Leidse korfbalclubs naderen topvorm Ss Districtskampioenschappen ook binnen een aanfluiting Foreholte mist tweede lijn Leidse zwemploegen op limieten-jacht DIOK wel met beide benen op de grond LZ'86 houdt lang stand tegen Zian Saturnus verkeert i vormcrisis SPORT MAANDAG 28 JANUARI 1991 PAGINA J VOORHOUT De dames van Foreholte ver loren met 24-18 van het Haagse Hellas doordat de Voorhoutsen gistermiddag, zoals eigenlijk al het gehele seizoen, een goede tweede lijn mis ten. Daarentegen kende Hellas, met de Hon gaarse Eva Fekete, geen problemen van afstand en besliste vooral daardoor de wedstrijd. In de eerste helft kon Foreholte het gemis nog wel verbloemen doordat het op de hoeken en de cirkel genoeg ruimte kreeg om doelpunten mee te pikken. Met een harde, straffe verdedi ging gelukte het Foreholte tevens het gevaar vanuit de Haagse tweede lijn te bezweren. Tot 6-6 ging de wedstrijd gelijk op waarna Claudia de Jong vanuit de hoek de stand naar 7-9 tilde. Ze had dit al eerder kunnen doen maar toen verhinderde het houtwerk Voorhouts succes. Coach Jan Kecskemhety gunde de hoekspeel- ster daarom op de bank enige tijd tot bezinning, en dat pakte dus goed uit. Hellas kon nog voor het rustsignaal het evenwicht herstellen door zelfs in ondertal te scoren. In de tweede helft kon Foreholte de Haagse ploeg tot 13-13 bijbe nen maar daarna was de koek op. Hellas speel de met een 6-0 dekking en deze is met goede afstandschutsters te beslechten. Foreholte be schikt daarentegen iuist over opbouwsters, zoals Mirjam Collart en Nicoleta Boriceaunu, die de verdediging opzoeken. Hierdoor konden de Voorhoutsen moeilijk scoren en liep Hellas uit via 20-15 naar een 24-18 overwinning. Hiermee is de zegereeks van Foreholte in het nieuwe jaar onderbroken en blijft de Voorhoutse ploeg in de middenmoot dobberen. LEIDEN Voor de meeste Leidse zwemmers en zwem sters begint de tijd te dringen. De sluitingsdatum voor deel name aan de Nederlandse Winterkampioenschappen is immers over twee weekein den. Met deze wetenschap in het achterhoofd werden dit weekeinde door de Leidse zwemverenigingen LZ'86 en De Zijl/LGB de nodige wed strijden bezocht De LZ-ploeg had reeds 55 li mieten vergaard en Olga Bouwmeester voegde daar haar individuele 200 meter schoolslag aan toe. Bouwmees ter tikte in 2.50.3 als eerste rapste op de 200 meter vrij. De Groot liet de klokken op 2.00.8 stilstaan, eveneens een limiet. De Zijl-ploeg bezocht maar liefst vier wedstrijden, om het limieten totaal op te vijzelen. Deze opzet slaagde met 16 nieuwe limieten redelijk. De heren slaagden erin om met twee vier maal 100 meter vrij- eslag ploegen onder de gestel de eis te duiken. De ploegen lieten respectievelijk 3.37.8 en 3.38.6 opnemen. De dames vol deden op hetzelfde onderdeel ook aan de eis en lieten 4.06.6 noteren. Startzwemster Han- neke Koopmans pakte op de eerste 100 meter een persoon lijke limiet in 59.9. De heren bleken nog niet uitgesproken te zijn want zij deden het op de vier maal 100 meter wissel slag nog eens dunnetjes over. Met het unieke aantal - lande lijk gezien - van drie ploegen werd ook aan deze eis voldaan. De snelste ploeg liet 4.04.7 op de klokken brengen en ploeg twee volgde rap in 4.04.8. Slechts de derde ploeg moest enigszins terrein geven met 4.06.4. Hanneke Koopmans be machtigde ook een startbewijs op de 200 meter wisselslag in 2.26.7. Marcel de Natris sleepte op hetzelfde nummer zijn startbewijs in 2.12.9. binnen. Andrea Hoenselaar pakte zo wel op de 100 meter schoolslag als op de dubbele afstand twee limieten in achtereenvolgens 1.18.4 en 2.50.4. De gebroeders Schouten eisten ook weer de nodige startbewijzen voor zich op. Dennis verscherpte zijn li miet op de 100 meter vrij met maar liefst twee seconden naar 54.8. en op de dubbele afstand bleek 2.02.3 ook voldoende voor een limiet. Broer Mark slaagde er ook in om zijn start bewijs op de 100 meter vrij te pakken in 56.2. LEIDEN De Leidse korfbalclubs lijken met de tweestrijd Leiden-Ne- derland op 6 februari in zicht in topvorm te zijn gekomen. Velocitas was de enige van de tien ac tieve ploegen die op de tiende speeldag geen en kel punt bemachtigde. De Danaïden hield door een simpele zege over Rotterdam (14-7) twee punten voorsprong op HKV, maar Fiks moest na het 13-13 gelijkspel tegen Albatros Oranje Wit naast zich dulden aan kop. De Algemene staat momenteel even eens op een gedeelde eerste plaats, omdat zij zelf met 12-14 KVR ver sloeg en KIOS verras send door Crescendo ge klopt werd (12-8). Ook TOP en Zuiderkwartier hebben nog altijd promo tiekansen. Tijdens de tweede helft kreeg TOP meer rebound in de aanval en dat bleek toerei kend om het vier puntenduel met Asko na 6-7 (rust) met 21-18 winnend af te sluiten. Gerco Langelaan en Frank Nijenhuis maakten in het laatste kwartier vier van hun zes treffers en brachten zo hun ploeg met Paula Rom- som voor Barbara Romsom (schouderblessure) na 11-11 in veilige haven. Fides Pacta kwam bij Sport West tweemaal een ruime achterstand (6-2 en 11-7) te boven en behaalde met 12-12 een knap gelijkspel. Patricia Gottmer, Hanny Piket en Henk van der Waals waren allen goed voor een hattrick, maar daar stond tegenover dat de laatste twee net als Wies Armitage geel kregen, omdat zij in woord of gebaar hun afkeuring van bepaalde arbitrale* beslissingen lieten blijken. Voor De Danaïden was het duel met Rotterdam een ide ale gelegenheid om de nieu we herenkoppels Marcel Keijzer-Erick Peters en Hei- ko Locher-Paul Htlsken uit te testen, want de tegenstand was minimaal: 14-7. Htlsken (4), Locher (3), Keijzer en Pe ters (2) lieten met Sandra Slingerland (2) en Annema- rie van Dijk de score tot 14-3 oplopen, voordat de hekke- sluiter nog wat terug mocht komen. Fiks ontsnapte op de valreep aan een tweede nederlaag op rij, omdat Albatros op 12-13 niet kon scoren en in de voorlaatste minuut op 13-13 een strafworp vergooide De thuisclub was door de afwe zigheid van Reinetta de Mooy erg afhankelijk van het schot van Matthijs de Visser en Theo Vreeken, die allebei zesmaal scoorden, en kon slechts kortstondig met 6-3 over een ruime voor sprong beschikken. In verdedigend opzicht speel de Pernix en met name Eri ca de Rooy bij VEO een de gelijke partij, maar aanval lend liep het minder vlot. Erika Velders, Peter Kui pers, Casper de Rooy (allen tweemaal) en Robin Arnol- dus zorgden na de pauze bij 5-4 drie keer voor een minie me voorsprong (6-7, 7-8 en 10-11), waarna het uiteinde lijk echter 11-11 werd. Gedurende het slotkwartier kwam Zuiderkwartier defi nitief los van Celeritas, dat tot 10-8 steeds kon aanklam pen. Theo van Leeuwen, goed voor vijf goals, Erik van Lunteren. Aldo Spadon (2), Kitty van der Mark en Mar tin Verhorik, die Dirk Jan de Kreek verving, vergrootten in die fase de voorsprong naar 17-11, wat geen geflat teerde eindstand was. De Algemene speelde in de topper met KVR heel even wichtig en buitte haar kan sen zo goed uit, dat zij van meet af aan het scoreverloop dicteerde (5-9 rust). Alfred Lambooy maakte in het tweede bedrijf vier van zijn zes doelpunten en hield sa men met Ramond Terwiel de voorsprong steeds intact: 12- 14. Het was niet te merken dat Crescendo twaalf punten minder had dan KIOS en de inzet van de hekkesluiter bleek de koploper tenslotte te machtig: 12-10. Debbie Blogg, Marlies Brouwer en Henk Alberts, die net als Peter Baak drie keer doel trof, zorgden in de eerste tien mi nuten van de tweede helft (6- 6 rust) voor 9-6 en dat bleek achteraf de basis voor de ver rassende zegepraal te zijn. Amper elf minuten had Tempo nodig om RDZ van Frank Nijenhuis (TOP) speelde in de slotfase een belangrijke rol in de overwinning van de Sassenheimers. 1-2 op 1-8 te zetten via goals van Joke Boot, Marianne de Joode, Margriet Lemkes, Marjan Wielinga, Ronald Drieduitse en René Sale- mink. Trainer Gé van der Water, die zijn contract van wege een verschil van in zicht over het toekomstige technische beleid met het be stuur niet zal verlengen, no teerde na 5-9 nog twee tref fers van Boot en De Joode, waarmee een onbedreigde 5- Foto: Henk Snaterse 11 winst werd behaald. Leiderdorpers met Jeroen Velocitas raakte in het eer- van Driel en Steven de Ron- ste half uur 9-6 achter op de met ieder een hattrick als Olympia, omdat haar spel te beste schutters, kwamen nog slap was door het overdreven wel tot één doelpunt terug, respect voor de schotvaardige maar de gelijkmaker bleef vijandelijke vrouwen. De uit: 13-11. LEIDEN De Leidse Rugby Club DIOK leed gisteren thuis tegen aarts rivaal Castricum wellicht het meest beschamende verlies uit z'n geschiede nis. In een wedstrijd waar de landskampioen alleen in de eerste helft tegen stand bood werd het uit eindelijk 9-38 voor de gas ten uit Noord-Holland. Het blijkt toch een bizar sei zoen voor de club uit de Morsch die er maar niet in slaagt om week in week uit te presteren op een constant ni veau. Na de teleurstellende prestatie tegen de Dukes uit Den Bosch twee weken gele den, behaalde DIOK afgelopen woensdag toch z'n meest in drukwekkende zege van het seizoen, uit tegen het taaie Hil versum. Gisteren daarentegen trakteerden de Leidenaars het thuispubliek op een wedstrijd waarin niet alleen passie ont brak, maar ook mentaliteit en vooral durf. Dit ondanks het feit dat de Leidse ploeg, nog steeds zonder Yves Kummer en Mare Michelsen, niet slecht begon. Vanaf de aftrap werd er fel om balbezit gevochten door beide groepen voorwaart- sen en in de „line-out" won aanvoerder Erik-Jan Berend- sen aanzienlijk meer ballen dan z'n Nederlands team com pagnon John Dam van Castri- De twee grote rivalen DIOK en Castricum verlaten broederlijk het gemakkelijk met 9-38 veld na de confrontatie in Leiden. Castricum won ditmaal erg FOTO: HENK SNATERSE cum. Helaas bleek de Leidse driekwartlijn een totale off day te hebben. Van de eerste zes ballen die de lijn in gingen lieten de Leidenaars er vijf vallen met als gevolg dat hun Castricumse opponenten tel kens weer vele meters winst konden maken. Zoals DIOK trainer Dick Altink na de wedstrijd zei: „In rugby valt, zoals in bijna elke sport, niet te winnen als je telkens naar achteren moet gaan". Als de Leidse driekwarters er dan toch in slaagden om de bal te vangen ontbrak elke variatie en werd er fantasieloos ge speeld. Alleen Gottfried Bos kon eenmaal in de eerste helft doorbreken maar ook hij miste het inzicht dat tot een score had moeten leiden. Toch was het Bos die DIOK in de eerste helft met drie goedgeplaatste penalties in de wedstrijd hield nadat eerst Bart Wierenga en toen Mats Marcker tot twee keer toe wisten te scoren voor de Noord-Hollanders. Twee conversies en een penalty van Andre Marcker bepaalden de stand aan het einde van de eerste helft op 9-15. In de tweede helft stortte de Leidse equipe helemaal in. De scrum die gedurende de eerste helft toch redelijk stand had gebo den tegen het Castricumse ge weld werd steeds vaker naar achteren geduwd waardoor de Leidse derde-rij alleen maar in verdedigend opzicht iets kon inbrengen en aanvallend tot niets meer toe in staat was. De driekwartlijn van de Morsch- bewoners ging op dezelfde voet door en werd totaal over lopen door de technisch veel bekwamere bezoekers die in deze tweede helft Bernd Ver hofstad twee keer,zagen sco ren. Ook Andre Marcker en weer Wierenga konden druk ken voor de ex-landskampioen die in deze play-off serie al twee maal had verloren. Het was uiteindelijk uitblinker Mats Marcker die door een pe nalty voor een eindstand van 9-38 zorgde. Met het ongesla gen Den Haag als hun volgen de opponent is het te hopen dat het wisselvallige presteren van DIOK volgende week achterwege blijft. The Bassets verloor met 18-83 tegen het sterke Roosendaal. LEIDEN Bij de heren ging het jeugdige LZ'86 strijdend ten onder tegen het Haagse Zian: 7-4. Het Oegstgeester Vivax deelde de punten met HPC Heemstede: 7-7. De op de derde plaats vertoevende Zijl-dames mochten dit weekeinde uit de winter slaap ontwaken. De tegen standster DAW bleek een maatje te klein (9-1). LZ-coach Hans Parrel is niet te benijden. Vorig jaar bungel de de Leidse coach onderaan met LZ in de hoogste waterpo- lo-klasse, dit jaar is het in de eerste klasse niet anders. Toch komt er geen onvertogen woord over zijn lippen. Parrel realiseert zich terdege dat hij een jonge ploeg onder zich heeft en aan de opbouw bezig is. De jeugdige Leidse ploeg opende redelijk en wist aardig in het spoor van zijn Haagse tegenstander te blijven: 1-1. In het verloop van de tweede pe riode vergrootte Zian de mar ge, rAaar wist niet echt afstand te nemen: 3-1. LZ knokte zich verdienstelijk terug tot 4-3, maar vervolgens bleek het kruit verschoten te zijn. In het laatste speldeel liep Zian uit naar de uiteindelijke 7-4 over winning. De Vivax ploeg kent moeilijke weken. Nadat vorige week de koppositie werd prijsgegeven, mocht zij het nu opnemen te gen HPC Heemstede, met wie de tweede plaats werd gedeeld. De tegenstander is berucht om zijn zwemsnelheid en fysieke inbreng. Dit alles weerhield de Oegstgeestenaren er niet van om sterk te openen: 2-0. Niettemin verzuimde de ploeg om de tactiek van lange aan vallen uit te voeren en daar mee werd' het goed verzorgde' spel afgebroken. Het veelvul dige balverlies aan Oegstgeest- se zijde resulteerde in een 3-4 achterstand. Onder leiding van Hans Trijsburg werd deze kleine marge zelfs in een klei ne voorsprong omgezet: 6-4. Het snelle HPC bleek niet uit zijn evenwicht te brengen en wist de stand opnieuw gelijk te trekken: 7-7. De Welling ploeg had nog 20 seconden voor een laatste aanval, maar Hans Trijsburg raakte slechts het houtwerk. De dames van De Zijl kende een slechte start.Na enkele mi nuten opende Wendy Kater de score uit een overtalsituatie: 1- 0. Met deze magere stand werd het eerste speldeel afgesloten en gaf daarmee de tegenstand ster (onnodige) hoop. Tot over maat van ramp werden kan sen gemist en werd de stand voor het verstrijken van de tweede periode in evenwicht gebracht: 1-1. Uiteindelijk was het Margareth van Veen die naar een hogere versnelling schakelde en tweemaal doel- trof: 3-1. Het hogere speltempo miste zijn uitwerking niet en de gasten werden stevig aan banden gelegd. Met een 5-1 voorsprong werd aan de laat ste zes minuten begonnen. Met goalie Elise Kortekaas in de hoofdrol denderde de Zijl- trein naar een overtuigende 9- 1 overwinning. LEIDEN De heren v n Saturnus speelden gist Li middag met 21-21 gel, tegen Internos. Door in [C laatste seconde een str worp te benutten bleef schade beperkt tot [n( punt. De vrouwen v he HVS wonnen gemakkei t n met 17-11 van Hercules nh Vc ilin n Tegen het met twee punten jf ger genoteerde Internos bh gistermiddag dat Saturnus |ge het moment in een vormcri v verkeert. Voor de derde ai tereenvolgende week wi met slecht handbal de punlr bij elkaar gesprokkeld. In begin konden de Leidena de tegenstanders goed bij nen. Met in de eerste vijf i nuten een 3-3 dekking, lu het Saturnus de Braban aanval te ontregelen en verloop van tijd een 3-5 voi sprong te nemen. Deze echter snel verdwenen da dat de Leidenaars aanvalle te veel afspeelfouten maakti Internos profiteerde hier gi tig van en liep via 7-7 uit m een 11-8 ruststand. Na even bezinning te zijn gekom startte Saturnus in de twee helft met een platte dekkii Het lukte Internos niet d< verdediging te omspelen en Leidenaars verkleinden marge tot 10-11. Helaas gi Saturnus forceren waardi de bekende afspeelfouten w< terug kwamen. Interi maakte hier wederom gebri van en trok de wedstrijd wi naar zich toe. Het liep zelfs i 14-12 uit naar 19-15. Blufpoker Op dat moment waren er n zeven minuten te spelen, m coach Roy van Gurp verleid tot een spelletje bluf pok Door drie man ver uit te lat stappen riskeerde hij alles niets. Het werd alles, wa door veelvuldig knullig Bi bants balverlies kon de Leid ploeg de stand gelijk trekk (20-20). Internos trachtte overgebleven tijd uit te spel en nog éénmaal doel te tri fen. Dit laatste lukte, maar waren nog vijftien second over. Saturnus benutte dt ten volle. Het dwong een str worp af die uitermate ki door André van Es werd v zilverd. Hierdoor bleef schade weliswaar tot één pi beperkt maar is het kampicv schap weer een stukje verd weg. HVS, dat ondanks de vi punten achterstand op kopl per Internos nog steeds h kampioenschap in het vizi heeft-moest in de eerste he even op gang komen. Na aa vankelijk gelijk op te zijn g gaan tot 3-3 bouwde h Stompwijkse team een 1 voorsprong op die net voor rust gehalveerd werd, 7-5. de tweede helft bleef de g woonlijke inzinking bij H\ uit en scoorden beide ploeg om beurten tot 13-11. In slotfase besliste de Stompwijl se ploeg de wedstrijd do naar 17-11 uit te lopen. In derde divisie wonnen de d mes van Olympia de lastij uitwedstrijd tegen WIK ra 11-13. In dit harde duel na de Wassenaarse ploeg ond leiding van Diana van Moore gelijk een 0-4 voorspron Deze marge bleef tot aan rust behouden, 5-9. In tweede helft kon WIK da vooral het sterke spel van li hoeken en de cirkel terugki men tot 9-10. Tiske van Dn nen tilde de Wassenaar ploeg over het dode punt hee door tweemaal te scoren e daarmee de overwinning va Olympia veilig te stellen. D heren van Rijnstreek verlo ren met 16-21 van het Rottei damse Snelwiek. In de eersl helft was het een gelijk c gaande strijd waarin weli waar Snelwiek steeds een pui tje voor stond. Net voor h< rustsignaal werd deze mar| zelfs verdubbeld (8-10). Na hervatting hield Rijnstree haar tegenstander tot 11-13 i het zicht maar daarna was h< afgelopen. Geplaagd door tijdstraffen ko de Alphense ploeg het nil meer bolwerken tegen de stei ke tweede lijn van de Rotten dammers. Snelwiek beslisl het duel door naar 15-20 uit« lopen. LEIDEN Ondanks ver woede pogingen om van de districtskampioen schappen indoor iets te maken (geldpremies en een invitatiewedstrijd over 800 meter van natio nale subtoppers) hebben de atleten en atletes van Zuid Holland en Zeeland het districtsbestuur van West 2 duidelijk gemaakt dat kampioenschappen op dit niveau niet nodig zijn. Wat buiten al een traditie schijnt te zijn, gebeurde ook binnen: massaal meldde men zich af zodat dé enkele topper die over bleef (Van Dorp, Goorm- achtig) slechts te maken kreeg met mensen die weinig tot helemaal niets te zoeken hadden op dit als „kampioenschap" aan gekondigde evenement. Een triest voorbeeld van deva luatie was de 400 meter voor vrouwen. Hoewel netjes, maar niet schokkend, was de 59.95 seconden van het A meisje Bi- anca Vermond van Holland de tweede tijd van de dag op dit onderdeel. Haar clubgenote Yvonne van Dorp won bij de dames de A finale met 55.39 seconden en werd op liefst zes (6!) seconden pas gevolgd door nummer twee. De tijd van de nummer laatst uit de B finale liet zich slechts in kalenders uitdrukken. Vermond werd aan het eind van de dag door sponsor Henk Koehorst ook nog eens bedeeld met de extra geldbonus voor de beste pres tatie in haar leeftijdsklasse, wat helaas een indicatie is voor het niveau bij de meisjes. De bonus voor de mannen ging terecht naar Jan Jansen die op de 1500 meter heerste ondanks een enthousiaste start van clubgenoot Joost la Lau. „Laat hem maar gaan, hij komt wel terug", dacht Jansen en hij kreeg gelijk. Het over wicht van beide Bataven bleek uit de tijden: 3.54.66 en 3.57.44 minuten. Holland loper Cor Brandwijk werd derde met een erg fraaie 4.02.48 minuten. Bij de jongens werd Alphenaar Chris Tamminga de bonus ont houden. Met een polsstok- sprong van 4.50 meter scoorde hij de beste prestatie ooit bij de B jongens, maar zag 400 meter loper Sebastiaan Schletter na 50.92 seconden de honderd gulden incasseren. Een tijd reeds door tientallen atleten gerealiseerd. Naast deze met geld beloonde prestaties waren er ook die met een aai over de bol ge waardeerd mochten worden Monique Droog (AAV) won de 60 meter horden voor B meis jes in 9.72 seconden, Nienke Eygenraam (Randstad Sport) werd tweede in 9.82 seconden. Katja Kershof (AAV) kwam tweemaal tot 8.19 seconden op de 60 meter zonder hekken, na seriewinst werd ze in de finale derde. Bij de jongens B was Remco Brandhorst de enige Spartaan die aan deze wedstrijd mee deed. Zeven centimeter scheidden hem bij het kogel stoten van een plak: 12.28 me ter. Mare de Boer (Bataven) werd met 11.85 meter zesde. Rens Bouman pakte een derde plaats op de 60 meter horden voor B jongens. Ondanks bla ren op zijn voeten snelde hij naar een nieuw clubrecord van 8.96 seconden. Als enige AAV'36 jongen starte Bastiaan Heus op de 400 meter, die hij in 53.47 seconden fraai won. Bij de oudere jongens A werd Marco Kortleever tweede in 51.52 seconden op dezelfde af stand. Perry Vriesekoop stond tot zijn verbazing op de reser velijst van het verspringen: „Vorig jaar werd ik buiten vierde, een jaar eerder zelfs tweede. Onbegrijpelijk dat ik dan nu reserve sta". Na afloop van de wedstrijd (met slechts een deelnemer boven de zeven meter) was de Spartaan dan ook terecht „enigszins ont stemd". Ook op de 60 meter horden voor mannen heerste AAV'36. Uiteraard via Ruud van Maurik die tot tweemaal toe een tijd van 8.36 seconden liet noteerde, maar ook via Arno Maassen die zowel in de serie als in de finale tweede werd. Eerst in 8.80, later in 8.64 seconden. Op de 3000 me ter verbaasde Tim Brouwer de Koning zichzelf door liefst 1 seconden sneller te zijn dan h ooit buiten is geweest. Als ee gestaag doordenderende diesi kwam de frele Hollander ter slotte uit op 9.03.10 minuten., In Utrecht heeft Aart Stigti een elf kilometer lange cro gedicteerd. In zijn voorbere dingen op het NK van 3 maa in Deurne had de va AAV'36 uitkomende Stigt ruim een minuut voorspror op de nummer twee. In het Noordholandse Groot broek pakte Henk Ravensbe gen van Bataven een fraa zesde plaats op de 25 kilometi door na 1.23.49 uur te finishe

Leidse Courant | 1991 | | pagina 18