Sloop villa's Lisse lijkt onafwendbaar Opschudding in Warmond door folder van gemeente Noordwijkse ijsmakers vinden baat bij witkalk Noordwijk twijfelt over fiscalisering parkeerovertredingen LEIDEN OMGEVING £eidóe6outtmt DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 PAGINA SF Antieke Friese klok verdwenen OEGSTGEEST Een antieke Friese stoeltjesklok is gis teravond gestolen uit een woning aan de Hofbrouckerlaan in Oegstgeest. De dieven kwamen binnen door de ach terdeur met een schroevedraaier te forceren. De klok heeft vermoedelijk een waarde van enige duizenden guldens. Auto brandt volledig uit LISSE Op de Broekweg in Lisse is gisteren een personenauto volledig uit gebrand. De auto, eigendom van een 27- jarige inwoner van Lisserbroek, raakte door onbekende oorzaak in brand. De brandweer heeft de brand geblust. Discuskooi vernield LISSE In sportpark Ter Specke in Lisse is een discuskooi vernield. Stijlen en dekplaten werden er af gehaald en de kooi werd uit zijn verband getrok ken. Hoeveel de reparatie gaat kosten is niet bekend. De kooi was eigendom van de gemeente Lisse. IJsclub Oegstgeest telt 3000 bezoekers OEGSTGEEST De landijs- baan van de IJsclub Oegst geest is zondag door 3000 schaatsliefhebbers bezocht. De vereniging, die bijna aan zijn honderdjarig bestaan toe is, boekte daarmee een absoluut dagrecord. Zaterdag wordt op de ijsbaan aan de Oegstgees- terweg, tegenover de ingang van het sportcomplex van UVS, een schaatsmarathon ge reden over een afstand van 22'/2 kilometer. Start om elf uur. Aanmelden bij Henk Heemskerk, telefoon 174632. Er worden vijftig ronden gere den van 450 meter. Varken richt ravage aan in Nieuwkoop NIEUWKOOP Een varken op de provinciale weg tussen kruispunt 't Haasje en Nieuwkoop heeft gisteren een grote ravage veroorzaakt en het uiteindelijk zelf niet overleefd. Het varken liep rond zes uur via het ijs de weg op. Een 21-jarige automobilist uit Wilnis, ko mend uit de richting Nieuwveen, stuurde naar rechts om het dier te ontwijken, kwam in de rechter berm te recht, corrigeerde en reed vervolgens links de sloot in. Het varken, dat toch door de auto was geraakt, liep door. Een volgende automobilist, een 45-jarige Nieuw- koper, botste frontaal op het beest. Hij remde en een andere automobilist, een 43-jarige man uit Waddinx- veen reed weer achterop de wagen van de Nieuwkoper. Het varken moest worden afgemaakt. Verder raakte niemand gewond. De auto's van de Wilnisser en van de Waddinxvener moesten worden weggesleept. Politiek Oegstgeest neemt besluit over zwembad OEGSTGEEST Politiek Oegst geest moet volgende maand een be sluit nemen over het zwembad. Er zijn zes plannen ontwikkeld. Een daarvan voorziet in handhaving van de huidige situatie. Dit werd gisteren duidelijk in een vergade ring van de Sportraad. Zoals bekend zijn op de plaats van het huidige openluchtbad woningen gepland. Zij moeten de kosten dragen van de uit bouw van het overdekte bad naar een re- creatiebad. In Oegstgeest bestaat echter veel verzet tegen het verdwijnen van het openluchtbad. Een actiegroep verzamelde 5.100 handtekeningen en ook een huisart sencollectief heeft zich inmiddels tot B en W gewend met een pleidooi voor het be houd van zo'n open zwemgelegenheid. In een ontwerp van het recratiebad is re kening gehouden met een zogenoemde uitzwemmogelijkheid. De voorzitter van de Sportraad, P. van Veen, deelde gister avond mee dat hij met aktievoerders heeft gesproken. „Ik heb hen op die uit zwemmogelijkheid gewezen. Wellicht dat je er geen baantjes maar wel kringen in kunt zwemmen. Als een trimbad niet tot de mogelijkheid behoort dan kunnen de plannen wellicht gefaseerd uitgevoerd worden. Als het huidige openluchtbad is afgestoten zouden wij bijvoorbeeld een optie kunnen houden op een buitenbad- trimbad en de ruimte er voor reserveren als het zover is", aldus Van Veen. Dat die ruimte aanwezig is werd door de secreta ris van de Sportraad bevestigd. C. Verplancrj (77) overled^ KATWIJK C. Verplanc oud-directeur )i van de Katw. 0v se VVV, is V( ittè ge week vriji Ja< overleden. V en plancke werd )an jaar. Verplancke lu™ gon zijn we na. zaamheden de VVV in K n wijk in 1956 :nl' daar te bliji j® tot zijn pen; j nering in 198Êaa LISSE De oude villa's aan de Heereweg in Lisse- noord worden waarschijn lijk gesloopt. De panden maken plaats voor 70 wo ningen en appartementen. Wethouder H. Smith (CDA) kreeg gisteren in de commissie ruimtelijke ordening voldoende steun voor dit plan. Alleen PvdA/D66 en VVD willen dat het mogelijk blijft de plannen tussentijds te wij zigen zodat de villa's mo gelijk kunnen worden ge spaard. Tijdens de vergadering bleek zeer duidelijk dat het college er geen enkele behoefte aan heeft om ook maar een poging te doen om het slopen tegen te gaan of te vertragen en de zaak nog eens te bekijken. Wethouder Smith heeft altijd gezegd dat sloop niet tegen te houden is, maar dat werd gis teren tegengesproken. Door zowel M. den Boer, voor zitter van de nog jonge vereni ging Oud Lisse, als door J. Maljaars (SGP/GPV/RPF) werd opgemerkt dat de ge meente sloop wel degelijk kan tegenhouden als de raad een zogenaamde Leefmilieuver ordening vaststelt. Wethouder Smith was echter niet te ver murwen. D66/PvdA en VVD willen dat tussentijds kan worden inge grepen als zich mogelijkheden aandienen om de huidige vil la's te behouden. Met uitzon dering dan van het pand op Heereweg nummer 25 (villa Meerenburgh) die volgens de tekeningen een sleutelpositie inneemt. Op die plaats komt een .trekker'. Een paleisje zo als de architect het daar te bouwen appartementenge bouw gisteravond noemde. Toen eind vorig jaar de aan staande sloop van de villa's be kend werd, klommen enige omwonenden onder leiding van de heer M. den Boer op de barricades op te pogen de sloop van de woningen tegen te houden. Uit dat intiatief is de vereniging Oud Lisse met inmiddels ruim 150 leden ont staan. De vereniging geeft zich niet gewonnen geven zoals gister avond bleek uit de woorden van Den Boer. Hij zei dat de vereniging Oud Lisse er alles aan zal doen om zowel de be trokken panden als de oude bomen die er staan te behou den en dat men niet zal schro men om elke procedure aan te grijpen die de wet daartoe ver leent. „Gemeente N oord wijkerhout goochelt met historische namen" NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwij- kerhout rommelt maar wat aan met de eigen his torie bij het vernoemen van de nieuwbouwwijk 't Mossenest. Dat zegt Noordwijkerhouter J.C. Warmerdam, die zelf al sinds zijn geboorte op het grondgebied van 't Mossenest op niet meer dan een steen worp afstand woont. Volgens Warmerdam licht de gemeente Noordwijkerhout de hand met de feitelijke historie van" het bollendorp door het gebied tussen De Schelft en de Kerk- laan te vernoemen naar een eeuwenoude boerenhofstede die een kilometer verderop stond, namelijk aan de Ro bijnslaan. Historie kun je niet veranderen, zo meent de Noordwijkerhouter, die stelt dat ook in het geval van Mun nekewey en Duin en Dal fou ten gemaakt zijn. „De Zilk ligt niet in de Ruigenhoek en de Ruigenhoek ligt niet aan de Duin en Dallaan. Het gebruik van eeuwenoude namen op plaatsen waar ze helemaal niet thuishoren: dat noem ik mis bruik maken van de historie van Noordwijkerhout". Warmerdam is zelf op de grond van de inmiddels gro tendeels afgebroken boeren hofstede Mossenest geboren en zegt daaraan mede zijn gede tailleerde kennis van de plaat selijke historie te danken te hebben. Ook officiële papieren die zijn gelijk bewijzen zegt hij in zijn bezit te hebben. In het gemeentehuis aan de Heren weg zou bovendien een schil derij hangen waarop alle sec tienummers inclusief de boe renhofsteden staan aangege ven. Niet alleen Mossenest staat daarop, maar ook Duin en Dal, Houtlust, Sixenburg, Kokmeeuw, Duin en Vaart en Schimmelpenninck. Volgens Warmerdam is een nieuwe naam niet zo moeilijk te vinden: plan Verdegaal zou alle recht doen aan de familie die op de betreffende grond meer dan honderd jaar hya cinten, tulpen en narcissen heeft geteeld. Het verweer van de gemeente dat stukken grond niet vernoemd worden naar levende mensen, maar al leen naar 'historische' figuren, noemt Warmerdam warrig omdat er ook een plan Gulde- mond is. Op een brief die hij drie we ken geleden aan het college van burgemeester en wethou ders overhandigde heeft hij nog steeds geen antwoord ge had, terwijl dat binnen twee weken zou komen. In eerdere gesprekken met datzelfde col lege was hem juist geadviseerd zijn visie eens duidelijk op pa pier te zetten. Als het aan Warrherdam ligt wordt de naam Mossenest voor de nieuwbouwwijk zo snel moge lijk geschrapt. De Noordwij- kerhöutse historie mag vol gens hem geen geweld worden aangedaan. BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Bouw raadhuis Sassenheim ondank vorst op schema Hoewel de bouwwerkzaam den aan het nieuwe gemeen huis in het Koningspark in S senheim door vorstverlet sti neren verloopt alles tot nu volgens schema. „Het ligt in bedoeling dat het gemeen huis in januari 1992 bedrij klaar is, zodat met ingang v het volgend jaar het huidi raadhuis dienst kan gaan do als schildersmuseum van S kens", aldus wethouder H Vries. Voor het tien miljo kostende ontwerp van B architekten Leiden-Oosterbe werd op 3 oktober vorig ji de eerste paal geslagen do burgemeester H. de Jonge, middels tekenen de contour van het nieuwe gebouw zich duidelijk af tegen de achti grond van de Willibrordusla; De noordelijke vleugel van gebouw moet nog opgetrokk worden. De voormalige wat< partij die tijdens de bouw we gedempt zal daarna in ere w( den hersteld. „Het markan van het ontwerp is juist het w ter dat onder het nieuwe meentehuis doorloopt", vindt De Vries. FOTO: HENK VAN DEN ENI WARMOND De folder met de uitnodiging mee te denken over de toekom stige ontwikkeling van de gemeente, die het War- mondse college van bur gemeester en wethouders aan de inwoners heeft ge stuurd, lijkt nogal wat op schudding te veroorzaken. „Een goede zaak", meen de wethouder J. C. M. Wassenaar gisteravond tij dens de extra vergadering van de commissie ruimte lijke ordening. „Dan zijn we met z'n allen met ruimtelijke ordening be zig". Vanaf een volle publieke tri bune werden echter enkele kritische kanttekeningen ge plaatst bij de begeleiding van deze inspraakmogelijkheid. Namens een groep „betrokken Warmonders" noemde de heer F. Bonjer de folder geslaagd, als het gaat om de aandacht te trekken. De groep was afgelo pen zaterdag bijeen geweest in café Het Wapen van Warmond en had daar haar strategie be paald. De gemeente zou meer tijd moeten geven om te reage ren. Om zo goed mogelijk in te kunnen spreken zou er een voorlichtingsavond gehouden moeten worden. Bovendien zou een contactgroep meer Warmonders bij de zaak moeten betrekken. In de commissievergadering bracht woordvoerder Bonjer de eerste twee punten alle ver zoek over. Wethouder Wasse naar was van mening dat de gemeente er alles aan gedaan had om de folder zo duidelijk mogelijk te maken. Hij gaf toe dat het om een ingewikkelde materie gaat. Zelf had hij een aantal mensen naar hun reac tie gevraagd. „Mensen die het goed konden volgen hadden het ook goed gelezen", was hem gebleken. Volgens hem waren de plannen van Rijk en Provincie nog te vaag om con crete vragen te kunnen beant woorden. „Ik denk dat er moeilijk een voorlichter te vinden is, die hier nog iets kan toevoegen", aldus Wassenaar. Meer tijd kon hij niet geven, de Warmondse plannen moeten nog ingebracht wor den in het Samenwerkings verband Duin- en Bollen streek (SDB). Mocht er echter een brede behoefte bestaan, dan wil hij het voorstel voor een voorlichtingsavond „posi tief in de B en W-vergadering brengen". Namens het Historisch Ge nootschap Warmelda voerde J. G. Schrage het woord. Zijn bezwaren richtten zich met name op de procuderele kant van de zaak. Ook meende hij dat de folder „suggereert dat er gebouwd moet worden". Op beide punten kon de wethou der hem gerust stellen, Voor dat de toekomstplannen in een bestemmingsplan worden vastgesteld, is er nog een lange weg te gaan. Daaarbij kan op diverse momenten weer in spraak plaatsvinden. Ten aan zien van eventuele bouwplan nen merkte Wassenaar op, dat het college zelf nog geen standpunt heeft ingenomen en de „nuloptie" dus wel degelijk open laat. Ook de leden van de commis sie waren niet allemaal even gelukkig met de gemeentelijke brochure. A. G. M. Schavema- ker (PW) noemde hem onzorg vuldig. Diverse aspecten die bij ruimtelijke ordening mee gewogen dienen te worden, staan er volgens hem niet in. Bij het burgerlid C. van Kuij- en had de folder een schokef fect teweeg gebracht. De twee varianten die in de folder op genomen zijn als handreiking „om de mensen op weg te hel pen", zoals de wethouder het uitdrukte, kwamen volgens Van Kuijen neer op een keuze tussen de kogel of de strop. Volgens hem moet het college pal staan voor Warmond zoals het is. Het houden van een voorlichtingsavond leek hem „buitengewoon nuttig". Mevrouw C. A. M. Saris (VVD) zag een informatiea vond met allerlei deskundigen niet zitten. „Vanuit de ge meente is het nog wat anders", meende ze. Over de brochure was ze zeer wel te spreken. Net als haar coalitiepartner A. J. Lemmers (CDA). „Door een positieve instelling kun nen we blijven meesturen', meende de christen-demo craat. Over dat meesturen had heer Van Kuijen zo zijn tw fels. „Wat we nu doen is beslissingsslag. Verdere proc dures leveren slechts margin le mogelijkheden tot spraak", tekende hij het lang van de zaak. Wat blijft echter over van de Warmon se intenties als het ingebrac wordt in het SDB. „Daar meer te verliezen dan te wi nen", meende hij. „We zuil ons strijdbaar opstellen", zekerde Wassenaar. Hij ervan uit dat er in het SI overeenstemming wordt b reikt over een gezamenlij reactie op de provinciale pli nen. Mocht dat echter niet zijn dan zal Warmond all( advies uitbrengen aan de p vincie. Jubilarissen bij Horecabond De Horecabond van de FNV afdeling Leiden huldigde gister avond een aantal jubilarissen. Dat gebeurde in Hotel het Witte Huis aan de Wilhelminalaan in Oegstgeest. Districtsbestuurder Frits-Jan Gastkemper en secretaris van het hoofdbestuur Ben Francooy reikten de erespelden uit aan de vakbondsleden die langdurig lid zijn. Nico van der Reyden (96) uit Leiden, 60 jaar lid was niet in staat om te komen. Hij zal worden bezocht. Wel aan wezig was Joop Boot, eveneens 60 jaar lid en al 29 jaar be stuurslid. 25 jaar lid waren C.P. Bocxe uit Roelofarendsveen, de penningmeester, voorzitter Nico Vooys uit Katwijk, C. Boom uit Noordwijk, L.P. Joosten uit Leiden en T.J. van Egmond uit Aar- landerveen. Na afloop van het officiële gedeelte volgde een ge zellige bijeenkomst. FOTO: HENK VAN DEN ENDE GEVERSBAAN NA JAREN WEER OPEN NOORDWIJK Dank zij het toepassen van witkalk kan voor het eerst sinds jaren weer worden ge schaatst op de ijsbaan aan de Gooweg in Noordwijk. De kalk zorgt er voor dat het ijs niet zacht wordt. De Noordwijkse ijsmakers hebben de techniek afge keken van de glastuin bouw. Daar wordt witkalk al jaren gebruikt om zon newarmte te weren. Na vier dagen en nachten zwoegen door een vijftigtal vrijwilligers kon de Jhr. Ge vers IJsbaan zondag worden geopend. Jarenlang kon er op de baan niet worden ge schaatst, omdat het ijs niet in conditie kon worden gehou den. Door toepassing van de nieuwe techniek ligt er nu weer een ijsbaan waarop zelfs wedstrijden verreden kunnen worden. Volgens bestuurslid K. Zonne veld van de ijsclub is vanaf donderdag met man en macht gewerkt om de ijsvloer aan te leggen. De Geversbaan kan niet, zoals ijsbanen op weilan den, onder water worden ge zet, maar moet geheel met de hand worden opgespoten. Een zeer arbeidsintensieve klus. In het verleden bovendien een zeer ondankbare klus omdat het ijs, ondanks alle inspan ningen, vaak zo zacht bleef als fondant. „Het ijs smolt onder onze handen. De laatste jaren is steeds pas in februari sprake geweest van lekker vriesweer. De zon staat dan al hoog ge noeg om de temperatuur op de baan te doen oplopen tot een graad of zeven. Bovendien hebben we te maken met een zwarte ondergrond van sintels. De sintels absorberen de warmte van de zonnestralen en er ontstaat een soort broei kaseffect waardoor het ijs smelt". Inmiddels hebben de Noord- wijkers een oplossing gevon den voor de problemen. Een oplossing even simpel als doel treffend en in de glastuinbouw al jarenlang toegepast om zon newarmte te weren. De ijsma kers hebben de witkalk ont dekt. Na het aanbrengen van een eerste laag ijs werd de Ge versbaan voorzien van witkalklaag. Daaroverhei kwamen nieuwe laagjes Een probaat middel, zo blee al direct toen de zon overda uitbundig de baan bescheei Van smeltend ijs was gee sprake meer. Wel moet de ijs baan 's nachts worden gerepa reerd en bijgewerkt. De ijscli bieden hebben dat er echtf graag voor over. Massaal heeft Noordwijk ijsbaan inmiddels herontdel Vooral in de avonduren is drukte enorm. Voor kindere is er een apart baantje b schikbaar. De openingsurt zijn van half twee tot vijf ui en van half acht tot tien uu Volwassenen moeten drie gu den betalen en de jeugd twe gulden. Morgenavond wordt om ha tien uur een marathonwei strijd verreden in Noordwijl Op zaterdag 9 februari trede de vrouwen van de Noorc wijkse IJsclub tegen elkaar het strijdperk om de dame cup. Diezelfde dag wordt oo gereden om de Jhr. Geversbo kaal. De wedstrijden beginne zaterdagochtend om acht uur NOORDWIJK Het is nog lang niet zeker of de gemeente Noordwijk zelf rijker gaat worden van de uitgedeelde parkeerboe tes. Door invoering van de zoge naamde fiscalisering het als belastingaanslag in rekening brengen van het boetebe dragvloeit het geld recht streeks in de gemeentekas en niet langer, zoals nu het geval is, in de kas van Justitie. Maar het aantal te verwachten fisca le boetes is uiterst onzeker en daarmee de invoering van het systeem. De invoering van de fiscalisering hangt af van twee factoren: vallen gebieden voor vergunninghouders onder de maatregel en wordt het slag boom-experiment bij grotere parkeerterreinen een succes? Volgens de vorig jaar aangeno men Wet Gemeentelijke Par keerbelastingen kunnen boetes in een zogenaamd vergunnin- gengebied niet fiscaal worden geïnd, dat wil zeggen door een speciale belastingaanslag door de gemeente worden geïncas seerd. Tegen die uitzondering heeft de gemeente Leiden in middels een procedure aange spannen bij het ministerie van Binnenlandse Zaken, maar een beslissing is nog niet geno men. Noordwijk wacht daarom voorlopig af. Volgens J. Bedijn van de Noordwijkse afdeling ver keerszaken zou uitsluiting van het vergunningengebied een behoorlijke domper betekenen voor de financiële verwachtin gen die de nieuwe wet in Noordwijk heeft gewekt. Per jaar mogen maximaal 5.000 boetes fiscaal worden geïnd. Als er genoeg bonnen kunnen worden uitgeschreven, wegen de opbrengsten daaruit ruim schoots op tegen de kosten van het nieuwe innings-systeem. En vast staat dat een groot deel van de bekeuringen in derdaad wordt uitgedeeld in de vergunningengebieden. Bo vendien betekent uitsluiting dat de fiscalisering van par keerboetes voor die gebieden geen verlichting van de pro blemen tot gevolg heeft. Slagbomen Ook een succesvol slagboom- experiment kan het doorgaan van de fiscalisering blokkeren. Nog deze maand wordt in de Huis ter Duinstraat een proef genomen met een betaalauto maat en slagbomen bij het daar gelegen parkeerterrein. Automobilisten kunnen dan voortaan alleen nog het par keerterrein verlaten als ze betalen. Eerdere experimenten op de Zuidboulevard en het Wantveld mislukten door toe leveringsproblemen. Maar als de proef slaagt worden ook an dere afsluitbare parkeerterrei nen uitgerust met betaalauto maat en slagbomen, zoals aan het Jan Kroonsplein, het Pala- ceplein en in de Maarten Kruytstraat. Als de slagbomen inderdaad functioneren vallen opnieuw veel parkeerplaatsen af. die nog in aanmerking komen voor het uitdelen van fiscaal inbare parkeerbonnen, omdat alleen bij parkeerplaatsen met een parkeermeter boetes kun nen worden uitgeschreven. Mochten er desondanks noeg bemeterde parkeerplaat sen overblijven, dan is het zeer waarschijnlijk dat de parkeer boetes wel worden gefiscali seerd. Fout parkerende auto mobilisten krijgen dan een be lastingaanslag in de bus, waar van de opbrengst rechtstreeks in de gemeentekas vloeit. Wielklemmen Als het fiscale systeem inder daad wordt ingevoerd, zullen er wielklemmen worden ge bruikt om betaling te garande ren. Door het gebruik van wielklemmen kunnen de boe tes onmiddellijk worden geïnd en kunnen ook de kosten val de naheffingsaanslag wordei veiliggesteld. Na betalin wordt de klem weer zo sni mogelijk weggehaald. Als ee automobilist niet snel genoe betaalt, wordt de auto alsno weggesleept. Voor het hante ren van de wielklem moete wel nog gebieden worden aan gewezen door de gemeentf Daarbuiten mag de klem nif worden gebruikt. Voor het innen van de boete bij buitenlandse overtreder moet nog een oplossing wol den bedacht. Bij wanbetalin kan eventueel een deurwaar der worden ingeschakeld.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14