Aanval op Khafji voorbode grote Iraakse invasie tv&t il EeidócSowumt Minister Pronk wil echt niet méér bezuinigen 5 6 7 19 finale 25 27 28 Twee namen Passage gered door brandweer WERKEN IN 'T BUITENLAND Friesland maakt kans op komst van tuinders 14 Dagen Gratis Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, chef-redacteur: G.J. Onvlee. In Centraal Europa worden minimumtemperaturen tot 25 graden onder nul gerappor teerd. Omdat er in ons land geen sneeuwdek aanwezig is, wordt het hier niet zo koud, maar de nachtelijke tempera turen rond min tien graden behoren op veel plaatsen tot de mogelijkheden. Overdag blijft het licht VAN ROY c.s. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 Schaatsen in plaats van voetballen het de voetbalschoenen kunnen vet, terwijl de schaatsen er kunnen worden uitgehaald. Vandaag zijn in Polsbroek de eerste wedstrijden op Zuidhollands natuurijs gehouden. Morgen zijn er in Lekkerkerk kor- tebaan-wedstrijden. De KNVB in tussen heeft alle wedstrijden in de amateur-voetbalcompetitie van van daag en morgen afgelast, alsmede de duels in de landelijke jeugdcompeti- tie. Ook alle afdelingen van de KNVB hebben de wedstrijden voor dit weekeinde afgelast. In het be taalde voetbal worden gelastingen verwacht. Zonnewagen Mensen in Washington hebben hem gisteren al kunnen zien rijden: een omgebouwde Ford die via zonnepanelen zijn accu's kan opladen. Het betrof een eerste niet-geheime testrit. Deze zonnewagen van het bedrijf Solar Car kan in één keer een afstand van bijna 250 km afleggen en een maximumsnelheid bereiken van ruim 100 km/u. FOTO: EPA Alders: Statiegeld op huishoudelijke apparaten (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Nederland staat een groot aantal drastische milieu maatregelen te wachten, zo heeft minister Alders van milieubeheer gisteravond aangekondigd op het partijcongres van de PvdA in Am sterdam. Bedrijven krijgen binnenkort een terug nameplicht, al dan niet in combinatie met statiegeld, voor audiovisuele appa ratuur, personal computers, koelkasten, gascomforts, magnetrons, stofzuigers, batterijen, conservenpotten en verfblik ken. Een aantal wegwerpartikelen, zoals aanstekers en bestek, zal ofwel worden verboden ofwel door een milieuheffing fors duurder worden. Luxe verpakkin gen die veel te groot zijn voor het pro- dukt en puur de aandacht van de klant moeten trekken zijn wat Alders betreft voortaan uit den boze. De minister heeft verder het bedrijfs leven op en rond Schiphol in scherpe bewoordingen gewaarschuwd dat de door hen gewenste uitbreiding van deze luchthaven niet ten koste mag gaan van het milieu. Als dat wel het geval is, zal het bedrijfsleven zelf moeten betalen. Milieuproblemen als afval, verkeer en mest moeten op korte termijn beheers baar worden, aldus Alders. „Daarvoor moeten diep ingrijpende keuzes worden gemaakt. We kunnen niet blijven door gaan met steeds meer te willen". BRITSE MILITAIREN IN SAUDI-ARABIE: RIY AD KHAFJI Volgens Britse militai re bronnen zijn de Iraakse aanvallen op Khafji en andere doe len in Saudi-Arabië de voorbode geweest van een grootschalige Iraakse invasie. Alle aanvallen maakten deel uit van eenzelfde ope ratie en waren waarschijn lijk gekoppeld aan een konvooi van een kleine patrouillemacht dat door Britse marinehelikopters is vernietigd op zijn tocht naar de Saudische grens. „Wat we in Khafji zagen was het stranden van een veel grotere Iraakse ope ratie", aldus een gezagheb bende militaire bron. „Het was de top van een ijs berg". Volgens Baghdad zullen de verliezen in de oorlog een niveau berei ken dat „de beleidsmakers en de koopmannen van de oorlog in Amerika en an dere agressieve staten niet kunnen verantwoorden". Britse grondtroepen zullen het beginsein geven voor het geallieerde grondof- fensief tegen Irak, zo heb ben de militaire comman danten gisteren laten we ten. De vier en twintig 155 mm houwitsers van het 40e veldregiment zullen de eerste schoten lossen. Het Britse regiment heeft de kanonnen gisteren op hun posities in stelling ge bracht. Twee granaten van een houwitser kunnen qua kracht vergeleken worden met één Scud. De geallieerde grondtroe pen zullen de Irakezen uit Kuwayt verdrijven op het tijdstip dat zij daarvoor ge schikt achten, zo zei VS- president Bush gisteren in Georgia. Waarnemers ver wachten echter dat het eerder een kwestie van dagen dan van weken is. Bij de strijd om Khafji, in het noorden van Saudi- Arabië, zijn niet 300 maar 30 Iraakse soldaten ge sneuveld, zo heeft de woordvoerder van het Saudische leger, kolonel Ahmed al-Robbayan, be kendgemaakt. Zijn mede deling werd bevestigd door de Britse luchtmacht commandant Niall Irving, die zelf eerder melding had gemaakt van het aan tal van 300 doden aan Iraakse kant. Het onaf hankelijke Sovjet-persbu reau Interfax maakte zelfs melding van 1500 gedode Iraakse militairen. Bij de herovering van Khafji zijn meer dan 500 Irakese krijgsgevangenen gemaakt en sommigen zouden zich bereid hebben getoond met de Amerika nen en Saudiers samen te werken. Dat heeft de Amerikaanse generaal Pat Stevens vrijdag bekend gemaakt. Een brandweerman met zuurstofflessen op de rug op weg naar het DEN HAAG De Haagse Passage is gistermiddag op een haar na aan de ondergang ont snapt. De brandweer slaagde er net op tijd in een uitslaande schoorsteenbrand, die dreigde over te slaan naar de winkel galerij, onder controle te krij gen. De brand brak omstreeks half vijf in de middag uit in de af- zuigkoker van de keuken van h"t Mexicaanse restaurant 'Po pocatepetl', dat is gevestigd naast de Passage-ingang aan het Buitenhof. De keuken ligt op de eerste verdieping. Het vuur verspreidde zich van daaruit snel over de verdiepin gen boven de winkels in de Passage. Het keukenpersoneel sloeg alarm toen de vlammen uit de koker sloegen. Er ont stond een enorme rookontwik keling. De brandweer rukte uit met groot materieel n cir ca 25 manschappen. De brand weerlieden, allen uitgerust met zuurstofmaskers en -fles sen, bestreden het vuur vanaf de daken tussen de Passage en de Cineac en vanuit de win kels die aan het restaurant grenzen. Pagina 17: Brand net op tijd onder controle AMSTERDAM Minister Pronk van ontwikkelings samenwerking is absoluut tegen „een verdere ver vuiling" van zijn begro ting. Daaronder wordt verstaan het aan Ontwik kelingssamenwerking op leggen van verplichtingen die niet direct met hulp aan de Derde Wereld heb ben te maken. vierkant tegen het plan van premier Lubbers, die juist had gezegd dat minister Pronk de volledige hulp aan Oost-Euro pa voor zijn rekening zou moeten nemen. In een uitgebreid verhaal de ecologische tussenba lans schetste Pronk zijn vi sie op de toekomst van het mi lieu in de arme landen. Pronk is bereid een half miljard gul den te bezuinigen op zijn be groting. Het gaat om geld dat hij van banken leent om fi nanciële hulp te geven aan ontwikkelingslanden. Maar aangezien die dat toch nooit kunnen terugbetalen heeft deze vorm van hulp geen zin, aldus Pronk. Hij meent dat er verder niet kan worden bezuinigd op zijn begroting, vooral omdat het milieu in de Derde Wereld enorm de aandacht zal vragen. Sterker nog, de uitgaven voor ontwikkelingshulp moeten daarom de komende jaren stij gen. Pronk kreeg steun van het congres, dat unaniem het belang van de hulp aan arme landen onderstreepte. Pagina 3: Pronk aan de beurt voor hulp Oost-Europa Slaapkamer Speciaalzaken Maak van uw slaapkamer een "oase" BLEISWIJK Koefwei] 13, Tel.: 01892 -16472 Koopavond: vrijdag LEIDSCHENDAM WinketóoOtrumLeldachenhago Tel.: 070 - 327169 Koopavond: donderdag CAPELLE a/d IJSSEL Meubelboulevard, Tel.: 010 - 4517119 Koopavond: vrijdag ZOETERWOUDE/RIJNDIJK Meubelboulevard Rijneke, Tel.: 01714 -15821 Koopavond: donderdag Aardbeving Deze inwoners van een Pakis- taans dorp hebben nog geluk gehad, ook al zijn hun huizen zwaar beschadigd. Zij overleef den echter de zware aardbe ving die gisteren delen trof van Pakistan, Afghanistan, India en de Centraalaziatische Sovjet republiek Tadzjikistan. Daarbij zijn in totaal zeker tweehon derd doden en honderden ge wonden gevallen. De beving had een kracht van 6,8 op de schaal van Richter. FOTO: AP (ADVERTENTIES) Wij helpen u aan adressen over buitenlandse bedrijven die werkkrachten in Europa, USA, Canada, Hawaii, West-lndië, Australië en 't Verre Oosten vragen. Vacatures in de bouw-, ijzer-, metaal- en olie-industrie, tuiniers, chauffeurs, reisleiders, hotel en restaurant, au-pairs, personeel luxecruisers etc. Voor gedetailleerde informatie stuur een voorgeadresseerde envelop HERMENT AB Box 5044, S-123 05 Farsta 5 Schweden FRANEKER De campagne van de provincie Friesland en de Tuinbouwstichting Noord-West Friesland om Zuidhollandse glastuinbouwers naar hun provincie te lokken, heeft al zeker zes serieuze gegadigden opgeleverd. Tijdens de Nederlandse Tuin bouw Vakbeurs in het Zuidhollandse Bleiswijk heeft een Friese delegatie, onder wie de Friese commissaris van de koningin Hans Wiegel, de glastuinbouwers uit Zuid-Holland uitgelegd wat de voordelen zijn van tuinbouw in Friesland. De landbouworga nisaties van Zuid-Holland zijn minder gelukkig met de „wer vingsactie" van Friesland. Boeing 737 verongelukt bij landing in Los Angeles LOS ANGELES Een boeing 737 van US-Air is vannacht rond tien over drie Nederlandse tijd bij op Los Angeles Interna tional Airport veronge lukt. Bij het ter perse gaan van deze editie ontbraken nadere gege vens, maar volgens ooggetui gen zou er sprake zijn van vele slachtoffers. Van officiële zijde werd gesproken van zeker twee doden en zo'n 25 gewon den. De boeing, die 128 passa giers kan vervoeren en die af komstig was Washington, zou bovenop een kleiner vliegtuig van de maatschappij Sky West terecht zijn gekomen. De 737, waarvan vooralsnog niet dui delijk was of hij bezig was op te stijgen dan wel te landen, vloog direct in brand. Het vuur werd door de luchtha venbrandweer in korte tijd ge blust. 36 PAGINA'S Noodlot brengt Egyptische zoons tegenover elkaar Gas in bodem pompen Is even wennen Dr. Rechess: „Radicalisme en politiek extremisme na val Saddam" Marion Bloem schrijft in de warmte van Indië Inventiviteit Mossad onvoorspelbaar Kurden tussen hamer en aambeeld „Armoede in Nederland nu publiekelijk erkend" GEESTELIJK LEVEN/OPINIE KUNST/RTV SPORT RTV PROGRAMMAS FINALE (ADVERTENTIE) UZQE L V0o R ■Pr T_ BO N0E R_ 0R E Oz E ca Zie pag. 34 Twee bekende namen op een pagina: Josee Ruiter en Ramses Shaffy. Allebei staan ze weliswaar ook voortdurend op het toneel, zij het daar zelden sa men. Ieder geniet immers faam op een eigen ter rein. De een speelt, de ander zingt. Ze hebben ech ter gemeen dat ze veel hebben te vertellen. Dat blijkt uit de achterpagina van de Finale van van daag, de elke week weer gretig tegemoet geziene weekendbijlage van de Leidse Courant. In kleur. Ook deze keer weer met een grote variatie aan in houd. Onthullend en onderhoudend. Je zou met zo'n krant in je handen zó onderstaande bon invul len! Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl.: Straat: I Postcode/Plaats: Telefoon: Deze bon opsturen in een open e de Leidse Courant, Antwoordnurr OF BEL: 071-122 244 eiding b

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1