Toename geweld tegen agenten baart zorgen wm wap KLM: forser saneren Hans van Mierlo voorziet moreel failliet Europa PvdA-achterban wijst verplichte uitzending van dienstplichtigen af Gelederen weer gesloten op een kleine kier na INNENLAND EeidócSoutont MAANDAG 4 FEBRUARI 1991 PAGINA 3 De Duivelsverzen' V herschijnt in pocket JTRECHT Het boek „De duivelsverzen" van lalman Rushdie verschijnt half maart in pocket- ,-orm. Uitgeverij Veen in Utrecht heeft dat toege- even. In Engeland heeft Rushdie's uitgever Vi- :ing afgezien van een pocket-editie, omdat de chrijver zijn toestemming daarvoor introk. Voordvoerder B. de Groot van uitgeverij Veen veigert echter verder elk commentaar over de roedkope uitgave. Salman Rushdie zit nu al twee aar, sinds het verschijnen van De Duivelsverzen, »ndergedoken. De toenmalige ayatollah Khomeiny ran Iran riep islamieten op de schrijver te ver noorden, omdat het boek godlasterlijk zou zijn. lushdie heeft zich enkele maanden geleden be teerd tot de Islam en zegt zijn publikatie te betreu en. Sinds een maand verschijnt hij vanuit zijn on- ierduikadres weer in het openbaar. Oudste Nederlander De oudste inwoner van Ne derland, Trijntje Jansma- Boskma uit Veenwoudster- wal (gemeente Tytsjerkstera- diel), is gisteren 109 jaar ge worden. In deze plaats werd zij op 3 februari 1882 ook geboren. Trijntje Boskma is getrouwd geweest met Jelle Jansma. Uit dit huwelijk wer den acht kinderen geboren. Een aantal is inmiddels over leden. Haar echtgenoot over leed in 1945. Voor Friesland is deze verjaardag ook een bijzonder feit. Nog nimmer bereikte iemand in deze pro vincie in deze eeuw de leef tijd van 109 jaar. FOTO: PERS UNIE In 1995 praktisch geen cfk's meer aanwezig in ons land DEN HAAG Het gebruik van cfk's is tus sen 1976 en 1989 beperkt met ruim 89 pro cent. Daarmee is het doel van het zoge noemde cfk-convenant over de beperking van het gebruik van deze chloorfluorkool waterstoffen in spuitbussen bereikt. Minis ter Alders van Milieubeheer wil nu ook het gebruik van cfk's in andere toepassingen te rugdringen. Het gaat dan onder meer om gebruik als koelgas, in brandblusapparaten, in reinigingsmiddelen en bij kunststof schuimproduktie. In 1995 zou zo een reduc tie van het gebruik van 99,5 procent tot stand moeten zijn gebracht. Opnieuw ontsnapping uit De Grittenborgh HOOGEVEEN In de nacht van vrijdag op zaterdag is opnieuw een gedetineerde ontsnapt uit De Grittenborgh in Hooge- veen. Het is een 20-jarige man die in pre ventieve hechtenis zat wegens diefstal. Hij boog de tralies van zijn cel uit elkaar, klom naar het dak, sprong 3,5 meter naar beneden op de muur en verdween in het duister. De politie zocht bijna twee uur te vergeefs naar de vluchteling. Een nacht later probeerde opnieuw een gedetineerde aan de haal te gaan maar die poging werd door het personeel ontdekt op een moni tor. In totaal zijn nu sinds de ingebruikne ming vorig jaar maart al acht gedetineer den aan de haal gegaan. Volgens Justitie is inmiddels begonnen met het beter be veiligen van de tralies. POLITIEBONDEN: JUIVENDRECHT De Nederlandse Politiebond NPB) en de Algemeen !hristelijke Politiebond ACP) willen van de mi- ïisters Dales (binnenland- e zaken) en Hirsch Ballin justitie) weten of het ge veld tegen politiemensen oeneemt. Mocht dat in- lerdaad het geval zijn, lan zouden volgens NPB- yoorzitter J. van der Lin- len de instructies aan po- itiemensen over het ge- )ruik van geweld wellicht moeten wor- veranderd den. „We horen geluiden uit de korpsen over het toenemende geweld en we willen van de ministers weten of dat inder daad zo is", aldus Van der Lin den. De NPB zal de kwestie aan de orde stellen in het overleg tussen de bewindslie den en de bonden op 13 febru- Directe aanleiding voor de zorg bij de bonden voor het toenemende geweld tegen po litiemensen is een incident af gelopen weekeinde in Duiven- drecht waarbij twee agenten van de rijkspolitie van hun dienstwapen werden beroofd door twee nog onbekende mannen. Dit gebeurde toen de politiemensen de geparkeerde auto van de mannen wilden controleren, omdat zij ver moedden dat die bezig waren met het verwisselen van num merplaten. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie ging één agent lopend op onderzoek uit terwijl zijn vrouwelijke collega in de politie-auto achterbleef om via de centrale het kente ken te controleren. Eenmaal bij de wagen aangekomen, ontstond tussen de politieman en één van de verdachten een schermutseling. Daarbij loste de agent twee schoten, maar niemand werd geraakt. De andere verdachte liep op dat moment naar de vrouwe lijke agent in de politie-auto, overmeesterde haar en pakte haar dienstwapen. Door de agente met haar eigen pistool te bedreigen, wist hij ook de politieman ertoe te bewegen zijn dienstwapen af te geven. Van de mannen ontbrak van ochtend nog steeds elk spoor. Hun auto werd gisteren aange troffen in Amsterdam-Oost. Het bleek om een gestolen auto te gaan. Rechercheurs zoeken naar sporen bij de politiewagen van twee collega's die zaterdagavond in Dui- vendrecht door twee nog voortvluchtige mannen van hun dienstwapen werden beroofd. FOTO: ANP Bouw krijgt jaar om zorg voor milieu te laten blijken UTRECHT Medio 1992 moet blijken in hoeverre in de bouw rekening wordt gehouden met de zorg voor het milieu. Afhankelijk daarvan worden alsnog wettelijke maatregelen getroffen. Dat zei minister Al ders van VROM vandaag bij de opening van de Internatio nale Bouwbeurs in de Jaar beurs in Utrecht. De bewindsman overweegt dan onder meer (milieu)ver- gunningen te koppelen aan zo genaamde 'milieuzorgsyste men'. Uitgangspunt van het overheidsbeleid is immers dat bedrijven zelf initiatieven moeten nemen om tot een duurzame produktie en hogere milieukwaliteit te komen. Daar zijn volgens de minister echter organisatorische, admi nistratieve en technische voor zieningen in de bedrijven voor nodig, die hij aanduidt met het begrip 'bedrijfsinterne milieu zorg'. Een systeem dat niet eenvoudig is, maar waarvoor hij wel een branchegerichte stimuleringsregeling in het le ven heeft geroepen. Bedrijven die met een concreet plan ko men kunnen financiële steun ontvangen voor de invoering van zo'n systeem. Dat de over heid nu vijf sleutelprojecten heeft aangewezen (onder meer het 'nieuwe centrum' in Den Haag) betekent niet dat het rijk in die gevallen elke keer subsidie toezegt. „Soms kan dat het geval zijn, maar veel eer gaat het om aandacht, des- kundighed of regelgeving", al dus de minister. (Van onze parlementaire redactie) SWOLLE D66 mag dan n de opiniepeilingen op ?en vorstelijke winst staan, aanleiding tot feest- ;edruis gaf dit zaterdag op iet partijcongres in Zwol- e allerminst. In de verga- lerzaal van de Buitenso- •iëteit overheerste de :rnst, of beter eigenlijk: de teleurstelling en de angst over de ontwikke lingen in de wereld. Van Mierlo, die somberder leek dan ooit, verwees naar de drie grote gebeurtenissen die bijna gelijktijdig plaatsvinden: ie tanks in de Baltische lan- len, de onthutsende verdeeld- ïeid in West-Europa over de jolfoorlog en boven alles de iorlog zelf. „Het kan verleide- ijk zijn je mee te laten drijven n de stroom van neerslachtig- leid en mismoedigheid die .ich van iedereen dreigt mees- Ier te maken", aldus Van Mierlo. „En hoe begrijpelijk dat ook is, toch moeten we iroberen ons ertegen te ver- ietten. Als politieke partij, of sis persoon daarin, heb je de ilicht om zelfs in het aarde- lonker te proberen wat licht e krijgen. Je behoort tot de :ategorie die als laatste het •echt heeft de moed op te ge- !ijn toespraak liet overigens veinig lichtpuntjes zien. Van ilierlo toonde zich vooral ont- laan over het totale gebrek aan Europese solidariteit in iet Golfconflict. Volgens hem kun je bijna spreken van een europees moreel failliet. „Ik weet niet of ik mij binnenkort Dok nog als Nederlander moet ichamen, maar in elk geval ichaam ik mij dood als Euro- Europa is tot geen en- iele wezenlijke politieke sa menwerking in staat gebleken, net uitzondering dan waar het Je bewapening van Irak be reft". n dat kader verweet hij ook ninster Van den Broek van buitenlandse zaken zonder re- tricties achter het Ameri- caanse standpunt te zijn gaan taan. Nederland heeft volgens Van Mierlo daardoor tevens :en kans laten liggen om een :oördinerende rol te spelen die ot een gezamenlijke Europese lolitieke en diplomatieke in breng had kunnen leiden. Dat is zijns inziens niet gebeurd omdat de besluitvorming over de Nederlandse bijdrage in de oorlog moeizaam, onhelder en weinig overtuigend tot stand is gekomen. „En ook nu nog krijgt men niet de indruk dat het beleid veilig en vast in handen is van een goed op el kaar afgesteld team van minis ters. Als de minister-president iets opmerkt, denkt iedereen: zou de minister van buiten landse zaken dat ook vinden? En als die laatste iets aankon digt, denkt iedereen: zou de minister van defensie het al weten?" Met een gemaskeerde verwij zing naar het rumoer in de PvdA wees Van Mierlo erop dat in D66 iedereen de volledi ge vrijheid heeft om af te wij ken van welk meerderheid soordeel dan ook. Kamerlid Dick Tommei heeft daarvan gebruik gemaakt in het Golf- debat. Hij heeft daarover geen boze brief van zijn fractielei der gekregen en ook is hem geen woordvoerderschap ont nomen. Overigens betoogde Van Mierlo dat een weigering van Nederland om mee te doen fn de Golf de kans op oorlog niet kleiner had ge maakt. Daarom heeft D66 het regeringsbeleid op hoofdpun ten gesteund. Het congres op zijn beurt steunde daarin za terdag de fractie. Milieu ontzien Somber was Van Mierlo ook over binnenlandse aangele genheden, en met name de 'tussenbalans'. Hij benadrukte dat D66 zich zal verzetten te gen de voorgenomen bezuini ging van een miljard gulden op ontwikkelingssamenwer king en dat daarnaast gezond heidszorg, milieu en onderwijs ontzien moeten worden. Hij .verweet het kabinet dat het maken van een tussenbalans nodig is. „Het woord straalt weliswaar grote zorgvuldig heid uit, maar de operatie is alleen maar nodig geworden omdat er een slordig regeerak koord is gemaakt dat finan cieel aan alle kanten rammel de". De D66-voorman verweet het kabinet ook dat het alle beslis singen steeds weer uitstelt. „Voor de vertraging door de Golfoorlog heb ik begrip, maar niet voor de Grote Vertraging, met hoofdletters. De uitstelcul tuur is een ziekte die het kabi net kenmerkt". 'Slachtoffers' van de Golfoorlog liggen voor de ingang van het RAI-complex in Amsterdam. Het protest was bedoeld tegen de opstelling van de PvdA inzake de Golfoorlog. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM De bij drage van Nederland aan de Golfoorlog moet wor den gehandhaafd, vindt de PvdA-achterban, op voorwaarde dat er van ge allieerde zijde geen nucle aire, chemische of bacte riologische wapens wor den gebruikt, zo bleek op het partijcongres afgelo pen weekeinde in Amster dam. De verplichte uitzending van dienstplichtigen naar de Golf wees het congres onvoorwaar delijk af. Tevens werd vastge steld dat elke mogelijkheid moet worden- aangegrepen om de oorlog langs politieke en di plomatieke weg te beëindigen. Verder dient elke escalatie van de oorlog die een ander doel dient dan de bevrijding van Kuwayt te worden tegen gegaan. Ook moeten nu al in Europees verband plannen worden ontwikkeld voor een vreedzame toekomst van het Midden-Oosten. Daarbij moet onder meer gedacht worden aan wapenbeheersingsbespre- kingen en oplossingen voor het Palestijnse en Kurdische vraagstuk. In een afzonderlijke motie veroordeelde het congres de grove schending van de men senrechten door Syrië en het voornemen van de EG om Sy rië voor 350 miljoen gulden economische en technische steun te geven. De overeen komst daarvoor is vandaag ge tekend. Tussenbalans Nadat er bijna vijf uur over de Golfoorlog was gediscussieerd wijdde het PvdA-congres zich ook nog korte tijd aan andere zaken. Unaniem spraken de afgevaardigden in een motie hun afschuw uit over de wijze waarop de Sovjetregering de Baltische staten bejegent. De EG moet de Sovjetunie duide lijk maken dat zinvolle samen werking op deze manier niet mogelijk is. Volgens de motie moet er een vredesconferentie van West- en Oosteuropese landen over de Baltische sta ten worden gehouden. Ook de tussenbalans van het kabinet kwam nog even aan bod. Enkele moties met plei dooien voor een beperking van de hypotheekrente-aftrek werden met ruime meerder heid verworpen. Volgens Kok is het beter te wachten op voorstellen van de commissie- Stevens, die een verdergaande belastinghervorming bestu deert. Een poging van de Jon ge Socialisten (de PvdA-jonge- renorganisatie) om het congres een afkeurende uitspraak over de jeugdwerkgarantiewet te ontlokken leed eveneens schipbreuk. Wel werd met al gemene stemmen een motie van alle Rotterdamse afdelin gen aangenomen, waarin werd gesteld dat de tussenbalans niet mag leiden tot het loslaten van de koppeling tussen lonen en uitkeringen en tot scheef groei van de inkomensverhou dingen. Tenslotte stelde het congres vast dat de begroting voor ontwikkelingssamenwer king niet mag worden inge krompen noch mag worden „vervuild" door oneigenlijke uitgaven. Wim Kok beloofde in zijn slot toespraak dat hij er alles aan zal doen om voor mensen met inkomens tot 50.000 de belas ting- en premiedruk te ver minderen. „Dat zal dan ten koste moeten gaan van facili teiten waarvan in het bijzon der de hoge inkomens profité ren", aldus Kok. AMSTERDAM Marjan- ne Sint heeft gelijk gekre gen. Daags voor het PvdA-congres voorspelde de partijvoorzitter dat slechts een zeer kleine minderheid van de con gresafgevaardigden de PvdA-fractie in de Twee de Kamer om de oren zou slaan vanwege het ge voerde Golfbeleid. Zaterdagmiddag kwam haar profetie feilloos uit. Een veer tigtal partijleden, nauwelijks vijf procent van alle aanwezi gen, steekt de handen op om steun te betuigen aan een mo tie van afkeuring. Tevreden heid en opluchting stralen af van de gezichten van Sint, Wöltgens, Kok en vele andere prominente congresgangers. De geruchten over de diepe verscheurdheid die de Golf oorlog in de PvdA teweeg zou hebben gebracht blijken uit eindelijk net zo bedrieglijk als het nepbloed dat 's ochtends vloeit bij de ingangen van het RAI-vergadercomplex in Am sterdam. Ongeveer vijftien ac tievoerders hebben zich, ver kleed als oorlogsslachtoffers, in de vrieskou voor de deuren neergevlijd zodat de congres gangers slechts met een sla lombeweging langs de licha men naar binnen kunnen. Met een variant op de in de jaren zestig populaire 'sit-in' en 'te- ach-in' hebben de demon stranten hun actie de naam 'die-in' meegegeven. „Doe niet mee aan de oorlogszuchtige stemmingmakerij", luidt de oproep op de uitgedeelde pam fletten. „Twijfel niet en spreek uw stem uit tegen de Neder landse betrokkenheid bij deze oorlog voordat u er spijt van krijgt". Hiltermann Na een inleiding van Marjan- ne Sint neemt even na half elf de eerste uit een rij van tien tallen sprekers het woord. Congresvoorzitter Annemarie Grewel, bekend om haar laco nieke, droogkomische wijze van optreden, waarschuwt dat iedereen het kort moet hou den. Ze wil echter niemand een tijdslimiet opleggen, want dat zou geen recht doen aan de open en serieuze discussie die het partijbestuur voorstaat. Bij de aankondiging van de vijf tiende spreker begint Grewel echter al nattigheid te voelen. Menigeen waant zich een Hil termann en schroomt niet de toestand in de wereld en met name in het Golfgebied uit voerig van commentaar te voorzien. De vergaderleider ziet het met lede ogen aan. In een steeds hogere frequentie onderbreekt zij de betogen met een vermaning tot puntigheid. De man die volstaat met het zinnetje „Ik ben het geheel met de vorige spreker eens" krijgt dan ook lof en dank toe gezwaaid. De naar voren gebrachte me ningen vormen aanvankelijk een breed spectrum, dat zich echter gaandeweg vernauwt tot steeds meer steunbetuigin gen aan Tweede-Kamerfractie en partijbestuur. „Hoe afschu welijk ook, ik denk dat deze oorlog gerechtvaardigd is", zegt een spreker uit Rotter dam, de woonstee van het dis sidente PvdA-kamerlid Piet de Visser. Een ander erkent: „Ik had niet graag in de frac tie gezeten toen het besluit moest worden genomen om aan deze oorlog deel te nemen, maar ik ben dankbaar dat ze het voor mij hebben beslist". Een partijveteraan haalt her inneringen op uit de Tweede Wereldoorlog. „We moeten ons bloed, zweet en tranen ge troosten om dictator Saddam Husayn te stuiten, net als in dertijd Hitier gestuit moest worden". Een volgende meent dat Nederland louter door goedgelovigheid „in de Golf oorlog is gerold". „We zijn al lemaal te optimistisch geweest. We hebben steeds gedacht: Irak trekt zich wel terug". Een afgevaardigde van Kurdische afkomst vertelt indringend welke slachtingen „de tiran Saddam Husayn" onder zijn volk en familie heeft aange richt. Zijn oproep om een eind aan het dicatoriale bewind te maken krijgt een ovationele ondersteuning. Moties Als het komen en gaan van sprekers na twee uur nog niet is ingedamd en de zaal steeds meer lege plekken begint te vertonen, grijpt Annemarie Grewel resoluut in. „Ik hoor alleen nog maar herhalingen. Kunnen de overigen op mijn lijst niet beter afzien van het woord? U praat de zaal leeg! Oswald Jansen uit Wychen, moet u nog zo nodig? Leo Hartveld uit Amsterdam, heeft u nog behoefte iets te zeg gen...?" De meesten houden het voor gezien. Slechts een handvol afgevaardigden wil nog per se een ei kwijt. „Voor uit dan maar", bromt Grewel. De discussie heeft inmiddels vijftien Golfmoties opgeleverd, die elkaar grotendeels over lappen. Nadat Marjanne Sint en fractieleider Thijs Wöltgens hun visie nogmaals voor het voetlicht hebben gebracht, worden er vier moties inge trokken. Uiteindelijk overle ven er slechts drie de stem ming. Op een kleine kier na zijn de gelederen in de PvdA weer gesloten. „Piet de Visser zal zich dit weekend ongetwij feld achter de oren krabben zegt een afgevaardigde die de verdere discussie over de Bal tische staten en de hypotheek rente voor gezien houdt en zich huiswaarts spoedt. DICK VAN RIETSCHOTEN PvdA-leider Wim Kok verdedigde tijdens zijn toespraak voor het congres de Nederlandse betrokkenheid bij de oorlog. ASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON C4SPêï2,IMTP0E JtmVAllA- k7 FEITJE!!? i AMSTELVEEN De KLM zal in verband met de Golfoorlog hardere saneringsmaatregelen aankondigen dan ver wacht. Eerder maakte het bedrijf al bekend wegens de crisis „en kele tientallen miljoenen" ver lies te hebben geleden. Don derdag komt het bedrijf met „bijstellingen die het kostenni veau weer concurrerend moeten maken". Over de inhoud van die bij stellingen wil de KLM nog geen mededelingen doen. Don derdag maakt de luchtvaart maatschappij de cijfers over het derde kwartaal bekend. Vorig jaar oktober schrapte de KLM al vijfhonderd banen als onderdeel van een kostenbe sparing van 400 miljoen gul den in drie jaar. Aangenomen wordt dat het bedrijf bekend zal maken dat er meer ar beidsplaatsen dienen te wor den geschrapt. Sinds het begin van de Golf crisis op 2 augustus kampt de KLM met een daling van het aantal passagiers van tien pro cent. Verscheidene lijndien sten in Europa moesten in krimpen wegens gebrek aan passagiers. Voor twee miljoen postzegels gestolen UTRECHT Bij een inbraak in de woning van de 80-jarige H. Porte in Zeist is zijn parti culiere postzegelverzameling ter waarde van zo'n twee mil joen gulden gestolen. De col lectie bestaat uit honderd boe ken en bevat onder meer de complete verzameling van Ne derlandse postzegels. De poli tie is een onderzoek begonnen maar weet nog niet in welke richting moet worden gezocht. Niet uitgesloten wordt geacht dat het gaat om meer dan één dader met verstand van post-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3