Mitterrand bereidt de Fransen voor op 'wrede waarheidsproef Nederlander in Israël klaagt bedrijven Melchemie en KBS aan „Geallieerden gaan VN-mandaat te buiten" Washington acht overleven Husayn mogelij]$ GOLFOORLOG EcidócSouoant VRIJDAG 8 FEBRUARI 1991 PAGIN^T Kamer akkoord met NBC- motie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met de grootst mogelij ke meerderheid ingestemd met een PvdA-motie waarin het gebruik van nucleaire, bacteriologische en chemi sche wapens (NBC-wapens) in de Golfoorlog wordt afgewezen. Alleen Janmaat van de Centrumdemocraten stemde tegen. In de motie werd de regering tevens verzocht overeen komstig de kameruitspraak te han delen. De motie van Groen Links, waarin werd gevraagd om bij even tueel gebruik van NBC-wapens van geallieerde zijde de Nederlandse bij drage terug te trekken, werd door alle andere partijen verworpen. Al leen mevrouw Verspaget (PvdA) kon met deze motie instemmen. Ibrahim Shukry, de voorzitter van de Egyptische So cialistische Arbei derspartij, werd gisteren de toegang gewei gerd tot het paleis van president Mu barak. Samen met andere lei ders van opposi tiepartijen wilde Shukry een petitie aanbieden waarin gevraagd wordt om een vreedza- het conflict in het Midden-Oosten. FOTO: AP Naoorlogse samenwerking Arabische geallieerden CAIRO Egypte, Saudi-Arabië en Syrië zijn van plan hun wederzijdse betrekkingen te verstevigen om uiteindelijk mo gelijk tot een Arabische veiligheidsovereenkomst voor na de Golfoorlog te komen, zo hebben de Egyptische minister van buitenlandse zaken Esmat Abdel-Meguid en zijn Saudische collega prins Saud al-Faisal gisteren bekendgemaakt. In de beoogde overeenkomst tussen de drie belangrijke Arabische staten zal de veiligheid een grote plaats in nemen, zo zei prins Saud bij zijn bezoek aan Cairo, maar geen van beide ministers wijdde uit over de veiligheidsakkoorden die ze overwegen. Egyptische funtionarissen hebben de afgelopen weken gezegd dat Cairo een geheel Arabische veiligheidsinstelling in het le ven wil roepen, als de Golfoorlog voorbij is. Daarbij zouden de olierijke Golfstaten het merendeel van het geld en de mili taire mankracht leveren en zouden ze worden bijgestaan door Egypte en andere Arabische landen. De Verenigde Staten en andere westerse landen zouden geavanceerde wapens en technologie leveren aan het Arabische bondgenootschap. Afloop Golfoorlog bepalend voor relatie Europa-VS WASHINGTON Europa kan er niet automatisch van uitgaan dat de Verenigde Staten de Europese veiligheid zullen blijven garanderen zoals tot dusver het geval is geweest. Dat is de boodschap die een de legatie van de Westeuropese Unie (WEU) in Was hington heeft gekregen van functionarissen van het State Department en het Pentagon. Het CDA-kamer- lid Jaap de Hoop Scheffer zei gisteren in Washington in zijn hoedanigheid van rapporteur van de WEU-as- semblée dat er binnen de Amerikaanse regering ver schillend wordt gedacht over de toekomstige betrek kingen met Europa, maar dat er veel kritiek is op de Europese houding voor en tijdens de Golfoorlog. Dat geldt met name de opstelling van Duitsland en Frankrijk. Daarom zal volgens De Hoop Scheffer de aard van de toekomstige betrekkingen tussen Europa en de Verenigde Staten in grote mate afhangen van het aantal Amerikaanse slachtoffers in de Golfoorlog. Bremen hijst vlag Israël BREMEN Als gebaar van dariteit met het door Irak dreigde Israël zal voortaan vrijdag de Israëlische vlag wa] ren van het stadhuis van de se stad Bremen. Het vlagvei is een initiatief van burgemei. Klaus Wedemeier. Duitslani zwaar in verlegenheid gebri door berichten dat met ni Duitse bedrijven Irak aan chemische wapens, raketten bunkers hebben geholpen. On laten zien dat Duitsland solidaj met Israël heeft de regering land voor een miljard mark pens aangeboden om zich tegei Iraakse agressie te beschermei P< PARIJS President Mit terrand heeft zijn landge noten gisteravond voorbe reid op een landoorlog in de Golf. „Het is onvermij delijk. De strijd zal hard zijn. We komen in de moeilijkste fase van de oorlog", aldus het Franse staatshoofd. „De wrede waarheidsproef zal in elk geval deze maand plaats hebben". De gevechten zouden volgens zijn persoonlijke inschatting niet langer dan het voorjaar duren. Mitterrand richtte zich tot de Fransen in de vorm van een interview dat rechtstreeks werd uitgezonden door vrijwel alle radio- en televisiezenders. Net als bij eerdere gelegenhe den werd de president geflan keerd door zowel de Franse als de Europese vlag. Hij verklaarde dat de Franse troepen in geen geval niet- conventionele wapens zouden gebruiken, ook niet wanneer deze door Saddam Husayn zouden worden ingezet. „Frankrijk heeft iri 1925 het initiatief genomen voor een internationaal verdrag tegen het gebruik van chemische wapens. Wat Irak zal doen weet ik niet. De voortekenen zijn bekend. Saddam Husayn heeft zijn bedoelingen niet verborgen. Maar dat verandert mijn mening niet. We moeten geen chemische wapens ge bruiken. We beschikken over genoeg klassieke middelen om het recht te laten triomferen". In een Amerikaanse non-con ventionele repliek wilde Mit terrand vooralsnog niet gelo- Oorlogsmachine Impliciet en voor het eerst rangschikte de president 'het breken van de Iraakse oor logsmachine' bij de doelen van de oorlog. „Het Kuwaytse grondgebied moet volledig worden bevrijd. Een bescher ming tegen een eventuele te rugkeer van het Iraakse leger is nodig. De omgeving van Kuwayt moet dus veilig zijn. Maar in naam van Frankrijk wil ik niet dat dat zal leiden tot een militaire bezetting van Irak, met bezetting van de ste den, verzet en dagelijkse ge vechten. Na de bevrijding van Kuway moet serieus over de vrede worden gesproken". Een taak van de Verenigde Naties, „want geen andere autoriteit is competent". Volgens Mitterrand moesten de doelen van een toekomstige vrede zijn: internationale ga rantie en respect voor de gren zen in het Midden-Oosten, controle van de wapenexport en de economische ontwikke ling. Oprichting van een spe ciale Ontwikkelingsbank voor de regio leek hem zinvol. Over de Palestijnse kwestie en over de toekomst van Libanon moesten een of meerdere in ternationale conferenties wor den gehouden. „De inspanning die we vandaag leveren moet ergens toe leiden", aldus een gloedvolle Mitterrand. Geruststellen De president stelde de Fransen die een Derde Wereldoorlog vrezen - een meerderheid, blijkens een opiniepeiling - gerust. „Het is een historisch en verbluffend geluk dat het Oost-Westconflict ten einde is. Als dat niet het geval was zou er een groot risico voor een wereldoorlog zijn. Nu niet, daar twijfel ik niet aan". De president besloot met een oproep moedig te zijn in de ko mende dagen. Pierre Joxe, de nieuwe defensieminister, had eerder op de dag verklaard dat de Franse grondtroepen in de eerste linies stonden. Vandaag bezocht Joxe het vliegdek- schip Clemenceau, op oefening bij Toulon, om nader kennis te maken met de Franse marine commandanten. Niet uitgeslo ten wordt dat de Clemenceau zich binnenkort naar het oos telijk bekken van de Middel landse Zee zal verplaatsen voor eventuele ondersteuning van het Franse contingent. Problemen met Nederlandse Hawk-raketten DEN HAAG/DYARBA- KIR Een dag nadat de minister van defensie ad interim, Jan Pronk, de Tweede Kamer liet weten dat de twee Nederlandse squadrons Hawk-raketten bij de vliegbasis Dyarba- kir operationeel zijn, heb ben zich problemen voor gedaan waardoor een deel van de raketten niet kan worden afgevuurd. De vuurleidingsradar van één van de vuureenheden functioneert niet naar beho ren, en onderdelen moeten van elders - uit Duitsland - per vliegtuig worden aange voerd. De in Turkije gesta tioneerde squadrons omvat ten elk twee vuureenheden; een vuureenheid telt drie lanceerinrichtingen voor elk drie raketten. Een woordvoerder van De fensie verklaarde geen me dedelingen te kunnen doen over de specifieke operatio nele inzetbaarheid van wa pensystemen, maar zei dat Nederland zijn luchtverdedi- gingstaak volledig kan ver vullen. „Echter", zo voegde hij hier aan toe, „er gaat wel eens wat stuk; ook in Duits land was dat zo". De Hawks functioneren in combinatie met de al eerder uitgezonden Patriot-raket systemen en Stinger teams. De Hawk, een raketsysteem dat dateert uit het begin van de jaren zestig, wordt ge bruikt tegen vijandelijke vliegtuigen; de Patriots in Turkije kunnen tegen zowel vliegtuigen als raketten wor den ingezet. De Stinger is een van de schouder afge vuurde raket tegen laagvlie- gende vliegtuigen. (Van onze correspondent Willie Werkman) JERUZALEM De in Israël wonende Nederlander Uriel Cohn overweegt de twee Ne derlandse firma's Melchemie en KBS aan te klagen, omdat zij aan Irak componenten zou den hebben geleverd die ge bruikt kunnen worden voor de produktie van zenuw- en mos terdgas. Hij heeft via zijn Am sterdamse advocaat, prof. mr. Herman Loonstein, beide fir ma's gevraagd of zij de verant woordelijkheid voor zich opne men voor het feit dat zij indi rect hebben bijgedragen aan de dreiging van Saddam Husayn Israëli's met gasaanvallen te vermoorden. Cohn, die sinds 1966 in Israël woont, is direc teur van een internationale metaalhandel. Zijn grootvader werd tijdens de Tweede We reldoorlog door de Duitsers door vergassing omgebracht. „Een leverancier wordt geacht te weten, waarvoor zijn pro- dukten kunnen worden ge bruikt", zegt Uriel Cohn in Je ruzalem. „En de metaalhandel ligt nu eenmaal dicht tegen de chemie aan. Dan moet je extra voorzichtig zijn. Ik weet, dat je ook als metaalhandelaar datas heets moet hebben, waarop je precies kunt nagaan, waarvoor je produkten kunnen worden gebruikt. Ik neem aan dat Mel chemie en KBS die datasheets ook hebben. Als dan een van die firma's zegt, dat er vanuit werd gegaan dat de componen ten bedoeld waren vpor de tex tielindustrie en dat zë niet wis ten dat het ging om gasproduk- tie - zoals ik inmiddels op schrift heb - dan zeg ik dat er sprake is van grove nalatig heid. En vijf en veertig jaar na de Tweède Wereldoorlog, toen de Duitsers zeiden 'wir haben es nicht gewusst', wil ik niet Nederlanders de kans geven dat ook te zeggen". Uriel Cohn legde er de nadruk op, dat het hem niet te doen is om een gel- deljke uitkering. Hij wil er met zijn aanklacht op wijzen, dat zijn leven en dat van vier en een half miljoen andere Israë li's nu in gevaar zijn, omdat onder andere Nederlandse fir ma's hebben meegewerkt aan de wens van de Iraakse leider chemisch gas op Israël af te vuren. „Ik heb gehuild om de dood van zes miljoen joden. Waarom wordt er niet gehuild, wanneer er 4 miljoen joden met de dood bedreigd worden? Ik heb er bijvoorbeeld moeite mee, dat Melchemie me schrijft dat het eigenlijk brutaal van me is, dat ik de zaak oprakel. KBS antwoordde wat vriende lijker, maar liet mij weten dat er voor de handel vergunnin gen waren gegeven. Ik wil in de eerste plaats, dat de verant woordelijkheid wordt toegege ven. En ik wil met mijn actie bovendien de aandacht vesti gen op het feit dat niet alleen Duitse firma's, maar ook Ne derlandse hebben meegewerkt aan de produktie van Iraakse gasbommen. Ik wil er wel van uitgaan, dat ze dan niet gedaan hebben uit jodenhaat. Als die firma's nu die geldelijke winst willen afstaan aan de staat Is raël, -dan is voor. mij de zaak OUD-MINISTER CLARK IN BAGHDAD BAGHDAD /BASRA In de Iraakse stad Basra heeft zich een „menselijke en civiele tragedie" vol trokken. Dat is het oor-: deel dat de Amerikaanse oud-minister van justitie Ramsay Clark gisteren in Baghdad uitsprak na dins dag en woensdag een kijkje te hebben genomen in de zwaar gebombar deerde oostelijke stad. Clark, die na zijn minister schap een ijveraar werd voor de wereldvrede, was de eerste westerling die in het gehaven de Basra werd toegelaten. Op grond van hetgeen Clark in Basra heeft waargenomen meent hij dat de geallieerden het door de VN in resolutie 678 verstrekte oorlogsmandaat te buiten gaan. „Je hoeft geen steden te bom barderen. Dat heeft niets meer te maken met resolutie 678", aldus Clark. Naar zijn zeggen hebben de onafgebroken bom bardementen op Basra comple- brds te woonwijken met openbal gebouwen als ziekenhuizejhet verwoest. Clark zei van eePer arts in Baghdad te hebben veP dt nomen dat het aantal omgeklt O" men burge^ veel hoger is dadse uit de periodieke J-^Henbalail vc van de Iraakse regering trnji.; Volgens de arts zijn in he Irak al vele duizenden civie I doden gevallen. De kans b I staat dat de geallieerden ec)-* ter ook gericht luchtaanvalli gaan uitvoeren op woonw ken, omdat het Iraakse legk^U er toe overgegaan is ook da j| luchtdoelgeschut op te stelle Weliswaar onder een camouflagenet en in de zijspiegel van een legertruck, maar die baard moet eraf. Het dagelijks leven van de geallieerde soldaten in de Saudischè woestijn gaat gewoon door. Al vliegen de raketten over en weer, voor zijn uiterlijk trekt deze Amerikaanse soldaat toch wat tijd uit. FOTO:EPA Export VS naar Irak 1,5 miljard WASHINGTON Van 1985 tot aan de Iraakse inval in Kuwayt heeft de Amerikaanse overheid voor 1,5 miljard dollar exporten aan Irak goedgekeurd die voor militaire doeleinden konden worden gebruikt. In sommige gevallen werden de exportver gunningen direct afgegeven voor het Iraakse ministerie van de fensie, de Iraakse atoomenergie commissie en Saad 16, het Iraakse onderzoekscentrum voor ballistische rakettechnologie. Volgens de bronnen heeft het Amerikaanse ministerie van han del aan 750 bedrijven vergunning gegeven voor de levering van goederen die voor meerdere doeleinden, inclusief militaire, aan gewend konden worden. Met die exporten was een bedrag van 1,5 miljard dollar gemoeid. Uit een gedeelte van de exportlijst bleek dat het onder meer ging om lasers, computerbenodigdheden, chemische grondstof fen én materiaal voor kerncentrales. De commissie voor handel van het Huis van Afgevaardigden heeft de mogelijkheid de lijst openbaar te maken, als dat in het belang van het Amerikaanse publiek wordt geacht. Een stemming staat echter nog niet op het programma en commissievoorzitter Doug Barnard weigerde donderdag commentaar te geven. Geen gewonden bij aanslag in Turkije IZMIR Bij een bomaansl op een luchtmachthoofdkwi1 tier van de NAVO in de Tui se stad Izmir zijn gisteravoih geen gewonden gevallen. V< gens het persagentschap An tolia werd een bom gegooid de richting van de tuin v! het zesde geallieerde tactisc NAVO-hoofdkwartier in district Buca aan de Egeïsc Zee. Door de explosie sneuvd de een aantal ruiten. Omwf nenden liepen in paniek straat op. In de Griekse hoof stad Athene werd bij toe' een zware bom onder de ai van een Franse diplomaat o dekt. De bom kon op tijd o schadelijk worden gemaakt. II ilos SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN UltgeverlJ/Wavery Productions WASHINGTON De re gering Bush begint tot de overtuiging te komen dat het waarschijnlijker is dat Saddam Husayn de Golf oorlog zal overleven dan dat de coalitie hem zal vernietigen. Regerings- fucntionarissen die zich bezighouden met scena rio's voor na de oorlog denken dat het in toene mende mate waarschijn lijk is dat Saddam Kuwayt zal verliezen, maar zowel de politieke als de militai re macht in Baghdad en de Arabische wereld zal behouden. „Het is verkeerd om aan te ne men dat deze oorlog hem gaat vernietigen of dat hij een kop je kleiner gemaakt zal wor den", aldus een goed-geïnfor- meerde bron. „Veel mensen hier zien hem niet als Saddam de martelaar, maar als Saddam de overlever. De mogelijkheid bestaat dat we geconfronteerd worden met een slordige uit komst-van de oorlog waarbij Saddam nog steeds aan het hoofd van zijn land staat". Saddams status zou hierdoor worden vergroot omdat hij de grootste supermacht van de wereld heeft uitgedaagd. Hij zou zich uit Kuwayt hebben teruggetrokken, vrijwillig of onvrijwillig, maar zou zich niet hebben overgegeven of zijn territoriale aanspraken hebben ingetrokken. Hij zou kunnen doorgaan met het af vuren van granaten en raket ten op doelen buiten Irak. De Verenigde Staten zouden dan geen mandaat hebben om hem terug te jagen naar Irak en zouden gedwongen zijn voor onbepaalde tijd een sub stantiële troepenmacht in het gebied te handhaven. Wan neer Kuwayt bevrijd zou zijn, zou het voor Washington bij zonder moeilijk worden vast te houden aan een internationaal handels- en wapenembargo te gen Irak. Exodus Hoewel Saddam blijft volhou den dat hij tot het einde zal doorvechten in Kuwayt, den ken Amerkaanse regerings functionarissen dat de Iraakse leider zijn zinnen heeft gezet op het zo ongeschonden moge lijk overleven van de oorlog. Zij wijzen op de exodus van zijn honderd beste vliegtuigen naar Iran. Als Saddam geen chemische of biologische wa pens inzet en ophoudt met het oproepen tot terroristische uit wassen zou ook dat een teken zijn dat hij zichzelf niet in ge vaar wil brengen. Zijn kostba re uitstapje in de Saudische stad Khafji zou een poging ge weest kunnen zijn te bewijzen dat hij de supermacht uit kan dagen en de neus van Saudi- Arabië kan laten bloeden, al vorens hij zich uit Kuwayt te rugtrekt. Washington begint steeds meer te geloven in de moge lijkheid van deze overlevings- scenario's'. Dit is aanleiding voor nieuwe controverse in Washington tussen de beleids- planners in het Witte Huis en het ministerie van buitenland se zaken. De strategen van het Witte Huis achten het slechts waarschijnlijk dat Saddam zal aanblijven na de oorlog; op het ministerie van buitenlandse zaken gaan stemmen op dat het misschien zelfs verkieslijk is als Saddam Husayn aan de macht blijft als dat betekent dat duizenden Amerikaanse doden en een destabiliserend machtsvacuüm in det Midden- Oosten zouden kunnen wor den voorkomen. Er zijn maar weinig mensen in de regering die zouden toege ven dat ze willen dat Saddam de oorlog overleeft waar z dood of gevangenneming si bereikt zoü kunnen wordi Er is echter bezorgdheid president Bush door Saddi met Hitier te vergelijken en verklaren dat Saddam ning zal moeten afleggen v< oorlogsmisdaden, zichzelf v( plicht heeft tot een uitkor van de oorlog die niet lanj de meest waarschijnlijke is. In regeringskringen word verschillende ontsnappin; routes uitgestippeld om Bi uit de hoek te halen waarin zichzelf heeft geduwd. „E mogelijkheid kan zijn dat e aantal van de sancties wol gehandhaafd tot kwesties i compensatie zijn afgehande en tot beslissingen over oc logsmisdaden zijn genomen* aldus veiligheidsadviseur W bert Gates. R' lil PETER STOTHARDP MARTIN FLETCH# (c) The Tinf1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4