eldzuivering Sovjetunie reft bejaarden het hardst Italiaanse communisten zeggen ideologie vaarwel I Sovjettroepen bezetten papieropslag in Vilnius Proces begonnen tegen leider Chinees protest oodweer in ustralië ORBATSJOV VOLGT RECEPT LIEFTINCK ITENLAND EeidócSomuut DONDERDAG 24 JANUARI 1991 PAGINA 7 It .BOURNE Het zuid-oosten van ralië is deze week getroffen door Iweer. rvloedige regenval heeft delen van e, Sydney en Adelaide onder sir gezet. 1 di |er zijn verscheidene rivieren bui en iun oevers getreden en werden in Di lourne drie trams door de bliksem hoe nffen. In Adelaide vielen tijdens hevige bui vuistgrote hagelstenen, op grote schaal ruiten en auto's e niielden. Voor zover bekend hebben ooi geen persoonlijke ongelukken ■r v gedaan. De schade loopt in de vele bei >enen. Sacharov-prijs voor leidster oppositie Burma STRAATSBURG Het Europees Parlement heeft de Sacharov-prijs voor de mensenrech ten 1990 toegekend aan de Burmaanse opposi tieleidster Aung San Suu Kyi. Mevrouw Kyi krijgt de prijs omdat zij haar aanhangers zon der ophouden oproept tot geweldloze protesten tegen het militaire bewind. Het Europarlement wijst er daarbij op dat veel leden van haar Na tionale Liga voor de Democratie al vastzitten, zijzelf huisarrest heeft en haar leven zelfs ge vaar loopt. De Sacharov-prijs, waaraan een geldbedrag van 35.000 gulden is verbonden, is genoemd naar de vorig jaar overleden Sovjet strijder voor de mensenrechten Andrej Sacha rov. Hij is al eerder toegekend aan de Zuidafri- kaanse zwarte leider Nelson Mandela en de Tsjechoslowaakse oud-premier en huidig par lementsvoorzitter Alexander Dubcek. Amnesty: Japan moet executies beëindigen DEN HAAG Amnesty International heeft een beroep gedaan op de regering van Japan alle bestaande doodvonnissen in het land om te zetten en executies te verbieden. In een vandaag uitgegeven publikatie dringt de organisatie ook aan op onderzoek naar berichten van mishandeling van verdachten door de Japanse politie tijdens hechtenis. Amnesty vraagt Tokyo waarborgen te stel len tegen mishandeling van verdachten. Hoewel terechtstellingen in Japan niet wor den aangekondigd en niet in de pers wor den vermeld, beschikt Amnesty over infor matie dat in de afgelopen tien jaar in Japan vijftien mensen door ophanging zijn geëxe cuteerd. Op dit moment bevinden zich meer dan tachtig gevangenen in Japanse doden cellen. Tamils vermoorden inwoners van dorp COLOMBO Tamil-rebellen hebben gisteren 27 inwoners van een dorp in het oosten van Sri Lanka vermoord. Onder de slachtoffers zijn vol gens militaire autoriteiten vijf tien kinderen en zeven vrou wen. Overlevenden van het bloedbad vertelden dat onge veer driehonderd Tamil-strij- ders eerst soldaten en politie agenten in het dorp overmees terden. De meeste slachtoffers lagen te slapen toen de met geweren ge wapende Tamils rond twee uur in de ochtend het dorp binnen stormden. Colombiaanse regering verleent verzet amnestie BOGOTA De Colombiaanse regering heeft amnestie verleend aan leden van drie linkse verzetsbewegingen die de wa pens willen neerleggen en vrede willen sluiten met de overheid. President Cesar Gaviria maakte bekend dat tweeduizend rebellen amnestie zullen krijgen als ze een vredesakkoord onderte kenen. Een van de drie groepen, de Revolutionai re Arbeiderspartij, heeft gezegd de wapens zaterdag „in de Caraïbische Zee te gooien". De andere groepen, het maoïstische Volks bevrijdingsleger en Quintin Lame, zijn van plan hun wapens de komende weken in te leveren. De twee grootste verzetsbewegingen zetten hun strijd tegen de regering onverminderd voort. Angolese regering achter vredesplan LISSABON De Angolese regering heeft gisteren gezegd in grote lijnen het vredesplan te hebben geaccepteerd dat is uitgedacht door de VS, Portugal en de Sovjetunie om de burgeroorlog in het land land te beëindigen. Angolese func tionarissen zeiden dat ze klaar zijn voor een nieuwe overlegronde met de verzets beweging Unita, die zich al met het plan akkoord heeft verklaard. Het vredesplan behelst onder meer een staakt-het-vuren, dat voorafgegaan moet worden door de aankondiging van een verkiezingsdatum. Internationale waarnemers moeten op het bestand toezien, terwijl het buiten land geen militaire goederen meer naar de strijdende partijen in Angola mag stu- og< JSKOU Sinds afgelo- lsn i dinsdag alle bankbil- tZg en van vijftig en hon- fa d roebel ongeldig ver- t z ard zijn, weet de Sov- h< rnrger niet of zijn geld z i vandaag morgen nog v,a i waard is. uit mier Pavlov zegt dat de atregel vooral bedoeld is r(j zwarthandelaren te tref- rej maar de ergst gedupeer- i lijken ouden van dagen, relri hebben gespaard om ee i begrafenis te financieren. ol l spaargeld hadden ze niet ,ea de bank gezet, want ijzeren ica vertelt hun dat je, als je :,ei id bent, geen ontvangstbe- s meer kunt ondertekenen. gei d n vrouw in de Brjanskaja ac aat in Moskou zei dat ze ssi isdagavond door een vrien- M i was opgebeld, wier moeder >ei i negentig jaar in tranen ik s. Ze vertelde dat de oude iuw in een enveloppe twee- reizend roebel opzij had ge- te d „je weet hoe groot- r' ieders sparen" voor haar >ogen begrafenis. Het geld, bij- '71 5500 gulden tegen de offi- de e koers, is nu waardeloos er /orden. II t nieuws dat biljetten van ei [tig en honderd roebel na 'i terdag waardeloos zijrt, werd k nsdagavond om negen uur oi a de televisie bekendge- en aakt. Handige jongens onder ns i Moskovieten spoedden zich onmiddellijk naar het tele- graafgebouw aan de Tverska- jastraat, voorheen Gorky- straat, om het geld per cheque over te maken naar een ken nis of familielid. Die zou het dan later rustig in kleinere coupures kunnen innen. Het liep storm bij de telegraaf, en binnen een mum van tijd wa ren de overschrijfformulieren op. Nog handigere jongens hadden er beslag op weten te leggen en boden de formulie ren op straat tegen forse be dragen te koop aan. Gepensioneerden mogen vol gens het presidentiële decreet tweehonderd roebel in grote biljetten inwisselen voor ander geld. Andere burgers mogen een maandsalaris omzetten, met een maximum van dui zend roebel. Iedereen die meer dan het maximum wil inwisse len zal naar de herkomst van zijn geld worden gevraagd. Vakantiegangers en patiënten kunnen hun geld, als ze dat toevallig bij zich hebben, kwijt in hotels en ziekenhuizen. Het inwisselen kan nog tot zater dag, daarna niet meer. Gisterochtend vormden zich in Moskou, Leningrad en an dere steden al vroeg lange rij en voor de winkels. Veel men sen probeerden nog even snel hun geld om te zetten in goe deren. Bij de banken ontston den chaotische taferelen. Het bankpersoneel bleek onvoor bereid en kon de ongeruste Verslagen staat een gepensioneerde vrouw met haar ongeldig verklaarde roebels in een bank in Moskou waar ze net te horen heeft gekregen dat ze dit geld niet meer mag omwisselen omdat ze boven het maximum uitkomt. FOTO: AP Sovjetburgers niet zeggen wat ze met hun geld moesten doen. Tientje Een woordvoerder van De Ne- derlandsche Bank heeft de in druk dat in de Sovjetunie glo baal hetzelfde recept wordt ge volgd als in Nederland direct na de Tweede Wereldoorlog. In 1945 stond bij de zuivering van de gulden door de toen malige minister van financiën Piet Lieftinck inflatiebestrij- ding en het boven water bren gen van geld van zwarthande laren voorop. Lieftinck ver klaarde alle biljetten van hon derd gulden ongeldig. Om te voorkomen dat de bevolking niet meer in zijn dagelijkse le vensbehoeften kon voorzien, mocht per persoon een tientje 'het tientje van Lief tinck' aan oud geld tegen nieuw geld worden ingewis seld. In Nederland bleek de maatre gel zeer effectief, maar des kundigen zeggen dat het effect op de speculanten en zwart handelaren in de Sovjetunie mogelijk minimaal is. Niet elke Sovjetburger die grote hoeveelheden roebels heeft is daar op criminele wijze aange komen. Kapitaalkrachtige bur gers moeten tevens gezien worden als de toekomstige on dernemers. De geldzuivering berooft de economie mogelijk van zóveel kapitaal dat het op zetten van bedrijven voor een markteconomie in gevaar üds-protest tegen oorlogspolitiek londerden activisten hielden vannacht het Grand Central-station an New York bezet om te protesteren tegen de Amerikaanse fegeringspolitiek, die eerder gericht zou zijn op oorlog dan on- erzoek naar ziektes als aids. De Aids Coalition to Unleash Po er (ACT UP), die de manifestatie had georganiseerd, zegt met e acties de aandacht van het Amerikaanse publiek te willen ver- eqqen van de Golfoorlog naar de ziekte aids. FOTO: EPA VILNIUS Sovjetsolda ten hebben gisteren het centrale papier- en ink- tmagazijn in de Litouwse hoofdstad Vilnius bezet. Het aantal gebouwen in de Baltische republiek dat nu onder controle staat van het Sovjetleger is hiermee op negen geko- Volgens het Litouwse parle ment meldden zich aan het be gin van de middag twee bur gers die zeiden afgevaardigden te zijn van de Litouwse com munistische partij en de lei ding van de fabriek over te nemen. Ze werden in de rug gesteund door met machinege weren bewapende Sovjetsolda ten. „Dit is gewoon een poging de pers in Litouwen te hinderen en dit zal zeker de spanning verhogen", zei de Litouwse president Vytautas Landsber- gis. Hij heeft Sovjetpresident Michail Gorbatsjov in een tele gram opgeroepen zijn woord, dat hij de rust in de Baltische republieken wilde bewaren, gestand te doen en alle Sovjet troepen terug te roepen die nu gebouwen in Litouwen bezet ten. Minister Van den Broek heeft gisteren de Litouwse minister van buitenlandse zaken, Algir- das Saudargas, op zijn ministe rie ontvangen. Gedurende drie kwartier hebben de minister en Saudargas van gedachten gewisseld over de betrekkin gen tussen Litouwen en Mos kou,"en de toekomst van deze betrekkingen. De Litouwse minister vindt dat het Westen zich nog altijd laat verblinden door de Sovjetpresident, al heeft het nu krachtig geprotes teerd tegen het geweld in de Baltische staten. „Met de Golf oorlog heeft het Westen aan getoond dat het niets voor der gelijke methoden voelt. Ze spelen liever oorlogje in de naam van de democratie, ter wijl het alleen om de olie gaat. Bij ons zijn er dan wel geen strategische grondstoffen, maar ik blijf optimistisch dat de politici nog enig moreel be sef hebben en ons niet zullen vergeten", aldus Saudargas In Riga zei de Letse president Anatolis Gorbunovs dat hij een oproep van Gorbatsjov, om de Letse onafhankelijk heidsverklaring van vorig jaar en andere wetten in te trek ken, had afgewezen. „We kun nen geen wetten intrekken die al zijn aangenomen, en ver vangen door Sovjetwetten die Gorbatsjov ons wil opdrin gen". Gorbunovs stelde voor een referendum te houden over de toekomst van Letland, zonder te melden of dat zou samenhangen met het nationa le Sovjetreferendum over de toekomst van de Unie dat op 17 maart moet plaatsvinden. 'Spinnen' op Venus Op een radarfoto van Venus, gemaakt door het ruimteschip Magellan, zijn allerlei ronde vormen te zien die omgeven worden door een netwerk van fijne draden. Wetenschappers hebben het idee dat deze 'spinnewebben' uitstulpingen zijn, ontstaan uit druppels van gesmolten steen die vanuit het binnenste van Venus omhoog komen. Volgens deze theorie zouden de draden van de spinnewebben lavastromen kunnen zijn. FOTO: AP PEKING In Peking is het proces begonnen te gen Wang Dan, de student die beroemd werd als de 'leider met de megafoon' tijdens de grote demon stratie voor democratise ring in 1989 op het Plein van de Hemelse Vrede. Het proces werd aangekondigd door middel van een klein be richtje op de muur van het ge rechtsgebouw, waaruit bleek dat Wang wordt aangeklaagd wegens „contra-revolutionaire propaganda en opruiing". Na dat het leger op 2 juli 1989 op bloedige wijze een einde had gemaakt aan de langdurige be zetting van het Tiananmen- plein door de studenten werd Wang, die nu 23 is, bovenaan de lijst van 21 meest gezochte studentenleiders geplaatst. Hij werd een maand later gearres teerd tijdens een ontmoeting met een Chinese verslaggever die hem zou helpen het land uit te komen. De Chinese regering ontkent dat zij de processen tegen Wang en anderen met opzet laat samenvallen met de Golf oorlog, in de hoop dat er zo min mogelijk ruchtbaarheid aan wordt gegeven, maar alge meen wordt dat verband wel degelijk aangenomen. Negen beklaagden die inmiddels zijn veroordeeld op dezelfde aan klacht als Wang hebben be trekkelijk milde straffen ge kregen. Twee werden geacht Studenten uit Hongkong raadplegen in Peking een Chinees wet boek, nadat zij geen toestemming hadden gekregen de rechts zaak tegen leiders van de studentenopstand van vorig jaar bij te wonen. FOTO: AP hun tijd al te hebben uitgeze- vier jaar. Vanwege zijn promi- ten en kwamen vrij, de andere nente positie zal Wang naar zeven kregen gevangenisstraf- verwachting een zwaardere fen variërend van twee tot straf opgelegd krijgen. ^ier miljoen imartegeld lachtoffers ïeizel-drama 1RUSSEL Het hof van leroep in Brussel heeft het 'onnis van een lagere recht- >ank bevestigd, waarin tach- ig miljoen frank (ruim 4,4 niljoen gulden) wordt toege wezen aan de nabestaanden van slachtoffers van het Hei tel-drama. In mei 1985 vielen in het Brusselse Heizel-stadion 39 doden en vele gewonden toen er onrust ontstond tus sen Britse en Italiaanse sup porters tijdens de Europacup finale tussen Juventus en Li verpool. Familieleden had den vijfhonderd miljoen frank geëist, maar in 1989 besliste een Belgische recht bank dat tachtig miljoen het maximum was. (Van onze correspondent Aart Heering) ROME „Kameraden! Tientallen jaren hebben we het licht van de toe komst in het oosten zien schijnen. Tot we merkten dat daar geen socialisme was, geen democratie en geen welvaart. Laten we daarom eens en voor altijd afscheid nemen van de ideologie en een nieuwe partij stichten met een programma dat op ethi sche waarden is geba seerd". Compagno (kameraad) Tullio, een rijzige veertiger met trui en voÜe baard, maakt in wei nig woorden duidelijk waar het eenentwintigste en laatste congres van de PCI, de Itali aanse communistische partij, over zal gaan. De PCI, van oudsher de grootste commu nistische partij in West-Euro pa, heeft zichzelf overleefd en zal worden opgeheven. Uit haar as zal een nieuwe 'demo- cratisch-linkse' formatie her rijzen, de Partito Democratico della Sinistra (PDS). Partijleider Achille Occhetto heeft zelf in november 1989 het voorstel daartoe gelan ceerd en na een afmattende serie discussierondes zal het partijcongres, dat van 31 janu ari tot 3 februari in de 's win ters verlaten badplaats Rimini wordt gehouden, nu eindelijk de grote stap nemen. Grote verrassingen zal het congres trouwens niet brengen omdat in de afdelingen de meeste le den zich al voor de gedaante verwisseling hebben uitge sproken. Alternatief sche partij naar Noordeuro pees model zal worden of een soort groot Groen Links. Daar mee hangt ook de vraag samen of de PDS er in zal slagen een alternatief te bieden voor de oppermacht van de christen democratie, die met wisselen de vazallen al sinds 1947 het land bestuurt. De afdelingsvergadering van de Romeinse volkswijk Tufel- lo, waar compagnio Tullio zijn steun aan het voorstel van" Oc chetto betuigt, straalt zelf iets van de crisis uit die de partij doormaakt. Het sjofele partij kantoortje is opgesierd met oude posters en een portret van de in 1984 overleden par tijleider Enrico Berlinguer. In een hoek staat een antieke stencilmachine. Onder de bij na veertig bijeengekomen ka derleden zijn maar zes vrou wen, een bewijs dat het ook binnen de partij nog niet echt wil vlotten met de zo hoog in het vaandel gevoerde emanci patie. De fut is uit de partij, dat is duidelijk. Vijftien jaar geleden was de de PCI nog het middelpunt van een bruisend politiek en soci aal leven. Honderdduizenden meest jonge activisten gingen regelmatig de straat op, gewa pend met rode vlaggen en anti-kapitalistische leuzen. Tot in de kleinste dorpen organi seerden enthousiaste vrijwilli gers elke zomer 'Feste de l'U- nita', volksfeesten in de open lucht, waar onder de opge- wekt-krijgshaftige tonen van Italiaanse en Zuidamerikaanse politieke ballades lustig werd gegeten en gedronken aan ge ïmproviseerde lange houten tafels. Bij de kamerverkiezin gen van 1976 haalde de PCI 34 procent van de stemmen, maar vier procent minder dan de Democrazia Cristiana. In het buitenland bestond al tijd grote belangstelling voor het Italiaanse communisme met een menselijk gezicht, het Eurocommunisme, dat volgens Berlinguer een 'derde weg' zou vormen tussen communisme en sociaaldemocratie in. Van het vertrouwen daarin en in de toekomst is nu niet veel meer over. Het ledental van de PCI loopt snel terug en bij de gemeenteraadsverkiezingen van mei vorig jaar haalde de partij nog maar 23 procent van de stemmen. Het romantische klasse-ideaal paste niet in de tijdgeest van de jaren '80. Berlinguers 'der de weg' bleek nergens naar toe te leiden en het fiasco van Oost-Europa sloeg de bodem weg onder onwrikbaar geachte ideologische zekerheden. Toch heeft de partij niet stilge staan. De leiding is zich er krachtig van bewust dat de ba kens verzet moeten worden. als de PCI tenminste niet haar Franse zusterpartij in de roem loze ondergang wil volgen. Achtereenvolgens zijn Lenin, Marx en de tot voor kort nog als 'De Beste' aanbeden oude partijleider Palmiro Togliatti bijgezet in het pantheon der afgedankte helden. In plaats van een van boven opgelegde ijzeren discipline heerst binnen de partij de grootst mogelijke discussievrij heid. Dissidenten worden niet meer geroyeerd en L'Unitè is van een parochieblad van de klassenstrijd veranderd in een open forum, waarin een jonge partijideoloog onlangs zelfs be weerde dat het kapitalisme een noodzakelijke voorwaarde is voor de democratie. De oprichting van de PDS is daarmee de afronding van een langdurige en moeizame, maar bitter noodzakelijke transfor matie. Lang niet iedereen is trouwens tevreden met de opruiming van de PCI. Pietro Ingrao, de bejaarde leider van de linker vleugel, heeft een tegenvoor stel ingediend om de ouder wetse kaderpartij te handha ven. Zijn motie zal het niet ha len, maar toch blijft Ingrao aan het hoofd staan van een aanzienlijke pressiegroep van intellectuelen en nostalgici, die zich luidruchtig tegen elke wezenlijke verandering blijft verzetten. Een jaar lang is de PCI hierdoor verwikkeld ge weest door een richtingenstrijd tussen voor- en tegenstanders van de PDS-gedachte, maar een scheuring, die waarschijn lijk de meest logische oplossing was geweest, is door niemand in de partij serieus overwogen. De partijeenheid is voor de communisten, hoe modern ze ook zijn, heilig.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7