Huurders zijn slecht af met woningcorporaties Inspectie: voedselhulp verstoort markt Afrika Overleg tussenbalans verloopt zeer moeizaam Koos Andriessen de gebeten hond EeXdóC Somont Deel van Maersk Yare geborgen Casino's beter bezocht hallage ptimistisch iver basis- inderwijs IE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB innenland DINSDAG 29 JANUARI 1991 PAGINA 5 Stichting voedselhulp ■eerspreekt kritiek Faber 'N HAAG Het bestuur van de stichting edselhulp aan Russen weerspreekt de jtiek die IKV-secretaris.Mient Jan Faber te na terugkomst van een reis door de vjetunie. lgens Faber zouden voedselpakketten uit 1 Westen vooral bij het leger en de KGB echt komen. De stichting wijst er na- ikkelijk op dat de eerste zending medica- inten en voedselpakketten pas begin iart wordt verstuurd en dat uiterste zorg- Idigheid wordt betracht in de distributie, et is daarom duidelijk dat de voedselhulp voor een deel wordt verspreid onder sol len. niet afkomstig is van de opbrengst n de actie Help de Russen. De uitspraken n de heer Faber hebben dus geen betrek- ig op de activiteiten van de stichting", al- de stichting. ROTTERDAM Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak heeft gisteren het achterschip van de Maersk Yare geborgen. Het dertig meter lange achterschip is met be hulp van een bok gelicht. In de loop van de ochtend is het in de kabels van de bok naar de 8e petroleumhaven in Europoort gevaren. Daar wordt het overgeladen op een ponton. De Maersk Yare lag sinds oudejaarsnacht op haar bakboordzijde voor de kust van Kijkduin, nadat een poging haar te bergen was mislukt. Het schip was op 27 december iets noordelijker voor de kust van Scheve- ningen aan de grond gelopen, mogelijk door een defect aan de stuurinrichting. Nadat het schip was vlotgetrok- ken, maakte het slagzij. De bergers waren daardoor ge dwongen het schip voor Kijkduin opnieuw aan de grond te zetten. De afgelopen dagen hebben de bergers het schip in stukken gezaagd. Smit verwachtte vandaag het middenstuk te lichten en een morgen het voorschip. Leeftijd minder belangrijk bij sollicitaties DEN HAAG Het kabinet wil dat werkgevers in hun vacatures zo min mogelijk leeftijdsgrenzen stellen aan sollicitanten. Alleen als bedrijven kun nen bewijzen dat voor het vervullen van bepaalde functies de leeftijd van belang is, zal de overheid dat tolere ren. De overheid zal zelf het goede voorbeeld geven. Minister D'Ancona van WVC en staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken en werkgelegenheid hebben dit de Tweede Kamer toege zegd, nadat een grote meerderheid hen had aangespoord meer te doen aan verbetering van de werkgelegenheid- situatie voor mensen boven de 55 jaar. De minister zei in dit verband dat het kabinet ook praat over verandering van de aow-leeftijd. DEN HAAG Vorig jaar zijn bijna 3,2 miljoen bezoeken ge bracht aan de Holland Casino's, de acht officiële casino's die Nederland rijk is. Een stijging ten opzichte van 1989 met 326.569 bezoeken, ofwel 11,4 procent. De vergelijkende cijfers worden beïnvloed doordat in 1990 voor het eerst alle acht casi no's voor een heel jaar meetelden, terwijl het casino in Nijme gen in 1989 vijf maanden open was. Wordt deze vestiging bui ten de vergelijking gehouden, dan is het bezoek landelijk met 5,3 procent toegenomen. De gemiddelde besteding per casino blijkt te zijn opgelopen van 129 tot 133 gulden. Eind april gaat in Denemarken een casino open, waarbij Holland Casino's een grote rol speelt. De levering van know how door Holland Ca sino's aan het buitenland was tot nu toe vooral beperkt tot jackpotclubs met speelautomaten. In opdracht van de Deense licentiehouder is nu in Helsingor een compleet casino in aan bouw. Het gaat hier om een van de eerste zes casino's die door de Deense regering zijn toegestaan. Vanaf de openingsdatum zullen voorlopig enige tientallen Nederlanders in Denemar ken worden gedetacheerd in leidinggevende posities. Oud-minister Braks nummer vijf op lijst Senaat DEN HAAG Oud-minister Braks van landbouw en visserij is door het CDA-bestuur op de vijfde plaats van de concept-kandidatenlijst van het CDA voor de Eerste-Kamerverkiezingen geplaatst. Se naatsvoorzitter P. Steenkamp voert de lijst aan, ge volgd door de huidige fractievoorzitter A.J. Ka- land. Andere bekende nieuwelingen op de CDA- lijst zijn: oud-staatssecretaris Korte-Van Hemel (tiende plaats), oud-minister Van Dijk van binnen landse zaken (elf), mr. W. Stevens (vijftien), en di recteur Van Gennip van het Wetenschappelijk In stituut van het CDA (negentien). Het Tweede-Ka merlid H. Eversdijk staat op de 26ste en daar mee op een in principe verkiesbare plaats. Het CDA bezet momenteel namelijk 26 van de 75 zetels in de Eerste Kamer. De nieuwe Eerste Kamer wordt op 27 mei gekozen door de leden van Pro vinciale Staten. Voor deze laatste colleges vinden de verkiezingen op 6 maart plaats. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Staatsse- etaris Wallage van on- irwijs is niet onderstebo- m van het feit dat een irde van alle basisscho- n in ons land nog niet ied voldoet aan de eisen t de Wet Basisonderwijs. invoering van de basis- hooi in 1985 heeft al heel at veranderingen ten goede weeggebracht, zei hij giste- n in de Tweede Kamer tij- ns een debat over de stand jn zaken in het basisonder- ijs. „In vergelijking met tien vijftien jaar geleden is het lturele en pedagogische kli- aat op vele scholen aanzien- verbeterd", aldus Wallage, voorbeelden noemde hij ider meer dat de leerlingen el meer bewegingsvrijheid ibben gekregen en dat de nderen steeds meer worden stimuleerd om zelf informa- op te zoeken. staatssecretaris toonde zich er optimistisch over de ver- ':re ontwikkelingen *in het .isonderwijs, daarbij wijzend het feit dat de Wet Basison- irwijs nog niet eens zes jaar id is en dat men niet teveel eens moet willen. „Omvang- jke onderwijsvernieuwingen t het verleden hebben ons ileerd dat de veranderingen as na tien tot vijftien jaar vol- dig hun beslag kregen". Dt de negatieve ontwikkelin- n behoort volgens Wallage toegenomen schaalverklei- ing, die de kosten van het derwijs sterk heeft doen op- >en, waardoor steeds op- euw bezuinigingen noodza- ilijk zijn. Ook de groei van :t speciaal onderwijs moet de ip in worden gedrukt, want ik daarmee kan geld worden spaard. staatssecretaris deelt de van de Tweede Kamer m de teruglopende kwaliteit het kleuteronderwijs bin- de basisschool. Hij wil larom dat studenten van Pe- igogische Akademies de mo- ilijkheid krijgen zich te spe- aliseren in kleuteronderwijs, ver enkele maanden zal ierover meer bekend worden imaakt. {reed stelsel van inderzoekscholen •EN HAAG Minister Rit en van onderwijs streeft aar een breed stelsel van nderzoekscholen dat in rincipe alle wetenschapsge- ieden zal omvatten. Een lein aantal van deze scho- n (circa tien) krijgt extra eld om zich te ontwikkelen t een internationaal topin- tuut. •e onderzoekscholen zijn be- oeld om jonge wetenschap ers (doctorandussen, meesters n ingenieurs) op te leiden tot nderzoeker. Bovendien zal en deel van het Nederlandse nderzoek in de scholen wor- en geconcentreerd. De be- 'indsman volgt hiermee het dvies van de commissie-Rin- ooy Kan. Wel wil Ritzen de niversiteiten niet helemaal rij laten bij de oprichting van e scholen. Alvorens een op- iiding het predikaat onder- uekschool krijgt, moet zij zijn wdgekeurd door de Konink- ijke Nederlandse Akademie an Wetenschappen (KNAW). ONDERZOEK KONSUMENTEN KONTAKT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Huurders van woningbouwcorpora ties hebben het op een groot aantal punten slecht getroffen met hun „huis baas". De service laat te wensen over, de zeggen schap schiet tekort, onder houd en isolatie blijven vaak achter en de huur contracten willen weieens rammelen. Niettemin is ongeveer tachtig procent van de huurders tevreden over de woning en de buurt waarin ze wonen. Eén en ander blijkt uit een vandaag gepresenteerd onder zoek van Konsumenten Kon- takt naar de aard en kwaliteit van dienstverlening van 53 woningbouwcorporaties in 24 gemeenten. Bij het onderzoek werd niet alleen de regelge ving tegen het licht gehouden maar zijn ook ruim zevenhon derd huurders geënquêteerd en werden vragenlijsten be antwoord door vertegenwoor digers van de corporaties zélf. Het rapport geeft een vrij som ber beeld van de relatie tussen de corporaties en huurders. Zo noemt 75 procent van de huur ders de zeggenschap in de cor poraties onvoldoende tot slecht, slechts vijf procent acht de inspraakmogelijkheden vol doende. Veertig procent van de huurders blijkt niet tevre den over het onderhoud, 53 procent vindt de woning matig tot slecht geïsoleerd. De huur wordt door 41 procent van de huurders te hoog gevonden, ruim de helft klaagt over het niveau van de servicekosten terwijl een evengroot deel de kwaliteit van het schoonmaak- Toewijzing Konsumenten Kontakt zélf heeft forse kritiek op de wijze waarop woningen aan woning zoekenden worden toegewe zen. Uit het onderzoek komt naar voren dat bij het onder zoek naar het woongedrag van kandidaat-huurders in 21 pro cent van de gevallen de etni sche achtergrond een rol speelt, een kwart van de cor poraties zegt tevens te kijken naar de buurt waarin de wo ningzoekende woont. De onderzoekers bevelen de woningcorporaties aan deze selectiecriteria te schrappen, „vanwege het gevaar van dis criminatie en stigmatisering". De resultaten van het onder zoek naar woongedrag zouden altijd aan de betrokkenen voorgelegd moeten worden. De huurcontracten die wo ningcorporaties aan huurders aanbieden voldoen in 62 pro cent van de gevallen niet aan de eisen die je er aan zou mo gen stellen, zo concludeert Konsumenten Kontakt verder. Ruim tachtig procent van de huurovereenkomsten zou bo vendien bepalingen bevatten die „niet redelijk" genoemd kunnen worden. Tenslotte kent de helft van de onder zochte corporaties geen klach tenprocedure. Om de inspraak te verbeteren bepleiten de onderzoekers eenvoudiger regelgeving en de mogelijkheid voor alle huur ders lid te worden van een be wonerscomité. Veel wordt ver wacht van het aanstellen van beheerders, een maatregel waarmee criminaliteit en van dalisme belangrijk terugge drongen kan worden. Enkele corporaties zouden er in ge slaagd zijn beheerder in dienst te nemen zonder de huurprij zen extra te verhogen. Zelfverdediging Zelfverdediging? Dat is iets voor radicale feministen in roze tuinbroeken. Zo werd tien jaar geleden vaak nog gedacht. Tegenwoordig zitten oma's op karate, doen tieners aan jiu-jitsu en krijgen meis jes op sommige basisscholen al zelfverdedigingsles. De belangstelling voor de cursussen is derma te groot dat er wachtlijsten bestaan. De branche professionaliseert zich bovendien. Zo werd on langs de Beroepsvereniging Feministische Zelfverdediging (BFZ) opgericht. Allemaal om ervoor te zorgen dat bij eventueel (sexueel) geweld de vrouw haar mannetje staat. foto: anp Zetje Omringd door tal van mededingers krijgt Margriet Korevaar, de winnares van een opstelwedstrijd over het milieu, een zetje van minster Alders van onder meer milieubeheer. Ze zit op haar moun tainbike, die ze gewonnen heeft als eerste prijs in de landelijke wedstrijd voor basisscholen met als thema „Hergebruik in het algemeen en de glasbak in het bijzonder". foto: anp DEN HAAG Voedselhulp in de vorm van tarwe en rijst bereikt slechts in beperkte mate de mensen waarvoor zij bedoeld is, sluit onvoldoende aan op plaatselijke voedingsge woonten en werkt' verstorend op de lokale voedselproduktie. Mede als gevolg van dit soort hulp dreigen de boeren in Afrika die de harde lokale granen verbouwen zoals sorg hum, gierst en mais, in grote problemen te komen. Dit staat in een rapport van de Inspec tie Ontwikkelingssamenwer king te Velde (IOV) van het ministerie van buitenlandse zaken. Minister Pronk heeft het rapport gisteren aangebo den aan de Tweede Kamer. De kritiek van de Inspectie geldt niet zozeer de voedselhulp die wordt geboden om hongersno den te besrtijden, maar slaat vooral op voedselhulp die wordt verstrekt voor financie ring van projecten ('voedsel voor werk') of betalingsbalans- steun. De resultaten van voed selhulp in het kader van nood- hulp-operaties zoals mo menteel voor Afrika zijn in het algemeen positiever, hoe wel ook op dit terrein volgens de IOV de doelmatigheid kan worden vergroot. Nederland heeft de laatste tien jaar voor circa 2,5 miljard gul den aan voedselhulp verstrekt. Bijna de helft daarvan is naar de Sub-Sahara gegaan. Het is met name de hulp via de in ternationale organisaties waar de meeste kritiek naar uitgaat. Zo blijkt de EG-voedselhulp voornamelijk te worden aan gewend om overschotten aan zuivel en tarwe kwijt te raken. Nederland zal er bij de EG op moeten aandringen de voed selhulp waar mogelijk te ver vangen door financiële steun, aldus de IOV. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op de subsi dies aan het bedrijfsleven kan voor hooguit 150 miljoen gulden worden bezuinigd. Met deze stelling pareert een geïirriteerde minister An driessen van economische za ken de kritiek die hij heeft gekregen van zijn collega Kok van financiën. De onderhandelingen in -het kabinet, die in het kader van de tussenbalans een besparing van zeventien miljard gulden moeten opleveren, verlopen uiterst moeizaam. Kok verwijt enkele bewindslieden dat zij amper willen meewerken aan de bezuinigingen. Andriessen vindt het onte recht dat Economische Zaken van Kok veel forser moet be zuinigen op de subsidies aan het bedrijfsleven. Volgens An driessen gaat hij al ver genoeg met de 150 miljoen gulden, zo'n 7,5 procent van zijn totale subsidiepot van ongeveer twee miljard gulden. Het geld kan onder meer wor den gevonden door te schrap pen in een aantal algemene technologie-subsidies, stelt An driessen. Meer bezuinigen dan 150 miljoen gulden brengt de positie van het bedrijfsleven in gevaar, aangezien Nederland vergeleken bij andere landen toch al zo weinig in technolo gie investeert, vindt de be windsman. Bovendien is het, gezien de teruglopende econo mische groei, absoluut niet het juiste moment het bedrijfs leven te hard aan te pakken, aldus Andriessen. De bewinds man keert zich daarom ook te gen lastenverzwaring voor on dernemingen. Bukman Ook minister Bukman van landbouw moet zijn aandeel nemen in de bezuinigingen die noodzakelijk worden geacht in het kader van de Tussenba lans. Dit eist minister Kok van financien in een rapport dat hij vertrouwelijk aan het kabi net heeft voorgelegd. Bukman dient de landbouw uitgaven met jaarlijks honderd a driehonderd miljoen gulden verminderen, aldus Kok. De minister van financien geeft ook precies aan hoe die bezui nigingen gerealiseerd kunnen worden. Tot 1994 staat bijvoor beeld de uitgave gepland van ruim een miljard gulden aan subsidies voor ontwikkeling en sanering van de landbouw. Daarin wil Kok dus flink het mes zetten. Dat kan volgens hem ook gemakkelijk, omdat de huidige investeringssteun waarschijnlijk leidt tot pro- duktieverhoging. Er is nu juist afgesproken dat de landbouw moet inkrimpen. Vandaar dat- Bukman een einde zou moeten maken aan de subsidie die jon ge boeren krijgen als zij een bedrijf beginnen. En zou hij ook een streep moeten halen door de premie die boeren krijgen als ze stoppen met hun bedrijf. Ook vindt Kok dat er veel strenger gekeken moeten wor den naar de milieusubsidies. De boeren moeten in de toe komst veel meer zelf gaan betalen vor de oplossing van het mestoverschot. Kok pleit er tenslotte voor drastisch te bezuinigen op de post Landin- richtng. Bij deze overheids dienst houden circa zeshon derd mensen zich bezig met zaken als ruilverkaveling en de inrichting van landelijke gebieden. Samenwerking confessionele ouderenbonden DEN HAAG Aan het rijtje van adviesraden voor het ou derenbeleid is er gisteren één toegevoegd: het Seniorenbe- raad. Hierin werken het CNV, de Protestans-christelijke Ou derenbond (PCOB) en de Unie van katholieke bonden van ouderen (Unie KBO) samen. Zij zullen elkaar over en weer adviseren over ouderenbeleid in de ruimste zin van het woord. De drie organisaties vertegenwoordigen zo'n 350.000 ouderen. Volgens di recteur S. van Bijsterveld is een adviesorgaan met een ei gen christelijke identiteit noodzakelijk. „Met name bij kwesties als euthanasie en geestelijke verzorging in be jaardenhuizen is het goed als de Seniorenraad een eigen ge luid kan laten horen". Maan morgen in bijschaduw aarde DEN HAAG Rond zeven uur morgenochtend is er bij helder weer een gedeeltelijke maansverduistering te zien. De volle maan, die dan in het westen staat, trekt door de schaduw van de aarde. Niet door de donkerste schaduwke- gel, maar door de zich erom heen bevindende lichtere bij schaduw. Het maximum van de verduistering wordt bereikt om één minuut voor zeven. De bovenste rand van de maan is door de verduistering iets min der helder dan het overige deel van de maanschijf. Het verschijnsel is overigens zeer moeilijk zichtbaar. MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE ven de woelige zee lange vellen papier uit. Rob is de eerste die zo'n vel te pakken krijgt. Hé, het zinkt niet eens. Hij kruipt er op en....even later drijft hij weg, maar nu weer zo plat als een dub beltje, want hij is weer een doodgewone tekening geworden. En zo gaat het ook met Lupardi, Taaie Toon, Ross, Prudon, Marga, Willy en de anderen. DEN HAAG Minister Koos Andriessen van eco nomische zaken is dezer dagen de gebeten hond. Zijn collega Kok (Finan ciën) kan het niet ver kroppen dat Andriessen in de onderhandelingen over de tussenbalans voortdu rend hoog van de toren blaast over de bezuinigin gen die andere bewinds lieden moeten opbrengen. Zelf is Andriessen nauwe lijks bereid een cent in te leveren, meent Kok. Ogenschijnlijk speelt zich tus sen Kok en Andriessen een schermutseling af. Zij vochten al vaker een ruzie uit, zoals over de uit de hand gelopen investeringssubsidie aan het bedrijfsleven, de wir. Maar verder is Andriessen er rede lijk in geslaagd op de achter grond te opereren. De huidige kwestie met Kok heeft en dit is geen cli ché twee kanten. Als mi nister van economische zaken heeft Andriessen nu eenmaal de taak zich te bemoeien met het algemene kabinetsbeleid. Het departement beschikt over een speciale „denktank" waar het economische beleid in Ne derland en (verre) omstreken op de voet wordt gevolgd en geanalyseerd. Andriessens ambtenaren mengen zich in vele beleidsplannen van ande re ministeries. Wil minister Alders het bedrijfsleven milieuheffingen opleggen? Dan toont Economi sche Zaken aan dat de gevol gen voor ondernemend Neder land zeer ernstig kunnen zijn. Wil staatssecretaris Simons de financiering voor de gezond heidszorg wijzigen? Dan wijst EZ fijntjes op de economische (on-)haalbaarheid daarvan. Daarnaast is de hoogste ambte naar van EZ, secretaris-gene raal Geelhoed opvolger van de legendarische Rutten de spil waar de Centrale Econo mische Commissie (CEC) om draait. Dit college van topamb tenaren adviseert het kabinet over gewichtige financieel- en sociaal-economische aangele genheden-. Kampioen In dit licht is het logisch dat Andriessen zich als kampioen bezuiniger opwerpt, althans als het om andere ministers gaat. Zo heeft Andriessen voorge steld het takenpakket van de overheid te beperken en het aantal rijksambtenaren (onge veer 150.000) met tien procent te verminderen. Als voorbeeld geldt de operatie die president directeur Timmer, „Orkaan Gilbert", momenteel bij Phi lips doorvoert. Hiermee is meteen de delicate positie van Andriessen aange geven. Want als er niet vol doende wordt bespaard op de uitgaven, zal het kabinet veel sneller neigen naar het ver groten van de inkomsten. Dit komt neer op de door Andries sen verfoeide lastenverzwa ring die uiteraard niet alleen ongustig is voor burgers, maar ook voor het bedrijfsleven. Zo is Andriessen niet meer de aanjager in het kabinet maar het aanspreekpunt van onder nemend Nederland. De onder nemingen moeten zo veel mo gelijk worden ontzien, aldus Andriessen. Daarom ook is hij kwaad op Kok die vindt dat het bedrijfsleven veel harder moet worden aangepakt. Fis cale voordelen en diverse sub sidies moeten de nek worden omgedraaid, meent Kok. Het eerste plan spoort niet met Andriessens gevecht tegen las tenverzwaring; het tweede plan heeft de stekels van EZ rechtop gezet. „Wij zijn ronduit geïrriteerd", aldus een ingewijde uit de top van EZ. „Op een relatief klei ne begroting van drie miljard gulden geven wij twee miljard aan subsidies uit. Andriessen is bereid 150 miljoen, ofwel ruim zeven procent van het totaal, in de subsidies te snijden. Als iedere minister zich aan zo'n percentage hield, waren we in een dag klaar". Een andere bron van EZ voegt daar aan toe. „Het is onjuist dat Kok ons voorstel bagatelliseert. Vergeleken bij het buitenland doen we al zo weinig aan de ondersteuning van technolo giebeleid. Andriessen is bereid het met nóg minder te doen. Dat is een hele stap". Gezien de huidige, uiterst moeilijke situatie is de ruzie tussen Kok en Andriessen meer dan een schermutseling. Zelfs over een bedrag van een paar honderd miljoen want daar gaat het hier feitelijk over worden over en weer 'katten' uitgedeeld. Dat is te kenend voor de sfeer die mo menteel in het kabinet heerst. ROB SEBES

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5