ALLER LENDS) Politiek verkwanselt ons erfgoeck q Zoeterwoude verdiept zich in schuldenlast van de Derde Wereld ACTIEGROEP LEIDEN OMGEVING £eidóe6ou/UMtt maandag 4 februari 1991 pagina 7 twee knapen luid lachend wegliepen. De politie werd direct daar na ook door anderen gewaarschuwd. Omdat toen niet duidelijk was of er mensen in de auto zaten, rukten behalve de politie ook de brandweer en de eerste hulpdienst (EHD) uit. FOTO: WIM VAN NOORT Auto door het ijs De auto van een 53-jarige Voorschotense is gistermorgen rond vijf uur door het ijs van de Korte Mare gezakt. De auto is waar schijnlijk het ijs op geduwd. Een buurtbewoner hoorde kort daar- voren dat er fietsen op het ijs werden gesmeten. Kort daarna volgde er een harde klap en het geluid van brekend ijs, waarna Man wacht met bekentenis voor warme overnachting LEIDEN Een 36-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats had het afgelopen weekeinde „geen zin" om een in braak te bekennen omdat hij dan weer de vrieskou in zou moeten. „Ik wacht liever op beter weer", zou hij volgens politie woordvoerder D. Graveland hebben gezegd. De man werd door de politie verdacht van de diefstal van dertig wetboe ken uit een pand aan de Wit- tesingel. Ook vermoedde de politie dat hij wat te maken zou hebben met de brandstich ting vorige week zondagnacht in datzelfde pand. Hij ver scheen vrijdag aan het politie bureau omdat hij op zoek was naar een nachtverblijf. Toen men hem wilde verhoren over de diefstal en brandstichting zei hij niets te willen zeggen omdat hij daarna dan toch weer naar buiten zou worden gestuurd. Uiteindelijk gaf hij zondag toe de wetboeken te hebben gestolen. Hij had ze verkocht aan een boekhandel, waar ze inmiddels ook zijn te ruggevonden. Met de brand had hij niets te maken, wel had hij de nacht na de brand in het bewuste pand geslapen. Na zijn bekentenis is hij inder daad door de politie heenge zonden. Hulpdienst De SOS Telefonische Hui- dienst Leiden (THD) zoekt vrijwilligers. Daarom is er vanavond een informatiea vond. De THD is dag en nacht bereikbaar voor men sen in eenzaamheid en nood. Van vrijwilligers wordt ver wacht dat ze een dagdeel in de week helpen bij het tele fonisch hulpverlenen. Voor inlichtingen: 071-141651. Film Het Rijksmuseum voor Vol- kenkun de vertoon t van - avond om 20.00 uur de Turk se speelfilm Gelin (De Bruid). Dat gebeurt als derde in een serie van zes vertonin gen in samenhang met de foto-expositie „Istanbul, mensen en emoties'. Toegang 7,50 Video Het Knooppunt voor jonge renpastoraat en diakonaat houdt vanavond een „Op wa ter en brood" maaltijd. Voor afgaand wordt een videofilm vertoond. Na de film is er ge legenheid voor een gesprek. Belangstellenden en hongeri- gen kunnen van 18.00 tot 19.30 uur terecht aan de Oude Rijn 44b. Astrologie Het Leidse Volkshuis begint vandaag met een cursus astrologie voor beginners. Kennis wordt gemaakt met de dierenriemtekens, kleuren en de planeten. Ook leert men een eigen geboortehoro scoop berekenen en interpre teren. De kosten bedragen voor twaalf lessen 60 gulden. Inlichtingen en opgave: 071- 149180. Collectanten Het Aktiekomitee Wereld vluchtelingen week houdt van 17 tot en met 23 februari een collecte in Leiden voor de slachtoffers van het oor logsgeweld. Daarbij gaat het vooral om de vluchtelingen. Voor de actie worden collec tanten gevraagd. Mensen die zich hiervoor willen opgeven kunnen dat doen bij De Bak kerij aan de Oude Rijn 44c, telefoon 071-144965. Esperanto De Leidse Universiteit begint met twee nieuwe cursussen Esperanto. Op dertien dins dagavonden wordt vanaf 20.00 uur een beginnerscur sus gegeven. De dertien les sen tellende vervolgcursus wordt op woensdagavonden gegeven. Het cursusgeld be draagt per cursus 125 gulden. Voorafgaand aan de cursus sen wordt morgen een infor matie-avond gehouden. Die begint om 20.00 uur in zaal 002 van Gebouw 1174 aan de Doelensteeg 16. Meer inlich tingen: 071-130521. Brand in woning SASSENHEIM De benedenverdieping van een woning aan de Molenstraat heeft zaterdagochtend brand-, rook- en waterschade opgelopen. Door nog onbekende oorzaak bleek het bankstel vlam gevat te hebben. De brand was snel onder controle. De bewo ners van het pand waren niet thuis. Een kat overleef de de brand niet. 1 Vrouw gewond na tasjesroof LEIDEN Een 75-jarige Leidse is zaterdag gewond I geraakt toen ze van haar tas werd beroofd. De vrouw J stond rond half twaalf te wachten bij een bushalte j aan de Vijf Meilaan toen een ongeveer achttienjarige J jongen probeerde haar tas weg te pakken. Ze hield de j tas echter goed vast en de jongen rukte nog eens har- ij der aan de tas. De vrouw viel en liep schaafwonden 1 kneuzingen over haar hele lichaam op. De jongen I ging er vandoor met de tas met daarin onder andere J ruim 100 gulden en een bejaardenpas. Vrouw gewond bij aanrijding LANGERAAR Een 47-ja- rige vrouw uit Langeraar is zaterdagmorgen gewond ge raakt bij een aanrijding op de kruising Omzigtstraat/Heem- raadsingel in Ter Aar. De vrouw reed met haar auto op de Omzigtstraat en kreeg geen voorrang van een 45-ja- rige automobilist uit Lange raar, die uit een woonerf kwam. De vrouw is met on bekend letsel overgebracht naar het Academisch Zieken huis Leiden. De man bleef ongedeerd. Beide auto's wer den totaal vernield. Vernielingen Sancta Maria NOORDWIJK Zeven kinde ren zijn zaterdag door de politie van Noordwijk aangehouden. Ze hadden nogal wat vernielingen aangericht in een leegstaand ge bouw op het terrein van Sancta Maria. Kasten waren opengebro ken en leeggegooid, aanwezige drank gedronken, radio's en fles sen drank weggenomen of weg gezet om een volgende keer te worden meegenomen. De zeven kinderen, in leeftijd variërend van elf tot en met veertien jaar waren afkomstig uit Noordwij- kerhout. Met hun ouders is een schaderegeling getroffen. Actie leprabestrijding LEIDSCHENDAM De Stichting Welzijn Ouderen Leidschendam (SWOL) houdt tot en met 8 februari een actieweek in het kader van de leprabestrijding. Zaterdag is de actie geopend met een concert van De Hofstadzan gers. Vandaag en morgen wordt in het Dienstencentrum Duivenvoorde een Habbekratsmarkt gehouden waarbij een video-film wordt vertoond van dokter Rien Verhage die in Bauchi, in het noordwesten van Nigeria, in het Bayara Hospitaal meewerkt aan de bestrijding van lepra. Behalve een loterij is er bovendien een tentoonstelling en verkoop van werk van de schildersclub. Van de op brengst komt 15 procent ten goede van de actie. Woens dag is er om 10.00 uur een mini-bazar en om 14.00 uur een spelletjesmiddag. Donderdag een klaveijaswedstrijd en vrijdag een pannekoekmiddag. Zondag 10 februari wordt om 12.00 uur de totale opbrengst van de aktie in Duivenvoorde overhandigd aan oud-minister J. de Ko ning, voorzitter van de Nederlandse Stichting voor Le prabestrijding. Doorrijder na ongeluk aangehouden NOORDWIJK Een 36-jarige inwo ner van Noordwijk is vannacht aan gehouden nadat hij tegen geparkeer de auto's te zijn gebotst was doorgere den. De man verkeerde onder in vloed van alcohol. De eerste aanrij ding had rond tien over half twee plaats. Kort daarna volgde een aan rijding op de St. Bossestraat waarbij de dader eveneens doorreed. De be stuurder liet zijn voertuig toen ach ter, maar werd even later in zijn wo ning aangetroffen. Het bleek dat de man niet alleen onder invloed was, maar ook geen rijbewijs had en in een onverzekerde auto reed. Nieuwe opleiding kraamverzorging LEIDEN De Leidse wethouder H. van Dongen gaf vanochtend het startsein voor de opleiding tot kraam verzorgster voor allochtone vrouwen. Een enthousiaste groep vrouwen van Turkse, Marokkaanse en Surinaamse afkomst begint bij het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsbeoefe- ning (CBB) met de zes maanden du rende schakelcursus. In september vervolgen ze die met een opleiding bij het Educandum. Zodat zij binnen twee jaar het officiële diploma kraamverzorger in hun zak kunnen steken. Bij het Kraamcentrum Rijn en Vliet in Zoeterwoude krijgen de geslaagden een vaste aanstelling aan geboden. Concert met cassette na in De Waag LEIDEN De provincie Zuid-Holland begint zon dag 17 februari met een educatieve concertserie in de Leidse Waag. Zondag zi 10 februari begint de serie in De Stedelijke Muziek school in Alphen aan den Rijn. De serie bestaat uit drie con- wf certen. Onder de titels „De klankkleur van het impressio nisme", „De schok van het ex- ïtie} pressionisme" en „In de ban van de twintiger, jaren" wor den drie periodes behandeld. De concertserie wil een brug slaan tussen muziek uit de vo rige eeuw en eigentijdse mu ziek. De luisteraar maakt ken nis met werken van verschil lende bekende en minder be- it| kende componisten. Zoals Chopin, Schumann, Vermeu len, janacek, Poulenc en Mil- Z haud. va Bijzonder aan deze concertse rie is het educatief begelei dingsmateriaal. Daarin wordt aandacht besteed aan belang rijke vernieuwingen begin deze eeuw en aan de muzikale eigenheid van iedere compo nist. Verder wordt aangegeven welke betekenis zo'n nieuwe uitingsvorm had voor de ont wikkeling van de muziek in de twintigste eeuw. Na elke uitvoering krijgt de luisteraar een muziekcassette mèe. Musici die aan de concerten meewerken zijn het Raphael kwartet, Alwin Bar, Sepp Gro- tenhuis, Koos Verheul en Frank van der Laar. Concert data in De Waag zijn 17 febru ari, 14 april en 26 mei. In Al phen worden de concerten op 10 februari, 10 maart en 14 april gehouden. Inbraken horeca LEIDEN Het Antoniusclub- huis aan de Lange Mare en eetcafé De Gastronoom aan de Haarlemmerstraat zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag bezocht door inbrekers. In bei de gevallen werden ruiten uit genomen. Bij het Antonius- clubhuis verdween 1.000 gul den aan contanten, 500 gulden uit een speelautomaat en 500 gulden uit het kantoor, en een grote partij horecazilver waar onder vazen en schalen. ZOETERWOUDE In Ons Huis aan het Zoeter- woudse Kosterpad wordt morgenavond een thema avond over de „Schulden last van de Derde Wereld en onze verantwoordelijk heid daarin" gehouden. De bijeenkomst begint om 20.15 uur. De organisatie is in handen van de Raad van Kerken in samenwer king met de Stuurgroep Conciliair Proces. Sinds het begin van de jaren tachtig is de schuldenlast van de landen in de Derde Wereld enorm toegenomen. De arme landen betalen méér aan rente en afbetaling dan er geld bin nen komt. Met andere woorden de financiële situatie is steeds slechter geworden. Immers, nieuwe schulden moeten worden aangegaan om de rente over de oude schul den te kunnen voldoen. Solidaridad voert een campag ne om geld te beleggen bij een bank of instelling aie niet al leen naar de financiële winst kijkt, maar ook naar de sociale gevolgen van een belegging. Als de alternatieve financiële instellingen aan invloed win nen, kan de druk op de com merciële banken worden ver groot. Op die wijze ontstaat wellicht een situatie waarbij de banken de schuld aan de Derde Wereld (gedeeltelijk) kwijt zullen schelden. Mensen die over dit onder werp méér willen weten zijn morgenavond. Medewerken den van Solidaridad en de Triodosbank zijn gastsprekers. Handelaar in drugs betrapt ALPHEN AAN DEN RIJN Een 29-jarige Alphenaar is vrij dagavond aangehouden voor handel in verdovende middelen. Bij huiszoeking in een woning aan de Rembrandtlaan rond acht uur 's avonds trof de Alphense politie twee gram cocaïne en he roïne aan. De agenten kwamen de handelaar op het spoor door het volgen van een 19-jarige Alphense eerder op de avond. De vrouw ging de portiek van de woning binnen. Toen zij weer naar buiten kwam, werd ze aangehouden. De vrouw bleek een kleine hoeveelheid heroïne op zak te hebben. Beiden krijgen een proces-verbaal. Gemeente bindt strijd aan met graffiti LEIDEN Binnen 48 uur de rotzooi van de muur. Dat is de kreet waarmee de gemeente Leiden met de graffiti in het kernwin kelgebied de strijd aan bindt. De Leidse politie, het Buro Halt en de Vere niging Leiden Leeft wer ken met de gemeente sa men in deze grootscheepse actie tegen de overlast van het spuitwerk. Dat gebeurt in het kader van de actie „Schoon Leiden, samen vervuiling bestrij den". Het kernwinkelgebied wordt begrensd door deHaarlem merstraat, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Breestraat, Kore- vaarstraat, Levendaal, St. Jo- rissteeg, Watersteeg, Hooi gracht en de Pelikaanstraat. De gemeente wil dit gebied in één keer ontdoen van de graf fiti. En kan daarvoor de orga nisatie op zich nemen. De kos ten van deze actie kqmen ech ter voor rekening van de ge bruikers of eigenaren. De prijs wordt per vierkante meter be rekend. Deze grootscheepse aanpak is eenmalig. Graffiti - meldlijn Hierna biedt de gemeente een onderhoudscontract aan. Dit om nieuwe graffitivervuiling tegen te gaan. De kosten van dit onderhoudscontract komen weer voor rekening van de ge meente. Nieuwe vervuilingen kunnen worden gemeld door een graffiti-meldlijn. Die lijn wordt speciaal ingesteld voor het kernwinkelgebied. Na een melding wil de gemeente de graffiti maximaal binnen twee dagen hebben verwijderd. Dit in het kader van het ontmoe digingsbeleid dat de gemeente wil voeren. Vragen Maandag 18 februari wordt een informatie-avond gehou den over deze aanpak. Verte genwoordigers van de ge meente, politie, Buro Halt en Leiden Leeft zijn aanwezig om vragen te beantwoorden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal ACTIEGROEPEN BUNDELEN HUN KRACHTEN Karnavals Vereniging De Leidse Hutspotten tracteerde de Leidse ouderen zaterdagmiddag op een onvervalst carnavalsfeest. Prins Antonius de Tweede en prinses Tineke ontvingen iedereen boven de 55 jaar in hun residentie, het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Huiskapel De Dorstvlegels ondersteunde de feestvreugde op muzikale wijze. Patrick de Ridder liet het publiek versteld staan van een theatershow. Het was een voorproefje op het carnavalsfeest van het komend weekeinde. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Minder bestuursleden Streekmuziekschool ALPHEN AAN DEN RIJN Het aantal be stuursleden van de Streekmuziekschool wordt terug gebracht van dertien naar negen. Dit is het gevolg van de gemeentelijke herindeling in de Rijnstreek. Nieuwveen, Zevenhoven en Ter Aar waren elk door twee raadsleden in de school vertegenwoordigd. Daar Nieuwveen en Zevenhoven tot één gemeente zijn samenge smolten, betekent dat de vertegenwoordiging van de regiogemeenten met twee raadsleden af neemt. Alphen is in dat geval oververtegen woordigd. B en W van Alphen stellen de raad dan ook voor om het huidige aantal van zeven Alphense bestuursleden terug te brengen naar vijf. Als bijkomend voordeel van een kleiner alge meen bestuur wordt een grotere betrokkenheid verwacht. Het college stelt voor om namens Al phen wethouder G. Brussen van cultuur, de fractievoorzitters van de VVD, PvdA en D66 en een fractievoorzitter van Groen Links of RPF/GPV of SP hiervoor te benoemen. Het bovenstaande wordt in de raadsvergadering van 28 februari besproken. De gemeenschappe lijke regeling moet voor 1 juli aan de nieuwe situatie zijn aangepast. LEIDEN De politieke partijen en met name de PvdA gaan een moeilijke verkiezingscampagne te gemoet. Als het ten min ste aan actievoerder D. Sloos ligt. Hij heeft geen 1 woord over voor het ruimtelijk ordeningsbe leid van de gemeente Lei den. „De wethouders Waal en Tesselaar hadden ruimte genoeg om te bou wen. Van Rij daarentegen heeft een rijbewijs maar geen auto, waarmee ik wil zeggen dat hij geen grond heeft om op te bouwen. De stukjes die er dan nog zijn worden verpatst aan de projectontwikkelaars". Sloos, die zelf lid is van de PvdA („Alleen om de landelij ke en niet om de plaatselijke politiek"), is verbaasd over de politieke koers van de socialis ten. „Ik herken van het socia lisme niets meer. In het verle den heeft die partij de project ontwikkelaars altijd als uitzui gers uitgemaakt, maar nu is de PvdA volledig omgeswitcht. Verkopen ze de stukken grond allemaal aan projectontwikke laars. Belachelijk". De actievoerder, die zelf strijd voor het behoud van de Par- mentierpanden aan de Lam mermarkt, wil de gemeentelij ke politiek op andere gedach ten brengen door ook andere actievoerders te recruteren. „We proberen half Leiden te mobiliseren. En wanneer kun n h je de partijen het beste treffen? k vi Tijdens de komende provinci- lallc ale verkiezingen. We willen de dt Solidair BEHOUD PARMENTIERPANDEN 1 AMMEfcMARKT M VOOR HET BEHOUD VAN HET LAAISTE COM E' LETE (^MONUMENT/FABRIEKSPAND Uiï DE FABBIEKSSTAD-LEIDEN...TOEN- PERIODE >5TEUN ONS ACTIECOMITÉUW GEMOTIVEERD! I l~b./C. I. CiCYlC SCHRIFTELIJKE STEUN AAN-. IN DE STRIJD TE6EN CULTUURBARBAREN EN PROJEKTONTRESE LA A R.S Met posters willen de actievoerders het beleid van de gemeente aan de kaak stellen. ILLUSTFTATIE: PR l actiegroepen zijn of wor- nog benaderd. Van die acht omwonenden Kaas markt, gemeentearchief, Par- mentierpanden, Vrouwen kerkplein, Ico Athibu (Hoge Rijndijk), Rembrandtplein- /Weddesteeg, Meelfabriek en Breestraat hebben de eerste vier zich al solidair verklaard. „We zijn wat laat met het ini tiatief", geeft Sloos toe, „maar je moet ook weer niet te ver voor de verkiezingen actie voeren". Op een gedreven toon laat Sloos weten dat de plannen al klaar liggen. „In de komende periodes nemen politici deel aan vormdiscussie en wij zijn daar dan bij. Ook willen we posters van de gezamenlijke actiegroepen in de stad ophan gen en zijn we van plan een actieadvertentie in de dagbla den te plaatsen". De bezwaren van Sloos en zijn medestanders richten zich echter niet alleen op de ruim telijke ordening. Ook de vrije sluitingstijden van de horeca, op 6 maart inzet van het refe rendum, vormen een doorn in het oog. Eén van de medestan ders is H.J. Ruven. „Hoe kan je nu ergens ja of nee tegen zeggen, als er geen beleid ach ter zit. Er is geen horecaplan". En over de mogelijke bouw van de Koets-O-Theek in zijn wijk zegt hij: „Leiden is een volle gemeente en dan kan je niet zonder de bevolking eerst te raadplegen zomaar iets neerzetten. Het lijkt wel of in Leiden zo veel mogelijk over last wordt veroorzaakt met zo min mogelijk horecavestigin- gen. En dat werkt ook voor de horeca belemmerend". Spijt Volgens beiden niet de enige negatieve rol van de gemeente bij de verhuizing van de Koets. Sloos: „De kopers van woningen aan de Marepoort- kade zijn belazerd. Dat com plex staat er nu zes jaar, maar in 1978 was al sprake van ver huizing van de discotheek naar de Lammermarkt. Dat is verzwegen tot de eerste infor matieavond over de afbraak van dit Ico Athibu-complex. Nog niet eens een jaar gele den". „Er is daarnaast een verkeerde voorstelling van zaken gege ven", vervolgt Sloos. „In een brief aan de minister hebben we geschreven dat het onjuist is dat de Parmentierpanden slechts voor afbraak in aan merking komen. Bij schou wing door de architekt in rus te J. Barendse bleek het com plex in uitstekende staat. Wet houder Van Rij heeft er woon geen zin in om de pan den tot appartementen om te bouwen. Kan hij ook niet want hij heeft immers afspraken met de discotheek en project ontwikkelaar. De politiek ver kwanselt gewoon ons erfgoed en daar krijgt ze absoluut spijt van". En die spijt kan wel eens eerder komen dan wordt ge dacht. „We weten ons ge steund door veel jurispruden tie. Zo moet discotheek Star light in Alphen aan den Rijn op 1 mei dicht", aldus Sloos. Ook Ruven ziet een goede kans van slagen. „Deze buurt is immers dichter bebouwd dan de Kruisstraat, waar de disco nu staat. Als argument wordt gebruikt dat de bezoe kers hier eerder uitzwermen, maar de uitgang komt bij een plein en dat trekt juist eerder mensen aan. Een plein dat als parkeerterrein gebruikt wordt, maar ik zet mijn auto er dan niet graag meer neer". Verpesten Sloos wil de politiek laten zien dat de actiegroepen niet stil zitten. „We zijn niet om te ko pen met een muurtje of extra deurtje dat dan geplaatst wordt. Als je politiek bedrijft, moet je voeling hebben met de achterban. Initiatieven moeten uit de buurt komen. Nu is ech ter alleen de projectontwikke laar happy. Het wordt tijd dat ontevreden mensen bij elkaar komen en proberen de arro gantie met hand en tand te be strijden. We moeten dat kei hard aanpakken". „En na de verkiezingen is dat niet over", verzekert Ruven. „Ik ga door tot de laatste juri dische druppel", neemt Sloos vastberaden het woord over. „Het is gewoon onkunde van de gemeente. Ze is aardig be zig het erfgoed te verpesten", herhaalt hij nogmaals. PETER VAN DER HULST

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7