Forse injectie kinderopvang Sow-a/nt-g- ïlf jaar alaaf n Leiden Leiden niet bang voor aanslagen terroristen Persoonlijk cadeau CcidócSouoont STAD OMGEVING/RTV Kamer van Koophandel presenteert milieubrochure JBILERENDE CARNAVALSVERENIGING •EIDEN Piet Pepper, )ries Holverda, Jan van s, Henk Otgaar en Wil- ?m Hogenboom richtten lf jaar geleden de Leidse arnavalsvereniging De poorbumpers op. Een chte buurtcarnavalsvere- LEIDEN De gemeente Leiden verwacht geen terroristische aanslagen in verband met de Golfoorlog. „Leiden heeft geen ob jecten met een hoog veiligheidsrisico. Hoogstens een paar waar wat extra aandacht naar uit moet gaan. Maar we hebben geen toplocaties", zo stelde burgemeester C. Goekoop gisteravond de raadsleden gerust tijdens een commissievergadering voor alge mene zaken en bestuurlijke aangelegenheden. Volgens politie woordvoerder D. Graveland is er geen aanleiding om extra menskracht in te zetten. „We zitten 24 uur langs de weg en als we meldingen binnen krijgen dat bijvoorbeeld iemand herhaal delijk door de straat scheurt, houden we de zaken wat nauwlet tender in de gaten". De aandacht gaat daarbij met name uit naar Amerikaanse vestigingen. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I i i Adres: i rm, Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle bezorging) J l Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: x I l maand (automatisch betalen) f 25,70 j l kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: 1 Naam: J Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: ;l I I I I I I I I I I I I I I I I I N 8 Indien dooie* oanWmg (OM( »an een «wart om een abonnement enyden gewegerd I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag l^z I WOENSDAG 30 JANUARI 1991 PAGINA II Inbraak in woning LEIDEN Uit een woning aan het Galge water is maandag vierhonderd gulden ge stolen. De bewoonster, een 28-jarige Leidse, deed gisteren aangifte bij de politie. De da der had een raam van haar woning openge broken. Muziekwegwijzer voor Leiden LEIDEN De Federatie Leidse Amateur Muziekverenigingen (FLAM) heeft een muziekwegwijzer voor Leiden uitgebracht. De FLAM wil hiermee grotere bekendheid geven aan het muziekleven in de sleutel stad. In de gids staat uitgebreide informatie over de elf muziekverenigingen. De bro chure is op te vragen bij FLAM, Kwekerij plein 10, Leiden, tel: 219248. Voor de zomer plaatsing extra oud-papierbakken LEIDEN Nog voor de zomer worden in Leiden 120 extra oud-papierbakken ge plaatst. Het college van burgemeester en wethouders heeft gisteren toestemming ge geven voor de aanschaf. De bakken kosten 2400 gulden per stuk. Ze worden over de hele stad verdeeld. Iedere wijk krijgt een aantal bakken erbij. Het plaatsen gebeurt in overleg met de gemeentelijke directies ruimtelijke ordening, reiniging en zonodig de dienst parkeerbeheer. Gebleken is dat vooral de binnenstad kampt met een ge brek aan papierbakken. Het is de bedoe ling dat de bakken minimaal twee keer per week worden geleegd. De gemeente onderhandelt hierover nog met de bedrij ven die de bakken legen. Leidse journalist krijgt geldboete DEN HAAG/LEIDEN De politierechter bij de Haagse rechtbank heeft gistermiddag de Leidse free lance journalist Thijs Jansen veroordeeld tot een boe te van 750 gulden waarvan 500 gulden voorwaarde lijk. Jansen moest zich verantwoorden omdat hij vo rig jaar juli in Leiden de plaatselijke politie zou heb ben gehinderd bij een onderzoek na een dodelijke schietpartij. De journalist gaat tegen de uitspraak in hoger beroep. Hij is ontstemd dat de rechter weigerde twee journalisten te horen die zouden kunnen verkla ren dat hun collega de politie niet heeft gedwars boomd. „Afgaande op de verklaring van de agenten die het proces-verbaal hebben opgemaakt, acht ik schuld bewezen. We kunnen niet aan de gang blij ven", aldus de rechter. Volgens de politie bevond Jansen zich binnen de afzetting waarin de politie aan het werk was. Jansen stelt dat hij „er vlak bij stond, maar niet binnen de afzetting". Provincie vraagt zes 11 ALPHEN AAN DEN RIJN/ DUIN EN BOLLENSTREEK De provincie Zuid-Holland heeft bij het ministerie van economi sche zaken minimaal zes miljoen gulden subsidie aangevraagd voor het archeologisch thema park Archeon in Alphen aan den Rijn. Ook voor een project in de Duin- en Bollenstreek is zes mil joen gevraagd. Het betreft het herstel van de oude doorgaande oost-west route voor de scheep vaart en gaat vooral om het be weegbaar maken van oude brug gen. De provincie wil voor ruim 21,5 miljoen gulden subsidie aan vragen bij Economische Zaken voor toeristische projecten. Subsi die is mogelijk in het kader van de nota „Ondernemen in Toeris- iljoen voor Archeon me", waarbij de provincies jaar lijks projecten kunnen aanmel den. De regeling is vooral be doeld om de infrastructuur in de toeristische gebieden te verbete ren. Het ministerie heeft dit jaar vier thema's aangegeven. Neder land-waterland, de stedelijke knooppunten, het cultuur-histo risch erfgoed en de kust moeten de ruggegraat vormen van het toerisme in Zuid-Holland. Econo mische Zaken heeft voor het hele land in totaal 33 miljoen gulden beschikbaar. De Rijksconsulenten economische zaken en openlucht recreatie voorzien de aangemelde projecten van advies, voordat ze worden doorgezonden naar het ministerie. IN 1993 BIJNA VIJFHONDERD PLAATSEN ERBIJ LEIDEN Het aantal plaatsen voor kinderop vang wordt in Leiden fors uitgebreid. In 1991 komen er 223 plaatsen bij, in 1992 zo'n 117 en in 1993 nog eens 132. In totaal zijn dat 472 plaat sen. Dat betekent ook dat er nieuwe kinder dagverblijven bijkomen en dat bestaande instel lingen worden uitge breid. Dat staat in het uitbrei dingsplan kinderopvang 1991 waarmee het college van burgemeester en wet houders gistermiddag heeft ingestemd. De gemeente krijgt hiervoor ruim 2,3 miljoen gulden van het Rijk en draagt zelf ook bij. Het bedrijfsleven financiert middels de bedrijfskinde ropvang ook mee. Belangrijkste knelpunt bij het realiseren van nieuwe kinderopvangvoorzieningen is echter de accommodatie. Er is grote behoefte aan ruimte, zodat elk gebouw dat beschikbaar komt wordt bestempeld als mogelijk kinderdagverblijf. Sprei ding van deze voorzienin gen over de stad speelt hier bij noodgedwongen nauwe lijks een rol, zo wordt in de notitie opgemerkt. Ook kan geen rekening worden ge houden met de staat van onderhoud van een gebouw. De kosten die te maken hebben met het achterstal lig onderhoud, zouden ei genlijk niet uit de pot kin deropvang moeten worden betaald, zo staat in de noti tie. De voormalige kleuter school aan de Meerhof wordt in de loop van dit jaar in gebruik genomen als kinderdagverblijf. Hierin worden een baby-, peuter en een buitenschoolse op- vang-groep (bso) onderge bracht. Ook wordt dit jaar nog een nieuw kinderdag verblijf aan het Schutters veld, Vendelstraat, ge bouwd. Twee baby- en vier peutergroepen (70 kind plaatsen) worden hierin ge huisvest. En er wordt een nieuw verblijf op de begane grond van de school aan de Johan Wagenaarlaan gerea liseerd. Dit in combinatie met enkele instellingen voor volwasseneneducatie. Een van de groepen in het kinderdagverblijf wordt ex clusief gereserveerd voor de deelnemers aan het volwas- senonderwijs. Wachtlijsten In de Stevenshof komt ook een nieuw kinderdagver blijf, dat wordt in de tweede helft van 1991 opgeleverd. Met een baby- en peuter- groep, een bso-groep en een bso-plus-groep (46 kind plaatsen). De nieuwe ruimte wordt een dependance van het kinderdagverblijf Lotte. Een peuterspeelzaalgroep van het buurthuis Winnie Mandela verhuist naar deze nieuwe locatie. Het kinderdagverblijf Krul- levaar verhuist in de loop van 1992 naar de huidige Woutertje Pieterseschool met uitbreiding van een bso-groep. De mogelijkhe den voor het creëren van een kinderdagverblijf in het derde bedrijfsverzamelge bouw worden nog onder zocht. Als dit project door gaat, kan het kindercen trum in 1992 in gebruik worden genomen. Ook is een claim gelegd door de gemeente op een schoolge bouw aan de Asserstraat. Dat komt in 1992 waar schijnlijk beschikbaar. Dolblij Het Peuterpalet mag uit breiden met 9 plaatsen. Kindercentrum het Konijn breidt uit, zodra de Suze Baartschool het gebouw aan de Duivenbodestraat ver laat. Dat gebeurt dit voor jaar. De opvang van de Driftkikker wordt met 16 plaatsen vergroot. Een aan tal aanvragen voor uitbrei ding is echter afgewezen, namelijk van kindercen trum Merenwijk, Sindbad en de Kever. C. Driessen ter Meulen, di recteur van de Centrale Or ganisatie Kinderopvang Leiden, is dolblij met de toestemming van het colle ge. „Meer plaatsen zijn vre selijk nodig. De wachtlijsten voor kinderopvang puilen uit. We hebben net een nieuw verblijf geopend aan de Opaalstraat. Daar staan 85 baby's op de wachtlijst, terwijl er maar negen plaat sen zijn. De andere dagver blijven vertonen een zelfde beeld", geeft ze aan. LEIDEN „Je moet niet wachten tot de wetgeving over je heen komt, maar daarop vooruitlopen". Daarom presenteerden di recteur A. Berkhout en adjunct-secretaris F.A. de Jongh van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland (KvK) gis teren de brochure „Mi lieuzorg in de onderne ming". Bedrijven worden in de ko mende jaren verplicht een mi lieuzorgsysteem op te zetten. „Om met name het midden- en kleinbedrijf daar nu bewust van te maken en te helpen zijn deze handleiding en checklist gemaakt", aldus directeur Berkhout. Het systeem vloeit voort uit het Nationaal Milieu- beleids Plan, waarin maatre gelen staan om de verontreini ging van lucht, water en bo dem te verminderen en voor komen. Daarnaast wordt ge tracht het afval te berperken. Het milieuzorgsysteem moet er voor zorgen dat binnen het be drijf maatregelen worden ge nomen op beleidsmatig, orga nisatorisch en administratief gebied. „Het moet een dage lijks inzicht geven van stoffen die in een bedrijf omgaan, zo dat je weet waar het fout kan gaan en wat er kan gebeuren", verduidelijkt De Jongh. Berk hout noemt in dat verband ook het aanstellen van een mi lieucoördinator binnen het be drijf. De brochure wordt in de ko mende weken gestuurd aan die bedrijven die hinderwet- plichtig zijn. De daarin vervat te checklist vormt de basis voor een milieuzorgsysteem. „Stap voor stap kunnen de be drijven controleren of zij vol doen aan de milieuzorg. Het is zo dat veel bedrijven al maat regelen hebben genomen, maar die hangen vaak niet met elkaar samen". Zaken als wetgeving en vergunningen, milieuaspecten, afval, organi satie en boekhouding en admi nistratie komen in de checklist aan de orde. Volgens Berkhout heeft het vroegtijdig opzetten van een dergelijk systeem voordelen. „Je kunt niet alleen op je con currentie vooruit lopen, maar er valt ook juridisch voordeel uit te halen". Zo staat de on dernemer volgens de brochure sterker bij schadeclaims, kan tijdig worden ingegrepen bij calamiteiten, worden kosten besparingen sneller ontdekt en kweek je als ondernemer een hoop good-will. „Milieuzorg in de onderne ming" draagt niet alleen oplos singen voor problemen aan, maar kan ook een vele vragen oproepen. Om daaraan tege moet te komen onderzoekt de Kamer van Koophandel op dit moment de noodzaak van een Bedrijfsmilieudienst (BMD). „Een organisatie die door de bedrijven zelf in het leven is geroepen. Omdat wij laag drempelig zijn, is ons gevraagd de BMD in onze regio mede op te richten", aldus Berkhout. Naast de KvK participeren NCW, VNO, KNOV en NCV. Ondernemingen kunnen zich abonneren op de BMD, daar voor krijgen zij dienstverle ning in de vorm van bijvoor beeld adviezen en doorlichting van de bedrijven door deskun digen. „Eerst zullen we kijken of er behoefte naar is en de bedrijven bereid zijn er een fikse prijs voor te betalen", zegt Berkhout. Tezamen met de brochure is daarom een brief aan de bedrijven gezon den. Volgens de directeur bijten de brochure en de invoering van de BMD elkaar niet. „Het vult elkaar juist aan. Met vragen over de brochure kan men bij ons terecht of de BMD". De Jongh daarover: „Je kan het zien als een huisarts met daar naast de doorverwijzing naar de specialisten". In dit ver band de ingenieursbureaus, die het plan ook wel zien zitten. Bang dat het druk wordt bij de Kamer van Koophandel is Berkhout niet: „We kunnen de vragen wel opvangen". De Jongh hoopt daar zelfs op. „Dat getuigt van een serieuze inslag". iging. Onder het motto Er moet iets gezelligs /orden georganiseerd oor Leiden-Noord" /ordt elk jaar uitgebreid eest gevierd. Ook al is de laad van Elf nog nooit aar het „echte" carnaval n Brabant of Limburg ge feest. ,Gek hè", constateert Jan van is. Hij vertelt dat hij wel een loop Brabanders kent, en dat lij regelmatig wordt uitgeno- l'gd voor het carnaval. „Maar lier is het dan ook altijd feest. Ve hebben er ook geen be- loefte aan om naar het zuiden e gaan. We hebben het best laar ons zin hier. Je kunt het iok niet met elkaar vergelij- ien. Wij hebben één dag die noet klinken als een klok. Zij lebben vier dagen voor het eest nodig. Als het hier drie iktober is, is iedereen vrij. Dat s daar ook zo met carnaval, lan gaan ze echt uit hun looi", lij wordt aangestoten door lad Fuchs. Wij toch ook, zegt 'ij. „Nou, van die ene dag moeten wij vier dagen slapen", kht Jan. Maar van plan om pet carnaval uit te breiden zijn Pe Spoorbumpers niet. „Alsje blieft niet, één dag is zat, we hebben het al druk genoeg". Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade is de residentie de buurtcarnavalsvereni- „Hier heeft vroeger een solenspoor gelopen. En de stonden daar ergens", ^ijst Aad aan in het buurthuis verklaart zo meteen de ver- 'nigingsnaam. Een lied heeft Ie vereniging ook: „Daar ko- in het eten van De Spoorbum pers. Alleen de promotietoer door de Haarlemmerstraat en het kindercarnaval met op tocht zijn afgelast. „Dat zou maar anti-reclame geven" en „Als we die Saddam te pakken krijgen", wordt er mopperend opgemerkt. Maar het feest in de Stadsgehoorzaal op zaterdag 9 februari gaat door. „Of er moet een bom op vallen". Ook het seniorencarnaval wordt op 17 februari gevierd. Sjaak Smeele is dit feestjaar verkozen tot Prins Sjaak 1. De prinsen en prinsessen worden altijd uit de gemengde Raad van Elf gekozen. „De burge meester als prins? Nee!!", klinkt het beslist. „Die moet uit het eigen midden komen. Je kunt wel een vreemdeling van de -straat plukken of een blekende Leidenaar nemen, maar die weten niets van het reilen en zeilen van de vereni ging. We wilden de burge meester wel de feestavond la ten openen in de Stadsgehoor zaal. Maar hij was al bezet. We hebben toen wethouders en raadsleden geprobeerd. Maar nu komt vanwege de golfcrisis helemaal niemand". Taart De Spoorbumpers zijn echter wel grotere tegenvallers ge wend. Bijvoorbeeld toen in 1985 om bezoek werd gebracht aan een bejaardenhuis met een taart van een vierkante meter. Dat eindigde in een kleine kettingbotsing met 5000 gul den schade aan de auto's. „Maar de taart bleef heel. Die was ook niet verzekerd, de au to's wel. Het jaar daarna heb ban we maar besloten om een bejaardencarnaval te houden voor de oudjes uit de buurt. Het ging teveel aan auto's kos ten". Het bejaardencarnaval bleek een groot succes. „Het is altijd verschrikkelijk leuk, hartstikke gezellig. Er zit nog zoveel stemming in bij die oudjes", vertelt Jan. De organisatie van het carna valsgedruis kostte de vereni ging altijd meer dan dat het opbracht. De bodem van de kas was in 1987 echt bereikt. De Raad van Elf stak de kop pen en portemonnees bij el kaar. „Iedereen lapte een x- bedrag. Daarmee kochten we prijzen voor een rad van avon tuur. Pas als dat zou slagen, kregen we ons geld terug". Dat was even spannend, maar het avontuur liep goed af. Het jaar daarop werd een klaver- jasnacht georganiseerd. „Om de; kas te spekken". Ook wor den er regelmatig bingo's ge houden. En nu gaat het weer goed met De Bumpers. Zo goed dat de oude capes en ste ken van de raad zijn vervan gen door nieuwe smokings, steken en sjerpen. De Leidenaars zelf hebben meestal niet zo'n zin om zich te verkleden. Jan: „Dat werd in het begin nog wel gedaan, maar het wordt steeds minder. Dat is jammer, maar verkle den is niet verplicht. Er wor den wel prijzen uitgereikt, maar we mogen met een ge wone boerenkiel al blij zijn. In Leiden zijn veel mensen die willen feestvieren, maar ze hebben geen zin om zièh om te kleden. Maar het belangrijkste is dat de mensen er zijn, dat ze het naar hun zin hebben. Op een bruiloft zijn er toch ook altijd maar twee verkleed". KARIN SWIERS steelt geld uit en dreigt met mes Een 23-jarige Utrechter is gis- in de Dullebakkersteeg aange- nadat hij eerder bewoners had be- Zo sloeg hij niet alleen op de ra- maar zwaaide hij ook met een mes. was dronken. Eenmaal op het bu- bleek dat de Utrechter eerder die dag had gestolen uit de Hoogvliet-vesti- het Levendaal. De beheerder van was even weg, maar had de van de kassa in het slot laten zitten, nam 250 gulden weg en vluchtte Breestraat. Omstanders konden een goed signalement doorgeven, werd in de vestiging een dames gevonden, met daarin een flesje waar van de Utrechter op stond. De heeft daarop bekend. Brasserieboot in de steigers De bouw van de brasserie boot vordert gestaag. Het in aanbouw zijnde vaartuig van eigenaar Sjaak Veringa ligt nu nog in de Oude rijn ter hoogte van de Churchill- brug. Tegen het „gevaarte" is door diverse buurtvereni gingen en omwonenden van de Prinsessekade bezwaar aangetekend maar de Leid se politiek zag in de plannen van botenverhuurder Verin- ga een aanwinst voor de binnenstad en gaf het groe ne licht. Als het glazen schip eenmaal klaar is komt het te liggen in het Galgewater naast de remming bij de Bostelbrug in Leiden. Een plankier en de leidingen zijn al bij de Prinsessekade aan gelegd. Op de boot wordt een koffieshop (brasserie) gevestigd. FOTO: WIM VAN NOORT Prins Sjaak 1, Prinses Zus en de Raad van Elf van buurt- carnavals- vereniging De Spoor bumpers. FOTO: WIM VAN NOORT men de bumpers aan, daar ko men de bumpers aan, zie die jongens met hun mooie pakjes aan", wordt meteen ingezet. Stampvol Voor het elfjarig jubileum wordt voor het eerst een uit stapje gemaakt naar de Stads gehoorzaal. Daar heeft de ver eniging de ruimte om feest te vieren. Met Leidse Kees, Ro bert Braun, Alexandra, Wies Café en als klapper Imca Ma rina. „Ja, het wordt groots op gezet. We willen er voor een keer ruchtbaarheid aan geven, dat wij 09k in de stad zitten. Vorig jaar zat het hier met tweehonderd man stampvol in het buurthuis. Nog meer kun nen we hier niet kwijt. Vol gend jaar doen we het weer rustig aan, dan nemen we Imca Marina niet", grapt Jan. De Golfoorlog gooit geen roet

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11