Onbekend jeugdwerk van Gerrit Komrij gevonden lil Wil fimm Bestuur Morschwi jck wil niet overleggen STAD OMGEVING/KUNST/RTV Telefonische Hulpdienst veel gebeld over de Golf Een cadeau van formaat CcldócSomotvt 3 DINSDAG 29 JANUARI 1991 PAGINA 9 {ezwaar tegen u-bocht station [DEN Het eerste commentaar de u-bocht voor de afwikkeling i het stationsverkeer is geleverd, denaar A. Lagerweij ventileert een open brief aan de politiek bezwaren. :t getuigt van weinig visie, om jen plan dat al vier jaar in voor- eiding is en waarbij stelselmatig r zeer dure oplossingen is geko- nu te moeten constateren dat ontsluiting naar de binnenstad op een acceptabele wijze moge- is". Hij noemt de keuze voor u-bocht „een noodconstructie geen serieus denkend mens o 1991 zal verkiezen", wijst op het plaatsen van extra jlichten, die tot langere files zul- leiden. Files die alleen al uit oogpunt van leefbaarheid onver antwoord zijn, aldus Lagerweij. Ook is hij bang dat de concurren tiepositie van Leiden door de u- bocht, „een extra-handicap om de stad te bereiken", wordt vermin derd. Ook betekent de u-bochtvari ant volgens hem weer extra kosten. En dat terwijl de financiële positie van Leiden broos is. „De nu voor liggende plannen zijn financieel bo terzacht". Hij vindt dat de gemeente „dom weg" te weinig heeft nagedacht over de afwikkeling van het ver keer. Hij roept de dames en heren politici op om pas een beslissing te nemen als alle factoren goed zijn bekeken en als bekend is welke subsidies beschikbaar zijn. Lift van museum De Lakenhal klaar LEIDEN Alle verdiepingen van het Stedelijk Museum De Lakenhal zijn vanaf donderdag 7 februari voor ieder een toegankelijk. Dan wordt namelijk de lift in gebruik genomen. Alle afde lingen in het museum zijn dan bereik baar voor bezoekers die moeilijk trap pen kunnen lopen, of die met een rol stoel het museum aan de Oude Singel willen bezoeken. Het was voor deze be zoekers niet eerder mogelijk de boven zalen van het museum te bereiken en juist in die zalen worden de tijdelijke tentoonstellingen gehouden. Wethouder H. van Dongen (cultuur) stelt de lift met een feestelijk gebaar in werking. De aanleg van de lift kostte de gemeente een half miljoen gulden. Studium Generale over opmars televisie LEIDEN Het televisiejournaal vervangt de krant, documen taires vervangen leerboeken en boeken verkopen pas als de au teur op televisie is geweest. Het lijkt een algemene tendens. Daarom staat deze ontwikkeling centraal in een serie van het Studium Generale van de Leidse universiteit. Onder de titel „Beeldcultuur versus leescultuur" wordt een reeks lezingen ge houden. De moderne samenleving verruilt geschreven informa tie steeds meer voor beelden. Uit een onderzoek bleek dat Ne derlanders in hun vrije tijd in 1985 al dertien procent minder lazen dan in 1975. De kijktijd nam daarentegen met tien procent toe. Velen betreuren deze ontwikkeling. Tijdens de serie lezin gen wordt aandacht geschonken aan de invloed van televisie en boeken op kinderen, aan het gebruik van beelden als bron van wetenschappelijke kennis, en of het groeiend aandeel entertain ment en reclame in onze cultuur samenhangt met de verschui ving van woord- naar beeldcultuur. Maandag 11 februari wordt de eerste inleidende lezing gehouden door professor M. Janssens. Andere data zijn 18 februari, 25 februari, 4 maart en 11 maart. De lezingen beginnen om acht uur in het Centraal Faciliteiten gebouw aan de Cleveringaplaat 1. De toegang is gratis. Inbraken in tuinhuisjes LEIDEN Uit twee tuinhuis jes achter de Marnixstraat zijn waardevolle spullen weggeno men. Zo werd bij één van de huisjes in het weekeinde de raamafsluiter opengebroken, waarna de daders beddengoed, gasfles, schilderijen, koelkast, gasstel, gereedschap, wekker lamp en een 130-delig bestek meenamen. Van een ander tuinhuisje werd eveneens in het week einde een zonnecollector ge stolen, terwijl een tegen een hek staande racefiets ook werd meegenomen. Handdroger veroorzaakt aanzienlijke rookschade LEIDEN Een brandende handdroger heeft gistermiddag voor aanzienlijke rook schade in de Burchtsociëteit gezorgd. De brandweer moest er aan te pas komen om de droger, die in het damestoilet hing, te blus sen. Eerder al had het apparaat in brand ge staan. Een medewerker van de sociëteit had het vuur in de nachtelijke uren met een handblusser gedoofd. Later op de dag vatte het apparaat weer vlam, waarop een schoon maakster ook een brandblusser gebruikte. Het bleek echter niet afdoende, want toen een medewerker even na het middaguur de sociëteit wilde betreden, stond het pand blauw van de rook. Hij waarschuwde de brandweer. De oorzaak van de brandende handdroger is vermoedelijk kortsluiting. Over de schade is niets bekend. LEIDSE ANTIQUAAR VRAAGT TWAALF MILLE VOOR DICHTBUNDEL Stremming Plesmanlaan LEIDEN Het autoverkeer dat via de Plesmanlaan rijks weg A44 in de richting van Den Haag wil oprijden wordt van 22 tot en met 25 februari omgeleid. Werkzaamheden aan het viaduct zijn de oor zaak van,de stremming. De route wordt op 22 februa ri om acht uur 's avonds ge blokkeerd tot en met zes uur 's morgens op 25 februari. piarellen Buurthuis melisz Joppens begint een rsus aquarelleren op insdagochtenden van 9.30 11.30 uur. De eerste les is orgen. Meer informatie bij t buurthuis aan de Oppen- imerstraat 6a of via 071- 2462. pen podium Folkclub •rus houdt zaterdag een en podium in De Waag ta de Aalmarkt 21. De oep Trefoil treedt vanaf '30 uur op. Daarnaast biedt orus solisten en groepen e volks/folkmuziek maken tegenheid op te treden. Zij innen zich opgeven via 1-612726, of in de zaal voor 30 uur. Toegang gratis. REACTIE SKIL IS TELEURSTELLEND LEIDEN Het afgetreden bestuur van Buurthuis Morsc- hwijck is niet van plan om zijn stap te heroverwegen. De re actie van de directie van de Stichting Sociaal Kultureel Werk in Leiden (SKIL) op het aftreden bevalt het bestuur namelijk niet. Op geen enkel punt wordt aan de problemen van het bestuur tegemoet ge komen. Zolang SKIL dat niet doet, wordt er niet overlegd. Zo staat in een brief aan de ge meenteraad. Het bestuur van het buurthuis aan de Topaaslaan stapte begin januari op. Aanleiding was het groeiende aantal problemen met de overkoepelende orga nisatie SKIL. De verhouding tussen het bestuur en de SKIL was zo slecht dat er niet meer te besturen viel in Morsc- hwijck. In een brandbrief aan de gemeenteraad werd een reeks knelpunten opgesomd. Zo wil Morschwijck dat de stichting een reiskostenver goeding betaalt voor een ver vanger die uit Den Bosch moet komen. Ook is het bestuur niet gelukkig met het systeem voor schoonmaak- en conciërge uren. De bekende druppel was het onaangekondigd in beslag nemen van de administratie. In de reactie van SKIL wordt uitgelegd dat de administratie alleen werd opgehaald voor een accountantscontrole en dat een reisvergoeding niet kan worden betaald vanwege geld gebrek. En dat over verhou dingen tussen buurthuisbestu- ren en de SKIL nog volop werd gediscussieerd. Uiteinde lijk werd een overleg voorge steld. Het bestuur van Morschwijck betreurt het dat een brief ge richt aan het algemeen be stuur van SKIL wordt beant woord door de directie. Op geen enkel punt wordt aan de problemen tegemoet gekomen. „Integendeel, wij krijgen steeds meer het gevoel dat het de bedoeling is om voorzienin gencommissies terug te drin gen naar het niveau van een onder de coördinator werkend huiscomité", aldus Morsc hwijck. Het bestuur mist elk begrip voor de problemen die onston den bij het vervangen van de coördinator. „Als SKIL zijn verantwoordelijkheid niet kent om het buurthuis open te houden, moeten wij die als voorzieningencommissie ne men. In plaats van erkenning van de problemen meent uw directeur ons nog terecht te moeten wijzen", zo schrijft het bestuur teleurgesteld. Het hoopt van de bestuurskant van SKIL nog positieve geluiden te horen. Wilde achtervolging eindigt in Oegstgeest Een 24-jarige inwoner van Roosendaal is gister avond na een wilde achtervolging op de Gevers straat in Oegstgeest door politieauto's klemge reden en aangehouden. Een politiebusje zette de achtervolging in nadat de man op de Steen straat in Leiden een inrijverbod had genegeerd. Bij de Blauwpoortsbrug werd hij gesommeerd te stoppen, maar de man ging er vandoor. Tijdens een levensgevaarlijke tocht door de binnenstad van Leiden en Oegstgeest, waarbij hij door di verse rode stoplichten reed, ramde hij meerdere auto's. Ter hoogte van de Wassenaarseweg moest de Brabander op de Rijnsburgerweg af remmen voor een voor hem rijdende auto. Een burgerauto van de politie probeerde de man daarbij klem te rijden. Dat mislukte omdat hij toch nog kans zag om tussen twee vluchtheu vels door te schieten. Daarbij raakte hij wel de politieauto, waarop hij terugschoot en ook nog twee geparkeerde wagens ramde. De man bleek hierdoor echter niet van zijn stuk gebracht en vervolgde zijn weg met een gemiddelde snelheid van honderd kilometer per uur. Op de Gevers straat in Oegstgeest reed hij uiteindelijk in de val (foto). Hij probeerde nog lopend te ontko men, maar een agent met getrokken pistool bracht hem op andere gedachten. De man bleek geen rijbewijs te hebben en had de auto anderhalve week eerder gestolen in Geldrop en was niet teruggekeerd in de Bospoortgevange nis in Breda. Daar heeft hij nog een straf van vier jaar uit te zitten voor tientallen inbraken. De man is in Leiden ingesloten. foto: wim van noort LEIDEN De Golfoorlog is voor veel mensen reden hun toevlucht te zoeken bij de SOS Telefonische Hulpdienst Leiden om daar hun hart bij uit te storten. Sinds het begin van de oorlog wordt per dag vier a vijf keer naar aanleiding van de Golfcri sis met de hulpdienst ge beld. Volgens coördinator I. Herre- bout van de Telefonische Hulpdienst is dat veel. Jaar lijks wordt de dienst door on geveer 7.000 mensen gebeld, vertelt zij. Gemiddeld is dat iets minder dan twintig tele foontjes per dag. Het aantal bellers over de Golf neemt daarmee nu een fors percenta ge voor zijn rekening. Volgens Herrebout zijn het on der anderen ouderen die de hulpdienst bellen. „Zij worden door de Golfcrisis aan de Tweede Wereldoorlog herin nerd. Anderen hebben een zoon die in dienst zit. Weer anderen zijn bang dat er ook oorlog in Nederland ontstaat of ze maken zich zorgen over familie en kennissen in het Golfgebied. Ook is er veel angst voor de toekomst, voor de gevolgen van gifaanvallen en het wegstromen van olie. Mensen zijn vaak boos en voe len zich machteloos". Ze vertelt dat met name de eerste dagen van de oorlog veel mensen hele dagen naar de televisie keken. „Vaak heb ben zij niemand om over de oorlog te praten. Dan komen ze bij de Telefonische Hulp dienst terecht. Ze bellen om het van zich af te praten. Dat is ook goed". Herrebout wijst erop dat de hulpdienst bemand wordt door vrijwilligers die getraind zijn om met mensen over hun angsten op dit gebied te praten. Ze raadt bellers aan' om als de dienst in gesprek is het na een kwartiertje nog eens te proberen. De hulpdienst is dag en nacht bereikbaar via 071-125202. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu- we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch.betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 S Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: J Adres:J Postcode/plaats:J I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I I1 iiiiiiiiiitiiinmiiiiii LEIDEN De Leidse antiquaar Piet van Win den heeft een onbekend manuscript van Gerrit Komrij in zijn bezit. „Mijn minnaars" is de ti tel van de handgeschre ven dichtbundel die Komrij op 20-jarige leef tijd voltooide. Hoewel de dichter zelf niet wil reageren op zijn jeugd werk, biedt de handelaar het manuscript voor 12.000 gul den aan. En wel op de twaalfde editie van de Euro pese Antiquaren Beurs die in de Amsterdamse Rai wordt gehouden. Volgens de antiquaar bestaat er geen afschrift van het ma nuscript en heeft de dichter de tekst zelf ook niet meer. Het gaat dus om een uniek exemplaar. Van Winden kocht de twaalf vellen in fe bruari 1990 van iemand die onbekend wil blijven. Hij heeft er „onwaarschijnlijk" veel geld voor betaald, maar wilde het als boekhandelaar toch niet laten lopen. Van Winden mag er mee hande len zoveel als hij wil, maar publiceren is uit den boze. „Komrij heeft het auteurs recht, het geestelijk eigen dom, en ik het privaatrechte lijke", legt hij uit. Om publi catie te voorkomen heeft hij een linnen doos om de bun del laten maken. Met een kijkgat, zodat nog net de naam Komrij zichtbaar is. De handelaar wilde zijn schat van 28 februari tot en met 2 maart gehouden, verzoek van Komrij om hem per expressebrief op de hoog te te stellen. Ik heb in een brief van enkele kantjes ver teld wat ik had. En ik ver zocht ook meteen om toe stemming om het een en an der te publiceren. Maar ik heb tot nu toe helemaal niets meer van hem gehoord", ver telt Van Winden enigszins te leurgesteld. Hij heeft daar wel een ver klaring voor. Volgens hem vermoedde Komrij wel wat het was en werd zijn vrees bevestigd door de brief van de Leidenaar. „Hij dacht waarschijnlijk doodzwijgen maar. Dat begrijp ik wel. Je kunt je voorstellen dat ie mand schrikt, als na 26 jaar opeens het werk opduikt, dat hij op zijn twintigste schreef toen hij nog nagenoeg onbe kend was. Ook al is hij nu dan beroemd". Komrij kwam in 1963 naar Amsterdam om Nederlands te gaan studeren. In datzelfde jaar verschenen zijn eerste gedichten in het tijdschrift Kaas en Brood. Als zowel de studie als het verblijf in Am sterdam tegenvallen, vlucht hij in 1965 naar Kreta. Juist voor zijn vertrek, in decem ber 1964, rondt hij Mijn min naars af. Komrij debuteerde „officieel" in 1968 met „Maagdenburgse halve bollen en andere ge dichten". Volgens Van Winden was Mijn minnaars al bedoeld voor publicatie. Hij wijst op het manuscript, dat er keurig verzorgd uitziet. Op het eer ste vel staat de naam van de dichter. Op de overige elf vellen is de van a tot z ge merkte cyclus met 26 gedich ten praktisch zonder doorha lingen en verbeteringen uit geschreven. In het zeer ka rakteristieke handschrift van Komrij, benadrukt Van Win den. Kladversie Hij leidt hieruit af, dat er op zijn minst één kladversie van het werk moet hebben be staan. Hij denkt echter dat Komrij die al snel is kwijtge raakt. En vervolgens nooit meer iets met het werk heeft willen doen. „In de eerste biografische gegevens die er over hem worden gepubli ceerd en die nauwelijks van iemand anders afkomstig kunnen zijn dan van Komrij zelf, wordt over deze cyclus niet gerept. Ook in latere uit spraken van de dichter over het vroege werk, die ik ove rigens met een korreltje zout neem, heeft hij het nooit over deze bundel". Toch twijfelt Van Winden niet aan de au thenticiteit van zijn aan winst. „Het vertoont zoveel onmiskenbare Komrij-trek- ken dat ik het ook zonder zijn bevestiging voor hon derd procent durf te garan deren". Van Winden garandeert dus een onbekend en uniek Komrij manuscript voor 12.000 gulden. Dat is omgere kend duizend gulden per vel. Voor degenen die de gok wil len wagen: De beurs wordtj Film lilibik is de titel van de film he morgen wordt vertoond n het Rijksmuseum voor rolkenkunde aan de Steen- Iraat 1. De film gaat over de O-jarige boerenzoon Ali in en Turks dorp, die vol inte- esse de groei van een kui ten tot volwassen haan ga- eslaat. Hij raakt zeer aan et dier gehecht, maar helaas oor hem heeft zijn vader en vechthaan nodig om geld i verdienen. Er moet brood >p de plank. Aanvang om rie uur. Toegang drie gul len bovenop de normale en- eeprijs voor het museum. "ai Chi Ha Deva Barbara verzorgt 'anaf morgen in de Droom- abriek de cursus T'ai Chi, en oeroude Chinese bewe- ingskunst. De lessen worden egeven op woensdag van 17.30 tot 19.00 uur en van 9.00 tot 20.30 uur. Belang- tellenden kunnen zich aan telden bij Ma Deva Barbara, el: 070-3552476. Origami Buurthuis Cornelis Joppensz begint morgen met een cur sus origami (Japans papier- vouwen) voor beginners. De cursus neemt zes woensdaga vonden in beslag. Van 19.00 tot 20.30 uur wordt les gege ven in het buurthuis aan de Oppenheimstraat 6a. De kos ten bedragen 31,50 (exclu sief materiaal). Informatie en opgave: 132462. Open huis De Emilie Knappert Scholen gemeenschap Leiden houdt donderdag open huis. De af delingen assistenten in de ge zondheidszorg, verzorgings assistent, leider, kindercentra presenteren zich. Ook wordt informatie over nieuwe op leidingen, zoals verzorging, kort-verzorging en oriëntatie en schakeling, gegeven. Be langstellenden kunnen van 18.30 tot 21.30 uur terecht aan de Vijf Meilaan 210. CDA Het CDA - Vrouwenberaad houdt donderdag een discus siebijeenkomst over het on derwerp vrouw en inkomen. Begrippen als individualise ring en verzelfstandiging. Jacqueline Biesheuvel-Ver- meyden, lid van de Emanci- patieraad, verzorgt de inlei ding. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in de Petrus- kerk aan de Lammenschans- weg 6. eigenlijk geheim houden tot de beurs, maar toch lekte er iets. „Iemand heeft Komrij verteld dat ik iets in mijn be zit had, maar hij zei niet wat. Ik kreeg onmiddellijk het alle modellen van de wedstrijd en met een ,,Vier Jaargetijden- show" door de tweedejaars van de MDGO-opleiding uiterlijke verzorging. Uitslagen van de wedstrijden: Dagkapsel föhnen 1. Debby Camfferman; 2. Heieen Peursum; 3. Fatima Metin. „Sei zoenen": 1. Marieke Bergman; 2. Esmeralda Haring; 3. Natasja Heemsbergen. Feestkapsel: 1. Frans Stikkelman; 2. Marijke van Duyvenbode; 3. Mariska de Vogel. foto: wim van noort Schoonheidsfestival op Emilie Knappert Wedstrijden op het gebied van föhnen en creatieve kapsels maakten gisteren onderdeel uit van het haar- en schoonheidsfes tival van de Emilie Knappert scholengemeenschap in Leiden. Aan die wedstrijden deden de eerste jaarsleerlingen uit het leerling wezen mee. Het festival werd besloten met een presentatie van

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9