ia van Schie zorgt voor wisseling van de wacht' Stam en Janssen drijven wig in sprintkernploeg L$ Ceidóc Sou/unit Michael Stich maakt het af tegen Italië -°rt Drie generaties Zijlstra bij wereldkampioenschap Nierlich houdt titel na val van concurrent PORT MAANDAG 4 FEBRUARI 1991 PAGINA 13 Worstelaars maken het waar ^LMERE Piet Bakker, de coördinator wor telen binnen het bestuur van de Nederlandse trachtsportbond (KNKB), begroette de natio nale vrije-stijltitels van Frans Snijders, Arno Postma en Herman van Tol gisteren in Almere het even enthousiaster dan die in de andere [ewichtsklassen. Reden: het drietal houdt zich jl enige tijd „professioneel" met worstelen be- jg en moest derhalve als olympisch kandidaat het een gouden medaille om aan chef de mis- [ion André Bolhuis kunnen worden voorge- jteld. Bakker behoefde zich geen zorgen te ma len. De extra trainingsuren, de grote motivatie |n de royale internationale contacten deden de bleetieleden ver boven het gebruikelijke Ne- lerlandse niveau uitstijgen. De score van de iondsploeg met olympische hoop - tien man iterk onder wie zeven in de discipline Grieks- Romeins - bleef daardoor op honderd procent. DEN HAAG Michael Stich, de „man achter Boris Becker" was de degene, die gisteravond laat in Dortmund Duitsland in de race hield voor de Davis- cup. Nadat Boris Becker zelf met een moeizame zege in vijf sets tegen Omar Camporese de achterstand van 2-1 tegen Ita lië had weggewerkt, zorgde de 22-jarige Stich voor de beslis sing ten gunste van Duitsland door in vier fel bevochten sets: 7-6 (7-4) 6-7 (1-7) 7-5, 6-1 te winnen van Paolo Cane. Duitsland had zich een dag Omar Camporese (links) en Diego Nargiso zijn blij met eerder in een lastige positie ge- hun overwinning op de Duitsers Becker en Jelen. manoeuvreerd door verlies FOTO: EPA van het dubbel. Becker en Je len verloren daarin na een voorsprong van 6-4 en 4-2 als nog van Camporese en Nargi so. Op de laatste dag hervond de vermoeid ogende Becker tegen Camporese pas bij een achter stand van 2-0 in sets zijn ver maarde vechtlust. De laatste drie sets speelde hij in een roes, zoals hij later bevestigde. „In zo'n situatie doe ik dingen, waarvan ik zelf niet weet, hoe ik het voor elkaar krijg". De beslissingen in de wereld- groep vielen dit jaar wel heel snel. Australië, de finalist van vorig jaar, Argentinië, Tsjechoslowakije, Spanje en Joegoslavië waren zaterdag met een 3-0 voorsprong al ze ker van een plaats in- de kwartfinales. De nieuwelingen België en Canada, viervoudig bekerwinnaar Zweden, Oos tenrijk en Nieuw-Zeeland wis ten toen al dat zij in de play off ronde hun plaats in de we- reldgroep zouden moeten waarmaken. Nederland start trouwens de poging opnieuw door te drin gen tot de wereldgroep met een uit-wedstrijd begin mei te gen Portugal. Dat won in het afgelopen weekeinde zonder enig probleem van Ierland. Handbalsters kansloos CHEB Op de laatste dag van het zeslanden handbal- toernooi in Tsjechoslowakije zijn de Nederlandse vrou wen niet verder gekomen dan ze al waren. Van de Sov jetunie werd kansloos verloren, 18-30 (11-15). Oranje sloot het toernooi daardoor af met één overwinning. Ne derland, dat een dag eerder verrassend Joegoslavië had verslagen, had slechts in de openingsfase een voor sprong. Het werd snel 2-0, dankzij Thorsen. De fysiek beduidend sterkere vrouwen uit de Sovjetunie herstel den zich snel. Na tien minuten leidden ze met 10-7. Golfers falen SINGAPORE De Nederlandse golfploeg heeft tijdens de kwalificaties voor de wereldbeker golf gefaald. Joost Steenkamer, Willem Swart en Chris van der Velde hiel den in Singapore slechts Kenya achter zich en eindigden op de 22ste plaats. Goud was er voor Paraguay. reen Koss-effect bij loorse schaatsvrouwen [AMAR In de winkel- Jtalages in Hamar winnen lode'éje ijshockey-schaatsen het log immer van de althans nnaïiua naam logischer lijken- schgde Noren. Hoewel juist dit nd dank zij Europees wereldkampioen Jo- heidsjann-Olav Koss nieuwe 'vffoogtijdagen beleeft, is en ilijft het schaatsen "oorwegen een onbelang- ijke sport. En dan vooral lij de vrouwen, zo bleek iet afgelopen weekeinde overvloede bij het K, doen de rijdsters uit andinavië slechts mee het meedoen. t hefastland Noorwegen en buur- iatstfan Zweden hadden in res- duejectievelijk Else-Ragni Yttre- optöl en Jasmin Krohn welge- pld één deelneemster. Finland chitterde voor het eerst sinds dstrijiren zelfs geheel door afwe- i?v?si|gheid en over het vierde 'vls'ind uit het Scandinavisch ((H))lwartet, Denemarken, hoeven k 0-Je het qua schaatsen al hele- Maal niet te hebben. Een jam merlijke ontwikkeling, die be- o-^ald geen gelijke tred houdt ichoJet de groeiende populariteit an de Noorse schaatsmannen. laar kunnen we voorlopig leen maar jaloers naar kij- in", meent Yttredal, die voor :t weinige) eigen publiek op tiende plaats beslag legde. v°|aciliteiten óch vaart zij wel bij het effect. „Ik heb de laatste hivee jaar meer faciliteiten ge lregen, er kwam eindelijk vaifns wat geld beschikbaar", al- aineP 22-jarige studente uit nterP0» ^ie 'n 6e zomer spora- end|sc^ 'Tiet de mannen mee- echt]a'nde. maar nog geen presta- vaarP van enige allure op haar ar efam kon schrijven. „We af jïoesten iets doen om het ■ouwen-schaatsen hier wat te nemen. Maar het ijkt dat we geduld nodig ibben", berust ex-internatio- il Tom-Erik Oxholm, voor ;t tweede seizoen de scepter zwaaiend over een schrijnend gering potentieel. „Bij de ju nioren zit vrijwel geen talent", treurt Oxholm. „We proberen nu de zaak vanaf de bodem nieuw op te bouwen. In de groep van zeventien tot twin tig jaar zit nul komma nul. Met meisjes van dertien, veer tien jaar zullen we moeten be ginnen". Maar zelfs bij een goede scouting komen de Olympische Winterspelen van 1994 in eigen land te vroeg, ,,'t Is niet anders", zuchten Yttre dal en Oxholm in koor. Jensen De geschiedenis van het Noor se vrouwen-schaatsen levert niet veel meer dan één naam van betekenis op: Björg-Eva Jensen, in 1980 (Lake Placid) olympisch kampioene op de 3000 meter. „Dat was een uit schieter. Voor én na haar heb ben we eigenlijk geen noe menswaardigs rijdsters meer gehad", erkent Oxholm. „Jam mer genoeg heeft ze nooit haar ervaring naar de jongeren overgedragen", aldus Else- Ragni Yttredal, die dan ook zelf heel andere argumenten had om de schaatsen onder te binden. „Ik deed vroeger zo'n beetje alle sporten. Tot en met voetbal toe. Maar het schaat sen ging me het beste af, dus ben ik daarin verder gegaan". Met dank aan een oom, die haar op tienjarige leeftijd een paar schaatsen als Kerst-ca deau gaf. Internationale (h)erkenning is voorlopig nog niet te verwach ten. „Ik doe m'n best", verze kert ze ook de enthousiast met de Noorse vlag zwaaiende sup porters, maar al te overtuigend klinkt het niet. „Ze heeft hier in eigen land ook totaal geen concurrentie, staat te vaak al leen Er zijn gewoon te weinig schaatssters in Noorwegen", zegt Oxholm wiens twee ove rige pupillen Minna Nystedt en Annette Tönsberg slechts buiten mededinging in Hamar aan de start mochten verschij nen. „Die twee zijn te zwak om serieus te worden geno- DICK KIERS HAMAR De ene bron zen medaille is de andere niet. Toen Yvonne van Gennip twee weken gele den in Sarajevo derde van Europa werd, leverde dat wat meewarig gelach over de geringe inhoud van het internationale vrouwen- schaatsen op. Nu Lia van Schie zich gisteren bij af loop van het WK op het erepodium meldde, was er vooral bewondering voor de 20-jarige Stompwijkse, die een ook door haarzelf (nog) niet verwachte sprong voorwaarts maak te. Echt „uit haar dak" ging de introverte Van Schie, die zich eerder in Hamar enige gram schap yan Van Gennip op de hals had gehaald met kritische uitspraken in de richting van de drievoudige olympisch kampioene, gisteren overigens niet. „Ik wil eerst uitrijden, even tijd voor mezelf hebben", sprak de Zuidhollandse direct nadat haar succes duidelijk was geworden. Haar blijdschap kon ze nu pas later kwijt, om dat de dopingcontrole veel tijd kostte „Ik heb nog niet eens tijd gehad om naar huis te bel len, daar zal het nu wel groot feest zijn", zei ze over het circa 2500 inwoners tellende polder dorpje Stompwijk, onder de rook van Den Haag. Een pasklaar antwoord op het hoe en waarom van haar machtsgreep kon Van Schie niet geven. „Ik werd vorig jaar bij mijn WK-debuut (in Calgary; red.) al achtste. Dat gaf zelfvertrouwen. Een lon ginfectie in de voorbereiding op dit seizoen wierp haar een eindje terug. Het Nederlands kampioenschap in Alkmaar eindigde met een vierde plek in een desillusie. Van Schie volgde het EK noodgedwon gen via de televisie. Via kwali ficatiewedstrijden op de „ei gen" Haagse Uithof plaatste ze zich, net als begin 1990, wél voor het WK. „Ik had me voorgenomen hier te laten zien dat het NK een vergissing was, Van mijn kant, ik reed daar niet goed, ik heb de schuld steeds bij mezelf ge zocht, ik was niet op wraak uit". Samen met vaste kamergenote Sandra Voetelink, die dezelfde weg bewandelde, en de colle ga-kernploegleden -Yvonne van Gennip (in Hamar vijfde) en Carla Zijlstra (negende) be reidde Van Schie zich in het gehucht Fagernes voor op het wereldkampioenschap. Daar nam coach Jan-Wiebe Last een, zeker achteraf bezien, op merkelijke beslissing Het gie- chelgrage duo Van Schie-Voe telink werden „gescheiden" en bij respectievelijk Zijlstra en Van Gennip, elk wat serieuzer van aard, ingekwartierd. Nu Voetelink (22e na een val op de 3000 meter) een abominabel toernooi reed en al snel gede motiveerd door het Hamar- stadion gleed, bleef Van Schie de mogelijk neerwaartse spi raal bespaard Ze kon Last dus dankbaar zijn. „Hij heeft altijd het maximale voor mij ge daan", loofde Van Schie de (op dat moment niet in de buurt geconstateerde) bondscoach Begrijpelijkerwijs was omge keerd Last ook prima te spre ken over Lia van Schie. „Ze heeft me zeer verrast", aldus verwoordde hij de alom heer sende gevoelens. „Ze reed op zaterdag een goede 500 en 3000 meter" Toen al wist ook Van Schie dat er wel eens „iets heel moois" in kon zitten. Last: „De 1500 meter zondag reed ze goed, de 5000 meter geweldig. En ze kan nóg ver der doorgroeien". Compliment Het alleraardigste compliment kreeg Lia van Schie echter van de Duitse coach Gabi Lia van Schie geconcentreerd voor de start van de 3000 meter. Fuss, die met de eerste wereld titel van Gunda Kleemann (gevolgd door landgenote Hei- ke Warnicke-Schalling) „opge lucht" was, maar ook de num mer drie een ferme schouder klop gaf. „Lia is het grootste meerkamp-talent van Neder land". Van Schie is dan Qok het prototype van een, tech nisch vaardige, allround-rijd ster, die ook volgende winter bij de Olympische Spelen in Albertville op vooral de 3000 meter tot de medaille-kandi dates gerekend mag worden. „Er moet nog veel werk ge daan worden", wist ze zelf ook maar al te goed. Last constateerde intussen een heuse wisseling van de wacht nu Yvonne van Gennip zo waar een landgenote voor zich moest duldën. „Yvonne heeft er een concurrente bij gekre gen", sprak Last. En Van Gen nip, ditmaal bij het aanhoren van de commentaren opeens bij de tweede garnituur be land: „Dit is een goede zaak voor het Nederlandse schaat sen. We hebben er nu mini maal eentje bij die ook de kar kan trekken, we kunnen el kaar weer opjutten". Gapend gat Het was een positief saldo van twee dagen schaatsen in Ha mar waar het gat met de ex- DDR-rijdsters echter nog ga pend groot is. Het verschil tus sen Kleemann en Van Gennip was evenals in Sarajevo liefst zes-en-een-half punt. „Ik heb HAMAR Carla Zijlstra bevond zich het afgelopen weekeinde in goed gezel schap. De WK-debutante, nog ietwat onwennig bin nen de kernploeg van coach Jan-Wiebe Last, wist vader Egbert én opa Eelke in het Hamar-sta- dion(netje). Bij hen vond de Groningse studente - op 15 maart 1969 geboren in Sneek, maar opge groeid in het Noordhol landse Bergen - een ver trouwd gehoor. Eelke Zijlstra beleefde donder dag tussen Schiphol en het vliegveld Oslo-Fornebu zijn luchtdoop. Op 80-jarige leeftijd nog wel. „Hij vond het prach tig. We vlogen over Friesland, hij herkende alle punten. Bij na kon-ie zelfs z'n huis in Ber- gum ontdekken", voert zoon Egbert het woord. Want opa zelf houdt het op de tribunes niet langer uit. Hij ploegt zich door de hopen verse sneeuw, neemt met opmerkelijk gemak een hekje en stapt bijna óp het ijs. De schaatsbewegingen van kleindochter Carla doet-ie per fect na. ,Hij vond het verschrikkelijk niet naar het Europees kampi oenschap (twee weken geleden in Sarajevo; red.) mee te kun nen. Hij had toen een jubi leumfeest van de voetbalver eniging in Bergum. Die heeft- ie zelf opgericht, dus daar kon hij niet weg blijven". Eelke is dan ook weer aanspreekbaar: „Verstand van al die tijden heb ik niet, maar ik vind het prachtig om te volgen". Opa Zijlstra kon gerust zijn, klein dochter Carla reed een goed toernooi. „Ze kan het wel, Vader Zijlstra volgt de sportie ve escapades van dochter-lief al sinds enige jaren. Nu Carla ook internationale faam begint te verwerven, moet Egbert maar hopen op de medewer king van zijn collega's op de middelbare school in Bergen. „In het onderwijs heb je geen snipperdagen, maar gelukkig leeft iedereen volop met ons mee", aldus de 'middelste ge neratie-genoot' Zijlstra, die zich ook buiten de schaatsbaan in Noorwegen prima wist te vermaken. „Volgende keer gaan we wéér mee", riepen beide Zijlstra's dan ook in koor. het maximale uit mezelf ge haald, maar ik raakte pas op de tweede dag op dreef", sprak Van Gennip duidelijke taal. Carla Zijlstra, die zich met ze vende plaatsen op de drie en vijf kilometer voor Albertville nomineerde, bewees na het EK (tiende) ook het WK (ne gende) goed aan te kunnen en haar schaats-toekomst lijkt te zijn verzekerd. Sandra Voetelink had zaterdag weer eens pech. De 20-jarige rijdster uit Heerhugowaard kon op de 500 meter maar net de vallende Oostenrijkse Eme- se Nemeth-Hunyady ontwij ken. Overrijden was echter niet verstandig, omdat Voete link in de eerste rit van de 3000 meter moest starten. Na een dertigtal meters gleed Voetelink ook zelf onderuit. „Toen was ik helemaal m'n ritme kwijt", aldus Voetelink. die volgens Last nu maar het seizoen moet vervolgen met deelname aan het WK sprint. „Daar hoort ze thuis", sprak de bondscoach die zijn doel stelling (drie rijdsters bij de eerste twaalf) royaal wist te halen „Dit biedt perspectief voor volgend seizoen", luidde de conclusie, mede in de ge dachte van de nog lage leeftij den. DICK KIERS /an Kempen ilijft snelste InterjMSTERDAM Dë super- l^'fjjrinter van het nationale ma- ithonschaatsen Richard van |empen deed zijn reputatie en in nationale trui zaterdag op nfteaÉ Amsterdamse Jaap Eden- 2_tfan a^e eer aan- Hij werd j.Gjinnaar in de Amstelbocht 2-l]arathon, de eerste wedstrijd I. F<jt de derde serie om de "SB-cup. Van Kempen ver- 23-3jïeg in massasprint de man je zich in de morgenuren in ënoord de sterkste had ge- jnd bij de eerste marathon natuurijs, Huitema. Alderts rs 23rë als 6er6e over de streep. luitema slaat )e in sprint EENOORD Lammert luitema heeft zijn sterke Jrint uitstekend benut 'jdens de eerste marathon natuurijs. De schaatser Roden won in Vee- jpord de spurt van der- En rijders. rné Ruitenberg werd tweede, Jeg Bozjev uit de Sovjetunie irde. De sintelbaan in het jortpark van Veenoord, ook ïl gebruikt voor motor- 'Jeedway, was bijna traditio- "lel het decor van de eerste iarathon in Nederland op na- lurijs. De organisatie had een jooie ijslaag gemaakt. Liefst jventig liefhebbers, onder jvie een aantal toppers, meld- |n zich aan voor de wedstrijd fer een uur en tien ronden. Rudi Nierlich klokte de J beste tijd bij de slalom. FOTO: AP SAALBACH Het leed van de één is de vreugde van de ander. Rudi Nierlich herover de gisteren op de laatste dag van de wereldkampioenschap pen ski in Saalbach/Hinter- glemm zijn titel op de reuzens lalom van de mannen, mede doordat de leidende Italiaan Alberto Tomba in de tweede manche ten val was gekomen. De 24-jarige Oostenrijker ver loor drie poortjes voor het ein de eveneens de controle over de ski's, maar de zoon van een lijkbezorger uit St. Wolfgang redde zich met een koene ma noeuvre en bezorgde daarmee Oostenrijk het vijfde goud. Bij de vrouwen zorgde de Zweedse Pernilla Wiberg voor een primeur. Als eerste skister uit haar land won zij een gou den medaille bij het alpine skiën. De 20-jarige, slechts 1,60 meter lange en 59 kilogram zware Wiberg, zorgde daarmee voor een enorme verrassing. Wiberg hield in Saalbach de Oostenrijkse Maier, winnares van de super-reuzenslalom, net van een tweede gouden medaille af. Bij de mannen leek tweevou dig olympisch kampioen Al berto. Tomba op weg naar goud. Hij had de eerste man che op zijn naam gebracht met een voorsprong van 0.27 se conden op Nierlich. Maar bij de tweede start kwam het ein de al na enkele poortjes toen de Italiaan met de arm tussen twee vlagggestokken bleef ha ken. Voor Nierlich was het de derde wereldtitel in zijn car rière. Twee seizoenen geleden werd hij in Vail Colorado zo wel kampioen op de slalom als de reuzenslalom. Toen hij door de finish ging had hij nog 0,35 seconden over ten opzich te van de Zwitser Urs Kölin, die in de tweede manche het snelst was geweest. De Zweed Johan Wallner pakte het brons. Michael Slootweg en Harald de Man legden met een achterstand van om en nabij de twintig seconden beslag op de 44ste en 46ste plaats. Tot de uitvallers in de eerste manche behoorden Frits Avis en Bram van Es. De Zwitserse Kissling gaat na de zevende wedstrijd om de wereldbeker freestyle in het Amerikaanse Mount Gabriel aan de leiding met 60 punten. De Nederlandse Witte staat op de dertiende plaats met 6 punten. ASSEN Twee oudge dienden hebben sprint- coach Eppie Bleeker da nig in verlegenheid ge bracht. Het broze bouw werk van de Fries spatte op de Nederlandse kampi oenschappen sprint in As sen uiteen door toedoen van Marieke Stam en Hans Janssen. En omdat Falko Zandstra zich slechts om de juniorentitel druk maakte bleef Blee ker een verdere afgang bespaard. Bij de huldiging kreeg Hans Janssen 'vleselijke' woorden van een aantal toeschouwers naar zijn hoofd geslingerd. Waar het gezang bij de offici als van de Nederlandse schaatsbond door merg en been ging, klonk het de 35-ja- rige Delftenaar als muziek in de oren. Een bevestiging van zijn gave sprintwerk, dat ach ter kampioen Arie Loef de zil veren medaille opleverde. In zijn antieke tenue uit de tijd van 'Ard en Keesie' dwong de Hans van Helden uit het sprinterspeloton vooral respect Hans Janssen is een duidelijk voorbeeld van een laatbloeier. Door zijn studie bond de inge nieur bij rijkswaterschap pas in zijn 21e levensjaar de schaatsen serieus onder. Bij het gewest Zuid-Holland reed Janssen, inmiddels getrouwd en vader van twee kinderen, aardige tijden, maar hij kreeg nooit een uitnodiging voor een internationaal titeltoernooi. Tot 1986. Toen reed Janssen zich in de WK-ploeg voor Ja pan. Tot grote ergenis van de KNSB. „Voor de selectie was behoorlijk veel druk vanuit het gewest nodig", herinnert de „oude man" zich als de dag van gisteren. „Met pijn en moeite mocht ik naar Japan. Maar ik werd behoorlijk te gengewerkt. Ik kwam pas een dag voör de wedstrijd in Japan aan, terwijl de kernploeg er al een hele week zat". Janssen keerde met een teleurstellende 27e plaats terug naar Neder- Sindsdien zien de keuzeheren Janssen, met persoonlijke re cords van 38.3 en 1.16.3, niet meer staan. Bij de wedstrijden om de IJsselcup eindigt de dertiger op de 500 meter bijna jaarlijks in de top van het klassement. Door een rugbles sure moest Janssen een ge pland optreden bij de wereld bekerwedstrijden in Heeren veen begin december laten schieten. „Maar ik betwijfel of de KNSB mij had uitgenodigd. De bond heeft mij ook niet uit genodigd voor de wedstrijden in Collalbo en. Innsbruck een week geleden. Ik was er welis waar niet naar toegegaan, maar ik had wel een uitnodi ging behoren te krijgen". Plezier Janssen rekent nu wel op een ticket voor het wereldkampi oenschap in Inzeil over drie weken. Voor dat toernooi wil de man uit Zuid-Holland wel tijd vrij maken, want „schaat sen die ik nog steeds voor mijn plezier". „Ik heb recht van spreken. Het verschil met Van den Brink is viertiende punt. En dat is behoorlijk groot. De bond zal van mijn leeftijd wel weer een probleem maken". Vanavond beslist de begelei dingscommissie kernploegen (BCK) over de startplaatsen voor het WK in Inzeil. De BCK heeft vier startbewijzen voor de vrouwen en drie voor de ftiannen. Marieke Stam en Arie Loef hebben zich door de titels verzekerd van een trip naar het zuiden van Duitsland. De 26-jarige Stam verdween vorig jaar anoniem uit de kernploeg van allround-trai ner Jan Wiebe Last, maar de 'oma' uit Egmond keerde als sprintster terug. En niet eens onverdienstelijk, want ze gris te niet alleen de vijfde titel voor de neus van Christine Aaftink van het ijs, maar werd bovendien voor het eerst in haar leven als kampioene ge huldigd. Van Gennip was al tijd te sterk. „Ik vind het wel leuk om te sprinten. Een twee de schaatscarrière? Ach, dat weet ik niet. Ik schaats tegen woordig voor m'n plezier en wanneer ik geen zin meer heb stop ik gewoon", meende Stam. die met haar antwoord het belabberde niveau onge wild nog eens onderstreepte. En bondscoach Eppie Bleeker; die zat er na het NK in de kantine van het ijsstadion ver slagen bij. „Ze hebben het me niet gemakkelijk gemaakt", erkende de sprintcoach doe lend op zijn kernploegleden. Hij twijfelde zelfs hardop over de juiste aanpak, maar wenste nog geen conclusies te trek ken. BERNIE VAN UNEN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13