergens een club zou willen hebben. Want voetbal is nog steeds het mooiste wat er is. Een fantasti sche sport". Enig aandringen levert van Rinus Israel overigens de be kentenis op dat hij best op een andere manier zijn dagen zou willen vullen. Bijna elke och tend vanaf negen uur een duurloopje van ruim een half uur, gevolgd door uitgebreid koffie-drinken en een kaartje- leggen met vrienden in hartje Amsterdam is het wel zo n beetje. Waarbij de 'warme hap' om een uur of vijf en een avondje televisie (lees: sport) kijken de resterende uurtjes vullen. „Nee, hobby's heb ik er niet door gekregen", meldt Is rael, toch met een grijns op het door een royale bril overscha duwde gezicht. „Had ik al niet, heb ik nog niet. Kokkerellen? Nee zeg! Koffie zetten, dat kan ik. Beter dan m'n vrouw, zegt ze. Maar daar gebruik dan ik dan niet zo zetmachine voor. Gewoon water koken. Dan gaat het om de juiste verhou ding. En die heb ik, zegt ze". Niet gebukt Rinus Israel lijkt inderdaad niet gebukt te gaan onder de gedwongen werkeloosheid. Als hij het desgevraagd inderdaad FOTO: STEPHEN EVENHUIS ontkent, kan dat haast geen pose zijn; wat overigens geheel in de stijl is zoals hij die zich in loop der jaren heeft aangeme ten. Recht door zee, soms mis schien wat te zwart wit, maar altijd eerlijk. Welke karakter trek hem zowel bij Feyenoord als tijdens zijn tweede verblijf bij Den Bosch op een voortij dig vertrek kwam te staan. „Het heeft geen zin om door te gaan met mensen, die verkla ren het niet in je te zien zit ten", is zijn stelling. Die, en dat geeft hij grif toe, wordt vergemakkelijkt door de 'gou den handdruk' in Rotterdam en de toezegging dat zijn sala ris zou worden doorbetaald in Den Bosch. „Ik kan het voorlopig nog wel even uitzingen", gaat Israel verder. „Kijk, als ik tot m'n 65e niks meer om handen zou hebben, zal ik op een bepaald moment wel een stapje terug moeten doen. De tering naar de nering zetten, ja. Ik heb de laatste jaren veel verdiend en we hebben er royaal van ge leefd. Voor mezelf heb ik ove rigens niet zo gek veel nodig. Maar ik wil natuurlijk wel weer aan de slag. Mezelf in de etalage zetten? Heb ik nog nooit gedaan. Ik heb in be stuurskamers niets te zoeken. Kijk, als je bij een club zit, moet je dat soort dingen wel doen. Met sponsors praten en zo. Vinden die mensen leuk. Hoort bij je werk. Had ik ook nooit zo'n moeite mee. Obli gaat over voetbal praten? Ik heb acht jaar een winkel ge had in Rotterdam. Daar deed je niks anders. Verkocht ik trouwens kaartjes voor Feye noord in de voorverkoop. Was de tijd dat daar nog gemiddeld 48.000 mensen kwamen. Ston den de mensen op vrijdaga vond al op de stoep voor een kaartje, terwijl m'n zaak pas de volgende ochtend om zeven uur open ging. Mooie tijd. Kochten de mensen bij mij een kaartje om mij in de voorstel ling te zien. Ha ha. Leverde nog wat op ook. Een kwartje voor een zitplaats, een dubbel tje voor een staandplaats. Ha ha". Omzwervingen Rinus Israel keerde na enige omzwervingen als speler via Excelsior en PEC Zwolle en als trainer in Den Bosch terug in de Kuip. Als oefenmeester. Leek de vroege bekroning van zijn toen pas net ingezette trai ners-carrière, maar eindigde in een desillusie. „De toen net aangestelde Hans Kraay moest zich zo nodig laten zien", kijkt Israel terug. „Presenteerde een paar maanden vóór het einde van het seizoen een paar nieuwe spelers. Er ontstond onrust, de prestaties, die tot dat moment nog niet eens zo slecht waren, liepen terug en Feyenoord miste Europees voetbal. Ik had een contract verlenging van anderhalf jaar aangeboden gekregen. Maar onder die omstandigheden was dat niet haalbaar. Ik vertrok". Met dus een royale 'afvloei ingsregeling', die kort daarna werd aangevuld door verdien sten in Athene. Aan welk ver blijf na zeven maanden ook een plotsklaps einde kwam. Na met Den Bosch te zijn ge degradeerd betekende een slechte seizoens-start in sep tember 1990 vervolgens een wel heel snel vertrek uit De Vliert. Sindsdien zit Rinus Israel voornamelijk thuis. Met uit zondering van het weekeinde. Op zaterdag en zondag bezoekt hij het nabije DWV-terrein, waar hij ooit zijn carrière be gon en beëindigde. „Een beetje kijken en daarna gezellig een beetje kletsen", noemt de 47- voudig oud-international dat. Ongetwijfeld zal het bij die voetbalpraat ook regelmatig over Feyenoord gaan. De club, die Rinus Israel leerde kennen als zijn broekzak en die hij nog steeds met meer dan gemid delde belangstelling volgt. Derde plaat „Toen dit seizoen begon, was ik er van overtuigd dat Feye noord om de derde plaats zou spelen", zegt de voormalige verdediger. „Als ik die spelers groep zag, dacht ik dat er alles bij elkaar beter materiaal was dan ik daar ooit tot mijn be schikking had. Er is, voor zo ver ik dat van hieruit kan be oordelen, één ding veranderd: de lijnen bij Feyenoord zijn een stuk korter geworden. Ik had toen te maken met allerlei figuren. Blankemeijer, Van der Laan. Mensen met wie ik trouwens plezierig heb samen gewerkt. De problemen ont stonden door de mensen er om heen. Die kregen te veel te zeggen". „En nu? Die Snoeck lijkt me een integere man. Lagendijk? Te veel invloed! Haalt boven dien allerlei spelers naar bin nen, die het niet redden. Neem nou zo'n Farrington. Komt voor de kerst een weekje mee- trainen. Om z'n conditie een beetje op peil te houden. Krijgt meteen een contract voor 2,5 jaar. Dan vraag ik je". Rinus Israel ziet desalniettemin in Rotterdam-zuid ooit nog wel eens iets positiefs ontstaan. „Ook Manchester United en Tottenham Hotspur zijn er weer bovenop gekrabbeld. Maar of dat op deze manier bii Feyenoord lukt? Ik betwijfel het". Rinus Israel werd begin vórige week verblijd met de geboorte van zijn eerste kleindochter. „Dat heeft wel even voor de nodige afleiding gezorgd. Schitterend zo'n kind! Daar door denk je ook weer even aan wat anders. Ik zit me thuis niet te verbijten. Maar ik wil wel graag zelf weer aan de slag. Misschien wel op een veel lager niveau. Je gaat van zelf je eisen lager stellen". FRANK WERKMAN door Frank Werkman Carnaval Vandaag is er in ons land eens te meer een scheiding der geesten zichtbaar geworden. Gewoonlijk zorgt onderhavig weekeinde al bijkans voor een spirituele scheuring in ons normaal gesproken toch redelijk stabiele volkje: een deel dompelt zich vier dagen onder in carnavalsgedruis; anderen verafschuwen dit van oorsprong katholieke, maar liefst vier dagen durende festijn dat de vastentijd inluidt. De gekielde boert en jolijt is overigens al lang niet meer geografisch duidelijk afgebakend. Vroeger zorgden de grote rivieren voor een markante afbakening van carnavalslustige en -hatende landgenoten. Wie bont uitgedost op een toeter wilde blazen en hossend de straten onveilig wilde maken kon in Brabant en Limburg ongestoord uit zijn dak gaan. Sinds enige decennia er is in de zachte g-gebieden sprake van een zich kennelijk uitdeiende verloedering, omdat nuchtere noorderlingen het ook een keer geforceerd op hun heupen willen krijgen. Carnavandalisme was het te betreuren gevolg. Een vorm van pretterreur, die anti- ingestelde zuiderlingen in verhevigde mate voor vier dagen naar verre oorden elders deed verhuizen. Het gebied ten noorden van het land van Maas en Waal was daarbij lang een bestemming, die enige zekerheid bood om van een normale nachtrust te genieten en met het vehikel niet in de een of andere optocht te belanden. Maar carnaval breidde zich als een inktvlek uit. Waar geëmigreerde zuiderlingen zich aanvankelijk op geïsoleerde lokaties elders in het land onledig hielden met het verdrinken van nostalgische overpeinzingen gingen zich gaandeweg ook niet-importfiguren met het fenomeen bezig houden. Omdat het zo nodig moest en het toch zo gezellig was. Kort na die periode begon zich een massale volksverhuizing af te tekenen: van noord naar zuid en van daar uit naar overal. Vertwijfelde anti-carnavalleurs togen vervolgens zelfs naar het buitenland, maar ook daar had het virus intussen uitgebreid huisgehouden. Winterpret in met name Oostenrijk is al sinds jaar en dag een eindeloos geprolongeerd carnavalesk circuit. Waarbij het eens beschaafde 'après-ski' verwerd tot een nu soms onbeschaamd 'avant-lit'. Dit weekeinde staat ook een deel van ons noorden bol van geforceerd feestgedruis. Met toeters, bellen, maskers en spandoeken is het schaatsminnende deel van ons carnavalslievende volk neergestreken in Heerenveen. Om een uit zijn krachten gegroeide loods om te bouwen tot een schaatstempel en daarin onze vaderlandse toppers tot op het bot aan te moedigen bij hun gooi naar WK-eremetaal. De ingevallen winter speelt de echte carnavalsliefhebber dezer dagen danig parten bij de pogingen om ook in de open lucht nog enig vertier te vinden. Een snijdende oostenwind bij temperaturen ver onder het vriespunt beneemt je tenslotte niet alleen de adem, maar ook de animo. In Thialf hebben ze daar vandaag en morgen geen last van. De gekte kan zich daar ongestoord manifesteren. In Heerenveen bestaat geen hinder van snerpende kou, waardoor je ademtocht bijkans bevriest in de lucht; hooguit is er condens op de lens. Tussen Maas en Waal enerzijds en de Dokkumer Ee aan de andere kant zal het dit weekeinde lekker rustig zijn. Prima omstandigheden zelf de smalle ijzers eens onder te binden. Om temidden van gelijk gestemden een molentochtje te rijden en bij een koek en zopie te pleisteren. Vervolgens moe maar voldaan huiswaarts te tijgen, een lekkere borrel te drinken en een stevige maaltijd te verstouwen. Vooral de televisie uit te laten en net te doen alsof noord en zuid niet meer bestaan. En tenslotte weg te zinken in een diepe slaap, waarin je je verliest in een droom over carnavalloze tijden. Dus ook zonder Elfstedentocht, omdat die nooit meer zal worden als ie was. Alle begrip derhalve voor ingenieur Sipkema, die dagenlang de boot afhoudt. Bij een derde editie binnen tien jaar ontstaat er wéér een volksverhuizing. Van lieden wie het niet gaat om schaatspret. Die Elfstedentocht hadden ze beter gewoon stilletjes dit weekeinde moeten houden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11