Cetdóc^ouAcuit^S' I Project Thuishulp tijdelijk stopgezet Strafmaatregelen nooit uitsluiten „Staan er nog veel meer mensen op de gang? £cidóc6outmit STAD OMGEVING/RTV WERKGARANTIE NIET TE GEVEN Een cadeau van formaat DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 PAGINA 11 Speel kwartier (p het ijs irlingen van de entzschool ichten hun Ikwartier leren door op het aan de Van illenhovenkade in Iden. Onder izicht van erwijzers eleefden ze zo wat xtra ijspret. Groenoord Noord: Walenkamp houdt zich niet aan afspraak LEIDEN De wijk Groe noord Noord is „zeer te leurgesteld" over het feit dat wethouder J. Walen kamp een afspraak om verkeersmaatregelen te treffen op de Floris Ver- sterlaan niet is nageko men. Volgens vertegen woordiger E. van Aelst waren er hierover duide lijke afspraken gemaakt. De buurt gaat zich nu be raden op acties. De maatregelen die de overlast van het vrachtverkeer van en naar het vuil-overslagstation moeten indammen, zouden be gin dit jaar worden gepresen teerd. Een eventuele doorgang over het Groenoordhalterrein en remmende maatregelen op de Floris Versterlaan maakten deel uit van de afspraken. Wa lenkamp had volgens Van Aelst in november van het vo rig jaar toegezegd dat de plan nen dit jaar zouden worden uitgevoerd. Gisteravond kregen de bewo ners tijdens een vergadering met vertegenwoordigers van de gemeente echter te horen dat plannen en maatregelen pas in 1992 bekend worden en misschien pas in 1993 uitge voerd. De bewoners van Groe noord Noord verlieten na deze mededeling de zaal. „Wij had den van te voren met de buurtbewoners afgesproken dat we ons positief zouden op stellen. Waar de gemeente ook mee aan zou komen, we zou den ze alvast maar laten be ginnen. Dan konden we het later altijd nog hebben over waar de drempels precies moeten komen of welke kleur een afzetting krijgt", aldus Van Aelst die dus helemaal geen plan kreeg voorgescho teld. Een „boze" brief aan Wa lenkamp is volgens hem voor lopig het eerste actiemiddel van de buurt. Coöperatie Proserpina blijkt failliet te zijn NIEUWE WETERING Voor de Coöpe- ratieve Vereniging Proserpina, een groot handel in verse biologisch-dynamische pro- dukten in Nieuwe Wetering, is 19 december faillissement uitgesproken. Dit meldt de in formatiekrant van de Kamer van Koop handel. Het bedrijf is haar activiteiten in september voort gaan zetten in de vorm van een B V. en is gefuseerd met Aquarius, een groothandel in biologisch-dynamische kruidenierswaren. Het afgelopen weekein de is het bedrijf verhuisd naar Lelystad. Volgens commissaris van Proserpina en di recteur van Aquarius, G. Besseling staat de verhuizing los van het faillissement. Alhoe wel hij het faillissement betreurt, wordt in de vorm van het nieuwe samenwerkings verband geprobeerd continuïteit te garan- Openbare ijsbaan nog te gevaarlijk LEIDEN Het ijs van de openbare ijsbaan, op de Zoeterwoudsesingel tussen Jan van Hout- brug en Hoge Rijndijk, is nog te dun. De ijs vloer varieert van vijf tot acht centimeter dik te, zo is gisteravond ge bleken bij metingen door de politie en de ge meentelijke ijsmeester A. Hofman. Voor open stelling van de baan is twaalf tot achttien cen timeter ijs noodzakelijk. Morgenavond wordt er opnieuw gemeten. LEIDEN Het project Thuishulp is tijdelijk stopgezet. Het project was bedoeld voor werk loze jongeren en vrou wen die willen werken in de gezins- en bejaar denverzorging. Na het goed doorlopen van het project werd de deelne mers een baan aangebo den bij de Stichting Ge zinsverzorging. Maar die garantie kon niet altijd worden gegeven. Ook waren er problemen met de opleiding van de thuishulpen. Het project Thuishulp begon ongeveer een jaar geleden. Drijvende kracnt daarachter was de Stichting Buurtwerk Binnenstad. De deelnemers aan het project deden werk ervaring op en volgden een dag in de week een oplei ding bij het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Be- roepsbeoefening. Tijdens de Inroep lessen stonden huishoudkun de, gezondheidskunde en verzorgende technieken op het programma. Daarnaast werd twee dagen per week gewerkt bij bejaarden en minder validen, zogeheten gastgezinnen. Het werk be stond uit huishoudelijke ar beid en eenvoudig verzor gende werkzaamheden. Coördinator H. Aben begon in september 1990, nadat de vorige coördinator ontslag had genomen en het project voor de eerste keer stilstond. „Ze zag het niet zitten. Het klikte niet met de doelgroep. Jongeren zijn soms niet zo gemotiveerd en daar moet je nu eenmaal achterheen zit ten. We hadden toen tien deelneemsters, die zijn alle maal weggegaan. Sommigen zijn doorgestroomd naar een verzorgend beroep, maar ei zijn er ook die echt zijn ge stopt. En dat is jammer". Mislukt Aben begon opnieuw met een groep van zes mensen. Daarvan zijn nog vier vrou wen, variërend in de leeftijd van 16 tot en met 21 jaar, over. Zij bedienen zo'n vijf tien gastgezinnen. Nieuwe mensen worden niet aange nomen. Het project is voor lopig stilgezet. „Er waren nogal wat onduidelijkheden. Bijvoorbeeld de uitstroom naar de Stichting Gezinsver zorging. Die was zo aan het rommelen met fusies, bij voorbeeld met de kruisvere nigingen, dat de medewer kers eigenlijk te weinig tijd hadden om de mensen in tensief te begeleiden. Ze hadden het gewoon te druk. We spreken in dit project over werkgarantie, maar die moeten we dan wel kunnen geven", geeft de coördinator de problemen aan. Ook de opleiding sloot niet helemaal aan op de behoefte in het werkveld. „Vroeger kon ongeschoold personeel nog wel terecht, maar tegen woordig wil men gekwalifi ceerd personeel. De behoefte daaraan is erg groot. Het hoeven niet echt gediplo meerde verzorgsters te zijn, maar er wordt meer ge vraagd dan alleen huishou delijk werk. Zoals begelei ding en ondersteuning van mensen en licht verzorgende taken. De thuishulpen heb ben ook een signalerende taak", legt ze uit. Aben is bezig met een on derzoek om duidelijkheid te krijgen. Ze verwacht het over twee maanden te heb ben afgerond. De brede doelgroep voor het project wordt onderzocht, maar ook worden contacten met orga nisaties verduidelijkt en moeten de uitstroommoge lijkheden worden verbreed. Ze vindt echter niet dat het project mislukt is. „Het is zonde om het stop te zetten. Zo'n project heeft nu een maal tijd nodig. Zelfs buiten Leiden wordt nu contact met ons gezocht voor thuis hulpen. Er is echter nooit tijd geweest om de knelpun ten op te lossen. Voordat we nu verder gaan, moet met het onderzoek duidelijkheid worden geschapen". e%loemenopslag jjitgebrand ld }<ae; m pakhuisje met bloemen in de Marktsteeg in Leiden is vannacht vrijwel volledig uitge- irand. Toen de brandweer lort na half twaalf ter plaatse iwam sloegen de vlammen op de begane grond al naar bui en. Kort daarna stond ook het dak een eenvoudige con- itructie van rondhout in ichterlaaie. De brandweer die met een autospuit en een lad derwagen was uitgerukt richtte laar inspanningen vooral op iet behoud van de beide buur landen. Die bleven uiteindelijk ingeschonden. Wel moesten le bewoners het pand links laast de opslagplaats is een itudentenhuisuit de huizen worden gehaald. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Nagegaan wordt onder andere of er iets mis was met de buta- laskachels waarmee het pak- mis vorstvrlj werd gehouden. brandweer was tot half vier n de weer met blussen. Ze schat de schade aan het pand- op 60.000 gulden. De waar van de bloemen, eigendom in een een marktkoopman, is ibekend. foto: wim van noort Roemeense familie kiest Leiden vanaf landkaart LEIDEN De gemeente Lei den kreeg rond nieuwjaar een bijzondere kerstkaart. Uit Roe menië kwam de in het Engels gestelde brief van de familie Tibu die begon met „U zult wel verrast zijn een brief te ontvangen van een volslagen onbekende". En vervolgt met: „Ik heb uw stad echter ge woon gekozen vanaf de land kaart. Ik stel mij voor dat Lei den in een mooie streek ligt". De familie vraagt de gemeente te helpen met het in contact komen met een Nederlandse familie. Het Roemeense gezin bestaat uit een 34-jarige moeder (eco nome), een 37-jarige vader (bosbouwingenieur) een 10-ja- rige dochter en 7-jarige zoon. De Roemenen willen meer van Nederlanders te weten ko men. „U zou mij een grote dienst bewijzen als u mij aan een adres van een geïnteres seerde familie zou kunnen helpen", besluit de familie Tibu. De gemeente heeft die taak op zich genomen. Carel van Ingen van de directie wel zijn werpt zich persoonlijk op als contactpersoon. Hij kan be langstellenden aan het com plete adres van de familie Tibu helpen Hogerhand" op bezoek bij de Leidse sociale dienst. Staatssecretaris Elske Ter Veld achter de tafel naast wethouder Hans de la Mar. Achter het spreekgestoelte directeur Saskia Noorman-Den Uyl van de dienst. F0T0. w)m van n00rt STAATSSECRETARIS TER VELD BIJ SOCIALE DIENST LEIDEN Staatssecreta ris Elske ter Veld van so ciale zaken liet er gisteren geen misverstand over be staan. Sancties (strafmaat regelen zoals het korten van uitkeringen) mogen van haar nooit worden uitgesloten bij de uitvoe ring van de Bijstandswet en van het Jeugdwerkga rantieplan. En als het aan haar ligt komen er geen ruimere mogelijkheden om naast een bijstandsuit kering meer bij te verdie nen dan de nu toegestane 100 gulden per maand bo ven het normbedrag. Ze sprak gisteren op de thema middag „Vrouwen uit de bij stand" van de Leidse sociale dienst. Met haar opmerkingen over het bijverdienen reageer de de in Leiden woonachtige Ter Veld direct op opmerkin gen die wethouder Hans de la Mar (sociale zaken) kort daar voor had gemaakt. De la Mar had er in zijn inlei ding juist voor gepleit om de mogelijkheden tot bijverdie- zijn zus die een poppentheater oprichtte maar juist toen dat wat beter begon te lopen in de problemen raakte doordat een proefperiode van twee jaar af liep en de verdiensten ervan net onder de bijstandsnormen bleven. Met ruimere mogelijk heden tot verdienen zou het volgens De la Mar voor meer mensen gemakkelijker zijn om een bestaan buiten de bijstand op te bouwen. Ter Veld reageerde daarop door te stellen „niet zo links, maar meer flinks" te zijn dan de wethouder. Docerend hield de PvdA-bewindsvrouwe de wethouder van Groen Links voor dat hij en sommige ande ren ten onrechte vinden dat er inkomen wegvalt als door bij verdiensten de uitkering wordt verminderd. „Nee, dat is niet het geval. Bijstand is een aanvulling van inkomen tot 100 gulden boven de norm. Daarboven houdt aanvulling op". Arbeidsplicht De staatssecretaris merkte gis teren op dat in principe ieder- die in de bijstand zit en plicht is. Maar de bijstand moet perspectief bieden. Als dat passende werk er niet is, staat de bijstand ook niet ter discussie". Als voorbeelden noemden ze daarbij ouderen en zeer langdurige werklozen. Ter Veld wees er op dat bij het opleggen van de verplichting een baan aan te nemen reke ning moet worden gehouden met vooropleiding en met eventuele kinderen. Ze wees ook op de mogelijkheden van bijzondere bijstand om oplei dingen, maar ook kinderop vang te betalen om op die ma nier de positie van met name vrouwen op de arbeidsmarkt te verbeteren. Strafmaatregelen zijn volgens Ter Veld niet het eerste in strument om mensen aan het werk te krijgen, maar ze mo gen ook niet worden uitgeslo ten. „Met sancties stimuleer je niet. Maar als mensen willens en wetens werk weigeren, moet je ze wel kunnen opleg gen". Ze ging daarbij ook in op het Jeugdwerkgarantieplan waar onder andere het dwang matige karakter zorgde voor een scheuring binnen de Tweede Kamerfractie van de PvdA. „Bij het Jeugdwerkga rantieplan krijgen jongeren een werkgever, in de vorm van de gemeente, aangeboden die passend werk voor hen moet vinden. Zij kunnen dat drie keer weigeren, maar dan behoort een sanctie tot de mo gelijkheden. Andersom moet dat ook voor de gemeenten gelden als die de kantjes er vanaf lopen. Sancties mogen niet in de lucht hangen". Hogerhand Eén medewerkster van de so ciale dienst constateerde dat in Leiden sancties juist jarenlang niet pasten in beleid dat voor iedere cliënt van de dienst op maat moet ziin toegesneden. Volgens haar komt nu ineens van „hogerhand" de bood schap dat er wel straffen moet worden opgelegd. Ook vroeg ze zich af of een ambtenaar daar dan maar even alleen een besluit over moest nemen. De staatssecretaris liet zich daar niet door van de wijs brengen. „Een sanctiebeleid kan nooit generiek (algemeen, red.) zijn. Dat past ook niet bij het maatbeleid. Maar ik sluit nooit uit er sancties mogelijk zijn". Ter Veld adviseerde ambtenaren ook om daar zorg vuldig over te overleggen met collega's. „En dit is dan hoger hand die heeft gesproken". Discussie over OV-studentenkaart LEIDEN De JOVD-Leiden discussieert vanavond over de OV-jaarkaart. Nu de omstreden kaart is ingevoerd, wordt het volgens de liberale jongerenorganisatie tijd om te evalueren. Di recteur Fortuyn van OV-studentenkaart en de voorzitter van de Landelijke Studentenvakbond, R. Giesberts, zijn te gast op de bijeenkomst. Ze zijn bereid om vragen uit het publiek te beant woorden. De discussie-avond begint om acht uur in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. (SPECIALE ZITTING BIJ KANTONRECHTER VOOR ZWARTRIJDERS LEIDEN Het Leidse kantongerecht hield gis termiddag grote schoon maak. Zo'n 350 mensen die hun treinkaartje niet hadden betaald, waren l gedagvaard voor de eerste speciale zitting. Er volgen -Ijjer nog twee, want het jus titiële apparaat in Den Haag komt zo ongeveer om in het aantal zwartrij ders. Wie een „Russische rij" voor het gerecht aan het Rapenburg verwacht te, kwam bedrogen uit. In totaal kwam een handje vol mensen opdagen. De rest werd bij verstek ver oordeeld. .Het is twee uur en het is leeg in het monumentale pand. Een kwartier later heeft de bode van het kantongerecht inmid dels twee mensen verzameld die moeten voorkomen. In de zittingzaal zitten verder nog twee toeschouwers. „U bent vast gekomen om iets te ver tellen", verwelkomt rechter R. van Leeuwen de man harte lijk. Dat heeft de Hagenaar wel. En zijn hele levensver haal vol met problemen, moe ders, hulpverleners en werk loosheid, volgt in een notedop. En zo was hij zonder kaartje in de trein terechtgekomen, be sloot hij. „En is het allemaal weer op zijn pootjes terecht ge komen", vraagt de rechter be langstellend. Daarop wordt be vestigend geantwoord. De officier van justitie, E. Smits, vindt het verhaal van de man geen excuus om zon der kaartje in de trein te stap pen. Ze eist 75 gulden boete, het standaardbedrag. De Hage naar vindt het volkomen te recht dat hij moet betalen, maar hij heeft meer op zijn kerfstok en verwacht nog een hoop boetes. Hij stelt een rede lijke betalingsregeling voor, want justitie is toch één be drijf, weet hij. Maar Van Leeuwen slaat zijn hoop met een de bodem in. De zaken worden op volgorde van bin nenkomst behandeld. De rech ter stelt het wel op prijs dat de man tenminste nog de moeite heeft genomen om naar het gerecht te komen. En verlaagt de boete tot 50 gulden. Goed verhaal Eén cheque en een gesloten internationaal loket in Leiden noopten de Engelsman in maart 1989 tot het instappen zonder kaartje. Hij probeerde bij de conducteur nog een in ternationaal ticket te krijgen, maar dat kon ook niet. Toen hij zei dat hij vervolgens een kaartje in Amsterdam zou ko pen, trapte de conducteur daar niet in. En kreeg hij een boete. „Maar ik heb het kaartje wel gekocht, een retourtje vanaf Leiden naar Amsterdam", ver telt de man. En toont het de rechter. Die complimenteert hem en wijdt uit over een ver strooide collega die hetzelfde deed op weg van Den Haag naar Leiden. „Hij kocht een kaartje in Leiden en gooide dat dan weg". De officier ver klaart de man alleen schuldig. Ze eist geen straf. Van Leeu wen is het daarmee volkomen eens. „Je hebt dan een paar honderd van die domme ver velende zaken. Maar de men sen die hier komen, hebben wel een goed verhaal", merkt hij op. Er melden zich echter geen nieuwe kandidaten. Het is half drie. Iedereen wordt de zit tingzaal uitgestuurd. Tot grote teleurstelling en ergernis van een 65-jarige Leidenaar, die op de sensatie is afgekomen. „Je wil weieens wat zien hier. Ik ben al tientallen jaren niet meer geweest. Maar wat hier nu gebeurt, vind ik een droe vige zaak. Het is allemaal zo aardig, veel te lief, getver". En hij beent met grote passen de deur uit. De kantonrechter en zijn gevolg trekken de toga's weer uit. „Als ik er twee heb, roep ik u weer", voegt de bode het gezelschap toe. Vrijspraak De thee wordt op de gang ge serveerd, wel met een koekje. De bode is daar om de mensen op te vangen. Om tien voor drie zijn er weer twee gedaag den gearriveerd. Om drie uur begint de zitting opnieuw. „Wat wilt u erover vertellen", vraagt Van Leeuwen weinig origineel. „Dat ik het niet ben geweest", snoert de gedaagde uit Rotterdam hem de mond en overhandigt hem haar OV- jaarkaart van vorig jaar. Na ij verig de kaart te hebben be studeerd, komen zowel de rechter als de officier tot de zelfde conclusie. Iemand heeft inderdaad een andere naam opgegeven: vrijspraak. De laatste gedaagde in deze tweede ronde had al betaald, althans dat beweert hij. Het nummer van zijn recuutje klopt echter niet. „Maar ik heb 90 gulden betaald", roept de Hagenaar uit. Smits weet uit ervaring dat dat nooit voor zwartrijden kan zijn. Dan blijkt dat de man een valse naam heeft opgegeven. En dat daar 90 gulden voor word ge rekend. Daar bovenop komt het zwartrijden nog, vertelt de officier. „Oh", is daarop de enige reactie. Waarop Smits 75 gulden boete eist en de rechter daarmee instemt. „Maar heb ik nog het recht om die 90 gul- de man geefs. doch te ver den terug te krijgen", vraagt hoopvol, Daarmee eindigt de tweede ronde. ..Ziin er nog mensen op de gang? Óp straat? Op het ijs? Onder het ijs?", grapt Van daar nog gebruik van. Het is half vijf, in totaal zijn er zes mensen geweest. „Zo dat ruimt lekker op", bromt de bode. KARIN SWIERS fit*»*''*' Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Adres: l Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - r I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11