Noodlot brengt Egyptische zoons tegenover elkaar Terug naar Baghad Lubbers tegen Quale's kernwapens Wapensmokkelaars in Oostenrijk veroordeeld B-52Vmogen door Frans luchtruim Akkoord FNV en reisorganisaties GOLFOORLOG Cfiidóe Gouaa/ni ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 PAGINA 5 VS-mariniers geraakt door eigen raket? KHAFJI De Amerikaanse marine onder- r zoekt of een aantal van de bij KhaQi ge sneuvelde mariniers mogelijk het slachtof fer is geworden van verkeerd gericht geal lieerd vuur. In totaal zijn elf mariniers ge- k sneuveld bij de gevechten. Onbekend is hoeveel van hen inzittenden waren van een voertuig dat mogelijk is getroffen door een raket die vanuit een Amerikaanse straalja ger is afgevuurd. Een zegsman in Washing ton zei gisteren dat onder meer tot het on derzoek is besloten omdat in een van de voertuigen een gat is aangetroffen dat moet zijn veroorzaakt door 30mm-geschut; daar mee is de A-10 Warthog uitgerust. Voedselvergiftiging hamsterende Grieken THESSALONIKI In de Griekse stad Thessaloniki hebben sinds het begin van de Golfoorlog zeker 20 mensen voedselvergifti ging opgelopen door het eten van gehamsterd voedsel dat was be dorven. Grieken zijn drie weken geleden na het uitbreken van de Golfoorlog op grote schaal voed sel gaan hamsteren. Veel consu menten sloegen twee tot drie keer zoveel voedsel in als ze no dig hadden, maar verzuimden de ingeslagen voorraad goed ge koeld weg te zetten. De provincie, heeft de bevolking nu aangera den goed de uiterste verkoopda tum op de verpakkingen in de gaten te houden. DEN HAAG Premier Lub bers vindt dat de Verenigde Staten geen kernwapens moeten gebruiken in de Golf oorlog. Hij zei dat gisteren naar aanleiding van uitlatin gen die de Amerikaanse vice- president Quale voor de BBC- radio had gedaan. Quale vertelde dat de VS eventueel met kernwapens zouden terugslaan als Saddam Husayn chemische wa pens gebruikt. Hoewel ernstig moet worden getwijfeld aan de politieke betekenis van Quale's uitlatingen, kwam het dreigement bij velen toch hard aan. Lubbers was er door ver rast. Hij meent dat de VS en de ove rige landen van de coalitie de strijd met conventionele wapens kunnen winnen. ,,Ook als de oorlog maan den gaat duren en er duizenden mensen sneuvelen, is geduld en vasthoudendheid een beter ant woord dan kernwapens. Het ge bruik daarvan vind ik zonder meer onaanvaardbaar", aldus de premier. Coalitiepartner PvdA houdt zich nog op de vlakte over het mogelijk inzetten van kernwapens. Voorzit ter Sint wees op het partijcongres in Amsterdam het gebruik ervan in elk geval niet bij voorbaat af. „Ik kan het niet overzien", zei Sint. „Ik weet niet wat Irak gaat doen, dus kan ik geen uitspraak doen over wat wel en niet acceptabel is". Eerder deze week liet PvdA-minis- ter Pronk openliik weten twijfel te hebben over het besluit van het ka binet in te stemmen met de oorlog. Premier Lubbers zei gisteren na af loop van het kabinetsberaad niet zwaar aan Pronks uitlatingen te til len. „Als maar niet het idee ontstaat dat we zouden terugkomen op de besluitenvorming of dat we overwe gen onze houding tegenover de Golfoorlog te wijzigen". De grote fracties in de Tweede Ka mer hebben terughoudend gerea geerd op de uitspraak van Quale. In Irak geen mensenrecht gewaarborgd WASHINGTON Bijna alle soorten mensenrechten wor den in Irak genegeerd of be staan nauwelijks, zo heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren tijdens de presentatie van haar jaarlijkse mensenrechtenrap- port gezegd. Maar ook de geal lieerde coalitiepartners Ku- wayt, Saudi-Arabië, Syrië en de nauwste bondgenoot in het Midden-Oosten, Israël, komen er in het rapport niet bijster goed vanaf. foei:. A MINYA EL-QAMH Fattah Abdul Fattah is een Egyptische vrouw die meer nog dan ieder ander reden heeft de Golfoorlog te haten. Ze heeft zoons aan beide zijden: één is er verdwenen in Irak, een andere loopt gevaar door de Scud-aanvallen op Sau di-Arabië en een derde maakt deel uit van de 35.000 man sterke Egypti sche strijdkrachten van de multinationale troepen macht. 1 Haar grootste angst is dat één L van haar zoons zijn broer zou kunnen doden. In de beschei- den zitkamer van het huis van de familie Fattah, in een nauw, vuil straatje in het lan delijke plaatsje Minya el- Qamh, 85 kilometer ten noor den van Cairo, slaat ze ver twijfeld haar handen ineen. „Ik wens, niet aleen voor mijn eigen zoons maar voor iedere moeder aan allebei de kanten, dat er een einde komt aan het vechten"., In de kamer staan ingelijste foto's van haar afwezige zoons. Haar echtgenoot, Ahmed Ab dul Fattah, een 63 jaar oude gepensioneerde arbeider, deelt Fattah's bezorgdheid. Gekleed in een traditionele zwarte jurk en met een zwarte hoofddoek omgeslagen is ze een opvallen de persoonlijkheid. Je zou niet denken dat ze al 59 jaar is en moeder van tien kinderen. „We zijn allemaal bezorgd, maar moeder is degene die er het meeste onder lijdt", zegt dochter Widad, 26 jaar. „Ze doet 's nachts geen oog dicht en kijkt de hele tijd televisie of luistert naar de radio' en maakt zich zorgen over mijn broers". Er werkten bijna 1,6 miljoen Egyptenaren in Irak ten tijde van de invasie van Kuwayt. Van hen zijn er ongeveer 400.000 teruggekeerd naar Egypte. Meer dan een miljoen Egyptenaren zouden zich nu nog in Irak bevinden. Refaat el-Saeed, een linkse oppositie leider, trekt zich hun lot aan. „Het zou een wonder zijn als er geen Egyptenaren zijn om gekomen bij de 22.000 geal lieerde luchtaanvallen", zegt hij. Egyptenaren die erin zijn geslaagd Irak te ontvluchten sinds de aanvang van de oor log, zeggen dat zij werden ge dwongen zich aan te sluiten bij het Iraakse Volksleger, een re- serveleger bestaande uit men- Geweigerd Mevrouw Fattah denkt dat als de Irakezen geprobeerd zou den hebben haar zoon Sayid te dwingen bij het Iraakse leger te gaan, hij zou hebben gewei gerd „omdat hij niet tegen zijn eigen broer zou willen vech ten". De hele familie staat ach ter de Egyptische deelname aan de multinationale troepen macht. „Die duivel van een Husayn zou zijn troepen moeten terugtrekken en God vrede in zijn hoofd moeten la ten brengen", aldus mevrouw Fattah. Haar oude vader: „Als ze me zouden willen hebben, zou ik ook gaan vechten". Sayid Fatth, 32 jaar oud, hoor de net als veel Egyptische ar beiders dat hij meer kon ver dienen in Baghdad. Hij ver trok twee jaar geleden. Zijn dertigjarige broer Abdul ging naar Saudi-Arabië met het zelfde doel voor ogen. Abdul heeft de afgelopen twee we ken boodschappen gestuurd om te laten weten dat hij vei lig is. Maar de brieven die Sayid met grote regelmaat uit Baghdad schreef komen niet meer sinds de invasie van Ku wayt zes maanden geleden. De negentienjarige Khaled sloot zich twee jaar geleden aan bij het Egyptische leger. Hij is nu gelegerd in Saudi- Arabië, vlak bij de grens met Kuwayt. „Als jongetje wilde hij al soldaat worden", zegt zijn moeder. Maar hij had zich nooit kunnen voorstellen dat dat betekende dat hij tegen de Irakezen zou moeten vech ten". MICHAEL KNIPE (c) The Times éér, LINZ In een proces in Oos- I tenrijk zijn gisteren 14 van de 18 terechtstaande verdachten schuldig bevonden aan de smokkel van wapens naar Iran en Irak in de periode f. 1985 en 1986. De twee hoofdverdachten, de directeur van de wapenfabri kant Noricum en een van zijn naaste medewerkers werden veroordeeld tot 2,5 jaar gevan genisstraf, waarvan twee voor waardelijk. De twaalf andere veroordeelden kregen allen voorwaardelijke straffen. Temidden van de Golfoorlog bestond ook grote buitenlandse belangstelling voor het proces, omdat een deel van de door Noricum aan Iran geleverde 155 mm houwitsers zijn weg vond naar Irak. De toenmalige premier Fred Sinowatz en twee van zijn ministers zouden toestemming hebben gegeven voor de wapenleveranties. Te gen deze drie politieke leiders wordt eveneens een proces voorbereid. Jeruzalem In Jeruzalem gaat het leven gewoon door, gevaar of geen gevaar. In een joodse wijk in West- Jeruzalem bedelt een Palestijnse vrouw, maar dit keer constant met een gasmasker in haar hand. FOTO: EPA PARIJS/MADRID Frankrijk heeft gisteren toestemming gegeven voor vluchten van Ameri kaanse B-52 bommenwer pers over zijn grondge bied. De B-52's kruisen het Franse luchtruim op hun missies naar Irak die vanaf een basis van de Royal Airforce bij Fair- ford in het westen van Groot-Brittannië plaats hebben. „Deze tijdelijke machtiging gaat vergezeld met de bijbeho rende voorwaarden die onder meer betrekking hebben op de wijze waarop de bombarde menten worden uitgevoerd", aldus regeringswoordvoerder Le Pensee voor de Franse tele visie. Hij wees er daarbij op dat de vliegtuigen alleen con ventionele wapens bij zich mo gen hebben. De onthullingen dat enkele squadrons Amerikaanse B-52 bommenwerpers hun missies op Irak rechtstreeks uitvoeren vanaf de Zuidspaanse lucht machtbasis Moron de la Fron tera hebben voor enige onrust in Spanje gezorgd. Op de eer ste plaats is men bang dat het land nu rechtstreeks bij de Golfoorlog wordt betrokken. Daarnaast is er enige angst over het voortdurende trans port van tonnen bommen bo ven Spaans grondgebied. Ten slotte bestaat er de vrees dat de nauwere Spaanse betrok kenheid bij het conflict nadeli ge gevolgen heeft voor de Spaanse steden Ceuta en Me- lilla, waar Spanjaarden en isla mieten op piepkleine grondge bieden samenleven. Marokko, dat al tientallen jaren lang de 'teruggave' eist van beide en claves, betuigde begin deze week nog zijn steun aan Irak. Het neutrale Zwitserland heeft gisteren gezegd dat het zijn luchtruim openstelt voor Ame rikaanse ambulance-vliegtui gen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MAXICAANSE AFGODSBEELD QN813 Maar ook aan deze reis komt een eind en Rob slaakt hij begrepen. Signor Diaz begroet hem hoffelijk. Kapitein Rob? een zucht van verlichting wanneer eindelijk Vera Cruz in 't zicht O, maar daar heeft hij wel van gehoord. Zeker, hij heeft zijn komt. Hij heeft het adres gekregen van een geleerde, een zekere avonturen altijd gevolgd. Rob kijkt ondertussen zijn ogen uit, Miguel Diaz, een kenner van de oude Mexicaanse geschiedenis want het huis van deze geleerde lijkt wel een museum van oud van wereldnaam. Rob wil met hem een onderhoud hebben, want heden! lang niet alles wat er in het journaal van de „Fortuna" staat heeft Dovenalarm Het regelmatige luchtalarm in Israël bereikt niet altijd alle inwo ners. Voor de doven en slechthorenden vond een professor een polsalarminstallatie uit. Als sirenes een raketaanval of 'alles vei lig' melden, gaat dit apparaatje zowel trillen als zoemen en pro duceert het lichtflitsen. FOTO: EPA BAGHDAD Hassan, de dienstdoende grenswach ter bij de Iraakse grens post Trebil, keek met ver bijstering op en wees naar de Jordaanse grens achter hem. „Buitenlanders ho ren die kant op te gaan" zei hij, wijzend op een lan ge rij bussen met uitgewe ken Aziatische en Afri kaanse arbeiders aan het begin van hun lange reis naar huis vanuit Kuwayt en Irak. Toen onze chauffeur de macht over het stuur verloor en onze wagen afgelopen donderdag in de vroege morgen over de kop sloeg in de woestijn, een paar kilometer binnen de Iraakse grenzen, hadden we spijt dat we niet naar hem hadden ge luisterd. Bijna twee weken nadat alle journalisten te horen hadden gekregen dat ze Baghdad moesten verlaten, zagen dege nen die deze week terugkeer den naar Irak dat het land schap er op dramatische wijze is veranderd. De driebaansweg die Baghdad verbindt met de Jordaanse grens is nu bijna he lemaal afgesloten wegens de herhaaldelijke geallieerde luchtaanvallen op burger- en militaire transporten. De auto's rijden 's nachts zon der licht, één van de factoren die hebben bijgedragen tot ons ongeluk, maar aan de horizon lichtte het regelmatig op: vrachtwagenwrakken die stonden uit te branden in de donkere nacht. Een lichaam bedekt door een deken lag verlaten op de weg en ver spreid over vele kilometers la gen wagens met goederen, olie of militair materieel gekanteld als de enorme karkassen van 's nachts verscheurde dieren. Zelfs toen ik een lift kreeg van vier Iraakse soldaten, op zoek naar hulp voor mijn ge- strandde collega's Bernard Estrade van Agence France Presse en Patrick de Saint- Exupéry van Le Figaro, waren de problemen nog niet afgelo pen. Twee keer moest de Iraakse chauffeur met gieren de remmen tot stilstand ko men om te voorkomen dat hij zijn banden zou vernielen op een weg die was bezaaid met stenen, bomscherven en stuk ken vrachtwagen. Eén keer gebeurde het dat de chauffeur net langs een gapende bom- krater kon zwenken, waar eerder die nacht al een bus was verongelukt. Vrij hopeloos Het is zeker geen eenvoudige taak om in tijden van oorlog hulp te krijgen voor een ka potte auto, maar om drie uur 's morgens zag het er helemaal vrij hopeloos uit toen we de burgemeester en de commissa ris van politie van Rutwa, een desolaat halteplaatsje aan de weg naar Baghdad, wakker maakten. Zij vertelden ons dat er geen enkele mogelijkheid meer was om contact te maken met de hoofdstad en gaven mijn escorte het bevel me naar Baghdad te brengen waar het ministerie van informatie me verder zou moeten helpen. Het is deze dagen echter geen eenvoudige zaak om naar Baghdad te komen. De wegen en bruggen zijn steeds onveili ger als gevolg van de geal lieerde bombardementen. Hoe wel de schaal van de luchtaan vallen niet minder lijkt te zijn geworden gedurende de afge lopen twee weken, is de hou ding van de Irakezen veran derd. Twee weken geleden zouden vrouwen en kinderen naar de dichtstbijzijnde schuil kelders zijn gerend; nu lopen de Irakezen op straat en pro beren een glimp op te vangen van de aanvallende vliegtui gen. Vooral in de buitenwijken van de stad is de verwoesting enorm, de meeste belangrijke installaties en vele huizen zijn getroffen. Baghdad begint zich aan te passen aan de misère van lange rijen voor benzine en niet-aanwezige benodigd heden. Er is zelfs nog plaats voor optimisme; zo was er de receptionist van het al-Ras- heedhotel die aankondigde dat de gasten nu twee uur per dag kunnen genieten van stro mend water. RICHARD BEESTON (c) The Times Verwoest Een Saudische militair bewaakt in Khafji het wrak van een Iraakse pantserwagen, die tijdens de strijd om de grensplaats werd verwoest. FOTO: AP UTRECHT De reisorganisa ties in Nederland zijn met de Dienstenbond FNV overeen gekomen dat werknemers van wie de werktijd als gevolg van de Golfoorlog wordt verkort, hun loon volledig krijgen doorbetaald. Oproepkrachten behouden hun contract. Bij eventueel ontslag wordt de pe riode van werktijdverkorting gecompenseerd door een lan gere opzegtermijn, zodat de ww-uitkering op peil blijft. De Europese luchtvaartmaat schappijen hebben in de week na het uitbreken van de Golf oorlog 25 procent minder pas sagiers in. Europa vervoerd dan in dezelfde week van 1990, aldus de raming gisteren van de Association of Europe an Airlines (AEA). door Bert van Velzen Knuffelbom DEN HAAG Ik hou me de laatste tijd intensief bezig met de krijgskunde. Niet zonder vrucht, want ik heb deze week een nieuw biologisch superwapen ontdekt. Zet de champagne alvast maar koud. Iedere zwaarbewapende tiran kan dank zij dit wapen op de knieën worden gebracht. We kunnen dit wapen gerust revolutionair noemen, want degenen die er mee worden bestookt raken niet gewond, maar worden overvallen door gevoelens van innige vriendschap en genegenheid. Ik noem dit superwapen, dat nog in ontwerp op de tekentafel staat, de Knuffelbom. En aldus stel ik voor mij een magistrale rol in de geschiedenis veilig: als Vader van de Knuffelbom kan mij de Nobelprijs voor de Vrede en de nimmer aflatende dank van de mensheid niet ontgaan. De kern van mijn Knuffelbom is het hormoon oxytocine, dat in Amerikaanse kringen ook wel het „happiness hormone" wordt genoemd. Met oxytocine maken wij de goede fee onder de biologische wapenen. Lees maar wat volgens een uiteenzetting in de International Herald Tribune in Amerikaanse laboratoria omtrent oxytocine is vastgesteld bij proefnemingen op ratten en muizen: - door een extra dosis van het door mensen en zoogdieren geproduceerde hormoon gaan ratten, die moeder geworden zijn, haar jongen veel vaker opnemen en knuffelen dan voordien. De moederweelde straalt er af. - vaderratten, die een snufje extra oxytocine hebben gehad, tonen een sterkere neiging om voor de jongen een warm nest te bouwen. Ze bewaken de jongen met de trouw van geresocialiseerde SS- officieren. Als daarentegen de werking van het hormoon wordt geblokkeerd, verandert de vaderliefde in cynisch kannibalisme wanneer de honger knaagt. - veldmuizen die supplementaire doses oxytocine kregen aangeboden werden zodanig overvallen door gevoelens van hartelijkheid en gezelligheid, dat ze vrijwel bij elkaar onder de pels kropen. Of de Knuffelbom bij iemand gevoelens van broederschap en genegenheid zal oproepen is een beetje afhankelijk van de architectuur van zijn hersenen. Mogelijk is de man van wie gezegd wordt dat hij zich in slaap sust met videofilms van executies die hij bevolen heeft, al onherstelbaar beschadigd. In asociale milieus schijnt het hormoon niet onmiddellijk tot positieve gevolgen te leiden, zo suggereren proeven met muizen die een solitair bestaan leiden en die hun oxytocine alleen maar in dienst stellen van het, vliegensvlug uitgevoerde, voortplan tingsritueel. Maar de doorsnee-mens is verre van asociaal. En uit proeven met ratten, konijnen, veldmuizen, schapen en andere dieren is gebleken dat het hormoon sterke impulsen geeft tot knuffelgedrag. Een leger dat knuffelt, vecht niet. Het hormoon werkt ook nog als een afrodisiacum en prikkelt het zinnegenot. Een echt nadeel van de Knuffelbom kan dat niet worden genoemd. De Knuffelbom is het wapen van de goede gevoelens. Als Saddam Husayn dan niet met een snufje oxytocine in zijn geitemëlk veranderd kan worden in een vrolijk fluitende Sinbad de Zeeman, zijn legers zullen in elk geval smeken om vrede en broederschap. Het woongebied van de moeras-Arabieren tussen Eu f raat en Tigris, waar het paradijs moet hebben gelegen en waar de boom moet hebben gestaan die ons zo noodlottig geworden is, zal zich verheffen uit de kaalslag van het krijgsbedrijf tot een land van melk en honing. Soldaten die door de Knuffelbom zijn getroffen zullen daar zingend oogsten op de velden en zich neervlijen onder de dadelpalmen naast de leeuw, die eveneens in de heilzame neerslag van mijn bom heeft gestaan. Ze drinken blikjes Beaujolais, die door de Amerikanen zijn achtergelaten. Jazeker, de Knuffelbom is de Paradijsbom.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5