Longtransplantaties in twee ziekenhuizen Ministerraad: kort, maar niet krachtig iekteverzuim in onderwijs kan tien procent terug Weigeren baan aan tijd gebonden NENLAND CcidócSomont VRIJDAG 25 JANUARI 1991 PAGINA 7 maanden voor doodsteken Feyenoorder HAAG Een 19-jarige Hagenaar r het gerechtshof in Den Haag rdeeld tot zes maanden gevange- raf wegens het doodsteken van de rige Haagse Feyenoordspeler Jef- Senn van Basel. De uitspraak was orm de eis van de procureur-gene- Basel werd op 2 april 1989 voor een l$! jtheek op de Herengracht neerge en. Aanleiding tot de steekpartij een ruzie tussen twee meisjes. De enaar wilde hierbij bemiddelen, g r dit werd hem niet in dank afgeno- de rechtbank was de jongeman y lordeeld tot zes maanden tucht- ol, nadat de officier van justitie vier jaar gevangenisstraf had geëist. Deze vond dat de toen 17-jarige verdachte volgens het meerderjarige strafrecht be recht moest worden. De rechtbank was het hier niet mee eens, want uit rappor ten bleek dat de Hagenaar een ontwik kelingsachterstand heeft, gelijk aan een 10-jarige. De officier was het hier niet mee eens en ging in hoger beroep. Bij het hof was de procureur het evenwel eens met de rapporten. Het slachtoffer was een talentvolle Fey- enoord voetballer. De middag voor de fatale steekpartij was Van Basel voor het eerst wisselspeler in het eerste van Feyenoord en zijn trainer verwachtte dat de Hagenaar zich binnen twee jaar een vaste plaats zou hebben veroverd. Smokkelaars drugs gepakt DEN HAAG De Duitse politie heeft gisteren een drugslijn opgerold die vanuit Nederland via Duits land drugs naar Zwit serland smokkelde. Vorig jaar zou de ben de 20 kilogram cacaïne en 1,6 ton hasj naar Zwitserland hebben getransporteerd. Vijf tien mensen zijn aan gehouden, onder wie twee Nederlanders. De bende zou met de ille gale activiteiten vier miljoen mark hebben verdiend. Open tbc in huis van bewaring Hoorn HOORN In het huis van bewaring in Hoorn is onlangs een geval van open tuberculose bij een gedetineerde ontdekt. De gedetineerde is overge bracht naar het penitentiair ziekenhuis in Scheveningen. Zijn toestand is door behandeling met medicijnen goed. Ge zien de besmettelijkheid van de ziekte onderwerpt de GGD West-Friesland circa 50 gedetineerden en 150 perso neelsleden van de Hoornse inrichting aan een onderzoek. Hierbij maakt de dienst gebruik van de Mantoux-test. Eventuele besmettingsgevallen kun nen over circa twee weken worden vastgesteld. Het is onbekend op welke wijze de zieke gedetineerde de besmet ting heeft opgelopen. CONSUMENTENBOND: Veel nitraat in aardappelen DEN HAAG Een onderzoek van de Consumentenbond wijst uit dat nogal wat aardappelen erg veel nitraat bevatten. De bond vond hoeveelheden nitraat tot 300 milligram per kilo en komt tot de con clusie dat het nitraatgehalte in aardappelen onder meer een ge volg van de overbemesting dringend moet worden teruggedron gen. Volgens de bond zou de maat voor export van maximaal 130 milligram per kilo ook moeten gelden voor de binnenlandse markt. Nitraat is geen schadelijke stof, mits de consument er weinig van binnen krijgt. Een nitraat, 6 procent, wordt in het lichaam omgezet in het giftige nitriet. Een wettelijk maximum voor het nitraatgehal te bestaat in Nederland nog niet. De bond constateerde verder zieke en rotte knollen, blauwe plekken, schurft, vleeswonden en andere schoonheidsfoutjes. Qua prijs zijn grote verschillen gesignaleerd. Biologisch-dynamisch geteelde aardappelen zijn vijf keer zo duur als gewone aardappelen. Ook constateerde de bond dat meer dan de helft van de onderzochte partijen minder aardappelen bevat dan op de verpakking staat vermeld. De Consumentenbond testte 43 partij en van 25 kilo. Op grond van het testresultaat adviseert de bond om te kiezen voor de aardappelrassen Berber, Nicola, Prior en Santé. Rector-magnificus legt functie neer EINDHOVEN Prof.ir. M. Tels, de rector- magnificus van de Technische Universiteit Eindhoven, wil zijn functie vervroegd op 1 februari neerleggen. Op die manier hoopt hij de impasse te doorbreken die onlangs ten ge-, volge van de affaire rond de hoogleraar Buck door diens vermeende en inmiddels ver guisde geneesmiddel tegen aids is ontstaan tussen het College van Bestuur van de TU en de universiteitsraad. De raad verweet het College van Bestuur dat het niet in staat was geweest de affaire Buck te voorkomen. Buck heeft de TU inmiddels verlaten. De opvolger van Tels is al bekend: prof.dr. J.H. van Lint. Hij zou prof. Tels toch al op 1 september op volgen als die met emeritaat gaat. Tot die da tum blijft Tels overigens nog wel als hoogle raar aan de TU Eindhoven verbonden. U [ONRECHTE IN BEZIT ij^-studenten- art gaat 1725 adenten extra ld kosten 51ECHT De OV-Stu- s tenkaart BV stuurt 61ienkort 1.725 rekenin- van ruim driehonderd l4i len per maand aan «isen die ten onrechte iet bezit zijn van een 4 ïbaar vervoer-kaart studenten. Zij heb- geen recht op de ||rt en hebben verzuimd m in te leveren op het kantoor. 2J'en studenten die staan in- 17 ireven bij de Informatise- 101 ibank (de verstrekker van 153iefinanciering) mogen ge- maken van de in ianuari voerde OV-Studenten- 4, t. Dat zijn er in totaal 371 600.000. Mensen die bij- 6 beeld te veel verdienen of ij meer bij een onderwijsh ui ng staan ingeschreven 31 ten de kaart inleveren. 154 OV-Studentenkaart BV 121 steeds gezegd dat „frau ds" direct worden aange- Met de eerste zending re- 25 ngen toont het bedrijf aan 10? belofte' serieus te nemen. bedrag van 313,50 gulden maand komt overeen met 32 prijs van een normale 71 ibaar vervoer-kaart. Bij 41 enten wordt voor de kaart ®j ndelijks 60 gulden in min- ng gebracht op hun beurs, geïnde geld wordt overge- 41 kt op de rekeningen van 6' openbaar vervoer-bedrij- ij aldus een woordvoerder 22; de OV-Studentenkaart 2^ Mensen die weigeren te 9Jlen, lopen uiteindelijk het 78o een deurwaarder aan de te krijgen. Een woord- der van de BV wilde op van de eerste cijfers geen spelling doen over hoe mensen in de toekomst rekening kunnen ver- ïten. woordvoerder kon niet en hoe het komt dat 1725 sen ten onrechte de OV- intenkaart in hun bezit jen gekregen. inferentie er zigeuners NEN Nederland wil Europese conferentie or- seren over de zigeuners, tssecretaris Kosto van tie heeft dat gisteren ge in Wenen, tijdens een ministersconferentie van laad van Europa over telingen uit Centraal- •st-Europa. In die gebie- wonen naar schatting tot vier miljoen zigeu- van wie de helft in enië. VOORSTEL LEIDEN EN ROTTERDAM AFGEWEZEN AMSTELVEEN Het Academisch Ziekenhuis Groningen en het St. An- toniusziekenhuis in Nieu- wegein kunnen starten met een longtransplanta tieprogramma. Beide zie kenhuizen moeten dan wel als één organisatie gaan samenwerken vol gens hetzelfde behande lingsprotocol. Bovendien dient er een wetenschap pelijk onderzoekspro gramma te komen naar onder meer complicaties. Dat heeft de commissie ont wikkelingsgeneeskunde van de Ziekenfondsraad gisteren geadviseerd aan staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) en minister Ritzen (onderwijs en wetenschappen). Beide zie kenhuizen zullen samen jaar lijks ongeveer twintig long transplantaties gaan verrich ten. Exclusief de nabehande ling kost zo'n transplantatie drie ton. De commissie vindt twee centra voor longtrans plantaties voorlopig wel ge noeg. De operatiesterfte is bij trans plantaties van één long 12 tot 30 procent en bij dubbelzijdige ongeveer 45 procent (vergelijk met harttransplantaties 7 pro cent). Een jaar na een dubbel zijdige longtransplantatie leeft nog ongeveer 38 procent van de patiënten. Drie ziekenhuizen voeren mo menteel overigens al long transplantaties uit waaron der Nieuwegein hoewel er nog steeds geen overeenstem ming is over de vergoeding van de kosten. Staatssecretaris Simons zei eind vorig iaar al dat ziekenhuizen die 'illegale" longtransplantaties uitvoeren niet moeten worden beloond door hen in de toekomst ook de legale te laten uitvoeren. Bij de commissie waren twee projectvoorstellen binnengeko men: van het samenwerkings verband van de academische ziekenhuizen in Groningen en Utrecht en dat van het ver band tussen het St. Antonius met de academische zieken huizen van Rotterdam en Lei den. Die voorstellen waren on voldoende. De commissie vond bijvoorbeeld dat de omvang van de nazorg sterk was on derschat. Vandaar dat er een nieuw protocol moet komen. Ook moet wetenschappelijk onderzoek naar infecties, af stoting, 'bewaren' van donor- longen en stolling worden ge koppeld aan het programma. Herschrijven van het protocol en opstellen van onderzoek moeten volgens de commissie binnen zes maanden waarna één en ander opnieuw onder de loep gaat. Tot die tijd vindt de commissie het eigenlijk on gewenst dat er incidenteel longtransplantaties worden uitgevoerd, maar wil toch de twee centra alvast aanwijzen. Gasmaskers in dumpzaken Een klant past een gasmasker in een dumpzaak in Amsterdam. Het CDA-kamerlid Frinking stoort zich aan de handel in gasmas kers in ons land. Hij heeft er vragen over gesteld aan de minis ters D'Ancona en Ter Beek. Frinking wil weten of de gasmaskers afkomstig zijn uit afgekeurde legervoorraden en vraagt zich ver der af of vooral de filterbus gecontroleerd wordt op deugdelijk heid. Als die niet kan worden gegarandeerd moeten de gasmas kers maar uit de dumpzaken verdwijnen, zo meent hij. foto: anp Buitenaards ET heeft een concurrent gekregen. Het is Gina. Een cocker spaniel, die sinds kort een bril draagt en er daardoor nogal buitenaards uitziet. Op aanwijzing van een oogspecialist bood opti cien Backer uit Doesburg een oplossing voor het dier dat door zogenaamde pigmentgroei blind dreigde te worden. In het aangepaste montuur zijn UV-glazen met anti-splinterlaag verwerkt. Nu kan Gina zelfs mee naar de winter sport. FOTO: ANP DEN HAAG De wereld kijkt ademloos naar de Golfoorlog en Nederland wacht op een gigantische bezuiniging die 17 miljard gulden moet opbrengen. Maar het kabinet was gis termiddag klokslag drie uur klaar met vergaderen. Het belangrijkste besluit van de dag: de 'wet natio naliteit zeeschepen in rompbevrachting' Over de Golfoorlog werd héél kort gesproken. Er werd niets besloten. Waarom niet? Er viel niets te besluiten. Natuurlijk, het kabinet blijft bereid de mi litaire bijdrage aan de Golf oorlog te vergroten. Maar' Ne derland bood Turkije of de NAVO niet aan Hawk-raket- ten dan wel Orion-verken- ningvliegtuigen te sturen. Waarom niet? „Omdat er geen aanvraag is binnengekomen", aldus directeur drs. G. Lörtzer van de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) tijdens een pers- gesprek. En waarom is er geen verzoek gedaan? „Zeker omdat er geen oorlog is", riep een cy nische journalist. Goed dan, hoe lang heeft het kabinet precies over de Golf oorlog gesproken? „Daar ga ik niet op in, maar het was kort", aldus Lörtzer met een ernstig gezicht. Waarop een andere scribent siste: „Tjonge, cen suur! Het lijkt hier CNN wel!". Nou ja, zodra er wél een ver zoek wordt gedaan kan ook het 'Golfkwartet' Lubbers, Kok, Van den Broek, Ter Beek een besluit nemen, re deneerde Lörtzer. Tactiek Dan de tussenbalans, het pak ket met drastische maatrege len om de overheidsfinanciën op orde te brengen. Al bijna drie weken wordt getracht spijkers met koppen te slaan. Premier Lubbers en minister Kok (financiën) willen einde lijk vaart in de discussie bren gen. Ook CDA-fractieleider Brinkman maande het kabinet tot spoed. Maar daar komt het niet van. De bewindslieden die fors moeten bezuinigen heb ben een tactiek bedacht die uitstekend werkt. Al vorige week had Lubbers hun gesom meerd een aantal nota's in de ministerraad te brengen waar in de gevolgen van bepaalde besparingen waren uitge werkt. Gisteren had nog vrij wel geen enkele minister zijn of haar nota ingeleverd. Al leen minister De Vries en staatssecretaris Ter Veld (soci ale zaken en werkgelegenheid) hebben zich vastgelegd op een bezuiniging van ruim drie mil jard gulden. Hun collega's ga ven niet thuis. Lubbers is een beetje kwaad geworden. De bewindslieden moeten nu hun nota's blik semsnel op tafel leggen. Want gisteren kon alleen over pro cedures worden gesproken. Wat voor procedures? „Ten eerste dat iedereen vlug de no ta's moet inleveren. Ten twee de dat er vrijdag om 10.00 uur verder wordt vergaderd. Ten derde hebben diverse be windslieden enkele vragen^ aan Lubbers en Kok gesteld' over zaken die onduidelijk wa ren", verduidelijkte Lörtzer. Zelfs over punten die op de agenda stonden kon geen be sluit worden genomen. De ziektekostenverzekering voor studenten bleef liggen omdat staatssecretaris Simons (volks gezondheid) in de Tweede Ka mer moest zijn. Hetzelfde gold voor een voorstel van Justitie om de voorbereiding van mis drijven harder aan te pakken. Ditmaal ontbrak politie-minis- 1 ter Dales (binnenlandse za ken), die ook al in het parle-, ment vertoefde. Vandaag heeft het kabinet de vergadering dus hervat. Moge lijk vergadert men vanavond verder, of anders morgen. Of anders gewoon volgende week. ROB SEBES m HAAG Het ziek- 2irzuim in het onder- si kan per jaar met tien Jjcent worden vermin- a d. Dit doel kan worden 3(1 eikt door betere regis- ie van ziekteverzuim, ;r persoonlijke begelei- -g van zieke leerkrach- en regionale samen- ■king van scholen op Kal-medisch gebied, fcijks bespaart het mi nisterie van onderwijs hiermee 100 miljoen gul den. Dat is de overtuiging van de BVG (Bedrijfsvereniging voor de Gezondheid, Geestelijke en Maatschappelijke Belangen) en de RBB (Rijksbedrijfsgezond- heids- en Bedrijfsveiligheids- clienst). Zij pleiten in de aller eerste plaats voor verbetering van de registratie van ziekte verzuim. Directeur H. Schrip- sema van de BVG: „Het on derwijs heeft nooit de nood zaak gezien van een goede verzuimregistratie. Daardoor is niet precies bekend waar de meeste zieken voorkomen, hoe lang zij verzuimen en wat de oorzaak van hun verzuim is. Als we zieke leerkrachten be ter willen begeleiden, zullen we dat toch eerst moeten we ten". men. Hierin moeten alle scho len, de bedrijfsvereniging (BVG) en de verzekeringsge- neeskundige zijn vertegen woordigd. Volgens de initia tiefnemers is dat de enige ma nier om 'preventie op maat' te leveren. „Die samenwerking is belangrijk om mensen die vaak verzuimen te kunnen herplaatsen. Misschien is hun werkomgeving niet optimaal en komen zij op een andere school beter tot hun recht. Maar ik besef terdege dat hier- gediscussieerd zal worden. Je kunt een protestants-christelij ke leerkracht immers nog steeds niet zomaar op een ka tholieke school inzetten. Het zou het beste zijn als er een wet kwam waarin scholen verplicht worden beschikbare leerkrachten over te nemen, ook al ziin ze van een andere gezindte'aldus BVG-direc- teur Schripsema. Uit een, in oktober vorig jaar gepubliceerde, nota van minis ter Ritzen over maatregelen ter voorkoming van ziektever zuim in het onderwijs blijkt dat er constant 16.000 docen ten in de lappenmand liggen. Dat kost per jaar 1 miljard gul den. Voor alle genoemde maatrege len is 30 miljoen gulden nodig. Met het ministerie van onder wijs wordt al enige tijd infor meel overleg gevoerd. Een toezegging is nog niet gedaan. Wanneer „De Vrijheid II" de motorboot nadert, blijkt dat lood al hoog gestegen is, want de boot is in zinkende toe- 1 De Chinezen hebben hun gevangenen al losgemaakt en neemt ze allen aan boord. Het is de hoogste tijd, want het wordt met de minuut slechter. En de grootste ramp voltrekt wanneer de lege motorboot door een hoge golf tegen „De Vrijheid II" wordt geslagen en de zeilboot een groot lek beneden de waterlijn krijgt. „We zinken", schreeuwt Rob. Ja, nu wordt de situatie toch wel uiterst bedenkelijk. Want er zijn geen reddings middelen voldoende aan boord. Waar moeten ze heen? Er Is in de wijde omtrek geen schip te zien en wat geeft het of ze nood seinen geven? Rob is ten einde raad.... (ADVERTENTIE) (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister De Vries is het ermee eens dat werklozen in eerste instantie een baan weige ren als die niet voldoet aan de gestelde criteria. Maar ze mogen dat niet tot in lengte van dagen blijven doen, meent de minister. Daarom moet er met geregelde tussenpo zen, bijvoorbeeld na drie of vier maanden, worden bekeken hoe de zaak er voor staat. Heeft de werkloze na die eer ste periode nog steeds geen baan, dan kan hij of zij zich niet meer volledig 'verschui len' achter één of meer van de genoemde criteria. Als bijvoor beeld het salaris lager is, zal hij de baan toch moeten accep teren. Na verloop van weer een aan tal maanden wordt weigeren nog moeilijker, tot hij uitein delijk elke aangeboden arbeid moet accepteren, tenzij die ge vaar oplevert voor de lichame lijke of geestelijke gezondheid van de werkloze. Dit betekent dat bijvoorbeeld een werkloos geworden tandarts op den duur geen baan als assistent- boomwkeker meer kan weige ren. Doet hij dat wel, dan wordt zijn werkloosheiduitke ring ineens een stuk lager of mogelijk zelfs helemaal inge trokken. De straffen voor het weigeren van een baan zijn nu vrij mild. In eerste instantie wordt de uitkering drie procent minder; dat percentage wordt steeds verdubbeld als daar aanleiding voor is. Voordat er sprake is van een aanzienlijk korting, gaan er doorgaans jaren voor bij. Staatssecretaris Ter Veld wil van dat systeem af; bij on gefundeerd weigeren van werk wil zij de uitkering met een flink verminderen, zij het in eerste instantie over een korte periode. Daarmee denkt zij een werkloze te stimuleren eerder een baan te accepteren, ook als die niet direct als 'pas send' wordt beschouwd. Gemeentelijke Sociale Dien sten zullen zonodig gedwon gen worden het nieuwe beleid van Den Haag uit te voeren. In eerste instantie zullen ze meer dan voorheen worden gecontroleerd. Mocht een soci ale dienst zijn beleid deson danks niet willen wijzigen, dan wordt de betreffende ge meente gestraft. Zii krijgt dan minder geld van de regering. Voorlopig richt die nieuwe aanpak zich op 37 gemeenten.- Een meerderheid in de Twee de Kamer, bestaande uit CDA, VVD en de kleine christelijke partijen, steunt de plannen van De Vries en Ter Veld nit betekent dat de grote scepsis van de woordvoerders van PvdA, D66 en Groen Links waarschijnlijk niet veel zal op leveren. Temeer niet, omdat PvdA-fractieleider Wöltgens heel duidelijk heeft gesteld dat. wat hem betreft niet hard ge noeg kan worden opgetreden tegen werklozen die ten on rechte een baan weigeren.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7