mm a£eidóc6ou/ia/rit Gemeente gaat verder met U-boehtplan voor station ALLER LEI(DS) -LJ m mi STAD OMGEVING/RTV 3 Gastouders moeten mogelijk verplicht op cursus Kinderopvang Nieuw project in Leiden voor spreiding cultuur Huiseigenaar voelt zich gedupeerd door gemeente Slimme EHBO-kit CeïcUe&xiAa/iit 991 VRIJDAG 1 FEBRUARI 1991 PAGINA 9 J| li Leidse universiteit verzamelt plastic bekers voor hergebruik LEIDEN De Leidse universiteit begint 11 fe bruari met het verzamelen van plastic bekers voor hergebruik. Dat meldt het universiteitsblad Mare. In het Witte Singel/Doelencomplex wor den 55 verzamelbakken opgehangen, waarin ie- dereen zijn of haar afval, bekers en roerstokjes, in kwijt kan. Jaarlijks worden er 1,2 miljoen plas tic bekers gebruikt op het complex. Voortaan le vert dit de universiteit geld op. Want de universi- m teit verkoopt de volle bakken terug aan de fabri- p.p.l kant van de bekers. Die laat ze onder meer ver werken tot kleerhangers, kozijnen en stoepran den. Als het project slaagt, worden ook in andere universitaire gebouwen verzamelaars voor plastic neergezet. Ook dozen voor oud papier worden op diverse plaatsen neergezet. Bakken voor klein chemisch afval stonden er al. Bodemverontreiniging in Starrenburgerpolder VOORSCHOTEN In de Starrenburgerpolder tus sen de Rouwcooplaan en de Vliet in Voorschoten is bodemverontreiniging geconstateerd. In opdracht van Erica Bouw uit Leiden, die in 1992 en 1993 op het terrein dertig woningen wil bouwen, wordt na der onderzoek uitgevoerd naar de aard en ernst van de vervuiling. Het gebied is altijd vor tuinbouw ge bruikt en staat nog vol met vervallen kassen. Be strijdingsmiddelen, slib, stadsafval ter verrijking van de grond en olie behoren volgens een ambte naar van de gemeente Voorschoten tot de vervui lers. Onderzocht wordt of de vervuiling gevolgen heeft voor de volksgezondheid. In overleg met ge meente en provincie wordt, als de onderzoeksresul taten over ongeveer vijf weken bekend is, bekeken of woningbouw nog mogelijk is en hoeveel een sa nering gaat kosten. Inbraken in Voorschoten VOORSCHOTEN Uit een flatwoning aan de Richard Wagnerlaan in Voorschoten zijn sieraden en 2500 gulden ontvreemd. De inbraak werd gistermiddag tussen één en zes uur gepleegd. Het is niet be kend hoe de inbrekers binnen kwamen. In de nacht van woensdag op donderdag is in een woning aan de Willem de Zwijgerlaan ingebroken. De inbrekers kwamen binnen via het balkon door een raam aan de achterzijde van de woning. De hele woning is doorzocht. Het is niet bekend wat er is meegenomen. Open huis voor gehandicapten bij Stichting Welzijn Leiden LEIDEN Stichting Welzijn Leiden (SWL) houdt maandag 11 februari open huis in het pand aan de Breestraat 117. Dit om de aanstelling van speciale consulent voor gehandicapten te vieren. En het gereed komen van de aanpassingen in het pand. Bart Dekkers is de nieuwe consulent voor het gehandicaptenbeleid van de SWL. Het Overleg Gehandicap tenbeleid Leiden (OGL) had vorig jaar om een consulent gevraagd. OGL wil namelijk dat een beleid wordt gevoerd gericht op de verbe tering van de positie en de leefmo- gelijkheiden van mensen met een handicap in deze samenleving. Met de consulent is hiervoor ook mens kracht beschikbaar. Het gebouw van SWL aan de Breestraat is tege lijkertijd ook aangepast voor men sen met een handicap. Drempels zijn verlaagd of waar nodig voor zien van op- en afritten. De werk kamer met vergadermogelijkheid is op de begane grond. En ook is een toilet voor mindervaliden gemaakt. Het open huis wordt van 16.30 tot 18.00 uur gehouden. N. Esman van het OGL neemt om 17.00 uur de drempels voor dit nieuwe werkter rein van de SWL symbolisch weg. IJsclub Hoogmade houdt korte baanwedstrijden HOOGMADE IJsclub Hoogmade houdt morgenmiddag clubkampioenschappen voor dames en heren. De wedstrijden op de korte baan gaan om twee uur van start. Men kan zich aanmelden op de baan of op telefoon nummer 01712-8369. Zondagmiddag worden in Hoogmade nationale korte baanwedstrij den voor heren verreden. Aanvang twee uur. Tot half twee is opgave mogelijk in café Van Goozen. Ook telefonisch aanmel den kan: 01712-8369. Maandag zijn er wed strijden voor de leerlingen van de basisscho len. Aanvang half twee. Inschrijven op de baan. Nog niet geheel duidelijk is waar wordt geschaatst. Wanneer het ijs voldoende sterk is dan gebeurt dat op de De Does. Is dit niet het geval dan wordt gereden in de polder. >rijs istr. I ONDANKS GROTE FINANCIËLE BEDENKINGEN LEIDEN De financië le haalbaarheid van het nieuwe voorstel om de verkeersafwikkling rondom het station te re gelen, is nog volstrekt onduidelijk. Deze zoge heten U-bocht variant is vrijwel zeker een stuk duurder dan het oude plan dat in een verkeers afwikkeling via de Ma- rislaan voorzag. De vraag blijft of de gemeente aan de vastgestelde vijftien miljoen kan vasthouden en er geen kostenover- schrijdingen komen. Het nieuwe plan is ontstaan als alternatief voor het plan om het verkeer bij het station richting binnenstad via de Marislaan te laten lopen. Be woners van die straat kwa men met goede argumenten waarom dit vooral milieu technisch niet kon en dus zag de gemeente zich genood zaakt een alternatief te be denken. In het nieuwe plan gaat verkeer vanaf het belas tingkantoor richting binnen stad via een tunnel langs het station. Daarna wordt het /oorbij de kruising met het Schuttersveld linksaf, nog eens linksaf langs de spoor baan en opnieuw linksaf voor het viaduct bij de Rijns- burgerweg geleid. „Andere alternatieven hadden ook uitgewerkt moeten worden", vond VVD'er G. Bakker die verder opmerkte dat vooral het autoverkeer niets dan na delen kon verwachten van de plannen. Commissieleden van Groen Links en de PvdA wezen Bakker erop dat bij het ontwikkelen van sta tionsplannen het nooit de be doeling is geweest het auto verkeer beter te laten verlo pen. Een gulden In het collegeprogramma van CDA, PvdA en Groen Links staat dat de gemeente is geen geval meer dan vijftien mil joen aan de stationsplannen mag uitgeven. De rest moet komen van de partners zoals NS en subsidies van diverse ministeries. CDA-er L. van Velzen begaf zich op gevaar lijk terrein door te zeggen dat wat hem betrof ,,'n gulden daarboven" ook best mocht. Hier werd hij met name door C. Vergeer (SP) en L. Ge- radts (PvdA) op aangevallen. Wethouder T. Van Rij (PvdA) kapte de discussie af door fijntjes op te merken dat: „De SP kennerlijk meer waarde hecht aan het colle geprogramma dan het CDA". Verder gaf Van Rij aan dat eventuele overschrijdingen kunnen worden opgevangen door de rente over het ko mende jaar van het bedrag van vijftien miljoen gulden. Op de vraag of, en hoe groot eventuele overschrijdingen zouden zijn moest Van Rij „in dit vroege stadium" het antwoord schuldig blijven. Of het nieuwe alternatief tot uitvoering komt hangt ook voor een groot deel af van NS en haar bereidwilligheid de grond langs de spoorbaan aan de gemeente te verkopen om er een U-bocht aan te leggen. Van Rij putte hoop uit het feit dat NS bij de eer ste contacten niet direct „nee" hadden gezegd. Van de prijs die NS vragen, hangt af of de gemeente met haar vijf tien miljoen wel uitkomt: „Maar het ziet er naar uit dat het binnen proporties blijft", vulde het hoofd grondzaken W. van der Hoeven hoopvol Alleen voor D66 en de VVD is het nog onduidelijk of zij tijdens de raadsvergadering van aanstaande dinsdag hun ja-woord aan de verdere ont wikkeling van het nieuwe plan zullen geven. li ï3 1 yi f i s I Het Leidse Stationsplein. LEIDEN. Gastouders worden mogelijk verplicht een cursus kinderopvang te gaan volgen. Ook wordt een experiment op kleine schaal voorbereid waarin gastouders een arbeids contract met de Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden (COKL) aangaan. Dat staat in de notitie mo dellen gastouderopvang die door het college van B en W is vastgesteld. Mensen die kinderen in eigen huis opvangen, worden gast ouders genoemd. In Leiden worden tachtig kinderen op die manier opgevangen. Dit jaar wordt het aantal plaatsen met 29 uitgebreid. Gastouders zijn aangesloten bij het gastou derbureau van het COKL. De coördinatoren daarvan bemid delen bij vraag en aanbod, zor gen voor goede afspraken en houden de opvang en betaling in de gaten. De gastouders worden betaald door de vraag- ouders. Nadeel van dit systeem is dat de controle over de kwa liteit van de opvang bij de ou ders ligt. COKL wil daaraan iets gaan veranderen. In de notitie wor den twee modellen uitge werkt. Een model wordt „gast- ouder.opvangplus" genoemd. Ouders worden verplicht een cursus kinderopvang te volgen en worden begeleid door een coördinator. Het andere model werkt met een arbeidscon tract. Vier gastouders komen in dienst van de COKL, het volgen van een cursus en be geleiding horen daar als van zelf bij. „Voordeel is ook dat je andere eisen kunt stellen, bij voorbeeld aan opleiding", legt directeur C. Driessen ter Meu- len van de COKL uit. Leiden is de tweede gemeente in Nederland die wil werken met arbeidscontracten voor gastouders. Alleen in Walche ren loopt op dit moment zo'n experiment. Ook de tarieven voor gastouderopvang worden aangepast, meer inkomensaf hankelijk gemaakt. Zodat deze opvang wat toegankelijker wordt. De kosten voor opvang bedragen nu voor iedereen vier gulden per uur per kind. Dat is duurder dan gesubsi dieerde kinderopvang in kin derdagverblijven of peuter speelzalen. (ADVERTENTIE, Ramen* Deuren Alaska Alaska. Dat is het onderwerp van een lezing die T. van der Eb Brouwersma houdt bij werkgemeenschap De Ratel. Zij doet dat zondag vanaf 10.30 uur in Het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. De zaal gaat open om 10.00 uur. Toegang 2,50inclusief kof fie. Spelletjes De Pink Puppies, jongerenaf deling van de Leidse Werk groep Homoseksualiteit, houdt op zondag een spellet jesavond. Plaats vah hande ling is het L WH-pand aan de Langegracht 65 en de aanvang is 19.30 uur. Dienst De Leidse Studenten Ekkle- sia houdt zondag een oecu menische studentendienst in de Marekerk. De bijeenkomst begint om 12.00 uur. Woens dag 6 februari wordt een vi deoavond gehouden. Die be gint om 20.00 uur aan het Ra penburg 100. Markt In Buurthuis Matilo wordt zondag een rommelmarkt ge houden. Er zijn veel spullen te koop, waarvoor kleine prijzen worden gevraagd. Ook de handwerkgroep ver koopt zelfgemaakte spullen. De markt wordt van 10.30 tot 14.30 uur gehouden aan de Zaanstraat 126. Rondleiding In het Rijksmuseum voor Volkenkunde vinden op zon dag en dinsdag 5 februari rondleidingen plaats langs de tentoonstelling „Van zilver, goud en kornalijn". Dit is een expositie over Turkmeense sieraden uit Centraal-Azië. Belangstellenden moeten zich 13.45 uur melden bij de portier van het museum. Contactmiddagen De Leidse afdeling van de landelijke zelfhulporganisatie „Ouders van een overleden kind" houdt twee contact middagen. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor ouders die een kind verloren hebben. De eerste contactmiddag heeft zaterdag plaats in de scholengemeenschap De Leidse aan de Boerhaavelaan (tegenover nummer 44). De aanvang is 14.00 uur. LEIDEN Het college van B en W wil cultuur spreiding in Leiden berei ken met het project Cultu rele educatie/Cultuur compleet. Middels een cursus van drie jaar wordt aandacht besteed aan literatuur, drama, dans, beeldende kunst, eventueel film en muziek. In steden als Heerenveen en Dordrecht draaien al dergelijke projecten. Leiden wil hier ook mee be ginnen. Per jaar kunnen drie groepen van twintig personen worden gevormd. De Leidse Volksuniversiteit K O en de Streekmuziekschool moeten gaan samenwerken om het les materiaal te ontwikkelen. Het eerste cursusjaar is chronolo gisch opgezet. En bestaat uit een overzicht van de ontwik keling van de kunst vanaf de Grieken en Romeinen tot het heden. Daar komen excursies naar bijvoorbeeld de Kunstuit leen, de Leidse Schouwburg en bibliotheek bij. In het tweede jaar vormen ex cursies de basis van de cursus. Per jaar worden zo'n acht ex cursies aangeboden met daar aan voorafgaand twee of drie lessen. Dat zijn excursies naar lokaal, regionaal en nationaal kunstaanbod. Het derde en laatste jaar is geen sprake meer van een cursus. De ex- cursisten krijgen een cultuur map met daarin informatie over het kunstaanbod in ver schillende plaatsen met ach tergrondinformatie en abonne menten zoals bijvoorbeeld een museumjaarkaart. Als de deel nemers ervoor voelen zouden ook cultuurkringen kunnen worden gevormd. De cursisten betalen voor dit project 200 gulden per jaar. De bijdrage van de gemeente zou bij twee groepen per jaar op 12.000 gul den neerkomen. Woensdag wordt het voorstel behandeld in de commissie voor cultuur. Het witte huis aan de Nieuwe Mare dat volgens de eigenaar met 40.000 gulden in waarde is ge daald. FOTO: WIM VAN NOORT FORSE WAARDE VERMINDERING DOOR KOETS-O-THEEKPLAN LEIDEN De waarde van je huis in minder dan een maand tijd met 40.000 gulden zien verminderen. Dat overkwam T. van den Eynden (33) bewoner van de Nieuwe Mare. Hij kocht zijn grachtenpand in april vorig jaar. Een maand la ter presenteerde de gemeente haar plan voor de verplaatsing van de Koets-0-theek naar het terrein achter zijn nieuwe huis. „De waarde van het pand was in een klap ge daald", aldus de Leidenaar die de gemeente verwijt informa tie voor hem te hebben achter gehouden. „Ik heb in maart bij de gemeente geïnformeerd en het bestemmingsplan opge vraagd. Natuurlijk was ik ook op de hoogte van de geruchten over de verplaatsing van de Koets. Maar Lamers van de gemeente verzekerde dat er voor mij voorlopig geen pro blemen zouden zijn. Een even tuele verplaatsing van de Koets zou nog jaren op zich la ten wachten, als het al door zou gaan", herinnert Van den Eynden. Afgaande op die in formatie kocht hij het witte pand onder aan de Marepoort- brug (zie foto). De 33-jarige Leidenaar was dan ook geschokt toen hij een maand later een uitnodiging van de gemeente in de bus kreeg om op een informatiea vond te verschijnen. Daar zou de architect D. Sikkes in op dracht van projectontwikke laar Van der Plas uit Katwijk zijn plannen voor het Ico Ati- bu/Parmentiercomplex ont vouwen. „Ik woon in een pand dat als monumentaal stadsge zicht wordt beschouwd en als dusdanig mag ik er haast niets aan verbouwen. Dan pleuren ze wel een bunker achter je huis neer", aldus de veronge lijkte bewoner. Zowel tegen het plan zelf, de politieke besluitvorming als de in zijn ogen omstreden rol van de ambtenaren heeft Van den Eynden grote bezwaren. Niet in het minst omdat de waarde van zijn huis volgens „kennis sen die het weten kunnen" met ongeveer 40.000 gulden is gedaald. Over de rol van de ambtena ren kan hij kort zijn: „Ze had den het moeten weten, of ze wisten het maar hebben het bewust verzwegen. De ambte naren zijn in dienst van de burger en niet van de project ontwikkelaar. Verder is er bij ons nooit een architect of amb tenaar komen kijken. Het plan lijkt zo van 't kadaster te zijn geplukt", aldus de verbitterde Van den Eynden. Politiek De Leidse politiek werd ver volgens nauwlettend gevolgd maar de dertiger moet eerlijk bekennen dat hij geen snars van hun houding begrepen heeft: „Tijdens een commissie vergadering in het Gulden Vlies bleek slechts één VVD'er meen ik, het plan goed te heb ben bestudeerd. Toch bleek de meerderheid in de raad tegen te zijn. Dan zie je dagen later in de krant een foto van fui vende raadsleden in de Koets en lees je weer later dat een aantal CDA'ers zonder duide lijke argumenten hun stand punt hebben gewijzigd. Is dat nou politiek?". Als de discotheek er inderdaad kpmt is de waardedaling van het pand definitief. „Het is een pand aan het water met achter een vrije tuin en uitzicht op de Molen", spreekt Van den Eyn den in makelaarstaai. „Als de Koets komt, heb ik geen vrije tuin meer en een verminderde zoninval, ook geen uitzicht meer op de Molen. Ik heb dan een discotheek achter m'n huis met een meer dan vijf meter hoge muur, meer verkeer in de nu doodlopende en rustige straat en overlast van de be zoekers op fietsen en brom mers. Kom nou, ik ben zelf ja renlang bezoeker geweest dus ik weet wat ik kan verwach ten", bekent hij eerlijk. „Kijk maar eens wat er nu al ge beurt", en hij wijst naar de flats aan de Marepoortkade: „Daar staan nu al opvallend veel woningen te koop". Sa men met een aantal andere be woners is een advocaat in de arm genomen om de plannen aan te vechten. „Als het moet gaan we door tot de kroon", besluit Van den Eyden vastbe raden. Leidse vrouw loopt bij aanrijding nekletsel op LEIDEN Een 45-jarige Leidse vrouw is gistermiddag met nekletsel overgebracht naar het Academisch Zieken huis Leiden. De vrouw wacht te voor het rode stoplicht op het Schuttersveld bij de krui sing met de Schipholweg. Een 43-jarige chauffeur uit Stap horst reed achter de vrouw. En zag te laat dat de auto stil stond. Hij klapte achterop de wagen van de Leidse. De wa gen van de Leidse raakte zwaar beschadigd aan de ach terzijde. Leidse fotograaf wint prijsvraag LEIDEN De Leidse foto graaf Reinout van Gulick is winnaar geworden van een prijsvraag van het toonaange vende foto- en video tijdschrift Focus. Van Gulick, die zich zelf als hobbyist beschouwd, kreeg de prijs van duizend gulden voor een reportage die hij vorig jaar maakte in Glas gow. De fotograaf, die geen specifieke opleiding in dit vak heeft gehad, is als ambtenaar werkzaam bij en hoffotograaf van de gemeente Leiden. Zo maakt hij kiekjes voor de af deling voorlichting, het perso neelsblad QQ en brengt hij de len van Leiden voor de direc tie ruimtelijke ordening in beeld. \VP Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Naam: Voorl: I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: J Naam: j Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9