Irak bezit nog steeds enorm -arsenaal chemische wapens Verzet in regering Israël tegen rechtse koers Shamir si;at! va%; Ter Beek: geen grens aan bijdrage van Nederland GOLFOORLOG SteidwOowumt MAANDAG 4 FEBRUARI 1991 PAGINA 5 iip waarschuwt ddtegen gifgas lal'Sfc chikBi iljari „ei is di, ilYAD De soldaten van het geal- !tl eerde leger in Saudi-Arabië hebben hun strijd tegen Irak gezelschap .■kregen van kippen. De kippen /orden geacht in noodgevallen te re- isteren dat de Iraki's gifgas hebben ■bruikt. Hun missie: doodvallen op at mensen bijtijds hun gasmaskers .Jpzetten. Het is niet zo dat de geal- ;^e'( eerde strijdkrachten alleen van kip- ische gassnuffelaars als de „Chemi- Agent Monitor" (CAM) staan in ■el Saudi-Arabië paraat. Maar voor el soldaten zijn de kippen, die tot de slaapzalen staan geposteerd, een iatste graadmeter. Naam Scud in Algerije verboden ALGIERS Honderden fana tieke moslims in Algerije tooi en hun nieuwgeboren zonen met de naam Saddam om hun bewondering te tonen voor Saddam Husayn, die het durft op te nemen tegen de Verenig de Staten. Een poging van een echtpaar hun zoon Scud te noemen, naar de raketten die de Iraakse leider afschiet, ging de Algerijnse burgerlijke stand echter te ver. De vader van het pasgeboren jongetje laat het er niet bij zitten en zal via de rechter alsnog proberen zijn zoon de naam van een ra ket te geven. Zonnen Vicki Thrower, chauffeur bij de Britse troepen in Saudi-Arabië, beschouwt haar verblijf in de Golf regio soms nog als een vakantie. Gisteren zag ze even kans om, omgeven door zandzakken, te genieten van de Saudische zon. FOTO: AP Vredesactivisten willen naar Irak DEN HAAG Twee van de vijf Nederlandse vredesactivis ten die tot voor kort bivak keerden in een vredeskamp bij de grens tussen Saudi-Arabië en Irak willen liever nog van daag dan morgen terug naar Baghdad. Twee anderen, Kees Koning en Gerrit van der Ent, staan op het punt naar Neder land terug te keren. De vijfde wil naar een nieuw vredes kamp in te richten op de grens tussen Israël en Jordanië, zo heeft de Rotterdamse vrede sactiviste Carol Callagher meegedeeld vanuit haar hotel in Amman. Carnavalsoptochten in Limburg gaan toch door MAASTRICHT In steeds meer plaatsen in Limburg zullen volgende week ondanks eerder gemaakte afspraken om openbare carnavalsvieringen af te gelasten wegens de Golfoorlog toch optochten en andere open bare evenemenenten worden gehouden. Gisteren werd bekend dat een comité in Maastricht het besluit negeert van burge meester Houben om alle carnavalsfestivitei ten waarbij de gemeente rechtstreeks is be trokken af te gelasten. Ook in Midden- en Noord-Limburg wordt steeds vaker het voorbeeld gevolgd van de Venlose carna valssociëteit Jocus, die wel festiviteiten or ganiseert. Jocus zegt dat in het verleden bij oorlogen in andere delen van de wereld nooit signalen zijn vernomen dat het carna val niet moest doorgaan. |Vervolg van de voorpagina) ,0NDEN Volgens het 1 merikaanse ministerie an defensie, het Penta- on, bezit Irak afgezien raketten met een che- ïische lading, nog steeds liegtuigen die in staat ijn chemische bommen te -ervoeren. rak zinspeelde er zaterdag reer op dat het bereid is deze hemische wapens te gebrui- [en. „We zullen alle vermo- ms en wapens die we tot ize beschikking hebben ge- liken, van keukenmessen it wapens voor massadestruc- ie", meldde de Iraakse leger- rant. De geallieerde bevel- >bers zijn zich er goed van yust dat Saddam zijn belof- >n vaak nakomt. Een hoogge- laatste Britse regeringsfunc- "•Qö-ponaris noemde hem „een sychopaat die doet wat hij egt". )e angst voor een chemische scalatie van de Golfoorlog is sinds vorige week sterk toege nomen. De Britse minister van defensie zei dat het gebruik van chemische wapens „zeer waarschijnlijk" is. Dan Quayle, de Amerikaanse vice-presi dent, waarschuwde ook dat er een sterke mogelijkheid be staat dat chemische wapens zullen worden ingezet. Zater dag zei de commandant van de Britse strijdkrachten in de Golf, generaal Sir Peter de la Billière: „Niemand wil vech ten in een chemische omge ving, maar de man Saddam Husayn kennende, zou ik er van uitgaan dat hij chemische wapens zal gebruiken op het moment dat hij denkt dat hij de grootste vernietiging kan veroorzaken". Een bron in het Britse ministerie van defensie voegde hieraan toe: „We ko men nu in de meest kwetsbare fase. Onze strijdkrachten be vinden zich dichtbij het front en zijn zeer geconcentreerd. Maar we bevinden ons nog niet zo dichtbij de vijand dat een chemische aanval ook de Irakezen zelf zou treffen". De bondgenoten geloven dat Saddam over grote aantallen chemische wapens kan be schikken. De geallieerde in lichtingendiensten schatten het aantal op honderdduizend. Hoewel het gebruik van che mische wapens uiterst veront rustend zou zijn, geloven de westerse bevelhebbers niet dat de militaire consequenties er van groot zullen zijn. De geal lieerde strijdkrachten zijn goed beschermd en de bevel hebbers geloven niet dat de loop van de oorlog er noe menswaardig door zou veran deren. Zij zijn echter wel be zorgd dat beelden van ver brande of door gifgas aange taste lichamen een vernieti gende uitwerking zullen heb ben op de publieke opinie. Over de reactie van de geal lieerden op een chemische aanval blijft men opzettelijk vaag. President Bush heeft echter gewaarschuwd dat de coalitie massaal zal antwoor den op een dergelijke aanval. In zijn brief aan Saddam Hu sayn voor het uitbreken van de oorlog beloofde hij dat Sad dam een „verschrikkelijke prijs" zou moeten betalen als Irak naar chemische wapens zou grijpen. Terugtrekking Saddams tactieken van de af gelopen week hebben intussen bezorgde reacties opgeroepen in Washington. Men vreest dat hij zich er op voorbereid zich uit Kuwayt terug te trekken, met het merendeel van zijn le ger nog intact. Hij zou dan kunnen roepen dat hij de geal lieerden wekenlang heeft weerstaan en zichzelf kunnen uitroepen tot grote Arabische held. De geallieerden hebben onder tussen de bombardementen verder opgevoerd om het ver loop van de oorlog te bespoedi gen. De aanhoudend zware bombardementen worden mede gezien als de reden ach ter de verhoogde activiteit van de Iraakse grondtroepen bij de Saudische grens, eind vorige week. „Onze aanvallen van de afgelopen weken hebben het mierennest in beweging ge bracht", zei een bron in het Pentagon. „Ze zoeken allemaal een manier om te ontsnappen, maar wanneer ze zich naar buiten begeven is het bijna te gemakkelijk". De oorlog bevindt zich daar door in een bloedig stadium. Foto's die zijn gemaakt door verkenningsvliegtuigen tonen dat de Iraakse troepen waar schijnlijk vreselijk te lijden hebben gehad van de recente bombardementen. Het luchtof- fensief is onder meer een res pons op druk van de kant van Egypte en Saudi-Arabië om zonder veel uitstel de grond oorlog te beginnen. Ondanks deze diplomatieke druk zijn er geen tekenen dat de Ameri kaanse en Britse regering van zins zijn bevel te geven voor een vroeg geallieerd grondof- fensief. JAMES ADAMS (c) The Sunday Times Ravage in Baghdad Van dit gebouw in een buitenwijk van Baghdad is na de Amerikaanse bombardementen weinig heel gebleven. Volgens de Iraakse autoriteiten was het een melkfabriek. Drie gewonden 'nbij aanslag (Vervolg van de voorpagina) IYAD Twee Amerikanen een Saudiër zijn vanmor- gewond geraakt bij een anslag op een bus in de Sau- ische havenstad Jeddah. Ze aakten gewond door rond- liegend glas, nadat de bus raarin zij zaten was bescho- ;n. De aanvallers wisten te ntsnappen. folgens functionarissen was iet de eerste terroristische g op Amerikanen in Saudi-Arabië sinds het begin van de oorlog. Jeddah ligt twaalfhonderd kilometer ver wijderd van het front bij de rens tussen Saudi-Arabië en (uwayt. rak heeft in het weekeinde ipnieuw Scud-raketten afge- ruurd op Saudi-Arabië en Is- ael. De op Israël afgeschoten aketten kwamen terecht in nbewoonde gebieden; in de audische hoofdstad Riyad aakten 29 mensen licht ge- vond door brokstukken en ondvliegend glas, nadat de cud-raketten waren onder- chept door Patriot-raketten. Vluchtelingen die vanuit Irak Jordanië zijn aangekomen ebben gezegd dat vliegtuigen de geallieerden burgerau- )'s beschieten en mensen do en die proberen Irak te ont luchten. Amerikaanse func- onarissen hebben daarente- en herhaaldelijk gezegd dat geallieerden hun aanvallen it op burgers richten, maar geven toe dat burgers ge- aar lopen. teheime diensten in het Wes- in zijn bang dat terroristen iet uitermate moeilijk te ont- ekken springladingen aansla- m plegen op burgervliegtui- in. De Britse krant Sunday xpress zei dat de inlichtin- endiensten hebben ontdekt at de terroristen in groepjes an twee opereren en dat ze ommen zo hebben geperfec- oneerd, dat ze in de voering an attachékoffertjes zijn weg werken. Medisch team vetrokken Voorzien van twee tennisrackets en mascottes van de aartsengel Gabriël vertrok de arts Gabriël Jansen gisteren vanaf de vliegbasis Soesterberg met dertig andere vrijwilligers naar het Golfge- bied. Zij vormen een medisch team dat een Brits noodhospitaal in Saudi-Arabië gaat bemannen. De beroepsmilitairen, reservisten en een enkele dienstplichtige blijven maximaal zes maanden weg. USKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN JERUZALEM Binnen het regerende Likud-blok in Israël is verdeeldheid ontstaan over de benoe ming van de uiterst recht se ex-generaal Rehavam Zeevi tot minister zonder portefeuille in het kabinet van premier Yitzhak Sha- Zeevi, de leider van de uiterst rechtse Moledet-partij, krijgt ook zitting in het Israëlische kernkabinet dat de oorlogspo litiek uitzet. De Moledet („Thuisland") wil alle Palestij- nen uit de door Israël bezette gebieden „verplaatsen", bij voorkeur naar Jordanië. Door de toetreding van Zeevi zal ook de druk op de regering om tegen Irak terug te slaan ster ker worden. Binnen de regering was giste ren een minderheid tegen de benoeming van Zeevi. Drie ministers van Shamirs Likud- blok stemden tegen terwijl twee anderen zich onthielden. Onder de tegenstemmers be vonden zich minister van bui tenlandse zaken Levy en mi nister van gezondheid Ehud Olmert, beiden naaste getrou wen van de premier. Olmert zei dat de omstreden ideeën van Zeevi over de deportatie van Palestijnen een morele vlek op het regeringsblazoen zouden veroorzaken. „Wij wil len vrede en gelijkheid, geen uitwijzingen", aldus Olmert. In een interview met het dag blad Yedioth Ahronoth zei Zeevi dat Arabieren die in Is raël „het leven ontregelen" als onderdeel van de „totale oor Premier Shamir van Israël. log" waartoe hun leiders heb ben opgeroepen, moeten be grijpen dat zij uitgewezen kun nen worden. Avner Shaki, de Israëlische minister van religieuze zaken, zei dat hij en andere kabinets leden voor de benoeming van Zeevi hadden gestemd, nadat ze uitdrukkelijk kenbaar had den gemaakt dat ze afstand nemen van de filosofie die de rechtse politicus er ten aanzien FOTO: AP van de Palestijnen op na houdt. De benoeming van Zeevi moet nog worden goedgekeurd door het parlement, maar met de Moledet achter zich weet Sha mir zich verzekerd van de steun van 66 van de 120 leden van de Knesset, het Israëlische parlement. Volgens waarnemers wil pre mier Shamir door het opne men van Zeevi in zijn regering aan Washington duidelijk ma ken, dat hij met de Palestijnen geen enkel compromis wil sluiten. Volgens de krant Haaretz valt de benoeming van Zeevi samen met berich ten dat het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken werkt aan een nieuw vre desinitiatief voor het Midden- Oosten werkt. „Shamir heeft hiermee willens en wetens extra boeien om zijn enkels gebonden. Als het mo ment is gekomen dat hij moet onderhandelen kan hij altijd zeggen dat hij wel wil toege ven, maar dat niet kan wegens het verzet binnen zijn kabi net", aldus commentator Aki- va Eldar in Haaretz. De afgelopen jaren heeft Sha mir wel vaker zijn oren naar de wensen van rechts laten hangen. In juli 1989 stemde hij in met de beperkingen die de rechtervleugel van de Likud had opgelegd aan een plan om verkiezingen te houden onder de Palestijnen in de bezette ge bieden. Hiermee voorkwam hij een opstand binnen zijn ei gen partij, maar het leidde bij na tot een breuk met zijn coa litiepartners van de Arbeiders partij, die het plan had voorge steld. De breuk kwam uiteindelijk in maart vorig jaar, toen hij Amerikaanse voorstellen voor een dialoog met de Palestijnen over die verkiezingen de grond in boorde. De Arbei derspartij verliet de regering en Washington raakte geïrri teerd over Shamirs halsstar righeid. Die vormde daarop een rechtse regering, die giste ren nog verder -naar rechts is opgeschoven. DEN HAAG Het is niet zeker of Nederland zich te rugtrekt uit de Golfoorlog als de coalitie tegen Irak kernwapens zou inzetten. In het tv-programma Het Capitool noemde minister Ter Beek van defensie gisteren het gebruik van kernwapens onbestaan baar, maar hij zei niet dat daarmee de grens van de Nederlandse bijdrage zou worden bereikt. „De Nederlandse bijdrage wordt beoordeeld op de functionaliteit en onze mogelijkheden. Daar door is er geen absolute grens te trekken", aldus Ter Beek. Als de VS Nederland bijvoorbeeld zouden verzoeken extra fregatten te sturen, zal hij dat niet weigeren. De afgelopen dagen is er diverse keren gezinspeeld op het ge bruik van kernwapens in de Golfoorlog. De Amerikaanse vice- president Quayle zei het gebruik ervan niet uit te sluiten als Irak chemische of biologische wapens inzet. Minister Cheney van defensie waarschuwde Irak dat Israël kernwapens kan ge bruiken als het met chemische wapens wordt aangevallen. Oorlogsbuit in Saudi-Arabië Een Amerikaanse marinier klimt op de resten van een Iraakse tank van Russische makelij, die vorige week woensdag werd vernietigd tijdens de eerste grote confrontatie op de grond tussen Iraakse en geallieerde troepen op de grens van Saudi-Arabië.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5