s 3 9 VI m ^Excelsior, Wassenaar, speelt niet voor ïniets in de koninklijke vaandel afdeling jij LANGS OMWEGEN IL CDA Leiderdorp waarschuwt voor leegstand van scholen SaicUaQowuwt WE 90-JARIGE GESCHIEDENIS VAN EEN PUIK AMATEUR-HARMONIEORKEST if5p RIPENS OMGEVING DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 PAGINA 13 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. kunnen opknappen was geld nodig. Dit kwam binnen via ettelijke rommelmarkten, de verkoop van oliebollen (een waardevolle bron van inkom sten bij veel muziekverenigin gen), en subsidies en giften. Maar het duurde tot augustus 1988 vooraleer er met breken en bouwen kon worden be gonnen. Het gebouw stond op historische grond en er kwa men archeologen aan te pas die onder de vermolmde vloer in de geschiedenis doken en vondsten onder het maaiveld registreerden. De schellebomen In september '89 werd het herboren verenigingsgebouw van Excelsior geopend. Het resultaat van de inspanningen mocht er zijn. „De muziek" kan er thans terecht in een prima akoestisch uitgebalan ceerde oefenruimte voor het gehele orkest; de bestuurska mer is vorstelijk en de pauze ruimte beschikt over een goed geoutilleerde koffiebar. In de hal en in de gangen is een permanente „tentoonstelling" ingericht met oude attributen van het 90-jarige korps, met als pronkstuk het eerste vaan del met de twee schellebomen die ooit feestelijk konden rin kelen, wat altijd een oppepper voor de blazers en het publiek was. Penningmeester J.Smit ge tuigt: „Dit gebouw inspireert tot mooi en goed muziekma- ken. Voor het geld hoef je het niet te laten: jongeren onder de 18 betalen jaarlijks 100 gul den contributie en 20 gulden per maand lesgeld. Zij krijgen daarvoor een opleiding op het instrument van hun keuze (voorzover die keuze strookt met de opbouw van het en semble natuurlijk; je kunt nu eenmaal moeilijk allemaal fa got of klarinet spelen), en meestal krijgen ze dat instru ment op kosten van de vere niging. De zelf verdienende ouderen betalen 200 gulden contributie, maar in wezen is dat nog een schijntje, immers waar krijg je nog voor 200 gulden een jaar lang muziek les en kun je op topniveau muziek maken?" Het Wassenaarse Excelsior kan nog wel wat jongere le den gebruiken, want men wil een jonge, harmonische en ook dynamische vereniging blijven, ook al is „de muziek" 90 jaar oud. Inmiddels is in cultureel centrum Warenar voor een uitverkocht huis het glorieuze jubileumconcert ge geven. Volgende maand is er nog een koffieconcert en een voorspeelmiddag voor en door de jongeren die dan een proe ve van bekwaamheid kunnen afleggen. Altijd aardig en interessant en vaak hoopge vend ook. Excelsior zal ook nog enkele openlucht-concer ten verzorgen op verschillen de plaatsen in het dorp. Na tuurlijk ook op het dorpsplein, waar alles 90 jaar geleden is begonnen, bij De Smit thuis in de buurt van het fornuis. Israël In het NPB-gebouw aan de Julianalaan in Sassenheim wordt morgen een Israël- avond gehouden. S. Martel van het Shalom Hartman In stituut in Jerusalem spreekt over het onderwerp .Israël, volk, land, geloof". Aanvang acht uur. Vluch telingen Noordwijkerhouters die zich willen inzetten in het kader van de Wereld Vluch telin gen week die van 17-23 febru ari wordt gehouden, kan con tact opnemen met Van de Hengel (02523-74057) of Tine ke Tetteroo (02523-77127), of een briefje in de bus doen bij de Jozefkerk, Victorkerk of Witte Kerk. Deelnemers kunnen in Noordwijker- hout met de colectebus rond gaan. De opbrengst wordt be steed aan projecten die vluchtelingen kans moeten bieden op een nieuw en beter Film De film „Dreams" wordt vrijdagavond vertoond in het Parkfilmhuis'aan de Cornelis Geellaan 2 in Alphen aan den Rijn. Het is een van Ste ven Spielberg onder regie van Akira Kurosawa met Martin Scorcese, Akira Terao en Mieko Harada. Dromen jagen mensen naar de uithoe ken van hun emoties. Een reis door het leven van een mens. Aanvang'half negen. Toegang kost f7,50, houders van een Pas 65 of CJP moeten f6,50 betalen. Film (2) „Et la Lumière fut" is de film die vanavond wordt gedraaid in Filmhuis Lisse in 't Poel- huys aan de Vivaldistraat 4. De film van Otar Iosseliani gaat over een eeuwenoude cultuur in Afrika die be zwijkt onder de vooruitgang en zijn goden tenslotte ver koopt aan de hoogste bieder. Aanvang half negen. De toe gangsprijs bedraagt f6,50, houders van een CJP of Pas 65 moeten f5 betalen. Rommelmarkt Het Rode Kruis houdt vrij dag van tien tot zeven uur een rommelmarkt in haar ge bouw aan de Anthonie van Leeuwenhoekkade in Voor schoten. Er zijn huishoudelij ke artikelen, serviesgoed, boeken en kleding te koop. Ook is er aparte tafel met nieuwe Snoopy-artikelen voor kinderen. Corsowedstrijd De leerlingen van de basis scholen in het gebied tussen Noordwijk en Haarlem kunnen door het inleveren van een bloemenwerkstuk meedingen naar de prijzen in een creatieve wedstrijd die door het corsobestuur is geor ganiseerd. Alle kinderen die in de basisschoolleeftijd zijn kunnen werkstukken inleve ren. Hoe creatiever, hoe be ter want het motto van het bloemencorso luidt dit keer Spelen met bloemen. Deelne mers kunnen inzenden tot 8 maart naar postbus 115, 2160 AC Lisse. Lachparade „Lachparade 70 jaar Noord- wijkse Reddingsbrigade" staat vrijdag 8, zaterdag 9, vrijdag 15 en zaterdag 16 fe bruari op het programma in De Rank aan de Golfbaan 97 in Noordwijk aan Zee. De vier voorstellingen beginnen om acht uur. De eerste avond is alleen bestemd voor oude ren die geen entree hoeven te betalen. Op de drie andere avonden kost toegangf7,50. VVV De VVV Noordwijk heeft de openingstijden in verband met de krokusvakantie ge wijzigd. Op vrijdag 8 februari is het kantoor aan De Grent van negen tot zes uur geo pend, op zaterdag van tien tot vier uur en van maandag tot en met vrijdag van negen tot zes uur. Jen Rog Jen Rog treedt vrijdagavond op tijdens de carnavalsparty in het jongerencentrum Het Kasteel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn. Aanvang negen uur. De toegang kost f8. Tafeltennis Harold van Offeren heeft in het afgelopen weekeinde zijn titel als tafeltenniskampioen van Zoeterwoude geprolon geerd. Hij liet Frans Ver mond en Peter Lin achter zich. In de B-klasse pakte Sjaak Paardekooper de titel gevolgd door Jac. Muusz en Otto Bekers. Kampioen bij de junioren werd Thomas Steijn met Olaf van der Ploeg als tweede. Bij de recreanten ging de zege naar Kik van der Hoeven. Paul Mooijman werd tweede. Een spannende ontknoping kende de dubbel- finale in de B-poule. Frits Vermond en Otto Bekers wonnen na de gamestanden 19-21, 24-22 en 21-17 van Sjaak Paardekooper en Kees Verhagen. In de A-klasse wezen Harold van Offeren en Frans Vermond hun op ponenten Nico Hulsbos en ju nior Ton van Egmond terug. De jeugd-dubbeltitel ging naar Olaf van der Ploeg en Thomas Steijn, die het duo Albert Badoux/Sau Nguyen versloegen. De senioren Cor van Cromvoirt en John Min- nee wonnen bij de recrean ten de dubbel. Zij waren te sterk voor Toon Kapteijn en Ralph Peeters. Schaaktitel Onno van Dijk uit Alphen aan den Rijn is zaterdag schaakkampioen van Alke made geworden. Hij behaal de zes punten uit acht partij en, evenveel punten als Ge rard Serdijn uit Leiderdorp. Als derde eindigde G. van der Bent uit Katwijk met vijf punten. Om het kampioen schap van Alkemade werd zaterdag gestreden tijdens het achtste Tulpentoernooi in dorpshuis De Alkeburcht in Alkemade. In totaal deden 68 schakers mee. Onder hen was een invitatiegroep van de kampioenen uit de regio. Jen Rog FOTO: PR Feestweek Samen met bestuursvoorzitter Van den Berg (rechts met hoed) brachten leerlingen van de protestants christelijke basisschool Prinses Margriet gisteren het naambord van de voormalige kleu terschool over naar het huidige drastisch vernieuwde schoolge bouw aan de Boshuizerkade in Leiden. Dat gebeurde bij het be gin van een feestweek. De redenen voor het feest zijn het 35- jarig bestaan van de school en de ingebruikname van het ver nieuwde gebouw. De drastische verbouwing was nodig voor de samenvoeging van kleuter- en basisschool. Een ballonwedstrijd, verkleedpartijen en een modeshow gaven de opening en verhui zing van de kleuters een feestelijk tintje. Hoewel het gebouw is gerenoveerd, moet dat nog gebeuren met het schoolplein. Alle kinderen hebben de afgelopen weken kleine klusjes uitgevoerd onder het motto „Een fijn schoolplein". De opbrengst daarvan wordt, samen met de opbrengst van een loterij, gebruikt om het schoolplein verder op te knappen en gezellig te maken. Vandaag staan spelletjes en een speurtocht door de school op het pro gramma. Morgen komt een goochelaar annex buikspreker de kinderen vermaken. En vrijdag wordt de week afgesloten met een playbackshow. LEIDERDORP Er moet snel duidelijkheid komen over de toekomst van de schoolgebouwen die in Leiderdorp leeg ko men na verhuizing naar het nieuwe scholencom plex in Buitenhof. Dat standpunt werd gister avond ingenomen door de commissie ruimtelijke or dening, verkeer en milieu (ROVM). De commissie besprak de notitie herbe stemming bestaande scho len. In Buitenhof-Midden/West worden twee nieuwe basis scholen gebouwd. De nieuw bouw vormt een onderdeel van een saneringsplan waar door vijf scholen en een gym lokaal beschikbaar komen. Uitgangspunt van de sanering is, dat door het wegvallen van de rijksvergoedingen voor het onderwijs door verkoop en dergelijke een bedrag van cir ca 3,8 miljoen gulden moet worden terugverdiend. Bur gerlid R. Oechies (CDA) waar schuwde voor de nadelige ge volgen, voor met name omwo nenden, wanneer er leegstand zou ontstaan. Ook raadslid V. Molkenboer (PvdA) hield een pleidooi voor duidelijkheid. Op korte termijn, waarbij de an dere commissieleden zich aan sloten. Wethouder J. Veldstra.-van Donk (D66) beloofde de com missie nog voor de zomer met plannen te komen. Volgens Veldstra kan leegstand wor den voorkomen door vrijko mende scholen die op de no minatie staan om te worden gesloopt, tijdelijk voor sociaal- culturele activiteiten te ge bruiken. De commissie toonde zich een voorstander van wo ningbouw op het Van Alphen plein in het Binnenhof. Hier door zullen de schoolgebou wen van de openbare basis school de Hobbit en de pc- school Samen Onderweg moeten worden gesloopt. Wet houder Veldstra beloofde aan dacht te schenken aan wo ningbouw voor ouderen. Er komt een woningbehoefte-on derzoek, waarin speciale aan dacht aan de woonwensen van deze categorie wordt geschon ken. Bank Een meerderheid van de com missie heeft geen problemen met een uitbreiding van de Rabobank aan de Van Diepe- ningenlaan Hiervoor ontstaan mogelijkheden na het vertrek van de pc-school In den Hout kamp. Raadslid E. Grootaarts (D66) bleek daar echter grote moeite mee te hebben. „Het liefste zou ik het terug geven aan de natuur", zo stelde hij. Een soort sterfhuisconstructie voor de bestaande gebouwen sprak hem meer aan. R. Oechies (CDA) en J. de Waard (VVD) bleken meer oog voor de ruimtelijke problemen van de bank te hebben. Wethouder Veldstra stelde voor de discussie over de toe komst van de Houtkampschool uit te stellen tot de commissie vergadering in april. Dan pre senteert zij de plannen voor het gebied tussen Santhorst en Winkelhof. Zij waarschuwde overigens voor overdreven verwachtingen voor de invul ling van het gebied. Eventuele plannen voor een vergroting van de vijver en een evene mentenplein in het park de Houtkamp kunnen volgens haar slechts gefaseerd worden uitgevoerd. kollege Noordwijk ne iest voor één ?ntraai dorpshuis Wassenaar en z'n muziek, 'udi Daartussen is een aanwijsbaar aart ver^and van 90 jaar te vin den. Het begon in 1901, toen het „deftige' dorp nog slechts IOC een vlek was met veel groen en amper 4000 inwoners. De eerbiedwaardige kern van deze samenleving was het dorpsplein met in het midden de waterpomp, waar je naar toe kon lopen, en daarnaast de gealtereerde kerk. Je had ook nog de kroeg (want de oude Wassenaarders mochten dan, onder het oog van de Al lerhoogste, leven in de vreze des Heren, maar ze lustten er ook wel een), een paar win keltjes en wat werkplaatsen waar van alles gefabriceerd en gerepareerd werd. Daar stonden aan het plein ook de huizen van de dominee, de burgemeester en de notaris. Het was allemaal zoals het hoorde in deze „voorhof" van het Haagje. Geen opwindende zaken speelden zich er af. Totdat op 15 januari 1901 in de grote keuken van een der dorps pleinbewoners „de muziek" werd opgeicht. Heel christe- |37)lijk. Daaraan bestond behoef te, heette het destijds. De keu ken was van W.de Smit, een van de zich daartoe opwer pende oprichters van het thans 50 leden tellende Was senaarse amateur-harmonie- orkest Excelsior. Meneer De Smit ging eraan staan en werd de eerste kapelmeester van de blazende vereniging, die vandaag, 90 jaar na dato, speelt in de hoogste afdeling van de KNF, de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen. Hoger kan het dus niet, maar Wasse naar is trots op zijn muziek die overal doorklinkt: Excel sior steeds hoger. Wassenaars straten trekt (bij wijze van uitzondering), bewijst deze foto uit 1965. FOTO: G. VAN DUINEN Dat Excelsior ook weieens doe We nemen een schuiver door de rijke historie van het corps en constateren, dat na hard nekkige De Smit nog ettelijke andere kapelmeesters de har monie in tact hielden. Op het ogenblik is het Ruud Welle die het ranke stokje voert en z'n manschappen aan de maat houdt. We zitten nu midden in het heden, want over Wel le is genoeg te vertellen. Diri gent Ruud is een, uiteraard schnabbelende, beroepsmusi cus die zijn conservatoriumo pleiding in Amsterdam vol tooide en als complete specia lisatie harmonie-, fanfare- en brassbanddirectie had. Excel sior is dolgelukkig met hem. En als Welle een keer niet kan komen opdraven, geeft klarinettist Piet Haasnoot per sectie de maat aan. Piet Haasnoot is ook niet van gisteren. Hij werkt bij de Wassenaarse gemeentepolitie en laat geen loopje met zich nemen. Insiders weten dat Piet zowel muzikaal als op pa pier (hij is ook secretaris), heel wat vrije uurtjes in Ex celsior steekt. Zie hier een der krachten waarop Excelsior kan drijven. Deze ad interim dirigent stamt trouwens van sen muzikale Haasnoot-fami- lie en de bijeenkomsten van Excelsior lijken voor hem wel ap familiereünies. Uitslag per postduif Piet zelf zegt: „In de twintiger en dertiger jaren toog Excel sior ook al naar wedstrijden en concoursen die tot in alle uithoeken des lands werden gehouden. Het mooie was, dat dan een paar betrouwbare postduiven meegingen in de bagage der vereniging. Als de uitslag van zo'n wedstrijd ein delijk bekend was, werd -die op een papiertje geschreven en dat werd opgeborgen in een kokertje dat aan een poot van de duif werd bevestigd. En vort ging de duif; pijlsnel op honk aan. Zo wisten de achtergebleven meelevenden aan het dorpsplein het, meest al goede, nieuws al ruim schoots voordat de harmonie leden weer doodvermoeid in het dorp waren teruggekeerd. Dat was in een tijd waarin de telefoon nog niet tot Wasse naar was doorgedrongen", heeft Piet Haasnoot van ho ren zeggen. Imiddels is Excelsior „steeds hoger" doorgedrongen tot in de hoogste klasse, ofwel „de vaandelklasse". Met vlag en wimpel. Postduiven en tele foon hebben hun goede werk gedaan en Wassenaar kan nu op zijn harmonie bouwen. Ex celsior is niet een club die lou ter marcherend door de Was senaarse straten trekt, maar liever „uitblinkt bij het zo goed mogelijk spelen van al lerlei genres muziek". Dat wil zeggen: van klassieke stukken tot „trendy" moderne toppers in het repertoire. Dat breng je nu eenmaal liever niet op de straat. Men houdt het eerder „onder ons", bij de uitvoerin gen van „ongekend hoge kwaliteit". Helemaal bijzonder aan Ex celsior is het pronkstuk der vereniging: het eigen gebouw. Aanvankelijk werd geoefend en opgetreden in zaaltjes en gebouwtjes. Dat gebeurde, on dermeer, in Sjaloom aan de Duinrellweg en in het Cen traal Theater, zoals het thans gesloten Astratheater eens heette. In 1936 kon met het huidige gebouw aan de Schoolstraat voor 5000 piek kopen. Om dit onderkomen te ■-OORDWIJK Als het Tjln het college van bur- CJemeester en wethouders :htj Noordwijk ligt, komt er re-i de badplaats één grote ,a" commodatie voor soci- -educatief en cultureel rerk. Verouderde gebouwen als de lide dorpshuizen De Rank en Kuip, het JOIN-gebouw, toije Wigwam en het pand aan Schoolstraat 2b, waar vere- igingen en instellingen nu in aalljn ondergebracht, moeten ide&n de hand worden gedaan, ver een mogelijke locatie- :uze doet het college nog ien definitieve uitspraak. Uit n ambtelijke nota blijkt dat i huidige accommodaties van verenigingen volkomen frouderd zijn. De gebruikers n over het algemeen slecht spreken over hun behui- g. Het handhaven van de jf accommodaties kost de g eente jaarlijks 266.000 gul- de adeel van de bouw van één ntrale accommodatie is vol de ambtelijke werrkgroep it één van de kernen van oordwijk het zonder oeten doen. In de huidige si- 00 atie heeft zowel Noordwijk m Zee als het binnendorp n eigen dorpshuis. bouw van één multifunc- ineel centrum vergt een in- istering van ruim vijf mil- en gulden gulden. Als beste catie wordt het Rederijkers- ein genoemd. Het terrein, nu gericht als dierenweide, is led bereikbaar, zowel met ei- n als openbaar vervoer en er voldoende parkeergelegen- id in de directe omgeving. :t is een voordeel dat de g eente de grond al in eigen- im heeft, ak op het terrein van het allenbad is voldoende ruimte een cultureel centrum te uwen. Daarnaast noemt de irkgroep de Northgo Sport- 1 als mogelijke locatie. De orthal zal in dat geval oeten verdwijnen. Ook aan Hoogwakersbosstraat en in ït Middengebied Noord, nabij openbare bibliotheek is luwgrond beschikbaar. De rstgenoemde locatie ligt lor de Noord wijkse bevol- ng echter niet centraal ge- oeg. Van het terrein achter bibliotheek gaat geen wer- ig en uitstraling uit. Ook de ireikbaarheid is niet ideaal, vindt de ambtelijke werk- oep. et college wijst het Bollen- idterrein als mogelijke loca- zonder meer af. De Hoog- akersbosstraat wordt wel aaibaar geacht. Dat het Mid- engebied minder goed be- jaar zou zijn, ziet het col- niet als een bezwaar. Als utra alternatief draagt het illege bovendien de huidige luterspeelzaal De Wigwam in als mogelijke bouwlocatie e nader onderzoek verdient, e accommodatieproblematiek laat op de agenda van de arnmissie welzijn van mor-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13