^Zeemeerminnen' in Golf gedreigd door olie- oorlog Minister Cheney: Oorlog verloopt volgens plan Nederlandse hulp uj oliebestrijding jrogeli jk te laat GOLFOORLOG &üdóe.Qowumt WOENSDAG 30 JANUARI 1991 PAGINA 5 lannemensen jrden ontzien HAAG Marinemensen van fregat Pieter Florisz die de eerste ;ie naar de Perzische Golf heb- meegemaakt en tevens begin een reis van zeven maanden ikten naar het Caraïbisch gebied, de tweede missie van het aar de Golf niet mee te ma- De Pieter Florisz en Witte de ;h moeten in mei de twee Neder- dse schepen die zich thans in de _f bevinden, de Jacob van Heems- ;ck en de Philips van Almonde, yujjjssen. Volgens een marinewoord- irder is nog niet duidelijk hoeveel psen afvallen, omdat zij de twee •dere reizen hebben meegemaakt. ygpOGLERAAR MILIEUKUNDE VREEST GENADEKLAP VOOR ZEEKOEIEN Omroepen Ook Beuningen wil sluiting Dodewaard BEUNINGEN Ook de gemeente Beuningen wil dat de kern centrale in Dodewaard met het oog op mogelijke terroristische aanslagen tijdelijk wordt gesloten. De sluiting zou moeten duren totdat de Golfoorlog is beëindigd. Een motie van die strekking werd gisteravond met elf tegen acht stemmen aangenomen door de gemeenteraad van Beuningen. Vorige week sprak de ge meenteraad van Echteld zich uit voor sluiting van de kerncen trale in buurgemeente Dodewaard. luchtoperatie zo lang zal duren tot duidelijk is dat een eventueel nog noodzakelijke landoor log in korte tijd succes vol kan worden beëin digd. Van den Broek liet giste ren blijken geen groot vertrouwen te hebben in de doeltrefendheid van een internationale vredes; conferentie voor het Mid den-Oosten, waarop ook de Palestijnse kwestie aan de orde zou moeten ko men. „Zo'n veelheid van problemen kan niet op een conferentie worden opge lost". Volgens de minister kan voor de uitwerking van een vredesplan voor het Midden-Oosten mis schien gebruik worden ge maakt van de nieuwe con tacten die nu in het Golf- conflict tussen landen worden gelegd. Hij doelde op de belangrijkste leden van de militaire coalitie tegen Irak: de VS, Europe se landen, Egypte, Saudi- Arabië en Syrië. Baltische staten Van den Broek heeft in Washington ook gespro ken met de nieuwe Sovjet minister van buitenlandse zaken, Bessmertnykh. In dat gesprek heeft Van den Broek wel kritiek geuit op het Russische gewelddadi ge optreden in de Balti sche staten, maar heeft hij ook van begrip voor Mos kou blijk gegeven. „Nederland is er niet op uit de spanningen in de Sovjetunie op te drijven. Wij dringen er ook bij de Baltische vertegenwoordi gers op aan via onderhan delingen een oplossing te vinden. Er staat veel op het spel: de Sovjethouding in de Golfoorlog, en ook de na-oorloge situatie waarin de Sovjetunie een rol kan spelen", aldus Van den Broek. zetten punt achter gezamenlijke uitzendingen HILVERSUM De om roepen hebben met in gang van gisteren hun ge zamenlijke uitzendingen over de Golfoorlog op Ne derland 3 beëindigd. Volgens de NOS is het besluit ingegeven door de wens van de omroepen prioriteit te ge ven aan de berichtgeving via hun eigen programma's. Na dertien dagen berichtgeving over de Golfoorlog zijn de om roepen sterk verdeeld. Een aantal is niet meer bereid aan de gezamenlijke uitzendingen mee te betalen. De NOS had voorgesteld de extra kosten van vijftig- tot zestigduizend gulden per uit zending naar rato over de om roepen te verdelen. Gezien de huidige omstandigheden in de Golf vindt een aantal omroe pen de kosten daarvan te hoog. Mocht de situatie in het Golfgebied verergeren, dan zijn de omroepen bereid de sa menwerking opnieuw aan te gaan. De omroepen zullen wel pro beren de berichtgeving via de eigen rubrieken op elkaar af te stemmen. Of de nu aanwe zige verslaggevers in het Mid den-Oosten gezamenlijk wor den ingezet is nog punt van overleg. Het NOS-bestuur heeft nog geen oplossing gevonden voor de verdeling van de kosten die in de afgelopen dertien dagen zijn gemaakt. Het gaat hierbij om een bedrag van naar schat ting twee miljoen gulden. Voor Nederland 3' betekent het beëindigen van de geza menlijke uitzendingen het herstel van de normale pro grammering. NOS-Laat zal in de uitzendingen om half elf 's avonds uitvoerig blijven in formeren over de ontwikke lingen in het Golfgebied. Dit programma wordt ook op za terdag uitgezonden, na afloop van Studio Sport en op zondag indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven. In geval van calamiteiten kan be sloten worden het Sportjour naal te laten vervallen. De uit zendingen van NOS-Laat kun nen dan direct na het tien- uurjournaal beginnen. Het NOS-Jour naai gaat dooi' met de extra bulletins op Ne derland 3. De extra journaals worden op werkdagen uitge zonden om zeven, acht en ne gen uur 's ochtends en om 13.00 uur 's middags. Op zater dag en zondag wordt de uit zending om zeven uur 's och tends vervangen door een bul letin om tien uur. De mogelijkheid om 's nachts extra uitzendingen te verzor gen komt te vervallen. Gaspakken voor Nederlanders in Saudi-Arabië DEN HAAG De circa twee honderd nog in Riyad verblij vende Nederlanders krijgen gaSpakken. Twee zendingen van elk honderd pakken die bescherming bieden tegen che mische en biologische wapens kwamen gisteren in de Saudi- sche hoofdstad aan. Vorige week bereikten Den Haag klachten van de Nederlandse gemeenschap in Saudi-Arabië over het ontbreken van gas maskers en beschermende kle ding. In de behoefte aan mas kers werd voorzien door een ander land dat ruim voldoende had voor zijn eigen onderda nen. De gasmaskers werden verstrekt op voorwaarde dat zij moeten worden betaald als zij niet onbeschadigd worden teruggegeven. Om welk land het gaat wilde Buitenlandse Zaken niet zeggen. Het aantal Nederlanders in Riyad, vorige week nog 350 a 400, is inmid dels gehalveerd. De Visser (PvdA) legt werk tijdelijk neer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Twee de-Kamerlid Piet de Vis ser heeft zijn werk voor de PvdA-fractie tijdelijk neergelegd. Hij is diep be ledigd door een brief die hij heeft gekregen van de fractieleiding over zijn op stelling naar aanleiding van de Golfoorlog. In de brief vraagt de fractietop De Visser eens na te denken over zijn functioneren. Frac tieleider Wöltgens wil weten of De Visser nog denkt met de collega's in de tractie te kun nen samenwerken. In een vanmorgen uitgegeven verklaring stelt Wöltgens dat er absoluut geen sprake is van een poging om De Visser de fractie uit te werken. Dat De Visser zich in tegenstelling tot de fractie tegen de Nederland se deelname aan de Golfoorlog heeft gekeerd, is voor Wölt gens geen probleem. Het gaat echter om de manier waarop De Visser zich in enkele me dia, onder meer in deze krant, over zijn collega's heeft uitge laten. De Visser heeft zijn werk zaamheden opgeschort tot na het partijcongres vrijdag en za terdag in Amsterdam. De oor log is het belangrijkste thema van dit congres. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Mi nister Van den Broek van butenlandse zaken zei dat defensieminister Cheney van groot ver trouwen blijk gaf dat de geallieerde actie tegen Irak volgens plan zal blijven verlopen. Dat Minister Van den Broek (links) in gesprek met de Amerikaanse Dresident P^an houdt volgens Van Bush op het Witte Huis. F0T0. AFP den Broek in dat de 'enst. a<elHRAYN AMSTER- M De doejong, een rt zeekoe, een van de test vreedzame en hul- loze diersoorten in de dreigt slachtoffer tie worden van de olie- ■ariS log in de Perzische 'an |lf. in en irs tt schuwe, zich langzaam erkprtbewegende zoogdier, met ifaiji uiterlijk van een opge- i/eajllen zeeleeuw, stond ooit de basis van de mythevor- »mnng rond de zeemeermin. De Aejong dreigt nu evenwel een omn de eerste slachtoffers te rden van de ergste oliever- iling die de wereld ooit doeit aangeschouwd. De reus- vejfetige olievlek, afkomstig qi de meer dan tien miljoen s zien olie die Irak in de Golf rd eft laten lopen, stroomt ge- >t ojag verder in de richting van de woongebieden van het dier. „De Perzische Golf is zelfs in de beste tijden een vrij gevaar lijke plaats om te leven als dier, maar dit kan een echte tragedie worden", aldus de Australische wetenschapper Tony Preen, die momenteel een studie van de zeekoeien maakt. Aanvankelijk ging men er van uit dat de doejong-populatie was uitgeroeid bij de vorige olievervuiling in de Golf in 1983, toen Irak olie-installaties verwoestte bij Nowruz in Iran. Negen maanden later waren bijna twee miljoen vaten olie in de Golf gestroomd. Tiental len doejonglijken spoelden toen aan op de kust van Bah- rayn. Van volledig herstel van het milieu was nog geen spra ke vanaf het moment dat zich vorige week een nieuwe olie vlek vormde van veel grotere omvang. 1 m "I HAAG Bestrij- ;v :ig van de olieverontrei- j ling in de Perzische 7ei)li met mechanische 'ie :ddelen is goed moge- maar dat moet dan snel gebeuren, anders de olie grotendeels ver- yjmpt. Het is dan ook de aag of de door Neder- lomd aangeboden hulp bij it verwijderen van de lidige olievlekken niet 'laat komt. gjt viel op te maken uit de fjorden van R. Schriel, hoofd ^rationele zaken van de di- ,t ;tie Noordzee van Rijkswa- j-Astaat tijdens een persconfe- r/jtie gisteren in Den Haag. ,zJfer werd toegelicht welke Nederland eventueel zou y^nen bieden bij de oliebe- in de Golf. ng de oorlogsomstandigheden toelaten kan de olieveront- in de Golf volgens iriel „in principe eenvoudig bestreden" met me- anische middelen, zoals vee- rermen. Dat zijn apparaten die shr weerszijde van een schip ;fjrden gemonteerd. Ze vegen j olie naar het schip toe, Jar hij vervolgens Wordt op hogen. Minister Maij van m rkeer en waterstaat heeft 'Udi-Arabië tien veegarmen 1 beschikking gesteld, die di- ■Jtt kunnen worden overge Tot dusver is nog geen van Saudi-Arabische Tie binnengekomen op dit bestrijding met chemische Idelen ziet Schriel minder, idat die het milieu verder nen aantasten. Ook bacte- logische bestrijding komt (gens hem niet in aanmer- ïg. „In de Golf zijn voldoen- bacterieën aanwezig om de snel af te breken". Doejongs kunnen tot drie me ter lang en zeshonderd kilo zwaar worden (drie maal zo zwaar als de kop van een Scud-raket). Zij ademen door hun snuit en hebben een hori zontale staart, zoals een dol fijn. Net als mensen kunnen ze ongeveer zeventig jaar oud worden. Het beest met zijn af geplatte snuit eet alleen plan ten, voornamelijk wieren aan de oppervlakte van het water dat sterk is verontreinigd. Deltagebied Het grootste probleem in de Golf is het gebrek aan opslag capaciteit, aldus Schriel. Er zijn momenteel nauwelijks schepen aanwezig in de Golf. Hooguit zou er gebruik ge maakt kunnen worden van Amerikaanse marineschepen. Schriel schat dat zo'n vijftig tot honderd schepen nodig zijn om de huidige verontreiniging in de Golf „op zeer korte ter mijn op te ruimen". Die zou den bijvoorbeeld gestationeerd kunnen worden net buiten het Golfgebied of in de Verenigde Arabische Emiraten. Op grond van de door de oor logsomstandigheden schaarse informatie gaat Rijkswater staat er van uit dat de kleinste van de twee olievlekken, bij de Saudische kust, is ontstaan door het in brand schieten van olie-opslagtankers aan het be gin van de oorlog. De tweede vlek is van recen ter datum en onstond door lo zing vanaf de olieterminal Mina al Ahmadi. Daarbij kwam circa een miljoen ton olie in zee terecht. Een deel daarvan is inmiddels ver dampt en gedeeltelijk afgebro ken. Rijkswaterstaat schat dat nog zo'n 450.000 ton olie in de Golf drijft, verspreid over een oppervlakte van 900 vierkante meter. Schriel verwacht op grond van de heersende wind en de reststroom in de Golf dat deze olie de kusten van het Arabisch schiereiland niet rechtstreeks bedreigt. Volgens een Saudische milieu functionaris in Riyad zijn de ontziltingsinstallaties langs de Saudische kust voldoende be schermd tegen de grote olie vlek die in de Perzische Golf drijft. Met bomen en andere obstakels wordt de olie wegge houden bij de installaties waar een groot deel van de Saudi sche drinkwatervoorziening is ondergebracht. De nieuwe ramp zal de dood steek zijn voor de zeekoeien, waarvan nog enkele tientallen zijn overgebleven. Maar ook dolfijnen, schildpadden en vo gels krijgen het zwaar te ver duren. De Perzische Golf is een rijk deltagebied waarin veel vogelsoorten voorkomen. Een van de routes van trekvo gels loopt over het Golfgebied. Onder al die vogels, met name onder de aalscholvers, heeft de olieramp enorm huisgehouden. De Arabische aalscholver, die bijna alleen in de Golf voor komt, broedt in grote kolonies op rotseilandjes. De aalschol ver haalt zijn voedsel uit de zee, die nu over vele honder den vierkante kilometers is vervuild. Veel andere broed- vogels bevinden zich nog el ders. Het is waarschijnlijk dat de olievervuiling nog groot is op het moment dat deze vogels terugkeren naar het gebied van de Perzische Golf. Prof. dr. Lucas Reijnders, hoogleraar milieukunde aan de Universiteit van Amster dam en medewerker van de stichting Natuur en Milieu, is vooral bang voor de talloze ko raalriffen in de Perzische Golf. De olie kan de Golf nau welijks verlaten; het water wordt mondjesmaat soms maar eens in de vijf jaar ververst via de Straat van Hormuz, die de Golf verbindt met de Indische Oceaan. De olievlek lost op in teerbollen en teerplakken die zich op de koralen vastzetten. De diertjes op de koralen gaan dood, waarna een groot deel van het koraal onherstelbare schade oploopt. Het herstel van zo'n koraalrif kan tientallen jaren duren. De gevolgen voor het zeeleven zullen vele jaren blijven door werken. Actiecoördinator Hans Revier van de Landelij ke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee attendeert niet alleen op de directe dood van duizenden vogels en vissen. De giftige bestanddelen van de olie werken in op het plank ton, dat door vissen wordt ge geten. Door allerlei processen wordt de olie afgebroken, maar de olie blijft schadelijk. Niet zichtbare restanten tasten het bodemleven van de zee aan. Veel vissen en vogels ja gen op hun reuk, aldus Revier. Een klein beetje olie doet de reuk verdwijnen; en dan is het 'dag vogels en dag vissen'. Alaska In hoeverre de olieramp van nu meer of minder catastrofaal zal zijn dan de olieplas die vanuit de tanker Exxon Val- dez de zee bij Alaska in 1989 vervuilde, is moeilijk "fe zeg gen. Elke nieuwe ramp heet al gauw de grootste milieuramp. Feit is dat de temperatuur in de Perzische Golf veel hoger ligt; de olie breekt daardoor sneller af. In het arctische, koude zeemilieu bij Alaska bleek de olie nauwelijks af breekbaar. Daar staat tegenover dat de De olie spoelt aan op stranden in het grensgebied tussen Kuwayt en Saudi-Arabië. fauna in een warmwatermi lieu veel kwetsbaarder is. In koud water herstelt het die renleven zich sneller. Dieren hebben zich daar gehard tegen extreme koude en hitte. Som mige biologen denken dat de gevolgen van een olieramp in tropische gebieden veel langer doorwerken dan in koude streken. Revier: „De tijd zal het leren. Dat is droef te con stateren, maar meer valt er niet van te zeggen". Bovendien, hoe kunnen de ge volgen van een olieramp wor den bestreden in een gebied dat in oorlog is? De apparatuur en kennis om de olievervui ling op te ruimen, is ruim schoots aanwezig. In Neder land en een aantal andere lan den. Maar zolang de Golfoor log woedt, kan niet zomaar Indiase vissers in Bahrayn maken hun netten klaar om uit te varen. Zij zeggen tot nog toe weinig last te hebben van de ollevervuiling, omdat hun boten dieper liggen dan de traditionele vissersschepen. FOTO: AP FOTO: EPA een olievlekje worden wegge werkt. En wat als Saddam Hu- sayn de vlam werkelijk in de pan laat slaan? Dan gaat het om meer dan alleen die hulpe loze ogen van de aalscholver die wanhopig uit het water probeert te klauteren. Dode Zee De angst voor een brandende woestijn beheerst iedereen, zegt ook Lucas Reijnders. Wie kan voorspellen of de olielo zingen van nu niet -meer zijn dan een vingeroefening voor de nabije toekomst. In Kuwayt liggen gigantische hoeveelhe den olie in de haven en in tan kers. Om nog maar te zwijgen van al die olievelden. Reijn ders is bang dat het Golfgebied verandert in een woestijn als die olievelden eraan gaan. Pas dan ontstaat massale sterfte in de Perzische Golf. Een tweede Dode Zee is het resultaat. De situatie wordt onbeheers baar als heel Kuwayt in brand vliegt. Lucas Reijnders schetst het beeld van een enorme vul kaanexplosie, waarbij heel veel roet- en andere verontrei nigende deeltjes in de atmos feer terechtkomen. In een ge bied dat zich uitstrekt tot in het Indische continent en Af ghanistan zal de zon schuil gaan achter een deken van roet. De temperatuur zal da len, waardoor de oogst in het hele gebied gevaar loopt. Het is een rampenscenario dat Lucas Reijnders de meeste zorg baart. De hoogleraar mili eukunde verwacht niet dat het roet zich naar het Westen zal verspreiden. Alleen als de oliebranden langer zouden du ren dan een jaar, kunnen de gevolgen ook in Europa merk baar wórden. Een onheilspro feet wil hij niet zijn. „Ver schrikkelijk waarschijnlijk acht ik die ontwikkeling niet". ED VAN TELLINGEN Vluchtelingenkamp bijna operationeel AMSTERDAM Het vlueh- telingenkamp dat Artsen zon der Grenzen (AzG) heeft inge richt aan de grens tussen Jor danië en Irak is bijna operatio neel. Afgelopen nacht vertrok vanuit Brussel een vracht vlucht naar Jordanië met aan boord 23 ton goederen. Vorige week al zond AzG 32 ton me disch en logistiek materiaal. Zodra de tweede zending ter plaatse is kan het vluchtelin genkamp volledig operationeel worden gemaakt. Het kamp is ingesteld op de opvang van 15.000 mensen. Zo nodig kan de capaciteit worden uitge breid tot 50.000 vluchtelingen. Het kamp wordt bemand door twee artsen, twee verpleeg kundigen, vier logistiek mede werkers en een coördinator. Tot op heden verbleven slechts enige tientallen vluch telingen voor enige tijd in het kamp. Ie avonturen van kapitein rob mysterie van het zevengesternte Wanneer de volgende ochtend de tekenaar uit zijn droom zit hij lange tijd verbaasd naar de tekeningen aan de te kijken. Ze hangen daar zo rustig: Rob, Larry, Peer, Wang Zou het allemaal toch niet écht zijn gebeurd? Maar wat nog niet weet is, dat Rob inmiddels met „De Vrij- al weer zee gekozen heeft. Hij is op weg naar Vera Cruz. Want in een Mexicaans maandblad heeft hij een artikel gelezen, dat sterk zijn aandacht heeft getrokken. „Daar moet ik meer van weten, Skip", zegt hij, „misschien beleven we nu weer eens een écht spannend avontuur". Ja wie weet I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5