De versteende schoonheid van Praag Sneeuw van Amadé lonkt in Mozart-jaar tot Pasen ■B" töf» 'STAD VAN DE DUIZEND TORENS' Tsjechoslowakije is spotgoedkoop Duizend torens Kafka Nachtmerrie Nostalgisch Culinair - CcidócSomotit ZATERDAG 26 JANUARI 1991 PAGINA 27 PRAAG - Op de beroemde Kareis- brug in Praag is een oude violist bezig De Moldau van Smetana te verkrachten. Onder de bevende handen van de stuntelende strijker brokkelt het beroemde fragment uit het symfonisch monument Mé Vlast (Mijn Vaderland) af tot een a-tonale ruïne. Smetana's lofzang op de zilveren rivier met zijn witte wolken zwanen degradeert hij tot het gejank van een kangoeroe met gloeiende kolen in de buidel. Maar de oude violist stopt zoveel vaderlandslief de, hoop en toekomstverwachting in zijn snotterend snarenspel, dat het toch diep ontroert. De manke vertolking is als een prehistorische pot in het Narodni Mu- zeum op het Wenceslasplein: een ratje toe van scherven, barsten en gaten. Ver minkt, maar van een verbijsterende schoonheid. Het is bijna symbolisch voor Tsjechoslowakije. De scherven op de vuilnisbelt van de historie worden na de Fluwelen Revolutie van november 1989 tot een nieuwe toekomst gelijmd. In de samenleving zijn nog overal de barsten zichtbaar. Er ontbreekt nog veel. Maar door de legpuzzel van scherven schemert pure pracht. Op de Karelsbrug illustreren kooplieden dat Tsjechoslowakije aan een nieuwe bladzijde in de geschiedenis is begonnen. Zij bieden petten, horloges en onder scheidingstekens uit het terugtrekkende Sovjet-leger te koop aan. De militairen die naar de dorre boezem van Moedertje Rusland wederkeren, dumpen in Praag hun uitrustingsstukken om zo wat geld bijeen te sprokkelen voor voedsel. Petje af voor de perestrojka. Voor Westeuropeanen is Tsjechoslo wakije een spotgoedkoop vakantie land. Op het platteland serveert men voor minder dan een gulden een lunch en voor drie piek een redelijk diner (inclusief wijn). In Praag liggen de prijzen flink hoger, al kan men er voor minder dan een tientje uitste kend dineren. De privatisering die in Tsjechoslowakije aan de gang is zal de komende jaren echter tot prijsverho gingen leiden. Dit jaar wordt gere kend op een stijging van gemiddeld vijftig procent. Op 1 januari is de prijs van het tram- en metrokaartje verdrievoudigd: van een kroon (circa 6,5 cent) naar drie kronen. In het land bestaat een nijpend gebrek aan hotelbedden. Slechts een derde van de hotels voldoet aan de Europe se standaard, erkent topambtenaar Miroslav Skalicka van het Ministerie voor Handel, afdeling toerisme, in Praag. „Maar met hulp van buiten landse investeerders werken wij hard aan verdubbeling van de capaciteit. Dit jaar komen er opk wettelijke rege lingen die kwaliteit en service moeten garanderen". In de drie grote steden (Praag, Bratislava en Brno) en in hel ongerepte, toeristisch zeer interessan te Tatragebergte zijn redelijke tot zeer goede hotels te vinden, zij het veel te weinig. Een gemiddeld hotel rekent zestig gulden per nacht. Steeds meer particulieren verhuren kamers of appartementen. Prijzen vanaf tien gulden per persoon per dag, inclusief ontbijt. Tsjechoslowa- kijke telt zeshonderd campings. De helft voldoet aan de Europese stan daard. Eurocamp in Tatra Lomnica"", die zich als de grootste en beste cam ping van het land afficheert, rekent drie gulden per persoon per dag en hetzelfde bedrag voor een auto, cara van, tent en standplaats. De huur van een simpele vierpersoons bungalow bedraagt vijfendertig gulden per dag. Geldwisselen op straat heeft geen en kele zin omdat de onofficiële wisse laars nauwelijks meer bieden dan de banken. Bovendien bestaat het gevaar dat men op straat met oude of met Poolse biljetten wordt afgescheept. Super- en loodvrije benzine (1,72 gul den per liter) en diesel (1,51) zijn uit sluitend te koop met 1 O-litercoupons. Te bestellen bij Tuzex, Postbus 563, 3430 AN Nieuwegein, telefoon 03402- 34109 of 31226. Voor verdere informatie: Tsjechoslo- waaks Reisinformatiebureau CE- DOK, Leidsestraat 4, 1017 PA Am sterdam, tel. 020-224888. Ook toeristisch bouwt Tsjechoslowakije aan een nieuwe toekomst. Nu door de Fluwelen Revolutie zoveel hindernissen Populaire vakantiesteden als Londen, Parijs, Brussel, Rome en Berlijn hebben er een geduchte concurrent bij: Praag. Op de foto de beroemde Praagse Burcht die het beeld van de Tsjechoslo waakse hoofdstad domineert. FOTO: PERS UNIE zijn afgebroken, het IJzeren Gordijn is weggerukt en de visum- en wisselplicht zijn afgeschaft, stromen de westerse toe risten het land binnen. Dit jaar worden er meer dan drie miljoen verwacht. Ze ker tachtig procent bezoekt Praag, 'de stad met de duizend torens'. „Praag wordt dé topper van de komende jaren", voorspelt Karei van Gelderen, algemeen directeur van Europa Speciaal Reizen in Bilthoven, die al meer dan 25 jaar is ge- pecialiseerd in reizen naar Oost-Europa. Als eerste Nederlandse touroperator startte hij een eigen steunpunt in de Tsjechoslowaakse hoofdstad. „Praag gaat Berlijn vervangen. Berlijn is groot geworden dank zij de Muur. Voor veel mensen was dat in zekere zin een attrac tie. Je kon er twee totaal verschillende' werelden leren kennen. Dat is nu voor bij. Ik voorzie dat de mensen nu mas saal voor Tsjechoslowakije kiezen. Het land is er rijp voor". Voor wie van architectuur, kunst en cul Op de begraafplaats van de voormalige joodse wijk Josefov wachten de doden in acht lagen onder 20.000 grafstenen op het Eeuwig Jeruzalem. FOTO: SP tuur houdt is Praag een droom; een in drukwekkende mengeling van al het moois dat Europa in de loop der eeuwen baarde. Praag is van alle tijden. Een stad met vele gezichten: gotiek, barok, ro mantiek, renaissance, met een tikkeltje Parijs, een snufje Wenen en beetje Boe dapest. En dat alles ingeraamd in 'een Boheemse lijst vol rococo-versieringen. Praag is een stad om dagenlang te wan delen en je dronken te drinken aan de vele bezienswaardigheden, als gold het een fles Bechervoka, de vurige opkikker die in de 1500 Praagse etablissementen gul wordt geschonken. De stad is één groot openluchtmuseum, dat wonderwel nauwelijks littekens vertoont van de roe rige tijden die het land teisterden. Als een kroon op die versteende schoon heid torent Prazsky Hrad, de Praagse Burcht, hoog boven de Moldau uit. De eeuwenoude burchtwijk rond de impo sante Sint Vitusdom is een opeenstape ling van kantwerken-in-steen: paleizen, kerken, musea en standbeelden. De burcht is de officiële zetel van president Vaclav Havel. Maar de voormalige dis sident heeft er alleen zijn werkkamer. Hij woont nog steeds in zijn flatje aan de Moldau. Op de burcht leiden lange trappen naar geheimzinnige steegjes. Het doodlopen de Gouden Straatje (Ziata Ulicka) bij voorbeeld, in lang vervlogen tijden het domein van alchemisten. Op nummer 22 verwoordde de schrijver Franz Kafka jarenlang zijn depressiviteit in een bij passend somber optrekje. Het biedt nu onderdak aan een piepklein souvenir- annex boekwinkeltje. Met vier klanten is de zaak barstensvol en gaat de deur op slot. Op gene oever van de Moldau glorieert de oude binnenstad met z'n intieme straatjes, indrukwekkende pleinen, opeengepakte monumenten, winkels, kroegen, restaurants en het Wenceslas plein, de hartslagader van Praag, waar een muur van kaarsvet en bloemen de plek markeert waar de student Jan Pa lach zich in 1969 levend verbrandde uit protest tegen de inval van de Warschau- Pacttroepen. Van een ontroerende schoonheid is opk Josefov, de voormalige joodse wijk. Voor de oorlog woonden hier 77.000 Kinderen Israêls. Slechts enkelen over leefden de vernietigingskampen van de nazi's. In Josefov bevinden zich de oud ste synagoge van Europa (gebouwd in 1270) en een van de rijkste en markant ste joodse begraafplaatsen ter wereld. De kleine dodenakker is bezaaid met 20.000 grafstenen. Als de gewijde plaats vol was, werd er simpelweg een nieuwe laag aarde op aangebracht. Zo ging dat eeu wenlang. De doden wachten er nu in acht lagen op het Eeuwig Jeruzalem. Maar het kan nog macaberder. In Kutna Hora, vijftig kilometer ten oosten van de hoofdstad, is een complete kapel in el kaar geflanst uit de knekels van 40.000 overledenen. Zelfs de kaarsenstandaards en lampen zijn gevormd uit beenderen en schedels. De geestelijke vader van die nachtmerrie, een halfblinde monnik uit de zestiende eeuw, wilde met zijn kne kelkapel de aardse schepselen botweg wijzen op de vergankelijkheid van het leven. Kutna Hora was in een ver verleden een steenrijk zilverstadje. Nu geeft alleen nog de St.-Barbara-kathedraal enige glans aan de grauwsluier van armoede en vervuiling, die zo kenmerkend is voor grote delen van het Tsjechoslo waakse platteland, waar de tijd nog veer tig jaar achterloopt. De kapitale kerk van Kutna Hora behoort tot de mooiste gebouwen van het land. Mijnwerkers be taalden in de 13e eeuw de bouw. Dus lang voordat de halfblinde monnik in de knekelkapel met zijn menselijk mecca nodoos aan de slag ging, legden de bewo ners van Kutna Hora al botje bij botje. A\D STRUIJS 81 FLACHAU - Sport en politiek hebben, zo menen sommigen, niets 3 met elkaar te maken. Recreatie en cultuur zo op het eerste gezicht li ook niet. Sneeuw en skiën daaren- '1 tegen hebben alles met elkaar uit te staan. Al of niet kunstmatig in poe- dervorm gevallen neerslag is nood- u zakelijk voor escapades op de lange Di latten; of die nu in de min of meer a verticale (alpine) of horizontale (langlaufen) versie worden uitgeoe- fend. Voor ondernemende lieden 1, biedt het Salzburgerland dit jaar de ui uitgelezen mogelijkheid om sport/ di recreatie én cultuur met elkaar te combineren. 1991 is immers uitge- roepen tot het internationale Mo- ej zart-jaar. j Weliswaar stierf Wolfgang Amadeus p, Mozart eind 1791 (5 december om pre- j cies te zijn), maar dat weerhield alle be- trokkenen er niet van om twee eeuwen I, later een heel jaar aan de bekende com- a, ponist op te dragen. Zodat 'breed'geo- riénteerde mensen een verblijf in Öos- tenrijk kunnen opbouwen tussen de 'da- ij len met recreatief plezier' bij een dorps- j wandeling en de 'toppen van cultureel /fl genot' bij een muzikale uitvoering van 2 een van Mozarts werken. M'n liefje wat j wil je nog meer? Nu de paasvakantie dit jaar buitenge- rowoon gunstig valt (voor het westen in 2j ons land van 29 maart tot en met 7 m april) zullen waarschijnlijk weer velen FLACHAUWAGRAIN-STJOHANN im Salzburger Land overwegen met winterse bedoelingen af te reizen naar Oostenrijk. Uit 'nostalgi sche' overwegingen zou dan in dit Mo zart-jaar kunnen worden besloten het Salzburgerland te kiezen; de componist werd immers in de Salzburger Getreide- gasse geboren in een huis, dat nu als mu- seum(pje) is ingericht. En wat is dan toe passelijker dan een dorpje op te zoeken in het gebied, dat voor wat betreft de wintersportmogelijkheden wordt aange duid als Sportwelt Amadé. Niet alleen in alle concertzalen in Salzburg, fraaie stad aan de Salzach en culturele en histori sche toegangspoort tot het achterland, zal dit jaar Mozarts muziek weerklinken; dat geldt ook voor de oorden waar na de meteorologische winter nog de nodige 'sneeuwse capriolen' kunnen worden uit gehaald. Flachau, met het aangrenzende Reitdorf één van de acht plaatsen die tezamen 'Sportwelt Amadé' vormt met Alten- markt/Zauchensee, Eben, Radstadt, Wa- grain, Kleinarl, St. Johann/Alpendorf, Filzmoos en Untertauern, is daarbij een heel beste keus. Dat bleek ook vorig jaar na een bepaald niet als sneeuwrijk aan te duiden winter. Paasvakantievierders, die voor het eerst Oostenrijkwaarts togen zonder de echte gletsjers als reisdoel te hebben, konden tot hun aangename ver rassing vaststellen dat - vanuit het groe ne dal - eenmaal per comfortabele cabi- nelift over een bergrug-bobbel gesuisd zijnde tot dat moment onzichtbare, nog aangenaam wit ogende pistes zich voor hen uitstrekten. Waarbij een mild voor jaarszonnetje de entree bij en kort daar na het verblijf in die witte wereld wel heel erg aangenaam maakte. Sportwelt Amadé bevindt zich een ze ventigtal kilometers zuidoostelijk van Salzburg, op een afstand derhalve die het alleszins mogelijk maakt om na een dagje (vooijaars)skiën 's avonds naar de hoofdstad van het bondsland af te reizen voor een culinair en/of cultureel uitstap je. Waarbij de bezoeker zich in dat deel van het jaar niet druk behoeft te maken over begaanbaarheid van de wegen; het geen 's winters nog wel eens aanleiding tot enige zorg kan zijn. Flachau, een klein, op 900 meter hoogte liggend dorp met ook voor de kleinere beurs uitstekende logiesmogelijkheden, is het centrum van 't Amadé-gebied, waarin Radstadt, Altenmarkt en Eben wat meer vertier-potentie hebben. Sport welt Amadé (voor welk skigebied één centrale skipas' geldig is) kan worden ge rekend tot de grootste skicentra van Oostenrijk, maar vindt dat kennelijk nog geen voldoende aanbeveling. Het 120 lif ten tellende en 320 kilometer skipistes omvattende gebied afficheert zichzelf in de werving als 'Ein kleines Paradies' en daarbij wordt de plank niet ver misgesla gen. 'Amadé' meldt trots als nummer één uit de bus te zijn gekomen bij een recent onderzoek waarbij de tarieven van de ei De gigantische sneeuwpop links zou een beetje model kunnen staan voor de winterse mogelijkheden ook nog rond de Paasdagen in Fla chau en omgeving. Rechts de kabinelift-installatie, die de ski-liefhebber zelfs vanuit groene dalen naar de pistes brengt. FOTO: PR gen regio werden afgezet tegen vijftig an dere Oostenrijkse skigebieden. In aan merking werden genomen het aantal bedden en de prijzen, waaruit bleek dat de buiten-seizoensprijzen in Amadé tot zo'n dertig procent lager liggen dan ge durende de hoogtijdagen; ook een punt van overweging voor lieden die de aan staande Paasdagen in winterse sfeer wil len doorbrengen. Sinds kort heeft 'Sportwelt Amadé' in St. Johann een nieuwe 4,5 kilometer lange, op hoogte liggende loipe, waardoor de langlaufers ook buiten de echte winter penode nog aan hun trekken kunnen ko men. Vooraf informatie inwinnen via de sneeuwtelefoon (09-43645728001 ver dient uiteraard wel aanbeveling. Nadere informatie kan worden verkregen bij het Fremdenverkehrsverband Flachau tele foonnummer 09-4364572214. Bij Annemarie Moser-Pröll, vijfvoudig wereldkampioene en olympisch titel- houdster alpineskiën, kan de hongerige of dorstige zonder op te bellen aanklop pen. Ze runt een etablissement in Klei narl. Op de lange latten staat ze nog slechts voor haar plezier, zoals u en ik. Wij kunnen, misschien eind maart met een beetje geluk, terecht op de kunst lichtpiste bij Flachau, waar bezitters van een vijf-dagenpas van zes uur tot kwart voor tien 's avonds nog een stukje ro mantisch skiplezier kunnen beleven. Ook dót kan in Flachau. En na afloop een glaasje Glühwein met een stukje Mozart op bescheiden volume uit de luidsprekers. Kan het mooier? FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27