Duizenden doden in Irak door bombardementen 6 8 ►100. 'olitie breekt blokkade an beursgebouw 3 4 5 7 PREI EN ZUURKOOLSPEK 1.99 Bereikbaarheid bedrijven voorwaarde voor subsidie Massale steun voor PvdA-beleid Golf Oudste 14 Dagen Gratis CeicUe @ouAa/nt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Maandag 4 februari 1991 82ste jaargang no. 24947 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND HET WEER Heldere nacht en een mini mumtemperatuur van min 8 graden. Overdag zonnig maar in de loop van de dag ook en kele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur rond min 2 graden. Oostelijke wind, overwegend matig. Vooruit zichten tot en met zaterdag: matige tot strenge vorst. 6 T/W MSTERDAM De politie heeft vanmorgen om half >n een einde gemaakt aan een blokkade van de Am- ïrdamse Effectenbeurs. Demonstranten tegen de Golf- rlog hadden de muren van de beurs bespoten met leu- n en kondigden een geweldloze blokkade van één uur n Ze kozen Beursplein 5 voor de actie omdat ze de urs de „morbide graadmeter" vinden van de oorlog, het politie-optreden deden zich enkele schermutselin- n voor waarbij de wapenstok is gebruikt. De demon- ranten gooiden met stenen en blikjes naar de politie, e handel op de beurs is door de actie op geen enkele anier iets in de weg gelegd. Vanaf negen uur zijn nor aal zaken gedaan in obligaties. Beursleden die in deze ukken handelen, konden vóór negen uur al ongehin- erd binnenkomen. De handel in aandelen begon in Am- srdam pas om tien uur. Lia van Schie (links) viert samen met win nares Gunda Kleemann (midden) en Hei- ke Warnicke (rechts) feest. foto: epa Gelukwensen voor bronzen Van Schie HAMAR De gemeente Leid- schendam heeft vandaag een feli citatie gestuurd aan Lia van Schie. De 20-jarige schaatsster uit Stompwijk (dat deel uitmaakt van de gemeente Leidschendam) ver raste afgelopen weekeinde met een derde plaats bij de wereldti telstrijd in Hamar. Dankzij een goede tijd op de 3000 meter (4.40.62) legde zij de onverwachte basis voor een bronzen plaats op het erepodium, achter winnares Gunda Kleemann en nummer twee Heike Warnicke, beiden uit Duitsland. Pag. 14: Lia van Schie zorgt voor wisseling van de wacht. President De Klerk roept via advertentie op tot verzoening JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse president F. de Klerk heeft gisteren in een paginagrote advertentie in een aantal kran ten de bevolking opgeroepen samen te wer ken aan de totstandkoming van een nieuw Zuid-Afrika. „Jarenlang hebben we ons het hoofd gebro ken en geruzied over wat ons verdeelt. Nu is de tijd aangekomen om ons bezig te houden met de dingen die ons verenigen, die die ons tot één land maken", aldus De Klerk. De pre sident plaatste de advertentie twee dagen na dat hij bij de opening van het parlement de afschaffing aankondigde van de laatste drie apartheidswetten. De dag voordat de oproep verscheen kwamen bij gewelddadigheden op verschillende plaatsen in Zuid-Afrika in to taal vier mensen om het leven Winst top twaalf doorbraak Hooman DEN BOSCH Mirjam Hooman heeft met de winst in het top twaalf tafeltennis toernooi gisteren definitief naam gemaakt. De Leiderdorpse rekende in de halve eindstrijd af met haar eeuwige rivale Bet- tine Vriesekoop en had na dit emotionele duel weinig moeite met de Hongaarse ti telverdedigster Gabriela Wirth (21-11, 21- 13, 21-11). Piet Römgens, de voorzitter van de topsportcommissie, verklaarde na de overtuigende winst dat Mirjam Hooman- Kloppenburg in de toekomst bij internatio nale toernooien zo goed als zeker gebruik mag maken van haar privé-coach Frits Kantebeen, die bij de halve finales nog de toegang tot de bank werd ontzegd. Pag. 11.: Tumult rond arbitrage bij ta- feltennisbond. iaddam geeft iat voor ebruik van hemische wapens WASHINGTON De ge lieerde strijdkrachten in et Golfgebied zijn ge- 'aarschuwd dat Saddam [usayn zijn fiat heeft ge wen voor het gebruik in chemische wapens oor zijn troepen aan het ont. e bondgenoten bereiden zich u voor op een zenuw- of mos- trdgasaanval die elk ogenblik an komen. Een bron in Was- ington over de mogelijkheid an een chemische aanval: Jet is niet langer een kwestie m óf, maar van wanneer", orige week werden Britse itetroepen al gewaarschuwd at er bewijzen zijn, dat Sad- am zijn goedkeuring heeft erleend aan het gebruik van ïemische wapens door zijn evelhebbers aan het front, laarbij werd vermeld dat een antal van de chemische stof- in waarover Irak beschikt echts enkele weken houd- aar zijn. Een verder uitstel an het gebruik van de chemi- he wapens zou dus in het na- ïel zijn van de Irakezen. Ge urende de aanval op Khafji an vorige week hielden de audische soldaten al rekening iet een eventuele chemische anval. De bondgenoten ne- ïen aan dat slechts een deel an Saddams chemische arse- aal is verwoest bij de geal- eerde bombardementen, naar zij geloven dat de chemi- :he fabrieken onherstelbare 'sjernobyl als oeristische ittractie lOSKOU Het Oekraïnse taatsreisbureau Kievtoerist eeft sinds kort een wel heel ijzondere reis in de aanbie- ing: naar het radioactieve ge- ied rond de kerncentrale in fcjernobyl. )e reis begint en wordt afge- loten met een Geigerteller- est, om te kijken of de deelne- ïers blootgesteld zijn geweest radioactieve straling, ilijkt dat inderdaad het geval, an kunnen ze zonder daar- oor extra te hoeven betalen ehandeling krijgen in een ra- iologische kliniek, zo meldde krant Komsomolskaya 'ravda. Plaatsen die als on- erdeel van de reis worden ezocht zijn de „dode stad" 'sjernobyl, de betonnen „sar- j" die is gebouwd rond e opgeblazen reactor en de tad Slavoetitsj, waar duizen- en arbeiders wonen, die nog lltijd werkzaam zijn in de vergebleven drie reactoren 'an de kerncentrale. ALGERIJNSE MINISTER GHOZALI: RIYAD De geallieer de bombardementen op Irak hebben de afgelo pen weken aan duizen den Iraakse burgers het leven gekost, zo heeft de Algerijnse minister van buitenlandse zaken in Parijs gezegd. Zijn ver klaring staat in schril contrast met die van de strijdende partijen in de Golfoorlog. De Iraakse autoriteiten noe men nog steeds een dodental van enkele honderden, ter wijl volgens geallieerde woordvoerders burgerdoelen zoveel mogelijk worden ont zien. Wel geeft de Iraakse tv steeds meer beelden vrij van de verwoestingen die door geallieerde bombardementen zouden zijn aangericht aan woonwijken in verschillende steden. Vanwege de censuur is het voor in Irak verblij vende journalisten evenwel niet mogelijk om onafhanke lijk vast te stellen hoe groot de schade precies is. De Algerijnse minister Sid Ahmed Ghozali, die afgelo pen week voor een bemidde lingspoging in Iran is ge weest, kwam met zijn schat ting van dode Iraakse bur gers in een discussiepro gramma voor de Franse tele visie. Algemeen wordt aan genomen dat Irak de verlies cijfers laag houdt om het moreel in het land niet te verzwakken. Ghozali: „Vraag het echter aan de Iraniérs. Die mensen staan dagelijks in contact met Ira kezen en onder de bevolking^ zijn duizenden doden". Westerse militaire deskundi gen gaan ervan uit dat de hevige bombardementen die de afgelopen dagen zijn uit gevoerd op de Iraakse troe pen in Kuwayt voorlopig een einde hebben gemaakt aan mogelijke Iraakse plan nen voor een nieuwe aanval Inwoners van Baghdad kijken wat rond bij de puinhopen van een gebouw, dat tijdens een geallieerde luchtaanval is vernietigd. foto: afp op Saudi-Arabië. Andere deskundigen schatten dat de luchtaanvallen door zullen gaan, tot de kracht van de Iraakse strijdkrachten is ge halveerd. Pas dan zou een grondoffensief van de geal lieerden kans van slagen hebben. President George Bush zei in het afgelopen weekeinde dat hij alleen tot een oorlog te land zal over gaan als het niet anders kan. De Japanse premier Kaifu heeft vanmorgen in het par lement gezegd dat de negen miljard dollar die zijn land als steun aan de geallieerden wil geven zal niet worden gebruikt voor wapens en munitie. De verklaring van de Japanse premier stuitte bij de oppositie op ongeloof. De Japanse regering heeft in het Hogerhuis stemmen van de oppositie nodig om goed keuring te verkrijgen voor het hulpbedrag van negen miljard dollar en het daar mee gepaard gaande voorstel tot belastingverhoging. Pagina 5: Drie gewonden bij aanslag in Jeddah 16 PAGINA'S Politiebonden ongerust over toename geweld tegen agenten Sovjetunie overspoeld door sombere geruchten Irak bezit nog steeds enorm arsenaal chemische wapens Gedeelde eerste prijs in Van Wely- vioolconcours bundelen hun krachten Clubkampioen schappen op zwakke ijsvloer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3 BUITENLAND 4 GOLFOORLOG 5 KUNST/RTV 6 LEIDEN/REGIO 7/8 DIENSTVERLENING 8 SPORTUITSLAGEN 9 RTV-PROGRAMMA'S 10 WEER/PUZZEL/MENU 10 SPORT 11 T/M 16 Schaatsend naar het ziekenhuis Eindelijk was het dit weekeinde zo ver. chocolademelk afsluiten. Zo kreeg het Weg van de kachel, muts op en das om: Academisch Ziekenhuis Leiden veertig de schaatsen konden uit het vet. Massaal mensen te behandelen met specifieke trok Nederland gisteren naar plassen en schaatsblessures, zoals gebroken polsen sloten en vijvers om de ijzers onder te bin- en hoofdwonden. Het ijs is overigens nog den, zoals hier in de omgeving van Leider- steeds niet overal betrouwbaar. Schaatsen orp. Het was dan ook alweer drie seizoe- op de Warmonder Leede en 't Joppe is mQmentee| erg gevaar|jjk aidus de War- mondse rijkspolitie. Sommigen zijn al be- schaatsweekeinde met een warme kop vangen door de elfstedenkoorts. Het Oranjehotel in Leeuwarden heeft al vijftien personen op de Elfsteden-overnachtings- lijst geplaatst. foto: wim van noort Pagina 8: Clubkampioenschappen op zwakke ijsvloer Pagina 9: Schaatskalender Ike dinsdag en woensdag lebben we groente en vtees yjry® ide aanbieding 'rei, tilo Tl Zuurkoolspek, :onder zwoerd, QQ 'erpakt, 100 g L20 Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. RAPPORT VERKEER EN WATERSTAAT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bedrijven die er bij uitbreiding of nieuwbouw niet genoeg rekening mee houden dat ze goed bereikbaar zijn met het openbaar vervoer, moeten geen subsidie meer krijgen. Dit staat in een rapport dat is gemaakt in opdracht van het mi nisterie van verkeer en waterstaat. In het rapport, dat nog niet openbaar is, staat verder dat per gemeente niet een minimum, maar juist een maximum aantal parkeerplaatsen moet worden vastgesteld. Plannen voor de be bouwde kom mogen alleen nog maar worden gemaakt in ge meentelijke bestemmingsplannen. Bedrijven die willen uitbrei den of zich in een gemeente willen vestigen, moeten de goed keuring hebben van een mobiliteitscommissie. De regeringspartijen CDA en PvdA zijn het in principe eens met het plan. Het CDA wil met een definitef oordeel echter wachten tot minister Maij zelf de plannen presenteert. De PvdA ziet veel in een scherper beleid tegen overbodig autogebruik. De VVD is tegen de maatregelen. Woordvoerder Te Veldhuis wijst er op dat er daardoor weer ontzettend veel nieuwe regels bij dreigen te komen. Virusziekte onder varkens Gelderland WINTERSWIJK Een groot aantal varkensfokbedrijven in Oost-Gelderland wordt geteis terd door een nog onbekende besmettelijke virusziekte on der varkens. De ziekte komt bij zeker vijftig bedrijven voor. Vermoedelijk is de ge heimzinnige veeziekte overge waaid uit het aangrenzende Duitse gebied. Vooral omdat de ziekte zich de laatste maan den in Duitsland als een olie vlek heeft uitgebreid, is onder de Gelderse varkensfokbedrij ven grote onrust ontstaan. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Het partij congres van de PvdA heeft za terdag met overgrote meerder heid steun betuigd aan de op stelling die de Tweede-Kamer fractie, het partijbestuur en de PvdA-bewindslieden hebben gekozen in het Golfconflict. Nauwelijks vijf procent van de afgevaardigden schaarde zich achter een motie waarin het beleid van met name de ka merfractie werd veroordeeld. Ook moties waarin het kabinet werd opgeroepen zich in te spannen voor een staakt-het- vuren en voor een spoedig te houden internationale confe rentie over het Palestijnse vraagstuk werden massaal verworpen. Partijleider en vice-premier Wim Kok noem de de pleidooien voor een staakt-het-vuren „illusie-poli tiek". Over zijn eigen keus voor Nederlandse deelname aan de Golfoorlog zei hij: „Als we een kabinet hadden gehad met alleen PvdA-ministers zou mijn besluit niet anders zijn geweest. Deze oorlog was on vermijdelijk geworden. Een verdergaand handelsembargo tegen Irak zou niets hebben uitgehaald". Pagina 3: PvdA-achterban wijst verplichte uitzending dienstplichtigen af Buschauffeur lastig gevallen ALPHEN AAN DEN RIJN Een 38-jarige buschauffeur uit Den Hoef is gisteravond bedreigd en beroofd door een groep jongeren. Rond zeven uur stapte bij de halte Concertweg ter hoogte van de Eisenhowerlaan een dertigtal jongeren in. Ze gedroegen zich zo vervelend, dat de buschauffeur vermoedde dat er vernielingen aan de buitenkant van de bus waren ge pleegd. Hij reed niet weg van de halte, maar ging op onder zoek uit. Toen hij weer terug kwam in de bus, bedreigden de jongeren hem. Als hij niet snel zou wegrijden, zouden ze hem in elkaar slaan. De buschauffeur heeft de groep naar het NS-station gereden. Daar aangekomen bleek zijn portefeuille met rijbewijs en bankpasjes gerold. Deel Europa lijdt onder bittere kou ANKARA/ATHENE/MOSKOU Grote delen van Europa hebben dit weekeinde gezucht onder een bittere kou. In Moskou zakte de thermometer tot minus 35, in het noorden van Turkije viel op bepaalde plaatsen twee meter sneeuw, in het noorden van Italië was het minus 23. Vooral in Rusland lijkt de winter in alle hevigheid te zijn losge barsten. De straten in Moskou waren in het weekeinde zelfs gro tendeels verlaten omdat de snijdende kou ademhalen bemoei lijkte. In Griekenland, waar het leven nauwelijks is ingericht op extreme koude, zijn twee mensen bezweken onder de vrieskou. In het noorden van het land werden tientallen dorpen van de buitenwereld afgesneden door sneeuwval. Ook in het noorden van Italië en Turkije gebeurde dit. Vooral in Turkije is de over last enorm. Zelfs de grote doorgaande wegen zijn door vele deci meters sneeuw onbegaanbaar. Cocaïnelijn opgerold DEN HAAG Met de aan houding van vijf Italianen, twee Nederlanders en een Duitser is gisteren vroeg een cocaïnelijn tussen Den Haag en Leverkusen opgerold Een arrestatieteam van de Haagse politie hield na informatie van Duitse collega's op de Utrecht se baan twee Italianen van 22 en 29 jaar aan. Zij waren in het bezit van een pond onvers neden cocaine en juist ver trokken uit een pand aan het Westeinde. Daar arresteerde de politie korte tijd later een 34-jarige Hagenaar en zijn 32- jarige vriendin. Tevens wer den een pond cocaine, versnij dingsmiddelen, 20.000 Duitse Mark en een aantal patronen in beslag genomen. De Duitse recherche, die vanaf augustus vorig jaar onderzoek deed naar de activiteiten van de Ita lianen, arresteerde dezelfde nacht in Leverkusen drie Ita lianen en een Duitser. Trijntje Jansma is de oudste inwoonster van ons land. En volgens haar 67-jarige zoon Ybele die haar dagelijks verzorgt, maakt ze het voor haar leeftijd redelijk goed. „Ze heeft soms hele heldere momenten. Haar gehoor is nog prima. Ze houdt niet zo van radio en televisie. Als ik de televisie wel eens aan had, zei ze 'doe uit dat ding'. Ze is er nog nooit weg van geweest", aldus Ybele, die ook vol trots een aan de jarige geadresseerde brief van de koningin laat zien. De oudste inwoonster van ons land heeft natuurlijk groot gelijk: er gaat niets boven het geschreven woord. Of het nu van de ko ningin is of dat het in de Leidse Courant staat. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,51 Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl.: j Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proelabonnemen worden geweigerd. t £eidóeöouia/nt ■iiihthh HQD

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1