ovjet-patrouilles werken sonder pantservoertuigen Regering Colombia komt tegemoet aan eis drugsbaronnen Terstond ophouden met geweld Uitstel top krachtig signaal aan Gorbatsjov President Somalia belooft verkiezingen iUITENLAND £cidóc Sornont )ode bij overval )p Artsen ander Grenzen [en HAAG Een nog onbeken- fe groep heeft in Centraal-Angola m medische post van de hulpor- jnisatie Artsen zonder Grenzen fczG) overvallen en verwoest. Bij aanval is een dode gevallen, e hulppost, gevestigd in Cunje in >t midden van Angola, was dui- blijk herkenbaar gemaakt met Jen vlag en stickers van AzG. De julporganisatie roept de strijden- je partijen in het gebied op de neutraliteit van plaatsen waar hedische activiteiten worden ver- fat te respecteren. BOGOTA De Colom biaanse regering heeft het vredesaanbod aan de drugsbaronnen uit gebreid. Niet langer geldt het aanbod van de regering tot niet-uitle- vering aan de VS voor misdaden gepleegd voor 5 september 1990, maar vormt de dag van vrij willige aanmelding de scheidslijn. Hiermee komt de regering-Gavi- ria tegemoet aan het'be- langrijste bezwaar van de drugsbaronnen. In september bood presi dent Cesar Gaviria de drugsleiders lagere straffen en immuniteit voor uitleve ring aan de Verenigde Sta ten aan, in ruil voor vrijwil lige overgave en een beken tenis. Pablo Escobar en de zijnen waren echter bang dat ze alsnog zouden wor den uitgeleverd op grond van na 5 september ge pleegde misdaden. Gisteren sloot het maoïsti sche Volksbevrijdingsleger vrede met de regering. Het is de derde guerrilla-organi satie in een jaar die heeft besloten de wapens neer te leggen. De twee grootste guerrillagroepen de Revolu tionaire Strijdkrachten en het pro-Cubaanse Nationaal Bevrijdingsleger zijn echter bezig hun bloedigste offen sief in 30 jaar uit te voeren. Het Volksbevrijdingsleger, dat 2.000 leden heeft, is met de regering overeengeko men de wapens neer te leg gen in ruil voor amnestie. De groep twee zetels krijgt in een assemblee die in fe bruari de Colombiaanse grondwet gaat herschrijven. Zaterdag gooide de Revolu tionaire Arbeiderspartij haar wapens in de Caribi sche Zee en in maart vorig jaar sloot de Beweging van de 19e April (M-19) vrede met de regering. De groep is" sindsdien uitgegroeid tot de op twee na grootste politie ke partij in het land. De M- 19 heeft gisteren verklaard dat het zwaard van Simon Bolivar, de beroemde 19e eeuwse Zuidamerikaanse vrijheidstrijder, nog deze week aan het Bolivar-mu- seum in Bogota zal worden teruggeven. Het wapen van werd in 1974 uit het mu seum in de Colombiaanse hoofdstad gestolen. Ook na dat M-19 in maart 1990 de wapens neerlegde en offi cieel de politieke arena bin nenstapte bleef het wapen van Bolivar lange tijd on vindbaar. Het wapen zou morgenmiddag klokslag twaalf uur in et meuseum terugkeren. WOENSDAG 30 JANUARI 1991 PAGINA 7 (Vervolg van de voorpagina) ilOSKOU Gorbatsjov iep gisteren een commis- ie in het leven die de uit- oering moet coördineren jm alle uitvoerende licha- hen onder direct presi dentieel bestuur te plaat- en. De commissie wordt oorgezeten door Joeri Jolik, de voorzitter van een parlementaire com- nissie inzake wetshand having en bestrijding van 1de misdaad. I \vee hooggeplaatste militaire unctionarissen, onder wie ge- neraal-majoor Viktor Soloma tin, maakten gisteren bekend dat de beoogde patrouilles geen gebruik zullen maken van pantserwagens en dat de 15 republieken mede kunnen bepalen hoe ze worden inge zet. Minister van binnenlandse zaken Boris Pugo en zijn colle ga Dmitri Jazov hadden al op 29 december besloten de geza menlijke patrouilles van leger en politie in te stellen, maar het besluit werd pas afgelopen vrijdag openbaar gemaakt. Met de instelling van de presi dentiele commissie die de uit voering van het wettelijk ge zag moet coördineren lijkt Gorbatsjov zijn goedkeuring te geven aan de patrouilles. De commissie kan er mogelijk ook voor zorgen dat het leger niet ingrijpt zonder dat Gorbatsjov ervan af weet. De president heeft benadrukt dat hij niet vooraf op de hoogte was van het ingrijpen van Sovjet-troe pen in Litouwen en Letland. Regeringsfunctionarissen be nadrukken dat de patrouilles zijn ingesteld nadat burgers hadden gevraagd om een bete re bestrijding van de crimina liteit. De Russische regering heeft gisteren verklaard dat de mili taire patrouilles in de steden van de Russische Federatie ongrondwettelijk en een schending van de mensenrech ten en een aantasting van de souvereiniteit van de repu bliek Rusland zijn. OPROEP MANDELA EN BUTHELEZI: (Van onze correspondent Raymond Hasselerharm) JOHANNESBURG ANC-leider Mandela en Inkatha-president Buthe- lezi hebben hun aanhang opgeroepen het onderlin ge geweld te beëindigen. De oproep kwam na een bijna zeven uur durend gesprek in de Zuidafri kaanse badplaats Durban. De leiders van de twee groot ste anti-apartheidsbewegingen verklaarden na afloop een ge zamenlijke organisatie te wil len vormen om het vredespro ces te begeleiden. Daarnaast moet een onpartijdige strijd macht toezicht gaan houden in onrustgebieden, tot het geweld is afgelopen. ANC en Inkatha hebben de Zuidafrikaanse po litie en het leger herhaaldelijk verweten partij te kiezen in het conflict. Mandela zei na afloop dat zo wel hij als Buthelezi geschokt waren door het voortdurende geweld, waardoor de afgelopen vier jaar vijfduizend doden vielen. Volgens hem kon daar door geen sterk zwart opposi tiefront ontstaan tegen de blanke minderheidsregering. „Vanaf nu moet het geweld zijn afgelopen, en dat geldt ook voor de beschuldigingen over en weer", zei Mandela, die daarmee doelde op de felle verwijten die steeds opnieuw werden gemaakt over de ver antwoordelijkheid voor het ge weld. De twee zwarte leiders waren zichtbaar opgelucht na hun eerste ontmoeting sinds 28 jaar, en beschreven het ge sprek als een „succes". Buthe lezi zei dat de gemaakte af spraken zo snel mogelijk zul len worden doorgegeven aan de achterban. „Inkatha en ANC zullen elkaar vanaf nu tolereren als onafhankelijke politieke organisaties", aldus Buthelezi. Er zullen in de toe komst vaker ontmoetingen op topniveau plaatsvinden om de goede relaties in stand te hou den. Massa-acties Het is echter onwaarschijnlijk dat de twee partijen gisteren in politiek opzicht dichter bij elkaar zijn gekomen. Ook gis teren bij het begin van de ont moeting haalde Buthelezi weer fel uit naar het beleid van het ANC om met massa-acties en - demonstraties de blanke rege ring snel op de knieën te dwingen. Zo zal het ANC aan staande vrijdag tijdens de ope ning van het parlement door president De Klerk grote de monstraties houden. Samen met boycots en stakingen moet daardoor die dag compleet worden ontregeld, tot groot ongenoegen van ondermeer Buthelezi. Onduidelijk is ook of Inkatha mee zal doen aan de conferen tie in maart waar het ANC een front wil vormen tegen de re gering-De Klerk met behulp van alle verzetsorganisaties. Mandela en Buthelezi hebben al eerder, afzonderlijk, zonder enig resultaat opgeroepen tot het beëindigen van het ge weld. Integendeel, na Mande- la's vrijlating en zijn verzoe nende toespraken in Natal, de belangrijke brandhaard, nam het geweld alleen maar toe. De gezamenlijke vredesoproep die gisteren is gedaan, staat of valt met de het overtuigen van de achterban van het belang er van en met goede controle op gemaakte afspraken. Het ge weld zal daardoor niet ineens ophouden, maar als het niet aanzienlijk vermindert, dreigt de geloofwaardigheid van de twee leiders in het geding te komen. Bedreiging door boze blanke boer Een boze boer richt een mes op een zwarte cameraman tijdens een demonstyratie van meer dan tienduizend Zuidafrikaanse blanke boeren. Met tractoren blokkeerden ze het centrum van Pretoria en de hoofdwegen van de stad. De boeren zijn woedend over het te verwachten plan van president De Klerk om de land wetten van 1916 en 1936 af te schaffen, waarin meer dan tachtig procent van het land wordt toegewezen aan de blanke minder heid. De Klerk zou dat voorstel vrijdag lanceren bij de opening van het parlementair jaar. President De Klerk veroordeelde de protestactie in een verklaring waarin hij opmerkte dat blanke boeren, in tegenstelling tot zwarte boeren, vertegenwoordigd zijn in het parlement van Zuid-Afrika en dus andere wegen hebben om hun mening kenbaar te maken. foto- ap Amnesty: regering van Mali martelt LONDEN De mensenrechtenor ganisatie Amnesty International heeft de regering van Mali beschul digd van marteling, verwaarlozing en het zonder proces vasthouden van politieke gevangenen, onder wie vele kinderen. De organisatie riep de regering op te stoppen met deze praktijken. De kinderen werden opgepakt bij de massale arrestaties van 18 januari, die volgden op de voedselrellen. In woners van Mali hebben recent her haaldelijk geprotesteerd tegen de eenpartijregering van de Democrati sche Unie van het Malinese Volk, die al 22 jaar regeert. MOSKOU/VILNIUS Het uitstel van de top tus sen de Amerikaanse presi dent George Bush en Sov jet-leider Michail Gorbats jov geeft een krachtig sig naal aan de leider van het Kremlin dat hij zijn poli tiek van hard ingrijpen moet herzien, of de ver antwoordelijkheid moet nemen voor de terugkeer naar de Koude Oorlog. Dat heeft de hervormingsge zinde loco-burgemeester van Moskou Sergej Stankjevitsj gisteren gezegd. De top zou van 11 tot 13 februari worden gehouden. Stankjevitsj noemde het Ame rikaanse besluit een waarschu- Onder de voorgenomen terug trekking van Sovjettroepen uit de Baltische republieken val len vermoedelijk niet de een heden van de zogenoemde Zwarte Baretten, de troepen van het ministerie van bin nenlandse zaken. De Sovjetunie heeft een voor stel geblokkeerd tot het hou den van een spoedconferentie van de Conferentie over Vei ligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) over de situa tie in de Baltische staten. Een groot aantal van de 34 lidsta ten had daartoe opgeroepen. Zij menen dat het Sovjetoptre den op gespannen voet staat met wat is overeengekomen in het Handvest, dat tijdens de laatste CVSE-top in Parijs is aangenomen. Verdedigers Tiseh betwisten proces BERLIJN Op de eerste dag van het proces tegen de voor malige DDR-topfunctionaris Harry Tisch hebben zijn advo caten aangevoerd dat de ge rechtelijke procedure naar de maatstaven van de Duitse rechtsstaat onwettig is. De ad vocaten hebben die overtui ging, omdat de gerechtelijke procedure nog tijdens het be staan van de voormalige DDR in gang is gezet. Het argument dat Tisch ook vanwege zijn zwakke gezondheid niet te recht zou kunnen staan, werd door de rechter van het regio nale hof in Berlijn van de hand gewezen. Het 63-jarige ex-Politburolid is de eerste voormalige DDR-functionaris die daadwerkelijk voor het ge recht verschijnt. Hij wordt verdacht van het zich onrecht matig toeëigenen van 1,7 mil joen gulden uit een vakbonds kas en het gebruiken van 100 miljoen Ostmark uit die kas voor de organisatie van een jeugdfestival. Hij kan worden veroordeeld tot een maximale gevangenisstraf van tien jaar. Praag wijst Pakistani uit PRAAG Tsjechoslowakije heeft twee Pakistanen uitge wezen, nadat de naam van een van hen bleek voor te komen op een internationale lijst van terroristen, zo heeft het pers bureau CTK gemeld. De Pa kistanen, twee broers, waren al op 26 januari aangehouden na aankomst op het vliegveld Ruzyne bij Praag. Vorige week wees Praag vier Libiërs uit, enkele dagen later gevolgd door ongeveer veertig andere Arabieren, omdat zij geen van allen over geldige visa be schikten. Een jonge Somalische moeder troost in de wachtkamer van het enige ziekenuis in Muqdishu dat nog open is haar kind dat gisteren bij de gevechten gewond raakte. foto: ap MUQDISHO De nieu we president van Somalia Ali Mahdi Mahdi heeft bij zijn installatie het land vrije verkiezingen in het vooruitzicht gesteld. In de hoofdstad Muqdisho leek ondertussen om onduidelijke redenen de strijd weer op te laaien. De 52-jarige Mahdi werd geïnstalleerd vrijwel on middellijk nadat het Verenigd Somalisch Congres (USC), de belangrijkste verzetsgroep, hem als opvolger van Siad Barre had aangewezen. Kort na de installatie benoem de Mahdi de premier van de afgezette regering, Umar Ar- teh Ghalib, tot nieuwe inte rimpremier. Arteh Ghalib was eerder deze maand nog door Siad Barre tot premier be noemd.Hij kreeg de opdracht een nieuwe regering te vor men. In de interimregering moeten alle oppositiegroepen zijn vertegenwoordigd. Zonder een datum te noemen zei Mah di dat zo snel mogelijk demo cratische verkiezingen zullen worden gehouden. De nieuwe president beloofde zich direct na een premier te hebben aangewezen te gaan bezighouden met het herstel van de orde en de veiligheid. De nationale economie werd door Mahdi omschreven als „een ramp". Hij kondigde aan dat de internationale gemeen schap om hulp gevraagd zal worden. Terwijl hij werd geïn stalleerd waren duizenden in woners van Moqdishu bezig huizen, winkels en kantoren te plunderen, die de afgelopen weken zijn verlaten. Over hernieuwde schietpartij en in Muqdisho bestaat grote onduidelijkheid. Sinds de re bellen zaterdag de val van het regime-Siad Barre bekend maakten, werden overal uit vreugde schoten gelost. Maar er zouden nu nieuwe gevech ten zijn uitgebroken en zegs lieden in Muqdisho verzeker den dat de vreugde op diverse plaatsen is overgegaan in nieu we strijd. Ex-president Mohamed Siad Barre van Somalia heeft het land nog niet verlaten. Hij heeft opstandelingen die het grootste deel van het land on der controle hebben, misleid met het gerucht dat hij naar Kenya gevlucht is. Dit heeft de Patriottische Beweging van Somalia gisteren gezegd. Barre zou per auto uit Kismayu in het zuiden van Somalia in westelijke richting zijn ver trokken met de opstandelin gen op zijn hielen. Verleden week kwam een team van Artsen Zonder Grenzen in de hoofdstad aan. De artsen zeg gen inmiddels 150 operaties per dag uit te voeren onder „erbarmelijke" medische om standigheden. wing aan de conservatieve krachten in de Sovjetunie dat zij alle vruchten van de voor afgaande periode, inclusief het „vredesdividend", dreigen te offeren aan hun eigen „ideolo gische triomf". Volgens Stank jevitsj is de toestand in de Bal tische republieken een van de redenen de top uit te stel len mede uit de hand gelo pen omdat Gorbatsjov de laat ste maanden niets aan zijn hervormingen heeft kunnen doen. Hij zou zijn tijd nodig hebben gehad om de conserva tieven binnen de partij, de KGB en het leger tevreden te stellen. Volgens Vitali Ignatenko, Gor- batsjovs woordvoerder, moet het geschil over de wapenver mindering begin februari wor den opgelost. Op de uitgestelde top zou het zogenaamde START-accoord worden gete kend waarin de vermindering van het aantal kernwapens wordt geregeld. „Ik wil bena drukken dat beide landen het einde van moeilijke en lang durige onderhandelingen na deren," aldus Ignatenko. De Litouwse president Vytau- tas Landsbergis sprak onder tussen zijn bezorgdheid uit dat het uitstel van de top juist een impuls kan zijn voor het Sov jet-leger om het harde optre den voort te zetten. ILO: in 2000 zes giganten op mediamarkt GENÈVE Rond de eeuw wisseling zal de mediamarkt in de wereld worden beheerst door ongeveer zes supergrote concerns. Dat beeld schetst de Internationale Arbeids Orga nisatie (ILO) in een gisteren gepubliceerde studie naar de toekomstige ontwikkelingen in de mediawereld. Het rapport noemt als grote kanshebbers het Amerikaanse Time Warner, nu 's werelds grootste mediaconcern, het Franse Hachette, News Corpo ration van de in Australië ge boren Amerikaan Rupert Mur doch, het Canadese Thomson Corporation en Maxwell Com munication van de Brit Robert Maxwell. De Duitse mediagi gant Bertelsmann valt kenne lijk in de visie van de ILO buiten de prijzen. Hoewel hun activiteiten we reldomspannend zijn, blijven de concerns volgens de onder zoekers in principe opereren vanuit een vast punt: New York, Londen, Parijs of Syd ney. In het rapport trekt de ILO geen conclusies over de vraag of deze ontwikkeling zal lei den tot meer of minder banen. Scherrer de impressionist - en Ferré de optimist PARIJS Deze collectie is ontstaan en wordt voorgesteld tegen de ernstige achtergrond van een oorlog. Door de iro nie van het noodlot speelt dit conflict zich af in de mystieke, zonover goten oorden, vanwaar meerdere van de klanten komen, die de Franse haute-couture naar waar- de weten te schatten. Jean-Louis Scherrer P heeft deze collectie aan de vrede willen opdra gen. Aldus, in het kort os een bericht van huize Scherrer. it Scherrers blonde, pruilende lf dochter Laetitia zij doet haar vreugdevolle naam geen f eer aan opent het défilé en geeft meteen de toon aan. it Een jas van beige-marine s- shantung, klokkend vanaf de it wespetaille. Ook jasjes met een schootje zijn terug-van- i weg-geweest, bijvoorbeeld it bol en weelderig in abrikoos- oranje faille en met rijkelijk geborduurd schootje; men draagt een wolk van mousse- line in een bijpassende kleur om het hoofd geknoopt, t De luxe van haute-couture t uit zich niet alleen in bor- duursels, maar ook in de keuze van materialen. Korte redingotes van gaas abri- koos, parmapaars of brem- geel zijn luchtig en glan- s zend transparant als libelle- l vleugels. Maar waar Scherrer s werkelijk meesterlijk in is, dat zijn de avondjurken. Voor droomprinsessen, voor 1 woestijnprinsessen of om als kunstwerk te koesteren. Een 1 topje als een te kort hemdje 1 en geborduurd met roze en blauwe blaadjes zweeft boven een watergroene rok van or ganza en mousseline met changeant-effect. Daaronder I duiken geborduurde shorts op. Een gedrapeerd strak top je met brede schouderbandjes mondt uit in een wijd uit staande baljurk van water- groene tafzij, beschilderd met impressionistische waterle lies. Laetitia draagt er bijpas sende aquarel-schoentjes bij. De bruid draagt ook zo'n wijd uitstaande baljurk met op de rug gekruiste glitterlin tjes. Jean-Louis Scherrer leidt haar zelf naar het einde van het plankier. Het bruidje is namelijk alweer Laetitia. En omdat het kind immer droevig kiikt, kon Frangoise Sagan op de eerste rij met de titel van een van haar ro mans uitpakken: Bonjour Tristesse. Strikken Rendez-vous d'amour, zo luidt het thema van Gian- franco Ferré's haute-couture collectie voor Christian Dior. Wederom in het Pavilion d'Armenonville in het duiste re Bois de Boulogne. In ver band met terroristische aan slagen zit het modevolkje wel veilig. Want, als de smalle mevrouw Chirac, de bleke Sylvie Vartan en de in het bloedrood gehulde Paloma Picasso het oord veilig ge noeg achten, dan kan er waarlijk niets gebeuren. Gianfranco Ferré, de rond- boistigste van alle ontwer pers en architect van oplei ding, blinkt uit in het opbou wen van sterke mantelpak ken. Jasjes zijn heuplang en zitten gegoten. Vaak met af geronde panden, iets langer en met de passer afgerond op de rug. Twee of vier schuine klepzakjes volgen te belijning en zwaluwstaart-manchetten zorgen voor een sierlijk aa- cent. Er horen korte, rechte rokjes of lange, smalle broekspijpen bij. Om één en ander op te vrolij ken, dacht Ferré er goed aan te doen de reuzenstrikken uit Diors oude trukendoos te ha len. Zo wordt een grijs broekpak gestrikt met een enorme lus van shantung die onder het jasje uitpuilt. On der een felroze jasje gaat een zwart jurkje schuil met een brede roze strook, waaraan alweer zo'n overmaats ding vastzit. Soms knipte Ferre een jasje opzettelijk ongelijk om de ruimte te geven aan een rokje met een immense trechterplooi. Handig is an ders, zelfs voor couture-da- mes die van de ene receptie naar de andere hollen. Roze Jurkjes zijn trouwens niet meer van het podium te branden. Gianfranco Ferré knipt ze kort en asymme trisch als omslagmodel of met een lange mouw en een blote schouder. Simpel in een wit- zijden, mouwloze versie met een waaiertje plooitjes aan de achterzijde en passend opge smukt met rijen gitkralen om de hals. Ferré's favoriete wit en zwart (en grijs en blauw) geven elkaar de hand in een zwart jurkje met. witte re- vers-kraag, waarvan een op slag doorloopt in een schuine baan over de rok. Daar is waarlijk bouwtechnische kennis voor nodig. Nieuw bij Ferré in huize Dior, is de komst van roze tinten. Bijvoorbeeld voor een jas van koraalrode kasjmier en roze zijde. Prijzig, maar je beleeft er dubbel plezier aan, de creatie is omkeerbaar. Ook de fabrikant die satijn levert met roze-witte strand- stoelstrepen beleeft gouden tijden. Ferré sprong er lang niet zuinig mee om voor rui sende baljurken. Hij bedacht zelfs een systeempje om mak kelijker te kunnen zitten met zo'n plaatsrovende rok. Geen naad achter, maar geen nood: er zit een roze streepjesbroek onder. Geen bruid bij Dior, hoewel daar wellicht een verklaring voor is. Heel wat avondjur ken vertonen aan de voor kant een levensgrote geplis- seerde strook, die net boven de taille ontspringt. Zo lijken zelfs de broodmagere manne quins een beetje in blijde ver wachting. LILY ARMON Een model toont een strak maatpakje in zwart en wit van de voorjaars- en zomercollectie van Dior. foto: epa

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7