Begrijpelijk taalgebruik wint veld bij Katwijkse ambtenaren H 1 UB JOUR NAAL St. Victorschool haalt 585 kilo batterijen op Bejaardenbonden Wassenaar woedend over sluiting postagentschappen LEIDEN OMGEVING CckbcSotvuMit WOENSDAG 30 JANUARI 1991 PAGINlOI Politie krimpt onderzoeksteam moordaanslag in OUDE WETERING Het team dat zich met de moordaanslag in Oude Wetering bezighoudt, is ingekrompen van zeven a acht naar twee a drie mensen. Er zijn na het uitloven van een beloning geen bruikbare tips bij de politie binnengekomen die kun nen leiden tot aanhoudingen. Toch zijn er volgens politiewoordvoerder P. Nieuwenburg nog voldoende aan wijzingen om het onderzoek nog niet af te breken. De 58-jarige Bert van der Meer werd 20 november 's avonds in zijn woning aan de Planta ge beschoten. A. Meester wordt gemeente secretaris van Jacobswoude JACOBSWOUDE Burgemeester en wethouders van Jacobswoude dragen oud-gemeentesecretaris van Wou- brugge, A. Meester, voor als de nieuwe gemeentesecreta ris van Jacobswoude. Dit hebben B en W gistermiddag in meerderheid besloten. De andere kandidaat, oud-gemeen tesecretaris van Leimuiden en Rijnsaterwoude, W. Bello, heeft hiermee de concurrentiestrijd verloren. Hij krijgt nu de functie van loco-secretaris toebedeeld. De gemeen teraad neemt morgenavond een definitieve beslissing over de voordracht van het college. Volgens waarnemend gemeentesecretaris G. Verweii zijn B en W tot dit stand punt gekomen op basis van alle uitgebrachte adviezen en op basis van kwalificaties waarop de meerderheid van het college de accenten legt. „Niettemin waren beide kan didaten ruimschoots benoembaar", aldus Verweij, „Dit was echt een Salomonsoordeel". De nieuwe gemeentese cretaris wordt morgenavond beëdigd. Vrijdag begint hij met zijn nieuwe functie. Verweij is met ingang van vrij dag sectorhoofd financiën. CD-speler gestolen LEIDERDORP Dieven hebben gisteren toegesla gen in een woning aan de Zijldijk in Leiderdorp. Een ruit van de voor deur werd openge broken, waarna de deur kon worden geopend. Er werden CD's en een CD-speler weggenomen. De bewoners waren met vakantie. Lissese politie geeft bekeuring voor bezit inbrekerswerktuigen LISSE De rijkspolitie van Lisse heeft de vorige nacht vijf Utrechters aange houden. Het kwintet, in leeftijd varë- rend van 19 tot 26 jaar zat in een auto die zich verdacht ophield in de Venne- straat. Bij nader onderzoek bleek het te gaan om vijf dieven, goede bekenden van de Utrechtse politie. In de auto la gen goederen die veel worden gebruikt bij inbraken in en diefstal van auto's. Het vijftal had nog geen kans gezien in Lisse op het dievenpad te gaan. Wel kon een proces-verbaal worden opgemaakt wegens het bezit van inbrekerswerktui gen in nachtelijke uren. De Utrechters zijn na verhoor naar huis gestuurd. Teruggaafregeling Katwijkse minima KATWIJK Katwijkèrs die langer dan een jaar een minimuminkomen hebben gehad of kampen met fi nanciële problemen, kunnen een beroep doen op het gemeentelijk minimafonds. In het kader van het mi nimabeleid geeft de gemeente kortingen tot 100 gul den per persoon per jaar op culturele en sportieve ac tiviteiten. In aanmerking komen bedragen die wor den betaald voor het lidmaatschap van een culturele instelling, sportvereniging, het zwembad en de biblio theek. Ook kinderopvang en de contributie voor een kruisvereniging vallen onder de regeling. Katwijkèrs die van de regeling gebruik willen maken, kunnen dagelijks tussen half negen en'half twaalf met het be wijs van betaling terecht bij de afdeling sociale zaken. Daar wordt het bedrag vergoed. Ook mensen die geen bijstandsuitkering ontvangen, kunnen contact opnemen met de gemeente. Telefonische inlichtingen kunnen worden ingewonnen via 01718-50581. Prijsuitreiking AI en ontwerpenshc'gj Rijnsburgs corso10N^ Joh RIJNSBURG G. Beltman, dir&rave van de Rabobank Rijnsburg, reikt eld derdag 14 februari de prijzen uit va fami Rijnsburgse Bloemencorso van ho jaar. Dat gebeurt tijdens een feesti enlc bijeenkomst vanaf acht uur 's avonrSea de restauratie van bloemnveiling fyson Dezelfde avond worden de ontwt Wl voor het corso van dit jaar gepr ens. teerd. Ontwerper Jaap van der Pla zaa het corso van 1991 het motto „Blo< en planten bij sport en spel". Het I n burgs corso rijdt zaterdag 3 aug and door de streek. ge"1 KATWIJK De laatste dertig Katwijkse ambte naren die deelnamen aan de cursus „begrijpelijk schrijven" hebben gister middag hun diploma ont vangen. In totaal namen 75 ambtenaren aan de cursus deel, „een heel hoog percentage in verge lijking met andere ge meenten", meent voor lichtster H. Gerritse van het kustdorp. De ambtenaren zijn afkomstig uit alle gemeentelijke afdelin gen waar pen en tekstverwer kingsprogramma's een belang rijke rol spelen. Door het vol gen van de cursus moeten de ambtenaren nu beter in staat zijn het eigen jargon te verta len in begrijpelijk Nederlands voor zowel collega's als voor het publiek. Begrijpen Tot nu toe blonken ambtelijke nota's, rapporten en adviezen vaak uit door ellenlange zin nen en alleen voor insiders be kende begrippen. Door het hanteren van een lijst met tien basisregels voor het schrijven van een duidelijk stuk moet een Katwijkse planoloog voortaan ook een rapport van zijn collega van sociale zaken kunnen begrijpen en een fi nancieel expert moet overweg kunnen met een nota van een jurist. De cursus begrijpelijk schrij ven is het eerste tastbare re sultaat van de reorganisatie plannen die twee jaar geleden hun beslag kregen in een nota over het functioneren van de gemeente als geheel. Van de in totaal 400 ambtenaren die Kat wijk telt namen er 325 niet deel aan de cursus „want die schrijven niet zo veel", aldus Gerritse. Of er een vervolg komt, zoals een cursus voor het schrijven van nota's, is nog niet bekend. De management- commissie van de gemeente moet zich nog daarover bui gen. Voorbeeld Vandaag is bij alle gemeente secretarissen in Nederland (de hoogste ambtenaar binnen een gemeente) een brief bezorgd die hen attendeert op de cur sus en een advies om niet te schromen om drie halve dagen in de schoolbanken terug te keren. „Gemeentesecretarissen zetten vaak de trend voor de schrijfstijl, evenals directeu ren, hoofden en chefs van af delingen. Als zij de cursus vol gen, geven ze het goede voor beeld voor de rest en wordt meteen een draagvlak ge creëerd voor begrijpelijk taal gebruik. Om het maar eens ambtelijk te zeggen", meent de Delftse neerlandicus Peter Zuijdgeest die de cursus orge- niseert. Ambtenaren beschik ken weliswaar over voldoende taalvaardigheid, maar niet al tijd over de juiste klantvrien delijke mentaliteit om daar ge bruik van te maken, aldus Zuijdgeest. Concert Het muziek- en showgezel schap Sempre Avanti geeft morgenavond een concert in Huize Emmaus in Zoeterwou- de. Onder leiding van diri gent J. de Vries speelt het ge zelschap een serie swingende melodieën uit verschillende landen. Het veertig personen tellende gezelschap wordt be geleid door een orkest. Sem pre Avanti staat bekend om de afwisselende kostuums die tijdens het optreden worden gedragen. Het concert is spe ciaal bedoeld voor 65-plussers. Zij zijn om acht uur uur van harte welkom in Huize Em- Expositie De expositie „Aquarellen van de Leidse amateur-kunst schilder Piet Aben (60) gaat morgenavond om acht uur van start in Dorpshuis De Al keburcht in Koelofarends- veen. De kleurrijke expositie is te bezichtigen tot en met 27 februari 1991 gedurende de openingstijden van de biblio theek aan de Wilgenstraat 25 in Roelofarendsveen. Bonsai De 12e Edo Bonsai Show wordt van 1 tot en met 7 fe bruari gehouden in het Inter national Trade Centre aan de Hoogeveenseweg in Boskoop- /Hazerswoude. De jaarlijkse expositie van orginele Bonsai boompjes is geopend van tien tot vijf uur. Dit jaar wordt een speciaal plekje ingericht voor de Bonsai uit Thailand. Er is ook echte Bonsai uit Japan, China en Taiwan. KBO De Sassenheimse afdeling van de Katholieke Bond van Ouderen begint op 1 februari met een ledenwerfactie. Ge durende drie weken wordt bij 250 adrssen aangebeld voor een persoonlijk gesprek. De actie moet het huidige aantal leden van 310 omhoog bren gen. Ook niet-katholieken kunnen lid worden. Inlichtin gen kunnen worden ingewon nen bij W. Ruigrok, tel. 02522- 30024. Kaartmarathon De kok vindt een insect in zijn meel, zaterdag in Muzenhof Leiderdorp. foto: clemens boon vrijdag vanaf acht uur weer een twaalf uur durende kaart marathon gehouden. Mede werkers van het ziekenhuis kunnen, eventueel met intro- ducees kiezen voor klaverjas sen of bridge. Verwacht wordt dat zo'n 150 personen tegen elkaar (en tegen de slaap) de sportieve strijd zul len aangaan. Evenals vorig jaar (opbrengst bijna 1768 gul den) gaan ook dit jaar de ba ten naar het kindertehuis Vliet Burgh van het Leger des Heils aan het Oosteinde in Voorburg. Inlichtingen bij Antoniushove, P. Abbestee, tel. 3574444 toestel 257. Mandoline De Zoeterwoudse Mandoline- vereniging geeft vrijdag een concert in Ons Huis aan het Kosterspad in Zoeterwoude. Op het programma staan wer ken van Mozart en Hay dn, naast luchtiger werken zoals de Latijnsamerikaanse Rapso die. Dirigente is Betsy Camp- horst-van Marsbergen. Verder spelen een gitaarduo en een panfluit/accordeonduo. Voorts is er een verloting. Aanvang acht uur, entree f 5. Barok Het barokensemble Constan- tijn Huygens treedt vrijdaga vond op in de Leideraorpse Dorpskerk aan de Hoofd straat. Op het programma staan werken van Merula, Bach, Böhm en Legrenzi. De uitvoerenden zijn Hein Hof, Maaike Boekholt, Desiree Muurling en Paul van der Voort. Aanvang kwart over acht, entree f7, CJP/Pas 65+ PvdA Tot voorzitter van de PvdA- afdeling in Rijneveld is Kees de Best gekozen. Ruud Moon- en is vice-voorzitter, Henk Goes secretaris en Leni van Hilten penningmeester. Be stuursleden zijn Bert van 't Wout en Frans Janssens. Film De film „Music Box" van Cons tan tin Costa - Ga vras wordt vrijdagavond vertoond in het Park film huis aan de Cornelis Geellaan 2 in Al phen aan den Rijn. Het ver haal gaat over een Hongaar (Armin Mueller Stahl) die vlak na de oorlog emigreerde naar de VS. Na een halve eeuw wordt hij vervolgd we gens vermeende oorlogsmis daden en de bewijzen lijken onomstotelijk. Maar het is zijn dochter (Jessica Lange) die hem voor de rechtbank vol overtuiging verdedigt. Toegang kost f7,50, houders van een CJP of Pas 65 moeten f6,50 betalen. Aanvang half negen. Spek en bonen Theatergroep Burrrp brengt zaterdagmiddag het kinder programma „Spek en bonen" in Muzenhof Leiderdorp. De twee mimemeesters Eric Du- pon en Huüg van Tienhoven brengen dwaze grappen en slapstick voor lekkerbekken van 4 tot 6 jaar. De morsige dikke zoetekauw Jo en de magere smetfobische zure Bertrand hebben al maanden niets te doen en maken elkaar het leven zuur. Dat verandert op slag als vijftien hongere gasten arriveren. Entree J5, aanvang half drie. Jeugdtheater Het stuk „Stefan" wordt za terdagavond gespeeld in het Parktheater aan de Cornelis Geellaan 2 in Alphen aan den Rijn. Het vertelt het ver haal van een jongen, die na een brommerongeluk in een revalidatiecentrum terecht komt, een ongeluk, waarbij zijn beste vriend Emiel om het leven komt. Teneinde het revalidatieproces niet te be moeilijken, besluit de behan delend therapeut niet aan Ste fan te vertellen, dat Emiel bij het ongeval is omgekomen. Een besluit waarmee Mirjam, Stefan's vriendin het niet eens is. Desondanks geeft zij toe en liegt tegen Stefan voor zijn 'bestwil'. Op indringende wijze zijn thema's als schuld gevoel, vriendschap, lichame lijk gehandicapt zijn, leugens voor eigen bestwil suggestief verwerkt, als het ware een spiegel voorhoudend aan het nog jonge publiek met de vraag 'Wat denk jij hiervan'. Aanvang half negen. Toegang kost f8,50, houders van een CJP of Pas 65 moeten f7,50 betalen. De voorstelling is be stemd voor jongeren van 12 jaar en ouder. N OORD WIJKERHOUT- /DE ZILK De leerlin gen van basisschool St. Victor in Noord wijker- hout hebben gisteren de wisselbeker gewonnen in een wedstrijd tussen zes Noordwijkerhoutse en Zil- ker scholen om het inza melen van afgedankte batterijen. De leerlingen van de school aan de Pilarenlaan lieten de andere scholen ver achter zich met een totaalgewicht van 585 kilo aan batterijen, waar de zes andere scholen bij elkaar niet meer dan 486 kilo ophaalden. Die hoge score kon mede wor den behaald omdat de leerlin gen van de St. Victorschool ook bij winkeliers langs gin gen om batterijen in te zame len. De leerlingen kregen hun wis selbeker gistermiddag na een jaar lang van oktober 1989 tot oktober 1990batterijen te hebben ingezameld door wet houder P. Heemskerk over handigd. Volgens Heemskerk voldeed de opbrengst aan de verwachtingen. „Maar ik ver wacht dat de competitie tussen de scholen onderling nog spannender zal worden", Heemskerk die doelde t voortzetting van de waarbij ook ouders en kerP sen van de leerlingen 1 betrokken. De batterijen 1 den verzameld in kleine I tainers die in de scholen stft Deze worden geleegd bi|| ecotainer, het inzamelj voor klein chemisch afval*®£ de gemeente. Per ingezarr kilo betaalt de gemeente L de scholen twee dubbeffila Winnaar Victorschool ki|. 3 voor haar overwinning ren bovendien 150 gulden i mie extra. Noordwijk bereidt zich voor op viering „125 jaar Badplaats" NOORDWIJK Een kle- derdrachtenshow, een zee viswedstrijd, een histo rische optocht en een schaaksimultaanwedstrijd met Viktor Kortsjnoj, Hans Böhm en Jeroen Pi ket. Vier activiteiten uit het om vangrijke programma dat de Stichting 125 Jaar Badplaats Noordwijk heeft samengesteld. In de maanden april tot en met september van dit jaar wordt het feest gevierd. De stichting, onder voorzitter schap van oud-VVV-directeur Wim Rovers, is in januari al begonnen met de voorberei dingen voor het jubileumfeest. Een voorlopig programma is inmiddels klaar. Minstens eens per week valt er wel iets te be leven. Dankzij een gift van enkele plaatselijke bloembollenhan delaren maakt Noordwijk zijn naam als Bloemenbadplaats dit jaar volkomen waar. Honderd duizend aan het gemeentebe- schuur geschonken bollen zor gen ervoor dat Noordwijk er komend voorjaar kleurig bij ligt. Verder zal met ingang van 1 april in samenwerking met VVV Noordwijk Promotie een speciaal jübileum-ver- blijfsarrangement worden aan geboden. Gebrek aan samenwerkii overheden remt ontwikkeling van provincie Zuid-Holland REGIO/DEN HAAG Gebrek aan samenwer king tussen gemeenten onderling en tussen ge meenten, provincie en Rijk remt de economische ontwikkeling van Zuid- Holland. De zogenoemde zuidvleugel van de Rand stad komt daardoor zwak ker te staan in de toene mende concurrentiestrijd tussen regio's in Europa. Dit staat in een rapport van het Nederlands Eco nomisch Instituut (NEI). Het NEI pleit op basis van zijn onderzoek voor een „drasti sche verbetering van de be sluitvorming en een voortva rende, consequente uitvoe ring" van gemaakte keuzen door de overheid. Het bedrijfs leven vindt dat de overheid economisch kansrijke activi teiten onvoldoende ruimte geeft, zo blijkt uit een onder zoek door het NEI onder een groot aantal bedrijven in de zuidvleugel. Die figuurlijke ruimte zou on der meer ten gunste kunnen komen van uitbreiding van het Westland, ruimtebeho van de industrie en voor vang van „uitstralingsef jêi ten" van de Rotterdamse ven en Schiphol. Ook dienstverlenende sector k volgens het NEI onvoldoe aan zijn trekken. Vooral ia Den Haag en Rotterdam is hoefte aan kantoren, n versnipperd beleid staat li sen daartoe in de weg. Het bedrijfsleven klaagt o g eindeloze besluitvormingsj cessen bij de diverse ovei den, lange procedures en ti uitvoering van plannen, heeft tot gevolg dat de vooi Randstad zo belangrijke betering van de infrastruct volgens het bedrijfsle slechts voor een klein qH wordt uitgevoerd. In het rapport van het worden de grootste knelp ten op dit gebied opgesomd, de spoorwegen zijn dat de tuwelijn, de Brabantroute de aansluiting op de TGV. het gebied van de wegen der andere het zuidelijk deelte van de A4, de bere baarheid van de stadscentra een tweede Benelux- en BI kenburgtunnel. Op luchtvai gebied wordt gepleit voor v betering van Zestienhoven, „WIJ ZULLEN EN KUNNEN DIT NIET ACCEPTEREN" WASSENAAR „Inder daad, wij zijn woedend. De PTT beloofde dat ge middeld twintig procent van de postkantoren of postagentschappen geslo ten zullen worden. Maar in Wassenaar is dat 75 procent. Dat kan en mag niet", aldus een hevig ver ontwaardigde Q. Brouwer, voorzitter van de Katho lieke Bond van Ouderen (KBO) in Wassenaar. Naast het hoofdpostkantoor aan de Lange Kerkdam en een bijkantoor op de Groot Haese- broekseweg kent Wassenaar nog twee postagentschappen. Beide postagentschappen lig gen aan de Rijksstraatweg. De meest zuidelijk was gevestigd in een tijdschiftenhandel in de wijk Kerkehout en de ander in de wijk Den Deyl. Het post agentschap in Kerkehout is in middels gesloten omdat de tijdschriftenhandel werd opge heven. Toen eind vorig jaar de PTT haar voornemen bekend maakte in haar streven tot grotere rationalisatie ook in Wassenaar tot sluiting van lo ketten over te gaan bleken dit het postagentschap aan de Deyl en het hulppostkantoor aan de Groot Haesebroekse- weg te zijn. „Wanneer de PTT aan haar voornemen vast houdt betekent dit dat we straks slechts het postkantoor aan de Lange Kerkdam over houden. Dat is voor de oude ren in Wassenaar onaanvaard baar. Met drie van de vier PTT-kantoren te sluiten wordt Wassenaar extreem zwaar ge straft voor het streven naar meer efficiency bij de post. Dat kunnen en mogen we nooit accepteren. Er wonen erg veel ouderen in de uitge strekte wijk „de Kieviet". Die zouden dan allemaal naar het dorp moeten voor hun postze gel? Bij de huidige verkeers druk is dat tevens een vorm van een door de PTT gevoerd uitroeiingssbeleid van bejaar den. We zullen en kunnen dat niet accepteren". Pittig gesprek Per brief bracht Q. Brouwer onlangs de PTT de onder de Wassenaarse bejaarden leven de verontrusting over aan de directeur van de PPT-Post BV. Toevallig bleek dit de in Wassenaar woonachtige en in de gemeenteraad zetelende D66'er R. Nieuwenhoven te zijn. Met hem wil Q. Brouwer dan ook op korte termijn een „pittig gesprek" voeren. In zijn brief aan de PTT-directeur en plaatsgenoot voert Brouwer drie argumenten aan opdat het voorstel van sluiting van tafel strektheid van Wassenaar. „Hoewel het inwonertal van de gemeente Wassenaar slechts 26.500 telt behoort Wassenaar qua oppervlakte tot de 10 grootste gemeenten van deze provincie. Dit betekent dat de gemiddelde afstand per inwoner in onze gemeente naar een PTT-servicepunt aanzienlijk groter is dan de ge middelde afstand per inwoner in Nederland". Vervolgens wordt erop gewe zen dat er weliswaar zeer veel autobezitters zijn in Wasse naar, maar veel ouderen geen auto (meer) hebben en dus te voet of per fiets moeten. „We onderschrijven het bewegen door ouderen, maar de af te leggen afstanden na de invoe ring van de sluitingsplannen gaan ons toch echt te ver". Vergrijzing Tenslotte wijst Brouwer erop dat de vergrijzing in Wasse naar ver boven het landelijk gemiddelde ligt en dit nog steeds toeneemt. „Wij achten het voor de zelfstandigheid van de ouderen derhalve on aanvaardbaar dat geheel Was senaar in de toekomst gebruik zal moeten gaan maken van een servicepunt aan de Lange Kerkdam". Vervolgens pleit Brouwer voor een nieuw s vicepunt in Wassenaar-No< en eentje ergens in Wassena Zuid. „Wij zijn woedend pikken dit niet. Of we gi demonstreren voor het h van Nieuwenhoven weet niet. Het zal niet veel heli want over een half jaar is directeur af en gaat werken de PTT in Groningen. Wie i is weet ik niet, maar die wel niet in Wassenaar won Anders staan we direct bij nieuwe PTT-directeur op stoep met een spandoek. W( het is ons ernst", aldus Br<

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14