Dienstplicht? Dan liever oorlog verliezen Goede bescherming tegen chemische en biologische aanvallen noodzakelijk Ml 8B m H GOLFOORLOG inJ CeidaeSou/iont dinsdag 5 februari 1991 pagina 5 ^Oproep tot tolerantie pyegens migranten DEN HAAG Een groot aantal maatschap- jelijke organisaties in onsJand heeft gisteren ten verklaring ondertekend waarin zij waar- ichuwen voor de gevaren van het vijands- jeeld van veel Nederlanders jegens hier ver blijvende Arabieren en moslims. Zij doen ;en dringend beroep op bedrijven, scholen, t nedia, politieke partijen en gemeenten er al- jlles aan te doen om de sfeer van angst weg te jnemen waarin veel migranten van Arabi sch/islamitische afkomst sinds het uitbreken [van de Golfoorlog leven. De verklaring is jondertekend door onder meer het KNOV, pFNV, CNV, het Humanistisch Verbond, ^IIKV, de Raad van Kerken, Pax Christie en jjhet Nederlands Centrum Buitenlanders JNCB). Namens de politiek gaven PvdA, D66 ,.en Groen Links acte de présence. Perez de Cuellar boos op geallieerden NEW YORK Secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar van de Verenigde Naties heeft gisteren het bom barderen van burgers op Iraakse snelwegen door de ge allieerden „ontoelaatbaar" genoemd. Perez de Cuellar veroordeelde de bombardementen waarbij volgens de Jordaanse overheid vele Jordaniërs omkomen. „Jordanië is een onschuldig slachtoffer van wat er gebeurt", zo zei Perez de Cuellar. „Dit is ontoelaatbaar. Waarom moet Jordanië lijden in een oorlog waarin het geen partij is? Ik veroordeel deze daden", aldus de secretaris-generaal. Radio Baghdad meldde dat de Iraakse minister van bui tenlandse zaken Tariq Aziz de VN-chef er per brief van heeft beschuldigd de „misdaden" begaan door de „allian tie van de Verenigde Staten, de NAVO en de zionisten" te negeren. PLO gelast Palestijnen aanvallen te staken BAYRUT Een medewerker van PLO-leider Yasser Arafat heeft gezegd dat Arafat de Palestijnen in het zuiden van Libanon opdracht heeft gegeven geen raketaanvallen meer uit te voeren op Israël. De woordvoerder zei in Sidon, in het zuiden van Libanon, dat Arafat stopzetting van de acties heeft gelast om het Libanese leger in staat te stellen po sities in te nemen in de provincie Iqlim al-Tuffah, een gebied dat lange tijd het toneel is geweest van gevechten tussen shi'itische milities. De provincie biedt strategisch uitzicht op de door Israël in gestelde „veiligheidszone" in het zuiden van Libanon en is tevens de thuisbasis van waaruit de afgelopen dagen Pale stijnse aanvallen op Israel plaatsvonden. Amerikanen laten sperma invriezen SEATTLE Amerikaanse soldaten, bang om tij dens de Golfoorlog gedood te worden of gewond te raken aan vitale lichaamsdelen, laten voor insche ping naar Saudi-Arabië hun sperma invriezen. „Veel soldaten zijn bang gedood te worden, ge wond te raken of slachtoffer te worden van chemi sche gassen zodat ze bij terugkomst in de Verenig de Staten niet meer voor nakomelingen kunnen zorgen", vertelt Mary Forster, directrice van de ge netische voortplantingsafdeling van het Swedish Hospital in Seattle. „Ik was geshockeerd toen de eersten kwamen vragen hun sperma te laten in vriezen", zegt zij. De kosten voor het opslaan van het sperma in Seattle en Tacoma bedragen zo'n 170 tot 300 dollar (290 tot 510 gulden). Na twee jaar be rekenen de ziekenhuizen 75 dollar (128 gulden) per maand voor de opslag. Doodstraf op ondermijnen veiligheid RIYAD De Saudische minister van binnenlandse zaken, prins Nayef, heeft gewaarschuwd dat iedereen die de veiligheid van de staat ondermijnt zal worden geëxecuteerd of een hand of been zal moeten missen door afhakking. De minis ter kwam met zijn waar schuwing nadat zondag een scherpschutter een bus had beschoten waarin Ameri kaanse militairen zaten. ZAMERIKANEN VREZEN 'NATIONALE NOODSITUATIE'; ..Ïil-T-I u !>T> VASHINGTON Het voord 'draft' heeft in Amerika twee betekenis die emotioneel wel ferg ver uit elkaar liggen. |Een draft is een glas ge- apt bier en de draft is de dienstplicht. Zo geliefd als net eerste, zo gevreesd is ';edert het begin van de Golfoorlog voor miljoenen Amerikaanse jongens de tiraft in zijn tweede bete kenis geworden. .merika kent sedert het einde de oorlog in Vietnam, in geen dienstplicht meer. Mie twee miljoen Amerikanen ton actieve dienst zijn vrijwilli gers en de 1,5 miljoen reservis- '?n en leden van de National uard zijn eveneens (ex-)be- tpsmilitairen wier contract iien nog gedurende enkele ja ren oproepbaar maakt in geval /an een 'nationale noodsitua- E.e" Die noodsituatie is er nu en hoiiresident Bush heeft al 200.000 reservisten opgeroepen om in gerie Golf te vechten of om el- renjers in Amerika's wereldom- kenpannende militaire apparaat dele frontgangers te vervangen, riet Pentagon (ministerie van miefensie in Washington) en itelflet Witte Huis ontkennen dat s. |r plannen zijn om ten behoe- rd re van de Golfoorlog de dienstplicht weer in te voeren, is paar veel Amerikanen gelo- ;s tfen die ontkenning niet. en |Er zijn nu al meer dan voeOO.OOO Amerikaanse soldaten e IVn het Golfgebied. Alleen al aantal maakt het hoogst ónwaarschijnlijk dat de rege- ring een dienstplicht niet eens ou overwegen. Alle gerust- •llende verklaringen van Bush en zijn ministers horen we met groot wantrouwen aan, sedert we in het begin van de oorlog ook moesten ge loven dat het leger van Irak al zowat verslagen was", aldus Lou Ann Pearthree, anti-oor logsactivist in Virginia van de 'Coalitie voor Vrede in het Midden-Oosten'. Ouders Haar wantrouwen wordt ge deeld door talloze ongeruste Amerikaanse ouders en jonge mannen die dezer dagen het 'Selective Service Office' op bellen, het bureau dat voor het Pentagon alle 18- tot 26-jarige mannen registreert. Dat bu reau is na de afschaffing van de dienstplicht blijven bestaan en is in staat om - indien het politieke besluit tot herinvoe ring van de 'draft' zou vallen - binnen twee weken de eerste tienduizenden jeugdige bur gers op te roepen en naarde keuring te dirigeren. Als president Bush de dienst plicht in ere zou willen her stellen, iets waarvoor instem ming van het Congres (volks vertegenwoordiging) is vereist, kan hij enorme politieke pro blemen verwachten. Het ver zet tegen het idee is vooral groot onder de jeugd en de ou ders van de beter gesitueerde en invloedrijke maatschappe lijke klassen. In het Ameri kaanse districtenstelsel, waar in elk Congreslid rechtstreeks afhankelijk is van steun in de bevolking van zijn of haar re gio, lijkt het bijna onmogelijk om een parlementaire meer derheid voor de dienstplicht te krijgen. Woestijn-ervaring Prof. Charles Moskos, 'militair socioloog' van Northwestern University, meent: „Zonder dienstplicht kunnen we nooit een langdurige oorlog volhou den. Maar de politieke opstand rond het thema zou voor Bush fataal zijn. Amerika verliest liever de oorlog dan aan dienstplicht te beginnen". Dat de-VS de Golfoorlog nu met een compleet vrijwilli gersleger voert, heeft tot ge wetensnood geleid bij veel Amerikaanse burgers en poli tici. De krijgsmacht bestaat voornamelijk uit mannen en vrouwen uit zwakkere sociale milieus en etnische minderhe den, omdat het leger voor hen vaak de enige weg is naar een betere maatschappelijke toe komst. De eenzijdige samen stelling van de strijdkrachten maakt dat in grote delen van de Amerikaanse bevolking 'niemand iemand kent die in de Golf dient'. „Die omstandigheid draagt er toe bij dat tachtig procent van de bevolking voor de oorlog is. De meerderheid is voor omdat men zich toch niet fysiek be- AFP trokken weet en de minder heid is voor omdat men wel fysiek betrokken is en er ach ter moet staan om er psycholo gisch doorheen te komen", al dus Moskos. Veel experts menen dat dienstplicht onontkoombaar is zodra het ernaar uitziet dat de oorlog in de Golf langer dan een jaar gaat duren. De eerste Amerikaanse militairen in het Golfgebied zijn daar nu al vanaf begin augustus vorig jaar. De druk begint toe te ne men om hen te rouleren, zodat ze gedurende enige tijd terug naar huis kunnen. Het verlies aan woestijn-ervaring dat de krijgsmacht daarmee zou lij den, weerhoudt het Pentagon vooralsnog van invoering van een rouleersysteem. Ontsnappen Een tweede factor die de dienstplicht militair urgenter maar politiek nog onwaar schijnlijker zou maken is de mogelijkheid van zware Ame rikaanse verliezen in de Golf oorlog. Tot gisteren waren die verliezen in militair opzicht minimaal (nog geen 50 doden en vermisten op een totaal van 500.000), maar dat kan elk mo ment veranderen. Een derde kans is dat de Golf oorlog zich tot meerdere en uiteenliggende fronten uit breidt of dat tegelijkertijd el ders in de wereld een gewa pend conflict uitbreekt. Al die mogelijkheden zorgen dezer dagen voor grote onge rustheid op duizenden cam pussen van middelbare scho len en universtiteiten. Een haastig ingestelde dienstplicht zou voor studenten ook niet de uitstelmogelijkheden wegens studie bieden die vroeger gol den. „Men zal alleen het huidige kwartaal mogen afmaken", zegt woordvoerder Lew Brod- sky van het Selective Service Office. De Vietnam-tijd heeft het einde van de dienstplicht gébracht, maar heeft tevens geleerd dat als er weer zo'n plicht moet zijn, studenten niet meer mogelijkheden moeten krijgen om eraan te ontsnap pen dan werkende jongeren. Iraakse toestellenen raketten in Sudan NEW YORK/BAGHDAD Irak heeft op verschei dene plaatsen in Sudan raketten en gevechtsvlieg tuigen geïnstalleerd, zo meldde de Amerikaanse televisieomroep ABC. Volgens ABC heeft een lid van een internationale organisatie 20 Iraakse vliegtuigen gezien op een plaats ten noorden van de hoofdstad Khartoum. An dere bronnen maken melding van Iraakse toestellen ten zui den van Khartoum. In Arous en Erkowit aan de Rode Zee zijn Iraakse raketten gesigna leerd. Volgens ABC zijn de ra ketten gericht op de olie-in stallaties in het westen van Saudi-Arabië en op de Assou- an-dam in Egypte. Amerikaanse B-52-bommen- werpers voerden gisteren zes series bombardementen uit op de Iraakse Republikeinse Gar de en voor de kust van Ku- wayt bulderden de kanonnen van het slagschip Missouri. De Missouri vernietigde Iraakse commando- en andere bun kers in Kuwayt. De laatste keer dat het schip in actie kwam was op 25 maart 1953, tijdens de oorlog in Korea. Gisteren zijn ook andere stra tegische doelen onder vuur ge nomen en werden nucleaire, chemische en bacteriologische installaties bestookt om herstel ervan te voorkomen. Radio Baghdad heeft pro- Iraakse activisten in het bui tenland vandaag opgeroepen om hard toe te slaan tegen de belangen van landen die zich in de coalitie tegen Irak heb ben geschaard. In een com mentaar werd de Amerikaanse president George Bush be stempeld tot „de slachter van dit tijdperk" en werd koning Fahd van Saudi-Arabie te ver staan gegeven dat hem „een bittere dood" te wachten staat. Vervolgens zond radio Bagh dad een serie waarschijnlijk gecodeerde berichten uit, ge volgd door een oproep van het Centraal Commando. „Aan de strijders in alle revolutionaire cellen. Bestrijd hen uit alle macht, in al hun holen, waar zij zich ook mogen bevinden. Spaar geen enkel belang van geen enkel land dat deelneemt in de agressie tegen jullie broe ders in Irak, tegen een Ara bisch en islamitisch land", zo luidde de oproep. De oproep werd zeker twee maal herhaald. De radio zond eerder vanoch tend een serie onbegrijpelijke berichten uit. Mogelijk betrof het gecodeerde boodschappen voor Iraakse agenten in het buitenland. Mogelijk is ook dat de berichten onderdeel vor men van pogingen van Irak om een psychologische oorlog te voeren. Bij een bomaanslag op de woning van de Saudi sche consul-generaal in Pakis tan is maandagavond een be waker licht gewond geraakt. RIYAD De geallieerde strijdkrachten zullen bij een chemische aanval door Irak worden be schermd door middel van speciale pakken, appara tuur die de chemicaliën signaleert en doe-het-zelf injectiespuiten met anti stoffen. De Irakezen zullen waar schijnlijk gebruik maken van zenuwgassen en mosterdgas, maar hun chemische wapenar senaal bevat mogelijk ook le- wisiet, een gas dat gelijkenis vertoont met mosterdgas, wa- terstofcyanide en bacteriën die miltvuur en de pest versprei den. De geallieerde strijd krachten zijn uitgerust met zo geheten NBC-pakken (voor nucleaire, biologische en che mische aanvallen) en maskers. De Britse versie van het pak zou het beste zijn. Het NBC-pak biedt ten minste 24 uur lang bescherming en bestaat uit een broek en een jack met nauw aansluitende elastische capuchon. Het be staat uit twee lagen en wordt over de standaarduitrusting gedragen. De buitenste laag wordt ge vormd door vuurbestendige nylon en acryl. De binnenlaag is geïmpregneerd met houts kool, dat gisfstoffen absor beert) en vuurvertragende chemicaliën. Rubber hand schoenen en laarzen bescher men handen en voeten. De materialen kunnen snel wor den ontsmet. De maskers hebben een com binatie van houtskoolfilters en chroom- of koperelementen waardoor gassen geneutrali seerd worden. De filters zijn gevat in een gemakkelijk ver vangbare filterbus. De mas kers kunnen in minder dan tien seconden worden opgezt. Verder krijgen de soldaten ta bletten die ingenomen moeten worden voor de blootstelling aan zenuwgassen en dragen zij injectiespuiten bij zich met snel werkende anti-stoffen. Dodelijk Zenuwgassen vormen een do delijke bedreiging. Zij zijn Sporen van zenuwgas in Iraakse lucht BAGHDAD Franse mi litaire woordvoerders heb ben gezegd dat kleine hoe veelheden zenuwgas in het luchtruim boven Irak zijn waargenomen. De waarden hiervan zouden echter ver beneden het peil liggen dat schadelijk is voor de mens of de natuur. De berichten bevestigen de angst dat giftige gassen vrijkomen tijdens de bom bardementen van de geal lieerden op chemische wa pen-fabrieken en -opslag plaatsen in Irak. geur-en kleurloos en kunnen worden ingeademd, ingeslikt of door de huid wordën opge nomen. Zij ontwrichten het ze nuwstelsel door natuurlijke enzymen in de zenuw- en spierverbindingen uit te scha kelen. Dit heeft krampen en stuip trekkingen tot gevolg. De dood door verstikking volgt binnen enkele minuten. Vroege symp tomen van zenuwgas-vergifti ging zijn een loopneus, adem halingsmoeilijkheden, ver kleinde pupillen, kwijlen, zwe ten en overgeven. Naar vermeend hebben de Ira kezen een aantal of alle vier de zenuwgassen tot hun be schikking; Tabun, Sarin, So man en VX. Het meest effec tieve middel tegen zenuwgas is pyridostigime. Dit moet vóór de blootstelling aan zenuwgas sen worden ingenomen en be schermt een natuurlijke opslag van de enzymen die door de gassen worden aangetast en bevorderen het herstel. Drie andere stoffen, atropine, oxi- me en diazepam, worden in grote, penvormige injectiespui ten (MultiPens) door de solda ten bij zich gedragen en moeten in de dij worden geïn jecteerd. De eerste twee stof fen reactiveren de geblokkeer de enzymen en de derde is een anti-convulsant, een middel tegen stuiptrekkingen. Mosterdgas Mosterdgas roept beelden op van de Eerste Wereldoorlog. Hoewel het gas de reputatie heeft dodelijk te zijn stierf toen slechts twee procent van de slachtoffers. Mosterdgas veoorzaakt verblinding en/of verbranding. Bij onbeschermde soldaten zou het erstige blaren en schade aan ogen en keel tot gevolg hebben. Wanneer het wordt ingeademd kan de damp scha de toebrengen aan longen en beenmerg. Dit kan de dood tot gevolg hebben. Ernstig getrof fen slachtoffers moeten wor den beademd en hebben anti biotica en pijnstillers nodig. Lewisiet is een dodelijk strijd gas dat arsenicum bevat. Vol gens het Britse ministerie van defensie is het echter waar schijnlijk in de hete dagen in het Midden-Oosten niet effec tief. De gevolgen van lewisiet vertonen sterke gelijkenis met die van mosterdgas, maar ver eisen een speciale behande ling. Dimercaprol, een stof die .geïnjecteerd kan worden of gebruikt kan worden in een crème of in oogdruppels, helpt het lichaam de gifstoffen kwijt te raken. Waterstofcyanide is dodelijk. Het valt het ademhalingsstel sel aan en verhindert de li chaamscellen zuurstof op te nemen. Behandeling is vereist binnen korte tijd na blootstel ling. Miltvuur is een van de meest potentieel dodelijke biologi sche wapens. Sommige wester se inlichtingenexperts geloven dat Irak over voldoende biolo gische wapens bezit om een groot gebied met microscopi sche sporen miltvuurbacteriën te besmetten, verspreid door granaten, bommen of raketten. Het is dodelijk binnen 48 uur. De troepen kunnen er tegen worden ingeënt, maar voor immuniteit zijn binnen vier weken twee herhalingsinjec ties vereist. De pest is een bacteriologische OVERLEVINGSUITRUSTING VOOR CHEMISCHE AANVAL Ontwikkeld door het Chemical Defence Establishment, Engeland. elastische buitenlaag van MultlPan Infectie door dl|aplor to Injecteren opNaa,d Jj|| (antistof) j| Bi' Oxlmo 1,1 (antistof) lil! Diazepam «•li (kalmerend, iHLrll verslappend «8H» middel) |l L zuigen |e l. dreiging die serieus wordt ge nomen door de medische troe pen in de Golf. Builenpest wordt verspreid door vlooien van besmette ratten, maar als biologisch wapen zou longpest worden verspreid middels kleine druppeltjes in de lucht. Bij inademing tast de bacterie, Inentingen en antibiotica zijn beschikbaar. THOMSON PRENTICE (c) The Times

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5