TURBEAU Tuinbouw-ondernemersprijs|» voor droogbloemen-project I KUNST/RTV/ BINNENLAND DINSDAG 29 JANUARI 1991 PAGINA— A '2 ssw» i Paolo Conté blijft charmant brommen „Citroenijsje, citroenijsje, ci troenijsje, regenjas". In de pau ze parodiëren een paar man nen de teksten van Paolo Con té. De bijbehorende vrouwen lachen, maar laten zich hun plezier niet afnemen. Conté is hun artiest, en tussen Neder landse mannen en Italianen heeft het nooit erg geboterd. Hoewel, die Conté is al 54 en lijkt best een geschikte vent om een borrel mee te drinken. Schemering, strijklicht, drums met brushes, een verre klari net, een lichte mist, dat is de sfeer van Paolo Conté. Hij zit charmant scheef achter zijn vleugel en raspt zijn lage klan ken parlando de microfoon in. Van zingen heeft het in de verte iets weg. Alles bij Conté draait om de sfeer. De teksten zitten vol suggestie en blijven spokig en vaag: „Max was Max,/ kalmer dan ooit,/ zijn helderheid...// Schei uit, Max/ het gemak waarmee jij de dingen doet maakt het er niet eenvoudiger op, Max...// Max/ is niet te peilen "-/ laat me eruit, Max/ ik zie een geheim/ op me af komen, Max...". Dat is de hele tekst van een van zijn bekend ste nummers. Meer vragen dan antwoorden, dus, en pun tjes om zelf in te vullen. Max heeft nog een mooie me lodielijn, maar meestal is de muziek onuitgesprokener, kabbelend. Veel nummers lij ken daardoor nogal op elkaar. Daarbij is Conté niet dat je zegt een performer, en ook de acht heren bieden een nogal statische indruk. Daarom dra ven na de pauze vier zorgvul dig op kleur geselecteerde (tweemaal blond, tweemaal zwart) achtergrondzangeressen op. Ze hebben weinig substan tieels te zingen, en doen dat goed. De muziek is er niet zo geschikt voor, maar ze bren gen .wat leven in de brouwerij en doorbreken de nevelige nostalgie. Jammer eigenlijk. Voor wie het vorige concert in het Circustheater heeft gezien, is er niet zoveel veranderd, maar de sterke punten zijn ge bleven. 'Lo zio' kreeg een mooie behandeling door de twee akoestisch spelende gita risten die goed naar Django Reinhardt hebben geluisterd. Ik miste de celliste en vond de ruil van haar tegen de achter grondzangeressen een slechte, maar verder was het weer aangenaam toeven bij de roke rige Italiaan. Je zou er eigen lijk wat meer onderuit bij moeten kunnen zitten, en dan een goed glas DICK VAN TEYLINGEN Schuldgevoel Het went snel, zo'n oorlog op afstand. Even kijken of er weer raketten vallen, en dan maar weer-naar de andere kanalen, waar het gewone leven zijn gang gaat, met Frank Kramer en Ivo Niehe, 'Dücker Oudenrijn'In de Vlaamsche Pot' en 'Love Letters', 'Die 2' en 'Golden Girls'. Het heeft iets struis- vogeligs; je steekt je kop een beetje in het zand, maar je kunt ook niet vierentwintig uur per dag naar het nieuws kijken. Toch? Óf dat nou de Teletekst is van Nederland 3, het con stante geknauw uit de 'tal king heads' van CNN, de cle an-analyserende nieuws be geleiding van de BBC, de journaalbulletins van de NOS, of de niet onverdien stelijke overzichten van de Hilversumse 'gezamenlijk heid', ze draaien toch de hele dag om die paar nieuwsfeit- jes heen die de oorlog nu en dan oplevert, en waarvan je trouwens ook lang niet altijd weet of je ze wel geloven kunt. Afgezien van de afkeer die elke oorlog in je oproept (en de Golfoorlog is daar bepaald geen uitzondering op) ervaar je nu ook, merkwaardiger wijs, een soort- afstomping. De eerste Scud op Tel Aviv deed de wereld sidderen, en nu al, een paar dagen later, is het neervallen van raketten in Israël een 'fact of lifeJe wacht, gelaten als het ware, op de volgende gruwelijke escalatie. En kijkt ondertus sen naar de televisie... naar de andere netten. Wel met een zekere onrust, een zeker schuldgevoel. Al les waar je naar kijkt, lijkt ifKT jfTw- JS JBii door René de Cocq overstraald met een zekere matheid. Het voetballen in 'Studio Sport', de gezond- e ten -en- vers tan dig- be wegen - tips van de AVRO in 'Goed Gezond', de vragen in 'Trivi- ant' en 'Per seconde wijzer', Bernstein die Beethoven di rigeert, de terugkeer van Magn um, de docum en taires over de dans in Nederland, alles heeft iets onwerkelijks, het doet er allemaal niet zo erg toe. Ik heb in de afgelopen week maar één programma gezien dat zich onttrok aan deze sluier: de verbijsterende film 'Bye' van Ed van der Elsken, een reportage van de laatste anderhalf jaar van zijn eigen leven (bij de VPRO). Vanaf het moment dat de dokter hem vertelde dat hij onge neeslijke kanker had, uitge zaaid door zijn hele lichaam, registreerde de fotograaf/fil mer samen met zijn vrouw Anneke alles wat hem over kwam, tot hij besloot dat het de laatste opnamen waren - enkele maanden later over leed hij, eind 1990. Het resultaat is een filmisch 'document humain' van on gekende indringendheid. Van der Elsken legt zichzelf onder het vergrootglas, be schrijft met voelbare woede de onmacht die hem beving toen hij het hoorde, met mild cynisme wat hem in dokters handen allemaal overkomt, toont zijn huis, zijn atelier, zijn zoon, beschrijft hoe hij wil werken maar steeds min der kan, steeds minder tijd per dag overhoudt om iets te doen. En hij heeft haast: hij moet nog boeken samenstel len, teksten schrijven, nega tieven afdrukken. Hij heeft iets ijdels, weet heel goed van zichzelf wel dat-ie prachtig en belangrijk werk maakte. Maar koket is hij nooit, door zijn vertellen heen zit door de ironie heen ook iets van verontschuldi ging, een vraag om begrip voor het feit dat hij wat min der goed te pas is dan nor maal. Hij heeft ook iets kin derlijks, iets naïefs, kan uit bundig genieten van elke op flakkering die het grillig verlopende ziektebeeld hem toestaat. Zijn verhaal snijdt je dwars door je ziel als hij zonder een spoor van effectbejag vertelt over ondraaglijke pijnen die door waanzinnige doses mor fine al niet meer kunnen worden beteugeld, die hem jankend door het huis doen kruipen. En je haalt opge lucht adem als je hem even later ziet rondscharrelen om en op een nieuw bed dat een bevriende timmerman heeft gemaakt, en dat op wieltjes door het atelier kan worden gereden: een hormoonthera pie heeft de pijn weggedrukt, hij kan zich weer bewegen, hij kan weer lezen. Condoomcampagne ergert Franse rocker Halliday PARIJS Een Franse organi satie die als onderdeel van. een anti-Aids-campagne propagan da maakt voor het gebruik van condooms, mag op affi ches geen enkele verwijzing meer maken naar de Franse popartiest Johnny Halliday. Dat heeft een rechter gelast in een zaak die door de zanger aanhangig was gemaakt. Op een affiche van het Franse Bureau tegen Aids stond de af beelding van een condoom met daarbij de tekst: „Johnny, het condoom dat garantie biedt", met direct daaronder: „Ah, met mij voelt een vrouw zich beschermd". Volgens Hal liday konden de woorden Johnny en Ah niet anders worden opgevat dan als een verwijzing naar zijn naam. De rechter bleek het daarmee eens te zijn. Op straffe van een boete van 1.000 francs (onge veer 320 gulden) per exem plaar mag de organisatie de af fiches niet meer gebruiken. Halliday, die eigenlijk Jean Philippe Smet heet, had eerder desgevraagd geweigerd aan de anti-Aids-campagne mee te werken. J.P.Popken (tweede van links) van de Stichting tot bevordering van de bloementeelt uit Smipc neemt de trofee van de tuinbouwondernemerprijs in ontvangst van ir. J.E.C. Spithoven. Linksi/r vertegenwoordigster van Holland Crop B.V. uit Castricum en Visser Trade Engineering uit Gravendeel, bedrijven die net naast de prijs grepen. 0 aii FOTO: MILAN KONVALIIfei jid 'E BLEISWIJK De Stich ting tot Bevordering van de Bloementeel „Smilde en Omstreken" is gisteren in Bleiswijk onderschei den met de Nederlandse Tuinbouw-ondernemer- sprijs NTO. Jury-voorzitter ir.J.E. Spitho ven reikte prijs uit bij de ope ning van de achttiende Neder landse Tuinbouw Vaktentoon stelling in de afmijnzaal van de Bloemenveiling Berkel. De jury, verder bestaande uit voorzitter J.A. van Staaldui nen van de Nederlandse Tuin bouw Studiegroepen, ir.J.M.A- Heestermans van het IKC Akker-en Tuinbouw, ir. J. van Doesburg van de Vereniging Bloemenveilingen en mr.M.J. van Vlokhoven van de Vere niging van Accountants-en Be lastingadviesbureaus roenT de wijze waarop men in Snf- de sinds 1986 de teelt 4 droogbloemen bevordert. ,f stichting", aldus het juryrP port, „is de drijvende krat achter de ontwikkeling Drenthe als droogbloemecfi trum in Nederland". De tu^ bouw-ondernemersprijs hef tot doel de ontwikkeling nieuwe tuinbouwtechnofi gieën te stimuleren. 6 NIEUW: DE PEUGEOT 205 DIESEL TURBO. Mooi, dat is de Peugeot 205. Mooi eigenzinnig ook. En mooi pittig. En dat geldt zeker voor de aller nieuwste Peugeot 205, de Diesel Turbo. De cijfers spreken boekdelen. Z'n 1768 cm3 (57,5 kW/78 pk) motor levert 'n top van maar liefst 175 km/u en de acceleratie van 0 naar 100 km/u is 12,2 seconden. We kunnen dus met recht spreken van de GTI onder de diesels. Even sportief is z'n interieur. Grijze velours bekleding, een drie-spakig sportstuur en een knap instrumentenpaneel met vier klokken, waaronder natuurlijk 'n toerenteller. Dan heeft hij ook nog twee GTI kuipstoelen èn 'n voorspoiler met vèrstralers. Mooi zuinig is hij ook en (belangrijk) betrouw baar. Dat hebben de vele miljoenen 205's en zeker de dieselversies al afdoende bewezen. Kortom, de 205 blijft je verbazen. Nu weer met de Diesel Turbo. Je rijdt er plezierig in èn je hebt er lang plezier van. 'n Sterk nummer. PEUGEOT 205 DIESEL TURBO VANAF: 33.495,-. INCLUSIEF BTW. EXCLUSIEF AFLEVERINGSKOSTEN. WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN. I PEUGEOT. DYNAMISCH OP WEG. NTV: KASSENBOUWERS LEREN VANJANUARISTORM o Onderzoek van p glastuinbouw in ons i land concentreren BLEISWIJK Ir. Spithoven, voormalig voornt ter van de produktschappen voor groenten en ffcl en siergewassen heeft gisteren in Bleiswijk gepL voor het concentreren van het Europese glasti£, bouwonderzoek in Nederland. Volgens hem dat heel goed passen in het steeds internationalci karakter van "de Nederlandse tuinbouw. Hij hield zijn pleidooi bij gelegenheid van de ning van de Nederlandse Tuinbouwvaktent( stelling NTV, die sinds vanmorgen ook echt op< is en dat tot zaterdag vier uur blijft, om duizend' tuinders en belangstellenden in de tuinbouw k( nis te laten maken met de laatste ontwikkeling De heer Spithoven vindt dat niet al die vindinj op tuinbouwgebied op de tuinbouwbedrijven ki nen worden gedaan, maar dat er grotere sam» werking nodig is tussen de onderzoeksinstellin) en toeleveringsbedrijven. De milieuproblematiek laat ook de tuinbouw onberoerd. Volgens Spithoven zullen de doelsl lingen in de Structuurnota Landbouw, waar gaat om substraatteelt en recirculatie en het Mi jarenplan Gewasbescherming, een grote ins[ ning van de tuinbouw vergen. Spithoven pi moed uit de recentelijk door staatssecretaris Ga afgelegde verklaring, dat er voor de boer en ti der een voldoende breed pakket van toegelatj middelen beschikbaar moet blijven voor een nomisch verantwoorde produktie. „Dat getuigt een realistisch standpunt, waaraan wij hem gr. zullen houden", aldus Spithoven. Vindingen Van de vindingen die ir. Spithoven noemde, zijn verscheidene op de NTV te zien. Veel aandat trekken de nieuwste teeltsystemen. Tuinders de keuze voor een zogenaamd „gesloten teelt teem" nog moeten maken, zullen hun collega's met deze nieuwe systemen in zee zijn gegaan komende tijd zeker kritisch volgen. De Nederlandse kassenbouwers hebben, zo bli op de NTV, veel geleerd van de zware storm, i nu een jaar geleden enorme schade (naar schatti tweehonderd miljoen) aanrichtte in de glastu bouw. Vooral het Westen van het land had f zwaar te verduren. Bij de verzekeraars en de kassenbouwers wé weldra gesproken van „de grote praktijkproel Voor de eerste groep is het belangrijk te weten bij een volgende storm de gevolgen kunnen wq den beperkt, bij de andere gaat het om de vra hoe dat dan wel moet. Op de NTV worden de an woorden gegeven. Zo bleek het grote aantal schl degevallen bij breed glas te wijten aan de te zwa ke glasdekverbindingen. Daar is werk van maakt. De schade aan een kas hangt ook af van de mani waarop de tuinder op de storm reageert. Een v) de grootste discussies tijdens de storm ging over vraag of het nu wel of juist is de luchtramen openen. Achteraf blijkt dat een kiertje lucht aan) luchtzijde van de kas de kans op schade verkleil Overigens speelt vooral bij de kassenbouwers lichtopbrengst in kassen dit jaar een rol op i NTV. Transport Veel nieuws is op de tentoonstelling te vinden i het gebied van het intern transport op de tui bouwbedrijven. Zo zijn er van de watergoot, die i middels al weer vele jaren zijn nut in de tomate teelt heeft bewezen, dit jaar nieuwe typen op markt gekomen. De goot was de laatste jaren v beton gemaakt, gecoat en afgedekt met tegels. I is een goed, maar relatief duur systeem. Kort ge! den zijn er betonnen U-profielen op de markt j komen, waarin een waterdicht zeil kan worden j legd. Een ander nieuw systeem is een goot die j vormd wordt door een gebogen polyesterplaat. O voor de komkommertelers die per vierkai meter zestig kilogram, dus heel wat meer m< versjouwen dan zijn tomatencollega zijn nieuwe transportsystemen uitgedacht. AAD VAN HOLSTE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14