II Sovjetunie overspoeld door sombere geruchten Vliegtuigbotsing gevolg van fout verkeersleider Kroatië is bereid tot onderhandelen DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Politieke belangen omgeven proces tegen Winnie Mandela Bush wil bezuinigen op defensie-uitgaven BUITENLAND CeidóGSoatutvt MAANDAG 4 FEBRUARI 1991 PAGINA 4 -te Gewonden bij aanslag in Ulster BELFAST In Noord-Ierland zijn gis teravond enkele gewonden gevallen bij een aanslag op een militaire basis. Een man werd gedwongen met een vol explo sieven gestouwde bestelwagen naar een basis te rijden van het Ulster Defence Re giment (reservetroepen van het Britse le ger) in Magherafelt. De politie vermoedt dat het verboden Ierse Republikeinse Le ger (IRA) verantwoordelijk is. „De wagen werd buiten de basis achtergelaten. De be stuurder slaagde er in te ontkomen, het kamp binnen te rennen en het alarm te geven", aldus een politiewoordvoerder". Een aantal burgers raakte gewond door rondvliegende glasscherven van omrin gende huizen en winkels. Binnen de le gerbasis vielen geen slachtoffers. Barricaden Kinderen passe ren barricaden, die in de Letse hoofdstad Riga een eventuele aanval van Sov jettanks moeten bemoeilijken. Hoewel het straatbeeld in de stad over het al gemeen betrek kelijk vredig oogt, worden be langrijke gebou wen nog steeds bezet en is de bevolking op al les voorbereid. FOTO: AP Vietnam achter vredesplan Kamp HANOI Vietnam schaart zich achter het VN-vredesplan dat moet leiden tot vrede in Kampuchea. Hanoi neemt af stand van eerdere bezwaren dat het had en is van mening dat Frankrijk en Indonesië nieuwe besprekingen moeten gaan voe ren met de strijdende partijen in Kampuchea. Dat heeft de Viet namese minister van buiten landse zaken, Nguyen Co Thach bekendgemaakt. Het plan voor ziet in een gedeeltelijke overna me van het bestuur door VN- functionarissen en het instellen van een VN-vredesmacht die toezicht moet houden op het voorbereiden van verkiezingen. Iran getroffen door overstromingen TEHERAN Het zuidoosten van Iran is getroffen door zware overstromingen. Hierdoor zijn naar schatting tienduizend Iraniërs dakloos geworden, zo heeft het Iraanse persbureau Irna gisteren be kendgemaakt. Vooral de provincie Sis- tan-Baluehestan lijkt veel schade te hebben opgelopen. „Grote delen van Sistan staan blank. Het zijn de zwaarste overstromingen in een eeuw", aldus Irna. Veel landbouwgrond en vee is verloren gegaan. De hulpverleningsor ganisatie Rode Halve Maan heeft hulp goederen gestuurd naar het getroffen gebied. Volgens Irna worden de red dingswerkzaamheden echter bemoeilijkt door een gebrek aan helicopters. Koningin Elizabeth rijkste vrouw ter wereld^ LONDEN Met een geschat fortuin van 2lij miljard gulden is de Britse koningin Elizabeth nog steeds de rijkste vrouw ter wereld. Zij heefl een ruime voorsprong op Johanna Quandt, c 63-jarige weduwe van de voormalige eigenaj van BMW, die over een vermogen van 8,5 mi jard beschikt, zo blijkt uit een onderzoek vaJ het Britse tijdschrift Harpers and Queen. Opvallend in dit klassement is de afwezigheil van koningin Beatrix. Op de derde plaats staaf Imelda Marcos, weduwe van de voormaligJ president van de Filipijnen. Ondanks haar aan'ój varing met de Amerikaanse jusititie, beschikt zij nog steeds over een bedrag van 4,9 miljard gulden. Zakenvrouw Grete Schickedanz is di enige uit de top-twintig die haar kapitaal vai] 2,9 miljard zelf vergaarde. (Van onze correspondent Rob Vunderink) MOSKOU De uiterst sum miere binnenlandse berichtge ving over de recente voltallige vergadering van het Centraal Partijcomite en de zitting van de federatieraad hebben in de Sovjetunie geleid tot een stroom van sombere geruch ten. De essentie daarvan is dat de meeste democratische ver worvenheden van Gorbatsjovs perestrojka hun langste tijd hebben gehad. De subcommissie voor persza ken van het parlement van de grootste Sovjetrepubliek, de Russische Federatie, verwacht dat het Kremlin binnen drie tot vier weken de persvrijheid zal opschorten. De Nezavisi- mana Gazeta Russisch voor 'onafhankelijk dagblad' voorspelt dat naast de persvrij heid ook de reisvrijheid van Sovjetburgers, die tot dusver op uitnodiging van buitenlan ders naar het buitenland mochten, zal worden bevro ren. De krant meldt ook dat de president op het punt zou staan per decreet de activitei ten van alle partijen en maat schappelijke organisaties te verbieden, met uitzondering van die van de heersende Communistische Partij. Het zou hierbij gaan om tijde lijke maatregelen die het Kremlin moet helpen de Sov jetunie zo snel mogelijk uit de huidige economische en poli tieke crisis te loodsen. Mosko- vieten merken hierbij scham per op dat in hun land niets permanenter is dan tijdelijke maatregelen. Waarnemers in Moskou vra gen zich verwonderd af wat er steekt achter het feit dat de openingsrede van partijleider Gorbatsjov nog steeds niet openbaar is gemaakt. Vandaag pas komt de Sovjet-pers met de tekst van een besluit dat vorige week donderdag al is genomen op het gezamenlijke plenum van het Centraal Co mité en de Centrale Controle Commissie, een partijlichaam dat onder meer dient als waakhond tegen de door Le nin verboden fractievorming binnen de Communistische Partij. Maatregelen Gisteravond lichtte het hoofd journaal van de Sovjet-televi sie een tipje van de sluier op door bekend te maken dat het vandaag te verschijnen besluit maatregelen inhoudt voor her vormingen, voor het bijeen houden van de Sovjetunie en tegen nationalistische scheur makers. Hoe we ons die maat regelen tegen scheurmakers moeten voorstellen, kunnen we opmaken uit de recente ge welddadigheden in de Balti- sche republieken Litouwen en Letland, die zo'n twintig men sen het leven hebben gekost. Er zijn in de Sovjetunie weinig mensen die eraan twijfelen dat leger en speciale politie-eenhe- den in opdracht van de plaat selijke communistische partij hebben gehandeld. Partijleider Gorbatsjov en het Centraal Partijcomite mogen dan ach teraf het gebruik van geweld voor het oplossen van politie ke conflicten hebben veroor deeld, maar zij maken absoluut geen aanstalten om hun eigen winst als gevolg van dat ge weld ongedaan te maken door de op brute wijze bezette ge bouwen van de pers, radio en televisie aan de lokale autori teiten terug te geven. Leider van de Communisti sche Partij van de Russische Federatie Polozkov slaakt de gebruikelijke conservatieve krachttermen en zegt keihard dat de perestrojka is mislukt. Polozkov vertegenwoordigt de stroming die droomt van een terugkeer naar het tijdperk van absolute partijmacht, dus naar de situatie van voor 1985, toen Gorbatsjov de perestrojka begon. Polozkovs standpunt is niet nieuw en dus ook weinig verbazingwekkend Zorgwekkend is beslist de taal die de nummer twee binnen de partij, Vladimir Ivasjko, uitkraamt: de Communistische Partij zal geen parlementaire partij worden, doch een lei dinggevend politiek orgaan binnen de Sovjetmaatschappij blijven. In feite zegt Ivasjko hiermee dat de partij het feite lijke staatsapparaat blijft en de macht niet uit handen wenst te geven. Soortgelijke taal komt uit de keel van vice-president Jana- jev, die onmiddellijk na het partijplenum tegenover de partijkrant Pravda volkomen terecht opmerkte dat Gorbats jov niet zonder de partij kan en dat de partij het zonder Gorbatsjov ook wel redt. Orde op zaken De recente ontwikkelingen in de Sovjetunie wijzen slechts in een richting: de partij is druk bezig intern orde op zaken te stellen en zich te ontdoen van renegaten als de econoom Sja- talin, die het gewaagd heeft zich publiekelijk van de presi dent te distantiëren. Na de zui vering van de partij volgt fase twee: terugkeer van de partij als machtigste politieke li chaam in de Sovjet-maat schappij. Burgemeester Sobtsjak van Lebingrad heeft dit weekeinde in Zwitserland verklaard dat de perestrojka geen pas terug, maar een pas opzij maakt. Vol gens Sobtsjak is de democrati sering in de Sovjetunie nu zo ver voortgeschreden dat er geen weg meer terug is. Het verzet van de Litouwse en Letse bevolking tegen de po ging van partij en leger om daar de macht te heroveren zou daar naar Sobtsjaks idee het bewijs van zijn. De uitslag van een recente te lefonische enquête in Moskou wijst erop dat Sobtsjak wel eens gelijk zou kunnen heb ben: de populariteit van de naar rechts afdrijvende Gor batsjov is onder het nulpunt gedaald. Hij komt nu voor op de lijst van meest impopulaire figuren. LOS ANGELES De botsing tussen twee vlieg tuigen zaterdag op de in ternationale luchthaven van Los Angeles, waarbij 32 doden en 27 gewonden vielen, is het gevolg van een menselijke fout. Twee minuten voor de botsing gaf een verkeersleider het vliegtuig van Skywest toe stemming op te stijgen. Dezelf de verkeersleider gaf tevens de Boeing 737 van US-Air toe stemming te landen op dezelf de baan. Hierna vroeg de pi loot van de Boeing nog twee maal of hij kon landen, maar Dit is gebleken na het afluiste ren van de band waarop de gesprekken tussen de vliegtui gen en de verkeerstoren wor den vastgelegd. De vijf ver keersleiders die op het mo ment van de ramp dienst had den, moeten een drugs- en al- coholtest ondergaan. L Beide vliegtuigen vlogen na de botsing in brand. Nog veertien inzittenden worden vermist De berging van de lijken kan nog dagen duren omdat door'" het weglopen van kerosine uit n de brandstoftanks nog brand en explosiegevaar heerst. Aardbeving treft Pakistan en Afghanistan Bewoners van de Pakistaanse stad Sultanwas zoeken naar persoonlijke bezittingen in hun door een aardbeving ingestor te huizen. Pakistaanse rege ringswoordvoerders zeiden dat vrijdag door de aardbeving meer dan 300 doden en ruim 500 gewonden waren gevallen. Verwacht wordt dat het doden tal nog zal stijgen, omdat nog niets bekend is over het aantal slachtoffers in de afgelegen bergdorpen, die het hardst zijn getroffen. Het zoeken naar slachtoffers in de bergdorpen wordt extra moeilijk doordat er een dik pak sneeuw ligt. De aardbeving heeft in Afghanis tan aan zeker 200 mensen het leven gekost. Het totale aantal slachtoffers komt daarmee op zeker 500. FOTO: AP ZAGREB De Kroatische president Franjo Tudjman en minister van binnenlandse zaken Josip Boljkovac heb ben gisteren gezegd bereid te zijn met de federale Joego slavische regering om tafel te gaan zitten om een dreigend militair ingrijpen in de deel staat af te wenden. Het overleg dat de regionale Joegoslavische leiders vorige week voerden met de federa le regering leverde niets op omdat Kroatië en Slovenië, de twee deelrepublieken met de meest separatistische in slag, voortijdig opstapten uit protest tegen de rol die het leger in de landelijke politiek speelt. Tudjman zei dat hij vrijdag niet zal deelnemen aan het vervolgoverleg, ten zij het leger stopt met de be moeienis met de nationale politiek. De Kroatische mi nister van binnenlandse za ken zei dat er een compromis bereikt moet worden om een bloedbad in Kroatië te ver mijden, dat volgens hem ze ker zou volgen als het leger ingrijpt. „Twee maanden on derhandelen is beter dan twee minuten schieten", al dus Josip Boljkovac. HET MAXICAANSE AFGODSBEELD QN814 Rob vertelt signor Diaz dat hij met hem komt praten naar aanleiding van een artikel dat hij van de geleerde heeft ge lezen over het Mexicaanse afgodsbeeld van Huitzilopochtli. „U schreef", zegt Rob, „dat het beeld onvergankelijk is en dat zij die het wagen zouden het beeld te stelen, met de ondergang worden bedreigd. Daarover zou Ik wel iets meer willen weten' Diaz staat op en zoekt in de kast naar een map. Hij slaat de bun del open en begint te vertellen. „Voor de geschiedenis van dit beeld", legt hij uit, „moeten we terug gaan naar de maand febru ari van het jaar 1519. Op een dag in die maand zeilden van Cuba twee Spaanse schepen uit, onder bevel van Cortés, de bekende ontdekkingsreiziger. Ze ankerden na enkele dagen voor de Mexi caanse kust...". Nog honderden Stasi's ondergedoken BERLIJN Ongeveer 400 be langrijke spionnen van de voormalige Oostduitse gehei me dienst, de Stasi, houden zich nog steeds verborgen in het westen van Duitsland. Dit zegt de procureur-generaal van de Bondsrepubliek, Alexander von Stahl, in het blad Morgenpost in Dresden. Von Stahl meent dat deze ex- agenten nog altijd een gevaar vormen, „want zij zouden ie der ogenblik activiteiten kun nen gaan ontplooien voor an dere inlichtingendiensten". De gerechtelijke autoriteiten in Duitsland hebben er al eerder op gewezen dat oud-Stasi's te genwoordig werken voor de geheime dienst van de Sovjet unie, met name op het gebied van industriële spionage. Hie (Van onze correspondent Raymond Hasselerharm) JOHANNESBURG In Zuidafrika is vandaag het proces tegen Winnie Man dela begonnen. Zij wordt aangeklaagd voor haar betrokkenheid bij de moord op de 14-jarige Stompie. Van de zeven mede-verdachten zijn er vier voortvluchtig. Zij werden op borgtocht vrij gelaten maar blijken al sinds december spoorloos. De zeven waren lid van het 'Mandela voetbal elftal' dat feitelijk Winnie's lijfwacht was in de periode dat haar echtge noot Nelson nog in de gevan genis zat. Het elftal zou een ware terreur hebben uitgeoe fend in de zwarte wijken on der leiding van 'trainer' Jerry Richardson. Hij werd vorig jaar al ter dood veroordeeld voor zijn aandeel in de moord op Stompie. „Kleine smeerlap die je bent, je bent een verrader, je werkt voor de politie", schreeuwt Winnie tegen Stompie. Het is december 1988 als Winnie in het bijzijn van haar 'voetbal club' met een zweep op Stom pie inslaat. „Waarom heb je je kameraden verraden?", roept ze Dan komt de rest van het voetbalteam onder leiding van voetbalcoach Richardson haar te hulp. Zeker een kwartier wordt op Stompie ingeslagen en geschopt. Angstgeschreeuw vermengt zich met aanmoedi- gingskreten. Kenny Kgasi is een andere 'verrader' die diezelfde avond in elkaar wordt geschopt, maar voor hem loopt het gun stiger af. Stompie wordt later dood aangetroffen, terwijl Kenny twee jaar later in staat geklede revolutionaire die met'twi vuist en de kreetfoiji Het proces tegen Winnie zou vier maanden geleden al be ginnen maar haar advocaten wisten uitstel te krijgen omdat ze meer voorbereidingstijd no dig hadden. De verdwijning van vier mede-verdachten zal het proces beïnvloeden, maar ook de constatering deze week dat twee hoofdgetuigen tegen Winnie nu baantjes hebben ge kregen bij het ANC De vraag is hoe geloofwaardig hun ver klaringen nog zijn als ze zo af hankelijk zijn van 'n organisa tie waar de hoofdverdachte, Winnie, een topfunctie heeft. „Het proces is een politieke beslissing", zegt John Dugard, hoogleraar staatsrecht aan de universiteit in Johannesburg. „Ons rechtssysteem is anders dan bijvoorbeeld het Neder landse. Hier wordt het besluit om zo'n rechtszaak aan te spannen alleen genomen na overleg met de minister en dat is nu ook gebeurd. Ik vind dat persoonlijk een verkeerd be sluit omdat het de verhouding tussen regering en ANC zou kunnen verstoren en die is van levensbelang voor Zuid- Afrika. De politieke belangen van het proces zijn groot en beginnen zichtbaar te worden. Het ANC verklaarde afgelopen week dat de regering met de datum van het proces manipuleert. „Het is geen toeval dat de zaak begint in een periode waarin belang rijke politieke stappen worden genomen in Zuid-Afrika en de reputatie van het ANC beter en beter wordt", aldus de ver klaring. Veel gezichten De 58-jarige Winnie Mandela heeft veel gezichten. De volg zame echtgenote aan de arm van haar beroemde echtgenoot Nelson. De in kaki-uniform zwepen. De bezorgde sociaall werkster die inwoners van ge-tri teisterde zwarte wijken komtjipn troosten en de genadeloze vul vrouw die straffen uitdeelt ttë. aan jongeren die niet gehoor-(ak zamen. Zij is ook een vrouw Int met ambities. lau Afgelopen zomer is ze be-aa! noemd tot hoofd Sociale ZorgFoi van het ANC. Een maand la-[on ter werd ze in het ANC-be-Ku stuur gekozen van Zuid-Afri ka's belangrijkste provincie. Vlu Beide benoemingen hebben veel irritatie binnen de organi- eb satie veroorzaakt. „Het laatste an wat we nodig hebben is een >'s Mandela-dynastie", riep een en kritisch ANC-lid. Maar Winnie heeft ook steun binnen het ANC. Haar mili- en tante uitspraken slaan aan bij die groeperingen die het nog steeds oneens zijn roet het besluit om de wapens neer te leggen. Verder bestaat er sympathie voor het harde le ven dat ze leidde tijdens Nel- 'et sons 27 jaar lange gevangenis straf. Steeds opnieuw werd ze voor de rechter gesleept en on der huisarrest gesteld terwijl ze in haar eentje voor het zin moest zorgen. De echte test voor het ANC komt met het rechtsoordeel. Zullen alle leden haar blijven steunen als ze wordt veroor deeld en zal ze haar functies houden binnen de organisatie, zijn enkele van de vragen. Het meest schadelijke scenario een harde confrontatie binnen het ANC over Winnie. De aandacht zal ook uitgaan O naar Nelson Mandela, vooral als hij regelmatig Winnie zal begeleiden naar de rechtszaal. J Hij heeft tot nu toe zijn vrouw j volledig gesteund tegen de be- 1 schuldigingen maar hoe zal hijp« reageren als ze wordt veroor deeld en in hoeverre zal het proces zijn imago schaden? WASHINGTON Ondanks de Amerikaanse betrokken heid bij de oorlog in de Golf heeft president George Bush het congres vandaag voorge steld de defensie-uitgaven in het begrotingsjaar 1992, dat be gint op 1 oktober 1991, met 3,7 miljard dollar te verminderen. Door de bezuigingen zullen de totale defensiebestedingen van de Verenigde Staten volgend jaar 295 miljard dollar bedra gen. De extra kosten die mo gelijk voortvloeien uit de Golfoorlog, zo'n 500 miljoen dollar per dag, zijn niet in dit bedrag opgenomen. In het hui dige begrotingsjaar komen de defensie-uitgaven uit op 299 miljard dollar. Ook dit is ex clusief de extra kosten in ver band met de Golfoorlog. Voor de financiering van de oorlog zal het ministerie van defensie in de loop van de maand fe bruari een beroep doen op het congres. De bezuigingen op de defensie-uitgaven in het be grotingsjaar 1992 maken deel uit van een vijQarenplan dat onder meer voorziet in een vermindering van de omvang van het Amerikaanse leger met twintig procent voor eind 1995. De begroting voor 1992, die president Bush vandaag aan het congres voorlegde, be draagt in totaal 1,4 biljard dol lar. De uiteindelijke over heidsuitgaven zullen echter sterk worden beïnvloed door de oorlog in het Midden-Oos ten, de duur en omvang van de recessie en het effect van de nieuwe begrotingswetten. Het tekort op de begroting in»^ 1991, zo'n 300 miljoen dollar, J blijft ook in 1992 onvermin- |j derd groot. Toch zijn er geen r nieuwe bezuinigingen te ver wachten, omdat president Bush en het congres vorig jaar een akkoord bereikten over een begrotingsplan dat reeds in 1994 in een begrotingsover- schot voorziet. h

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4