moet de klap bepalend zijn" Bij J optreden r_ Wordt Saddam van „Tankachtig voertuig" op St. Pietersplein binnenuit ten val gebrachtr GOLFOORLOG Ceidóe Commit DONDERDAG 24 JANUARI 1991 PA )LF Rode Kru££ in plaats y -WT-I^T -*"(Van VN naar X (Vervolg IJS van de voorpagiiin d ion ol BAGHDAD DqyJ' J? nigde Naties, dia^^ noodhulpstaf mee| hac ben in Irak, zien ebiona huidige gevaarlijkede n tie in het land geeni130*1' daar iemand naarjj?e J zenden. Wellicht ^en de VN, volgens eigtVerl gen, in plaats daar^e Rode Kruis vrag€ le 5 onderzoek in te naar de voedselbeh- Volgens de resoluties DD Veiligheidsraad tegei mogen wel medicijnen dische benodigdhedei het land. Maar voedsel] is verboden, uitgezond der humanitaire omsta den, waarvoor dan et het oordeel nodig is v; nisaties zoals de Vei' Naties of het Rode Kri Japan In Japan heeft het van premier Toshiki K sloten aanvullend niet dan negen miljard dd voteren voor de multirj le Golfoperatie, maar hl daarmee ook danig verj het parlement te wachtl— besluit werd bekendg^ door regeringswoordt^ Misoji Sakamoto. Eind vorig jaar droegi reeds twee miljard dol] Het nieuwe parlementai in Japan begint morge een gezamenlijke zittiij^^ beide kamers van de vol flf tegenwoordiging. Oppo^ I ders hebben gedreigd ij-* verzet tegen het plan. Sakamoto zei dat het k ook heeft besloten vliegDr te zenden voor de evfl. van vluchtelingen uiLte Golfgebied. Het eerste Lje moet in het weekeinde trekken om rond 1000 V° mezen uit Cairo terug telne gen naar hun land. Het M net zal eerst pogen vliegikil van luchtvaartmaatschabo] te krijgen, maar, als dit|l_ lijk blijkt, overwegen mf vliegtuigen te gebruikff^- zich ook weer problem 1 omdat de Japanse groen elke betrokkenheid bij nl re conflicten verbiedt. Oir de negen miljard dollar t r men wil het kabinet eenr d de aanvullende begrotiihij dienen. Het ziet ernaar isid het bedrag zal worden], nancierd uit belasting\ tv ging. zo r t jm- SUSKEENWISKE - DE MYSTERIEUZE MIJN LONDEN Tijdens een crisis gedurende het con flict met Iran zei een Iraakse generaal, Hamid Al-Ward, dat Saddam Hu- sayn niet tot een oorlog besloten zou hebben „als hij niet alle waarschijn lijkheden in overweging genomen had en tot de perfecte overtuiging was gekomen dat een over winning gerealiseerd kon worden". De bedoeling van deze verkla ring was het volk gerust te stellen, maar het kan ook wor den gezien als- een geheugen steuntje voor Saddam dat er een overeenkomst bestond tus sen hem en zijn generaals. Zij verwachtten van hem - zoals ze nog steeds doen - dat hij politiek en strategisch scherp zinnig en succesvol zou zijn. Dit verschaft hem op zijn beurt de arena waarin de tacti sche en professionele succes sen die hij van hen verwacht gerealiseerd kunnen worden. De reeks strategische misreke ningen van Saddam Husayn inzake Kuwayt, vanaf de inva sie vorig jaar augustus tot het begin van de geallieerde aan val, moet voor een aantal hoge officieren reden zijn geweest zich af te vragen of Saddam zich wel aan de afspraken houdt - en of hij dat, inder daad, wel kan. Wanneer we verder kijken dan de zuiver militaire resultaten van de ge allieerde aanval, is het derhal ve de moeite waard ons af te vragen wat de waarschijnlijke politieke resultaten ervan zul len zijn binnen Irak. Om pre cies te zijn: hebben genoeg hooggeplaatste leden van het officierscorps dermate sterke twijfels over Saddams greep op de gebeurtenissen om hun het gevoel te geven dat zij hem kunnen, en moeten, afzetten? Het is zelfs in de beste tijden in Irak niet gemakkelijk om de essentiële relatie van Sad dam met zijn generaals onder de loep te nemen. Er is zoveel afhankelijk van de duistere banden van persoonlijk ver trouwen die bestaan tussen Saddam Husayn en de mensen om hem heen. Zo is een wijze officier de officier die zijn twijfels voor zich houdt totdat hij er zeker van is dat een muiterij succes zal hebben. Desalniettemin is, gezien de sociale afkomst van de meer derheid van het officierscorps en het patroon van eerdere schermutselingen tussen Sad dam en zijn generaals, een aantal punten te zien waarop de relatie mogelijk spaak kan lopen. Stammen Sinds de stichting van Irak ze ventig jaar geleden is de poli tieke orde altijd gedomineerd door de stammen en families van de sunnitische Arabische gemeenschap. Het leeuwedeel van de politieke en militaire posten wordt ingenomen door mannen uit de familie-netwer ken van Baghdad, Al-Dur, Mosul, Samarra en tijdens dit regime ook Takrit. Wanneer mannen uit de gemeenschap pen die de overige 75 procent van de Iraakse bevolking uit maken in een hogere positie belanden is dat zeer opmerke lijk; het behoort niet tot de normale gang van zaken. Het is niet verrassend dat waar een dergelijke sociale wanverhouding bestaat, de ge wapende strijdkrachten de steunpilaar van het regime worden; of het nu een monar chie of republiek is, een con servatief of een socialistisch regime. Het maakt deel uit van het onuitgesproken pact tussen een Iraakse heerser en zijn hoogste bevelhebbers om een dergelijk systeem in stand te houden. Dat geldt zowel voor Saddam Husayn als voor zijn voorgangers. Bij eerdere gelegenheden zijn er stappen gedaan om dit pact te bekrachtigen toen het erop leek dat Saddam zich niet aan de overeenkomst had gehou den. In 1982, toen Iran het of fensief inzette, riep zijn strate gische misrekening een oorlog met Iran te ontketenen vragen op. Saddam werd alleen gered door Teherans weigering te onderhandelen met de muiten de politiek-militaire gevestig de orde in Baghdad. Toen ging in 1986 na een reeks rampen op het slagveld een aantal generaals de confronta tie aan met Saddam. Zij zeiden hem vrij onverbloemd dat Irak de oorlog zou verliezen wanneer hij zou blijven inter veniëren bij militaire opera ties. Saddam zag zich gedwon gen bakzeil te halen, maar vergeven en vergeten was er niet bij en al die opstandige of ficieren zijn nu verdwenen. In de huidige omstandigheden kan het niet veel officieren ontgaan zijn dat het zekere voordelen biedt om Saddam op te offeren om de politieke orde te redden. Zeker daar de meeste staten in de coalitie te gen Irak waarschijnlijk even zeer verontrust zijn door het vooruitzicht van een sociale omwenteling als dat zij tegen een regime-verandering in Irak zijn. Twee Amerikanen bij grensincident gewond RIYAD Amerikaanse militaire functiona rissen hebben woensdag gezegd dat bij een grensincident, waarbij twee Amerikaanse mi litairen gewond raakten, zes Iraakse soldaten gevangen zijn genomen. Van een Iraaks grondoffensief, zoals eerder was gemeld door het Iraanse persbureau IRNA, zou geen spra ke zijn. Luitenant-kolonel Mike Scott zei gis teren dat zich „het afgelopen etmaal" één grensincident had voorgedaan, waarbij het tot een schotenwisseling was gekomen tussen een regiment van de derde pantserdivisie en een Iraakse patrouille. Irak heeft gezegd dat men een Britse piloot gevangen heeft geno men, nadat diens Tornado-gevechtsvliegtuig bij de Iraakse havenstad Basra was neerge schoten BBC: Sovjet - ingenieurs in Irak werkzaam LONDEN In Irak zijn nog steeds Sovjet-ingenieurs om de Iraakse strijdkrachten bij te staan in hun strijd tegen de ge allieerden. De Russen helpen bij het onderhoud van hoog ontwikkelde Sovjet-appara- tuur, zo berichtte de Britse BBC vandaag. Het zou gaan om zo'n honderd adviseurs. De BBC baseert zich op infor matie van het Amerikaanse ministerie van defensie. De Sovjetunie heeft eerder ver klaard dat alle Sovjetburgers Irak hebben verlaten. Kohl zegt Israël 250 miljoen mark toe BONN De Duitse regering heeft gisteren beslo ten Israël 250 miljoen mark te schenken. Bonds kanselier Helmut Kohl maakte bovendien in Bonn bekend dat Duitsland en de VS onderhande lingen zijn begonnen over Duitse financiële steun aan de geallieerde oorlogsinspanningen in de Golf. De bondskanselier liet doorschemeren dat om die reden een belastingverhoging tot de mogelijkhe den behoort. Tot nu toe heeft Bonn aan Washing ton 1,63 miljard mark toegezegd. Naar verluidt kost de oorlog tussen een half en één miljard dol lar per dag. Kohl benadrukte echter dat de zen ding van Duitse troepen niet aan de orde is. De bondskanselier verklaarde het besluit om Israël te steunen vanuit „de bijzondere historische verant woordelijkheid van Duitsland", daarmee verwij zend naar de holocaust. Syrië geeft af op Jordanië DAMASCUS De Syrische minister van informatie. Mohammed Salman, heeft gisteren gezegd dat zijn land zich in geen geval uit de coalitie tegen Irak terug zal trekken. De Syrische pers gaf hevig af op Jordanië, omdat het zich aan de zijde van Irak heeft geschaard. Salman zei in een radiointerview dat de Golfoorlog alleen beëindigd kan worden als Irak zich schikt naar de wil van de internationale gemeenschap. De minis ter uitte kritiek op de pogingen van Irak om door middel van raketaanval- len op Israël te proberen Syrië in de oorlog te betrekken. Salman zei ook dat Israël geen recht heeft Iraakse raket- aanvallen te vergelden. Onzekerheid over lot vredesactivisten AMMAN Er bestaat onzekerheid over het lot van de circa negentig vredesactivisten uit diverse landen, die momenteel nog in Irak verblijven. Volgens een woordvoerder zijn de meesten voor het laatst gezierf in een kamp aan de Iraaks-Sau- dische grens. Demonstranten uit vijftien landen zijn sinds 24 december het vredeskamp bij Judayi- dat Arar binnengedruppeld om zich tussen de strijdende partijen op te stellen. Activisten die zich in een 'vredes- en vriendschapsdorp' bevon den op een eilandje in de Tigris in Baghdad, zijn daar weggehaald omdat de ramen van hun huizen sneuvelden bij het geallieerde bombardement van 17 januari. Ze werden overgebracht naar het Al- Rashid hotel, waar ook CNN-verslaggever Peter Arnett zit. Europarlement verdeeld over Golfoorlog STRAATSBURG Het Europees Parlement is er gisteren door grote ver deeldheid tussen „pacifis ten en realisten" niet in geslaagd een standpunt in te nemen over de Golf oorlog. Als eerste sneuvelde een ge zamenlijk compromisvoorstel van christen-democraten, li beralen, Britse Conservatie ven en Frans centrum rechts, waarin de oorlog te gen Irak wordt goedgekeurd en onderhandelingen pas mogelijk worden als Saddam Husayn zijn troepen terug trekt uit Kuwayt. Daarna ging men over tot een stem ming over een voorstel dat door de socialisten en de Re genboogfractie was inge diend. Toen halverwege bleek dat dit pacifistisch ge tinte voorstel het niet zou halen, besloten de socialisten hun geamputeerde resolutie in te trekken. Veel afgevaar digden gaven toe dat zij niet meer wisten waar precies over werd gestemd. ROME Een kampeerbus heeft gisteren op het St. Pietersplein in Rome de nodige consternatie veroorzaakt. Twee uur voor de algemene audiëntie van de paus belde een automobilist de poli tie op om te zeggen dat er een „tankachtig voertuig" met een geschutskoepel op het plein stond. Het bleek in werkelijkheid te gaan om een oude Fiat 131, die zo tot kampeerbus was verbouwd dat hij op een pantservoertuig leek. De politie sprak van een slechte grap, maar gaf toe dat het voertuig ondanks de opge voerde veiligheidsmaatregelen niet eerder gesignaleerd was door patrouilles. (Van onze correspondent Willy Werkman) JERUZALEM Na vier Iraakse raketaanvallen op Tel Aviv en andere plaat sen laat de delicate situa tie waarin Israël nu ver keert alleen nog maar ruimte over voor de vraag hoe en wanneer de reactie zal komen. Na de intensie ve voorbereidingen voor een actie tegen Irak, die vele maanden in beslag heeft genomen, is nu het wachten op het startsein en de klap. Uit achtergrondgesp rekken met politieke en militaire bronnen, nog voor gisteren op nieuw de sirenes loeiden, werd duidelijk dat Israël niet alleen klaar staat om 'het project' uit te voeren. Ook wordt rekening gehouden met een Israëlisch- Arabische oorlog, die moeilij ker zal zijn dan alle andere daarvoor. De Israëlische lucht macht is met een niet te noe men aantal toestellen uitge breid en extra militaire uitrus ting is uit de depots gehaald. Deze omgebouwde camper zorgde voor consternatie in Vati caanstad. FOTO: AP Saddam Husayn. zorg voor de generaals is de mate waarin Saddams per soonlijke bemoeienis met de militaire operaties hun eigen professionele pogingen om Iraks defensie te organiseren en een militaire nederlaag te voorkomen kan schaden. Het opgeven van Kuwayt bijvoor beeld kan uiteindelijk militair gezien misschien een verstan dig besluit zijn, maar het is mogelijk dat Saddam zich hier tegen zal verzetten omdat hij zich verplicht heeft Kuwayt te zullen houden. In dergelijke omstandigheden zal het van essentieel belang zijn hoe het er voorstaat met die factoren die tot nog toe een succesvolle samenzwering on mogelijk hebben gemaakt. Op het praktische vlak wordt het werk van Iraks vele toezicht houdende organisaties en in lichtingendiensten in de wie len gereden door het feit dat veel van de communicatiesys temen buiten werking gesteld zijn. Als een groot deel van de Republikeinse Garde bezig wordt gehouden door de geal lieerde aanval kan de zij haar andere rol, die van 'leger om het leger te beschermen' niet vervullen. Op een ander niveau is het mogelijk dat de symboliek van de verwoesting van het presi dentiële paleis en het hoofd kwartier van de Ba'ath-partij in Baghdad niet voorbij ge gaan is aan die officieren die staan te springen om zich los te maken van een regime waarvan de dagen geteld lij ken. Dat wat in het geheim wense lijk geweest kan zijn, wordt nu denkbaar en haalbaar. Het kan ook steeds noodzakelijker worden geacht - om andere klieken ambitieuze officieren uit te schakelen - om alles wat overblijft van de Iraakse strijdkrachten te redden en de huidige sociale en politieke orde te handhaven. Eigen clan Om deze reden is het niet on denkbaar dat een aantal leden van Saddam Husayns eigen clan bij de samenzwering be trokken raakt. Tot dusver wa ren zijn bloedverwanten een kring van vertrouwelingen, adviseurs en uitvoerders van zijn plannen; in de revolutio naire commando raad, de ho gere gelederen van de Ba'ath- partij, de inlichtingendiensten, de regering en natuurlijk de strijdkrachten. Hij weet dat zij door andere Irakezen zo met hem worden geïdentificeerd dat wanneer hij gaat, zij alle maal gaan. Dat is een sterke ontmoediging voor samenzwe ringen, hoewel er geïsoleerde gevallen zijn geweest van on enigheid en ongehoorzaam heid. Het zou echter niet zo verras send zijn wanneer nu, gezien de huidige druk, een aantal „Onze neiging is wraak te ne men met hetzelfde soort raket ten dat de Irakezen op ons hebben afgevuurd", aldus een militair. „Maar we willen geen raketteftoorlog. Wij zijn ook niet geïnteresseerd in een bombardement hier of daar waarover Saddam Husayn na afloop misschien laconiek zijn schouders zou ophalen. Als we optreden, moet de klap bepa lend zijn. Er moet een defini tief einde gemaakt worden aan de dreiging die Irak voor ons en voor de rest van de we reld inhoudt". Dilemma De Israëlische militaire top kampt met het pijnlijke besef dat het doel van de geallieer den in de Golf is de militaire infrastructuur van Irak uit te schakelen. Het gaat niet in de eerste plaats om de dreiging van de Scud-raketten in de buurt van de H2- en H3-bases in West-Irak. Dit militaire ge geven, waarvoor Israël begrip opbrengt, houdt in dat het land nog meer raketaanvallen zou moeten incasseren voordat het licht op groen komt te staan. Zelfs nu de 'Saddam-fo- bie' nog steeds inhoudt dat een mensen uit zijn gevolg sluiten dat zij door nu te delen zichzelf zouden redden van een gelding. Binnen moet degene worden die door het pantser van dam Husayns persoon ligheidssysteem zou breken. Het is tegen deze niet onwaars succesvolle heel anders zou Saddam Husayn, wat sociale achtergrond en ne visie. In een derm, persoonlijkt gaat het er echter om een vervanging voor Husayn zou zijn. Hij zou om de overblijfselen officierscorps kunnen stellen aangaande hun ges. Tegelijkertijd zou uit het moeras van strategische kunnen trekken. De rest van de wereld zou 1 der enige twijfel zo opgeli zijn dat men het smeden een nieuw pact in de oude ditie binnen Irak over j hoofd zou zien. Men zou 1 schien zelfs, net als eerde gebeurd, een dergelijk verwelkomen. CHARLES TR (c) The 1 De auteur is als docent 1 den-Oosten Politiek ver den aan de Universiteit Londen. nieuwe aanval een chemische kan zijn. De Scud die eergiste ren een compleet flatgebouw in de buurt van Tel Aviv deed instorten, heeft Israëls rol in het Midden-Oosten definitief gewijzigd. Letterlijk is niet al leen het zelfvertrouwen ka potgeslagen, maar ook de tra ditionele automatische vergel- dingspolitiek. „Ons dilemma is dat wat wij kunnen en willen doen tegen Irak in balans moet zijn met de belangen van andere bij deze oorlog betrok ken partijen", aldus regerings woordvoerder dr. Yossi Ol- mert. Voor het eerst in de ge schiedenis is dit land het slachtoffer van een oorlog waarbij het nog niet direct be trokken is en waarop de Israë lische inlichtingendienst ken nelijk niet voldoende is voor bereid. Begrip Israël beschikt over een poten tieel van spionnen dat met de kennis van de Iraakse taal en cultuur essentiële inlichtingen kan verzamelen. Maar binnen dringen in de gevoelige lagen van de Iraakse maatschappij is ook voor de Israëli's tot voor kort heel moeilijk geweest. Een Palestijn deelt lekkernijen uit in een vluchtelingenkamp. De veelbesproken kans dat de Amerikaans-Arabische coalitie uiteen zou vallen als Israël mi litair zou ingrijpen, lijkt in middels voor het beslissingsfo rum in Jeruzalem nauwelijks meer een rol te spelen. Vol gens Bahig Mansour, een Druus, die woordvoerder is van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken,1 be grijpt de Arabische wereld dat Israël niet meer stil kan blij ven zitten. „Er is in de Arabi sche traditie een gouden re gel", legde hij uit, „en die is dat als je een, twee, drie keer geslagen wordt en je niet rea geert, je jezelf verbrandt". Volgens hem zal de Arabische wereld, behalve Jordanië, be grip opbrengen voor een Israë lisch optreden vanuit dit cul tuurpatroon. Passief klappen incasseren wordt uitgelegd als zwakte. Wraak Zelfs de kans op een islami tisch fundamentalistische reac tie in de Arabische wereld is volgens de Palestijnse politiek commentator Jamil Hamad nu klein. „De fundamentalisten in Egypte of Syrië kunnen in opstand komen als hun eigen regeringen zich mengen in de gevechten in de Golf", zei hij. „Maar zolang alleen de 'impe rialisten' de Arabische broe ders aanvallen hebben zij geen grond onder de voeten. Ver geet ook niet dat de regimes in die landen drijven op het le ger". Gisteravond beloofde het rechtse parlementslid Geula Cohen dat de dag van de wraak tegen Irak is aangebro ken. „Het is duidelijk 'dat Is raël niet meer moet praten, maar moet handelen", zei ze. Geula Cohen is lid van de par lementaire commissie voor FOTO: AP veiligheid en buitenlandse za ken. Toen deze commissie in de Knesset, het parlement, bij een was, werd de commandant van de luchtmacht, Aviahu Bin Nun weggeroepen voor, zoals de Israëlische tv-omroe- per het noemde, „veel belang rijker zaken". De Israëlische bevolking is nog niet massaal de straat op gegaan om uiting te geven aan de paniek die gisteren op nieuw een vlucht uit de stad veroorzaakte. Maar de drang om op te treden wordt zowel vanuit de bevolking als vanuit het leger sterk.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4