■Nieuw beleid moet einde maken aan overlast horeca in centrum van iNoord wijkerhout a n 3)e £eidjclie Sou/iont £etdóc6omant Handtekeningen voor Louis de Voogd Hospes voorgedragen voor gemeentesecretaris _J LEIDEN OMGEVING ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 PAGINA 17 NOORDWIJKERHOUT De overlast door hore ca in het centrum van j Noord wijkerhout wordt dit jaar waarschijnlijk -y strenger aangepakt. Amb- ;,0, tenaren hebben een ont- werp-beleid opgesteld met P eisen waaraan horeca-on- dernemers en bezoekers moeten gaan voldoen. Overschrijden zij de fat- rsoensgrenzen uit het rap port, dan behoren straf rechtelijke sancties, het vervroegen van het slui tingsuur of zelfs tijdelijke sluiting van de betrokken gelegenheden voortaan tot de mogelijkheden. Het ambtelijk rapport moet nog in alle gemeentelijke advies commissies worden besproken en eventueel aangepast door de gemeenteraad worden vastge steld, maar dat er stringenter gaat worden opgetreden staat wel vast. Afgelopen donderdag nog protesteerde het CDA- raadslid Th. Nulkes woendend tegen het uitblijven van maat regelen tegen het etablissement City Pool aan de Havenstraat. Herrie en stank zouden het le ven van de omwonenden in de nachtelijke uren bij tijd en wij le ondraaglijk maken. m! Zwarte lijst Eerdere pogingen om de over last door horeca-bezoekers door gemeenschappelijke actie van ondernemers, gemeente en po litie tegen te gaan liepen op niets uit. Afspraken om lastige klanten van een speciaal opge stelde zwarte lijst buiten de deur te houden, werden door verschillende ondernemers ge schonden. Omdat die maatregel niet hielp, is uiteindelijk door de Noordwijkerhoutse ambte naren het advies voor een ho- reca-beleidsplan opgesteld. De sancties variëren van een aanmaning om een geluidsbe grenzer aan te brengen tot een proces verbaal, een dwangsom, tot in het uiterste geval sluiting van het bedrijf. Aan de be staande vergunningen schort het volgens de ambtenaren meestal niet. De bepalingen die daarin staan zouden ver genoeg gaan. Het knelpunt zit hem in de naleving, terwijl de controle daarop door politie en gemeen te in het verleden nogal te wensen over liet. De ambtena ren raden daarom aan om de ondernemers nogmaals met klem erop te wijzen dat de voorschriften er niet voor niks zijn en wat de mogelijke gevol gen van schending kunnen zijn. Ook moet het controleren worden geïntensiveerd. Wetswijziging Uit het onderzoek is ook geble ken dat enkele gelegenheden die geen hinderwetvergunning hebben, wel hinderwetplichtig zijn. Hiervoor kan een proce dure in gang worden gezet, maar in het zogenaamde hin derwet uitvoerings programma (hup) hebben horecagelegenhe den een lage prioriteit. Boven dien is er een wetswijziging in de maak waardoor alle horeca bedrijven onder de hinderwet gaan vallen, maar kan waar schijnlijk het grootste deel van hen volstaan met een melding. De vergunningsplicht zal voor de meeste bedrijven dus wor den afgeschaft. De wetswijzi ging gaat waarschijnlijk al het komende voorjaar in, maar er is al eerder vertraging geweest. Om die reden moet er bij se rieuze klachten dus wel dege lijk een hinderwetvergunnings procedure in gang kunnen worden gezet. V erantwoordelijkheid De Noordwijkerhoutse ambte naren stellen verder voor om ondernemers ook mede verant woordelijk te stellen voor over last die buiten de deur van hun etablissement plaatsvindt, op voorwaarde dat een direct ver band met de activiteiten in het etablissement kan worden aan getoond. Overlast van huis waarts kerende cafégangers valt daar echter niet onder. Die kunnen alleen worden aange pakt door een proces verbaal of een intensievere surveillance rond sluitingstijd. De surveil lance is afgelopen jaar tijdens de zomer al twee maanden ge ïntensiveerd. Dat zal ook dit jaar weer worden geprobeerd. Een ander middel kan zijn dat de horeca-ondernemers zelf on der hun klanten een poster verspreiden met de tekst „Denk aan de buurtjes in de kleine uurtjes". De ambtenaren waarschuwen echter dat enige overlast nu eenmaal hoort bij het wonen in een centrumge bied. Ook eigenaars van cafés waar een terras wordt geëxploiteerd worden nog eens op de ge meentelijke regels attent ge maakt. Aan mensen die niet van een zitplaats op het terras gebruik maken mag geen alco holische drank worden ver kocht en het meubilair moet na sluitingstijd (elf uur) worden opgeruimd, evenals het afval. Als dat niet gebeurt kan de ex ploitant worden bestraft met een verbod om gedurende drie maanden zijn terras open te stellen. Bij verstoring van de openbare orde kunnen nog zwaardere straffen worden op gelegd, zoals het weigeren van een nieuwe vergunning voor het volgende jaar. De zwaarde re straffen vinden de ambtena ren terecht omdat van een ter ras in de open lucht sneller overlast wordt ondervonden. Procedure Om scheve verhoudingen tus sen horeca-exploitanten met vergunning en zonder vergun ning zoveel mogelijk te beper ken, wil Noordwijkerhout de procedure voor de afhandeling van een vergunningaanvraag zoveel mogelijk bekorten. Ver gunninghouders hebben daarop aangedrongen omdat zij zich anders bekneld voelen ten op zichte van hun nieuwe colle ga's. Het sneller afhandelen van de procedure moet ertoe leiden dat een exploitant zo kort mogelijk zonder de vereis te vergunning kan werken. Het weigeren van een voorlopige vergunning is juridisch echter niet haalbaar als de kans op verlening reëel is. Ook in geval van eventuele wijzigingen in een horecabedrijf voorziet het voorgestelde nieuwe beleids plan. Enerzijds zal de onderne mer bij het weigeren van een vergunning voor het schenken van alcoholhoudende dranken zo min mogelijk worden belast, anderzijds mag de effectiviteit van de maatregel niet verloren gaan. Die afweging zal er in veel gevallen toe leiden dat er gebruik wordt gemaakt van de bevoegdheden om het publiek de toegang tot het betreffende etablissement te ontzeggen. Horeca-stop Of er een horeca-stop, een ves tigingsverbod voor nieuwe on dernemers, wordt ingesteld is maar zeer de vraag. De maatre gel die de huidige exploitanten in het Noordwijkerhoutse cen trum graag zien doorgevoerd, betekent geen oplossing voor de problemen die nu spelen. Bovendien is daarvoor een wij ziging nodig van het geldende bestemmingsplan, dat een zeer tijdrovende zaak is. Ook de leefmilieuverordening, die al van kracht is en ongewenste aantasting van het leefmilieu kan tegenhouden biedt geen oplossing voor het terugdrin gen van de huidige overlast, maar kan wel nieuwe overlast voorkomen. Emmausschool volwaardig oudste leerling Bart Wehkamp (10) onthulden met behulp van fietsen het logo van de school. Pastoor C. van Bockxmeer wijdde de school in. De leerlingen gingen in j een lawaai-optocht naar patisserie Hoek aan de Herenstraat, waar een reusachti- De katholieke basisschool Emmaus aan de Bonekruidstraat in de nieuwbouwwijk ge feesttaart werd opgehaald. De leerlingen hadden zelf het marsepein voor die Oosthout in Voorhout is uitgegroeid tot een volwaardige school. De oorspronkelij- taart gemaakt. Op school werd vervolgens feest gevierd, ke vier klassen zijn met drie klassen uitgebreid en het bereiken van die mijlpaal werd gisteren uitgebreid gevierd. De jongste leerling Jeffrey de Mooy (4) en de foto: henk van den ende ROELOFARENDSVEEN „Louis de Voogd mag wat mij betreft de kantine van sportcomplex De Tweesprong blijven behe ren. Ik hoop dat wij zake lijk tot overeenstemming kunnen komen. We zijn in ieder geval met niemand anders in onderhande ling". Dat liet de voorzit ter van de Raad van Be heer van het sportcom plex, A. van den Bogaard gisteravond weten aan basketbalvereniging Dun- kinn. Bob Hillebrand en Marco Bak ker van die vereniging over handigden het resultaat van een handtekeningenactie voor behoud van Louis en diens vriendin Marian voor de sportkantine. In totaal hadden 800 binnensporters hun hand tekening geplaatst onder het motto „Nu de gezelligheid te rug is in de sportkantine mag die niet meer verloren gaan". Van den Boogaard vertelde dat de zaak volgende week op de agenda van vergadering van de Raad Van Beheer staat. „Wij hebben elkaar de ver plichting opgelegd voor 1 maart een definitieve beslis sing te nemen", aldus Van den Bogaard. Hij gaf toe dat het heel belangrijk is voor de sfeer in een sportcomplex dat de kantine goed loopt. „In ieder geval staan zowel de huidige Raad van Beheer als de voor malige gemeentelijke beheers commissie vierkant achter Louis. Hoewel De Voogd de voorkeur geeft aan een pacht- contract kan het zijn dat hij wat water in de wijn moet doen. De Raad van Beheer wil een keuze maken uit diverse mogelijkheden. Namelijk hele of gedeeltelijke indiensttre ding bij Sportfondsen Alkema de BV of bij een cateringbe drijf. Ook behoren manager op provisiebasis of pacht tot de mogelijkheden. Het is nog niet in te schatten hoe de zaak wordt geregeld omdat de fi nanciële gevolgen voor beide partijen nog niet op papier staan", aldus Van den Bo- Overigens heeft De Voogd uit gesproken ideeën over hoe de kantine er uit moet gaan zien. Hij liet gisteravond weten er een soort knusse bar/bistro van te maken. De eerste paal voor de te bou wen tennishal bij sportcom plex De Tweesprong wordt in principe op 15 maart geslagen. Voor 15 oktober moet de hal in gebruik kunnen worden ge nomen omdat dan het binnen- tennisseizoen van start gaat. Henk van Ulsen niet op zondag in Muzenhof LEIDERDORP Acteur Henk van Ulsen zal niet komende zondag optreden in Muzenhof Leiderdorp, zoals abusievelijk in de Uit-krant van afgelopen donderdag stond, maar op zaterdag 9 februari. Henk van Ulsen speelt dan „De dood van Iwan Iljitsj" van Tolstoj. Zondag is er een concert in Muzenhof van het Crea Kamerorkest, dat werken van Mozart speelt vanaf 12.30 uur. IJswedstrijden in Rijnstreek ALKEMADE/ZOETERWOU- DE/TER AAR Er zijn zon dag diverse kortebaanwedstrij den op natuurijs in de Rijn streek. De IJsclub Alkemade organiseert zondag clubkampi oenschappen korte baan voor dames en heren vanaf 16 jaar op de landijsbaan aan De Baan in Oude Wetering. Aanvang 10.00 uur, inschrijven tussen 9.00 en 9.45 uur. De IJclub Zoeterwoude heeft een nieuwe ijspiste: een zijsloot van de Westeindsevaart. Daar is het ijs inmiddels voldoende dik en worden zondag vanaf 12.30 uur de kortebaanwed- strijden voor Zoeterwoudena- ren verreden. Inschrijven van af 12.00 uur. Schaatswedstrijden worden zondag eveneens gehouden op de landijsbaan aan de Oostka- naalweg in Ter Aar. Er wordt gereden om het kampioen schap van Ter Aar en de club kampioenschappen van de Ter Aarse IJsclub. Aan de wed strijden kan door alle leden van de Ter Aarse IJsclub wor den meegedaan. De wedstrij den beginnen om 10.00 uur. Inschrijving kan plaatsvinden tot zaterdagavond 18.00 uur op telefoonnummer 01720-30808 of op zondagochtend op de ijs baan tot 9.45 uur. Voor meer informatie: 01722-3750. Onder redactie van Ton Pieters. „Onze Sleutelstad", aldus de Leidsche Courant op vrijdag 23 jan. 1931, „is een nieuwe zaal rijker geworden, een concertzaal, een tooneelzaal, een vergaderzaal, een feest zaal, ja, men zou er misschien nog meer titels voor kunnen vinden. Café-restaurant „Zo- merlust", drie jaar geleden reeds onder de bekwame lei ding van mevr. de wed. W.Leliveld, nieuw leven in geblazen, is thans een fraaie, groote zaal rijker geworden. In den tuin ter rechterzijde van het pand is deze nieuwe zaal gebouwd, zonder dat zulks vanaf de straat eigenlijk zichtbaar was. Wij althans stonden wel wat verbaasd te lijken, toen wij daar zoo'n keurige nieuwe zaal vonden" de redactie kon haar „zaaT'-enthousiasme nauwe lijks genoegzaam uitdrukken, „waar we eigenlijk nog steeds een grooten tuin aanwezig dachten. Gisteravond is deze zaal in te genwoordigheid van een groot aantal genoodigden officieel in gebruik genomen. Zij maakte bij het binnenkomen een ietwat sprookjesachtigen indruk, hetgeen teweeg ge bracht wordt door het rood en zwart van de muren en de fraaie verlichting, welke in kostbare electrische kronen van glas in lood schuil gaat. Het geheel maakt een keuri- gen indruk, maar daarbij moet vermeld, dat de zaal nog niet geheel gereed is. Het is een ruime zaal, plaats biedend voor enkele honderden men- schen, met een keurig tooneel, achterin een ingebouwd buf fet en een uitstekend verzorg de sanitaire inrichting. De avond voor de genoodig den bood „voor elck wat wils". Daar was muziek en dans, daar waren voordrach ten -en liedjes, kortom een zeer gevarieerd programma, hoewel het ons niet in alle op zichten bevredigde, 't Was al laat, toen de feestgangers huiswaarts gingen". Uit Eindhoven: „In de Phi- lipsfabriek zijn plakkaten op gehangen met de mededeel- ing, dat de werktijd met één uur per dag verkort wordt, zoodat het werk ophoudt om vijf in plaats van om zes uur. Bij navraag bij de N.V. of deze maatregel voor de heele fabriek gold, antwoordde men dat de maatregel voor meer dere afdeelingen zou gelden. De bedoeling van deze maat regel is, om verder ontslag zooveel mogelijk tegen te gaan". Uit Waddinxveen: „Een mu ziekonderwijzer uit Arnhem kreeg ten huize van de fami lie De.G. kwestie over een aan hem geleverd muziekin strument ten bedrage van /"4,50. Als hij niet betaalde, zou hij op een flink pak slaag getracteerd worden. De vader met drie zoons en een vriend gingen hem buiten te lijf. De muziekleeraar was overigens niet van gisteren en sloeg drie zijner aanvallers te gen den grond, waarop de overigen op de vlucht gingen. De politie nam den aangeval lene en het vijftal mede naar het gemeentehuis, waar pro- ces-verbaal werd opgemaakt. Twee der aanvallers moesten zich onder doktersbehande ling stellen". „Op 2 Februari zal de bij kerk behoorende bij de paro chie van de H.H.Engelbe- waarders te Lisse en gelegen bij de Leegwater in de Haar lemmermeer, door den zeer- eerw. Deken van Noordwijk plechtig worden ingezegend „De Directie der Stedelijke Lichtfabrieken in Leiden waarschuwt de aangeslotenen tegen de schadelijke gevol gen die kunnen voortvloeien uit den aankoop van electri sche gloeilampen bij niet-ter zake kundigen. Het is haar namelijk gebleken, dat hier ter stede lampen zijn ver kocht, welke niet geschikt zijn voor de plaatselijke ge- bruiksspanning van 127 Volt. Het gevolg hiervan is, dat zul ke lampen dikwijls tot een onnoodig hoog stroomver bruik aanleiding geven en bo vendien reeds na korten tijd defect geraken". Uit de Vragenbus. „Vraag: Is het juist dat op de Universi teitskliniek te Utrecht men een nieuw gebit kan beko men. Zoo ja, waar en wanneer kan men zich daar aanmel den? Antwoord: Dit is niet juist. Alleen on- of minver mogenden kunnen aldaar een volledig nieuw gebit krijgen voor ƒ30." „Prinses Beatrice, de tante van den Engelschen koning en moeder van de koningin Actie voor de klokslag der Marekerk (links). van Spanje, heeft ten gevolge van een ongeval, dat zij in haar verblijfplaats Kensing ton Palace in Londen had, haar linker onderarm gebro ken, doordat zij in één der ka mers van haar paleis uit gleed. In October van het vo rige jaar liep de prinses, die 74 jaren is, ook reeds ten gevolge van een val in Appleby Hall op het eiland Wight een ver wonding op". tekening pr Leids stadsnieuws: „Er wordt hier ter stede aan de huizen bezorgd een blaadje van den Nieuw Malthusiaanschen Bond. 't Behoeft geen betoog, dat daarin denkbeelden wor den verkondigd, die in strijd zijn met de christelijke begin selen in flagrante strijd, al tracht men nog zoo vernuftig te suggereeren, dat dit niet zoo is. Wij willen er hier in het algemeen op wijzen, dat de Katholieken den plicht hebben, om streng toe te zien voor al wat er in hun brievenbus of onder de deur wordt binnengesmokkeld!" „Onlangs vergaderde ten hui ze van den voorzitter, den heer W.M.v.d.Appel, de buurtcommissie „Oude Vest- Oude Singel", ter bespreking van het onderwerp Mare- kerk-klok te Leiden". Alge meen was men van oordeel, dat het weder doen aangeven, door klokslag, van den tijd door genoemde kerkklok, voor de omwonenden van zeer veel belang moet worden geacht. Men besloot voor dit doel ƒ25 beschikbaar te stel len. Besloten ook werd, in overleg met het Damescomité, de buurtbewoners door teeke- ning op lijsten in de gelegen heid te stellen van hun be langstelling te doen blijken. Overtuigd als de Commissie is dat het boven omschreven doel de vervulling van lang gekoesterde wenschen tot ge volg kan hebben, verwacht zij aller medewerking door teek- ening op de aan te bieden lijsten". Uit Zoeterwoude: „De alhier en in de omgeving bij groot en klein zeer bekende Jan van Steijn, bijgenaamd Jan Pang, is vermoedelijk door de duisternis misleid te water ge raakt en verdronken. Deze zwerver heeft ongeveer 40 ja ren te Stompwijk en Zoeter woude gebivakeerd en was een plaag voor het verkeer op den weg. Vooral de automobi listen hebben veel last van Jan gehad, die steeds, zoodra hij slechts een claxon hoorde, een dreigende houding met zijn knuppel aannam. Ver moedelijk is Jan 92 jaar oud geworden. Met zekerheid valt omtrent zijn naam en ouder dom niets te zeggen, omdat hij daaromtrent steeds het diep ste stilzwijgen bewaarde". NIEUWVEEN B en W van Nieuwveen stellen de raad voor om J. Hospes tot gemeentesecretaris van Nieuwveen te benoe men. Oud-gemeentesecretaris J. Bons van Zevenhoven heeft door het unanieme B en W-besluit de concurrentiestrijd verlo- Hospes was tot 31 december gemeentesecretaris van de oude ge meente Nieuwveen. Op 1 januari is Nieuwveen samengevoegd met Zevenhoven tot de nieuwe gemeente Nieuwveen. Zowel Hospes als Bons solliciteerden naar de functie van gemeentese cretaris in de nieuwe gemeente Nieuwveen en leefden daardoor maanden in onzekerheid. Daar de raadsleden geen besluit kon den nemen, moest er een extern onderzoeksbureau aan te pas komen. Op grond van deze onderzoeksresultaten is gekozen voor Hospes. De raad neemt dinsdagavond een definitief besluit. De nieuwe gemeentesecretaris wordt dan ook beëdigd en begint de andere dag met zijn functie. Volgens burgemeester J. Huigsloot bestaat voor Bons de moge lijkheid dat hij, in verband met het bijna bereiken van de 56- jarige leeftijd, aanspraak kan maken op een regeling waarbij hij 100 procent van zijn salaris behoudt totdat hij de VUT-leeftijd bereikt. Met ingang van eind volgende week komt er een einde aan de werkzaamheden voor G. Bos in Nieuwveen. Hij vervulde vanaf 1 januari tijdelijk de functie van gemeentesecretaris. Driejaar cel geëist voor incest met 3-jarige DEN HAAG Officier van justitie mr. F. Slits heeft giste ren bij de rechtbank in Den Haag drie jaar gevangenisstraf geëist tegen de 45-jarige Hage naar R. van der B. wegens po ging tot geslachtelijke gemeen schap en het plegen van on tuchtige handelingen met zijn dochtertje gedurende een pe riode van twee jaar. Hij begon ermee toen het meisje drie jaar was. De officier achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen op grond van verkla ringen van de moeder en de grootouders van het meisje, lok de bevindingen van de psychomotorische therapeute die het meisje op haar verkla ringen en gedragingen onder zocht, vond Slits overtuigend. De conclusie van de therapeu te luidde dat het meisje niet volledig, maar waarheidsge trouw verhaal had gedaan van haar ervaringen met haar va der. Het meisje bezocht haar vader na de scheiding van haar ou ders via een bezoekregeling eens per twee weken een weekeinde. Nadat haar moe der was gebleken dat ze onrus tig en moe van de logeerweek- einden terugkwam, vroeg de moeder de kinderrechter de bezoekregeling te stoppen. Na dat die was stopgezet vertelde het meisje haar moeder en grootouders van de handelin gen van haar vader. De raadsman van de verdach te, mr. R.A. Kiek, suggereerde dat de moeder de incest had bedacht om de omgangsrege ling van de vader met dochter te beëindigen. Uitspraak 15 januari.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17