Ouderen moeten zeker „ets op hun hoofd zetten Belasting gaat omlaag voor laagste inkomens Maij geeft sluipverkeer weinig kans Mag't ook 11,7% worden èn belastingvrij? ^NENLAND CiteUeComcwt VRIJDAG 8 FEBRUARI 1991 PAGINA 3 f|jlitie doet huiszoekingen bij Femis-bank EDA Op zestien plaatsen in ,land zijn gisteren op last van rechter-commissaris in Breda gzoekingen verricht. Dat ge ide om te achterhalen of de nis-bank zich schuldig heeft jaakt aan overtredingen van tad ^et toez'c^1 kredietwezen en Wet buitenlands betalingsver- 11 "V. Bij de huiszoekingen is „het s*e fibtste deel van de administra- kir( van Femis in beslag geno- inktp. Tevens heeft de politie imet Belgische autoriteiten sa- iwerkte kluizen met in- meegenomen uit het hoofd- itoor van de bank op de Bel- dsvith-Nederlandse grens in Baar- n jilassau-Hertog. De politie wil- 5 5Been mededelingen doen over [inhoud van die kluizen. Dp I gol huiszoekingen werden voorts verricht in bijkantoren van de bank en in huizen van „personen die bij de bank zijn betrokken". De Wet toezicht kredietwezen verbiedt een instelling op te tre den als bank als de Nederland- sche Bank geen vergunning heeft afgegeven. De Femis-bank heeft zo'n vergunning niet. Bij de bank konden mensen in het verleden hun geld volkomen anoniem op nummer kwijt. Verder zou de bank de voorschriften van de Nederlandsche Bank voor bui tenlandse betalingen niet hebben nageleefd. De laatste tijd deden geruchten de ronde dat er tien tallen miljoenen aan spaargeld bij Femis zouden zijn verdwenen. Stuyvesant Samen met de voormalig minister van financiën Witteveen (links) onthult Howard Wilkins, de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, een gevelsteen op het Westindisch Huis in Amsterdam. De gedenkplaat is een geschenk van het Peter Stuyvesant Ball in New York. foto: anp Celstraf geëist tegen pseudo-arts DORDRECHT Officier van justitie mr. F. Varekamp heeft gisteren bij de rechtbank in Dordrecht zes maanden gevangenisstraf waarvan drie voor waardelijk geëist tegen een 33-jarige vrouw uit Delft. Verdachte heeft door haar optreden als pseudo-arts een deuk geslagen in het vertrouwen in ziekenhuizen in ons land, zo betoogde de officier. Ze zou daarbij diverse zie kenhuizen en de sociale diensten van Amsterdam en Gorinchem hebben opgelicht. Hoewel de vrouw nooit verder was gekomen dan het volgen van colleges medicijnen en farmacie aan de universiteit van Amsterdam had ze zich uitgegeven als gediplo meerd arts. Uitspraak 21 februari. Ruzie tussen ouderenbonden DEN HAAG Het hoofdbestuur van de ouderenbond ANBO heeft besloten het overleg binnen het samenwer kingsverband tussen de ouderenbon den (Cosbo) met onmiddellijke ingang op te schorten. Bij de Cosbo zijn de ou derenbonden Unie KBO (katholiek), PCOB (protestant) en de ANBO (alge meen) aangesloten. Directe aanleiding tot het besluit van de ANBO is de op richting tien dagen geleden van het seniorenberaad, waarin Unie KBO, PCOB en de vakcentrale CNV gaan sa menwerken. Deze situatie schept vol gens de ANBO verwarring over het nut van het overleg van de drie oude renbonden binnen de Cosbo. De ANBO vreest in het Cosbo-bestuur te worden geconfronteerd met voorgekookte standpunten van de confessionelen, waardoor open discussie onmogelijk is. Treinen beter beveiligd UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen gaan de komende jaren geleidelijk een verbeterde versie in gebruik nemen van de zogeheten au tomatische treinbeïnvloeding (ATB), een beveiligingssysteem dat een trein automatisch tot stoppen dwingt als de machinist onveilige seinen ne geert. Met de invoering van de ver beterde ATB-versie is de komende jaren in totaal circa tachtig miljoen gulden gemoeid. Met de nieuwe ATB kan ook de remkracht van de trein worden gecontroleerd. Het huidige systeem houdt alleen in de gaten of een machinist remt en niet hoe hard hij remt. Daardoor kan een trein mo menteel toch nog door rood rijden. In de nieuwe ATB zitten drie com putersystemen verwerkt die elkaar voortdurend in de gaten houden. lOUDE - SPECIALIST PROFESSOR BEREND OESEBURG: toedj angJMEGEN Hoe hou- n wfi we ons warm in deze tijden? Een vraag met enig boerenver- tynd eenvoudig te beant- jorden lijkt. De Nij- pegse fysiologie-profes- er Berend Oeseburg (51) ,de eerste om dat toe te erzijyen- Niettemin heeft hij nutti£e tips voor rolstoelers en de jtomobilisten. „Oudere ensen moeten zeker iets jhun hoofd zetten." even een open deur in te zappen: de ene mens is beter denken kou bestand dan de an- ich lfe- Wie met een flinke vet- >renl£ *s 'gezegend' kan door- .dl>s wat meer afkoeling ver--, ykgen dan het vel-over-been- 'n "%e. Dat geldt ook voor men- ;t ash met een betere lichamelij- i'. 2 conditie: door hun goede hebben ze min- |T snel last van 'dooie' vin- rs en tenen. Toch zijn de Irschillen betrekkelijk, #e mens is niet op extreme t ze |u gebouwd, hij moet er echt oldor teSen doen", zegt professor i Berend Oeseburg. Als Sogleraar fysiologie aan de dat ^dische faculteit van de Uni- Nijmegen is hij dage lijks bezig zijn studenten de werking van het menselijk li chaam („het machientje") uit te leggen. Klappertanden In eerste instantie houdt het lichaam zichzelf op tempera tuur. „Onwillekeurig zetten we de eigen kachel wat hoger door de spierspanning te ver hogen, eventueel door te rillen en te klappertanden, en door de vaten in de huid dicht te knijpen, wat dus het bekende beeld oplevert van mensen die blauw en bleek van de kou zien". Het hart houdt beneden 27 graden Celsius op met pom pen. Maar, aldus Oeseburg, er zijn voorbeelden van mensen die een daling van de tempe ratuur in vitale lichaamsdelen tot een graad of twintig heb ben overleefd. Overigens werkt de 'kachel' bij baby's nog niet op volle toeren. „Anders dan volwasse nen kunnen baby's de tempe ratuur van hun eigen li chaamskacheltje in een onver warmd slaapkamertje niet op voeren. Als hun huidtempera- tuur beneden de 22 graden daalt zullen ze te veel afkoe len. Bij die temperatuur draait hun kacheltje op het maxi mum. Daaronder redden ze het al niet meer. Ouders doen er dus niet wijs aan om de thermostaat op vijf graden te zetten. Mijn advies is 15 tot 18 graden bij een normaal gekle de baby". Ook iemand in een rolstoel is extra kwetsbaar. „Ik noem u rolstoelers met ruggemerglet- sel, bijvoorbeeld een dwarslae sie. Hun onderlichaam koelt in de buitenlucht heel snel af ter wijl ze dat niet voelen. Ze doen er dus goed aan om niet te veel buiten te zijn. In elk geval zeer goed ingepakt. Winddicht is daarbij essen tieel". In dit verband beveelt hij alu minium reddingsdekens aan. „Je kunt ze voor nog geen tientje bij de ANWB krijgen. Zo'n ding zou ook elke auto mobilist in z'n auto moeten hebben. Wie ooit in z'n auto strandt kan er met zo'n deken heel wat comfortabeler in ver keren dan zonder. Die dingen zijn winddicht en ze reflecte ren warmte. Want het gaat er niet om de kou buiten te hou den, maar om de warmte bin nen te houden. Dat is het pro bleem". Schaatstochten Ook voor schaatsers heeft pro fessor Oeseburg nog een ad vies. „Heerlijk hoor, die lange schaatstochten, maar het li- ok de dierenwereld heeft last van de kou. Ooievaars staan hier in het ooievaarsdorp in Groot mmers bij elkaar wat warmte te zoeken. Als het nu ook nog gaat sneeuwen komen de uivers lemaal in moeilijkheden. foto: anp chaam verliest enorm veel vocht bij een dampspanning in de lucht van bijna nul. Je hebt niet eens in de gaten dat je transpireert, omdat dat vocht direct verdampt. Dat verlies kan oplopen tot enkele liters per dag. Dus zorg niet alleen, zoals Van Benthem junior in de tv-spot propageert, voor de boterham met pindakaas, maar ook voor de nodige drank bij de koek-en-zopie. Nee, geen alcohol, want dat doet precies wat je niet wilt, het zet de bloedvaten in de huid open, waardoor een nog groter warmteverlies optreedt, wat weer ten koste gaat van de bloeddoorstroming in de spie- Ook oudere mensen nemen over het algemeen te weinig vocht tot zich, voegt hij eraan toe. „De capaciteit van hun kachel is verlaagd, ze bewegen minder en produceren minder warmte dan jongere mensen. Het is voor iedereen aan te be velen, maar vooral ouderen zou ik dringend willen advise ren om bij deze kou iets op hun hoofd te zetten. Een mens verliest zonder hoofddeksel zo'n driekwart van z'n li chaamswarmte via het hoofd. Vooral als je begint te kalen zoals ik heb je een pet of muts hard nodig". HOMME KROL Veel telefoontjes over dieren in kou HILVERSUM De Lande- lijke Inspectie Dierenbe scherming in Hilversum krijgt de laatste dagen veel telefoontjes van mensen die bezorgd zijn over dieren die buiten staan. Er wordt vaak gevraagd of bepaalde beesten wel buiten kunnen blijven en hoe ze moeten worden verzorgd. Met deze lage temperaturen moeten koeien en geiten op stal. Schapen kunnen zonder probleem de kou doorstaan. Hoogdrachtige ooien moeten goed in de gaten worden ge houden, zodat er 's nachts geen lammeren buiten wor den geboren. Bij de huisdieren gaat de zorg vooral uit naar volière vogels, kippen en konijnen. Deze beesten moeten in ieder geval 's nachts een warm on derkomen hebben. :t je [eer vrouwen voor rovinciale Staten J !N HAAG Voor de ko- inde verkiezingen van de ovinciale Staten zijn vijf ocent meer vrouwen (29 pro nt) op verkiesbare plaatsen ergezet dan vier jaar geleden n nil procent). Het percentage an 11 daarmee wat dichter bij 1 streefcijfer van 33 procent t de Nederlandse Vereniging or Vrouwenbelangen voor verkiezingen voor ogen Uit het'door de vereni- ïg verrichte onderzoek blijkt t per provincie wel grote rschillen voorkomen, net als luwens per partij. Met name 16 toont zich zeer 'vrouw- iendelijk': bijna de helft (48,9 ocent) van de geplaatsten is ouw. De PvdA komt als eede met ruim 35 procent ouwen uit de bus. De overige rtijen hebben eveneens meer ouwen op de lijst gezet. Al- in de VVD vormt hierop een tzondering: de partij zette ee procent minder vrouwen de lijst en daalde van bijna procent naar iets meer dan procent. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In totaal zullen volgens de kabi netsplannen de lasten voor de burgers in drie jaar (1992-94) gemiddeld met ongeveer duizend gulden toenemen. Om de lagere inkomens enigszins te ontzien gaat het tarief in de laagste belasting schijf met bijna twee pro cent omlaag. Dat betekent dat mensen met een inko men tot ongeveer 50.000 gulden bruto per jaar aan zienlijk minder belasting en premies hoeven te betalen. De vakcentrale voor midel- baar en hoger personeel, de MHP, heeft al gedreigd met forse looneisen. De centrale vindt het onredelijk de inko mens boven 50.000 gulden ex treem hard aan te pakken. Óm deze groepen toch nog enig be houd van koopkracht te ga randeren, wil de MHP des noods de totale loonruimte omzetten in loonsverhoging. In dat geval blijft er geen geld meer over om iets te doen aan de werkgelegenheid, ziekte verzuim en arbeidsongeschikt heid. De MHP vindt dat het kabinet daarvoor dan verant woordelijk is. De MHP kan rekenen op steun van het CDA. De chris ten-democraten vinden dat het geen pas heeft de inflatiecor rectie wel toe te passen op de laagste belastingschijf en niet op de twee hoogste schijven, zoals Lubbers en Kok voor stellen. Ook de tariefsverla ging van de laagste schijf zit het CDA niet helemaal lekker. Door de combinatie van beide maatregelen vinden ze dat er weer fors wordt gesleuteld aan het systeem-Oort, dat nog maar net is ingevoerd. Lubbers en Kok benadrukken dat hun pakket geen eindvoor stel is. Het is voor de overige ministers in het kabinet daar door nog geen kwestie van slikken of stikken. In de ko mende vergaderingen kunnen er hier en daar nog wat wijzi gingen worden aangebracht. ASPER EN HOBBES door bill wateason poe'.tI HET W00WJtZWiMW" KOMT Wl J riJKl/WOEPl- MlET EEMS MOE IK) ONS V0CA8V- GEONTPEKiaMSS- UIRE.i (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het pro bleem van het sluipver keer wil minister Maij in nauw overleg met de be trokken gemeenten oplos sen. Overigens meent zij de tolpleinen zo strate gisch liggen, dat sluipver keer al bij voorbaat vrij beperkt zal zijn. Omdat bovendien de tol slechts in één richting wordt ge heven kan sluipverkeer maar in één richting op treden. Alle pleinen liggen aan de hoofdwegen, vlak buiten het bebouwde gebied van de ste den Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Amsterdam. Vrij wel alle pleinen liggen aan één kant van de weg, zodat alleen het verkeer dat de stad bin nenrijdt moet betalen. Tussen Rotterdam en Den Haag wordt wél over beide rijrichtingen tol geheven. Werknemers die tussen beide steden forensen moeten zowel op de heen- als de terugreis in de buidel tas ten. Wie over grotere afstan den langs meerdere steden reist, passeert ook meerdere tolpleinen. Zo moet van Den Haag naar Amersfoort op de heenreis één keer en op de te rugreis twee keer tol worden betaald. Het ruimtebeslag van de tolpleinen kan volgens Maij worden beperkt door invoe ring van elektronische betaal systemen met pasjes en came ra's boven de weg. Niettemin wordt ook voorzien in de aan leg van rijstroken met klassie ke tolhuisjes of geldautomaten. Elk tolplein zal tussen de zes en elf rijstroken krijgen over een lengte van enkele honder den meters. Er komen ook aparte stroken voor zakelijk verkeer dat van de tolheffing wordt vrijgesteld. Elf tolplei nen worden blijkens de kaart in het 'Groene Hart' van de Randstad aangelegd. De geleiding van het verkeer naar het tolplein toe stelt Rijkswaterstaat overigens nog voor een lastig parket. Het verkeer moet immers ver vóór het plein worden gesplitst in groepen die automatisch beta len en hard kunnen doorrij den, groepen die fysiek beta len en daarom moeten stoppen en groepen die van tolheffing zijn vrijgesteld. Na het plein moet al dat verkeer weer op één of andere manier veilig worden samengevoegd. De Tweede Kamer heeft bij het overleg over het Struc tuurschema Verkeer en Ver voer toestemming gegeven voor het overleg met gemeen ten en provincies over de loca tie van tolpleinen. Het parle ment heeft zich echter nog niet uitgesproken over het ge wenste systeem van tolheffing. (ADVERTENTIE) Uiteraard heeft u liever 11,7% belastingvrij, dan bijvoorbeeld 6% belaste rente op een spaarbankboekje. En die kans heeft u. Want Spaarbeleg, een 100% dochter van AEGON, biedt u KoersPlan. Met KoersPlan profiteert u van de unieke combinatie van sparen en beleggen. Het werkt eenvoudig: u legt iedere maand een vast bedrag in (vanaf f 50,-). De beleggingsexperts van AEGON beleggen uw geld in aandelen. Het rendement is niet gegarandeerd, maar door zorgvuldige belegging in nationale en internationale kwaliteitsaandelen wordt het risico gespreid. Over het rendement (voor de spaarperiode tot en met 1990 liefst 11,7%) betaalt u geen belasting. Zo kan uw spaargeld aangroeien tot een flink kapitaal. Ideaal voor iedereen die een goed rendement wenst, zonder de rompslomp en risico's van het zelf beleggen in aandelen. Er zitten meer aantrek kelijke kanten aan KoersPlan. Stuurt u de bon in, dan sturen wij u direct meer informatie. U kunt ons ook bellen: 03402-37322. wo* dochter van aegon SPAAR BELEG r;. Ja, stuur mij - vrijblijvend - meer informatie over KoersPlan. I Plaats: I Telefoon: I In een envelop zonder postzegel zenden aan: Spaarbeleg N.V., ta.v. Kann j Lr Le Guë, .Antwoordnummer 7012, 3430 VM Nieuwegein. J

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3