rijheid, ongelijkheid en oor al veel broederschap Samenwerking met clubs moet drempel verlagen voor geestelijk gehandicapten Matige opkomst bij krantenpraktijkdag Stroom valt uit ™EIDEN OMGEVING ËMdócOowumt MAANDAG 28 JANUARI 1991 PAGINA 7 roenesteeg mrakersvrij D :hc[DEN Het pand Groe- Dorteeg 126 dat donderdag aar d gekraakt, is inmiddels >or :r ontruimd. Dat ging zon- ga problemen. De Leidse po- g i had vrijdag een gesprek int de krakers. Het pand was Ie nelijk eigendom van de ge- iss snte. De bewoner bleek een aul ind geleden overleden. De ;un ibels stonden er nog. De ik ieente wil het pand in de sje comst voor educatieve m leinden gebruiken. Toen de nk kers dit hoorden, laadden na iun spullen in een busje en e i trokken in de loop van de Leidenaar betrapt bij inbraak LEIDEN Een 27-jarige Leidenaar werd zaterdagochtend betrapt bij het plegen van een inbraak in een woning aan de Prinsenstraat. Omwonenden zagen de man om zes uur met spullen sjouwen. Ze belden de politie. Agenten troffen de man aan in een auto. Hij ver klaarde dat hij even in zijn auto wilde zitten om uit te rusten. De agenten vroegen naar de goederen, die zij in de auto aantroffen. „De man vertelde de agenten dat die al in de wagen lagen", aldus politievoorlichter D. Graveland. De agenten hielden de man aan op verdenking van inbraak. Bij het fouilleren bleek de man het bank- pasje van de bewoners op zak te hebben. Achterin de auto lagen een televisie, een videorecorder en zestig compact discs, afkomstig uit het pand. De man had de voordeur van de woning opengebro ken. De auto had hij eerder in Den Haag gestolen. 100 cd's gestolen LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Oude Singel zijn honderd compact discs, zeshonderd gulden, enkele sieraden en een schilderij gestolen. Dieven hebben zondagavond het bovenlichtje van de woning vernield en de woning doorzocht. Lissers stelen zand uit kinderzandbak LISSE Enkele Lissers die zaterdag bij het ophogen van een tegelpad bii de woning van een van hen zand uit een kinderzandbak gebruikten, zijn daar door de politie op aangesproken. De tegellegers hebben het zand dat zij nog niet hadden gebruikt maar wel al uit de zandbak hadden geschept moeten terugbrengen. Het zand dat al was verwerkt zal moeten worden be taald. De zandbak is eigendom van de gemeente. Inbraak in snackbar VOORHOUT Uit een snackbar aan de Herenstraat in Voorhout is in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen kwart voor drie en vijf uur een aanzienlijk geldbedrag gestolen. De inbrekers kwamen binnen door de achterdeur open te breken. Vervolgens bra ken zij de kassa en de geldkist open. Een poging om de gokkast open te breken mislukte. CDA-bijeenkomst Stompwijk STOMPWIJK De afdeling Leidschen- dam van het CDA houdt donderdag 31 januari een ledenvergadering in het Dorpshuis aan de Dr. van Noortstraat in Stompwijk. In het openbaar gedeelte dat om 20.30 uur begint spreekt A.H. Esse- link, CDA-Tweede Kamerlid, over de visie van de rijksoverheid met betrek king tot het Groene Hart. S.J. Veerman, lid van de CDA-fractie van Provinciale Staten van Zuid-Holland spreekt vervol gens over de visie van de provincie op dit onderwerp. Na afloop is er gelegen heid tot discussie. Van vele kanten wordt aanspraak gemaakt op die grond. Boeren en tuinders hebben de grond no dig, bedrijven willen zich op plaatsen vestigen die goed bereikbaar zijn en dor pen willen hun eigen karakter behou den. Golf van inbraken in Voorschotense auto's VOORSCHOTEN Circa vijftien auto's in Voorscho ten zijn de afgelopen dagen het doelwit van inbraak ge weest. In alle gevallen werd een zijruit ingeslagen waar na de radiocassetterecorder werd meegenomen. De meeste inbraken hadden in de nacht van vriidag op za terdag plaats in de wijk Bij dorp. Omdat de ramen licht aangevroren waren was van buiten niet te zien of zich, ra- dioappartuur in de auto's be vond. Volgens de politie hebben de dieven daarom lukraak autoruiten ingesla gen. Hans van Rijn trainer Valken VALKENBURG Hans van Rijn uit Zoetermeer is met in gang van het komende seizoen de nieuwe trainer van Valken '68. Van Rijn is al negen jaar als oefenmeester actief. De eerste zeven jaar werkte hij bij Stompwijkse Boys. waarvan drie jaar als jeugdtrainer. Mo menteel is hij aan zijn tweede seizoen bij Leidsche Boys be zig. Deze club bracht hij vorig jaar in de vierde klasse KNVB. Van Rijn volgt Daaf Brandt op, die onlangs te ken nen gaf de Valkenburgse voet balclub te willen verlaten. [NA 900 MUSICI VOEREN LEIDSE SCRATCH-MESSIAH UIT scratch-Messiah. Dirigent: Jules i Hessen. Solisten: Susan Dumas, kojan Hoolboom, Paul Goddó en i Sol. Op 26 januari in de Pie- ikerk, Leiden. SIDEN „Nogal man- vriendelijk", grappen deelnemers aan de ratch-Messiah die ik aag hoe de aanpak van •igent Jules van Hessen valt. „De vrouwen kun- i niets fout doen, maar bassen zijn te traag en tenoren te laat. Die lijgen steeds op hun aanpak werpt wel zijn ichten af: rijen grijze dames ;ten de dirigent in de pauze ^n iets vragen of toefluiste- Een soliste die anoniem blijven, vertrouwt me toe ze hem bijvoorbeeld ver- len dat hij zo op Danny iye lijkt, een donkere dan. innelijk de film gezien arin Kaye met veel bluf en een orkest dirigeert. De mor komt in dit geval over- maar daar komt een grote kennis van zaken bij. Ieder een, van gevleide sopraan tot berispte bas is enthousiast over de dirigent. En ook over de organisatie van „Het grootste klassieke muziekevenement van Neder land", zoals voorzitter Cle mens van Soest het noemt. Hij loopt grijnzend en ontspannen rond; alles loopt op rolletjes. Voor de derde keer helpt hij de scratch-Messiah te organi seren. Drie jaar geleden begon het evenement bescheiden met hondervijftig man, vorig jaar deden 650 mensen mee, nu zijn het er bijna negenhonderd. Ze komen overal vandaan, tot België en Duitsland toe. Er werd nauwelijks actief gewor ven en toch meldden ruim twaalfhonderd mensen zich aan. De behoefte is kennelijk groot. „Het fenomeen is overgewaaid uit Engeland", vertelt Van Soest, „daar kent iedereen de muziek en er worden regelma tig scratch-versies op poten ge zet: iedereen die wil meedoen komt een dag repeteren en daarna wordt de muziek van Handel 's avonds uitgevoerd". Handel of Handel? Ook daar heeft de organisator een ant woord op. „Georg Friedrich Handel verhuisde in het begin van zijn carrière naar Enge land. Hij werd daar de ko ninklijke componist en voelde zich er zo thuis dat hij zich liet naturaliseren. Sinds zijn drieëntwintigste heeft hij de Umlaut op de a weggelaten". Achter op zijn paarse trui staat de componist als stripfiguur met daaromheen „Hëndel with care". The Messiah met een knipoog. Het doet niets af aan de inzet van koorleden, or kestmusici, solisten en diri gent. Synchroon 's Avonds lijkt het alsof er een klein voetbalstadion in de Pie terskerk is nagebouwd. Op het veld zitten honderd spelers met instrumenten, op de tribu nes achthonderd koorleden. Als de dirigent voor zijn enor me koor en orkest gaat staan, veroorzaakt het opstaan hilari teit. Het synchroon overeind komen is namelijk uitgebreid geoefend: „Spant u de bilspie ren en rijst u omhoog op mijn teken". Dat zit er goed in. Maar dan zet het orkest de ouverture in, die verbazend goed klinkt. Er wordt hier wel degelijk serieus muziek ge maakt. De solisten zijn uitste kend. Alt Fiekojan Hoolboom zingt de hele avond heel puur en helder. Ze vertelt alles heel boeiend en verstaanbaar, bij voorbeeld in „He was despi sed" dat van een prachtige eenvoud is. De lastige colora turen vloeien schijnbaar moei teloos. Tenor Paul Goddé heeft daar meer moeite mee, maar na een wat aarzelend begin groeit hij in het concert. Sopraan Susan Dumas laat zich zichtbaar in spireren door het collectieve enthousiasme en zingt naast veel ander moois een wonder schoon „I know that my Re deemer liveth". Voor bariton Tom Sol zijn vooral de meer vermanende passages. Hij heeft daar de juiste blik bij en veel mooi ge luid. Maar ook hij voelt de sfeer goed aan. „The trumpet shall sound" zingt al naar ge lang de situatie als „One trum pet shall sound", „Two trum pets shall sound" en „The trumpet still sounds". En die arme trompettisten maar pro beren hun partij tot een goed einde te brengen. In de Pieterskerk is een klein voetbalstadion nagebouwd. Op het veld de spelers met hun instrumenten, op de tribunes de koorle den. FOTO: WIM VAN NOORT Het koor is tussendoor een veelkoppig monster dat je niet makkelijk kan laten dansen. Bij de sopranen en alten zijn hoorbaar veel oratoriumtijgers te vinden, maar de mannen komen wat moeilijker mee. Het is ook niet eenvoudig om naar de dirigent te kijken als je nog lang niet alle wiebeltjes uit je hoofd kent. Echt vals klinkt het zelden, maar als de muziek erg poly foon wordt, is de vrijheid groot en de gelijkheid ver te zoeken. (Maar aan broederschap ont breekt het niet.) „All we like sheep have gone astray, we have turned ev'ry one to his own way". Handel klinkt dan verrassend modern. Als ieder een tegelijk mag, is het geluid van achthonderd zangers heel indrukwekkend. Zoals in het 'Hallelujah', wat natuurlijk ook de onvermijdelijke toegift Het daverend applaus komt in de buurt van dat op de Britse Last night of the Proms. Ook in Nederland hoeft klassieke muziek absoluut niet saai te zijn. Na afloop zijn ook de luis teraars die weieens betere uit voeringen van The Messiah hebben gehoord heel geestdrif tig en blij dat dit mogelijk is in deze sombere tijden („Why do the nations rage so furiously together?"). Voor wie de scratch-Messiah heeft bijge woond, is Handels oratorium waarschijnlijk voortaan ver bonden met plezier van deze uitvoering in de Pieterskerk. DICK VAN TEYLINGEN Vechtpartij •n Voorhout eOORHOUT Bij een v chtpartij in de nacht °j n zaterdag op zondag ssen jongeren uit Rijns- lt irg en Voorhout zijn 1 nd half twee diverse imielingen aangericht. in 18-jarige man uit jnsburg raakte licht ge- ond. 3 discotheek Gentle aan de ftrenstraat in Voorhout ont- B>nd een schermutseling. Bn uitsmijter kwam tussen- ide en stuurde de jongeren lar buiten. Daar ontstond vechtpartij. Daarbij wer- n een lantaarnpaal en een ndscherm vernield, een 79 it van de naastgelegen M ackbar ingegooid en een itsenrek uit de grond ge- 57 aid. De Rijnsburger liep 50 n gescheurde lip op en w akte een tand kwijt. Na Jg iktersbehandeling werd hij a gesloten. Ook werden drie li idere Rijnsburgers van 18 i 19 jaar aangehouden. De 7 er zijn gisteren na verhoor 13 iar huis gestuurd. Zij krii- n een proces-verbaal en-de 55 kening van de vernielin- K).In- 19. like minuut en overtreding ij controle schaatsuren in de Leidse IJshal: „Er is enthousiasme genoeg. Er is nu al een ledenstop". FOTO: WIM VAN NOORT SCHAATSGROEP JONGSTE INITIATIEF CLUB 58 LEIDEN Muziek, voetbal, zwemmen, waterpolo en sinds een paar weken ook schaatsen als nieuwste initiatief om gees telijk gehandicapten een leuke vrije tijdsbesteding te bezor gen. Enthousiasme genoeg, maar de vrijwilligers van Club 58 moeten bedelen om genoeg geld bij elkaar te brengen voor de activiteiten. Een van de problemen waaraan een nieuw pr-beleid een einde moet ma ken. Paul van der Zijden, sinds vorige week dinsdag de nieu we pr-man van het bestuur van Club 58, laat er geen mi- verstand over bestaan. De acti viteiten moeten tenminste worden voortgezet en als het even kan worden uitgebreid. Aansluiting bij andere vereni gingen in Leiden staat daarbij voorop. „We hebben nu uitste kende contacten met de Leidse IJsvereniging die elke zater dagavond geestelijk gehandi capten laat schaatsen tijdens de eigen trainingsuren. Ze zorgen voor medewerkers en zijn zelf heel enthousiast. Een school voorbeeld van hoe we het graag willen". Elke gezonde Nederlander moet kunnen schaatsen, meent Van der Zij den. „Gehandicapten kennen geen grenzen. Ze omhelzen je gelijk bij binnenkomst en het ijs was dan ook meteen gebro ken". Twaalf leden telt de schaatsgroep nu en dat is voor lopig het maximum. „Iedereen moet even wennen. Hardrij ders worden uit de binnen- bocht geweerd, die hebben ruimte genoeg aan de buiten kant. De leden van Club 58 gaan niet zo snel. Eentje deed de eerste avond 20 minuten over een rondje. Dat gaat nu al beter". „De schaatsgroep was eigenlijk een spontane inval van een van onze bestuursleden. Die is zelf enthousiast schaatser en dat sloeg aan bij de gehandi capten. Van de Leidse IJsvere niging krijgen we alle mede werking. Een heel leuk initia tief dus, maar het staat volko men op zichzelf. Er is binnen Club 58 geen beleid om dit soort initiatieven te stroomlij nen en dat gaan we vanaf nu meer professioneel aanpak ken". Drempel Van der Zijden, zelf adjunct- hoofd van De Merlijn in de Merenwijk, hoopt op een goede samenwerking met zo veel mo gelijk Leidse verenigingen. „Hoe meer hoe beter. Het gaat erom de gehandicapten een leuke vrije tijdsbesteding te bieden binnen het verenigings leven zoals dat in Leiden be staat. Nu is de drempel voor veel gehandicapten nog hoog. Door samenwerking tussen Club 58 en een andere vereni ging kun je die verlagen". Diezelfde hoge drempel was in 1958 aanleiding voor het Op richten van Club 58, die eind jaren zeventig een vaster ge zicht en betere organisatie kreeg. Nog steeds draait de club van 160 leden op uitslui tend vrijwilligers, zo'n 35 in getal. Inmiddels zijn er behal ve de schaatsgroep en de mu ziekvereniging De Sleutels ook hobby-avonden, een zwem- club, een voetbalclub en een wandelgroep. Voordat Club 58 met haar activiteiten begon was er niks waarmee geestelijk gehandicapten hun vrije tijd georganiseerd^konden vullen. Samenwerking Pogingen om met andere vere nigingen in Leiden samenwer kingsverbanden aan te gaan liepen een enkele keer fout af, zoals met atletiekvereniging AV Holland. „We hebben ze na een zeer geslaagde atletiek- dag vorig jaar samenwerking aangeboden, maar die wezen ze van de hand. Ze wilden het betrekken van geestelijk ge handicapten bij de atletiek in eigen hand houden en niet in een of andere vorm overlaten aan Club 58. We hebben ze uit gelegd dat we alleen deskun digheid en kennis zouden in brengen en verder niks, maar dat hielp niet. Dat was heel jammer". Een nieuw pr-beleid, waartoe het bestuur van Club 58 vorige week besloot, moet meer Leidse verenigingen en thousiast maken voor een of andere vorm van samenwer king. Gymclub Jahn heeft in middels al laten weten iets te willen organiseren in verband met het naderend 60-jarig jubi- Integratie De integratie die daarvan uit gaat is volgens Van der Zijden erg belangrijk. „De mensen voelen zich dan echt thuis bij een vereniging, in plaats van dat ze om de drie wedstrijden weer dezelfde tegenstanders tegenkomen en dat jaar in jaar uit. De voetballers bijvoorbeeld voetbalden vroeger alleen te gen Swetterhage, De Hooge Burch en de Van der Bergh Stichting. Sinds een jaar of twee zijn we onderdeel van UVS en spelen we in competi tieverband bii de KNVB. Dat slaat ongelooflijk goed aan". „Voor onze waterpoloclub geldt hetzelfde: we zitten in een te beperkte kring en kam pen met een gebrek aan tegen standers. Twee zwemdagen per jaar is al veel". Professioneler Het aantrekken van een jonge ren- en volwassenenwerker (GJVW-er) van de Sociaal Pe dagogische Dienst zou een goe de stap vooruit zijn. „Die kan zorgen voor meer professionele ondersteuning vooral bij het werven en begeleiden van vrij willigers, meer vorm geven aan het pr-beleid en een aan spreekpunt en doorverwijzer zijn voor clubs, leden en ge meente". Dat laatste mag volgens Van der Zijden niet verwaarloosd worden. De gemeente draagt met subsidies bij aan het voort bestaan van Club 58 en schuift wellicht meer af als de organi satie vastere vorm heeft. Het voortdurend moeten bedelen omdat de kas vaak leeg is, is Van der Zijden een doorn in het oog. „We moeten het be halve van subsidies en de (lage) contributies vaak hebben van donaties, zoals van de Lions of uit de nationale col lecte voor geestelijk gehandi capten. Vooral het vervoer dreigt onbetaalbaar te worden. We kunnen nu nog gebruik maken van een busje van een bedrijf omdat een van de vrij willigers daar werkt, maar die man gaat dit jaar met pensioen. Geld voor een duurdere oplos sing is er nog niet". Of er van de gemeente meer geld te verwachten is, kan Van der Zijden alleen maar hopen. „Wethouder Hans de la Mar draagt ons een warm hart toe, maar als hij geen geld heeft houdt het op". Om zelf extra inkomsten binnen te halen wil Club 58 het clubblad vernieu wen. „Vijfhonderd exemplaren in zes edities per jaar..We ho pen dat adverteerders daar op af komen". JOEP VAN ZEIJL lnlichting*n ov*r h*t w*rk van Club 58 of h*t vrijwillig*r*w*rk kunnen worden ingewonnen bij Paul van der Zijden (tel. 173999), Vera Delfos (tel. 01715-3759) en Carle Kantebeen (tel. 215172). Donaties kunnen worden overgemaakt op gironummer 680615. LEIDEN Ruim 25 me dewerkers van wijk- en buurtbladen in Leiden be zochten zaterdag de Eer ste Leidse Kranten Prak tijkdag. En ruim 25 mede werkers wisten na hun bezoek hoe het er aan toe gaat bij een regionaal dag blad en dat de werkwijze en middelen die daar worden gebruikt voor hen niet haalbaar zijn. De demonstratie van een com puterprogramma voor het op maken van krantenpagina's trok wel interesse, maar is voor de wijk- en buurtbladen onbetaalbaar. Voor een beetje computer met bijbehorende software moet al gauw 8.000 gulden worden neergeteld en daar hebben de redacties van de kwartaal- en maandbladen uit de Leidse wijken geen geld voor. Of een gemeentelijk pro ject in Den Haag, waarbij alle wijkbladen gebruik kunnen maken van een gemeenschap pelijke computer, in Leiden navolging krijgt is maar de vraag. Te meer omdat de re dacties van de Leidse bladen niet vast willen zitten aan ge zette tijden van publicatie en hun vrijwilligerskarakter niet willen of kunnen opgeven. De redacteuren, opmakers, zetters, drukkers en kopieer ders van de wijkbladen veelal dezelfde mensen en in een enkel geval zelfs maar éen persoonwisselden ook erva ringen uit over het gebrek aan kopij. De bladen worden als ze uitkomenwel goed gele zen, maar buurtbewoners stap pen niet naar een wijkblad om bladvulling te leveren. Reac ties komen er nauwelijks tot niet binnen, behalve als er op nieuws wordt ingegaan. De re acties die dan binnenkomen zijn meestal negatief: datzelfde nieuws stond al maanden gele den in de regionale dagbladen. Een euvel dat een blad dat hooguit eens per maand uit komt niet kan verhelpen. Desondanks vinden de meeste redacteuren dat hun blad recht van bestaan heeft. De mensen worden dichter bij on derwerpen van vlak voor hun deur betrokken, er kan meer worden uitgespit en directer worden gereageerd. Gerard van Wilgen, afgestu deerd aan de school voor jour nalistiek. dienstweigeraar en als zodanig organisator na mens het sinds twee jaar lan delijk verschijnende blad Bladspiegel, toonde zich niet ontevreden over de opkomst. „De bedoeling was Leidse re dacteuren van wijk- en buurt bladen met elkaar in contact te brengen. En verder hoop ik dat de wijkbladen in hun edi ties aandacht besteden aan deze bijeenkomst en de be kendheid van Bladspiegel als vakblad voor redacteuren bij plaatselijke bladen. Wijkbla den worden tenslotte goed ge lezen". LEIDEN/VOORSCHOTEN Grote delen van Voorschoten, Leiden Zuid-West en de Stevenshof hebben gisteravond uren zonder stroom en kabeltelevisie gezeten. Omstreeks tien over vijf brak door een storing brand uit in een transformatorhuisje aan het St. Nicolaaspad in Voorschoten. In Leiden kwamen in woners vanaf kwart voor zeven zonder stroom te zitten. Het Energie- en Watervoorzieningsbedrijf Rijnland (EWR) heeft de storing verholpen. Na tien uur had iedereen weer stroom. Zowel in Voorschoten als in Leiden regende het telefoontjes bij de politie. De Leidse politie heeft onmiddellijk intensief gesur veilleerd in Leiden Zuid-West en de Stevenshof, maar proble men deden zich niet echt voor. Bij de Nutsspaarbank, ABN en NMB Bank aan het Bevrijdingsplein ging het alarm af. Ook in| Voorschoten gingen diverse alarmen af. Jongeren stookten een vuurtje aan de Brahmslaan. Enkele meubels en autobanden gin gen op een speelpleintje in vlammen op. De brandweer heeft het vuur gedoofd. Minister Andriessen op bezoek bij veiling Flora RIJNSBURG Minister van economische zaken J.E. Andries sen bracht vanmorgen een bezoek aan bloemenveiling Flora in Rijnsburg. In een rondleiding van een uur, in gezelschap van bestuur en directie van Flora, bekeek de bewindsman het 155.000 vierkante meter grote veilingcomplex Tijdens een werkontbijt na afloop van de rondleiding sprak Andriessen met vertegenwoordigers van de siergewassenproduktie en -handel.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7