IKV verdeeld over wapenstilstand brieven van lezers kerk wereld Castro: kerken moeten spelregels van de wereld veranderen Amerikaanse Quakers willen Vietnam uit isolement halen £eidóc Qo Waarde ouderen hervinden HOE LANG MOETEN WE NOG ALS DE DOOD VOOR DE LIEFDE ZIJN? Poging tot behoud theologische poot E.H. mislukt mT CcidócSoirtmit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Curiae Soiwcwit MAANDAG 4 FEBRUARI 1991 PAGINA 2ÏÏ Paus veroordeelt „nutteloze slachtpartijen" VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag het geweld in de Golfoorlog opnieuw veroordeeld. In het maandelijkse rozenkransgebed, dat via Radio Vaticana werd uitgezonden, bad de paus dat „in deze tijd van ongelooflijk ge weld en nutteloze slachtpartijen spoedig de langverwachte aan kondiging alle grenzen zal bereiken: de oorlog is voorbij". „Ons aller hart is vervuld van droefheid, als we kijken naar het aan tal mensen dat in gevecht is verwikkeld, het aantal wapens dat wordt gebruikt en de betrokkenheid bij het conflict van de burgerbevolking van diverse landen", aldus de paus. Het hoofd van de RK Kerk, die de Golfoorlog een zware ne derlaag voor het internationale recht en de volkerengemeen schap heeft genoemd, riep de rooms-katholieken op niet ge wend te raken aan het idee dat oorlog onvermijdelijk is. „Ons hart mag niet de kans krijgen toe te geven aan de bekoring van onverschilligheid en fatalistische berusting, alsof mensen niet kunnen voorkomen dat zij worden meegesleurd in de oor logsspiraal". Hij riep iedereen op zich verbonden te voelen met de joden, moslims en christenen „die het zwaarst door deze oorlog worden geraakt". De Osservatore Romano, de krant van het Vaticaan, schreef zaterdag dat de geallieerden onevenredig veel geweld gebrui ken in hun aanval op Irak. „Het echte beeld van de situatie is, dat het niet langer om een snelle en beperkte chirurgische in greep gaat, maar om een echte spiraal van weeklachten en ge weld, schrijft de Osservatore. Gulzigheid heeft meer doden gemaakt dan honger Kritiek op bisschop VS na uitspraken over apostel Paulus WASHINGTON De episcopaalse bisschop van de Amerikaanse stad Ne wark, John Spong, heeft zich de kritiek van velen binnen en buiten de kerk op de hals gehaald door te beweren dat de apostel Paulus waarschijnlijk een „van zichzelf walgende en onderdrukte" homo seksueel is geweest. Anders is naar zijn mening niet te verklaren, waarom Paulus, die zich in zijn brie ven zeer negatief over homo seksualiteit uitlaat, zo negatief over zijn eigen lichaam schreef en het gevoel had dat hij werd beheerst door iets waaraan hij niets kon veran deren. Spong geeft zijn visie weer in zijn nieuwste boek 'De bijbel redden van het fundamenta lisme'. Hij heeft naar eigen zeggen willen aantonen, dat iedere mens zijn duistere kan ten heeft, maar dat niemand zo duister is dat hij niet meer op Gods genade kan rekenen. „Paulus is in sommige secto ren van de kerk niet zo popu lair. Maar als we dit (de ver drongen homoseksualiteit) van Paulus aannemen, maakt het de genade en liefde van God machtiger", zei hij in een interview. De kritiek kwam van onder de anderen de episcopaalse bisschop van New Yrok, Ri chard Grein. „Als je zoiets be weert, wie zal je dan nog gelo ven, als je iets zegt dat wel waar is". De rooms-katholieke bisschop van Newark, Theo dore McCarrick, omschreef Spongs visie als „een van de raarste dingen die ik tot nu toe heb gehoord". Spong is gewend aan kritiek op zijn opvattingen en gedra gingen. Vorig jaar spraken zijn collega-bisschoppen er hun afkeuring over uit, dat hij een homoseksueel, die ac tief was in de homobeweging, priester had gewijd. Ook zijn ijveren voor de rechten van vrouwen en zwarten in de kerk wordt niet door iedereen in de Episcopaalse (Angli caanse) Kerk, die 2,4 miljoen leden telt, gewaardeerd. Spong plaatst zichzelf in de traditie van mensen als wijlen bisschop John Robinson, die traditionele opvattingen van de kerk ter discussie hebben gesteld. In zijn volgende boek wil hij het christendom probe ren te verzoenen met de mo derne wetenschap. Jongerendag Op zaterdag 23 februari is er in Den Haag een open jongerenontmoe tingsdag voor jongeren van 16 tot 30 jaar, georganiseerd door het jongerenteam van de ka tholieke stichting Bouwen aan de Nieuwe Aarde. De dag staat open voor alle jongeren die hun geloof op de ene of de andere manier willen delen en beleven met leeftijdsgeno ten. Het thema is: positief denken. Ontmoeting en gezel ligheid zijn troef op deze dag. Ze wordt afgesloten met een eucharistieviering. Plaats: Willibrordushuis. Aanmelding en inlichtingen: Sandra Emaus, Meijersweg 8, 7161 CL Neede, tel. 05450 - 91637 (na 18.00). UTRECHT De leiding van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) is verdeeld over een oproep aan de geallieerden om een wapenstilstand in de Golfoorlog af te kondi gen. Dat bleek zaterdag tijdens de kernendag in Utrecht, waar het bestuur en vertegenwoordigers van de bijna tweehon derd plaatselijke afdelin gen (kernen) zich bezon nen op het beleid en ac ties in verband met de oorlog. Secretaris M.J. Faber, die overigens vantevoren niet met het bestuur had overlegd, pleitte voor een onmiddellijke wapenstilstand in het Golfge- bied. „Een vernietigingsoorlog heeft een verloop waarbij de drempel om zwaardere wa pens in te zetten, steeds lager wordt. We moeten uit de spi raal van geweld komen en daarom een onmiddellijke wapenstilstand eisen", zei Fa ber onder applaus van vele aanwezigen. Oud-voorzitter B. ter Veer, die het optreden van de geal lieerden heeft verdedigd, ver zette zich hier krachtig tegen. Hij vond dat Faber de geal lieerden in feite opriep zich aan Saddam Husayn over te geven. Als de Amerikanen en hun bondgenoten nu een wa penstilstand zouden afkondi gen, zou er volgens Ter Veer, namens de Rooms-Katholieke Kerk lid van het beraad, niet alleen „volstrekte chaos" in het Golfgebied ontstaan, maar zou de Iraakse leider een „fla grante overwinning" hebben behaald. Ter Veer hekelde het gebrek aan discussie over een wapenstilstand binnen het IKV. Zowel Faber als Ter Veer kreeg steun. Een pacifistisch kernlid zei voor een onmid dellijke wapenstilstand te zijn, „omdat ik niet in de oorlog geloof". Ook de hervormde beraadsleden L. Hogebrink en B. van der Sijde pleitten voor een onmiddellijke wapenstil stand. Daarentegen kreeg Ter Veer steun van de IKV-kern in Delft. Uiteindelijk aanvaardde de vergadering een compromis voorstel van het gereformeer de beraadslid J. Verdonk. Het IKV vindt dat er zo snel mo gelijk een wapenstilstand moet komen. Het bestuur zal de voorwaarden uitwerken waaraan zo'n wapenstilstand moet voldoen. De IKV-ers waren het even min eens over de vraag, of Saddam Husayn na beëindi ging van de oorlog mag deel nemen aan een conferentie over de problemen in het Midden-Oosten. Ter Veer en Faber meenden beiden, dat er voor deze „weerzinwekkende dictator" geen plaats is aan de onderhandelingstafel. „Als we vinden dat het onrecht onge daan moet worden gemaakt en dat Saddam Husayn door alle landen moet worden geï soleerd, totdat hij ten val is gebracht, vloeit daar logisch uit voort, dat hij niet mee mag onderhandelen'meende Fa ber. Verdonk verzette zich echter hiertegen. Zolang het Iraakse volk geen andere leider aan wijst, kun je Saddam Husayn niet afwijzen, zei hij. Hij be riep zich niet alleen op het volkerenrecht, maar ook op het feit dat de Syrische presi dent Al-Assad, een even mee dogenloze dictator, wel aan de onderhandelingen mag deel nemen. Verscheidene sprekers pleit ten voor helderheid in de IKV-visie op de Golfoorlog, maar dat verhinderde niet dat er eveneens onenigheid heer ste over de deelname aan de monstraties. Het IKV was 26 januari geen mede-organisa tor van de demonstratie tegen de Golfoorlog in Amsterdam, omdat het niet bij de voorbe reiding ervan betrokken was. Wel werden de kernen ervan op de hoogte gesteld. Volgens Ter Veer zou het IKV zich afzijdig van demon straties moeten blijven hofi- den. Faber en een vertegen woordiger van de IKV-kern in Amsterdam pleitten ervoor wel de straat op te gaan. De Amsterdammer verweet de IKV-leiding arrogantie door haar eigen standpunt voorop te stellen. Het IKV voert binnenkort overleg met Groen Links over de demonstratie van 2 maart, waar net als op 26 ja nuari zal worden gepleit voor het stopzetten van de oorlog in de Golf en het terughalen van de Nederlandse oorlogs schepen uit de Golf. Bestuurs lid Hogebrink, die de demon stratie van vorige week als „voortreffelijk" omschreef, voorspelde dat het IKV 2 maart van de partij zal zijn. Pax Christi De internationale rooms-ka tholieke vredesbeweging Pax Christi is er zeer bezorgd over dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties kennelijk niets doet om een einde te maken aan de Golfoorlog. De vredesbeweging roept de vijftien leden van de raad in een brief op onmiddellijk di plomatieke initiatieven te ont wikkelen die ertoe leiden dat aan de oorlog zo snel mogelijk een einde komt en dat Irak zich uit Kuwayt terugtrekt. Ook moet de Veiligheidsraad snel beginnen met het organi seren van een conferentie over de conflicten in het Mid den-Oosten. Pax Christi blijft ervan overtuigd dat alleen zo'n conferentie een echte en permanente oplossing voor al deze conflicten kan brengen. Pax Christi roept alle bij de oorlog betrokken staten op zich steeds voor ogen te hou den dat een oorlog met een ondraaglijk verlies aan men senlevens en een voortgaand lijden gepaard gaat. Ze dringt aan op maatregelen ter be scherming van de buitenland se arbeiders die uit Kuwayt en Irak zijn gevlucht of nog willen vluchten. Pax Christi wijst op de indi recte slachtoffers van de oor log, zoals de mensen in Afri kaanse landen die aan de hongerdood sterven. Juist op het moment dat enorme som men geld aan de Golfoorlog worden uitgegeven, worden zij zonder enige internationale steun aan hun lot overgelaten, meent Pax Christi. GENEVE Oecumene moet volgens dr. Emilio Castro niet langer als een interkerkelijke zaak wor den gezien, maar als een „gemeenschappelijke houding tegenover de wereld". De kerken moeten de spelregels van de wereld veranderen, zegt de secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken in een don derdag gepubliceerd vraaggesprek met het Duitse persbureau EPD. De 'tegenstander' van de pro testanten is niet langer de Rooms-Katholieke Kerk, maar de samenleving die de kerk niet meer begrijpt. Met het oog op „de nieuwe missio naire situatie" in Europa staan protestanten en rooms- katholieken op schouder aan schouder, aldus Castro aan de vooravond van zijn vertrek naar de zevende algemene vergadering, die van 7 tot 20 februari in de Australische hoofdstad Canberra plaats heeft. Castro noemt het „tragi-ko- misch" en „een schande" dat de kerken proberen vijanden naar de onderhandelingstafel te brengen, maar tegelijkertijd niet in staat zijn gezamenlijk aan de tafel des Heren het avondmaal te vieren. Het gaat de kerken in hun onderlinge betrekkingen niet zozeer om theologische vra gen maar om gezag en macht. Langs die weg komen ze ech ter geen stap verder, omdat de kerkleden toch hun eigen gang gaan, aldus Castro, die bijvoorbeeld denkt aan ge mengde huwelijken tussen protestantse enrooms-katho- lieke partners. De mensen aan de basis moeten door hun ongeduld de kerkelijke leiders ertoe dwingen sneller beslui ten te nemen. Joods gesprek in Berlijn Voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog hebben rabbi's van de Oosteuropese landen geza menlijk vergaderd in Berlijn. De geestelijke leiders bespraken de omstandigheden waarin de joden in de diverse landen momenteel verkeren. foto: ap DEN HAAG Het enige voordeel van de Golfoor log is misschien dat de Amerikanen er hun Viet- nam-trauma door kwijt raken. En dat er dus be tere tijden aanbreken voor Vietnam zelf, dat nog steeds zucht onder een economisch embargo van de Verenigde Staten. De Amerikaanse Quakers - christenen die bekend staan om hun pacifisme - proberen al jaren het embargo onge daan te maken. Maar het lukt niet, zegt Lady Borton van de hulporganisatie AFSC van de Quakers. „Het heeft te maken met de oorlog die we verloren hebben." Borton bezocht vorige week Nederland en plaatste ook hier haar oproep om Vietnam uit het economisch en diplo matiek isolement te halen. Ze werkt sinds 1969 in Vietnam en is naar eigen zeggen een van de weinige westerlingen die overal kan gaan en staan waar zij wil. Ze vindt het onbegrijpelijk dat de Verenigde Staten ruim vijftien jaar na de oorlog Viet nam nog steeds beschouwen als „vijandelijke staat" waar mee geen handel mag worden gedreven. De Vietnamezen willen dolgraag - hoe „ongelo felijk" dat ook moge klinken - en de Amerikanen zouden er zelf ook alleen maar beter van worden. Borton wijst op de enorme mogelijkheden die er liggen. Vietnam telt ruim 60 miljoen inwoners, die overwegend goed geschoold zijn en hard willen werken voor relatief weinig geld. Er ligt een groot afzetgebied voor de Ameri kaanse produkten, die de Vietnamezen prefereren bo ven goederen uit Japan, dat als economische en militaire macht gevreesd wordt. Vietnam heeft dringend be hoefte aan buitenlandse in vesteringen voor verbetering van zijn infrastructuur, zegl Borton. Het land heeft alles in zich om zich heel snel te ont wikkelen, veel meer dan enig ander ontwikkelingsland. Borton, die vanuit haar geloof voor een sobere levenstijl heeft gekozen, kan het de Vietnamezen niet kwalijk ne men dat ze reikhalzend uitkij ken naar de westerse luxe. „Zij willen die veranderingen. Wie ben ik dan om te verlan gen dat zij in het tijdperk van de fiets moeten blijven han gen." De hervormingen die het communistische Vietnam sinds 1987 de richting van een vrije-markt-economie moeten wijzen, hebben het land aan de rand van de afgrond ge bracht. De economie zal in de nabije toekomst nog verder verslechteren door de slechte situatie in de Sovjetunie, de belangrijkste handelspartner van Vietnam. De werkloos heid is de laatste jaren enorm gestegen. In diezelfde jaren is de Viet- nameze samenleving echter grondig veranderd, aldus Bor ton, wijzend op onder meer de vrijheid van meningsuiting. Het land heeft er recht op volwaardig lid van de wereld gemeenschap te worden. Dat lukt alleen maar met buiten lands, het liefst ook Ameri kaans, kapitaal. De Amerikaanse president Bush heeft echter andere zor gen aan zijn hoofd, weet ook Borton. Over enkele maanden moet hij beslissen over voort zetting van het embargo. Als de Verenigde Staten er tegen die tijd goed voorstaan in de Golfoorlog en de trauma's uit het verleden eindelijk verge ten kunnen worden, gloort er niet alleen hoop voor Kuwayt maar wellicht ook voor Viet- inde lus! :ing Wanneer hij jong is brengt de wijnstok meer druiven vei£ voort, maar wanneer hij oud is betere. Deze waarheid van de roe Engelse staatsman Francis Bacon vindt weer erkenning. De aai waardering voor ouderen groeit. Dat bleek ook uit de discus sie in de Kamer bij de bespreking van de nota 'Ouderen in Tel'. De nota schetst het ouderenbeleid tot 1994. Het ministe rie van WVC heeft zich in het verleden ongewild wel eens wat betuttelend over de ouderen uitgelaten. Er werd steevast ren. in het beleid gesproken over de 'zorg voor ouderen'. De nieuwe nota gaat uit van de zelfstandigheid in de derde levensfase. Ouderen moeten in de gelegenheid worden ge steld zelf zoveel mogelijk deel te nemen aan de samenleving, De overheid zal proberen daartoe de voorwaarden te schep pen op het gebied van gezondheidszorg, huisvesting en inko men. Wat het inkomen betreft wil de overheid de hoogte van de aow weer koppelen aan de ontwikkelingen van de lonen. Bejaarden die alleen van aow moeten leven zo'n zeven tien procent van de twee miljoen ouderen wil men nog maals wijzen op de mogelijkheid incidentele uitkeringen te ontvangen. VERDER hecht het kabinet aan een nauwe afstemming van wonen en verzorging bij ouderen. Mensen kunnen langer op zichzelf wonen als ze thuis vanuit een centrum geholpen worden. Er moet dan aan een aantal voorwaarden worden voldaan waar het gaat om de inrichting van het huis, een alarmeringssysteem, maaltijden van 'tafeltje dek je', logeer- mogelijkheden in bejaardenhuizen enz. De plannen lijken recht te doen aan de eerbied voor de ouderen. Die filosofie kan echter niet verdoezelen dat het aantal aanvragen voor opname in het verzorgingstehuis nog hoog is, vooral in de grote steden. De verzorgende sector daarentegen heeft de afgelopen jaren alleen maar banen moeten schrappen omdat er geen geld was. Harde feiten, die mooie theorieën niet helemaal kunnen wegvegen. Dat de ouderen in tal van discussies in elk geval hun waarde hebben hervonden, vloeit voort uit de emancipatie van ouderen, uit hun grote aantal een kwart van de be volking en uit de verlaging van de leeftijd waarop men als 'senior' door het leven moet gaan. Sociologen gaan al uit van 55-plussers. Velen uit die groep zijn echter uiterst vitaal en geven nieuw elan aan de groep van ouderen. DaT wil nog niet zeggen, dat ze het gezag van vroeger zul len terugkrijgen. Zij waren ooit de mensen met levenserva ring. Zij verdienden eer, waren de mensen voor wie je in een volle tram opstond. Zij gaven de waarden van het leven door aan een jongere generatie. Door de ouderen in ere te houden, eerde je indirect ook hun levenswaarden. Het gebod 'Eert uw vader en uw moeder, opdat uw dagen verlengd worden moet tegen die achtergrond worden verstaan. Dat respect voor hun leven mag uitkomen in een royale financiële tege moetkoming. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten Mosselen Eidereenden plunderen mos- selbanken. Dit mede doordat elders in de Waddenzee geen mosselen meer blijken voor te komen. Deze natuurlijke voed selbron van de eidereenden blijkt dus geplunderd door de mosselvissers. Dat mosselen voor dezen en hun afnemers eveneens een natuur-systema- tisch voedingselement zouden zijn, kan echter betwijfeld worden. Zij hebben technische hulpmiddelen als schepen en netten nodig om er bij te ko men. Bovendien moeten zij de beestjes eerst koken alvorens ze te kunnen consumeren. Dit gebeurt zonder voorafgaande doding; dat zou immers veel te tijdrovend zijn. Perziken op zware siroop, dat is een lek kernij. N. Pleumekers, DEN HAAG. Demonstratie Den Haag heeft 400.000 inwo ners; als er een veertigtal voor de Zuidafrikaanse ambassade demonstreert, is dat welgeteld een tiende van een promille van de Haagse bevolking. Is dat een bericht en een grote foto in de krant waard? De re dactie kampt kennelijk niet met plaatsgebrek. H. Cramer, DEN HAAG. Zolang er geen medicijn ib, blijft aids als een zwaard van Damocles boven de liefde hangen. Daarom mogen we niet rusten voor we de race tegen aids gewonnen hebben. En dat kost tijd. Maar ook geld. Hoe eerder hoe AIDS FONDS: GIRO 8957 beter. Nu dus. isiwienc Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Geertruldenberg, Made en Oud-Drlmmelen J. de Haan te Ze venhoven. Gereformeerde Kerken Beroepen te Monnlckendam W. Dek ker, kand. te Leiden, die dit beroep heeft aangenomen; te "s-Gravenha- ge-Oost als geestelijk verzorger van het Westeindeziekenhuis te 's-Gra- venhage mw.drs. C.B. Spronk, kand. te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Et- ten-Leur (evangelische kerkenge- meenschap) drs. G.H. ter Maat te Leeuwarden-West. Beroepen te Har derwijk J. Mak te Buitenpost; te Mid delburg dns.C. Brakema te Schie dam; te Amsterdam-Slotervaart/Os- dorp drs. M.T. Montagne te Vlagt- wedde en Onstwedde (part-time), die dit beroep heeft aangenomen; te Parijs (Egllse Refor- mee Neerlandalse) drs.H.Spoelstra te Amsterdam-Slotervaart/Osdorp, die dit beroep heeft aangenomen Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Rijnsburg P.D.J. Buljs te Zwaagwesteinde. Beroepen te Rotterdam-West J. Westerink te Bunschoten. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Leerdam A. Scherlnga Gebeden en kaarsjes voor vrede in de Golf Duizenden Amerikanen heb ben gevolg gegeven aan de oproep van de Amerikaanse president George Bush te bid den voor vrede in de Golf. Zelf woonde Bush op deze „natio nale dag van gebed" een dienst bij te wonen in de kapel van het presidentiele buiten verblijf in Camp David. „Mogen Amerikanen van elk geloof zich op dit moment van crisis wenden tot de hoogste macht en samenkomen in gebed", zei Bush in een radio toespraak. De president refereerde aan zijn voorganger Abraham Lin coln, die tijdens de burgeroor log placht te bidden vanuit de overtuiging „dat ik me ner gens anders toe kan wenden". Op de foto: een Amerikaanse moeder steekt een kaarsje aan in de kerk. foto: ap AMERSFOORT Een po ging van de werkgroep van ouders en vrienden van Evangelische Hogeschool in Amersfoort om de faculteit theologie van de Middelbare Onderwijsopleiding voor de school te behouden, is mis lukt. De werkgroep wilde proberen om met financiële steun van uit de achterban de theologie- faculteit alsnog te redden. Maar na overleg met het in- trimbestuur van de EH bleek dat de werkgroep deze wens moest laten varen. De werkgroep kwam met het initiatief nadat H. Beens, voorzitter van het interim-be stuur van de school, woens dagmiddag bekend maakte dat de MO-opleidingen, be staande uit de geschiedenis, maatschappijleer en theologie, per 1 augustus worden opge heven wegens geldgebrek. De opheffing houdt in dat hon derdvijftig studenten hun op leiding niet kunnen afmaken. Vandaag gaat er een brief uit van de werkgroep naar de achterban met daarin tekst en uitleg over de ontstane situa tie. In de brief wordt de ach terban gevraagd om diep in de buidel te tasten om de fi nanciële tekorten van de school terug te dringen. Op dit moment staat de EH vooi 650.000 gulden in het rood en verwacht wordt dat dat be drag aan het eind van het stu diejaar kan oplopen tot 1,2 miljoen gulden. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon. 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8 30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr van 18 00 tot 19 00 u. op za. van 14 00 tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgirokaart: per maand f 25,70 per maand f. 26,70 per kwartaal f. 76,60 per kwartaal 78,60 per jaar f. 294,30 per jaar f. 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2