Zilkers tegen verbreding van Hoogduinweg Beeklaan Bewoners van 't Hofflants Huys krijgen minder verzorging Leiderdorpse dokters- F woning blijft behouden* Milieubeheer Oegstgeest wil park Rhijngeest opknappen Neder landsche Bank wi agentschap in Wassenaa LEIDEN OMGEVING £cidóe@oma/nt DINSDAG 29 JANUARI 1991 PA<SP< Ook De Deylknotsen schrappen optocht WASSENAAR Ook de Wassenaarse carnavals vereniging De Deylknotsen heeft de jaarlijkse op tocht door de straten van Wassenaar geschrapt. De vereniging acht het niet juist tijdens de Golfoorlog uitgebreid feest te vieren. Deylknotsen-voorzitter C. de Vogel: „Er hadden al veel bedrijven, vereni gingen of instellingen ingeschreven voor de op tocht. Om te mogen meedoen moet men betalen. Dat geld is bestemd voor de jaarlijkse bustocht voor de bejaarden, die door De Deylknotsen wordt georganiseerd. We hebben per brief aan alle vere nigingen en instellingen gevraagd of men het in schrijfgeld toch Wil overmaken om de bustocht mogelijk te maken. Ik hoop dat men de bejaarden niet in de steek laat". Ook de traditionele sleute luitreiking op het raadhuis de Paauw zal dit jaar niet plaatsvinden. Wel gaan de carnavalsmiddag voor bejaarden en het balmasqué gewoon door. Inwonertal Lisse groeit tot 21.305 LISSE De gemeente' Lisse telde op 1 januari van dit jaar 21.305 inwo ners. Dat is 281 meer dan een jaar geleden. De groei werd in zijn geheel ver oorzaakt door Lissese ba by's die in 1990 het levens licht zagen. Tegen 312 ge boortes stonden vorig jaar 126 sterfgevallen. Het aan tal vestigingen en vetrek- kers was in 1990 nagenoeg gelijk. In totaal 750 men sen verhuisden vanuit het bollendorp naar een ander gemeente. 745 „vreemde lingen" vestigden zich vo rig jaar in Lisse. Keramiekgroep JOIN exposeert in Artopa NOORDWIJK/LISSE De keramiekgroep van de Noordwijkse stichting JOIN exposeert van 31 janua ri tot 17 februari in gebouw Artopa in Lisse. Zowel beginners als gevorderden tonen hun werk. De ke ramiekgroep telt in totaal 14 vrouwen en van iedere cursist is in Artopa een selectie te zien. De variëteit in werkstukken is groot. Naast klein keramiek is er ook beeldhouwwerk van flink formaat. Bovendien heeft de groep, speciaal voor de tentoonstelling, een aantal wandplastieken gemaakt, met als thema „landschap". Ook zal keramiek, gebakken volgens de oeroude Raku-techniek, ruim vertegenwoordigd zijn. Om te laten zien hoe een keramische werkstuk wordt gemaakt, zullen foto's van het hele proces te zien zijn. De openingstijden van Artopa zijn op don derdag-, zaterdag- en zondagmiddag van half twee tot half vijf en donderdagavond van half acht tot half tien. De toegang is gratis. Brul (VVD) stapt uit Rijnsburgse politiek RIJNSBURG VVD'er K. Brul verlaat per 1 april de Rijnsburgse gemeente raad. Hij wordt opgevolgd door H. Rost-de Bruijn. Brul is ruim zestien jaar lid van de Rijnsburgse ge meenteraad geweest. Van 1984 tot 1990 was hij wet houder. Hij stopt met het raadswerk omdat het niet langer een uitdaging voor hem vormt. Bovendien valt het steeds moeilijker te combineren met zijn werk als directielid van een papiergroothandel in Culemborg. VERONTRUSTE BEWONERS PLEITEN VOOR HOORZITTING DE ZILK Vrijwel alle bewoners van de Hoog duinweg/Beeklaan heb ben zich via een handte keningenactie uitgespro ken tegen een eventuele verbreding van deze ver binding naar Hillegom. De actie was bedoeld ter ondersteuning van de ge meente Noord wijkerhout, die pleit voor de aanleg een nieuwe weg ten zui den van de Hoogduin- weg/Beeklaan. „Wij zijn geen woordvoer ders", benadrukken de initia tiefnemers S. de Jong en J. van Kekerix. Beiden wonen al 29 jaar aan de Hoogduinweg. Ze willen geen actiecomité zijn, maar vrezen wel de toe nemende drukte van het ver keer. Vooral als het station bij Hillegom eenmaal is gereali seerd. „Het is hier nu al een racebaan", aldus De Jong. Flessehals Kekerix gaat dieper op het probleem in: „Tussen acht en tien uur in de ochtend sta je momenteel bij de Lisserbrug en de Hillegommerbrug in een file. Dat zijn flessehalzen. De Wilhelminalaan wordt even eens enorm belast. Daarom wil de provincie ten zuiden van Hillegom een nieuwe weg aan leggen die via een tunnel on der de spoorbaan door met een S-bocht op de Beeklaan moet aansluiten. Dan krijgt De Zilk dus al die drukte. Zo creëer je een tweede Wilhelminalaan, alleen zit De Zilk dan met de last!" Het feit dat er mogelijk een overjaadstation en een over stapplaats voor het openbaar vervoer komt en een parkeer plaats, maakt de twee Zilkers er niet geruster op. „Het zou wel eens kunnen dat er dan per rail ook bollen worden vervoerd". Vandaar dat zij huis-aan-huis formulieren ver spreid hebben om de gemeente te ondersteunen in haar pogin gen om een nieuwe weg te krijgen ten zuiden van de Hoogduinweg/Beeklaan die rechtsstreeks aansluit op de geplande weg bij Hillegom. Kekerix: „Van die formulie ren is negentig procent terug gekomen. Wij wilden zo vroeg mogelijk reageren want als de provincie die plannen voor de verbreding van de bestaande Beeklaan eenmaal doorzet, zit ten we in de puree. Iedereen doet nu wel of de hele zaak al in kannen en kruiken is, maar zover is het nog lang niet". Fietspad De gemeente Noord wijkerhout pleit al heel lang bij de provin cie voor verlenging van het fietspad langs de Beeklaan richting Hillegom. Omdat er geen openbaar vervoer is van De Zilk naar Hillegom zijn veel mensen aangewezen op de fiets. Afgelopen week maakte wethouder Heemskerk bekend dat de provincie de ge meente Noordwijkerhout voor de keus heeft gesteld: of een fietspad langs de Beeklaan of de nieuwe weg. De Jong: „Dat wisten we tij dens de handtekingenactie nog niet. Het gaat overigens om een fietspad met een lengte van zo'n 250 meter". Al willen de bewoners van de Hoog duinweg geen verbreding van hun straat, toch begrijpen zo wel De Jong als Kekerix heel goed dat er ook andere menin gen en belangen zijn. Een nieuwe weg zou door het bol lenland moeten gaan en ook zal er heel wat van het lande lijke karakter verdwijnen. Ke kerix: „Je moet kiezen maar wij zijn geen spreekbuis voor alle Zilkers. Er zou eigenlijk een hoorzitting gehouden moeten worden". Nauwelijks weerstand tegen bestemmings plan Duinweg NOORDWIJK Het vooront werp bestemmingsplan Duin weg heeft irf Noordwijk wei nig beroering gewekt. Slechts een handjevol belanghebben den meldde zich gisteren voor een openbare hoorzitting in het raadhuis. P. Zonneveld van het vakantiehotel de In stuif aan de Duinweg praatte als Brugman om wethouder V. Salman van ruimtelijke orde ning ervan te overtuigen dat er bij het bedrijf nog dringend behoefte is aan een bedrijfswo ning voor zijn zoon. In het nieuwe bestemmingsplan is uitbreiding van het hotel uit gesloten. Zonneveld verbaasde zich ook over het feit dat een stuk land dat in het verlengde van Bow ling Noordwijk ligt ineens een agrarische bestemming krijgt. „De bestemming die het had, recreatieve voorzieningen, vond ik veel beter. Als jullie toch willen veranderen maak er dan recreatiedoeleinden binnensporten van". Aandacht vroeg hij ook voor een stukje grond nabij het ho tel waarop de bestemming bij gebouwtjes rust. Die bijge bouwtjes wil hij best tegen de vlakte gooien. Maar dan moet hij wel één groter gebouw neer mogen zetten. Dat zou het aanzicht van het geheel, zo meende hij, alleen maar ten goede komen. Agrariër Van der Loo vroeg de wethouder vaste kassen te mogen bouwen op een ander stuk grond dan waarop zijn twee rolkassen nu staan. De twee kassen zijn volgens de agrariër na 28 jaar intensief gebruik hard toe aan renovatie of vervanging. Bovendien is de grond uitgeput. Omdat de kassen dicht tegen de bebou wing van de Grashoek staan heeft de agrariër nogal eens last van baldadige jongelui rond zijn bedrijf. Verplaatsen van de kassen richting Duinweg, overigens op zijn eigen grondgebied, zou een oplossing kunnen zijn. Bo vendien beschikt hij dan ook over verse grond. Van der Loo wees erop dat het toenmalige gemeentebestuur, toen er bij hem werd aangeklopt om grond af te staan ten behoeve van woningbouw in de Gras- hoek, mondelinge toezeggin gen heeft gedaan over mogelij ke uitbreiding van zijn kassen- bestand. In het nieuwe ont werp bestemmingsplan mag Van der Loo zijn rolkassen binnen een bepaalde marge wel verplaatsen maar niet uit- beiden. De wethouder beloof de de agrariër de zaak te on derzoeken. Een bewoonster van de Gras- hoek, mevrouw Swüste, maak te de wethouder erop attent dat het pad dat van de Gras- hoek richting de Van Pan- huysstraat loopt, zeer .vrou wonvriendelijk is. De begroei ing wordt er slecht of hele maal niet gesnoeid en er is te weinig openbare verlichting. Salman gaf de vrouw de tip mee de wijkvereniging een brief te laten sturen over het onderwerp aan zijn collega J. Willms van openbare werken. VOORSCHOTEN Ver zorgingstehuis 't Hofflants Huys in Voorschoten is gedwongen zeker tot eind februari de dienstverle ning aan de bewoners in te krimpen. Aan familie leden is gevraagd een. handje te komen helpen. Bewoners en hun familieleden zijn per brief door directeur J. Lenselink op de hoogte gesteld van de voorgenomen vermin derde werkzaamheden. In het najaar 1990 hebben het bestuur en directie vastgesteld dat er in 1991 veel meer geld nodig zou zijn dan in de voor afgaande jaren. De oorzaak is te vinden in de extra loonsver hoging van de medewerkers. Daarnaast verleent 't Hofflants Huys op dit moment zorg aan bewoners die al jaren wachten op een plek in een verpleeg huis. Ook die bewoners wor den zo goed mogelijk verzorgd en dat kost extra geld. De provincie Zuid-Holland en het ziekenfonds willen die ex tra zorgverlening niet betalen. Ook na diverse gesprekken tussen de provincie en het te huis is geen goede oplossing gevonden. Wel is afgesproken dat een adviesbureau een on derzoek in het tehuis zal doen om te zien of er terecht om meer subsidie(geld) wordt ge vraagd. Dat onderzoek zal eind februari gereed zijn. Tot die tijd is de leiding van het tehuis gedwongen tot een drietal maatregelen: het tehuis zal zo min mogelijk gebruik maken van uitzendkrachten; als een medewerker uit dienst gaat wordt er geen nieuwe aangesteld en lege kamers worden voorlopig niet meer verhuurd. Deze leegstand wordt door de provincie be taald. Daarnaast wordt bezui nigd op schoonmaakwerk- zaamheden, de bewoners krij gen geen hulp meer bij het gaan naar de ontmoetings ruimte en bij het invullen van menulijsten. Er kan geen post worden opgehaald en badbeur- ten zullen niet of nauwelijks gedaan kunnen worden. Alle medewerkers zijn bereid om in te vallen daar waar nodig is. Bewoners, die het oneeny met de maatregelen wi I aangeraden te schrijvend- de Klachten- en gesch--- commissie van het prov L huis in Den Haag. Hoe J- klachten daar binnen k 1 des te plezieriger vindt h^-J stuur van 't Hofflants vJ dat. 1 LEIDERDORP Het pand Hoofdstraat 2 in Lei derdorp! blijft behouden. Het huis naast de Stiere- brug, waarin vroeger de huisarts dr. Bakema heeft gewoond, is door de huidi ge eigenaar J. Bodrij ver kocht aan het Leiderdorp- se Aannemingsbedrijf Ar- bouw B.V. Het door velen als beeldbepa lend beschouwde pand is daar mee voor sloop behoed. De heer K. Arbouw zegt desge vraagd niet de intentie te heb ben het pand te slopen. Over zijn bedoelingen met het pand wil Arbouw niets kwijt. Eerst wil hij met de gemeente over leggen over het verkrijgen van de nodige bouwvergunningen. Bodrij heeft de Stichting Oud heidkamer Leiderdorp op het spoor gezet om het tuinhuis te gebruiken voor de Oudheidka mer. De stichting ziet al enige tijd uit naar een ander onder komen. De ruimte die thans bij de Hollandsche Tuyn in ge bruik is moet over een jaar worden ontruimd. Bij de aan koop van het pand door her bergier Jaap Sloof is bedongen dat de Oudheidkamer na vijf jaar moet wijken. Ed ten Hooven, secretaris van de Oudheidkamer, is enthou siast over het idee van Bodrij. De plek op zich vindt hij uiter mate geschikt, alleen is vol gens Ten Hooven de ruimte in het tuinhuis te klein. „De Tuyn is 42 vierkante nj-, Het tuinhuis met zijn 281*1' kante meter is te kleini™ zijn op zoek naar een t maal zo grote ruimte. 1 het tentoonstellen van deP te collectie, hebben we n nodig voor tijdelijke ten! stellingen. Over de gesch nis van Leiderdorp, zoal!L voorbeeld oude boerde! industrie en scheepvaart Oude Rijn valt het heel presenteren. Dat stimulee' leen maar het museu!» zoek", zegt Ten Hooveni" bestuur van de Oudheidkjs] gaat met Arbouw praten id de mogelijkheden van uiU' ding van het tuinhuis. k OEGSTGEEST Het park Rhijngeest aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest moet een op knapbeurt ondergaan. De Werkgroep Milieuzorg Oegstgeest heeft daartoe een beheersplan laten op stellen. Dat plan wordt donderdag aan het begin van de raadsvergadering aan het gemeentebestuur van Oegstgeest aangebo den. Het plan is opgesteld door An- net Muller en Brigit Huijs- mans, studenten aan de Inter nationale Agrarische School Larenstein in Boskoop. Dit in het kader van een stage bij de Stichting Natuur- en Land schapsbeheer Zuid-Holland. Het park Rhijngeest is 18,5 hectare groot en sinds 1895 in bezit van de gemeente Leiden, maar ligt binnen de gemeente grenzen van Oegstgeest. Het staat volop in de belangsteling door de geplande villabouw in de weilanden aan de rand van het park. Daarmee wordt de restauratie van Kasteel Ende geest gefinancierd. Veel om wonenden en inwoners van Oegstgeest reageerden negatief op de villabouw. Een aantal van hen bood echter aan te helpen met het onderhoud van het park. Aangezien er achter stallig onderhoud is is in over leg met de gemeente nu een beheersplan opgesteld. Vrij willigers en gemeente voeren het plan uit. Buitenplaats De historische buitenplaats Rhijngeest is sinds 1638 be kend. Het was het zomerver blijf van de Leidse notabele Van der Meer. Het park bevat nog tal van buitenplaatsele menten: oude eikelanen, esses- tobben als restant van de vroe gere hakhoutcultuur, een wa terpartij met rododendron- groepen en een complex moes tuinen. Op vele plaatsen in het park groeien ook stinzeplan- ten, zoals sneeuwklokje, bos- anemoon en aronskelk. Verder is er nog het zogenaamde „zwanebruggetje", een onmis bare schakelaar in de rond wandeling die vroeger in het park gemaakt kon worden. Dit bruggetje ligt nu opgeslagen in een kelder van Endegeest. Het onderhoud is de laatste jaren niet optimaal geweest. Het es- senhakhout bestaat inmiddels uit stammen die vrij hoog en dik zijn. In het beheersplan wordt voorgesteld de oude eikelanen, de rododendron-, taxus- en hulstgroepen te herstellen. Het essenhakhout moet weer wor den bijgehouden en er moeten doorkijkjes worden gemaakt. De stinzeplanten moeten be houden blijven en eventueel worden uitgebreid. Om de aantrekkelijkheid -van het park voor planten en dieren te vergroten moet de gelaagdheid van het bos verbeterd worden. Bomen die weinig licht doorla ten worden gekapt, waardoor de struiken meer kans krijgen. Om de aantrekkelijkheid van het park ten behoeve van de recreatie te vergroten zal de begroeiing gevarieerder moeten worden. Dat kan on der meer door een afwisseling van open en dichte plaatsen te creëren. Het verbeteren van de gelaagdheid in het bos draagt eveneens bij tot de ver hoging van de creatieve waar de. Ook is het belangrijk dat het park van buitenaf als bui tenplaats beter herkend wordt. Dit geldt vooral bij de par keerplaats en naast het huis Zuiderhorst. De entrees kun nen hier verbeterd worden door middel van beplanting bestaande uit soorten die op de buitenplaatsen in deze streek thuishoren, zoals eik, abeel, es, rododendron, hulst en taxus. Katwijker met RTL 4 mogelijk duurder uit KATWIJK In Katwijk wordt een onderzoek ge houden naar de mogelijk heid abonnees van het to taal-zenderpakket extra te laten betalen voor het doorgeven van de pro gramma's van RTL 4. Dit gebeurt op voorstel van het RPF-raadslid J.H. ten Hove. De Katwijkse televisiebezit- ters hebben momenteel de keuze tussen het beperkte zenderpakket en het totaal pakket. In de laatste is een aantal buitenlandse zenders opgenomen, waaronder RTL 4. Voor het doorgeven van de op Nederland gerichte com merciële zender ontvangt de gemeente geen vergoeding meer. Om die reden wil Ten Hove dat de abonnees 'gaan betalen voor het ontvangen van de zender. Het college van burgemees ter en wethouders wil in elk geval dit jaar de tarieven on gewijzigd laten. Naar de mo gelijkheid om abonnees van af 1992 een hoger tarief te la ten betalen wordt een onder zoek ingesteld, zo heeft wet houder J. van der Plas laten weten. COMPLEX VAN 25 MILJOEN WASSENAAR De bouwplannen voor het agentschap van de Neder- landsche Bank in Wasse naar, dat nu nog gevestigd is in Den Haag, liggen volgende maand voor be langstellenden ter inzage bij de gemeente. Dit heeft een woordvoerder van Wassenaar bekend ge maakt. Omwonenden kunnen op die manier desgewenst bij de ge meente bezwaar aanteke nen tegen de bouwplan nen. Als de bouw van het com plex, waarvan de kosten worden geraamd op circa 25 miljoen gulden, doorgaat komt het agentschap van de bank voor de regio Zuid-Hol land op een terrein in buurt schap Den Deyl. De huidige ontwerpen gaan uit van een pand bestaande uit twee la gen. De bouwput wordt circa negen meter diep. Het gebied beslaat ruwweg het voorma lige terrein van de super markt Torro. Het pand waar de Torro was gevestigd brandde kort na de sluiting in april 1989 tot op de g toe af. Beveiliging Voorwaarde voor de a ging van het agentschap de Nederlandsche Ban dat de parallelweg, die n aan het braakliggend te loopt, wordt doorgetro tot aan het kruispunt Deyl. Voorlichter van bank, J.H. du Marchie vaas: „Het gebied is in dels door ons aangek Het is de bedoeling dat uit dit agentschap geld verd gaat worden aai banken in de provincie Holland. Voor het gel hoefen geen bomen geka worden. Boven de acht ter diepe kluis komt apart gedeelte voor de tx liging. De geldauto's r straks dat gebouwtje in geld af te halen of te sto Naast dit pand komt kantoor met twee verdif gen". Volgens de zeg schept het agentschap d arbeidsplaatsen. Over d< den van de verhuizing de woordvoeder: „De hu vestiging voldoet in tof kundig opzicht niet meei^ de eisen. Bovendien wl we een vestiging niet te, van Den Haag". Bouwvakkers grijpen in Alphen autokraker ALPHEN AAN DEN RIJN Bouw- vakkers die aan het werk waren in een winkelpand aan de Alphense Hooftstraat hebben gistermiddag een autokraker aangehouden en aan de po litie overgedragen. Zij zagen rond half vijf twee jongemannen een auto open breken om daaruit een jas te stelen. Ze gingen direct achter het tweetal aan en slaagden er aanvankelijk in hen bei den te overmeesteren. Bij de worste ling die daarna ontstond wist een van hen te ontkomen. De ander, een 23-ja- rige Alphenaar, werd aangehouden. Hij heeft de diefstal bekend. De politie verwacht dat zijn medeplichtige van wie de identiteit inmiddels bekend is snel wordt aangehouden. Politie grijpt vier vandalen NOORDWIJKERHOUT De politie heeft de afge lopen week vier Noordwij- kerhouters, 16, 17, 18 en 20 jaar oud, aangehouden die ervan worden verdacht vernielingen te hebben aangericht tijdens de jaar wisseling. Er werden plan tenbakken, een standbeeld en een lichtbalk vernield voor het politiebureau aan het Dijkzicht en in het centrum van Noordwijker hout. De vier krijgen een proces-verbaal en ze moeten de schade vergoe den. Inbrekers st«^e auto uit ganjF3 KATWIJK Bij £2i braak in een gajjpari drijf in het KatwijLar dustriegebied 't Hefcp0I het weekeinde eefjg c cedes-personenauto!jjer len. Gistermiddagjteer aangifte gedaan. ]jgtrij ders kwamen binneforr een bovenlicht op25-j breken. In het panach' den diverse deurevoe nield en het k|Sne< doorzocht. Naast dcjm van 40.000 gulden ^gij diverse gebruiksvo«staa pen meegenomen, ove een typemachine ewra, kopieerapparaat. De Hoogduinweg en Beeklaan in De Zilk. foto: henk van den

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12