„PvdA is niet overrompeld door uitbreken oorlog lgIlfooRLOG Nederlands nood hospitaal ziet er professioneel uit Verhouding met Derde gereld onder zware druk Duizenden mensen op de been tegen Golfoorlog Van Es: „Wel Patriots naar Israël sturen" Leidde Qowuvnl MAANDAG 28 JANUARI 1991 PAGINA 3 derlandse Patriots I Ier op de automaat ■v y^RBAKIR Het besluit tot lance- Aivan Nederlandse Patriotraketten in •Turkije zal weer aan de computer eftpn overgelaten. De Nederlandse Pa- Janceerinrichtingen werden sinds ^rdagochtend niet langer volautoma- "fbediend. Het Patriotsysteem vuurde Log-jtwee raketten af, naar even later derl ten onrechte. Naar aanleiding van hetficident besloot de NAVO-comman- jrjin Turkije om het besluit tot lance- jver te laten aan de bediener van het en niet aan de computer. Daar- rOlflreedt een vertraging van enkele se- iijn op. Hoewel het onderzoek naar ïgvncident nog niet is afgerond, is op- bijt gegeven de raketten toch weer op (tomaat te zetten. Marineleiding: post is niet waterdicht A/B ZUIDERKRUIS De Nederlandse marineleiding in Den Helder maakt zich zorgen over het uitlekken van mi litaire geheimen via brieven en telefoongesprekken van de bemanning van de drie Nederlandse schepen in de Golf naar Nederland. Vice-admiraal Haver Droeze, de comman dant zeemacht Nederland, heeft de commandanten van de drie schepen op de mogelijke gevaren gewezen. Op de drie schepen is de bemanning daarom nogeens op het hart ge drukt goed op te letten wat zij het thuisfront wel en niet vertellen. Het gaat daarbij vooral om namen, posities en bewegingen van schepen. Commandant Hooft van de Zui derkruis ziet echter geen aanleiding de contacten tussen bemanning en thuisfront te controleren. „We hebben de restricties nog eens duidelijk op een rij gezet en de beman ning met klem gevraagd zich daaraan te houden. Per slot van rekening gaat het om hun eigen veiligheid. Maar van censuur is wat mij betreft geen sprake". Nederland staat achter Israël AMSTERDAM De sympathie van de Nederlandse bevolking voor Israël is na de Iraakse raketaanvallen op dit land sterk toegenomen, zo blijkt uit een en quête die is uitgevoerd in opdracht van de Krant op Zondag. Ruim zestig pro cent van de ondervraagden staat nu po sitief tegenover Israël. Bij een steek proef twee jaar geleden, na het optreden van het Israëlische leger tegen Palestij- nen in de bezette gebieden, verklaarde slechts dertig procent van de bevolking achter Israël te staan. Van de onder vraagden vindt 88 procent dat Neder land steun moet verlenen aan Israël. Zestig procent meent dat dit moet ge beuren in de vorm van medische hulp en een kwart van de bevolking vindt dat Nederland wapens moet sturen. Kermisbranche is bezorgd NULAND De Nederlandse kermisexploitanten maken zich grote zorgen over ernstige financiële gevolgen van de Golfoorlog. Dat bleek zaterdag tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Kermisbond (NKB) in Nuland. Carnavals- kermissen gaan in veel plaat sen al niet door en „een finan ciële ramp" dreigt wanneer Koninginnedag op 30 april, zo als de Federatie van Oranje verenigingen al heeft aange kondigd, sober gevierd zal worden. Juist in die periode vallen vele en qua opbrengst goede kermissen. Van den Broek ontmoet Baker DEN HAAG Minister Van den Broek van buitenlandse zaken is van middag naar de VS vertrokken voor overleg met zijn Amerikaanse collega James Baker over de Golfoorlog. Volgens het voorlopige programma ontmoet Van den Broek naast Baker ook leden van het Amerikaanse Con gres. Het is nog niet duidelijk of de minister ook door president Bush zal worden ontvangen of overleg zal voeren met minister van defensie Dick Cheney en hoge militairen. Het ligt voor de hand dat Van den Broeks Amerikaanse gesprekspartners zullen aandringen op een grotere bijdrage aan de Golfoorlog, mogelijk in de vorm van zowel geld en materieel als grondtroepen. Politie woedend op Krant op Zondag AMSTERDAM De Amsterdamse politie is woedend op twee journalisten van de Krant op Zondag, die vrijdag middag voor een winkel in de Kalver- straat een zwart koffertje plaatsten om de reactiesnelheid van de politie te tes ten. Tegen het tweetal is procesverbaal opgemaakt en de zaak is vandaag voorgelegd aan de officier van justitie. Politie-woord voerder Klaas Wilting noemde de handelwijze van de journa listen volstrekt „onverantwoord" en „ongepast". Hoofdredacteur René de Bok van De Krant op Zondag zei later dat het de bedoeling was te kijken hoe alert het Nederlandse publiek reageert na de terreur-dreigementen van Sad dam Hussayn. „Niet alert dus", is zijn conclusie. nef D verbaasd j8enzjer houding dnister Pronk rl HAAG De VVD- ie in de Tweede Ka- is stomverbaasd over itlatingen die minister jk (ontwikkelingssa- iwerking) de afgelo- va*tijd in toespraken en tyviews heeft gedaan *en de de Golfoorlog. ,uiJens Pronk is het wes- mJe snel na de Iraakse ,dMl in Kuwayt begon- 1 Jj met militaire drei- oclj. Hij vraagt zich af of z0(duriger diplomatieke lvrfcnningen aan wester- §irtant een oorlog wel- ent hadden kunnen n- tkomen. I-kamerlid Frans Weisglas enianstaande donderdag, als vcfamer met de ministers iaj.den Broek en Ter Beek leg voert over de stand zaken in de Golfoorlog, "Opheldering vragen over ":s opvattingen. •grijp werkelijk niets van itspraken van Pronk", zei ;las vanmorgen. „Hij hiermee op een essen- onderdeel af van het offi- I kabinetsstandpunt. Vol op het kabinet is immers wel jp*jlijk op diplomatiek terrein iet mogelijke geprobeerd 'e1rak tot andere gedachten irengen. Een kabinet be- det naar buiten toe met één ia|d te spreken. De geluiden .JPronk heeft laten horen WOORDVOERDERS RECHTEN DE RUGGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA heeft zich niet laten overrom pelen door het uitbreken van de Golfoorlog. Integendeel: al in een vroeg stadium was de partij zich er terdege van be wust dat het op oorlog kon uit lopen. Met deze verklaring hebben de fractiewoordvoerders Mel- kert en Van Traa het afgelo pen weekeinde getracht de in druk weg te nemen als zouden de sociaal-democraten tijdens de Golfcrisis te lang de koppen in het zand hebben gestoken. „Toen we akkoord gingen met het sturen van fregatten naar de Golf, hebben we wel dege lijk geweten dat het hier op uit kon lopen", benadrukte bui tenlandwoordvoerder Van Traa gisteren in het NOS-pro- gramma „Het Capitool". Voor de VARA-radio zei fractiege noot Melkert dat al vanaf au gustus „intens" over alle mo gelijke scenario's is gediscus sieerd „Vanaf het begin was duidelijk dat 't zou kunnen uitdraaien op de inzet van mi litaire middelen", aldus Mel kert. „Wel was er uiteraard de hoop dat Husayr. zijn verstand zou gebruiken". Komende zaterdag willen de PvdA-leden op het partijcon gres een volle dag over de Golfkwestie discussiëren. Een aantal prominente partijleden, onder wie oud-voorzitter Ien van den Heuvel, overweegt bij die gelegenheid een motie van afkeuring over de opstelling van de Tweede-Kamerfractie in te dienen. Het zit deze initi atiefnemers dwars dat de PvdA-fractie het handelsem bargo tegen Irak niet meer tijd heeft willen geven. De fractie zélf is intussen niet van plan op het standpunt te rug te komen dat de oorlog on vermijdelijk was geworden. Ook partijvoorzitter Maijanne Sint heeft dit standpunt in een brief aan de partijleden nog eens ingenomen. PvdA-frac tie voorzitter Wöltgens gaf op een spreekbeurt in Arnhem zaterdag te kennen dat de par tij eigenlijk trots kan zijn op de manier waarop de fractiele den „naar eer en geweten" hun standpunt hebben bepaald en vervolgens toch een grote mate van overeenstemming bereikten. Vertrek mijnenjagers Opvarenden van de mijnenjagers Alkmaar en Zierikzee nemen in Den Helder afscheid van de partners vóór hun vertrek zaterdag voor een oefenreis naar de Middellandse Zee. Samen met een aantal andere schepen uit verschillende Europese landen zullen zij deel uitmaken van een eskader dat onder normale omstandigheden aanwezig is in Het Kanaal. De twee Nederlandse mijnenjagers gaan de plaats innemen van schepen die naar het Midden-Oosten afvoeren. foto: anp DUBAYY Zo'n vijftien kilometer buiten Dubayy, in het Chicago Beach Ho tel aan het strand van de Perzische Golf, lijkt het alsof er in deze regio niets aan de hand is. Palmen en parasolletjes staan in de vriendelijke zon. Zelfs aan de horizon vertonen zich hier geen schepen van de multi-nationale oorlogs vloot. Slechts een enkele olietanker komt voorbij. Toeristen zijn er echter niet veel. Het gros van de bewo ners van dit dure vakantie oord wordt gevormd door het Nederlands personeel van een noodhospitaal dat door de Ko ninklijke Marine circa twintig kilometer verderop is geves tigd midden in de woestijn. In totaal 47 artsen, verpleegkun digen en mariniers hebben hier onder leiding van luite nant ter zee arts Christiaanse voorlopig hun intrek geno men. Voor Christiaanse komt de oorlog wel degelijk elke dag dichterbij. Hij zal straks lei ding moeten geven aan de be handeling van de oorlogsge wonden, hetzij afkomstig van de Nederlandse marinesche pen in de Golf, hetzij van de grondtroepen in Saudi-Arabië. Daarbij zal hij onder meer moeten beslissen welke ge wonden voorrang krijgen, met name als het om tijdrovende chirurgische ingrepen gaat. „Het basisgegeven daarbij is simpel", aldus Christiaanse. „De mensen met de beste kan sen gaan voor, ongeacht func tie, rang of nationaliteit. Je mag bij onze beperkte capaci teit geen kostbare tijd verlie zen aan gevallen die waar schijnlijk toch kansloos zijn. Of dat voor mij pesoonlijk moeilijke keuzes zullen blijken te zijn, weet ik niet. Ik heb daar in de praktijk nog geen ervaring mee gehad". Groter Het hospitaal zelf is inmiddels al enkele dagen helemaal ope rationeel. Het is aanzienlijk groter geworden dan aanvan kelijk de bedoeling was. Chris tiaanse vertrok destijds met het idee dat hij ergens in de haven van Jebel Ali in een aantal opblaasbare tenten zijn geneeskundige werk zou moeten verrichten. Maar toen de autoriteiten van de Vere nigde Arabische Emiraten hem onverwacht een andere lokatie aanboden, kon hij daar met behulp van een zestiental kantoorcontainers een bijna volwassen ziekenhuisje neer zetten, geschikt voor de ver zorging van tenminste vijftig patiënten. De opblaasbare tent staat er ook, maar steekt nogal mager tjes af bij het grote container complex dat Christiaanse in enkele dagen heeft laten ver rijzen. „Het was hard werken maar het staat er", aldus Christiaanse. „We hebben de afgelopen dagen zelfs al een paar keer geoefend. Daarvoor hebben we de beschikking over enkele tientallen oefen gewonden, militairen van de Verenigde Arabische Emira ten uit de kazerne waarbij het hospitaal is gevestigd". Óver de medewerking van de lokale autoriteiten heeft de marine arts toch al niet te klagen. Electriciteit, water en andere voorzieningen zijn hem gratis ter beschikking gesteld. De oe feningen hebben geleerd dat het hospitaal nu klaar is voor de opvang van oorlogsgewon den. Het Netherlands Naval Hospi tal in Jebel Ali kan in principe elke oorlogsgewonde behande len en beschikt naast een vol ledig geoutilleerde operatieka mer ook over de mogelijkhe den om slachtoffers van che mische wapens te behandelen. „Daarvoor zal ik nu met name die opblaasbare tent reserver en, omdat je besmette en om besmette patiënten gescheiden moet behandelenaldus Christiaanse. „Onze taak is de gewonden zo goed mogelijk te stabiliseren om ze op die ma nier geschikt te maken voor verder transport. In principe is het de bedoeling dat de men sen hier hoogstens 48 tot 72 uur blijven. Dat aantal van vijftig bedden is dus nogal re latief. Als het nodig is, moeten we in een week een veelvoud van dat aantal kunnen behan delen". De koninklijke Marine heeft twee speciaal omgebouwde Orions voor het verdere ver voer van de gewonden gere serveerd. Elk van deze vlieg tuigen biedt plaats aan acht liggende en een groter aantal zittende gewonden. TOOF BRADER FIINISTER PRONK: Ft HAAG Minister nk voor ontwikke- [ssamenwerking voor als gevolg van de jfoorlog een totale ver siering in de verhou- lg<g tussen het Westen en s Derde Wereld ont- •iln- eT>lkingen in Derde Wereld- len met name in een groot ial Arabische en islamiti- ini landen, lijken op een jwe confrontatie uit te zijn, Jat zij voelen dat het Wes- *tzich tegen hen opzet. Dat ietot een grote verharding ;etn. Pronk zei dat zondag itr de AVRO-radio. e Ie verhouding met de Der- Wereld zijn grote stappen Sggezet, aldus de bewinds- Hij voorziet dat hij zijn g*i beleid, dat is neergelegd |e vorig jaar gepubliceerde _J „Een wereld van ver- sterk zal moeten aanpas- nota was ook gebaseerd op optimisme van het revolu- ar 1989 en de internatio- peresjtroika. Dat is nu te- I gedaan. „In die zin is mijn eld ingestort. We zullen ieuw aan de wereld van de p negentig moeten gaan ken", aldus Pronk. 'stelde vast dat Irak en de lieerden voor de oorlog 1 de ene op de andere dag "intische bedragen hebben "feemaakt, terwijl de landen Tfrika, waar het ook om le- I en dood ging, altijd heb- moeten bedelen. „Dat zal grijke psychologische quenties hebben", hk heeft vorige week ern- fe twijfels geuit over de be lering die het Westen in het fconflict heeft gekozen. In rede heeft hij een groot aantal vragen opgeroepen, waarop hij zelf het antwoord schuldig moest blijven. Zo vroeg hij zich af of het ver standig is geweest dat vrij snel na de inval in Kuwayt in het Golfgebied een grote multina tionale strijdmacht is opge bouwd. Ook bleek de PVDA- bewindsman er niet zeker van of het westen signalen uit de Arabische wereld om tot on derhandelingen te komen vol doende serieus heeft genomen. Ondanks zijn twijfels is Pronk het ermee eens dat gekozen is voor geweld als middel om de resoluties van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties uitgevoerd te krijgen. „Dat was rechtmatig. Er wordt ge werkt in opdracht van de Vei ligheidsraad, dat is de interna tionale gemeenschap. De inter nationale rechtsorde dient in stand te blijven. Dat daarbij geweld moet worden gebruikt, beschouw ik een nederlaag voor die internationale rechts orde, maar het is niet anders". Hij voegde eraan toe dat deze door Irak gestarte oorlog van uit de verenigde Naties gestopt moet worden. Zolang het be leid door en vanuit de VN wordt gevoerd, sta ik daarach ter, aldus de bewindsman. Volgens hem moet er binnen het systeem van de VN alles aan" gedaan worden om verde re escalatie van de oorlog te voorkomen. „Het is van het grootste belang dat naast de militaire afwikkeling, waar van ik gruw, maar die ik als onvermijdelijk zie, politieke gesprekken plaatsvinden". Hij voegde eraan toe dat de ge loofwaardigheid van de VN en van een nieuwe veiligheids structuur voor het Midden- Oosten staat of valt met de mogelijkheid om het Pale stijnse vraagstuk snel aan te pakken. Ook de 'man met de zeis' die de dood symboliseert, was aanwezig tijdens de demonstratie in Amsterdam. In de hele wereld zijn hel afgelopen weekeinde demonstraties voor vrede gehouden. De grootste demonstratie was in Bonn, waar 250.000 mensen op de been waren. In de Pakistaanse stad Peshawar vielen drie doden toen de politie het vuur opende op pro-lraakse betogers. foto: anp AMSTERDAM In Am sterdam hebben naar schatting in totaal 10.000 mensen meegelopen in de demonstratie tegen - de oorlog aan de Perzische Golf. De demonstratie, die begon en weer eindigde op de Dam, had een rustig verloop. Halverwege de tocht door de binnenstad splitste een groep van 1500 man zich van de hoofdstoet af om te demonstre- l voor het Amerikaanse consulaat aan het Museum plein. Daar werden anti-Ame rikaanse leuzen geschreeuwd en werd een met benzine ge vulde pop in brand gestoken. Ook werden enkele stenen en verfbommen naar het consu laat gegooid. De aanwezige ME kwam ech ter niet in actie. Na een kwar tier trokken de betogers voor het consulaat weer weg. De demonstratie was georgani seerd door de initiatiefgroep „Geen oorlog in de Golf', waarin vele vredesgroeperin- gen, Groen Links en de Socia listische Partij zich hebben verzameld. De initiatiefgroep dringt aan op een „staakt-het- vuren", het terughalen van de Nederlandse oorlogsschepen uit de Golf en het organiseren van een vredesconferentie over de problemen in het Mid den-Oosten. Begin deze week bood de groep de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer een petitie aan waarin zij het be treuren dat het verzet tegen een gewelddadige oplossing niet heeft mogen baten. Zij stellen dat ook Nederland nu verantwoordelijk is voor een offensieve oorlog. „Irak moet uit Kuwayt weg, maar niet op deze manier". Ook in Eindhoven is zaterdag middag geprotesteerd tegen de oorlog in de Golf. Honderden demonstranten trokken door de Eindhovense binnenstad. De demonstratie was georgani seerd door enkele vredesgroe- peringen en had een rustig verloop. AMSTERDAM Het voormalige Tweede-Kamerlid Andrée van Es (Groen Links) heeft er geen moeite mee als Nederland Patriot-raketten naar Israel stuurt om dat land te helpen be schermen tegen aanvallen van Iraakse Scuds. Zij maakte dit gis teren duidelijk in een toespraak tijdens het opheffingscongres van de PSP in Amsterdam. Van Es, afkomstig uit de PSP, schopte met dit standpunt een deel van haar pacifistische partij genoten tegen de schenen. Veel voormalige PSP'ers, onder wie het huidige kamerlid Leonie Sipkes (de opvolgster van Van Es) vinden dat een staakt-het-vuren de enig juiste manier is om de Golf-oorlog te beëindigen. Volgens Van Es is het zenden van Patriots naar Israël echter „de moeite waard, omdat daarmee vier van de vijf Iraakse Scud-raketten onschadelijk kunnen worden gemaakt" „Ik ben daar eerlijk gezegd wel voor", aldus Van Es, „hoewel ik dit een waanzinnige oorlog blijf vinden". iSPER EN HOBBES ï'dtKmMtmi i 5EP 5TOPPW.WM IK Hffl HOBBES 0PPE4CHTGE GEVEN IfPEPEEW PIE/WE VÖÖ£ NEGEN UW? N/We mm te stoPtN JE SPEEIGOEPTIJGEU ZIT IM PE WAS/MACHINE,KHAT. JIJ WOU NOOIT IN BAP GAAT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3