EG: opheffen sancties Zuid-Afrika vrijwel zeker Brazilië bezorgd over sterk toenemend geweld Koukleumen in de rij voor ijsjes Vakbondsman vermoord Advocaten Winnie Mandel| eisen intrekking aanklacht DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND EeidócSouoont DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 PAGINI- „Liberia is een vergeten rampgebied" GENÈVE De wereld wordt volledig in beslag- I genomen door de Golfoor- I log en laat het door de burgeroorlog verwoeste Liberia aan zijn lot over. Volgens Hans Zimmermann van de rampenbestrijdingsor ganisatie van de Verenigde Naties, UNDRO, wonen in de Liberiaanse hoofdstad Monro via een half miljoen mensen in een .absoluut rampzalige situ- atie". VN-seeretaris-generaal Javier Perez de Cuellar heeft in december al gevraagd om 23,5 miljoen gulden hulp voor Liberia, maar de internationa le gemeenschap heeft hier nauwelijks op gereageerd, al dus Zimmermann, die op een persconferentie in Genève verder zei: „Ik heb gewerkt in landen als Libanon, maar ik heb nog nooit zo'n volledige verwoesting van een hoofd stad gezien". In Monrovia is geen stromend water, geen riolering, het vuil wordt niet opgehaald, er is zel den elektriciteit, vrijwel geen eten en er zijn geen postkanto ren, banken, scholen of zie- 1 kenhuizen. Bijna een vijfde van de kinde ren in Monrovia is ondervoed, velen van hen hebben geen ouders meer of zijn in de steek gelaten en in de straten heer sen de jongerenbendes. In de burgeroorlog zijn naar schatting tien- tot twintigdui zend mensen omgekomen. Van de 2,5 miljoen Liberianen zijn er een half tot een miljoen naar de buurlanden gevlucht. SAO PAULO Verbijs terd en geschokt heeft de Braziliaanse president Fernando Collor de Mello zitten kijken naar de lu gubere videoband van een moordpartij op drie crimi nelen diep in de binnen landen van de deelstaat Mato Grosso. De beelden, gemaakt door een amateurfilmer, laten zien hoe drie criminelen met toestem ming van de politie door een woedende bevolking gelyncht en vervolgens levend ver brand worden. Het drietal had zich even daarvoor aan de po litie overgegeven na een mis lukte gijzeling. De film is met een vertraging van ruim twee maanden op de tafel van de Braziliaanse regering terecht gekomen, nadat een pater de band had doorgespeeld aan een mensenrechtenorganisatie. Amnesty International is in middels ook in het bezit van een kopie. President Collor de Melo heeft een diepgaand ondezoek ge ëist. Liever had hij waar schijnlijk gezwegen over het voorval, want de regering maakt zich grote zorgen over de regelmaat waarmee de bui tenlandse media schrijven over explosief toenemende ge weld in het land. Zo schreef een Braziliaanse correspon dent in Londen met schaamte over de vertoning van de do cumentaire „Kindermoorde naars van Brazilië". De film liet zien hoe doodseskaders in de Braziliaanse steden grote schoonmaak houden onder zwerfkinderen, waarvan het land er naar schatting zeven miljoen telt. Volgens een officier van justi tie uit Rio de Janeiro wachten SAO PAULO In Brazilië is Expedito Ribeiro de Souza ver moord, een vakbondsman die actie voerde tegen schendingen van de mensenrechten en voor het behoud van het milieu. Souza (43) werd zaterdag door een man in het hoofd geschoten toen hij het kantoor van de bond van landarbeiders verliet in Rio Maria, een stadje drieduizend kilometer ten noordwesten van Sao Paulo. Aangenomen wordt dat Souza is gedood door een huurmoordenaar van veehouders of goudzoekers, wier praktij ken hij dikwijls aan de kaak heeft gesteld. nog 961 onopgeloste moordza ken op straatkinderen in de dossiermappen. In de docu mentaire beschuldigt zij colle ga's binnen het justitiële appa raat van vertragende tactie ken. Amnesty International kaartte het onrecht tegen zwerfkinderen in september vorig jaar aan. Volgens de mensenrechtenorganisatie wordt per dag ten minste één straatkind vermoord. De be schuldigingen leidden tot de instellingen van een onder zoekscommissie door de rege ring, maar veel verder dan het erkennen van het probleem en het opstellen van een lijstje met aanbevelingen, is de werkgroep nog niet gekomen. De regering is bang dat nega tieve berichten over Brazilië in de buitenlandse media in vesteerders afschrikken. Ook de hotelindustrie betaalt een dure rekening, omdat Ameri kaanse en Europese toeristen in toenemende mate het Zuid- amerikaanse land mijden uit angst het slachtoffer te wor den van een roofoverval. Vo rige maand nog plunderde zwaarbewapende criminelen de kluizen van gasten in een vijfsterrenhotel in Rio de Ja neiro. Het geweld dreigt de Brazili aanse samenleving in toene mende mate te ontwrichten. Met de regelmaat van de klok worden hele flatgebouwen door dieven beroofd en elke dag wordt er in de krant mel ding gemaakt van een ontvoe- rings- of gijzelingszaak. In dit klimaat van geweld klinkt de roep om wraak steeds luider. De lynchpartij in Mato Grosso is daarvan niet het enige voorbeeld. Zo ver klaarde de voorzitter van de winkeliersvereniging van Rio de Janeiro vorige maand voor de radio, dat „de moord op een 'pivetinho' (zwerfkind) een weldaad voor de samenleving is". Het zijn signalen dat Brazi lië verhardt. Sociologen debat teren over complexe achter gronden. Complex zijn ze ze ker, maar over een van de oorzaken is men het eens. De ongelijke verdeling van de welvaart. De armste dertig procent in het land krijgt slechts 4,2 procent van de na tionale koek. Daarmee zijn de armen in Brazilië het slechtst af in heel Latijns-Amerika. Geharnast Een model toont een van de jongste creaties van de Franse ont werper Pierre Cardin. De geharnaste dressman was een van de voorproefjes in Parijs van de internationale show voor mannen mode. FOTO: AFP JOHANNESBURG De Advocaten van Winnie Mandela, de echtgenote van de vermaarde zwarte leider Nelson Mandela, hebben gisteren geëist dat de beschuldiging van ont voering tegen haar wordt ingetrokken omdat bewij zen zouden ontbreken. Volgens de advocaten heeft het openbaar ministerie nage laten antwoord te geven op vragen die voor de aanvang van het proces door de verde diging over de ontvoering wa ren gesteld. Die vormfout zou moeten leiden tot intrekking van de beschuldiging, aldus de verdediging op de eerste dag van het proces. Volgens het openbar ministe rie werden in december 1988 vier jongens door Winnie's lijf wacht, die als voetbalclub be kend stond onder de naam 'Mandela United', naar de wo ning van de Mandeia's ge bracht en daar afgetuigd. Stompie Seipei was de jongste van het viertal en overleed aan zijn verwondingen. De jongens werden ervan be schuldigd dat zij een seksuele DDR probeerde gevaarlijke medicijnen uit op zieken BONN Het communistische bewind in de vroegere DDR heeft miljoenen dollars van de westerse farmaceutische indus trie opgestreken door toe te staan dat gevaarlijke medicijnen werden uitgeprobeerd op Oostduitsde patiënten. Het Duitse blad Der Spiegel haalt bedrijven aan die dankbaar van de gelegen heid gebruik maakten om vaak gevaarlijke experimenten te doen met bèta-blokkers, anti-depressiva en genetische manipu latie. De medicijnfabrikanten konden op die manier hun prijzen in het westen met 10 tot 30 procent verlagen. De bedrijven had den de verzekering dat de zaak volstrekt geheim zou blijven en dat ze niet aangesproken zouden worden als er iets fout ging. De 'deal' leverde de regering in Oost-Be rlijn grote hoe veiheden harde valuta op. Teken van instemming Salvadoraanse guerrilla's verzamelen Sovjet SAM-7 en SAM- 14 raketten om ze daarna over te dragen aan de regering van Nicaragua. De overdracht is bedoeld als een teken van instemming met voortzetting van de vredes onderhandelingen. De wapens zijn afkomstig van de Sandinistische troepen uit Nicaragua. foto: afp Be. Die relatie hadden onderhoi^re met een blanke geestelijke rest een methodistisch kerkgerde schap. Seipei werd hovenier voor een politieverklikkenpa houden. De leider van dele wacht, Jerry Richardson, Set schuldig bevonden aan mlefi en heeft beroep aangeteket tegen zijn doodvonnis. }r rechter heeft verklaard te Winnie Mandela tijdens ddiei weldpleging aanwezig is ha; weest. Tijdens het proces tfen Richardson verklaarden jEr drie jongens die de ontvodOO overleefden, dat Winnie Nn dela hen met een zweep Sat geslagen. Inv Pnf Alternatievf VN in oprichting DEN HAAG Verte, woordigers van Estland, land, Litouwen, Tibet, Amazone-indianen, Kurdistan, West-Papua nog een tiental landen volken komen maandaj het Vredespaleis Haag bijeen om een nie internationale organisatit te richten: de Organii van Niet-vertegen woord Landen en Volken (UN Van de organisatie kur alle landen en volken worden die niet verte woordigd zijn in de Alg< ne Vergadering van de nigde Naties, zo meldt he cretariaat. De UNPO, wel de alternatieve VN noemd, wil „in deze rot tijden in de Baltische st; Tibet, het Midden-OosteJ elders" op een niet-gev. dadige manier de noden de aangesloten landen! volken onder de aand| brengen. In het oprichtingsverf" wordt de nadruk gelego 3 het recht op zelfbeschikK de mensenrechten en de scherming van het mir^ Voor haar leden verzorg UNPO trainingen in df matieke vaardigheden, oplossen van conflicten, onderhandelingstechniek^ lam HET MAXICAANSE AFGODSBEELD QN815 Cortés wordt met zoveel ontzag door de Indianen ont vangen dat hij even verbaasd staat. Maar dat is wel verklaar baar, want uit de gebaren van de Indianen begrijpt hij dat de inboorlingen hem voor een god aanzien. Ze hebben immers nog nooit blanken gezien en deze mannen zien er in hun vreemde kledij zo fantastisch uit dat de Indianen werkelijk menen met go den te doen te hebben. Het opperhoofd vertelt Cortés van het grote riik van Motecuzoma II, heerser der Azteken, die in een wonderschoon paleis in de stad Mexico woont. „Breng mij naar uw koning!" gelast Corteé. De stad Mexico blijkt midden in het meer Toxococo te liggen en is door dammen met de vaste wal verbonden. Voorafgegaan door een vendel voetvolk trekt Cortés de stad binnen en hij ziet verbaasd naar de rijkdommen die hier liggen opgetast. Motecuzoma II, reeds verwittigd van de komst der blanke mannen, wacht gespannen af welke boodschap deze „goden" hem zullen brengen. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Gewoontege trouw houdt de Sovjet-over- heid ook bij de warmtevoor ziening geen rekening met de individuele wensen van de burgers. Op de radiatoren in de woning zitten geen knop pen, dus wie het thuis te warm vindt zet een raam open. Wie het te koud vindt stookt elektrisch bij. De erbarmelijke isolatie in de slecht gebouwde flatgebouwen van de Russi sche hoofdstad draagt bij tot de toch al grenzeloze energiever spilling. Her en der in Moskou knapten de afgelopen dagen heetwater- leidingen, ondanks het feit dat de flatbewoners jaarlijks hartje zomer enkele weken lang worden geconfronteerd met het reusachtige ongemak van afgesloten heet waterkranen. Die moeten dicht voor een goed doel: het winterklaar ma ken van de buizen. Op 31 ja nuari, tot zover de koudste dag van deze winter, raakte de heetwatercentrale van de Ki- rovwijk in het noorden van Moskou dQor haar gasvoorraad heen. Zonder blikken of blo zen kondigde bouw- en wo ningtoezicht aan dat de ver warming voor twee dagen uit ging. Gestoken in bontmutsen, winterjassen, laarzen en hand schoenen begonnen de bewo ners in hun flats aan een barre overwintering. Van de over heid kregen ze de waarschu wing niet elektrisch bij te sto ken, want als de pompen van de heetwatercentrale door overbelasting van het elektri citeitsnet stil kwamen te lig gen, zou de ramp niet te over zien zijn. Ook buitenlanders in Moskou krijgen als gevolg van de win terkou hun portie van de el lende. Aan het Tagankaplein staat een flatgebouw waar de Engelse televisiemaatschappij ITN twee kantoren heeft. In vier dagen tijd sloegen de stop pen ruim vijftig keer door. „Moet je maar niet zoveel ap paraten aanzetten", luidde de beschuldiging van de OEPDK, het servicebureau voor buiten landse vertegenwoordigingen in Moskou. De brutaliteit van zo'n televisiemaatschappij om er monitors en videorecorders op na te houden! De stadsver warming wist de temperatuur in het allerbelabberdst geïso leerde gebouw niet boven de negen graden te krijgen, maar ook voor buitenlanders gold het advies: niet elektriscl stoken. Traditiegetrouw gaven de sen anderen de schuL" Afrikanen in het gebouw den het gedaan, want dii ken hun woningen met trische kacheltjes snikhe» het gebouw wemelt het va kakkerlakken, maar dat L schuld van de Indiërs. Iif trappenhuis stinkt het urine, maar dat komt do<^ Arabieren. Buitenlanders die de fellei trotseerden en bij 22 grl onder nul het oude cenL van Moskou bezochten, I ven zich de ogen uit: te kinderen vanwege de kou niet naar school hoe$ groeide op de Arbat een t lange rij aan voor de wh Pinguin, waar je.ijsjes kopen. „CIA kocht Costaricaanse functionarissen om" NEW YORK Een voormalige aanklager in de Iran-contra affaire, Jeffrey Toobin, zegt dat de CIA Cos taricaanse functionarissen heeft om gekocht. Het doel van de operatie was om in Costa Rica een landings baan te kunnen aanleggen om de re bellen in Nicaragua te kunnen be voorraden. Het is de eerste keer dat de CIA er in het openbaar van be schuldigd wordt geld te hebben ge stoken in de Amerikaanse steun aan de contra's. De Iran-contra affaire draaide rond de clandestiene ver koop van Amerikaanse wapens aan Iran en het doorsluizen var» de uit deze verkoop verkregen gelden naar de contra's. Gorbatsjov in slag met 'georganiseerde misdaad' MOSKOU Sovjetpresident Michail Gorbatsjov heeft gisteren harde maatregelen tegen de georganiseerde mis daad aangekondigd. De Sovjetautoriteiten hebben boven dien een gerechtelijk onderzoek ingesteld tegen de voor aanstaande hervormingsgezinde zakenman Artyom Tara- sov, zo heeft het televisiejournaal Vremya gemeld. Mede werkers van diens handelsfirma Istok zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens vermeende „afpersing van enorme sommen geld" en malversaties met vreemde va luta. Het televisiejournaal toonde beelden van electroni- sche apparatuur, ikonen en wapens die zouden zijn aan getroffen in opslagplaatsen van het bedrijf. Tarasov, die lid is van het Russische parlement en lange tijd adviseur was van president van de Russische fedratie Boris Jeltsin, werd door een functionaris van het ministerie van bin nenlandse zaken omschreven als een „puur criminele fi guur met politieke banden". Akkoord over brug van Zweden naar Denemarken STOCKHOLM Zweden en Denemar ken zijn een stap dichter bij elkaar geko men wat betreft hun eeuwenoude droom over een brugverbinding. Minister van beide landen zijn overeen gekomen dat er over de Oresund tussen Kopenhagen en Malmö een trein-autobrug gebouwd kan worden. Met de bouw daarvan kan in principe in 1993 worden begonnen. De brug tussen Kopenhagen en Malmö vormt een aanvulling op de vaste oever verbinding over de Grote Belt in Dene marken, die overigens ook nog gebouwd moet worden. Als beide oververbindin- gen klaar zijn hoeft het auto- en treinver keer tussen Europa en Zweden niet meer meer met veerboten te worden overgezet. Amnesty protesteert tegen processen China LONDEN De mensenrechtenorganisatie Amnesty International heeft bij de Chinese re gering protest aangetekend tegen de „oneerlijke processen" waarin de betogers van de democra tiseringsbeweging van 1989 terecht staan. Am nesty stelt dat de rechtszaken die in november 1990 begonnen niet voldoen aan de internatio nale regels voor een eerlijk proces. Zo kunnen de verdachten niet zelf kiezen door welke ad vocaat zij verdedigd willen worden en mogen zij geen getuigen die vóór hen pleiten oproepen. Daardoor staat het vonnis vaak al voor het be gin van het proces vast, aldus de mensenrech tenorganisatie. Amnesty wijst er verder op dat het nog steeds niet duidelijk is wat er gebeurd is met de duizenden mensen die na de betogin gen voor meer democratie in het voorjaar van 1989 werden gearresteerd. Ontmoeting tussej. leiders ANC en PAJ* JOHANNESBURG Leij01 van de rivaliserende aPe apartheidsbewegingen Aee. kaans Nationaal Con|®c' (ANC) en Pan Afrikaans gres (PAC) hebben gisté"3'1 voor het eerst in dertig }ee een ontmoeting gehad. Alj™ leider Nelson Mandela sp('es van een „historische" bijene komst. Het onderwerp vanjsc' sprek was het bereiken |va nauwere samenwerking tuj®" de twee organisaties. Het is veel radicaler dan het De leiders riepen hun aanl)!^ gers op hun onderlinge sj^ te staken en politieke tolefn tie te tonen t (Van onze correspondent Jo Wijnen) BRUSSEL Het staat vrijwel vast dat de Euro pese Gemeenschap de eco nomische sancties tegen Zuid-Afrika zoniet gaat opheffen, dan toch gaat verzachten. Hoewel daar over nog geen concrete besluiten zijn genomen, hebben de EG-ministers van buitenlandse zaken gisteren in Brussel de Eu ropese Commissie op dracht gegeven een be sluit daarover uit te wer ken. De opstelling van de EG is het gevolg van de aankondiging vorige week van de Zuidafri- kaanse president De Klerk, die beloofde de laatste apart- heidswetten in zijn land te schrappen. Tijdens het in de cember gehouden Europees topoverleg in Rome is besloten het opheffen van de economi sche sancties afhankelijk te stellen van het ongedaan ma ken van die wetten. De ministers kwamen ook met een verklaring, waarin het houden waarin het houden van een referendum over in de Baltische staten positief werd beoordeeld. Dat referen dum geeft de burgers van Est land, Letland en Litouwen de mogelijkheid zich uit te spre ken over de eigen onafhanke lijkheid. De EG-ministers heb ben overigens voor een aparte benadering van de drie staten gekozen. Ze gaan er daarbij vanuit dat de Baltische staten niet op een lijn kunnen wor den geplaatst met de andere Sovjetrepublieken die even eens naar onafhankelijkheid streven. Intussen hebben de EG-ministers hun nieuwe Sov jetcollega Bessmertnych uitge nodigd voor een bezoek aan Luxemburg. In een verklaring over de situ atie in Joegoslavië werd er „bij alle betrokken partijen in dat land op aangedrongen te ste ven naar een vreedzame en democratische oplossing in de huidige crisis". De EG-minis ters vinden dat het gebruik van geweld in het nationale conflict in Joegolavië moet worden vermeden en dat „de eenheid en de territoriale inte griteit van Joegoslavië door middel van een dialoog tussen de afzonderlijke republieken en de federale autoriteiten" gewaarborgd dient te worden. Winnie Mandela toont haar medestanders een gebalde vuist bij het verlaten van de rechtszaJ97 Johannesburg. Echtgenoot Nelson Mandela (links) vergezelt haar. foto: ml

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4