Hoe netjes kan Golfoorlog blijven? „Iraakse krijgsgevangenen hebben het hier (te) goed" EeicLeSouoant BRITTEN BOOS OVER 'LUXE-BEHANDELING': Irak: krijgsgevangenen gewond na luchtaanval Ontspannen Saddam overtuigd van winst pLFOORLOG DINSDAG 29 JANUARI 1991 PAGINA 3 ik weet niets van ^rmiste tv-ploeg JHDAD Irak zegt niets te van de cameraploeg van de >rikaanse omroep CBS die 21 januari in het frontgebied Golf wordt vermist. CBS 1de gisteren van een hoge lische functionaris te hebben 3Jomen, dat een Iraakse deser- vier buitenlanders, mogelijk ier leden van de CBS-ploeg, ak gevangen genomen had tj worden. Maar de correspon- van de Amerikaanse nieuws- Jer CNN in Baghdad ver arde dat de Iraakse autoritei- hadden verzekerd, dat zij niet vasthouden en i enkele informatie over het fan de Amerikanen hebben. Iran protesteert bij Baghdad over vliegtuigen TEHERAN De Iraanse ambassadeur bij de Ver enigde Naties heeft verklaard dat zijn land bij Baghdad heeft geprotesteerd tegen de landing van Iraakse vliegtuigen in Iran. Teheran neemt for meel een neutraal standpunt in de Golfoorlog in. Ambassadeur Kamal Kharrazi zei in een vraagge sprek met de Iraanse radio dat hij secretaris-gene raal Javier Perez de Cuellar heeft medegedeeld dat Iran de toestellen in beslag neemt tot het ein de van het conflict. Militaire zegslieden in Londen zeggen dat bijna 100 vliegtuigbemanningen met hun toestellen hun toevlucht hebben gezocht in het buurland. Of zij dat doen om aan de over macht van de westerse luchtmacht te ontkomen of dat zij deserteren is nog altijd niet duidelijk. Wes terse militaire waarnemers zetten vraagtekens bij de mogelijkheid dat de piloten zijn overgelopen. Het grote aantal vliegtuigen dat in zo'n korte tijd zijn toevlucht heeft gezocht in Iran wijst er op dat het niet gaat om deserties, zo menen zij. K./W Grens open Duizenden mensen die in Irak vastzaten, stelden zich giste ren weer hoopvol in lange rijen op bij de Jordaanse grens, nadat Irak deze weer had geopend. foto: ap V-raad tegen openbaar debat NEW YORK Een meerder heid van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft zich gisteravond uitgesproken tegen een openbaar debat over de Golfoorlog. Het overleg ach ter gesloten deuren gaat daaren tegen gewoon door. Tot het openbaar debat van de Raad was opgeroepen door Algerije, Libië, Mauritanië, Marokko, Tunesië, Sudan en Jordanië, ge steund door Yemen en Cuba. Cuba heeft gedreigd de komen de informele bijeenkomsten van de Raad te boycotten. De Raad komt pas weer formeel bijeen als er zicht bestaat op de Iraakse terugtrekking uit Kuwayt. Syrië tegen conferentie alle kwesties DAMASCUS Syrië is tegen een internationale conferentie waarop gelijktijdig alle kwesties die in het Midden-Oosten spelen aan de orde komen, zo heeft minister van voorlichting, Mohammad Salmane, verklaard. „Syrië is voor het bij eenroepen van een internationale vredesconferentie in het Midden- Oosten over een duurzame, even wichtige regeling voor het Israë- lisch-Palestijnse conflict, geba seerd op de resoluties van de Vere nigde Naties. Maar het is tegen een conferentie over alle problemen in het gebied waartussen onderling geen verband bestaat". Britten vragen EG meer geld BRUSSEL De Britse regering vindt dat ze een onevenredig groot en vooral kostbaar aandeel heeft in de Golfoor log. Daarom heeft minister van finan ciën Norman Lamont zijn EG-collega's gisteren om financiële bijstand ge vraagd. Volgens Lamont levert het Verenigd Koninkrijk grote inspannin gen in de Golfoorlog en plukt Europa daarvan de vruchten zodra het conflict is beëindigd. Hoewel Lamont tijdens het overleg van de EG-ministers van financiën te Brussel geen bedragen noemde, liet Londen weten dat het voor de oorlog al meer dan een miljard pond heeft uitgegeven. De ministers kwamen gisteren tot de conclusie dat het Britse hulpverzoek serieus moet worden besproken. -)la-masker Pte gasmaskers zijn niet te koop in Bahrayn, reden voor stu ften in de hoofdstad Manama'the zelf iets in elkaar te knutse len blikje cola en een plastic gezichtsbedekking moeten de ervan tijdens een aanval met gifgas voldoende tijd geven binnen te vluchten. foto: ap (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Naar mate de Golfoorlog langer duurt en de geallieerde aanvallen minder effec tief blijken, stijgt ook het aantal berichten over bur gerslachtoffers en verniel de niet-militaire objecten in Irak. Dorpen liggen plat, moskeeën in puin en een vluchtelingenkara- vaan is vanuit de lucht aangevallen. Zijn het de voortekenen van een 'gewone' vuile oorlog, waarin het zoals in de Tweede Wereldoorlog, in Viet nam en in bijna alle andere oorlogen ten slotte wemel de van de burgerslachtoffers? Of kunnen de geallieerden de bedoeling volhouden om met chirurgische precisie alleen de militaire doelen naast en tus sen bevolkingsconcentraties te treffen? President Bush verklaarde ook gisteren nog dat de Ame rikaanse en andere piloten hun uiterste best doen om „clean" te werk te gaan en de burgers van Irak („met wie wij immers geen conflict heb ben") te sparen. Maar het be gin van verzet binnen de Amerikaanse krijgsmacht te gen al te scrupuleus optreden was een dag eerder te horen in de verzuchting van generaal Schwarzkopf, dat geallieerde piloten hun leven extra in ge vaar brengen door deze nette oorlogvoering. Tweede Vietnam President Bush blijft het Ame rikaanse volk voorhouden dat de Golfoorlog geen tweede Vietnam wordt, omdat destijds in Vietnam het Amerikaanse leger door gebrek aan politie ke steun en financiering „moest vechten met een arm op de rug gebonden". „Maar in wezen hebben we nu ook een arm op de rug gebonden door onszelf te verplichten tot een schone oorlog", zegt in Was hington John Blodgett, ver bonden aan het Instituut voor Internationale Strategische Studies, CSIS. „Ik ben groot voorstander van dit militaire beleid, maar de vraag is of we het vol kunnen houden, met name als Irak voortgaat met terroristische oorlogvoering of als Saddam een militaire slag van beteke nis weet te slaan', aldus Blod gett. Hij en andere Amerikaanse experts voorzien toenemende druk op president Bush om grover geweld te gaan gebrui ken als bijvoorbeeld nieuwe olielozingen in de Golf volgen, een Amerikaans vliegtuig wordt gekaapt of een oorlogs schip tot zinken wordt ge bracht waardoor het aantal Steeds meer bommen op civiele doelen BAGHDAD Er komen steeds meer berichten van oog getuigen over massale bombardementen op steden en ci viele doelen in Irak. Zij zeggen dat de verklaring van de geallieerden dat uitsluitend precisie-bombardementen worden uitgevoerd op militaire doelen een fabel is en dat ook de burgerbevolking op grote schaal wordt gebombar deerd. De zender van de Kurdische oppositie in Irak meldde dat de geallieerde luchtmacht in het noorden al les verwoestende bombardementen heeft uitgevoerd, die een zware tol hebben geëist onder zowel burgers als mili tairen. Volgens het Iraanse persbureau IRNA zijn de grensssteden Badra en Zorbatiya grotendeels verwoest. Amerikaanse gesneuvelden plotseling hoog zou oplopen. Zeker in Amerika zal die roep om zwaarder en minder selec tief geweld groeien zodra Sad dam Husayn daadwerkelijk een chemisch wapen zou ge bruiken, of dat nu tegen Israël is of tegen Amerikaanse troe pen in Saudi-Arabië. Maar of die druk ook zal resulteren in een politiek besluit tot grover tegengeweld is toch zeer de vraag. „Ook Amerika beschikt over chemische wapens, die boven dien nog heel wat verfijnder zijn dan die van Irak. Maar wij beschouwen gas als een ille gaal wapen en er zal een enor me politieke drempel zijn om ook van onze kant dat wapen in te zetten. Bovendien zouden chemische wapens vooral in het Kuwaytse theater moeten worden gebruikt en heeft Amerika de bevolking van Kuwayt te ontzien. Het is een klein land, de Kuwayti's zijn onze vrienden en we moeten ontzettend voorzichtig zijn met onze strijdmethoden', aldus Blodgett. Hij ziet wel een mogelijkheid dat in reactie op een Iraakse gasaanval Iraakse steden ge bombardeerd zullen gaan wor den. „Maar niet dan nadat wij de bevolking van bijvoorbeeld Basra of Baghdad hebben aan geraden de stad te ontvluch ten". Het feit dat het gewone leven in Baghdad de laatste dagen weer enigszins zijn gewone loop neemt, dank zij de over tuiging van de bevolking dat de geallieerden de stad zelf tóch niet zullen bombarderen, zet kwaad bloed bij sommige Amerikaanse opiniemakers. Columnist en ex-lid van Ro nald Reagans Witte Huisstaf Patrick Buchanan meent dat de VS zichzelf, ook in militair opzicht, te kort doen door het maatschappelijke, bestuurlijke en militaire hart van Irak goeddeels ongemoeid te laten. De vijand zou zich dank zij die luxe kunnen reorganiseren en het herstel van bombarde- mentsschade vanuit Baghdad organiseren. Officiële beleid Een andere beperking die de VS mogelijk parten speelt is het officiële beleid van Was hington, gisteren door presi dent Bush nog eens herhaald, dat Amerika „niet uit is op de destructie van Irak, omdat een vernietigd Irak prooi kan wor den van agressie van andere landen". Dat beleid vraagt om een zekere militaire terughou dendheid die in de toekomst, bij blijvend Iraaks verzet, wel licht niet kan worden gehand haafd. Nog een militaire remming die mogelijk zal verdwijnen ligt in de VN-resoluties, die alleen de bevrijding van Kuwayt toe staan, maar niet instemmen met een eventueel militair noodzakelijke bezetting van (een groot deel van) Irak Zo'n bezetting zou kunnen voorko men dat Irak doorvecht met raketten en vliegtuigen als Kuwayt is veroverd. Inname van Iraks grondgebied zou ook noodzakelijk kunnen worden alvorens Iraks troepen in Kuwayt zelf worden aange vallen. Niet alleen zullen Ara bische geallieerden niet mee doen aan grondacties in Irak, de politieke westers-Arabische coalitie kan gemakkelijk bre ken als Amerikanen een grootscheepse invasie en be zetting van Irak aangaan. Ook de vlucht van een groot deel van de Iraakse lucht macht naar Iran vormt een potentiële militaire bedreiging van de geallieerde troepen en van Israël. En geruchten dat sommige militaire kringen in de Sovjetunie bevoorradings- vluchten naar Irak organise ren, verontrusten het Witte Huis en het Pentagon even zeer. Haast Al die zorgen pleiten er in we zen voor haast te maken met de militaire luchtoperatie te gen Irak. Waar die operatie nog steeds tot doel heeft een bloedige grondoorlog om Ku wayt overbodig te maken, is het bijna ondenkbaar dat Amerika en haar bondgenoten trouw zullen blijven aan de militaire tactiek van de preci sie en de slimme wapens. „Hoe langer het duurt, hoe ruiger het wordt", aldus John Blod gett. En hoe ruiger het militair wordt, hoe krachtiger ook de politieke oppositie binnen de VS tegen de oorlog zal wor den. lie pnadeklap £ior bedreigde iersoorten van de voorpagina) jjlECHT De olievervui- j in de Perzische Golf kan -en tot uitsterving van veel al bedreigde diersoorten, de directeur van het Jeld Natuur Fonds (WNF), Toldhek. de oppervlakte levert de gevaar op voor onder meer jcroeskoppelikaan en de So- |a-^alscholver. Als de olie t d'e bodem van de zee pt, dan zal schade optreden de uitgestrekte zeegrasvel- waar de zeekoe, de karet- jldpad en de soepschildpad *1 voedsel zoeken. Ook drie 1 (ijnensoorten worden in hun bedreigd. egens de WNF-directeur is Kans groot dat de olielozin- 'in het gebied onherstelbare ide zullen aanrichten. Het er in de Golf ververst zich- slechts eens in de tweehon- 3 jaar, waardoor de vervui- zich ophoopt. Bovendien is bleken dat bij olierampen in jlestijd slechts tien procent de verontreiniging kan ^den opgeruimd. De oorlogs- r.ptie maakt een opruimope- ep vanzelfsprekend nog veel ariilijker. ;(jolie die in de Golf is ge- [(jomd is van een lichte soort jjal dus relatief snel verdam- 10 Daar staat tegenover dat olie giftiger is darf zwaar- tó oliesoorten. Gisteravond apstigde Washington nog isp dat de oliestroom uit de ïvaytse olieterminal in de zische Golf nagenoeg tot itand is gebracht. I ministerie van verkeer en erstaat van Nederland heeft fli-Arabië tien veegarmen Hbeschikking gesteld voor "Ibestrijden van de olieramp. (veegarmen, die op schepen ionteerd moeten worden, Inen direct overgevlogen !den. Of het aanbod wordt tcepteerd is nog niet be- d. maar de regering van di-Arabië heeft al grote Irdering uitgesproken voor (Nederlandse aanbod. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De eerste 35 Iraakse krijgsgevangenen in Engeland zijn sedert af gelopen weekeinde onder gebracht in een zwaar be waakt kamp te Rollestone, op de Salisbury Plain van het graafschap Wiltshire. De Britten zijn boos om dat deze Irakezen stukken beter worden behandeld dan gevangen gemaakte Britse piloten in Irak". Het kamp voor krijgsgevange nen van Rollestone is voorzien van sportvelden, een biblio theek en een gloednieuw gym nasium. De gevangenen krij gen 10 pond per week zakgeld voor lichte arbeid. Er is nog geen winkel in het kamp, maar die komt later wel. De kleren van de krijgsgevange nen worden gratis gewassen. Ze krijgen moslim-eten dat be reid wordt naar hun smaak. Een islamitische priester ver zorgt kerkelijke diensten. Het kamp wordt bewaakt door sol daten met machinegeweren, die postvatten op uitkijktorens. Hun uitrusting bestaat verder uit zoek- en spreidlichten, si renes, revolvers en andere wa pens. Er is ook prikkeldraad versperring. Het ministerie van defensie vindt dat de Iraakse krijgsge vangenen worden behandeld zoals het hoort. Een woord voerder: „Dit zijn geen misda-, digers. Deze krijgsgevangenen zijn militairen die wij hebben BAGHDAD Gevangen genomen geallieerde pi loten zijn in Irak gewond geraakt na luchtaanvallen van de multinationale strijdmacht, zo heeft de Iraakse radiozender Radio Baghdad bekendge maakt. De Iraakse autoriteiten lieten vorige week weten dat geallieerde krijgsgevangenen zouden worden overgebracht naar strategische posities om als een menselijk schild te fungeren tegen luchtaanvallen. Westerse regeringen veroordeelden deze maatregel als een oorlogsmisdaad. Radio Baghdad zei niet waar de piloten gewond zijn geraakt. opgepakt voor de duur van de Golfoorlog. Op die manier wordt voorkomen dat zij nog een rol spelen in de vijande lijkheden. Zij hebben recht op een fatsoenlijke behandeling in overeenkomst met de Con ventie van Genève". WO II Rollestone was tijdens de Tweede Wereldoorlog al een kamp voor krijgsgevangenen. Volgens defensie konden de Duitsers en Italianen die daar opgesloten zaten sigaretten en lectuur kopen. Maar de bewo ners van het naburige dorp denken er anders over. Zij ha ten de Irakezen (daar hebben de Britse pulpbladen voor ge- De eerste Iraakse krijgsgevan genen zijn militaire studenten die door de Britse immigratie diensten werden overgeleverd aan het ministerie van defen sie. Alle niet-militaire geïnter neerden zijn van de Penton- ville-gevangenis in Noord- Londen overgebracht naar de gevangenis van Full Sutton bij York in Noord-Engeland. Vijf tig Irakezen en Palestijnen zit ten daar opgesloten in indivi duele cellen. Zij hebben toegang tot tv- en andere re creatiekamers. De politieke gedetineerden mogen ook de keukens betreden en worden doorlopend afzijdig gehouden van de andere gevangenen. In de gevangenis van Holloway in Noordlonden zit de enige Iraakse vrouw die door de Britten in verzekerde bewa ring wordt gehouden. Zij is moederziel alleen onderge bracht in een afgezonderde cel Geen oorlog De Britten houden deze Iraka- zen gevangen ondanks het feit dat Groot-Brittannië en Irak zich niet officieel in staat van oorlog bevinden. Op grond van oude verordeningen, die normaal enkel van toepassing zijn in echte oorlogsomstandig heden, worden diverse Iraakse burgers niet alleen beroofd van hun vrijheid maar ook van hun broodwinning. De geïnterneerden in de ge vangenis van Full Sutton en Holloway ontvangen niet eens de wekelijkse 10 pond die de Iraakse krijgsgevangenen van Rollestone wel krijgen, omdat deze laatsten militairen zijn. Hoewel in bepaalde Britse kringen wordt geprotesteerd tegen de onheuse behandeling van dergelijke buitenlanders, doet de overheid ermee wat ze wil. Eind vorige week werden nog drie Irakezen vrijgelaten na dat een speciaal tribunaal de minister van binnenlandse za ken en justitie, Kenneth Ba ker, had gevraagd hun bevel tot internering weer in te trekken. Een van de drie, een Iraakse journalist die al jaren in Engeland woont en ge trouwd is met een Engelse, werd onvoorwaardelijk in vrij heid gesteld. De andere twee worden gedeporteerd naar Jordanië. ISPER EN HOBBES door bill waterson (Vervolg van voorpagina) BAGHDAD CNN-corres pondent Peter Arnett zei dat Saddam Husayn ogenschijnlijk ontspannen was tijdens het vraaggesprek. Arnett deed via de satelliet telefonisch verslag van het interview. Het uitzen den van het interview zelf luk te gisteren niet, maar zou mo gelijk vanmiddag op de televi sie worden vertoond. De president is slechts driemaal in het openbaar verschenen sinds de oorlog op 17 januari uitbrak. Het was voor het eerst dat hij sindsdien sprak met een westerse journalist. Op de vraag hoe hij tegenover de Iraakse vliegtuigen staat die naar Iran zijn gevlogen, zei Saddam dat zowel Baghdad als Teheran de oorlog ziet als een strijd tussen het geloof en de ongelovige. Op de vraag of de naar Iran uitgeweken Iraakse vliegtuigen nog steeds inzet baar zijn in de oorlog, ant woordde Saddam dat hij een besluit van Iran daarover zou respecteren. Gewezen op het lot van de ge vangen genomen westerse pilo ten die als menselijk schild worden vastgehouden in Irak, zei Saddam dat in het Westen Iraakse studenten ten onrechte zijn opgesloten sinds de oorlog uitbrak. Arnett zei dat Saddam hem had verteld te bidden op dat er niet veel bloed zal vloei en, maar ook ervan overtuigd te zijn dat hij de oorlog zal win nen. Irak ondernam gisteravond zijn zevende raketaanval op Israël, waarbij ten minste één Scud op de grond is beland. Er werden geen slachtoffers gemeld. Functionarissen meldden dat stukken van een Scud-raket op Arabische dorpen op de bezette Westelijke oever van de Jor- daan waren gevallen. Ook Sau- di-Arabie kwam gisteravond weer onder vuur. Patriot-ra ketten wisten één inkomende Scud onschadelijk te maken. Er vielen daarbij brokstukken op een tuinbouwcomplex, waar door enkele kassen met toma ten en komkommers vernield werden. Slachtoffers vielen er niet. De VS verloren gisteren weer een vliegtuig, een Harrier van de marine. De Britse lucht macht kreeg versterking van een eerste contingent Bucca- neer-bommenwerpers.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3