VS-reservisten in paniek na oproep Bezoek aan het front stelt Saddam „gerust' „Terugkeer naar oude situatie uitgesloten" Israëlische klap steeds dichterbij „Gebrek aan alles" bij Franse operaties I GOLFOORLOG CeidócSoutcmt VRIJDAG 1 FEBRUARI 1991 PAGINA Schwarzkopf: oorlog kost mensenlevens WASHINGTON De commandant van Operatie Desert Storm, generaal Norman Schwarzkopf, heeft gezegd dat de eerste doden bij grondgevechten tegen Irak de Amerika nen het besef moeten bij brengen dat „ocrlog men sen doodt". In een vraaggesprek met het televisiestation CNN zei de generaal dat Amerikanen „in de euforie van de hoog ont wikkelde wapens" misschien uit het oog hadden verloren dat een oorlog mensenlevens kost. „Als dit versoberend werkt op het Amerikaanse volk, vind ik dat niet ongezond. Integendeel, ik vind het be langrijk dat het Amerikaanse volk dit beseft". Het nieuws dat Amerikaanse mariniers om het leven wa ren gekomen bij grondge vechten langs de grens met Kuwayt was voor enkele De mocratische afgevaardigden aanleiding zich af te vragen of Bush het publiek wel vol doende heeft voorbereid op de massale verliezen die zijn te verwachten als de grond oorlog eenmaal echt van start gaat. Verschillende Amerikaanse commentatoren hebben ne gatief gereageerd op de Amerikaanse verliezen. Het meest uitgesproken was de strateeg dr. Edward Lutt- wak, die meent dat de mari niers „onnodig" zijn geval len. Volgens Lesly Gelb van de New York Times is Sad dam Husayn tuk op een veldslag met de Amerikanen omdat hij daar kan scoren. Volgens Ben Schemmer en David Halberstam, twee des: kundigen inzake de oorlog iri Vietnam, arriveren nu de dagen waarin het verlies van twintig mariniers niet eens meer in het nieuws zal ko men. Noordafrikanen verlaten Italië ROME De Marokkaanse en Tunesische immigranten die op elk kruispunt de voorruiten van wachtende auto's wasten, lijken sinds kort uit het Ro meinse straatbeeld verdwenen. De veerboot die tien jaar lang honderden mensen per dag met een enkele reis van Tunis naar de Siciliaanse havenstad Trapani vervoerde, brengt mo menteel dagelijks 450 personen naar Tunesië en maar zeventig naar Italië. Het is het begin van een langzame uittocht, die het gevolg is van de oorlog te gen Irak. Veel van de circa 500.000 Noordafrikanen, van wie het merendeel illegaal in Italië verblijft, worden door de verscherpte controles van de vreemdelingenpolitie in de problemen gebracht. Zo is gis teren in Rome een verlaten fa briekscomplex ontruimd, waar bijna vijftienhonderd Afrika nen en Pakistanen een onder komen hadden gevonden. Irakezen voetballen tijdens luchtaanval KUWAYT-STAD De Iraakse solda- ten in Kuwayt staan niet allemaal te be ven van angst tijdens de luchtaanvallen, zoals de geallieerde generaals beweren. De afgelopen week heeft een aantal Iraakse soldaten de luchtaanvallen ge negeerd en een partijtje voetbal ge speeld in de woestijn om de tijd te ver drijven, zo zeggen vluchtelingen aan de Jordaanse grens. Als gevolg van de pre cisie van de geallieerde bombardemen- I ten op militaire doelen in het emiraat is het leven voor veel mensen in Kuwayt nog redelijk normaal. Een ooggetuige zei dat hij de soldaten zag voetballen terwijl de bommenwerpers boven hun hoofden vlogen. „Ze maakten zich niet druk". Saddam Husayn onttroont Hitier LONDEN De Iraakse presi dent Saddam Husayn heeft Adolf Hitler verdrongen op de ranglijst van Madam Tussaud's meest gehate persoon, zo heeft een woordvoerder van het was senbeeldenmuseum in Londen bekendgemaakt. Volgens de woordvoerder is Hitler in de laatste tien jaar slechts eenmaal van de eerste plaats op de lijst verdreven. In 1985 moest de Duitse dictator korte tijd het veld ruimen voor de Ameri kaanse president Ronald Reagan. Husayn is overigens nog niet in de collectie van het was senbeeldenmuseum opgenomen. Iran handhaaft neutraliteit TEHERAN De Iraanse minister van buitenlandse zaken, Ali Akbar Velayati, heeft in een onderhoud met de Iraakse vice-premier Saadoun Ha- madi verklaard dat de naar Iran uit geweken Iraakse vliegtuigen aan de grond zullen blijven voor de duur van de oorlog. Velayati verklaarde tijdens de gesprekken in de Iraanse hoofdstad Tehran dat Iran neutraal zal blijven in de oorlog en hij riep Saddam op zich terug te trekken uit Kuwayt. De minister verklaarde dat Iran ongelukkig was met de komst van de Iraakse vliegtuigen omdat de piloten geen toestemming voor de noodlandingen hadden aangevraagd. Konvooi Rode Kruis in Irak GENÈVE/BAGHDAD Een konvooi met medische hulpgoederen van het Rode Kruis is in Irak aangekomen. Het konvooi vrachtwa gens is met negentien ton aan medische hulp goederen vanuit Iran naar Irak gereden. In tussen wacht het Rode Kruis nog steeds op toe stemming van de Iraak se autoriteiten om geal lieerde krijgsgevange nen te mogen bezoeken. (Vervolg van de voorpagina) KHAFJI Volgens oog getuigen was de verbin dingsweg tussen Kuwayt en Khafji vanochtend nog steeds open voor Iraaks militair verkeer. De Iraakse radio meldde dat Saddam Husayn woens dagavond naar het front was afgereisd en daar tot gisteren was gebleven. Tijdens zijn bezoek had de Iraakse leider een onderhoud gehad met minister van defen sie Saadi Tumah Abbas en zich verzekerd van de juist heid van de strategie en het „groeiende moreel" van zijn troepen. Waar Saddam zich Twee Amerikaanse verken ningsteams, elk bestaande uit zes mariniers, zijn gisteren door geallieerde troepen gered na bijna twee dagen te hebben vastgezeten in de door Irak aangevallen en tijdelijk bezette Saudische grensplaats Khafji. Vice-admiraal Enrico Marti- notti is gisteren tot nieuwe marinecommandant voor de Italiaanse eenheden in de Golf benoemd. Hij volgt vice-admi raal Mario Buracchia op, die vorig week een storm van pro test veroorzaakte toen hij zei dat de geallieerden op de ef fecten van de boycot hadden moeten wachten en niet met een een militaire aanval tegen Irak hadden moeten inzetten. Om aan te geven dat Burrac- chia, die zelf om ontslag als Golfcommandant vroeg, nog steeds gewaardeerd word kreeg hij de functie van Marti notti, die hoofd operatiën wai Italië heeft vijf marineschepei p en 10 Tornado jachtbommen l werpers in de Golf. kant van Irak te kiezen. Z< zijn gisteren in de Algerijns! hoofdstad Algiers tienduizen den mensen de straat o^ w gaan om hun steun te betuigei aan de Iraakse president Sad; dam Husayn. Maar ook de regeringen vaij Egypte en Marokko, die mili tairen naar de Golf hebben stuurd voor de multinational* troepenmacht, spannen ziel naar het zich laat aanzien ir om Irak en hun eigen isla mitische onderdanen niel tegen zich het harnas te jagen B-52's ook vanaf basis in Spanje MADRID Amerikaanse B-52 bommenwer pers vertrekken van een luchtbasis in Spanje om doelen in Irak te bombarderen, zo meldde de Spaanse radio gisteravond. De grootse Ame rikaanse legervliegtuigen vliegen van de basis Moron de la Frontera in het zuiden van de provincie Sevilla. De toestellen pikken bom men op in Moron, laten die los boven doelen in de Golf en vliegen door naar een Amerikaanse basis in de Stille Oceaan. Daar nemen zij een nieuwe lading bommen aan boord en volgen dezelfde route in tegenovergestelde richting, aldus de radio. De Britse minister van defen sie, Tom King, zei gisteren dat B-52's van Lon den toestemming hebben gekregen om Britse bases te gebruiken als vertrekplaats voor mis sies tegen Irak. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON „Het is een nachtmerrie. Waar moeten mijn kinderen blijven? Als ik ze thuis laat, moet mijn man zijn baan opzeggen. Misschien kunnen ze bij mijn moe der, maar die woont in Arizona. Ik weet het niet meer. Ik ben in paniek". Aan het woord is de 25-jarige Mary Sussman in Los Angeles, moeder van tweejarige dochter Kate en vijf maanden oude zoon Martin. Daarnaast is ze een reservist van de Ameri kaanse luchtmacht, een van de velen die vorige week een brief in de bus kregen met het bevel zich tien dagen later te melden bij een luchtmachtba sis in Texas. Voor Mary Suss man werd haar angstige droom, gemobiliseerd te wor den voor de oorlog in de Golf, werkelijkheid. Sussman is een technica, die twee jaar geleden haar vrijwil lige actieve diensttijd van vier jaar erop had zitten en huis vrouw werd. In het negen pa gina's lange contract met de US Air Force staat dat ze nog vier jaar na haar dienst op roepbaar is in geval van een nationale noodsituatie. Die mogelijkheid leek niet realis tisch en was vergeten, totdat Mary afgelopen herfst hoorde van president Bush' plannen om reservisten op te roepen voor de operatie in de Golf. Ingrijpend Mary Sussman is een voor beeld van hoe diep de Golfoor log kan ingrijpen in de levens van honderdduizenden gewo ne Amerikaanse gezinnen, die zich fysiek ver verwijderd achtten van het front in de Saudische woestijn. Het is niet. zeker dat Mary naar het oor logsgebied zal worden ge stuurd. Ze zou ook kunnen worden ingezet op een basis in de VS of in Europa, ter ver vanging van naar de Golf ver trokken Amerikaanse militai ren. Maar de onzekerheid is wurgend en de consequenties voor haar gezin zijn moeilijk te overzien. „Ik hoor net op de radio dat Irak de eerste vrou welijke Amerikaanse krijgsge vangene heeft gemaakt. Ik voel me geen professioneel mi litair meer en ik ben bang, het meest nog voor mijn kinde ren", zeg ze. Mary Sussman is één van de 466.000 zogeheten Individual Ready Reserves waarover de Amerikaanse krijgsmacht kan beschikken. Zij hebben con tractueel een lagere paraatheid dan de 180.000 leden van de Selected Reserve. Een indivi dueel parate reservist krijgt geen enkele training meer en moet slechts één keer per jaar een medisch onderzoek onder gaan. Een geselecteerd reser vist daarentegen neemt in to taal dertig dagen per jaar deel aan militaire oefeningen. Alle Selected Reserves waren de afgelopen maanden al opge roepen en thans begint het Pentagon te putten uit de Indi vidual Ready Reserve. Mary Sussman was vorige week een van de 20.000 Amerikanen uit deze categorie die een aangete kende brief ontvingen. Bijna alle opgeroepenen geven gehoor aan de oproep, ver wachten niet in directe ge vechtsfuncties te worden inge zet en hopen dat hun burger- baan er' nog zal zijn als ze te rugkomen. Particuliere werk gevers zijn, tenzij individueel anders is afgesproken, niet verplicht een weggeroepen re- servist opnieuw in dienst te nemen. Sommigen reservisten verzet ten zich. Voor hen komt de mobilisatie nog veel ongelege ner dan voor anderen. Een an dere opgeroepen jonge moe der, Sara Waters in Tennessee, weet evenmin waar ze haar tweejarige dochtertje moet la ten, temeer daar haar echtge noot reeds dient in de Golf. Contract is echter contract en ze heeft bij een lokale rechter niet meer gedaan gekregen dan twee weken uitstel van haar verplichting zich te mel den. „Ik ben alleen "bereid tot een militaire functie waarin ik mijn dochter kan meenemen. Zij verdient beter dan allebei haar ouders te moeten mis sen", heeft ze de rechter ver teld. Mary Sussman overweegt de hulp in te roepen van een van de Amerikaanse organisaties voor dienstweigeraars. Die kunnen de hulpzoekers echter (Van onze corrrespondent Bob van Huët) PARIJS Franse soldaten klagen steen en been over de gebrekkige organisatie aan het front. Het naar Saudi-Arabië verscheepte krijgsmaterieel voor een deel ongeschikt of defect zijn. Een chronisch tekort aan re serve-onderdelen houdt Fran se helikopters aan de grond, terwijl de grondtroepen nau welijks weten- wat er gaande is. „Pas een dag na het uitbre ken van de oorlog werdén we daarover door de kapitein ge ïnformeerd", aldus een soldaat in een gecensureerde reporta ge van het Franse televisienet TF1. Om op de hoogte te blij ven kopen de militairen mas saal korte golfradio's. Het aan het thuisfront gehoor de gemor van de militairen klopt niet helemaal met de of ficiële en geoliede beelden van de Franse legervoorlichtings- dienst Sirpa. Daarin lijken de Gazelle-helikopters permanent in de lucht en sleutelen de me caniciens alsof ze een over schot aan reservemateriaal moeten wegwerken. Volgens n iet-officiële reportai ges van de krant Le Figaro eij de tv-zender La Cinq verloop! de werkelijkheid wat stroever Gebrek aan onderhoudsperso neel en vooral reservestukker maken dat de raketcapacitei van de zestig Gazelles is gehal veerd. Voor het oog van de ca mera beklaagde een gefrui streerde korporaal zich ovej een „gebrek aan alles". Meteer Dn na de uitzending werd de di recteur van het tv-net op he: matje geroepen bij premie) En< Rocard. De verslaggever di< Ital de reportage had gemaaki sim kreeg bureauwerk in Parijs bev terwijl de uit' de school klap pende korporaal veertig dager arrest zou hebben gekregen. Het moreel van de Franse sol daten is niet zo goed als de Sir pa wil doen geloven. „We heb' ben hier niets te zoeken", ver op klaarde een soldaat deze weel ~f op TF1. Een ander voegde ej aan toe dat de Fransen di<Be. voor de oorlog zijn, die zel|koi maar moeten uitvechten. Weimi< nig deugde er verder van d<wo sanitaire voorzieningen. SlechU eten en geen water om te dou-t)il< chen waren algemene klach<avC ten. sch ker E Britse verslaggever per abuis gemarteld "ve AMMAN De Britse journalist Bruce Cheeseman, die sinds he Q/ begin van de Golfoorlog in Baghdad werd vermist, is „pe abuis" gemarteld door Iraakse soldaten. Cheeseman heeft da gezegd na aankomst in Jordanië. Cheeseman verliet kort na he; begin van de geallieerde luchtaanval op 17 januari zijn hotelka mer in Baghdad maar werd spoedig opgepakt door Iraakse solj daten. Zij hielden hem voor een neergekomen Amerikaanse pij loot en brachten hem over naar het hoofdkwartier van di Iraakse luchtmacht. De Brit zat vervolgens steeds op verschil lende plaatsen vast voor ondervraging. Cheeseman: „Elke kee als ik mijn hoofd probeerde op te heffen, kreeg ik harde slagei in mijn nek. Ik herhaalde maar steeds dat zij mijn hotel of he ministerie van informatie moesten bellen om erachter te komei dat ik geen Amerikaanse piloot was". Cheeseman zat tussen de ondervragingen door halfnaakt en zon der deken in een cel. Het menu bestond elke dag uit een kon havermout. „Een van de bewakers vertelde mij dat ik in dezelf de cel zat als Farzad Bazoft". De Britse journalist Bazoft werd ii maart in Irak geëxecuteerd op beschuldiging van spionage. Nl vier dagen werd Cheeseman vrijgelaten toen het Iraakse minis terie van informatie zijn ware identiteit had achterhaald. alleen adviseren bij de lege- rautoriteiten begrip te vragen voor de individuele situatie en daarmee rekening te houden bij de toewijzing van functie en locatie. Het vrijwillig gete kende contract laat immers nooit aan duidelijkheid te wensen over. „Toch is het niet helemaal eer lijk", zegt in Washington de 23-jarige automonteur Nat Schwartz, die slechts twee jaar vrijwillig heeft gediend, maar gedurende zes daaropvolgende jaren mobilisabel is. „In je laatste jaar highschool komt er zo'n prachtig in uniform gesto ken man vertellen dat hét le ger een goedbetaalde baan en een hoogwaardige opleiding biedt. Over de kleine letters in het contract praat hij niet. Ik heb vier jaar geleden gete kend, ben al weer anderhalf jaar uit.dienst maar moet me morgen in Alabama melden bij mijn legeronderdeel". BRITSE PREMIER JOHN MAJOR: LONDEN Een terug keer naar de status quo van voor de oorlog is uit gesloten, zó zegt de Britse premier John Major in zijn eerste krante-inter- view sinds het begin van de Golfoorlog. Hoewel de .landen in het ge bied garanties zullen eisen wat betreft hun territoriale integri teit, gelooft Major niet dat er een westers leger in het Golf- gebied zou moeten blijven. Eingeland verwacht wel de pa trouilles ter zee en in de lucht in het gebied te zullen voort zetten wanneer de oorlog is af gelopen. Het antwoord op de vraag of de geallieerde doel stellingen veranderen en voor zien in meer actie in Irak wanneer Saddams troepen zich uit Kuwayt hebben terug getrokken, is ontkennend noch bevestigend. „We zullen de situatie tegen die tijd afwe gen tegen de resoluties van de Veiligheidsraad", aldus Major. Major voorziet geen staakt- het-vuren na de gezamenlijke verklaring dinsdag jongstleden van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker, en zijn Sovjetcollega Aleksandr BessmertnyCh. Zij hebben volgens de premier slechts de voorwaarden die de resoluties van de Veiligheids raad ondersteunen opnieuw geformuleerd. De verklaring was niets nieuws. Major ont kende dat het een poging was om Saddam Husayn de kans te geven het als een nieuw initia tief te presenteren. Major benadrukt dat hij niet voor politieke truukjes op kor te termijn opteert. Hij speelt op de lange termijn om de concurrentiepositie van Enge land te verbeteren. „Een alge meen buitenlands beleid is een doel op lange termijn en is, voor zover het bereikt kan worden, zeker wenselijk. Maar Europa moet eerst leren lopen voor het kan rennen". Het is voor Major uitgesloten dat de Europese Gemeenschap een bevoegdheid ontwikkelt op de fensiegebied. ROBIN OAKLEY (c)The Times M vi Ji C( d< w to sii m al Jongste Scot D( gis De Royal Scots vormen een trots en roemrijk regiment en na tuurlijk ontbreken ook zij niet in het Golfgebied. De jongste Sco <ja is soldaat Vincent Stott, die met zijn 17 jaar en babyface no| „e niet veel indruk op de vijand lijkt te kunnen maken. fr( FOTO: Al de (Van onze correspondente Willy Werkman) TEL AVIV Na de acht ste Iraakse raketaanval op Israël, gisteravond, is de kans op een Israëlische militaire reactie groter dan ooit. Ook al vielen er dit keer geen slachtoffers en was de schade mini maal, de Israëlische pre mier Shamir maakt zich steeds meer zorgen over het feit dat zijn volk bijna elke nacht de afgezegelde kamers of de schuilkel ders in moet. De Israëlische politiek van te rughoudendheid wordt tot nu toe ingegeven door een aantal factoren. Behalve de druk van Washington is dat ook de we tenschap, dat het land met elke Scud-aanval aan westerse sympathie wint, en natuurlijk de vrees voor emotionele reac ties vanuit de Arabische we reld op een aanval op Irak, die een rechtstreekse Israëlisch- Arabische oorlog zouden-kun nen uitlokken. In Israël gaan de laatste dagen stemmen op die aandringen op een spoedig en vooral origi neel militair ingrijpen. De be kende militaire commentator van het middagblad Yediot Acharonot, Ron Ben Ishai, merkte enkele dagen geleden op dat het gevaar van een che mische aanval op Israël te dicht bij is. Zijn innige contac ten met hoge officieren klon ken in zijn artikel door: de druk van het leger wordt steeds groter. „Er kan een situatie komen", schreef Zeev Shiff, de com mentator van het serieuze och tendblad Haaretz, „waarbij Is raël geen andere keuze heeft dan toe te geven aan de nei ging de Iraakse dreiging uit te schakelen, zelfs als dat bete kent dat daarmee Jordanië in de oorlog betrokken kan wor den. Dat gevaar zou vermeden kunnen worden door alterna tieve routes voor de lucht macht te kiezen. Wellicht wordt Syrië bedoeld, dat vol gens sommige berichten Israël indirect zou hebben laten we ten niet al te veel lawaai te zullen maken als de Israëli sche bommenwerpers op weg naar Irak over Syrië vliegen. Sneeuw en mist verzwaren het werk van deze Israëlische patrouille in het berggebied bij de Syri sche grens. FOTO: EPA

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4