-De Visser wil niet meer in partijbestuur PvdA De waanzinnige oorlog VVD vangt bot met vragen over Pronk kC\ «KL tJeugd- VN proberen Golf oorlog met diplomatiek overleg op te lossen Fregat begeleidt ook koopvaardijschepen erste Hawks vanavond d gereed in Turkije De reactie van mijn kinderen (7 en 9 jaar) op de Golfoorlog loog er niet om. Ik schrok er van. Primair reagerend trok ken zij de simpele scheiding tussen goed en kwaad. Goed zijn wij, kwaad is Saddam Hu- sayn. En hoezeer dat laatste ook waar is, de vanzelfspre kendheid waarmee bijvoor beeld op scholen over de oor log wordt gesproken, is ver bijsterend. Voor de kinderen wordt oor log een fenomeen dat erbij hoort, hoezeer ze ook vóór de oorlog hoopten dat het zover niet zou komen. De angst viel met grote regelmaat van hun gezichten te lezen. Nu over komt het hen. Zonder dat ze ook maar op wat voor manier kunnen overzien of zoiets voorkomen kon worden, zon der een beeld te hebben van wat zich precies afspeelt en wat de gevolgen zijn. Hoe wel..., ze stellen me bijna da gelijks de vraag: „Denk je dat het een derde wereldoorlog wordt?" Waanzinnig Ik wil hier uiteenzetten waar om ik vind dat de Golfoorlog een waanzinnige oorlog is. 1. Het doel (de terugtrekking van Irak uit Kuwayt) en het middel (de oorlog) zijn niet met elkaar in overeenstem ming. Natuurlijk moet Sad dam terug in zijn eigen hok. Maar hadden we om dat doel te bereiken niet juist de eco nomische boycot en de politie ke en diplomatieke druk maximaal moeten opvoeren? De handelsboycot begon juist effect te sorteren, meldden de Verenigde Naties. Nu de strijdbijl tussen Oost en West is begraven, moet een eensge zinde volkerengemeenschap toch één enkel land op de knieën kunnen krijgen? Als dat niet meer lukt moet je je eens afvragen wat voor conse quenties dat heeft voor toe komstige regionale conflicten of schendingen van de inter nationale rechtsorde. En is het niet hypocriet nu een oorlog als middel te han teren waar dat in andere ge vallen niet gebeurt? Denk aan de uitvoering van VN-resolu- tie 242 over de terugtrekking van Israël uit de bezette ge bieden en ook aan de inval van de Sovjetunie in Afgha nistan of van de Verenigde Staten in Panama. Toen was het toch ook niet binnen vijf maanden oorlog? 4 Wapenleveranties 2. Het overbewapende Irak heeft zijn militaire positie vol ledig te danken aan de Sovjet unie en het Westen. Iraks huidige tegenstanders waren tot voor kort zijn beste wa penleveranciers. De Duitsers leverden chemische produc VAN DE PARTIJ ten, de Fransen Mirages en Exocet-raketten, de Britten bouwden Saddams veilige bunkers, de Sovjets leverden de Sam-raketten (die werden omgebouwd tot de gevreesde Scuds) en Nederland verkocht nachtzichtkijkers voor de Iraakse tanks. De geallieerden bestrijden nu grotendeels hun eigen wapens, niet snel en clean zoals Bush voorspelde, maar hevig en langdurig. Het lijkt een maandenlang durend bloedig conflict te worden. 3. Naast al het menselijk leed en de menselijke drama's aan beide kanten wordt de oorlog ook een ecologische ramp, zo het dat niet al is. Olievelden zijn in brand gestoken. Dit soort langdurige branden kunnen op den duur leiden tot klimaatverandering en tot vernietiging van graan- en rijstoogsten in omringende landen, waardoor er weer en regio met voedselproblemen ontstaat. En dan drijft er bo vendien nu al meer dan een miljard liter olie in de Perzi sche Golf. Beide partijen was sen hun handen in onschuld, maar intussen dreigt het hele ecosysteem van de Golf door deze grootste milieuramp in de geschiedenis te worden vernietigd. Ook dat is een on derdeel van de moderne high tech-oorlog. 4. Deze oorlog draagt niets bij aan een noodzakelijk proces van vreedzame initiatieven die moeten leiden tot stabiele verhoudingen in het Midden- Oosten. Oorlog verscherpt alle bestaande tegenstellingen. Een gewapend conflict moge voor de korte termijn aan trekkelijk zijn (voor sommi gen althans) maar voor de lange termijn is het desa streus. Het wordt allemaal nog erger als Israël bij de oor log betrokken raakt. Geluk kig is het nog niet zo ver en Israël verdient het dan ook geprezen te worden voor haar terughoudendheid. Toch lij ken door deze oorlog de hoog nodige oplossingen voor het Palestijnse en Kurdische vraagstuk verder weg dan ooit. Machteloos Tenslotte nog dit. Ook Neder land is nu betrokken bij de oorlog. Voor het eerst maak ik dit mee en ik moest er in de Tweede Kamer nog over beslissen ook. Alleen de frac tie van Groen Links was in haar geheel tegen en kreeg slechts de steun van een PvdA'er en een D66'er. De parlementaire verhoudingen waren weer geen weerspiege ling van de maatschappelijke verhoudingen. Er knapt op zo'n moment iets: je hebt in vloed maar je bent machte loos. Ik ging dan ook naar huis met een onbeschrijflijk gevoel van onbehagen. Ik werk in een bedrijf dat heeft besloten mee te doen aan een oorlog. Ook dat is politiek. Ik was blij toen de eerste tien duizend mensen in Nederland de straat opgingen, tegen de oorlog en vóór een boycot. Op veel plaatsen in de wereld wordt er nog veel massaler gedemonstreerd. „Geen bloed, voor olie", is de internationale leuze. Het lijkt een cliché, het lijkt ongenuanceerd, maar wees eens eerliik: zou een Ku wayt zonder olie óók tot een oorlog hebben geleid? (Paul RosenmöUer is Tweede- Kamerlid voor Groen Links) GOLFOORLOG EeidócSouocmt vrijdag i februari 1991 pagina 3 ~~DEN HAAG „Jonge hersens be denken soms dingen die oudere niet meer kunnen bedenken". Met die uitspraak geeft de Amerikaanse scholier Derrick Rhodes aan dat jongeren creatiever kunnen zijn in be- net bedenken van een oplossing ng voor de oorlog in de Golf dan dege- a_ nen die het in werkelijkheid "moeten doen. an Rhodes is een van de circa twee- in duizend scholieren in de leeftijd die van 15 tot 18 jaar die deze week in Ier Den Haag zijn om de Verenigde r0_ Naties na te spelen in het Congres gebouw. Natuurlijk speelt de Golf oorlog een belangrijke rol in de dis- pussies. Ondanks de creativiteit ge- di- looft Rhodes dat er geen oplossing tot stand komt waar alle landen zich morgen bij de afsluitende Al gemene Vergadering in kunnen vinden. De conferentie is een model van de VN. Er zijn commissies voor onder werpen als het milieu, vluchtelin gen, ontwapening, kinderen en mensenrechten. Daarnaast komt de Veiligheidsraad bijeen voor acute problemen. Groot verschil met de 'echte' VN is dat elk land wordt vertegenwoor digd door een ander land. Zo repre senteert een school uit Venezuela de VS en verdedigt een internatio nale school uit Groot-Brittannië de standpunten van Irak. toren (de American school of The Hague, de Deutsche Schule en de British school) altijd een crisis in op de slotdag om de discussies te ver levendigen. Maar dat is deze keer niet nodig, want buiten woedt de Golfoorlog. „Irak moet zich onvoorwaardelijk terugtrekken uit Kuwayt om de soevereiniteit daar te kunnen her stellen", zegt de Venezolaan Lau rent Roccia namens Amerika. Roc- cia denkt dat de VS vandaag over eenstemming kunnen bereiken met Irak over beëindiging van de oor log. Als een echte diplomaat wil hij niet prijsgeven welke middelen hij daarvoor denkt in te zetten. De scholieren nemen hun opdrach ten zeer serieus. In de wandelgan gen doen gedelegeerden verwoede pogingen medestanders te krijgen. Velen van hen zijn kinderen van diplomaten of zakenlieden en zijn afkomstig van scholen waar ver schillende nationaliteiten bij elkaar zitten. De leerlingen van interna tionale scholen spreken nagenoeg vloeiend Engels en hebben zich maandenlang intensief voorbereid op deze bijeenkomst. Rembrandt - school Koert Breebaart van de Rembrandt scholengemeenschap in Leiden moet erg wennen, zegt hij zelf. „Wij hebben het veel meer als een lolletje opgevat". Ondanks de oefe ningen in discussies in het Engels, ervaart hij toch een achterstand ten opzichte van de internationale scholen. „Je kunt je niet zo goed verstaanbaar maken". Het Rembrandt vertegenwoordigt Nederland als uitzondering op de regel dat elk land door een ander land wordt vertegenwoordigd. Ne derland heeft drugsgebruik tot een belangrijk onderwerp in de sociaal- economische commissie gemaakt. Maar Irak probeert het gesprek als maar op de Golfoorlog te brengen, vertelt Breebaart. Hoe kan Irak nu praten over drugsgebruik in een orgaan dat heeft opgeroepen tot oorlog tegen Irak, zo vraagt Ameen Ali zich af. Hij zit op een internationale school in Engeland en vertegenwoordigt Irak. Toen een resolutie over geor ganiseerde misdaad ter sprake kwam in de discussie over drugs probeerde Ali die te herleiden tot de oorlog. „De geallieerde aanval op Irak is ook georganiseerde mis daad", wilde hij aanvullen, maar hij kreeg de kans niet. Het is de 23e keer dat scholieren in Den Haag de VN naspelen. Onge veer de helft van de deelnemers is Amerikaans, leerlingen uit ontwik kelingslanden zijn nagenoeg afwe zig. Onder de Nederlandse deelne mers zijn verder leerlingen van on der meer het Gymnasium Haga- num, het eerste VCL, het Neder lands Lyceum en het Maerlant ly ceum in Den Haag en leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Tweehonderd scholie ren, vooral uit de VS, hebben zich op het laatste moment teruggetrok ken uit angst voor aanslagen. De organisatoren zijn er trots op dat de bijeenkomst toch door is gegaan ondanks de internationale span ning. Wel zijn uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen. Alle scholieren is gevraagd zich onop vallend te gedragen, geen Pale stijnse hoofddoeken te dragen, niet dronken te worden en sommige kroegen te vermijden. „Vermijd ook McDonalds", staat onderaan. DEN HAAG De geest van minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king waarde gisteren door de Tweede Kamer. Woorden die Pronk niet eens had uitgesproken maar „slechts" op papier had gezet, waren de aanleiding voor een felle aanval van VVD-woord- voerder Weisglas tijdens het overleg over de Golfoorlog met de ministers Van den Broek van buitenlandse zaken en Ter Beek van defensie. Pronk, over wie het gerucht gaat dat hij heeft overwogen af te treden toen het kabinet besloot daadwerkelijk de fre gatten de- strijd in te sturen, had in het weekeinde laten weten grote twijfels te hebben over de juistheid van de Golf oorlog en de Nederlandse deel name daaraan. Hij zou een rede in Meppel uitspreken, maar was door kabinetsberaad verhinderd; wel werd zijn ver haal op papier verspreid. Pronk vroeg zich af of het wel verstandig was zo'n enorme militaire macht in de Golf op te bouwen. Het Westen zou bo vendien nooit serieus naar de mening van de Palestijnen hebben geluisterd. „Deze opmerkingen zijn onbe grijpelijk en onacceptabel", al dus Weisglas. „Pronk heeft de geloofwaardigheid van Neder land tegenover de geallieerden maar ook tegenover Irak op het spel gezet. Daar heb ik buitengewoon grote bezwaren tegen". Weisglas' onvrede smoorde echter in een opvallende eens gezindheid tussen CDA en PvdA. „Weisglas spreekt har de woorden", aldus CDA-zegs- man Van Weezel. „Het is overdreven om te stellen dat onze geloofwaardigheid in ge vaar komt. Hiermee doen we Pronk te veel eer aan. Het be leid van het kabinet is goed, bijgeluiden nemen we niet al te zwaar". Wel vond Van Weezel dat Pronk zich te na drukkelijk achter de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO had opgesteld. Pronks partijgenoot Melkert, woordvoerder van de PvdA, voegde daar aan toe: „Pronk heeft gewichtige vraagstukken aangesneden. Het stellen van die vragen is buitengewoon belangrijk. Maar hij heeft zich achter het kabinetsbeleid ge schaard". Minister Van den Broek, net terug uit de Verenigde Staten waar hij onder meer een ont moeting had met president Bush, hoopte dat Pronks woorden geen misverstand zouden veroorzaken: „Name lijk de gedachte dat het kabi net zichzelf niet alle vragen heeft gesteld We hebben echt alles meegewogen. Voor elke minister is het een zware af weging geweest. Het is geen schande als je jezelf steeds af vraagt of je op de juiste weg zit. Geen enkele minister heeft bezwaar aangetekend tegen het beleid dat we nu voeren". Afdoende In een brief die Van den Broek aan de Kamer over zijn bezoek aan de VS heeft ge schreven, stelt de minister dat de Amerikaanse regering meent dat de militaire opera ties in de Golf alleen maar kunnen worden beëindigd, niet wanneer Kuwayt is be vrijd, maar als de doelstelling van de bevrijding van Kuwayt „afdoende is verzekerd". De minister gaat niet verder in op de discussie die met name in Engeland op gang komt over de doelen die de Amerikanen en hun bondgenoten met de oorlog willen bereiken. De re solutie van de Veiligheidsraad die in de praktijk gebruik van geweld tegen Irak rechtvaar digt spreekt niet alleen over terugtrekking van de Iraakse troepen en het herstel van het wettig gezag, maar ook over veiligheid en stabiliteit in de regio. Dit wordt door sommi gen uitgelegd als een implicie te erkenning dat ook de ver nietiging van het militair po tentieel van Irak gerechtvaar digd is. Uit Van den Broeks brief blijkt voorts dat Nederland met Israël overlegt over de manier waarop humanitaire hulp kan worden verleend. (Van onze parlementaire redactie) lJ.k ROTTERDAM Het tie Tweede-Kamerlid Piet de Visser wil geen vice-voor- )ll_ :itter meer worden van de itepvdA. Hij heeft zijn kan- voor die functie ngetrokken, nadat som- in zijn partij had- ®"ien beweerd dat zijn dis- sidente gedrag in de Kwestie van de Golfcrisis ïlleen bedoeld was om in- neer stemmen te trekken, I ,Ik heb geen woorden voor dit 6 soort aantijgingen. Ik heb mij teruggetrokken, omdat ik zelfs de schijn wil vermijden dat ik via deze kwestie in het bestuur probeerde te komen", aldus De Visser gisteren in zijn huis in Rotterdam. Hij is ook niet meer van plan het vandaag in Amsterdam begonnen twee daagse PvdA-congres te bezoe ken. „Ik wil dat daar gepraat wordt over de punten op de agenda en niet over de affaire Thijs Wöltgens-Piet de Vis ser". De Rotterdammer hoopt uiteraard wel op ruime steun voor zijn anti-oorlogshouding. Hoewel De Visser zijn werk zaamheden als kamerlid zelf heeft opgeschort, is hij (nog) niet van zins de- fractie voor goed te verlaten. Daarvoor heeft hij naar zijn zeggen te veel steun en adhesiebetuigin gen gekregen uit het land. Als Wöltgens bereid is de zaak met hem „als grote mensen" uit te praten en daarbij begrip toont voor zijn standpunten, zal De Visser zijn gezicht weer in Den Haag laten zien. „Maar ik ben niet van plan terug te ke ren naar de fractie als een soort melaatse. Dan is het af gelopen. Dan hoeft het voor mij niet meer". De Visser ont kent overigens dat hij de inte griteit van fractievoorzitter Wöltgens in twijfel heeft wil len trekken. Het PvdA-gewest Rotterdam heeft zich inmiddels opgewor pen als bemiddelaar in het conflict. Zoals het er nu naar uitziet zal er volgende week een gesprek tussen De Visser en Wöltgens plaats hebben. Vermoedelijk daarna zal het kamerlid besluiten of hij lid van de fractie blijft. De afloop van het PvdA-congres is één van de aspecten die hij zal meewegen. Pagina 7: Moor: „De PvdA is in paniek!" A/B PHILIPS VAN ALMONDE Het Nederlandse fregat Philips van Almonde is de komende weken' niet alleen be schikbaar voor het escorteren van bevoorradingsschepen van de multi-nationale oorlogsvloot maar kan ook worden inge zet bij het begeleiden van koopvaardijschepen naar bij voor beeld Saudi-Arabië. De commandant van de Nederlandse taakgroep in de Golf, Pieter Kok, heeft het fregat daarvoor aan het Amerikaanse opperbevel ter beschikking gesteld. Kok heeft daarover rug gespraak gehouden met vice-admiraal Haver Droeze in Den Helder omdat dergelijke escortes zich waarschijnlijk ten noorden van de 27,30 NB zullen uitstrekken. Eerder maakte Kok al bekend dat de drie Nederlandse schepen komende weken kans lopen dichter in de buurt van Kuwayt te moeten opereren in verband met een roulatieschema ten behoeve van onderhoud en reparatie van schepen van de multi-natio nale vloot in de Golf. Nieuwe kameel Met behulp van een hijskraan takelt een Arabier een kameel in zijn auto, die hij net op de markt in Al Hassa heeft gekocht. De handel in Al Hassa, dat ligt op circa 100 km ten zuidwesten van Dharan, heeft tot nu toe weinig hinder ondervonden van de oorlog. Gewest Zuid- Holland steunt PvdA-fractie AMSTERDAM De PvdA- gewesten Zuid-Holland, Gel derland en Amsterdam onder steunen een resolutie voor het PvdA-congres van vandaag en morgen, waarin globale steun wordt uitgesproken voor de lijn die de fractie in de Twee de Kamer tot nu heeft gevolgd bij de Golfoorlog. Ruimte voor verdere betrokkenheid in de oorlog blijft volgens de resolu tie aanwezig, maar tot dergelij ke stappen mag alleen worden besloten na zorgvuldige poli tieke afweging. Overigens zal het congres door vredesactis- ten worden benut om juist hun misnoegen over de PvdA-lijn kenbaar te maken. Morgen ochtend houdt een nog onbe kend aantal van hen een 'die- in', voor de ingang van de RAI, waar de partij congres- seert. De activisten roepen ie dereen op „voor lijk te gaan liggen", zodat de PvdA-gedele- geerden „over lijken moeten lopen" om het gebouw binnen te komen. EN HAAG Het eerste Jederlandse Hawk-squa- Iron dat naar het zuidoos- van Turkije is ver rokken, is vanavond al perationeel. inds gisteren is de verzending an de nieuwe Nederlandse ijdrage in volle gang. De ver- inding van het tweede squa- fon werd gisteren op het laat- e moment opgeschort, omdat og geen geschikte locatie was evonden. De bemanning van e squadrons wordt om de vee maanden afgelost, loogstwaarschijnlijk worden e Hawks geïntegreerd in de }eds aanwezige Nederlandse iatriot-systemen. Dat heeft de porkeur van het kabinet, laar het is ook denkbaar dat B Hawk-squadrons zelfstan- ig gaan opereren. Het toevoe- »n van Hawks aan de al ge- laatste Patriots maakt de Ichtverdediging aan de Turk- grens met Irak effectiever. >e meeste militairen reageer- Bn gisteren vrij lakoniek op m uitzending naar Turkije. hadden er rekening mee ïhouden dat ze zouden wor- Bn ingezet. Een paar militairen gaan voor vertrek naar Turkije nog even snel naar de kapper, zodat hun gasmasker straks goed past. FOTO'S: ANP Vredesactivisten weg uit Irak DEN HAAG De naar schatting ruim tachtig in het internatio nale vredeskamp op de grens tussen Irak en Saudi-Arabië over gebleven activisten hebben deze plek gisteren verlaten. Ze zijn naar de Jordaanse hoofdstad Amman gebracht. Tot de activisten behoren vermoedelijk ook vier Nederlanders, onder wie de anti-militaristen Kees Koning en Gerrit van der Ent. Waarom de activisten Irak hebben verlaten en wanneer zij toe stemming kregen voor de uitreis, is niet bekend. Kamerlid Piet de Visser zal vermoedelijk volgende week een beslissing over zijn positie nemen. FOTO: DIJKSTRA In Blomberg (Duitsland) maakt een luchtmacht militair de Hawks in containers verzendklaar.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3