VS stoppen olielek VS binnen maand klaar voor landoffensief 6 8 Grand Slam £eidóe Qowva/nt 1.99 BOSPEEN EN SPEKLAPJES 3 4 5 7 14 Dagen Gratis Maandag 28 januari 1991 82ste jaargang no. 24941 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Morgen wolkenvelden. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Minimumtemperatuur rond het vriespunt. Middag- temperatuur ongeveer 3 gra den. Zwakke tot matige zuid oostenwind. inslagen kost Athene toeristen ENE Voor de tweede keer in dagen tijd hebben terroristen in ne toegeslagen. In alle gevallen >n vestigingen van bedrijven of Hingen uit landen die deel uitma- van de internationele legermacht i Irak het doelwit. Ondanks de enlijke schade zijn er geen toffers te betreuren, norgen vroeg werd een antitan- et gelanceerd, op de American essbank die daar voor miljoenen de aanrichtte. Ook werden er lacht verwoestingen aangericht in ;ebouw van een Amerikaanse keringsmaatschappij. De aansla- in Athene zouden gepleegd zijn de zogenaamde 17-November-or- >atie. De slechte reputatie die kenland zich heeft verworven op het gebied van de veiligheid, wreekt zich nu. Het toerisme is mede daar door volkomen in elkaar gezakt. An nuleringen van reserveringen voor het aanstaande toeristenseizoen stro men binnen. De Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen hebben hun vluchten op Athene gestaakt, terwijl tal van Europese maatschappijen hun vluchten aanzienlijk hebben geredu ceerd. In het Turkse Adana ontploften giste ren bommen onder een auto voor het Amerikaanse consulaat en voor een Turks-Amerikaanse organisatie. In Parijs werd zaterdag de toegang tot de kantoren van de linkse krant Libera tion door een bom vernield. Bij geen van de aanslagen zijn slachtoffers ge meld. De schade aan het kantoor van American Express in Athene is aanzienlijk, maar er zijn geen gewon den. „VOEDSELHULP ALLEEN NAAR LEGER EN KGB" DEN HAAG IK V-secretaris Mient Jan Faber heeft „sterke aanwijzingen" dat Moskou de voedsel - paketten uit het Westen alleen aan het leger en de KGB wil geven. Voor een deel wordt de voedsel hulp al verspreid onder de soldaten die in Estland, Letland en Litouwen worden ingezet. Faber zei dit gisteravond na een vijfdaags bezoek aan de Balti- sche staten en Moskou. Hij heeft er onder andere gesproken met een man die via een particuliere or ganisatie betrokken is bij de verspreiding van de paketten. Deze man had een gesprek bijgewoond waarbij ook de besteding van de 25 miljoen gulden hulp uit Nederland ten gunste van de militairen en de KGB ter sprake was gekomen. De Nederlandse ambassadeur in de Sovjetunie, J.M. Vos, had Faber echter verzekerd dat hij erop zou toezien misbruik van de voedselhulp uit het Westen te voorkomen. Pagina 5: „Baltische staten voorbereid op oor log" Aanvraag uitbreiding treintaxi-project DEN HAAG De Nederlandse Spoorwe gen en de gezamenlijke taxibedrijven willen het treintaxi-project fors uitbreiden. Als het ministerie van verkeer en waterstaat met nog eens dertien miljoen gulden subsidie over de brug komt, kunnen per 1 mei vijftig stations op het taxisysteem aangesloten wor den, tegen dertig nu. Hoewel het ministerie nog geen toezegging heeft gedaan is de zijn de Nederlandse Samenwerkende Taxibe drijven (NST) vol vertrouwen dat het pro ject een nieuwe impuls krijgt. Uit evaluatie van het eerste proefjaar zou blijken dat de treintaxi (voor vijf gulden van station naar huis en vice versa) enorm is aangeslagen. Volgens de NST werden totaal 750.000 men sen op basis van het vaste tarief vervoerd. NEDERLAND WIL HELPEN BIJ SCHOONMAKEN GOLF DHAHRAN De uit stoot van ruwe olie in de Golf is gisteren afgeno men nadat Amerikaanse gevechtsvliegtuigen twee ventielsystemen in de pijpleiding naar een olie-overlaadstation in Kuwayt hadden vernie tigd, zo heeft de Ameri kaanse commandant Schwarzkopf gemeld. Vanuit deze terminal op Sea Island heeft Irak miljoenen vaten olie de Golf in ge pompt. De vlammenzee rond de terminal is afgenomen. De Iraakse ambassadeur in Frankrijk, Al-Hashimi, zei gisteren dat het bombarde ren van de Iraakse bevol king door de geallieerde strijdmacht veel erger is dan de milieuramp in de Golf. „Veel burgerdoelen zijn ge raakt in Basra, mensen wor den gedood in Irak door 2000 missies per dag en ie dereen is bezorgd over het milieu", aldus Al-Hashimi. De olievlek heeft inmiddels een omvang van 56 bij 16 ki lometer, 15 keer groter dan bij de ramp met de Exxon Valdez in Alaska begin 1989. De vlek drijft in de richting van Saudi-Arabië. Milieu deskundigen hebben erop gewezen dat de ontziltings- centrales van Jubail wellicht gesloten moeten worden, waardoor de hoofdstad Riy ad voor driekwart van drinkwater verstoken zou blijven. Ontziltings- en elek triciteitscentrales langs de Saudische kust in Bahrayn en Qatar zijn in staat van alarm gebracht. Irak zegt overigens niet verantwoor delijk te zijn voor de olie vlek, die ontstaan zou zijn als gevolg van geallieerde bombardementen op Iraakse olietankers. Iran heeft opgeroepen tot in ternationale samenwerking om de olievlek in de Perzi sche Golf te bestrijden. De Verenigde Staten kondigden aan een groep experts te stu ren om de Saudi's te helpen het „milieuterrorisme" van Irak te bestrijden. Ook Frankrijk en Duitsland heb ben technische zegd. En als daar om vraagt is ook Ne derland bereid 'naar vermo gen' onmiddellijk hulp te bieden, zo zegde minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat afgelopen weekeinde toe. Volgens Maij is het niet uitgesloten dat het vaartuig Smal Agt van het Rotterdamse bedrijf Smit In ternationale wordt ingezet. Milieuminister Alders noem de de Iraakse lozing van olie in de Golf voor de AVRO- microfoon „een vorm van milieuterrorisme en een mis daad tegen de mensheid". Amerikaanse gevechtsvliegtuigen hebben twee ventielsystemen in de pijpleiding naar een olie-overlaadstation in Kuwayt vernietigd. Aviv in pe rouw ie dinsdag en woensdag bben we groente en vlees Tïat- de aanbieding ■Mn ispeen, rbos leklapjes, nder zwoerd, lOgê-ra3.49 C QQ o ®®s® Sr ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. vrouw van de arige Eitan indland wordt roost door lilieleden als verscheurd verdriet, cheid moet nen van haar n die gisteren 'el Aviv iraven werd. indland kwam dagnacht om leven toen zijn na een islag met een akse Scud- ;et instortte. FOTO: AP Beleggers NN krijgen 6,50 extra AMSTERDAM De aan- deelhouders van Nationa- le-Nederlanden krijgen een hoger bod om de fusie tussen de verzekerings maatschappij Nationale- Nederlanden en NMB Postbank te doen slagen. Het bod dat de nieuwe combinatie Internationale Nederlanden Groep gaat uitbrengen wordt met 6,50 aan contanten ver hoogd, zo hebben de twee fusiepartners vanmorgen bekendgemaakt. Voor elk certificaat Nationale- Nederlanden wordt een aan deel in Internationale Neder landen Groep van nominaal 2,50, een warrant en 6,50 in contanten geboden. De beleg gers kunnen ook kiezen voor 1,15 certificaat van de nog te vormen fusiegroep en een warrant. Daarmee is de combinatie ge deeltelijk tegemoet gekomen aan de wens van verschillende grote institutionele beleggers die een hoger bod wilden heb ben op de stukken van Natio nale-Nederlanden. Robeco wil de bijvoorbeeld 10 extra. Ae- gon, die tenminste vijf procent van het aandelenkapitaal van Nationale-Nederlanden in be zit heeft, verklaarde vorige week nog dat bij handhaving van het oorspronkelijke bod de stukken niet zouden wor den aangemeld. Na deze reac tie voorspelden waarnemers dat de fusie wel eens zou kun nen mislukken. like Burstyn tijdelijk in Israëlische dienst (Van onze correspondent Willy Werkman) ÏL AVIV „Ik voelde ik terug moest naar lis. Dat ik bij mijn land- noten wilde zijn. Ik kon ast niet meer ademen en ik in het theater in w York hoorde dat Tel viv was gebombardeerd, zei tegen mijn produ- 'Ik weet niet of je het grijpt, maar ik ga naar 'aël'. Ik hoor nu hier te n". ike Burstyn, de 45-jarige Is- felisch-Amerikaanse zanger, gaat tegenwoordig gekleed in een uniform van het Israëli sche leger. Hij meldde zich vo rige week bij de Israëlische le- gerwoordvoerder, brigadier- generaal Nahman Shai, en zei: „Ik ben er. Zeg me maar wat ik kan doen". Sindsdien heeft hij dag en nacht gewerkt. Bui tenlandse journalisten de standpunten van Israël uitge legd; interviews geregeld; fa milies bezocht die door de Iraakse raketaanvallen waren getroffen en vooral, met zijn aanwezigheid, getoond dat hij weliswaar niet in Israël woont, maar dat zijn hart altijd bij zijn volk is. Mike Burstyn, in 1945 geboren in New York, is de zoon van de bekende jiddische acteurs Pesah Burstyn en Lilian Lux. Hij begon zijn carrière op het toneel toen hij zeven jaar oud was. Hij reisde met zijn ouders de wereld rond: de VS, Zuid- Amerika, Zuid-Afrika en Frankrijk. In 1962 vestigde hij zich in Is raël. Hij werd Israëlisch staats burger en speelde de hoofdrol in de eerste Israëlische musical „Kuni Lemel". De show maakte hem op slag beroemd en zijn succes bracht hem in 1978 naar Nederland, waar hij ter gelegenheid van de dertig ste verjaardag van de staat Is raël voor het eerst optrad. Drie jaar lang verscheen hij op de Nederlandse televisie in li veshows voor de VARA. Pagina „Ik kan nu geen grapjes maken" Geen krant ontvangen? Bel tusssen 18.00 en 19.00 gur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nabe- IRAK DREIGT MET NIEUWE WAPENS WASHINGTON/BAGH DAD De Amerikaanse minister van defensie, Cheney, heeft gisteren ge zegd dat de Amerikaanse troepen voor het einde van volgende maand klaar zullen zijn voor een landoffensief tegen Irak voor de bevrijding van Kuwayt. Een hoge Franse militaire ad viseur zei dat er plannen zijn om de oorlog te beëindigen of een begin te maken met het einde ervan vóór de islamiti sche maand Ramadan die op 17 maart begint. Hij verwacht de aanval over land rond half februari. Irak heeft impliciet gedreigd nieuwe wapens in te zetten in de Golfoorlog, in het bijzonder tegen Israël. „Men vergist zich als men denkt dat de kracht van Irak alleen berust op de wapens waarvan al bekend is dat het die heeft geproduceerd of ontwikkeld, of op het nu meriek overwicht van zijn grondtroepen", schreef de re geringskrant al-Joumhouriya. Het blad van het ministerie van defensie „al-Qadissiyah" voegde daar op zijn beurt aan toe: „De volgende dagen zul len dramatischer zijn en zij zullen een nieuwe fase inlui den nadat wij voor altijd het bastaardwezen van de zionis ten zullen hebben vernietigd". De Israëlische regering besloot gisteren haar beleid van terug houdendheid tegenover de Iraakse raketaanvallen op de joodse staat te handhaven. De VS zijn onder de huidige om standigheden niet van plan niet-conventionele wapens, zo als de neutronenbom, in te zet ten. Irak heeft fel uitgehaald naar de Egyptische president Hosni Mubarak en aangekondigd dat hij binnenkort vermoord zal worden door zijn eigen volk, net als in 1981 zijn voorganger Anwar Sadat. Pagina 4: Irak verandert Kuwayt in één groot mij nenveld Burgemeéster als prins Burgemeester Van der Zwaag van het Overijsselse Goor neemt de felicitaties in ontvangst van zijn vrouw nadat hij zaterdag werd gekozen tot Prins Carnaval van De Meerpoet'n. Hij zal dus bin nenkort de sleutels van de.stad aan zichzelf kunnen overhandi gen. Veel carnavalsverenigingen in Overijssel hebben besloten het feest niet of met weinig vertoon te vieren. Wilde achtervolging van Rijnsburger NOORDWIJK/RIJNSBURG Na een wilde achtervolging waarbij snelheden tot 160 kilometer per uur werden bereikt, is vannacht een 27-jarige Rijnsburger door de politie aangehouden. De man trok rond twee uur 's nachts de aandacht van de Noord- wijkse politie toen hij in die plaats op de Herenweg links langs een vluchtheuvel reed. Toen de politie hem wilde laten stoppen ging hij er als een haas vandoor richting Rijnsburg. De Noord- wijkse agenten konden hem op een gegeven moment niet meer bijhouden. Met assistentie van de rijkspolitie is hij uiteindelijk in Rijnsburg tot stoppen gedwongen. Zijn auto is in beslag genomen en hij heeft een flink proces-verbaal gekregen. Directeur Museon naar Leiden LEIDEN/DEN HAAG Drs. W. van der Weiden wordt per 1 april directeur van het nieuwe Nationaal Natuur-Historisch Museum in Leiden. Van der Weiden (50) is nu directeur van het Haagse Museon. Hij is voor deze functie gevraagd. In het nieuwe museum gaan het Rijks museum voor Natuurlijke Histo rie en het Rijksmuseum Minera logie en Geologie op. Begin 1995 wordt het 80 miljoen gulden kostende nieuwe museumge bouw opgeleverd. 18 PAGINA'S Israël vraagt om diplomatieke jk erkenning door J Vaticaan lm „PvdA niet overrompeld door uitbreken oorlog" Neutraliteit voor Iran kwestie van lijfsbehoud Huren jaarlijks vijf procent omhoog Johnny 'the Selfkicker' van Doorn overleden Scratch Messiah door 900 musici in Pieterskerk Oneigenlijk gebruik belastingen in Noordwijk Gerrit Rotteveel a wint II tonneprossen V GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 GOLFOORLOG3,4 BUITENLAND-....5 BINNENLAND5 KUNST6 LEIDEN/OMGEVING7,8 RTV-PROGRAMMA'S9 WEER/PUZZEL/MENU9 SPORT11 t/m 18 Zwaren straffen voor cocaïnehandel AMSTERDAM Het ge rechtshof in Amsterdam heeft vanmorgen vier Colombianen en een Nederlander veroor deeld tot zware gevangenis straffen wegens de invoer van 2.658 kilo cocaïne in IJmuiden op 28 februari vorig jaar. Het gaat om de grootste partij die ooit in Europa is onderschept. Twee Colombianen hoorden de zwaarste straf in deze zaak tegen zich uitspreken: 14 jaar gevangenisstraf. Eén van de veroordeelden ontsnapte on langs. De zeer grote partij co caïne werd vorig jaar in een loods in IJmuiden in beslag genomen. De cocaïne, met een straatwaarde van ongeveer 250 miljoen gulden, werd in vaten met ingevroren vruchtensap vanuit Colombia naar Neder land verscheept. De rechtbank in Haarlem veroordeelde de verdachten in juni vorig jaar tot celstraffen tot 15 jaar. Of het iets met emancipatie te maken heeft is niet gezegd, maar de dames tennissters willen nu ook een Grand Slam. Tot nu toe was het alleen aan de heren om aan het eind van het tennisseizoen de Grote Klap te mogen geven, waaruit dan de uitein delijke winnaar te voorschijn kwam. De vrouwen willen dat nu ook, om te beginnen in München, mits de tennisorganisatie het goedkeurt. Wie erin slaagt haar tegenstandster straks totaal te ver slaan, leest u vanzelf wel in de Leidse Courant. Mits u - na veertien dagen onze krant gratis te hebben geprobeerd - ook meteen uw Grote Slag slaat. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wjl een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Jaam: Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag i OF BEL: 071-122 244 (Lo, Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1