I Mirjam Hooman nieuwe koningin bij tafeltennis I Win FL 5oo ooo Zeven topprestaties in wereldatletiek bewij zen Zweden weer suprematie Stamsni jder wil jongeren oproepen EBE S.S-P SPORT Ëeidóc Qowumt P MAANDAG 4 FEBRUARI 1991 PAGINA g Elfsteden toch t gaat zeker door LEEUWARDEN Terwijl momenteel voortdu rend naar de barometer wordt gekeken en het woord Elfstedentocht wordt gefluisterd, krijgt Friesland er dit jaar zeker een. Tijdens de langste dag en de kortste nacht van 1991 wordt namelijk een nog niet eerder vertoonde sportvariant op het altijd uitdagende thema van de Elf Steden wordt namelijk een Elfstedentocht 'met de bal aan de voet' gehouden. Organisator daarvan is Vrienden club Cam buur, dat dit jaar 25 jaar bestaat. Als on derdeel van de jubileumviering is er genoemde Elfstedentocht, waarvoor de Vriendenclub 55 per sonen hoopt te kunnen inschrijven als deelnemer. Met de bal aan de voet leggen die in estafettevorm dan afstand van 208 kilometer af. Kilometers die gesponsord worden a raison van 25 gulden, waar door er een aardig feestbedrag ontstaat. Nelli Cooman kwam in New York niet verder dan de zesde plaats, foto: sp DEN HAAG Het derde toernooi om de wereldtitels in door atletiek van 8 tot en met 10 maart in Sevilla, is nog maar vijf weken weg. De voorbereiding daarop is in vol le gang. Tijdens internationale indoorwedstrijden werden het afgelopen weekeinde zeven beste wereldseizoenprestaties geleverd. Vier werden geves tigd op Duitse banen. In Sulin- gen bij Bremen zorgde de Pool Arthur Partyka voor de beste door gisteren het hoogspringen te winnen met 2,37 meter. In Mannheim hinkte, stapte en sprong de Duitser Jörg Friess 17,31 meter. Zijn landgenoot Ralf Jaros werd met 17,05 me ter tweede. Dietmar Haaf sprong, eveneens in Mann heim, met 8,11 meter beter ver dan iemand dit jaar. Europees kampioene hoogspringen Hei- ke Henkei opende haar in- doorseizoen met 2,00 meter. Bij de Millrose Games in New York zorgden Colette Guidry en André Cason, beiden uit de Verenigde Staten, vrijdag nacht voor de snelste sprints van dit jaar. Guidry, één van de gegadigden voor de titel op de 60 meter in Sevilla, won haar nummer in 7,14 secon den. Cason was de snelste man in 6,61. De Amerikaan verbe terde zich gisteravond in Fair- faix tot 6,58. In de Amerikaan se stad noteerde Michael John son, acht dagen geleden in Le vin goed voor 20,55 seconden op de 200 meter, de beste sei zoenprestatie op de 400 meter met 46,23 seconden. Voor wereldrecordhoudster (7,00) Nelli Cooman was in de Madison Square Garden in New York weinig eer wegge legd. De 26-jarige Rotterdam se, die bijna een week tevoren in Lievin haar rentrée had ge maakt met tijden van respec tievelijk 7,32 en 7,29, eindia als zesde in 7,37 secondg Achter Guidry werden Gew Torrence (7,20) en Michel Finn (7,21) tweede en derdel Aart Stigter (AAV '36) won terdag de achttiende editie de Midwinter-marathon Apeldoorn. Hij legde 42 ki£ meter en 195 meter in vrieskou af in 2 uur 20 mirf ten en 46 seconden. De Zw ser Martin Bachmann eindig! in 2.22.05 als tweede. De derl plaats was in 2.22.57 Geert Visser (De Liemers). Duitse Angelika Böttcher in 2.58.30 de snelste vrouw, f Bettine Vriesekoop heeft zich afgezonderd in de Bossche Maas porthal. De Amsterdamse eindigde op de derde plaats in het Top 12-toernooi. FOTO: ANP DEN BOSCH Mirjam Hooman mag zich met recht de koningin noemen van de 21e editie van het Top 12-toernooi. De speel ster uit Leiderdorp ont steeg op imponerende wij ze het hele deelnemers veld en nam na een serie van zeven ongeslagen par tijen plaats op de hoogste trede van het ereschavot; een plek die tevens werd beloond 7.000 gulden. Het „Mir-jam" „Mir-jam" galmde gistermiddag door de rijk gevulde Maaspoorthal in Den Bosch. De toegezongene had zo juist in de finale afgere kend met de Hongaarse Ga- briella Wirth, de winnares van vorig jaar en tevens de huidige Europese kampioene, en bleef uiterlijk niet onbewogen onder de vele loftuitingen. Snel ren de de Leiderdorpse naar haar privé-trainer Frits Kantebeen. Een langdurige, innige en emotionele omhelzing onder streepte de hechte band tussen het inmiddels spraakmakende tweetal. Dat Kantebeen alles voor haar betekent, liet Hoom an na afloop van haar succes volle optreden nogmaals blij ken. „Frits geeft me een ont spannen en prettig gevoel tij dens de wedstrijden. Hij zorgt ervoor dat ik geen zenuwen meer heb als ik speel. Vóór dit toernooi had ik daar nog wel een beetje last van, maar later ging het allemaal vanzelf", al dus Hooman. In de poule-wedstrijden toon de Mirjam Hooman al aan dat zij in blakende vorm verkeer de. Alleen de Zwitserse Tu, de Frangaise Wang (beiden van Chinese origine) en de Russin Popova wisten één game bin nen te slepen. Nota bene de winnares van vorig jaar en te vens Europees kampioene Ga- briella Wirth uit Hongarije werd in drie games (21-15, 21- 13 en 21-12) afgedroogd. Het zelfde lot was in de laatste set de Tsjechische Safarova be schoren. Haar eerste plaats betekende automatisch een positie in de halve finales en daarin kwam ze uitgerekend oog in oog te staan met Bettine Vriesekoop, die zich als winnares van 1982 en 1985 vanuit de andere pou le had geplaatst. In het uiterst beladen duel, waarbij de coa ches Tigerman en Kantebeen om psychologische redenen niet aanwezig waren, kwam Hooman pas in de vijfde game echt op dreef. „Het was toch een speciale wedstrijd", vertelt Hooman. „We hadden vier jaar niet tegen elkaar gespeeld. Het is toch apart als je tegen Bettine speelt. Zeker in zo'n toernooi als dit in de halve fi nale". Bettine Vriesekoop meende achteraf dat zij met name op het fysieke vlak te kort was gekomen. „Ik wist van te vo ren dat als ik zou winnen van Mirjam, dat het dan in vier ga mes had moeten gebeuren. In een vijfde game zou ik abso luut geen kracht meer hebben. Ik was zo moe. Ik kon de scherpte niet meer opbren gen". In de vijfde en beslissen de game kon Vriesekoop het tempo van Hooman niet meer bijbenen. De speelster van Tempo Team bracht een ach terstand van 18-9 weliswaar terug tot 20-18, maar Hooman maakte het karwei netjes af. Geen kans In de finale ontmoette de ge boren Lichtenvoordse voor de tweede maal Gabriella Wirth, die in de halve finale alle zei len had moeten bijzetten tegen de Tsjechische Marie Hracho- va. Het toptreffen betekende in elk geval als kijkspel min of meer een anti-climax. Hooman liet evenals in de voorgaande ontmoeting de moegestreden en soms radeloze Wirth geen schijn van kans. Na de twee eeenvoudige zeges in de eerste twee games (21-11 en 21-13) gaven vooral de cijfers in der de game aan dat Hooman op permachtig was. Ze liep uit naar een voorsprong van 17-6 en liet Wirth uiteindelijk .niet verder komen dan elf punten. Daarmee bewees Mirjam Hooman dat zij definitief bij de Europese top hoort. Ik heb heel lang het gevoel gehad dat ik tegen die top aanhikte. Bij Mirjam Hooman lijkt zelf ondersteboven van haar winst in de finale op de Hongaarse Wirth tijdens het Top 12- toernooi in Den Bosch FOTO: ANP vlagen kwam het er wel uit, maar pas in dit toernooi heb ik constant op een hoog niveau gespeeld", vertelde Hooman, die verder te kennen gaf dat ze ook in het vervolg zou willen worden door Frits Kantebeen. Kantebeen nam overigens alle felicitaties op bescheiden wijze in ontvangst. De Leidenaar, die vroeger achter de tafel nogal eens uit de band sprong, was bij alle partijen de rust zelve. Tijdens de halve finale tegen Vriesekoop verkoos Kantebeen zelfs een wande ling in de buitenlucht boven een treffen tussen de nationale toppers. De spanning bleek de uiterlijk kalme privé-coach toch te veel. „Als er twee spe lers uit één land tegen elkaar uitkomen, is het een normale gang van zaken dat er geen coach bij is. Maar ik had het er toch moeilijk mee. Mirjam en ik zouden namelijk alles sa men doen". Mirjam Hooman had graag ge wild dat Kantebeen ook bij die halve finale aan de kant had gezeten. Dat hoopt ze ook als ze in april naar de wereldkam pioenschappen gaat. „Ik voel me gewoon goed achter de ta fel als Frits er bij is. Maar het woord is aan de bond". PETER ALLEBLAS DEN BOSCH De Zweedse een verrassing. De linkshandi- VIJFDE ZILVEREN PLAK VOOR ADRI VAN DER POEL GIETEN Een wereldti tel voor Van der Poel zou de slagroom op de taart zijn geweest. Maar ook zonder die lekkernij (die kwam op het bord van de Tsjech Radomir Simunek) keken Hennie Stamsnijder en Gerrie van Gerwen gisteren met een voldane blik de wereld in na af loop van het wereldkam pioenschap veldrijden voor profs in Gieten. De twee stuwende krachten in de begeleiding van de profcrossers hadden vier Nederlanders bij de eerste acht zien eindigen en von den daarin de bevestiging van het nut van hun werk. En tegelijk de moti vatie om hun plannen voor de komende jaren gestalte te geven. „Dan moeten er ook wat jonge ren meedraaien om de doqrstroming te garande ren", predikte Stamsnij der. Het duo zal binnen een maand het WK en het seizoen met alle betrokkenen evalueren. Uitvloeisel daarvan zal moeten zijn dat de KNWU groen licht geeft voor deel twee van het driejaren-plan van coördinator Stamsnijder. De details kon de Enternaar daarvan gisteren nog niet geven. Hij hield het op „uitbouwen van de lijn die we dit jaar ingezet hebben in de begeleiding van de profs". Volgens Stamsnijder en Van Gerwen heeft dat zijn nut be wezen. „We zijn op de goede weg. De Nederlanders hebben echt als een ploeg gereden Dat het uiteindelijk niet de we reldtitel oplevert, dat is inher ent aan de sport. Wij en ook Adri hebben er alles aan ge daan. Simunek was uiteinde lijk dit keer de rapste. Dat is pech hebben, maar meer ook niet", klonk het eensgezind. Van der Poel liet zich na af loop in soortgelijke bewoordin gen uit. Maar hij moet er on derhand doodziek van zijn. Vijf keer starten op een WK veldrijden en vijf keer tweede worden. Met een tweede plaats op een WK op de weg erbij een reeks om moedeloos van te worden. Van Gerwen grap pend: „Statistisch gezien kon hij niet winnen". Het zou bijna aanleiding zijn om er geen vol gende keer aan vast te kno pen. Van Gerwen: „Dat is nog niet eens zo raar om dat te denken". Maar Stamsnijder ziet het toch anders. „Dat zou wel dom zijn. Hoe lang heeft Klaus-Peter Thaler wel niet geprobeerd om die wereldtitel te pakken. En dat overkwam hem ook zomaar. En zelfs nog twee keer, dus". Rustiger Toch kondigde Van der Poel aan het wat rustiger aan te willen doen 's winters. Een be sluit dat, zo verzekerde hij, niet uit pure ellende was geno men maar uit medelijden met zijn eega. „Ik ben het hele jaar al onderweg. Bovendien gaan de jaren tellen. De kans op een titel wordt niet kleiner maar de druk wel steeds groter". Pas in 1994 wil Van der Poel opnieuw serieus proberen om een eind te maken aan zijn zil veren reeks en deze in te rui len voor goud. Dan wordt het WK in het Franse Saint Her- blain gehouden. „Dat parcours ligt me echt. In de jaren er voor hoef ik niet zonodig aan het WK deel te nemen. Al zal ik wel gaan als ik geselecteerd word". Stamsnijder is niet bang dat wanneer 's lands beste crosser een stap terug zou doen, het veldrijden ook op zijn gat ligt. „Dat vroegen mensen zich ook af toen ik stopte. En je ziet nu toch dat het niet zo is. Vier Nederlanders bij de eerst acht, dat lijkt me duidelijk genoeg", sprak de oud-wereldkampioen nuchter. Inderdaad, vier man bij de eerste acht, maar geen wereld kampioen. Een Tsjechische wieltjeszuiger ging met de titel aan de haal. Radomir Simunek zorgde daarmee voor een drie voudige primeur: hij werd de eerste Oosteuropese wereld kampioen bij de profs, de eer ste die goud won bij zowel ju nioren, amateurs als profs en is bovendien de eerste die zo wel het wereldgoud als het Su per Prestige-klassement in één seizoen buit maakt. Dat laatste is overigens nog niet helemaal zeker, want De Bie heeft zijn ingenomen punten van Zille- beke voorlopig teruggekregen. Simunek verdedigt aldus vol gende week in Harnes in de laatste wedstrijd een voor sprong van zes punten". Amateurs De Zwitser Thomas Frisch- knecht behaalde zaterdag de titel bij de amateurs. Hij ein digde vóór Henrik Djernis en Daniele Pontoni. De Deen en de Italiaan werden gevolgd door de Nederlanders Marcel Gerritsen en Edward Kuyper. De medailles glipten in de slot fase uit hun verkleumde vin gers. Door pech en foutjes. Kuyper had vanaf het begin vergeefs geprobeerd Frisch- knecht, die van start tot finish oppermachtig leidde, te ach terhalen. Twee struikelingen verijdelden de coup. Verkeerd schakelen in de sprint om de ereplaatsen voorkwam een po diumplaats. „De verzorger had mij niet de juiste fiets aangereikt. Daar door had ik problemen met de versnelling tijdens de sprint", foeterde Kuyper, die evenals vorig jaar in Getxo genoegen moest nemen met de vijfde plaats. „Aardig voor de plak boeken, meer niet". suprematie bij de tafeltennis- mannen duurt onverminderd voort. Het Sandinavische land staat zo langzamerhand zelfs op een eenzame hoogte in Eu ropa. Dat bleek afgelopen weekeinde wederom tijdens het Top 12-toernooi. Hoewel de winnaar van vorig jaar en Europees kajnpioen Mikael Appelgren wegens een knie blessure moest afzeggen, bleek niemand van de deelnemers in staat de Zweedse hegemonie op Europees vlak te doorbre ken. Immers, Erik Lindh, Jan- Ove Waldner en Jörgen Pers- son legden beslag op respectie velijk de eerste, tweede en derde plaats. Paul Haldan kan niet echt te vreden terugkijken naar de 21e editie van de Top 12. De voormalige Roemeen, die mid dels een zogeheten wild card mocht deelnemen, eindigde in zijn poule op de laatste plaats. Na twee verloren partijen op de eerste speeldag, betekende de overwinning in zijn derde partij op de Joegoslaaf Lupu- lescu een lichtpuntje. De ver loren sets tegen Gatien en An drei Mazunov drukten Haldan op de laatste plaats. Voor Lindh kwam de titel als en uiterste risicovol acte rende speler reikte ooit eens tot een tweede plaats in de Top 12 (1989), maar van een definitieve doorbraak naar de wereldtop was de voorbije ja ren nimmer sprake. Sport op tv VANDAAG Nederland 1, 18.24 uur: ncr* Sport op 1. Nederland 2, 18.55 uur: avro' Sportpanorama. Nederland 3, 22.15 uur: Studii Sport Journaal. België Nederlands 2, 20.50 i Tofsport. BBC 1, 23.10 uur: Snooker. BBC 2, 15.15 uur: Snooker. Eurosport, 18.00 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. MORGEN BBC 1, 15.15 uur: Snooker. BBC 2, 17.00 uur: Snooker. Eurosport, 09.00 uur: Sport. Sportnet, 08.00 uur: Sport. }oe KOERSEN^ DEN HAAG Onze tips vr~ de koersen van Hilversf© (dinsdag aanvang 18.30 ufit luiden: |n le koers: 1. El Mi ra, 2. Every Roti^ 3 3. Dolphin Power (8-1-6) t h 2e koers: 1 Edward H, 2. Fabiolajaaj 3 Elisa Morgan (7-2-3) TL 3e koers: 1. Trade Deficit, 2 EgofUd pido, 3. Coco Whitesummer (3-2-öd€ 4e koers: 1 Daan Wielinga, 2 E^n Ricardo. 3. Emiel W (7-5-6). 5e koers: 1 Disco Dancer. 2 Bliel Pitt, 3. Deter Morgan (2-4-1) jm 6e koers: 1 Dex di Tricia, 2 Atty-.j- 3. Elton Prince (7-5-1). 7e koers: 1 Yok van de Lent^jcT Wez Warber, 3 Channa HanoveiL 8e koers: 1 Dizzy Dean, 2 DazraègP 3 Ajax White (6-1-9). f- 9e koers: 1 Balequina K, 2. Bo i- de Lente, 3. Apollo (3-4-6). Sportwerelds Hockey - het Nederlanj vrouwen hockeyteam heeftl tweede oefenwedstrijd te{ Spanje met 2-1 verloren (ADVERTENTIE) - Badmintontop oogt vermoeid NIEUWEGEIN De jacht op een startbewijs voor de Olympische Spe len mat de nationale bad mintontop geestelijk en li chamelijk af. Favoriete Eline Coene kon de moti vatie voor de Nederlandse titelstrijd na drie 'dodelij ke' weken in Azië niet op brengen en liet de titel gisteren aan Astrid van der Knaap (9-12 8-11), Chris Bruil werd in Nieu- wegein de opvolger van de wisselvallige Pierre Pelupessy door in de fina le in rap tempo te winnen van Edwin van Daim (15- 5 15-2). Barcelona werkt op de bad mintontop als een rode lap op een stier. De olympische kan didaten van bondscoach Mar- tijn van Dooremalen reizen dit jaar de wereld rond om in de kwalificatietoernooien aan de NOC-eis (plaats in de kwartfi nales van hoog gewaardeerde evenementen) te voldoen. Daarnaast moet een hoge klas sering op de ondoorgrondelijke IBF-ranglijst worden verwor ven. Voor een enkeling als Coene (enkelspel en dubbel met Erica van den Heuvel) geen uitzichtloze opdracht, voor de anderen wellicht te hoog gegrepen. Bij de mannen ging titelverde diger Pierre Pelupessy, die in het oostelijk deel van de we reld ook al weinig indruk maakte, gistermorgen na een slepende partij onderuit tegen Edwin van Daim. In de finale had Bruil geen kind aan Van Daim. Bruil zette Van Daim gistermiddag op zijn plaats (15- 5 15-2). Tip minimaal 4 wedstrijden met vaste uitkeringen Heerenveen - Roda JC MW - Ajax Groningen - Willem II Lazio Roma - AC Milaan Burgos - Logrones 1.90 R. Madrid -Cadiz 1-30 Man Utd - Nottingham 1.75 Wimbledon - Man City 2.10 Stuttgart - Watt.scheid 135 Koln - Dortmund 1.65 2.30 3.00 (|75) 4.00 3.40 1.90 (180) 3.30 3.70 4.20 2.20 2.30 1.90 2.90 1.30 4.50 3.30 4ÜÖ 3.30 4.50 1 X 9t Jft Vb: FL10 inzet FL 976.27 win* 1= thuisoverwinning, x= gelijkspel, 2= uitoverwinning. Winstberekening FL10 inzet x 2.70 x 1.80 x 3.10 x 7.20 1084 75 - belasting FL 976.27 winst. Het maakt dus niet uit hoeveel anderL'^ spelers winnen, uw winst blijft onveranderd en staat van te voren vas^ Wekelijks kunt u uit 80 Europeese topwedstrijden kiezen om op te spelen Niet alleen voetbal, nee, bij S.S.P. kunt u op tal van ander), sporten spelen zoals wielrennen,tennis, schaatsen boksen en formule I wedstrijden. Speel net zoals vel andere Nederlanders mee met Engelands grootste buiten landse bookmaker, indien u meer informatie wenst sturel wij u zonder enige verplichting ons wekelijks speelbriefjé U kunt voor meer informatie ook ons gratis tel.nr. belle^R waar Nederlands-talig personeel al uw vragen z^an beantwoorden. fei jtkk BEL GRATIS - - p- Maandag tot Vrijdag QR 0225005 13.00 uur tot 19.00 uur VV Wfcfcv/V/V/v/ P.O.Box 259 London N5 1NY Ja. stuur mij gratis informatie ik verplicht mij tot niets Of stuur een briefkaart naar bovenstaand adres

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14