Vredesgroepen zijn op zoek naar medestanders Soieton „Vrouwen moeten weerstand bieden aan vanzelfsprekendheid kerk wereld beroepingen WVC-subsidie aan vormingscentra aflopende zaak" £eidóe mtT CeidócSommit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CsidóeSoutont MAANDAG 28 JANUARI 1991 PAGI Voorzitter Gereformeerde synode verdedigt Raad van Kerken HAREN De voorzitter van de gereformeerde synode, ds. E. Overeem, vindt dat de Raad van Kerken op een „totaal onbil lijke" manier wordt aangevallen op zijn 'dubbele loyaliteit' te genover joden en Palestijnen. „Is ieder die het op dit moment opneemt voor de Palestijnen, verdacht? Zij zijn toch ook slacht offer van de Golfoorlog", zegt Overeem. Het lijkt er volgens de synodevoorzitter op dat „iedereen die wat op de Raad van Kerken heeft aan te merken", zijn kans grijpt om dit samenwerkingsorgaan van tien kerken tot een „hinkende eend" te maken. „Ieder zit met de geschiedenis zijn gelijk te bewijzen dat Arafat nooit heeft gedeugd". Niet alleen de Israëli's, maar ook de Palestijnen lijden onder de Golfoorlog. „Saddam Husayn mikt zijn raketten op Tel Aviv, maar als zo'n raket slecht functioneert, komt hij misschien op de westoever van de Jordaan terecht. Hebben de mensen daar gasmaskers", vraagt Overeem zich af. De raad van kerken riep vorig jaar de Nederlandse regering op de PLO te erkennen als de enige vertegenwoordiger van de Palestijnen. Het moderamen (bestuur) van de gereformeerde synode heeft in een reactie begrip uitgesproken voor de formu lering van de raad, dat de PLO als de enige stem van het Pale stijnse volk functioneert. Maar de oproep aan de regering is volgens hetsynodebestuur niet een taak van de kerken, maar van de politici. Niet wat ons overkomt, is ons lot, maar hoe wij het dragen. Israël vraagt Vaticaan weer om erkenning VATICAANSTAD Het Vaticaan is opnieuw ge vraagd diplomatieke be trekkingen met Israël aan te knopen. Diplomatieke betrekkingen tussen Is raël en het Vaticaan zijn nodig om langs de weg van dialoog de proble men in het Midden Oos ten op te lossen, aldus woordvoerder Raphael Gamzou van de Israëli sche ambassade in Rome zondag. Hij reageerde op een lange verklaring waarin het Vaticaan eind vorige week uiteenzette dat het de staat Israël al lang erkent. De Golfcrisis en de Iraakse aanvallen op de burgerbevol king van Israël hebben geleid tot zware druk op het Vati caan om tot het aanknopen van diplomatieke betrekkin gen met Israël over te gaan. De Republikeinse senator Mi- chele Cifarelli, voorzitter van het Genootschap Italië-Israël, noemde de weigering van het Vaticaan „een absurditeit waar zo spoedig mogelijk een einde aan moet komen". Het is volgens Emanuele Pace, bestuurslid van de Joodse Gemeente in Rome, van belang dat de paus Israël erkent. Het ontbreken van di plomatieke betrekkingen is een steun in de rug voor die Arabische landen die weige ren het bestaansrecht van Is raël te erkennen. Zondag demonstreerden en kele honderden joden op het Sint Pieterspelin voor Israël. Spandoeken met de tekst 'Sja- loom: erkenning van Israël' werden niet op het plein toe gelaten. De paus sprak zich daarbij uit voor vrede voor volk en staat Israël. Sommige joden rea geerden met spontaan ap plaus, anderen waren teleur gesteld dat de paus weer niets zei over erkenning van Israël. In zijn verklaring van vorige week had het Vaticaan er op gewezen dat het het bestaans recht van Israël nooit heeft betwist. Dat het Vaticaan tot dusver weigert diplomatieke betrekkingen met het land aan, te knopen, heeft te ma ken met een aantal juridische problemen, zoals de aanwezig heid van Israël in de bezette gebieden, de annexatie door Israël van de heilige stad Je ruzalem' en de positie van de rooms-katholieken in Israël. Voorbeelden De Vaticaanse woordvoerder Joaquin Navarro Valls noem de ook een aantal voorbeel den die bewijzen dat het Vati caan nooit heeft getornd aan het bestaansrecht van Israël. Een Israëlische delegatie mocht deelnemen aan de plechtigheden bij de opening en sluiting van het Tweede Vaticaanse Concilie (1962- 1965). De Israëlische premiers Golda Meir en Shimon Peres werden in 1973 respectievelijk 1985 door de paus in audiëntie ontvangen. Bovendien heeft de huidige paus de staat Israël diverse keren bij naam ge noemd. Het opnemen van diplomatie ke betrekkingen met een staat hangt echter van een geheel van omstandigheden en be oordelingen af, aldus Navar ro-Valls. Er zijn meer staten waarmee het Vaticaan op dit moment geen diplomatieke betrekkingen wil aangaan, zo als Zuid-Afrika en Jordanië. Met de meeste Oosteuropese staten bestaan pas sinds vorig jaar diplomatieke betrekkin gen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Den Dolder (herv.geref.) (toez.) M. Hooymeijer te Nederhorst den Berg; te Linschoten H. Veldhui zen te Hillegersberg; te Rijssen (toez.) G.D. Kamphuis te Hoevela ken; te Vriezenveen (buitengewone wijkgemeente) H. de Bode te Sint Anthonlepolder (part-time); Aangenomen naar Hoogeveen W.L. Pera te Zoetermeer; Bedankt voor Berkel en Rodenrijs (toez.) P.L. de Jong te Nunspeet. Gereformeerde Kerken Beroepen te Oldebroek en te Wijnje- woude C.W. Hoek te Mldwolda; te Rotterdam-Kralingen P.J. van Hel den te Slikkerveer; te Soest J.W. Huisman te Baarn; te Ede drs.J. Korteweg te Ameron- gen, die dit beroep heeft aangenomen; te Ede K. Wolfis te Roermond, die dit beroep heeft aan genomen; Aangenomen naar Enschede H. de Haan te Heerde. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Heemse J.R. Vis ser te Urk. AMSTERDAM Terwijl overal in Europa protes ten tegen de Golfoorlog oplaaien, worstelt de vre desbeweging in Neder land met de Golfoorlog. Vredesactivisten zoeken naar meer medestanders. Het protest groeit overi gens getuige de meer dan tienduizend demonstran ten afgelopen weekeinde in Amsterdam. Tegen oorlog te zijn maar te vens tegen een tiran als Sad dam Husayn heeft vele vre desactivisten in tweestrijd ge bracht. Ook de solidariteit met Israël weerhoudt mensen ervan tegen de oorlog te de monstreren. Het Interkerkelijk Vredesbe raad en Pax Christi besloten vorige week geen demonstra tie te organiseren maar staat wel achter de leuzen 'Stop de Golfoorlog' en 'Trek de Ne derlandse schepen terug'. In Nederland heeft Groen Links als enige fractie in de Tweede Kamer vanaf het begin gepro testeerd tegen deelname aan de Golfoorlog. Fractievoorzit ter Ria Beckers zegt standvas tig: „Ik laat me niet onder- walsen." Dagelijks ontvangt zij vele brieven van mensen die haar standpunt delen, slechts enke len wensen haar het 'allerbe roerdste toe'. Ze heeft het moeilijk in een Tweede Ka mer die er anders over denkt, hoewel er ook binnen de PvdA en het CDA steeds meer mensen gaan twijfelen aan de juistheid van de oor log. De fractie van Groen Links wil dat Nederland de VN en de Veiligheidsraad oproept gezamenlijk een vredesplan op te stellen waarvan een staakt het vuren onderdeel moet zijn. Ria Beckers: „Tot nu toe zijn er alleen particu lieren, zoals de paus en Gor- batsjov, die een vredesoproep hebben gedaan, maar zoiets heeft alleen invloed als je dat officieel als land doet. De ge volgen van deze oorlog zijn veel erger dan iedereen denkt. De oppositie in Irak heeft al over honderdduizend doden gesproken. Over het juiste aantal horen we niets. Op radio en tv worden we Ds. W. van der Zee foto: anp wel geriformeerd, maar over wiens gelijk?" Nakauwen De vredesbeweging die zo massaal op de been was om tegen de kruisraketten te pro testeren, manifesteert zich tot nu toe zwak. Het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) heeft besloten geen demonstraties te houden. Jannie Kuik, IKV- coördinator: „Ik heb ook lang met het dilemma gezeten, maar ik wil de werkelijkheid onder ogen zien. Wij zijn geen pacifistische organisatie, ik zie ook geen andere mogelijkheid om deze tiran weg te krijgen dan door geweld, hoewel deze muis ook een enorme staart zal krijgen. Nu demonstreren tegen oorlog is nakauwen". Vrouwen voor Vrede is tot nu toe vooral zeer actief geweest met het schrijven van vredes- brieven naar alle betrokken partijen en met bezoeken aan ambassades. Van massale de monstraties en de bijbehoren de aandacht van de media is geen sprake. Ingrid Schippers van deze organisatie: „Wij denken ons hier suf om een te vinden de mensen wakker te schudden. We zijn er niet in geslaagd de vonk te laten overslaan. Het probleem is veel ingewikkelder dan toen met de kruisraketten. Daar is alles heel simpel voor gesteld en dan krijg je de mensen wel. Maar nu is er in Nederland geen identificatie mogelijk. Saddam is dictator en wij voelen ons met Israël verbonden. Dat maakt de keuze tegen de oorlog zo moeilijk". „Pleiten voor een wapenstil stand zou heulen met Saddam zijn, dat is volstrekte onzin. Wij vinden de inval in Ku- wayt ook een daad van agres sie, Saddam moet weg, maar met andere middelen dan oor log. Wanhopig zoeken we contacten met organisaties die zich bij ons zouden kunnen aansluiten, de vakbonden bij voorbeeld". Er zijn wel meer maatschap pelijke organisaties te vinden die zich tegen de Golfoorlog keren, maar ze zitten allemaal met te weinig tijd en geld om mensen in beweging te kun nen krijgen. „Ik moet hard werken om 75 gulden voor postzegels bij elkaar te krijgen voor de brieven die we willen versturen. Wij hebben geen tijd genoeg en geen geld om een massaal protest te organi seren," zegt Carlotta Lopes da Silva van de Internationale Bond voor Vrouwen en Vrede in Utrecht (Women Interna tional League Peace and Freedom,- WILP). Haar orga nisatie is vele maanden actief om de betrokken partijen op Sienie Strikwerda FOTO: DIJKSTRA internationaal niveau tot in keer te brengen door brieven en petities aan te bieden. „We blijven druk uitoefenen op alle regeringen om tot een wapenstilstand te besluiten. Oorlog voeren is kinderach tig. Als kinderen het niet we ten gaan ze ook slaan. Ik weet zeker dat een embargo tegen Irak had gewerkt, maar de VN hebben haast gemaakt om de wapens te trekken." Carlotta Lopes da Silva vindt dat de media het publiek heb ben overrompeld. „Als de oor log nog drie maanden was uit gesteld dan had de publieke opinie zich gekeerd tegen een oorlog. Iedereen denkt nu al leen nog aan oorlog. In de media wordt de strijd op de voet gevolgd. De grote over winnaar van deze oorlog is natuurlijk de wapenindustrie die relaties heeft met de in ternationale persbureaus. Onze hoop is gevestigd op de kleine media, op de telefoon en de fax. Wij weten heel 'goed wat we willen, maar wij worden niet gehoord" Vredesbureau Het Vredesbureau Eindhoven. Harry Karis over de opkomst bij vredesmanifestaties: „De media zeggen: het kan niet anders. Oorlog was onont koombaar. Wij vinden dat de boycot van Irak had moeten worden volgehouden, dat had binnen een jaar al ernstige ge volgen gehad. De oorlog nu leidt tot meer conflicten in het Midden-Oosten. Tien jaar geleden was het al mis. Nu het oorlog is, heb ik ook geen antwoord meer, maar zoveel slachtoffers staat niet in ver houding met het belang." Het Vredesbureau heeft contacten gehad met de pacifisten Kees Koning, Carol Callagher, Vi vian Kratzer, Gerrit van de Ent en Kurtis Doebbler, die in Irak zijn uit solidariteit met het Iraakse volk. „Sinds een tijd hebben we al niets meer gehoord. Koning heeft gezegd in Irak te willen blijven tot na de oorlog. Ik vind het moedig. Zelf zou ik dat niet durven." Ook Sienie Strikwerda, des tijds voorzitter van het Komi- tee Kruisraketten Nee, zit ook in de paradox gevangen: „We willen geen oorlog, maar het moet. Dat is het gevolg van het feit dat we de VN-resolu- ties hebben ondertekend! Ze hadden de aanval wel mogen uitstellen. De boycot heeft Ria Beckers FOTO: SP niet lang genoeg geduurd." Zij heeft veel kanttekeningen: „Ik ben erg bang voor een nieuwe haatuitbarsting tussen Afabieren en het Westen, tus sen joden en Palestijnen. Wij hebben veel boter op ons hoofd. Wij hebben in de oor log Iran-Irak wel wapens ge leverd." Er zijn volgens Strik werda veel redenen waarom het protest nu niet flink los barst, maar het argument dat het nu niet om onszelf gaat, wijst ze af. „Ons Komitee was destijds tegen de bewape ningswedloop. De Koude Oor log is voorbij en laat niemand nostalgisch naar die tijd te rugkijken. Nu zit je in een vreemde positie: oorlog zou niet mogen, maar ja, ernstige ziekten ook niet." Fiasco Ook de kerken protesteren niet opvallend. Het CDA heeft de politieke weg aange wezen. „Elke vorm van ge weld is een fiasco, een gevolg van een mislukking", zegt Pe ter Hintzen, vice-voorzitter van de Stichting Hervormd Beraad Vredesvraagstukken. „De internationale rechtsorde moet worden gehandhaafd en als dat niet zonder geweld kan, dan moet dat maar met geweld. Wij zijn niet voor vrede voor elke prijs," zegt hij. Bestuurslid van de Raad van Kerken, ds. W. R. van der Zee, zegt: „Het is een moeilijke afweging, maar of een 'staakt het vuren' zin heeft, is voor ons de vraag." Wendela de Vries van het Komitee Anti Golfoorlog ten slotte: „Het protest groeit. De mensen hebben misschien ge dacht dat het zo bekeken was met die oorlog, maar nu het anders uitpakt zullen er meer protesten komen. Staken met de oorlog levert gezichtsver lies op, maar dat liever dan honderdduizenden doden. Wij blijven zeggen: staakt het vu ren, schieten lost niets op." MARSCHA VAN NOE- SCHEL Aantal basis gemeenschappen in Brazilië neemt af BUENOS AIRES Het aantal katholieke basisge meenschappen in Brazilië is de afgelopen twee jaar met dertig procent afge nomen. De Braziliaanse basisgemeenschappen ko men steeds meer onder druk te staan van conser vatieve bisschoppen in Brazilië. De gematigde aartsbisschop Luciano Mendez Almeida, voorzitter van de Braziliaanse bisschoppenconferentie, zei onlangs dat „de Braziliaanse kerk niet zal toestaan dat de basisgemeenschappen zich met politiek bezighouden". Kardinaal Lucas Moreira Ne ves voegde daaraan toe dat hij bidt dat de gemeenschappen niet langer speelbal van poli tieke belangen zijn. Nu zijn vele gemeenschappen naar zijn mening „sekten" die geen uiting geven aan wat de kerk wil. De Latijnsamerikaanse bisschoppen betreureraad van bisschoppen heeft tot haar spijt geconstateerd.dat de ba sisgemeenschappen niet wil len luisteren naar de richtlij nen van paus Johannes Pau- lus II. De paus riep de basis gemeenschappen in 1980 op trouw aan de bisschoppen te blijven en zich van politieke activiteit te onthouden, maar volgens de raad zijn ze zich gaan gedragen als propagan disten die de kerkelijke hië rarchie ter discussie stelt en systematisch de eschatologi sche dimensie van het Ko ninkrijk Gods verwerpt. HUISSEN „Al te van zelfsprekend gaan men sen ervan uit dat vrou wen er zijn om dienstbaar te zijn. Daartegen moeten vrouwen weerstand bie den." Volgens zuster Do minicanes Christini Man- ders, werkzaam op het Dominicaans Activiteiten Centrum in Huissen (Gld.), is ook in de ker ken het besef nog niet goed doorgedrongen dat vrouwen het recht heb ben zélf een keuze te ma ken. Ook vrouwen beho ren toegang tot de kerke lijke structuren te krij gen. Christini Manders behoort tot de eerste generatie van de 'vrouw en geloof'-beweging. Eind jaren '70 organiseerde zij cursussen met VOS-vrouwen (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving). „We hiel den ons bezig met de rol en de positie van vrouwen. Het was voor mij een hele ontdekking dat zusters ook vrouwen zijn, dat zij bloot staan aan dezelf de mechanismen die 'gewone' vrouwen in kerk en samenle ving ondervinden." „Opeens drong het tot me door dat wij zusters door een soort maatschappelijke anoni miteit omgeven zijn. In feite staan wij zusters altijd voor iedereen beschikbaar. Als persoon waren wij zelf niet in tel." Deze ontdekking heeeft haar leven als religieuze sterk beïnvloed. Zij ervoer de vrouw en ge- loof-beweging als een grote stimulans. „Het is belangrijk jezelf te kunnen blijven, niet krampachtig te leven en met beide benen op de grond te staan. Het is een heel groot verschil of je zelf een keuze maakt, bij voorbeeld om an deren van dienst te zijn, of dat je zelf kunt organiseren hoe je een en ander zult aan pakken." Zelf inrichten Vrouwen kunnen volgens Manders zelf leren hun eigen leven in te richten. Dat ge beurt in de landelijk opgezette cursussen 'vrouw-kerk-beleid' in vormings- en regionale centra. Op internationaal terrein heeft de Wereldraad van Ker ken enige jaren geleden de 'vrouwendecade' uitgeroepen (Kerken solidair met vrou wen) om de deelname van vrouwen in het kerkelijk be leid te bevorderen en om haar uit haar tweederangspositie te 'bevrijden'. „Je ziet dat veel vrouwen opkomen voor een kerkgemeenschap waar man nen en vrouwen als gelijk- waardigen samenwerken." Manders, inmiddels ruim 15 jaar actief in de vrouw en ge- loof-beweging, heeft zich ge specialiseerd in liturgische vieringen, waarbij vrouwen 'in momenten van vieren' sa menkomen. Ze heeft zich ver der verdiept in het gebruik van symbolen. Geen routine rituelen, cliché's, ook geen op pervlakkige of hoogdravende taal. „Het dagelijks leven is vol symbolen. Soms staan we daar wat langer bij stil. Iets daarvan kunnen we herken nen in de bijbelverhalen over mensen die vastlopen en be vrijd worden, die krom gaan en weer rechtop komen, die voor recht en gerechtigheid opkomen en die weerstand oproepen." „Hierin vind ik nieuwe le venssymbolen, die ik toegan kelijk voor andere vrouwen probeer te maken. Vrouwen kunnen hun eigen waarde vinden en versterken. Dan kan een nieuwe lied gezongen worden: 'Zo is de vrouw die sterk en recht, dan weer haar vensters open zet'." 11 DRIEBERGEN De subsidie van het ministe rie van WVC aan vor mingscentra is een aflo pende zaak. Over een paar jaar moeten ze zich geheel op de markt rich ten. Die conclusie trok de di recteur van Kerk en We reld te Driebergen, ds. J.E. van Veen, zaterdag op de open dag ter gele genheid van het 45-jarig bestaan van dit Hervorm de vormingscentrum. Vorige zomer kondigde minis ter D'Ancona van WVC een bezuiniging van 30 aan op een totale begroting van 30 miljoen gulden van de vor mingscentra. Tijdens een kof fiepauze van een conferentie, die in december door de mi nister op Kerk en Wereld was geopend, wist Van Veen bij haar minister nog 1,5 miljoen gulden van die bezuiniging af te halen. De bezuinigingen gaan op 1 juli van dit jaar in. Kerk en Wereld zal zich daar na op twee zaken concentre ren. Eenrzijds goed geoutil leerde scholing, vorming en training voor groepen uit het bedrijfsleven. Dit is volgens Van Veen een belangrijke fi nanciële pijler, ondat het bedrijfsleven op grond van de wet op de Ondernemingsraad dit zelf moet betalen. Anderzijds „willen wij een in stituut van de Nederlandse Hervormde Kerk blijven". Daarbij zal Kerk en Wereld zich tot vier kernfuncties beT perken: vorming (leren doe jé niet alleen met je hoofd, maar ook met je hart en handen), toerusting (naast technische kennis ook geestelijke rij ping), ontmoeting (om voor oordelen weg te nemen) en beraad (over de toekomst van de samenleving). De evangelisatorische tak van het werk wordt geheel over gedragen aan het Hervormd Evangelisatorisch Beraad en de Raad voor de Zending. Op een begroting van ongeveer 7 miljoen gulden ontvangt Kerk en Wereld jaarlijks 250.000 gulden subsidie van de Her vormde Kerk. Het idee voor Kerk en We reld onstond bij dr. J. Eyk- man, die enkele maanden voor het einde van de oorlog in Buchenwald overleed. De Kerk moest na de bevrijding worden ingeschakeld bij de wederopbouw van de samen leving. n onder eikaart Amerikaanse tv-station, heeftf oesteed aan de „voor een k' Bondgenoten onder elkaa CNN, het wereldwijde Amerikaanse tv-station, heeftj daag uitgebreid aandacht besteed aan de „voor een ki bondgenoot binnen de geallieerde coalitie tegen Irak" 1} geringe inspanningen van Nederland in de Golfoorlog.) voerig werd stilgestaan bij de detachering van de Neder se Patriot-eenheden langs de Turks-Iraakse grens, hetP bod van ons land aan Israël desgewenst ook déér Patrio1 plaatsen en aan de drie schepen van de Koninklijke die zij aan zij met andere geallieerde schepen in de Golft reren. NCRV's Nuschka Thomas, dit keer 'for CNN ii Netherlands', interviewde met een fraaie Engelse tonj Israëlische ambassadeur in ons land en minister van bi landse zaken Van den Broek. TOT veler verbazing heeft ons land zich langzamerÖ een frontplaats in de coalitie van actieve geallieerden I verd. De grootste oorlogslast wordt natuurlijk gedragem de Amerikanen en de Britten, die in de Golfoorlog dez' onverzettelijkheid aan de dag leggen die zo'n halve eeui leden de redding betekende van West-Europa. Maar int gelijking met andere bondgenoten straalt Nederland, t niet met instemming van de minister van defensie, vastf den houding uit. Niet te vergelijken met de Belgen, dier nogal belachelijk hebben gemaakt door stilletjes weg te pen toen het spannend werd. r MAAR onze inzet is evenmin te vergelijken met die va Japanners, die anderen de kastanjes uit het vuur laten ft en daar met een paar miljard dollar voor willen bloeden de vergelijking is al helemaal niet mogelijk met de Dui die eerst miljarden marken aan Irak hebben verdiend m j zaken waar ze zo goed in zijn bunkerbouw, gasprodu] raketbesturing en> nu handenwringend aan de kant 1 te jammeren dat het toch zo erg is dat er wordt gevoel Ondertussen heeft kanselier Kohl de Golfoorlog zo, schroom benut voor een slimme binnenlandse manoeuvr belastingverhoging die hij nodig had om de herenigir betalen maar die hij als gevolg van verkiezingsbeloften durfde invoeren, kan 'dank zij' Irak nu toch doorgaan. Tot slechts enkele dagen geleden hebben de Fransen hun eigen(wijze) Golfbeleid vriend en vijand voor de vc> gelopen, maar inmiddels maakt ook Frankrijk integraal uit van de geallieerde strijdkrachten. Nadat Irak Ku was binnengevallen sprak president Mitterrand aanvankc van de 'oorlogslogica' die zich onafwendbaar ontwikk; Hij schakelde echter al vlug over op de 'vredeslogica'. i standpunt hield hij vol tot het allerlaatste ogenblik. Pa: dat de oorlog al een aantal dagen oud was, zette hij Fran! volledig op het geallieerde spoor. De Franse president koesterde aanvankelijk de hooj dank zij de geroutineerde Franse diplomatie, de rijke Fj ervaring in de Arabische wereld en de bijzondere bandei Parijs met een aantal landen in het Midden-Oosten j met Irak onderhoudt, hij de 'Western-cowboys' uit dë wel kon tegenhouden. Mitterrand spon zijn diplomat draden, samen met de Algerijnen en verzon een aanlokkr plan om Saddam Husayn te verleiden Kuwayt te ontruif' en zo een alles vernietigende oorlog te voorkomen. VOOR de president van de Franse republiek en de Fit 'grandeur' werd het een bittere ontgoocheling. Het Fi standpunt inzake de Golf en de pogingen Saddam Husay. gemoet te komen door een impliciete band tussen de kt tie-Kuwayt en de Palestijnse kwestie te leggen, kreeg het zacht uit te drukken niet de minste waardering Washington, Londen en Jeruzalem. Als 'straf' kreeg M rand slechts pas een half uur van te voren te horen dal vijandelijkheden zouden losbarsten. Als 'repressaille' h Mitterrand vervolgens zijn Mirages in de hangars en i klaarde hij dat Frankrijk niet zou deelnemen aan de y tocht tegen Irak. NADAT Mitterrand echter op alle punten bakzeil had, haald verklaarde hij dat zijns inziens het militaire en inf triële complex van Irak totaal moest worden vernietigt dat Frankrijk voor honderd procent zou deelnemen aan' uitvoeren van die operatie. Bovendien verklaarde Mi rand dat Irak Israël totaal ten onrechte heeft aangeva omdat dit land in het geheel niets uitstaande heeft met conflict in de Golf. j DiE straffe oorlogstaal betekende een ommezwaai van graden. In zijn vredesinitiatief had Mitterrand immers de lossing van de kwestie-Kuwayt zelf gekoppeld aan de I stijnse kwestie. Samen met Frankrijk zijn de geallieerde lederen inmiddels volledig gesloten. Mitterrand is wel ee lusie armer, namelijk dat Frankrijk nog een grootmacht zijn. De koeltjes registrerende CNN-reportage over de derlandse betrokkenheid bij de Golfoorlog maakte van< duidelijk, dat ons land vergeleken met menig grote b standvastig en betrouwbaar overkomt bij wie de 'bondgi ten onder elkaar' beschouwt. Er is niets te koop in de wereld, of 't komt in de krant. Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071-122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248. van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19 00 u op za. van 14.00 tot 15 00 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW Bij automatische betaling Bi) betaling per acceptgirokaai per maand 25.70 per maand 26, per kwartaal t 76.60 per kwartaal 78 per jaar f. 294,30 per jaar 299! Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2