schaatsen liegen vinkei uit Bouwbeurs '91: grootste ooit in ons land gehouden Nog geen maatregelen tegen varkensziekte neli^ YYD protesteert tegen aanpakken hogere inkomens Tiental bedrijven opgelicht voor meer dan miljoen ün^NNENLAND QeidóeQowuvnt DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 PAGINA 3 niet ITERDAM De politie van Rotterdam heeft ,1-jvrdag 700 kilo cocaïne in beslag genomen. De iine heeft een straatwaarde van minimaal 70 joen gulden. In verband met deze zaak heeft politie negen verdachten aangehouden. Zes hen komen uit Rotterdam en omgeving, drie Amsterdam. Volgens de chef van de Rotter- vor! Ie narcoticabrigade, hoofdinspecteur R. van blijljjningen, is nog niet duidelijk waar de cocaïne pax verstopt in vaten met gestold asfalt van- in komt. Tot nu toe weet de politie alleen dat jartij in Trinidad is verscheept. Van Heijnin- meent met de vondst en de aanhoudingen een Pvt zangrijke drugsorganisatie op het spoor te zijn. lnafr depolitie ,bii,ee?,;»v,a„' ,1? Een deel van de cocaïne stond gisteravond uit- gestald in de kelder van een politiebureau. FOTO: ANP onf rote cocaïnevondst vaten met asfalt Maij weigert premie voor opvissen bommen DEN HAAG Vissers die bommen en an dere explosieve projectielen uit de Noordzee halen, hoeven niet te rekenen op een vangstpremie van de overheid. Minister Maij-Weggen (verkeer) heeft gisteren ge zegd dat zij het te gevaarlijk vindt om een beloning uit te loven voor het opvissen en bij de marine inleveren van oud explosief oorlogsmateriaal. De vissers zouden bewust op jacht gaan naar bommen en bovendien de explosieven te lang aan boord houden. Zij negeert hiermee een uitdrukkelijke wens van de Tweede Kamer. Vroeger be stond zo'n premieregeling wel. Anderhalf jaar geleden heeft haar voorgangster Smit- Kroes die bonusregeling ingetrokken. De Kamer sprak zich kort geleden echter uit voor herinvoering van de regeling. Meer benzinestations langs snelwegen DEN HAAG Langs autosnelwegen en andere hoofdwegen moet om de 20 kilometer een parkeerplaats met benzinestation komen en om de 40 kilometer een wegrestaurant. Die moeten mi nimaal van 7.00 tot 23.00 uur geopend zijn. Dat staat in een plan dat de ministers Maij (verkeer) en Andriessen (economische za ken) gisteren naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. Volgens het plan moet er om de circa 40 kilometer ook 's nachts benzine te krijgen zijn, terwijl om de 80 kilometer een restaurant met 24- uursservice moet komen. Ter Veld: sancties niet uitsluiten bij bijstandswet LEIDEN Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken heeft gis teren tijdens een bezoek aan de Sociale Dienst in Leiden gezegd dat sancties (zoals het korten van uitkeringen) nooit mogen wor den uitgesloten bij de uitvoering van de Bijstandswet en van het Jeugdwerkgarantieplan. En als het aan haar ligt komen er geen ruimere mogelijkheden om naast een bijstandsuitkering meer bij te verdienen dan de nu toegestane honderd gulden per maand bo ven het normbedrag. De Vries is tegen 6% loonsverhoging DRACHTEN Werkgevers en vakbonden die loonsverhogingen van zes procent overeenkomen, kunnen niet serieus menen dat de uitkeringen en ambtenarensalarissen automatisch moeten mees tijgen met de lonen bij de bedrijven. Dat heeft minister De Vries gisteravond gezegd op een CDA-verkiezingsbijeenkomst in Drachten. De be windsman van sociale zaken en werkgelegenheid maakt zich ernstig zorgen over loonsverhogingen die de drie procent te boven gaan. Dan is volgens hem de koppeling tussen lonen en uitkeringen voor de overheid niet langer vol te houden. Mi nister De Vries vindt dat werkgevers en vakbon den financiële ruimte voor 1991 moeten gebrui ken voor terugdringing van het ziekteverzuim en voor het aantrekken van minderheden en gedeel telijk arbeidsongeschikten. )edo 1 arn eur le-I HAAG Door het d v ide winterweer is er tseling een grote vraag r schaatsen. „Eens in vier jaar werken we fiard door", zegt direc- j "r W. Zandstra van de z jknamige schaatsenfa- n?k in het Friese Joure. idstra doet sinds vorige Sk goede zaken, maar uit concurrentie-over- gingen geen medede gen doen over zijn om- il d|dstra verkoopt houten tsen, hoge en lage noren, >t- en rolschaatsen en al- ii slijpapparatuur aan de keliers. De laatste jaren lag op de export (Scan- ivië, Duitsland, Italië, de inigde Staten), maar mo- 1 is vooral de binnen- Ir— vraag erg groot. Zand- „Vier jaar lang is er geen prijs geweest. Vier jaar- gen jongelui zijn uit hun latsen gegroeid of hebben it geschaatst". fat de vraag vanuit Neder land enkele jaren beperkt was en het daarom mogelijk bleek een flinke voorraad op te bou wen, hoeft de Friese fabrikant nog geen 'nee' te verkopen. Maar houdt het koude weer aan, dan verwacht Zandstra volgende week niet alle win keliers meer goed te kunnen bedienen. Bepaalde maten en modellen schaatsen zijn nu al nauwelijks meer leverbaar. Houten kinderschaatsen vlo gen donderdag en vrijdag al weg. Zandstra: „Die zijn voor de kinderen die op de vijvers schaatsen. Na enkele dagen, als er grote tochten worden gereden, komt er een grote vraag naar noren. En blijft de vorst nog drie of vier dagen aanhouden, dan volgen de slijpstenen". Kunstijs De belangstelling voor het na tuurijs speelt de kunstijsbanen in ons land op korte termijn parten; maar op langere ter mijn profiteren ook zij ervan dat er voor het eerst sinds ja ren weer natuurijs ligt. Zaterdag kwamen nog behoor- De schaatsen vliegen de winkel uit, zoals hier bij een filiaal van V en D. lijk veel schaatsliefhebbers naar de kunstijsbanen; een dag later nam de belangstelling sterk af, zegt een woordvoer ster van De Uithof in Den Haag. Ouderen en scholieren in groepsverband komen nog wel naar deze kunstijsbaan toe, maar de meeste andere schaatsliefhebbers in de resi dentie zoeken natuurijsbanen, sloten en meertjes op. De eerste ijsbrekers werden gisteren ingezet bij een olie transport. De tankers, die alle voor het Shellconcern varen, waren vanuit Amsterdam op weg naar Groningen. Bij Lely stad werden de boten opge wacht door ijsbrekers die het convooi verder begeleidden. Het traject Amsterdam - Lely stad - Lemmer staat bij Shell bekend als moeilijk, omdat het IJsselmeer snel dichtvriest. Op andere vaarroutes zijn nog geen ijsbrekers ingezet. Nau tisch inspecteur Van der Hilst: „Op dit moment gaan er twee ijsbrekers mee, maar later in de week zullen er waarschijn lijk vier of vijf worden inge zet. De ijsbrekers moeten de aanvoer van olie naar het Noorden van het land blijven waarborgen". De ijsbrekers varen voor het eerst na een paar zachte winters weer uit. :el patiënten grote steden seren huisarts HAAG In grote pen van de Randstad leren steeds meer hsen hun huisarts en rechtstreeks naar I ziekenhuis, is volgens prof. dr. J.D. ider, hoogleraar huiartsge- kunde aan de Leidse Uni- [iteit, een negatieve ont- kelirig. De Leidse vak- ra huisartsgeneeskunde on- loekt nu in Den Haag pom deze patiënten niet hun eigen huisarts con- £ren. prof. Mulder houdt de ïkkeling in elk geval ver met wat hij noemt een terverandering bij de inten'. „Ze zijn mondiger veeleisender geworden. bij dit gedrag", zo ijft hij in het vandaag voor |eerst verschenen Neder- Tijdschrift voor Chroni- Ziekten, „gaat het echter een niveau van mondig- dat bijzonder kostenver- ind werkt". •igens blijken wel vaak artsen te weigeren patiën- loor te verwijzen naar het inhuis. Dat gebeurt dan ens hem om te voorkomen de specialist de behande- van hun patiënt over at. De specialist meent al dat hij de enige is die de nt goed kan begeleiden of •oleren. Chronisch zieke nten worden nog veel te lig naar de huisarts terug- ezen, wat volgens Mulder enorme belemmering is een goede samenwerking ra huisarts en specialist, ens hem zet het ook vaak ad bloed bij huisartsen dat sch specialisten in veel enhuizen, buiten de huis om, patiënten naar colle- 1 doorverwijzen. Invoering |een verwijskaart voor een aalig specialistisch advies daar volgens hem veran- )g in brengen. LELYSTAD VVD- voorman Bolkestein pro testeert hevig tegen het plan van minister Kok van financiën om de ho gere inkomens aan te pak ken. Voor de PvdA-leider beginnen die inkomens al bij 50.000 gulden bruto per jaar. In VVD-kring vindt men dat belachelijk. „Het gaat hier om mensen die netto ongeveer 2400 gulden per maand verdie nen", aldus Bolkestein gisteren op een bijeenkomst van zijn partij in Lelystad. Volgens de VVD-leider voert de PvdA weer hetzelfde ontmoedigings- en nivelleringsbeleid als in de jaren zeventig, ten tijde van het kabnet-Den Uyl. Eén van de voorstellen van Kok om de hogere inkomens extra te be lasten is het afschaffen van de inflatiecorrectie in de loon- en inkomstenbelasting. Bolke stein is daar fel tegen. Bij zo'n systeem is het niet het parle ment maar de inflatie die be slist over de belastingheffing, meent hij. „Ik kan het ook an ders zeggen: afschaffing van de inflatiecorrectie is stille diefstal". Bolkestein heeft ook groot bezwaar tegen het door hem gesignaleerde voornemen van de regeringspartijen om de tweeverdieners extra te gaan belasten. „Die zouden ge- Frits Bolkestein. FOTO: DIJKSTRA woon te veel verdienen". Daarbij vergeet men volgens Bolkestein „dat er voor twee inkomens ook dubbel gewerkt wordt, dat tweeverdieners ex tra kosten hebben en dat er zoiets is vrouwenemancipatie". Dit laatste zouden vooral de PvdA'ers in kabinet en Twee de Kamer ter harte, moeten nemen, zei Bolkestein! „Als zij daar nog achter staan, dan moeten ze ophouden met het gemekker over tweeverdie ners". DEN HAAG Het minis terie van landbouw in Den Haag ziet nog geen reden om maatregelen te nemen naar aanleiding van de geheimzinnige vi rusziekte die circa vijftig Oost-Gelderse varkensbe drijven teistert. De maatregelen die het minis terie kan nemen, lopen uiteen van het isoleren van de be smette bedrijven tot het instel len van een vervoersverbod in het betreffende gebied. De noodzaak daartoe is voorals nog niet aanwezig, aldus het ministerie. De Gezondheidsdienst voor Dieren in Gelderland tracht samen met het Centraal Dier geneeskundig Instituut (CDI) in Lelystad de aard van de ziekte vast te stellen. De beide instituten staan in nauw con tact met hun Duitse collega's die al enkele maanden met de ziekte worden geconfronteerd. Het staat vrijwel vast dat het virus is overgewaaid vanuit Duitsland. Daar heeft de ziek te inmiddels epidemische vor men aangenomen. In de Duit se deelstaat Noordrijn-Westfa- len waren eind januari 386 be drijven besmet met het onbe kende virus. In november vorig jaar kwam de ziekte voor het eerst duide lijk aan het licht. Op enkele fokbedrijven kampten zeugen met gebrek aan eetlust, koorts, spontane abortus aan het eind van de draagtijd, hoesten, ademnood en het blauw wor den van de oren en buik. SPERENHOBBES DOOR BILL WATERSON NOU KI JK, EEFST KOM JIJ THUIS V/IN JE WERF. P/IN KOM IK THUIS VAN/MIJN WEPK. PANSMNWEKTl/mJÖVEP om BANEN EU PAN S/MN WE BEKVECHTEN OVEF WIENS BtW HET IS OW HET ETEN TE/HAS- NETEPNNEN. DEN HAAG Een tien tal Nederlandse bedrijven en enkele particulieren zijn de afgelopen tijd voor meer dan één miljoen gul den opgelicht door Nigeri- anen, die hen benaderden om te helpen bij het uit Nigeria wegsluizen van grote geldsommen. Volgens Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) gaat het waarschijnlijk om het topje van een ijsberg, want bedrij ven staan niet te trappelen om hiervan aangifte te doen. Sinds december vorig jaar krijgt de Fraude en Fïdsifica- ten Centrale van de CRI hier over klachten binnen. De truc werkt als volgt, zo meldt de CRI: vanuit Nigeria en ook via Nigeriaanse tus senpersonen in ons land worden bedrijven en personen benaderd om behulpzaam te zijn bij het uit Nigeria sluizen van bedragen die variëren van 17 miljoen tot 85 miljoen gul den. De Nigerianen wekken tegenover de Nederlandse be drijven de indruk dat zij, door het geld naar buitenlandse re keningen te sturen, zwart geld willen witwassen, aldus de woordvoerder. Ze geven verschillende bron nen van herkomst van het geld op. Er wordt gesugge reerd dat de Nigeriaanse auto riteiten achter de transactie staan. Vaak wordt gezegd dat het geld afkomstig is van olie transacties en dat het naar het buitenland moet worden over geboekt om betalingen te kun nen doen en handelstransac ties te kunnen afsluiten. De Nigerianen verzoeken ver volgens de Nederlandse bedrij ven blanco facturen (met handtekening en stempel) en bankgegevens ter beschikking te stellen. Op basis van de door Nigerianen opgemaakte facturen van het bedrijf, zal daarna het geld op de reke ning van het bedrijf worden gestort. Voor de medewerking krijgt het Nederlandse bedrijf onge veer dertig procent van het to taalbedrag, zo wordt beloofd. Bovendien wordt vaak toege zegd dat met de rest van het geld aankopen bij het bedrijf zullen worden gedaan. Als een bedrijf hierop ingaat, dan vragen de Nigerianen na een tijdje een vooruitbetaling van enkele procenten van het totaalbedrag. Dat zou zijn om reiskosten en smeergeld voor de transactie te kunnen beta len. Tot nu toe heeft geen enkel bedrijf geld uit Nigeria ont- i vangen, voor zover de CRI be kend is. De bedrijven zijn hun gestorte bedragen echter wel kwijt. UTRECHT Nog nooit is in de Jaarbeurshallen in Utrecht zo'n grote beurs gehouden als de Interna tionale Bouwbeurs 1991 die gisteren door minister Alders van volkshuis- vestng is geopend. De op pervlakte beslaat een ruimte van vijfenvijftig voetbalvelden, de maxi male capaciteit die de Jaarbeurs heeft te bieden. Het is dan ook de grootste overdekte beurs die ooit in Nederland is gehouden. Achthonderdvijftig bedrijven en instellingen uit niet minder dan dertig landen nemen deel aan de beurs, die „een spiegel beeld vormt van de bedrijfsac tiviteiten in een branche of bedrijfstak". Zo denkt tenmin ste R. G. van Ingen, algemeen directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs zo als het complex in Utrecht of ficieel heet erover. „De jaarcijfers in de bouw ver tonen nu een afvlakkende groei. Maar er is nog steeds sprake van groei", zegt hij op timistisch gestemd. En gezien in dat licht hoopt hij natuur lijk dat in de toekomst de bouwnijverheid als belangrijke bedrijfstak nog vaak terug zal keren in de Jaarbeurs. Dat mag dan ook wel, want dit jaar maakt de Jaarbeurs zich op om het 75-jarig bestaan te vieren. En dat staat dan weer in het teken van een flinke expansie. Op een terrein van vier en een halve hectare naast de Jaarbeurs, wordt nog eens net zo veel kantoorruimte gebouwd als de hele zo pas ge opende bouwbeurs groot is, 55.000 vierkante meter. Het project moet volgend jaar zijn voltooid. Een groot deel is al verhuurd. Op hetzelfde terrein komt ook een businesshotel met 250 kamers, kantoren voor de verhuur en nieuwe congresaccommodatie. Direct na de bouwbeurs, die tot en met aanstaande zaterdag wordt gehouden, is het verder de bedoeling dat wordt begon nen met de afbraak van de oudste hal van de Jaarbeurs, de Merwedehal, om daar een nieuwe multi-functionele, tweemaal zo grote expositiehal voor terug te bouwen. Die moet eind 1992 klaar moet zijn. En daarmee zijn de idee ën nog niet uitgeput. FNV vreest lagere produktie in bouw AMERSFOORT/UTRECHT De Bouw- en Houtbond FNV vreest een „ingrijpende vermindering van de bouwproduktie" door de tussenbalans, de bezuinigingsoperatie van het kabinet die tot 1994 zo'n 17 miljard gulden moet opleveren. Voorzitter J. Schuller zei gisteren tijdens een vergadering zijn hart vast te houden voor de gevolgen van plannen van het kabinet om de huren jaarlijks met zo'n 5 procent te verhogen (in plaats van met 3 procent) en op de begroting van staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) in totaal 1,5 miljard te snoeien. Hij vroeg de regering er op te letten dat de bouwproduktie op peil blijft, en dat er een gelijke behandeling plaatsvindt van huurders en huis eigenaren. „We hebben plannen klaarlig gen om het hele huidige expo sitiecomplex overdekt te ver binden met het Centraal Sta tion", aldus Van Ingen. „Nu al komt veertig procent van de bezoekers naar de Jaarbeurs per trein. Dat moet nog aan merkelijk kunnen toenemen, zeker op een toplocatie als hier". Kwalitatief Ook H.J. Oudshoorn, voorzit ter van de Vereniging Ten- toonstellingsgroep Bouwmate rialen en Bouwstoffen (VTBB) de motor van het hele interna tionale gebeuren van deze week in de Jaarbeurs, blikt in de toekomst. „Er wordt mis schien wel minder volume ge bouwd, maar we gaan wél kwalitatief beter bouwen. Klein kan ook mooi zijn. Wat het bouwen met behulp van duurzamere bouwmaterialen, gezondere arbeidsomstandig heden en minder belasting van het milieu betreft, vindt minister Alders ongetwijfeld de bonafide bouwnijverheid aan zijn kant", zo verzekert hij. Arbeidsomstandigheden en de gezondheid van de bouwer, krijgen volgens hem steeds meer aandacht. En dan vooral omdat de partijen in de bouw, de werkgevers en de werkne mers, elkaar op dit punt met grote regelmaat weten te vin den. „Heus niet alleen omdat er een Arbowet is die een stok achter de deur betekent. We beseffen zelf wel dat we nog zorgvuldiger moeten omgaan met de mensen die dat bouw- produkt moeten maken, al was het alleen maar omdat we er niet zoveel meer van hebben". Hij hoopt dat het op die ma nier ook weer mogelijk wordt jonge mensen te boeien voor een toekomst in de bouw. De beurs kan daar al een stimu lans voor zijn. Die laat zien dat Een vrouw wacht aan een tafel met gereedschap tot haar man zijn zaken op de internationale Bouwbeurs in Utrecht heeft afgewikkeld. De jaarbeurs opende gisteren haar poorten en zal tot 9 februari te bezichtigen zijn. FOTO: ANP er gemakkelijker te hanteren bouwmaterialen zijn, veiliger stoffen en dat van de architect mag worden verwacht hij een ontwerp maakt waarbij reke ning wordt gehouden met de mensen die het produkt naar zijn idee ook moeten maken. Behalve verven, coatings bouwmaterialen en bouwsyste men is er op de beurs van alles te vinden op gebied van hand gereedschappen en klein ma terieel. Isolatie en daksyste men krijgen veel aandacht. Verder zijn er afbouwmateria- len te zien, keukens, garage deuren, gevels, ramen en deu ren. Vloeren, wanden en pla fonds zijn er in overvloed, net als het nodige op het gebied van hang en sluitwerk en be vestigingsmaterialen. Voor aluminium is zelfs een heel plein ingericht. Het internationale karakter ontleent de beurs aan collec tieven uit België, Denemar ken, Groot-Brittannië, Italië Noorwegen, Oostenrijk Spanje en Zweden. Ook zelfstandige Duitse, Franse en Zwitserse bedrijven nemen deel aan de beurs. Bij gelegenheid van de ope ning van de beurs reikte mi nister Alders voor het eerst een bouwonderscheiding uit. Het Nederlandse bouwbeeld, een prijs die voortaan elke twee jaar wordt uitgereikt aan iemand die er werk van maakt de kwaliteit van de Neder landse bouw in de ruimste zin van het woord te bevorderen, viel toe aan ing. M. Platschor-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3