Neutraliteit voor Iran kwestie van lijfsbehoud Middelbare scholen Israël weer geopen| Irak verandert Kuwayt in groot mijnenvel Rambo baif voor terreiih Inwoners Kuwayt openen de aanval van binnenuit Mike Burstyn: „Ik kan nu geen grapjes maken' DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB VS: 24 Irakezen geland in Iran WASHINGTON Vol- gens het Pentagon in Was hington zijn er zeker 24 Iraakse gevechtsvliegtui gen en andere toestellen in Iran geland. Amerikaanse functionarissen konden echter niet vertellen of de Irakezen waren gedeser teerd 'of dat er een over eenkomst is tussen Tehe ran en Baghdad om Iraakse toestellen bescherming te bieden tegen geallieerde aanvallen. Iran zei de pilo ten te hebben ondervraagd, maar gaf verder geen bij zonderheden. Teheran ver klaarde dat Iraans grond gebied niet mag worden gebruikt en dat het beslag legt op alle toestellen van de in de oorlog betrokken partijen tot de strijd voorbij is. Irak eist dat de Iraakse piloten terugkeren naar hun land. Rafsanjani niet voor de voeten te lopen. Het Turkse besluit om de geallieerde luchtmacht het gebruik van geallieerde luchthavens toe te staan, heeft in Teheran enige wrevel opge wekt. „Een schoonheidsfout je", zegt een diplomaat in Isla mabad. Vredesplannen Het is dan ook niet verwon derlijk dat Iran de spil is van veel diplomatieke acties dezer dagen. Op een rondreis langs de landen om de Golf kwam de Pakistaanse premier Nawaz Sharif eerst naar Teheran om de zegen af te smeken voor zijn vredesmissie. En de Indiase minister van buitenlandse zaken, Charan Shukla, was zo verstandig om Iran te betrekken bij zijn po gingen om de bewegingen van ongebonden landen te active ren in een vredespoging. Het is veelzeggend dat de Iraanse voorzitter van het par lement, Mihdi Karrubi met een vijf-puntenplan is geko men dat die" Iraanse neutrali teit zeer duidelijk weerspie gelt. Irak uit Kuwayt, de wes terse troepen uit Saudi-Arabië, een islamitische vredesmacht in Kuwayt, het opheffen van het embargo tegen Irak en een stopzetting van de joodse im migratie vanuit de Sovjetunie naar Israël. Het laatste ele ment is duidelijk bedoeld om Irak en veel Arabische landen tegemoet te komen en moet gezien worden als een voorbo de tot een internationale con ferentie over het Midden-Oos ten, de Palestijnse kwestie voorop. President Rafsanjani en de ar chitect van de Iraanse buiten landse politiek, dr. Velayati, hebben via Karrubi's mond echter één ding verzwegen: Saddam Husayn heeft voor en na 15 januari alle redelijke voorstellen genegeerd. Niettemin zeggen waarnemers dat Iran in het Midden-Oosten waarschijnlijk het enige land is dat in de positie verkeert om Saddam Husayn over de streep te halen, domweg omdat het op geen enkele wijze partij heeft gekozen. Prullenmand Er zijn echter aanwijzingen dat Iran zijn vredesplannen alsnog in de prullenmand zal gooien, gelet op de uitlating van president Rafsanjani eerder deze week. „Voor Iran is het zelfmoord partij te kie zen in de Golfoorlog. Als we Irak helpen dan dragen we er toe bij dat Irak in Kuwayt blijft en krijgt Baghdad daar mee de controle over de mon ding van de Shatt-el-Arab en is er geen schip meer veilig dat naar onze havens wil. Als we Irak steunen, geven we de Golf weg aan Saddam Hu sayn". De achtjarige oorlog tussen beide buurlanden ging juist over de controle over de toegang tot de Golf en Iran heeft zelfs al gedreigd eiland jes voor de kust van Kuwayt te bezetten als er een vredes regeling zou komen die Ku wayt teruggeeft aan de familie Al-Sabah, met als concessies aan Irak dat het de noordoos GOLFOORLOG Martelaar na terreurdaad NICOSIA De Iraakse dictator Sad dam Husayn heeft een nieuwe oproep gedaan aan commando's overal ter we reld om commando-aanvallen uit te voeren op de Verenigde Staten en hun bondgenoten. Iedereen die doodgaat zal de 'martela- rendood' sterven in 'de Moeder van alle veldslagen'. Radio Baghdad riep op tot 'tastbare daden' die 'hun echo zullen doen weerklinken op het slag veld'. „Iedere Irakees, Arabier of moslim die sterft omdat hij deelneemt aan een commando-aanval op de landen die deelnemen aan de barbaarse agressie tegen Irak, hun belangen of hun bond genoten, zal worden beschouwd als een martelaar in de Moeder van alle veldslagen". £eidóc6ouocpnt Patriot-taart Een Israëlische bak ker biedt Ameri kaanse soldaten een taart in de vorm van een Patriot-lan- ceerinstallatie aan om ze te bedanken voor hun hulp. Israël heeft van de Vere nigde Staten de be schikking gekregen over een aantal Pa- triot-lanceerinstalla- ties met personeel om zijn luchtruim beter tegen de Iraakse Scud-raket- ten te kunnen ver dedigen. FOTO: EPA Geallieerden verwachten veel Iraakse gevangenen RIYAD De geallieerde strijdkrachten verwachten na het begin van een grondoorlog tegen Irak een groot aantal krijgsgevangenen te maken, zo heeft kapitein Niall Irving van de Britse Roy al Air Force bekendgemaakt. „Gevan genschap zou wel eens het beste zijn wat hen kan overkomen", aldus Irving. Hij verklaarde dat een groot deel van de tachtig tot nu toe gevangen genomen Iraakse soldaten hongerig en gedemora liseerd was. Drie Britse bataljons, in totaal achttien honderd man, zijn aangewezen voor de opvang van de krijgsgevangenen. De uiteindelijke verantwoording voor de krijgsgevangenen ligt echter bij Saudi- „Baghdad Café" verandert van naam MONTPELLIER „Baghdad Café" een popu laire bar in de Zuidfranse stad Montpellier, heeft zijn naam veranderd in „Drum's Café". Sinds het uitbreken van de Golfoor log had de eigenaar een reeks telefonische dreige menten gekregen dat het café zou worden opgebla zen. De voormalige naam had niets van doen met Irak. De bar heette naar een onlangs verschenen film, getiteld 'Baghdad Café'. (Van onze correspondent Hans Kuitert) ISLAMABAD/TEHERAN Als je moet kiezen tus sen twee kwaden, kun je ze ook de rug toekeren", zegt een Iraanse diplo maat in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad om aan te geven waarom zijn land ten koste van alles neutraal wil blijven in de Golfoorlog. Irak is net zo verwerpelijk in de ogen van Teheran als de Verenigde Staten. De Teheran Times beschreef dat onlangs heel scherp: 'Irak wil de al leenheerschappij krijgen over de Golf. De Amerikanen wil len precies hetzelfde. De een om een zeehaven te krijgen en de vaarroutes te beheersen. De ander om zijn olievoorziening en daarmee zijn economie vei lig te stellen. Beiden vergeten dat historisch gezien, de Golf altijd Perzisch was en zal blij ven". Neutraliteit is het wapen waarmee Iran de twee kam pen in de oorlog de rug toe keert. Zeven Iraakse vliegtui gen mogen na een noodlan ding op Iraans grondgebied niet terugkeren en zullen pas na de oorlog worden terugge geven. Hetzelfde zal gebeuren als geallieerde toestellen uit de koers raken, zo heeft Teheran gisteren al gewaarschuwd. Iran heeft de trauma's van acht jaar oorlog met Irak nog maar nauwelijks verwerkt, maar het land begint er al wel bovenop te komen. Het heeft inmiddels de banden met oude vrienden in de Arabische we reld aangehaald, zoals met, Sy rië. En het heeft nieuwe ban den gesmeed met landen die, zoals Iraanse commentatoren zeggen, „tijdens de eerste Golf oorlog op het verkeerde paard (Irak, red.) hebben gewed". De emiraten en Jordanië hebben intussen de diplomatieke be trekkingen met Teheran her steld en landen als Pakistan en Turkije, twee niet-Arabische moslim-buurlanden, doen hun uiterste best om president MAANDAG 28 JANUARI 1991 PAGlJSl telijke eilandjes krijgt, zoals Saddam Husayn in juli van het vorig jaar al heeft geëist. Irans neutraliteit is er dan ook op gericht om Kuwayt vrij te krijgen, hoewel Teheran de emir van Kuwayt net zo ver foeit als de koning van Saudi- Arabië. Dat vanwege hun ka pitalistische instelling en hun pro-westerse houding die in de ogen van Teheran afbreuk doet aan de islamitische een heid. Weinig neutraal klonk giste ren ook de krasse taal die geestelijk leider Khamenei aan het adres van president Bush uitte. In één van zijn toespra ken betitelde Khamenei Bush als „een moordenaar". Uitlatingen van die strekking zijn er echter vooral op gericht radicalen binnen het Iraanse parlement de mond te snoe ren, meent de Iraanse diplo maat in Islamabad. Een van de haviken, ex-minister van bin nenlandse zaken Ali Akbar Mohtashemi, eiste onlangs dat de hezbollahs (de strijders van de islam) inschepen op de ji had, de heilige oorlog die Sad dam Husayn wil ontketenen tegen het Westen. Rafsanjani is echter niet van zins op der gelijke suggesties in te gaan omdat hij beseft dat de Iraanse economie, die nu extra op bloeit door de stijgende olie prijzen dank zij de oorlog, nog een lange weg van herstel te gaan heeft. De patiënt kan het niet stellen zonder „goudinjecties en won derpillen", zegt de Iraanse di plomaat in Islamabad. En die zaken komen uit het Westen en niet uit de islamitische broederlanden die, afgezien van een paar Arabische leden, economisch dieper in het moe ras zitten dan Iran. „Er moet dus een onderscheid worden gemaakt tussen reto riek en de feitelijke politieke opstelling van Teheran", zegt de Iraanse diplomaat in Isla mabad. „Iran wil Japans en westers geld voor investerin gen. Enerzijds zijn er die kras se woorden, anderzijds de di plomatieke plannen die min der anti-westers zijn dan ze lij ken. Nederlander in Japan opgepakt TOKYO De 28-jarige Ne- derlander Hugo Alexander Ras veldt en zijn 21-jarige Amerikaanse vrouw Lisa Jane zijn gisteren door de Japanse politie opgepakt nadat zij bij de ingang van de Iraakse ambassade in Tokyo een vitrine met por tretten van de Iraakse lei der Saddam Husayn hadden vernield. Volgens de politie waren beide verdachten waarschijnlijk dronken. De Iraakse ambassade in Tokyo wordt nu permanent be waakt. Een van de leerlingen in Israël die gisteren weer naar school ging droeg een trui met Saddam Husayn als schietschijf JERUZALEM De Israëlische middelbare scholen hebben gis teren voor het eerst sinds het uitbreken van de Golfoorlog weer hun deuren geopend. Negentig procent van de scholieren zou weer naar school zijn gegaan. Alleen leerlingen in een buiten wijk van Tel Aviv, die in het weekeinde door Iraakse Scud-ra- ketten werd getroffen, mochten tot vandaag thuis blijven, scholieren gingen naar school met een kartonnen doos bij waarin zij hun gasmasker droegen. De ruiten van de klasloW zijn tegen een mogelijke chemische aanval afgedicht met band en plastic. DHARAN Irak heeft al een'half miljoen landmij nen gelegd in Kuwayt en is volgens Amerikaanse woordvoerders bezig dat land te veranderen „in één groot mijnenveld" in afwachting van een mas sale aanval over land van de geallieerde strijdkrach ten. De mijnen zijn onderdeel van de reusachtige verdedigingsli nies die door het leger van Saddam Husayn zijn opgewor pen, waaronder vier meter hoge wallen, tankgrachten ge vuld met olie en verborgen op slagtanks met butaangas. „Hij is niet van plan te verliezen", aldus de Amerikaanse majoor George Cutchall. „Deze vent weet wat hij doet en hij houdt van mijnen". Volgens Cutchall zijn de mees te landmijnen een half mil joen is maar een „conservatie ve schatting" gelegd in twee grote stroken ten noor den van de Saudisch-Kuwayt- se grens. Tegen de tijd dat de grondoorlog in alle heveigheid losbarst zal waarschijnlijk heel Kuwayt één mijnenveld zijn. Irak beschikt over ongeveer twintig miljoen landmijnen, vele geleverd door „vroegere vrienden". Volgens luitenant kolonel Mitch Youngs vormen de mijnen en tarikwallen en zeer groot probleem. Die moeten de opmars van de ge allieerden zodanig vertragen dat zij kunnen worden be stookt door de Iraakse artille rie. „In principe wil hij ons op sluiten in wat wij een afslacht- gebied noemen". De landmijnen zijn zeer ver schillend en variëren van een anti-tankwapen dat een MIAl-tank van zestig ton an derhalve meter omhoog j blazen tot kleine teenkral die net krachtig genoeg om de voet van een om zichtige soldaat af te ruklij Sommige van de landmi zijn high-tech en kunnen programmeerd worden or een bepaalde tijd en op eeii paalde manier te ontplol Andere, zoals de Boun Betty, zijn uiterst afscl wekkend. Als men er op s springt de mijn ruim een ter in de lucht en ontploft pas, waardoor het slachti doormidden kan worden scheurd. ST. MORITZ De A 1 kaanse filmster Sylvestepd lone heeft uit angst voor||É ristische aanslagen een dj1 aan St. Moritz in Zwits# afgelast, zo heeft zijn ag» 1 zegd. De perschef van h|- lotoernooi in St. Morit^1' klaarde dat Stallone, kendheid verwierf als bo" en „Rocky", deelname aan de 'omdat hij in de huid tie en vanwege angst roristische aanslagen Europa wil vliegen'. ren geïnspireerd door het suc ces van de geallieerde bombar dementen". De vrouw heeft ervoor geko zen in Kuwayt te blijven toen Saddam Husayn de westerse burgers toestemming gaf te vertrekken. Ze schrijft onder meer: „Hoe beangstigend oor log ook kan zijn, de explosies en het gebulder van geschut in de nabijheid klinken de inwo ners van Kuwayt nu als mu ziek in de oren. Het zegt hun dat de bevrijding van hun land steeds dichterbij komt". De berichten die Kuwayt van uit Irak bereiken, melden dat de geallieerde bombardemen ten meedogenloos zijn. De straten in Kuwayt zijn gro tendeels verlaten en strategi sche doelen worden elke twee of drie uur gebombardeerd, sinds de geallieerde aanvallen elf dagen geleden een aanvang namen. De Iraakse troepen slaan terug met luchtafweer geschut. „Sommige families zijn zo be vangen door angst, dat zij zelfs in rustige perioden weigeren hun schuilplaats te verlaten. Men is bang dat het succes van de bondgenoten bij het afsnij den van de bevoorradingslij- nen naar de Iraakse troepen in Kuwayt de soldaten er toe zal noodzaken in de Kuwaytse huizen naar voedsel te zoeken. Anderen, die zich zorgen ma ken om het psychologisch en fysiek welzijn van hun kinde ren, proberen een zo normaal mogelijk leven te leiden en be perken de paniek tot een mi nimum", aldus de vrouw. „Veel gezinnen vertrekken 's nachts naar de schuilkelders. Anderen gaan naar buiten om de vertoningen in de nachtelij ke hemel te bekijken - het re sultaat van luchtafweerge schut". Geallieerde vliegtuigen strooi den vorige week papieren uit boven Iraakse posities met waarschuwingen dat een aan val pphanden was. „Het is een eenvoudige tekening van Iraakse posities en overvlie gende geallieerde straalvlieg tuigen met een onderschrift in het Arabisch: het is te laat. Op de achterkant staat: „Deze lo catie zal spoedig gebombar deerd worden. Laat je uitrus ting achter en breng jezelf in veiligheid". Volgens de vrouw zouden veel soldaten bang zijn en in ver warring gebracht. Hun moreel zou dichtbij het breekpunt zijn. „Er zijn tekenen dat de troepen het op hun zenuwen beginnen te krijgen. Er is door Irakezen geschoten op een Kuwayti die een televisie-an tenne op het dak van zijn huis aan het bevestigen was, niet ver van het kwartier van een aantal hoge Iraakse officieren. Een dienstmeisje dat de was te drogen hing op het dak van een huis in hetzelfde gebied kreeg het bevel naar beneden te komen". De vrouw constateert dat de mensen in Kuwayt zich goed hebben voorbereid op de oor log. „De kelders in huizen en appartementenblokken zijn veranderd in schuilkelders met voedsel, water en dekens. De ramen zijn afgeplakt en de gordijnen zijn gesloten oi voorkomen dat bij een aa rondvliegend glas naar bii komt. Iedereen zit vastgel aan zijn televisie en r Sommige Kuwayti's die nooit een wapen in hal hadden gehad, hebben ei een gekocht om zichzelf, i neer de nood aan de komt, te kunnen verdedig De water-en elektriciteit ziening is nog niet afgesl en er kan nog steeds pla lijk getelefoneerd woi „Sommige kruideniers zijl opend, voornamelijk in 1 stijnse wijken, en de pr zijn hoog. Veel Kuwayti's den schapen, kalveren, kc en kippen in hun tuin ii wachting van voedselte ten". „De dood die het n wordt gevreesd is die chemische wapens. Er is zien dat Iraakse soldaten maskeroefeningen hiel Maar niemand die ik heeft een gasmasker kui bemachtigen". ANDREW ALDER (c) The Sunday T maken. De tragedie die mijn volk doormaakt is te erg. Kijk eens hoe de mensen zich ge dragen. Helden zijn het! En vooral de kinderen. Ze zijn niet in paniek. Ze schreeuwen niet. Als ik vlak na een aanval bij ze kom kijken, zie ik ze la chen. En stel je even voor: mensen die hun huis, hun ei gendom verloren hebben. Ze klagen niet eens. Weet je, het joodse volk is in staat om zich zelfs in de moeilijkste situaties aan te passen. Wij zijn een volk dat geleerd heeft te over leven. Wat er nu gebeurt is weer een gevecht in een aan houdende oorlog". Ondanks zijn sterke band met Israël is Mike Burstyn het af gelopen weekeinde terug naar New York gevlogen. „Ik wil hier niet weg, maar ik moet. Ik zit vast aan een contract. Ik LONDEN Inwoners van Kuwayt nemen, be moedigd door de geal lieerde pogingen hun va derland te bevrijden, deel aan felle vuurgevechten met Iraakse troepen. Ten minste twintig Kuwayti's zijn omgekomen bij twee afzonderlijke aanvallen op scholen, waar sinds de in vasie Iraakse soldaten zijn ingekwartierd. MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE Mike Burstyn verscheen drie jëar lang in liveshows voor de VARA. FOTO: PR moet het toneel weer op, maar ik weet niet of ik het zal kun nen. Ik vind het vreselijk mijn mensen hier te moeten achter laten. Juist nu Saddam Hu sayn, net als Hitier vijftig jaar geleden, onze mensen wil gassen. Leg dit uw lezen Wat er in Israël gebeui vreselijk. Maar ook deze t die zal overgaan. En wi; men er wel weer boveno] Deserteurs Twee leden van de Iraakse Revolutionaire Garde vertellen gretige journalisten in het Turkse dorp Hakari hoe zij hun basis aan de Kuwaytse grens hebben verlaten. Sinds het uitbreken van de Golf oorlog zijn er veel Iraakse soldaten gedeserteerd en naar Turkije gevlucht. De Turken zien de vluchtelingen met gemengde gevoelens komen. Zij zijn bang dat buurman Saddam Husayn hun land zal straffen voor de pro-Amerikaanse opstelling van president Turgut özal. FOTO: EPA In een brief die zaterdag per satelliet het bezette land werd uitgesmokkeld schrijft een westerse vrouw, die om veilig heidsredenen anoniem moet blijven, dat scholen in Rumait- hiya, Kuwayt-Stad en de na bijgelegen stad Jahra het doel wit waren geweest van aan vallen. Er is niets bekend over Iraakse slachtoffers. „De aan vallen werden niet noodzake lijk geopend door het verzet, maar werden uitgevoerd door enthousiaste burgers die wa Vervolg van de voorpagina) TEL AVIV De 45-jarige Israëlisch-Amerikaanse zanger Mike Burstyn treedt nu sinds een jaar op in New York in de nieuwe show „The Rothschild's" en boekt daarmee gewel dige successen. „Maar toen ik hoorde dat Tel Aviv, mijn stad, voor de twee de maal was gebombardeerd, was ik toen ik op het toneel stond in gedachten al in Is raël". Tijdens de zesdaagse oorlog in 1967 reisde Burstyn langs de Israëlische troepen aan het front om de soldaten op te beuren. „Maar dit keer was ik niet in staat om hier te komen zingen. Ik kan nu geen grapjes 808 Enkele minuten is „De Vrijheid II" in een dichte nevel ge huld, doch wanneer deze optrekt, merken de opvarenden, dat de boot.... op het droge ligtl En rondom hen staat als een hoge muur 't water van het IJsselmeer, maar de geheimzinnige bom metjes van Lupardi hebben het water rondom de boot volkomen doen verdwijnen. Lupardi, opgetogen over deze ook voor hem onverwachte uitwer king, loopt vrolijk zwaaiend met de dekzwabber om de boot heen, maar de anderen vertrouwen het verschijnsel toch niet. Want die muur van water in de verte BLIJFT. „Dat kan nooit lang duren", bromt Prudon, „we kunnen veel beter aan boord blij ven". En de Franse geleerde krijgt gelijk, want na ongeveer een kwartier komt met bulderend geweld het water weer aange stormd. Tegelijkertijd echter ziet Ross aan de horizon een klein vliegtuig naderen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4