Ceidae Sou/twit Aj ax raakt ongeslagen status binnen jaar kwijt 14 13 15 15 16 16 iFamilie Groenendaal na verlies in tranen SPORT Tumult rond arbitrage bij tafeltennisstri jd ■N J Lia van Schie derde achter Kleeman Wielerbond wijst gratieverzoek af Goed op tijd CeidócSomcmt MAANDAG 4 FEBRUARI 1991 PAGINA 11 Bestuur Haarlem weg HAARLEM Het bestuur van eer- ste-divisieclub Haarlem heeft zondag avond besloten in zijn geheel af te tre den Het betreft voorzitter Henk Hut, die 26 jaar in functie is geweest, secre taris/vice voorzitter Frans Bastiae- nen, penningmeester Peter van Meel en het bestuurslid technische zaken André van Eerden. Hans Rutte, het bestuurslid commerciële zaken, was twee weken geleden al vertrokken. Hem is gevraagd een nieuw bestuur te formeren, waarbij hij er tevens voor zou moeten zorg dragen dat Barry Hughes als commercieel manager bij de club terugkeert. Hans Rutte zal vrijdag laten weten of hij op het ver zoek ingaat. Israël wil niet naar Marseille TEL AVIV Israël wil uit veiligheidsover wegingen dat de uitgestelde Davis Cupwed strijd tegen Frankrijk niet in Marseille plaatsvindt. De wedstrijd voor de eerste ronde van de wereldgroep had oorspronke lijk dit weekeinde in de Zuidfranse haven stad moeten worden gespeeld, maar werd uitgesteld tot 29-31 maart vanwege de Golf oorlog. In Marseille en omgeving wonnen nogal wat Arabieren. De Israëlische tennis- bond verwacht als gevolg daarvan veilig heidsproblemen. Het ontvangende land mag de plaats bepalen waar wordt gespeeld, maar in dit speciale geval menen de Israë liërs dat het in beider belang is de organisa tie aan een andere Franse stad toe te wijzen. De Bie laat het er niet bij zitten GIETEN De rechter ver hinderde uiteindelijk het op treden van veldrijder Danny de Bie tijdens de wereldtitel strijd voor profs. Dat gebeurde via een kort ge ding, dat was aangespannen door de advocaten van De Bie en zich afspeelde in een hotel in Paterswolde. De UCI (inter nationale wielerunie) zag het zaterdagmorgen genomen be sluit De Bie deelneming te weigeren, bevestigd, maar wacht een juridisch gevecht met de raadslieden van de 31- jarige Belg. Hoofdsponsor schaatsbond wil doorgaan HAMAR Het verzekeringsconcern Aegon, al sinds 1985 hoofd sponsor van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond, wil tot en met de Olympische Winterspelen van 1994 in Noorwegen doorgaan met de huidige activiteiten. „We hebben een contract tot en met Albertville '92 plus een optie van nog eens twee jaar. En we zouden daar graag gebruik van maken", zei p.r.-functionaris Henk van Savooijen gisteren in Hamar.„We hebben daar al wat evaluatie gesprekken over gehad en het ziet er goed uit. Schaatsen is een fan tastische sport. Bovendien ga ik zelf in 1994 met pensioen, dus dat zou een mooi afscheid kunnen betekenen". Roger Milla speelt laatste wedstrijd LONDEN Roger Milla, spits van Cameroun, speelt woensdag te gen Engeland zijn laatste interlandwedstrijd. Dat heeft de 38-jarige voetballer zondag in Londen gezegd. Milla heeft sinds de wereldti telstrijd in Italië, waar hij dankzij vier doelpunten uitgroeide tot volksheld, geen serieuze duels meer gespeeld. Hij werd door de nieuwe bondscoach Redon opgeroepen voor het treffen op Wembley. Nieuwe organisatie voor topschakers WIJK AAN ZEE Afgelopen weekeinde is in Wijk aan Zee be kend geworden dat er een nieuwe organisatie is opgericht, die de Nederlandse schakers steunt en hen helpt bij deelneming aan toernooien. Dit 'bureau' heeft de naam gekregen Chess Communi cation and Organization en wordt kortweg als CC O aangeduid. De organisatie wordt gesteund door de Koninklijke Nederlandse Schaak Bond (KNSB) en probeert sponsors aan te trekken om waar nodig de Nederlandse schakers die daarvoor in aanmerking ko men, bij te staan. Bettine Vriesekoop reageert emotioneel na een beeindigde ral- ye. FOTO: ANP DEN BOSCH De 21e 11 uitgave van het Top 12- toernooi heeft in elk geval op het arbitrale vlak voor flink wat opschudding ge zorgd. Zo zeer zelfs dat Bettine Vriesekoop als ge- nvolg daarvan bijna voortij dig het toernooi verliet. Het begon reeds op de eerst ipeeldag toen de Zwitserse VTong Tu in haar wedstrijd te len Mirjam Hooman tot haar rote verbazing enkele van iaar overigens correcte op- ilagbeurten zag afgekeurd, "olgens de arbitrage bewoog war speelhand zich tijdens de lervice-beweging op een be- laald moment onder de tafel, ietgeen volgens de reglemen ten niet is geoorloofd. De re gels schrijven voor dat de rob hand vóór de bal het batje 3 aakt niet alleen boven én ip achter de tafel moet zijn, maar ^Dok moet de bal nog eens bijna loodrecht en minstens 16 cen- imeter omhoog worden ge- Tu raakte door de gang van zaken van slag en verloor lede daardoor. ettine Vriesekoop werd op de weede speeldag in haar partij egen de Tsjechische Hrachova iet slachtoffer van het bewus- e spelreglements-artikel, om- 10 j lat de Zweedse scheidsrechter >trid van mening was dat oo Vriesekoop de bal wel erg itrai ichuin omhoog gooide. Nadat Go Vriesekoop in de derde game de tweede maal werd be- rapt op een 'foutieve' service, 4 intstak zij in grote woede. De Amsterdamse smeet haar batje uwt veg en wekte de indruk te vaai willen stoppen. Na tussen- ifHrr comst van de Belgische assis- ent-hoofdarbiter en bonds- :oach Jan Vlieg bleek Vriese- toop alsnog bereid door te spe en. „Het lijkt wel of ze mij noeten hebben en niet de an- leren", aldus Vriesekoop. „Ik ten die Zweed nog van vroe- [ere internationale wedstrij- len. Ik lag toen al met hem in le clinch. Als hij mij alleen al kreeg hij enorm grote 'gen. Misschien is hij vroegere intmoetingen niet vergeten". toofdrol de halve finale tegen Mir- am Hooman vertolkte Vriese- toop gisterochtend andermaal :n hoofdrol. Reeds bij de tand 0-0 in de allereerste |ame werd de service van "riesekoop afgekeurd, waar- loor Hooman het punt kreeg oegekend. Hetzelfde gebeurde tort daarop toen Vriesekoop vederom 'foutief' serveerde Hooman op een voorsprong an 2-1 kwam. Dat was voor Vriesekoop de bekende drup- 1. Ze uitte haar ongenoegen oor het spel stil te leggen en NTTB wil elk jaar toernooi DEN BOSCH Het Top 12-toernooi in Den Bosch is zowel in sportief als com mercieel opzicht succesvol verlopen. Ruim 3.000 toe schouwers zagen gisteren in De Maaspoort Mirjam Hooman-Kloppenburg en de Zweed Erik Lindh zege vieren. Bettine Vriesekoop, die in de halve finales ver loor van Hooman, werd derde door een overwin ning op de Tsjechoslo- waakse Mari Hrachova. De drie wedstrijddagen werden in totaal door 8.000 toeschouwers bezocht. De recette bedroeg ruim een ton. Mede door de uitste kende publieke belangstel ling kon bureau Trefpunt, dat de financiële risico's van het evenement op zich had genomen, het toernooi met een positief saldo af sluiten. Geïnspireerd door het welslagen van de Top 12 wil de Nederlandse ta- feltennisbond (NTTB) in samenwerking met Tref punt jaarlijks een interna tionaal toernooi in eigen land gaan organiseren. De Europese Unie (ETTU) heeft een verzoek daartoe in overweging genomen. In 1984 werd in Sportpaleis Ahoy' voor de laatste keer een open kampioenschap gehouden. haar trainingsjack aan te trek ken. Jan Vlieg snelde vanaf de tribune naar het centre court en maande Vriesekoop door te spelen. Schoorvoetend begaf de speelster van Tempo Team zich voor de zoveelste keer naar de tafel om het spel te hervatten. „Jan Vlieg zei dat ik gewoon door moest spelen. Maar zo kun je niet doorspe len. Als die scheidsrechter m'n service op dat moment wéér had afgekeurd, was ik echt ge stopt. Het gekke was dat hij daarna m'n service niet meer afkeurde, terwijl ik 'm toch op dezelfde manier uitvoerde". De Nederlandse hoofdscheids- rechter Arno Kuppen plaatste hier en daar vraagtekens bij de arbritage. „Vóór het toer nooi was er een meeting waar in de coaches op de hoogte werden gesteld van de voor schriften omtrent de correcte uitvoering van de service. Desondanks werd niet door ie dereen de opslag goed uitge voerd. Tijdens dit toernooi is gebleken dat de ene scheids rechter er wel goed op let en de ander niet. Feit is dat er een goed en consequent beleid op dit punt moet komen". PETER ALLEBLAS TILBURG Ajax heeft het niet gepresteerd in de eredivisie een jaar on geslagen te blijven. Op zondag 3 februari 1991 verloor de landskampi oen van Willem II met 3- 2. De laatste keer dat de Amsterdamse ploeg daarvoor te kort schoot, was op 9 februari 1990, bij MVV. Dat Ajax in Tilburg onderuit ging, was niet geheel onver wacht. Allereerst omdat de formatie van Beenhakker na de winterstop vooralsnog minder sterk speelt dan er voor. Bovendien is Willem II gevreesd om zijn kracht op eigen veld -tot nu toe slechts één nederlaag in negen duels- en bezit het in Stewart één van de produktiefste aanvallers van de eredivisie. De Amerikaanse internatio nal trof gisteren twee keer het doel van Menzo en ach terhaalde Bergkamp en Pet- tersson op de lijst van beste schutters. Toch waren er voor Ajax, spelend zonder Roy (ziek) en Winter (geblesseerd), excuses voorradig Beenhakker wilde echter niet klagen over het harde veld, al was dat zeker in het nadeel van de Amster damse artiesten die het best op een biljartlaken tot hun recht komen. „Voetballers van dit niveau moeten zich kunnen aanpassen", zei Beenhakker. Die van Willem II deden dat wat beter. Bo vendien had een aantal Til- burgers (met name Wolffs) meer durf. Vervelender voor Ajax was echter dat het voor rust twee omstreden treffers tegen kreeg. Al snel gaf Houben de thuisclub een strafschop, na dat Menzo hard was ingeko men op Sylla. Van elf meter scoorde Van Geel, overigens oud Ajacied. Na iets minder dan een half uur kon Stewart doorgaan omdat grensrechter Brekelmans, volgens Tiiburg- se voetbalkenners oud-jeugd lid van Willem II, verzuimde te vlaggen voor buitenspel. Alleen voor Menzo aarzelde Stewart net niet te lang, 2-0. Ajax kwam terug door een fout van doelman Jansen, die zondag uiterst onzeker keep te. Hij liet de bal glippen, in een luchtduel met Blind en Pettersson. Bergkamp profi teerde. De Amsterdamse ploeg had op dat moment al gekozen voor het opportunis me, door Willems en Ronald de Boer als extra aanvallers in te zetten. Willem II leek te bezwijken, maar kreeg in zijn moeilijkste fase steun van Ajacied Vink. De Amsterdamse verdediger verspeelde onnodig de bal op het middenveld, waardoor Sylla in de gelegenheid kwam de snelle en vaak on grijpbare Stewart weg te stu ren. De ex-VVV'er demma- reerde en tekende voor zijn dertiende treffer van het sei zoen. Een misverstand tussen Jansen en de Tilburgse ver dediger Mallien gaf Petters son de 3-2 op een presenteer blaadje. Beenhakker gaat door AMSTERDAM Leo Been- hakker heeft opnieuw niet voor het grote geld of een heel grote club gekozen. De technisch directeur van Ajax besloot zaterdag zijn contract met die club met twee jaar te verlengen. Zijn tweede perio de in Amsterdam zal daar door ten minste vier seizoe nen duren. Mirjam Hooman nieuwe koningin bij tafeltennis Lia van Schie zorgt voor „wisseling van de wacht" Koude douche voor Saturnus Fides Pacta speelt zorgen van zich af Leython zet stap in goede richting Gehavend AZC loopt tegen nederlaag Darter Ros als vijfde BIDDINGHUIZEN Hage naar Remco Ros is gisteren bij de Open Nederlandse titel strijd darten als beste Neder lander op de gedeeld vijfde plaats geëindigd. Raymond Barneveld, eveneens uit Den Haag, werd gedeeld negende. De titel ging naar de Griek Kostos Savallas. Bij de vrou wen won Mandy Salomons uit Engeland. De Utrechtse Anja Beekmans werd derde. (ADVERTENTIE) Lia van Schie is blij met haar onverwachte derde plaats bij het WK schaatsen in Hamar. Op de achtergrond viert wereldkampioen Gunda Kleeman haar eigen feestje. FOTO: ANP HAMAR De Duitse schaat- ster Gunda Kleeman is giste ren in de Noorse stad Hamar wereldkampioene allround- schaatsen geworden. Twee we ken geleden werd zij in Saraje- Yvonne van Gennip eindigde vo al Europees kampioene, als vijfde. Haar landgenote Heike War- nicke werd tweede en de Ne- Zie verder elders in deze derlandse Lia van Schie derde, sportbijlage. cho o HETEN Reinier Groenen de laai leed met zoon Richard 10 i nee Tranen blonken in de I8t,igen van de oudste Neder- 9 n| andse top-veldrijder. „Hier ïan ik niet tegen", snikte de 9-jarige coureur. „Ik heb zelf nog nooit gehuild na teleur stellingen, want die slikte ik veg. Maar als je zoon iets 'verkomt, is het anders". )e 19-jarige Nederlandse favo riet voor de wereldtitel was ontroostbaar. Tranen biggel den over zijn wangen. Hij was nauwelijks aanspreekbaar. Za terdag had een feestelijke dag moet worden, het werd een verdrietige. De student bouw kunde finishte als 48e, ruim vijf minuten achter winnaar Frischknecht. Overmand door emoties zei hij: „Het veldrijden zet ik op een laag pitje. Ik was zo gebrand te schitteren. Het is om te huilen". Groenendaal had, om zo goed mogelijk voorbereid aan de start te komen, zijn studie ruim zes weken op het tweede plan gezet. De keus pakte verkeerd uit. Waarschijnlijk door overconcentratie en ze nuwen miste hij het startschot. In een poging aan het front te komen gleed, hij in de eerste bocht onderuit. Tot overmaat van ramp kwam hij op de ski helling opnieuw ten val toen hij gehinderd werd door een Engelsman. Groenendaal ont kende dat de spanning hem te veel was geworden. „Domme pech. Niets anders", beweerde hij later toen hij zijn emoties weer enigszins in bedwang had. Achterneef Frank Groe nendaal eindigde ook in het peloton der naamlozen. Hij fi nishte als 33ste op iets meer dan vier minuten. De Tsjechoslowaak Radomir Simunek werd gisteren we reldkampioen bij de beroeps- renners. Hij versloeg in de eindsprint de Nederlander Adri van der Poel, die voor de vijfde keer beslag legde op het zilver. De Fransman LeBras werd derde. PATERSWOLDE De directie van TVM, sponsor van de wielerploeg van Cees Priem, zoekt naar nieuwe wegen om Gert- Jan Theunisse eerder dan 13 juni terug te kunnen laten keren in het pelo ton. Het gratieverzoek van de Ne derlandse wielerformatie werd afgelopen zaterdag door de UCI (Internationale Wielrenu- nie) zonder motivatie afgewe zen. De arbitragecommissie van de UCI had beslist dat Theunisse met ingang van 13 juni niet meer geschorst is. „Een half jaar minder", aldus de voorzitter van de commis sie, Werner Göhner. „Straf is gehandhaafd", oordeelde FICP-voorzitter Verbruggen. Beiden hebben gelijk. Maar daar schoten TVM en Theu nisse niets mee op. „Nee, maar we weten ook niet wat we nog kunnen ondernemen. Naar de burgerrechter stappen heeft weinig zin waarschijnlijk. Dat zou te lang duren. Maar onze juristen onderzoeken de moge lijkheden", aldus directeur Ad Bos van TVM. Zweedse primeur op reuzenslalom SAALBACH-HINTER- GLEMM Pernilla Wiberg heeft op de reuzenslalom bij het toernooi om de wereld kampioenschappen ski voor een primeur gezorgd. Als eer ste Zweedse won ze een gou den medaille. De 1,60 meter lange en 59 kilo zware atlete, pas 20 jaar oud, onderstreepte daarmee in korte tijd de sprong naar de wereldtop te hebben gemaakt. In Bad Kleinkirchheim was ze op de slalom de snelste. Dat was al verrassend. De Zweedse, die zich spiegelt aan landgenoot en tweevoudig olympische kampioen Stenmark, was niet eens zo gek lang weer in de competitie. In maart 1989 liep ze een knieblessure op, die haar een jaar op non-actief hield. Wiberg behoort na haar sensa tionele zege in eigen land tot een illuster gezelschap. In het land waar het langlaufen po pulairder is dan het alpine sliën, wonnen eerder slechts twee vrouwen een medaille op wereld- of Olympische Spelen. May Nilsson pakte in 1939 brons op de slalom, voor Sarah Thomasson was er in 1954 het zelfde metaal op hetzelde on derdeel. Wiberg dankte haar overwinning voornamelijk aan de ongekende snelheid in de tweede manche. Daarin ach terhaalde ze de Oostenrijkse Ulrike Maier, wereldkampioe ne op de Super G, die een voorsprong van 1,09 seconden uit handen gaf. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twet weken gratis bezorgd. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 25,70 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: 1 Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon-in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag inniigiuniHHHH

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11