Typisch ind van eiharde noeder" "reemdelingenlegioen zingend over Mexico naar de andere Golf f r T' f ffi ff fff fff ff' ff ff f ff-fffff ff fff f fffff<£ E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB „Liever naar de Golf dan in saaie Engeland blijven PA<)LFOORLOG CcldócSommit DONDERDAG 24 JANUARI 1991 PAGINA 5 3 V, T(Van onze correspondent r li van lg LJS Of ze hun tenten nu op- pagifin de Tsjadische woestijn, in Ion of vlak tegen de grens van £)^yt, de soldaten van het Franse j - indelingenlegioen zingen altijd Mexico. Daar, op 30 april 1963, neel hacienda Camerone, hielden n ejjionairs en drie officieren ge- lijkade negen uur stand tegen een eenbacht van 2000 Mexicanen, aarivie er en passant 300 werden r. >d en evenzoveel gewond. Bij allen van de avond besloten de eiëiverlevende legionairs tot een iar\je met de bajonet. De naam agqle slag staat sindsdien geschre- te |n alle vaandels van het korps, behj Van de honderdduizenden geal lieerde soldaten die dezer dagen zijn opgeschoven richting front, gelden de ongeveer 3000 legionairs als meest ervaren en gehard in het woestijngevecht. Het legendarische korps, dat voor 60 procent uit niet- Fransen bestaat, bouwde een spij kerharde reputatie op tijdens de Al gerijnse oorlog en in Tsjaad. De 'witte kepi's' gingen daar letterlijk over lijken. In Algerije lieten 333 officieren en onderofficieren het le ven na een veelvoud aan tegenstan ders over de kling te hebben ge jaagd. Eén miljoen Algerijnen kwa men in die oorlog om Wanneer op de nationale feestdag, 14 juli, het le- giopn in zijn typische, trage pas over de Champs-Elysées defileert heerst er onder het Franse publiek altijd veel ontzag. Ideaal Het beeld van het legioen is vaak geromantiseerd. Verhalen over woestelingen, criminelen en avon turiers die hun verleden hebben in geruild voor een vijfjarig contract gaan nog maar in enkele gevallen op. Naar verluidt heeft twintig pro cent van de legionairs zich aange meld vanwege een ideaal, bijna tachtig procent had huiselijke of so ciale problemen. De pure crimine len zouden minder dan één procent vertegenwoordigen. De samenstel ling van het korps is een soort af spiegeling van wat er zoal gaande is in de wereld. De laatste recruten - van de 7500 kandidaten die zich vorig jaar aanmeldden werden er 1200 aangenomen - komen vooral uit de voormalige DDR en Oost-Eu ropa. Hun verleden is niet van be lang, alleen hun kwaliteiten tellen. In de naoorlogse jaren werden SS'ers daarom probleemloos inge lijfd. Ondanks alle ontberingen in oefeningen en echte gevechten de serteert slechts een zeer klein ge deelte. Na berechting worden de soldaten teruggebracht naar hun onderdeel om het restant van hun contract alsnog uit te dienen. Wie uit het korps deserteert mag zijn le ven lang niet meer in Frankrijk ko men. Daar tegenover staat dat elke soldaat die zijn contract uitdient recht heeft op het Franse staatsbur gerschap, ongeacht zijn verleden of afkomst. Op dit moment zou het Vreemdelingenlegioen in totaal 8500 manschappen tellen. Voorste linie Als het straks tot landgevechten met de Iraakse troepen komt, weten de ongeveer 3000 legionairs dat ze in de voorste linies zullen staan. Met de lichte AMX 10 RC-pantservoer- tuigen, uitgerust met 105 mm ka nonnen, moet het korps riskante bliksemacties uitvoeren. Meer dan van hun bepantsering moeten de voertuigen het van hun snelheid hebben, op de zandpistes kunnen snelheden van boven de negentig kilometer per uur worden gehaald. Doel van de legionairs is zoveel mo gelijk schade aan te richten in vij andelijke gelederen. Wellicht ook om te bewijzen dat Frankrijk se rieus meevecht, zoals president Mit terrand verzekerde na twijfels over de beperkte inzet van de Franse luchtmacht. De legionairs kennen de prijs. Ze weten ook (Jat zware verliezen bij het legioen in de pu blieke opninie lang niet zo gevoelig liggen als het sneuvelen van 'gewo ne' Franse soldaten. Heel wat rege ringen hebben van het anonieme le gioen geprofiteerd wanneer Frank rijk op vreemde bodem zijn tanden moest laten zien. Bij wijze van com pensatie wordt de wedde van de le gionairs in geval van oorlog ver drievoudigd tot ongeveer 6500 gul den per maand. tiesf)DAM HUSAYN BIJ PSYCHIATER lie^DEN Saddam Hu- evfl. Een naam die de uitete mensen een jaar teiden nog niets zei. q dguit dacht men aan de t tdne koning van Jorda- det Maar nu kennen zelfs iegikinderen op de basis- het verschil tussen „\ene en de andere Hu ipil. De 'Dief van Bagh- errT uit de sprookjes is tot »roen gekomen, j if Oir ondanks alle publiciteit ar t nog vrijwel niets bekend enf de man Saddam Husayn. 'tiihij zoals de Amerikaanse r isident Bush zegt, een mon- en!, een oorlogsmisdadiger, ig\ tweede Adolf Hitler? Of is zoals de Arabische massa's hen, een nieuwe Saladdin Ide roofridders uit het Wes- Ide voet dwars zet en die de tmitische wereld tot nieuwe Bi zal brengen? men die vraag beant- •rdt, hangt uiteraard af van •lek waar men woont. De liddelde Amerikaan zal >or de oorlogsmisdadi- maar de gemiddelde Pale- in de door Israël bezette eden zal ongetwijfeld her- ;rd worden aan de grote lef. Daar schieten we dus mee op. mme houding Lu het dan wellicht mogelijk Saddam Husayn op de k te leggen van de psychia- We wenden ons tot prof. ié Diekstra, hoogleraar kli- he en gezondheidspsycho- e aan de Rijksuniversiteit Leiden. Zijn boeken over moord gaan als warme odjes over de toonbank en psychologie-praatjes op de DS-radio worden even gre- beluisterd als vroeger de nilie Doorsnee', jeugdig en sportief ogende fessor Diekstra is graag be- Saddam Husayn in analy- te nemen. Eigenlijk heeft dat al gedaan. „Verminkt" r zijn beroep, zo legt hij uit, udeert hij de Iraakse •hthebber regelmatig op de evisie. „Ik ben dan steeds ascineerd. Saddam heeft vrijwel uitdrukkingsloos licht. Als er een glimlach op o rschijnt is het net alsof er en een ander plaatje over ufschoven wordt. Heel onecht, heeft ook een heel stram- houding, zelfs als-ie gaat eften". ils ik een diagnose op hem moeten plakken, zou ik1 Jiggen: we hebben te maken 't iemand die innerlijk met el wat gevoelens van span- ng en agressie rondloopt. In omgang met de buitenwe reld weet hij die gevoelens heel goed te beheersen en te kanaliseren, maar altijd is er de kans op onvoorspelbare uit barstingen op het moment dat de spanning te hoog oploopt. Met andere woorden: Saddam is een heel gevaarlijke man om mee om te gaan". Zo moeder, zo zoon Ook als men kijkt naar de le vensgeschiedenis van Saddam Husayn is dat een voor de hand liggende conclusie, meent Diekstra. „Dan heb ik het niet alleen over wat hij heeft meegemaakt, maar ook over het soort gezin waar hij uit komt. Ik zou Saddam een kind van z'n moeder willen noemen. Ik herinner me het volgende verhaal over zijn fa milie. Op een dag wordt zijn zuster naar een ziekenhuis ge bracht in Baghdad, omdat er complicaties zijn met haar zwangerschap. De moeder gaat mee. De zuster wordt onder zocht door een excellente gy naecoloog. Wanneer die terug komt van het onderzoek, stelt de moeder zich vierkant voor hem op en zegt: dokter, luister eens goed, als mijn dochter sterft, dan richten we hier voor het ziekenhuis een op en de persoon die eraan komt te hangen, bent u. Zo maar plompverloren. Nou, ik zou zeggen: zo moeder, zo zoon. Saddam heeft het niet van een vreemde". Vanwaar die grote bewonde ring voor Saddam Husayn in grote delen van de Arabische wereld „We hebben te maken met een man die zijn leven 180 graden heeft kunnen veranderen. Dat lukt niet zoveel mensen. Hij komt uit puur ellendige sociale omstandigheden. Opgevoed door een heel wrede stiefvader die hem ook voor' allerlei cri minele activiteiten heeft ge bruikt. Hij werd uit stelen ge stuurd. De handel die hij thuis bracht, werd door zijn stiefva der verkocht. Blijkbaar was Saddam daar goed in, anders zou hij niet regelmatig voor dit soort zaken op pad gestuurd zijn. Saddam is iemand die zich voortdurend omhoog heeft gevochten, vaak op een heel gemene manier. En Sad dam is vijftien jaar oud als in de jaren vijftig in Egypte een jonge luitenant de monarchie omver werpt en de macht grijpt: Nasser. „Voor heel veel jonge Arabi sche jongens is Nasser een ka talysator geweest, een soort sticker op hun geest. Voor Saddam heeft dat heel sterk zo gewerkt. Het is bekend dat hij xenofoob is, bang voor het bui tenland. Maar er is één buiten- c'fU Zijn vijanden denken dat de Iraakse president Saddam Husayn verknipt is. land waar hij toch lange tijd heeft verbleven en dat is Egypte. Dat had heel duidelijk te maken met zijn verheerlij king van de persoon van Nas ser". Don Corleone Het Westen heeft zich keer op keer door Saddam Husayn la ten verrassen. Maar voor pro fessor Diekstra wordt alles wat de Iraakse dictator doet begrij pelijk, als men maar de moeite neemt de zaken vanuit zijn op tiek te bekijken. „Saddam is een persoon bij wie het er in de eerste plaats om gaat dat mensen met hem bezig zijn, dat ze bang voor hem zijn. Saddams grote voorbeeld is Don Corleone, de maffia-baas uit 'The Godfather'. Die film schijnt hij tientallen keren ge zien te hebben". „Nou, wat voor iemand is Don Corleone? Een man die een passie heeft voor macht en een gewelddadige inslag en die ie dereen en alles om hem heen wantrouwt. Een man voor wie geldt dat de conversatie ver stomt zo gauw hij een kamer binnenkomt. Een kamer waar Don Corleone binnenkwam is anders dan daarvoor. Saddam Husayn beschouwt de wereld en zeker de Arabische wereld als een kamer waar de dingen anders moeten zijn zolang hij daar rondloopt. Met andere woorden: de bezetting van Ku- wayt was een manier voor hem om opnieuw heel preg nant en bedreigend en vrees wekkend zijn eigen positie af te bakenen". Zal zo iemand ooit de strijd staken? „Nee, het is uitgesloten dat hij zich ooit zal overgeven. Daar zijn allerlei redenen voor, zo als het feit dat hij daarbij al leen maar te verliezen heeft: de rol die hij zichzelf heeft toegemeten en de voorbeelden die hij zich heeft gesteld. Dat past allemaal niet bij overgave. Het ergste wat Saddam kan gebeuren is het moeten tonen van zwakheid, op het persoon lijke, militaire of politieke vlak. Overgave is zwakheid. Hij zou dan moeten zeggen: 'Ik kan niet meer'. Ik verwacht niet dat dat zal gebeuren. Dat is ook het grote risico in deze strijd. Als er een grondoorlog komt, dan zou dat weieens een heel erg bloedige en rampzali ge aangelegenheid kunnen worden. Voor beide partijen, ook voor de coalitie dus". „Want als Saddam in een uit zichtloze positie komt, is er maar één alternatief voor hem: de martelaarspositie. Daarvoor moest hij een opstel ling kiezen die het individuele overstijgt. Zowel het aanhan gen van de Palestijnse zaak als het zich nu plots sterk reli gieus gedragen zie ik als een manier om op te schuiven naar de positie van martelaar. Saddam zal trachten die posi tie tot het eind -toe verdere in vulling te geven. Als hij sterft in een bloedige strijd in een grondoorlog dus is het Westen nog niet klaar met dat gebied. Daar zullen dan grote massa's zijn die tot in lengte van dagen Saddam als een martelaar vereren. Een valse martelaar, maar dat doet er niet toe. Daardoor zal het vuur van het geweld telkens op nieuw oplaaien en zullen er nieuwe confrontaties komen". Denkt u dat de Irakezen echt massaal achter hem staanHoe kunnen nu zoveel mensen uit zijn op zelfmoord „De zogeheten massazelfmoor den uit de geschiedenis denk aan het joodse Masa- da waren in feite een groot aantal moorden en één zelf moord, die van de leider. De massa werd gedwongen om mee de dood in te gaan. Die liet zich niet vrijwillg afslach ten. Die wérd afgeslacht. Dat is op alle plaatsen in de wereld zo gebeurd. Wat hier plaats vindt, is precies hetzelfde. Ik verwacht dat Saddam tot het laatst toe zal trachten zoveel mogelijk mensen van zijn ei gen volk mee de dood in te ne men. Omdat hij, zoals zoveel leiders vóór hem, geen enkele kans heeft om ooit nog tot een normaal bestaan terug te ke- Net als Hitier? „Precies. Daarom heb ik het van Bush ook nooit verstandig gevonden om de naam Hitier te noemen. Want vanuit Sad dams psychologische positie is dat haast een compliment. Het zal Saddam eerder in zijn hou ding stijven dan er iets aan af doen". Maar de geallieerden kunnen toch zelf bepalen wanneer de strijd voorbij is? Als ze Ku- wayt bevrijd hebben, is de oor log toch automatisch afgelo pen? ,,Ik ben geneigd te denken dat die situatie niet zal intreden. De bevrijding van Kuwayt zal niet het einde van het verhaal zijn. Als Saddam Husayn in Irak aan de macht zou blijven, denk ik dat er nog tot in leng te van dagen doorgevochten zou moeten worden, dat er an dere regimes in het Midden- Oosten gedestabiliseerd zou den worden, dat we met terro ristische acties te maken zou den krijgen. Dan zouden er immers nog veel mensen zijn die bereid zijn Saddams beve len op te volgen". Het zou toch ook kunnen dat de oppositie in Irak de wind in de zeilen krijgt en dat Saddam Husayn wordt uitgeschakeld? „Ik denk het niet. Als je de le vensgeschiedenis van Saddam Husayn leest, komt steeds naar voren dat hij tal van aanslagen op zijn persoon heeft over leefd. Hij moet inmiddels een kunstenaar zijn in het aanvoe len van dat soort situaties. Net zoals dat bij Hitier het geval was. Die verscheen nét niet op de plaats waar hij had moeten zijn om een aanslag te doen lukken. En ook Saddam is na tuurlijk omringd door allerlei trawanten die hem zoveel mo gelijk daartegen beschermen. In deze militaire situatie zou het heel goed zo kunnen zijn dat Saddam niet zomaar door de oppositie kan worden uitge schakeld. En zolang Saddam aan de macht is, zal de opposi tie nooit de spreekbuis van Irak worden". Tot slot: hoe verklaart u dat we in het Westen onmiddellijk na het uitbreken van de oorlog in zo'n euforie verkeerden? „Dat had sterk te maken met het feit dat wij allemaal naar een spanningsmoment hadden toegeleefd, dat we onrustig waren geworden en wakker lagen. Toen brak de oorlog uit en waren we over de top van die spanning heen. Dat leidt altijd tot een soort euforie. Dat is wat er psychologisch ge beurt. Als dat wordt versterkt door zeer positieve aanvangs- berichten, dan heeft iedereen het gevoel van: hé, 't valt toch wel mee. Maar nu die eerste fase voorbij is en de situatie in kaart wordt gebracht, zakt het moreel erg sterk. Dat is altijd de moeilijkste periode". RIK IN 'T HOUT MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE 05 Bij de sluiswachter van de Oranjesluizen informneert Rob f hij iets weet van een motorboot, die waarschijnlijk in de vroe- e morgenuren de sluis moet zijn gepasseerd. „Bedoelt u een leine boot met een Chinees aan 't roer?", vraagt de man. „Ja, lie herinner ik me heel goed. Ze wilden naar De Lemmer, maar at halen ze nooit met dat schuitje, meneer, t Wordt ruw weer". )e man krijgt gelijk, want de bprometer valLsnel en de lucht be trekt, terwijl de wind aanwakkert. Maar van de motorboot is de eerste uren niets te zien. Larry staat op de uitkijk en pas tegen het vallen van de avond ziet hij in de verte een kleine motorboot, die blijkbaar met pech heeft te kampen, want er komen telkens zeetjes over. Misschien is de benzine opgeraakt. Nou, dan heb ben de Chinezen zich wel in een hachelijk avontuur gestort. 9? (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De continupro- gramma's die door de tv wor den gewijd aan het verloop van de Golfoorlog, hebben al vast tot gevolg dat zij bij vechtlustige Britten het ver langen opwekken om wat te gaan knokken in de woestijn. Vooral jongeren van nauwe lijks twintig krijgen plotsklaps trek in het soldatenleven. Maar niet alleen jongelui tre den nu aan voor de dienst. Er dagen ook oud-strijders op, die van mening zijn dat het goede vaderland hun rijke ervaring en vakkennis nodig heeft in de Golf. Zij verwachten eigen lijk dat zij op het eerste be schikbare vliegtuig met be stemming Saudi-Arabië zullen worden gezet. „Breng dergelij ke heren maar aan het ver stand dat zij nu te oud zijn voor de dienst!", zucht majoor Metherall, die in de buurt van Londens Charing Cross Sta tion de leiding heeft van een rekruteringsbureau voor het landleger. Hij heeft ook de grootste moei te sommige jonge aspirant-rek ruten die tanks en vliegtui gen willen besturen, kampe ren in de woestijn en „bad dies" (de slechteriken, de vij and) afslachten alsof het niets is van hun plannetje af te houden. Waarom zij uit Enge land weg willen? „Het is daar zo'n saaie boel", zuchten zij. Maar wanneer zij te horen krijgen dat zij niet onmiddel lijk naar de Golf zullen wor den gestuurd en dat hun mili taire opleiding minstens een jaar jaar in beslag zal nemen, voelen zij zich bitter teleurge steld. De mooie droom, die in de meeste gevallen helemaal niets te maken had met pa triottisme, is dan in een hand omdraai precies hetzelfde als bedrog. door Bob van Huët Sterrenslag PARIJS Sinds het uitbreken van de Golfoorlog is ook op de Franse televisie en radio een ware sterrenslag aan de gang. Zoveel gepensioneerde generaals, admiraals en andersoortige ex-commandanten becommentariëren de wapenfeiten, dat het soms lijkt alsof er meer Franse militairen achter de microfoon zijn ingezet dan aan het front. Elk televisienet en elke radio beschikt over een of meerdere consultanten die de diepere achtergrond van de laatste knallen hebben begrepen. Afgaande op hun taktische pirouettes en pre- strategische spagaten is vooral duidelijk geworden dat deze prima ballerina's van de Franse krijgskunst veel te vroeg het b.d.-stempel hebben gekregen. Want waar de huidige stafchef der Franse strijdkrachten, generaal Maurice Schmitt, onlangs behoorlijk de mist inging met zijn conclusie dat. na drie dagen oorlog, de helft van Saddams luchtmacht is uitgeschakeld. Dan wisten de tv-generaals aan het thuisfront het wel beter, zij het meestal achteraf. „We weten al lang dat de Iraakse luchtmacht over ondergrondse hangars beschikt en het is aannemelijk dat Saddam daarin een groot deel van zijn vliegtuigen heeft verstopt", doceerde luchtmachtgeneraal b.d. Etienne Copel op het commerciële TF-1. De volgens andere experts kundigste en vooral meest telegenieke krijgscommentator van de Franse tv heeft volgens de goed geïnformeerde krant Le Canard Enchaine een exclusiviteitscon tract van 250.000 francs 83.333,33) voor de duur van de oorlog. In elk geval een aardige aanvulling op zijn generaalspensioen tje. Copel en zijn met geen Scud van het scherm te halen b.d.- collega 's (onder wie de van de Greenpeace-affaire beruchte admiraal Lacoste die zowel radio en tv als de krant Le Figaro bijlicht) lijken voor de Franse televisiekijker veel beter dan hun stamelende opvolgers. Terwijl in de tv-studio's alle scenario's al lang in kaart waren gebracht en met aanwijsstokken gepreciseerd, kwam de Franse opperbevelhebber in de Golf, generaal Roquejeoffre, nog maar over als een matig strateeg. „Als de Franse grondtroepen zullen worden ingezet, zullen ze worden ingezet daar waar ze zullen worden ingezet", zo verzekerde hij. Een waarheid als een koe. maar het omgekeerde was ook mogelijk geweest. Soms heeft ook het tv-b.d.- opperbevel het toch even moeilijk met de niet van chauvinisme gespeende uitleg. Een aanval van Franse Jaguars op een munitiedepot in Kuwayt-City was natuurlijk prachtig, maar het kreeg een wrang smaakje toen in dat depot voornamelijk Franse Exocet- raketten bleken te zijn opgeslagen. Andere hete aardappel is het verlies aan Mirages. Iraakse Mirages wel te verstaan, want de naar de Golf gevlogen Franse Mirages is door het geallieerde opperbevel verzocht zich tot het Saudische luchtruim te beperken om mogelijke verwarring met vijandelijk toestellen te voorkomen. De haperingen van defensieminister Chevènement, die zegt achter de oorlog te staan omdat hij dat moet van president Mitterrand, leveren evenmin gloedvolle analyses op. De gêne over dat soort zaken duurt gelukkig maar even. En beter dan 'Norm the Stormen zijn staf weet de Franse b.d.-divisie weer hoe Saddam en zijn Russisch- Franse arsenaal zo snel mogelijk tot zwijgen zijn te brengen. Nog chirurgischer bom bardem en ten (hoofdzakelijk uitgevoerd door Amerikanen), bom tapijten uit Amerikaanse B-52, vooral Amerikaanse commando-acties tegen Scud- installaties, een Kuwaytse herhaling van een Amerikaanse'D-day', vernietigende artillerie- offensieven en een door de Amerikanen geleide doorbraak op het Turkse front: Norm hoeft de Franse tv maar aan te zetten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5