ertrekhal Schiphol et er verlaten uit ■Wij voelen ons n grote familie" Wim Kok niet verbaasd door onenigheid over Golfoorlog Nederlandse zigeuners slaan op de vlucht Sociale advocaten stellen acties uit EVO: Reders slaan munt uit oorlog ^FOORLOG CfikiócSomont DONDERDAG 24 JANUARI 1991 PAGINA 3 )-duo verlaat ïneschepen iSUM Journaal-verslaggever |pma en cameraman Paul Harten- flaten de Nederlandse marinesche- Golf en komen terug naar Ne- Volgens een woordvoerder van de de kijkers in de eerste dagen van uorlog voldoende geïnformeerd. De Je tijd wordt weinig nieuws ver- ïerder worden volgens de NOS de je hoog. De verzekeringspremies 'fgelopen dagen verveelvoudigd tot )^nden guldens per persoon per Wio-verslaggever Paddy van der jft voor de gezamelijke omroepen een van de schepen. Mogelijk zal telefonisch van nieuws voorzien, handhaaft het ANP ziin schrijven- bggever in het Golfgebied. PvdA-minister Kok van finan- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA-leider Wim Kok is niet verbaasd dat er in zijn partij zeer verschillend wordt gedacht over de Golfoorlog en met name het Nederland se aandeel daarin. „Ook in mijn persoon wordt verschillend gedacht, want ook ik wil geen oorlog. Maar een militair ingrij pen kan op enig moment het onont koombaar gevolg zijn van de lijn die je samen met de andere landen in de Vere nigde Naties hebt uitgezet. Als je die lijn niet trekt, geef je de vrije hand aan een militaire dictatuur. Dat kan niet, dat gaat over de streep". Kok zei dit gister- foto: dijkstra avond een tv-uitzending van de PvdA. De vice-premier toonde zich ontzet door de aanvallen van Irak met Scud-raket- ten op Israel. „Afschuwelijk, afschuwe lijk! Dit stelt het incasseringsvermogen van de Israëlische bevolking onder zeer zware druk. Ik hoop dat de Israëlische regering en bevolking onder deze om standigheden in staat zullen zijn zo kalm en beheerst mogelijk te blijven. En ik zeg erbij: wij vanuit Nederland moeten bereid blijven, als concrete verzoeken ons bereiken, bij te dragen aan de verde diging van de Israëlische bevolking". Wat Kok betreft kan er nog steeds een Nederlands Patriot-squadron bij Tel Aviv gestationeerd worden. Sint: PLO plaatst zich buiten werkelijkheid HILVERSUM De PLO heeft zich buiten de werkelijkheid geplaatst door de kant van Irak te kiezen in de Golf oorlog, zei voorzitter Sint van de PvdA gisteravond op de KRO-televisie. Vol gens Sint misbruikt de Iraakse leider Saddam Husayn de PLO om zijn doelen te bereiken, namelijk een islamitische opstand tegen het Westeh en Israël. Het was Sint in juni vorig jaar al duidelijk, zei ze, dat de PLO een aanhangster van het Saddam Husayn-bewind was. Sint heeft toen een gesprek gehad met PLO- leider Arafat in Tunis. De PvdA is tot nu toe een gematigd positief aanhanger geweest van het standpunt van de PLO. Met de nieuwe uitspraken van de PvdA-partijvoorzitter lijkt daarin enige verandering te zijn gekomen. Irak 'hamsterde' Nederlands voedsel DEN HAAG Irak heeft vorig jaar op grote schaal Neder landse voedingsmiddelen 'gehamsterd'. Tot kort voor de in val in Kuwayt kocht het land zeven maal zoveel als nor maal van Nederland, blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Uit de cijfers blijkt dat de export waarde van voedingsmiddelen naar Irak vorig jaar in de eerste zes maanden/ 129 miljoen heeft bedragen tegen18 miljoen in dezelfde periode in 1989. De Irakezen sloegen vooral meer suiker, zoetwaren, vlees en melkprodukten in. Bedrijf kreeg argwaan over mosterdgas TERNEUZEN Het bedrijf KBS-Holland in Terneuzen heeft zeven jaar geleden bemiddeld bij de levering van de basisgrondstof voor mosterdgas, TDG (thiodiglycol), aan Irak. Volgens directeur J. Bravenboer ging het om kleine hoeveelheden (5 tot 10 ton) voor de tex-tielindustrie. Toen KBS later de opdracht kreeg vijfhonderd ton te leveren, kreeg het bedrijf argwaan en ging het te rade bij Buiten landse Zaken. Het ministerie liet weten dat het hier om een verdachte grondstof ging, waarop KBS af zag van levering. lige \-m OL Schiphol is iverd tot een bijna ibare vesting. Bij ïgangswegen rond imense luchthaven- 1 staan de hekken led%n afzetting reeds in ^ajm, klaar om in ge- ktein een terroristische iach)ver de weg te wor- en «schoven. ri6Htegische punten staan na%ens en gepanstserde eigqvers met mitrailleur om in actie te komen, (stationsgebouw wemelt de marechaussees en ngspersoneel. Maar biedt de luchthaven Dvejrlaten indruk met een vool lege vertrekhal en par- •einen die voor nog art zijn gevuld. |ers laten het afweten. Eoorlog laat overduide- sporen na. De angst- heeft toegeslagen. )aafegt Jan van Balen, di- g gr van Aero Groundser- enfijn organisatie verzorgt v|er de helft van alle oeu- h de :enJings oelf biei vluchtafhandelingen van de buitenlandse maatschappijen. „In een gemiddelde januari maand verwerkt Schiphol naar schatting één miljoen passagiers. Nu hebben komen er niet meer dan de helft. De' angst zit er behoorlijk in. Va kanties worden uitgesteld, vluchten vooral Ameri kaanse gecancelled. 't Is echt heel, heel rustig op dit moment". In de vertrekhal zit een aantal baliemedewerkers van de KLM verveeld voor zich uit te staren. Anderen hebben een tijdschrift of een boek gepakt om de tijd te doden. Plotseling, vlak voor het hokje van de douane, begint een Arabische vrouw hysterisch te krijsen als ze afscheid moet nemen van haar man, die terug gaat naar zijn geboorteland. Ze is doods- - bang dat ze hem nooit meer zal terugzien. Uiteindelijk ko men marechaussees en bewa kers er aan te pas om de vrouw van haar echtgenoot te scheiden. Hij gaat. Stoer, ogen schijnlijk zelfverzekerd, maar zijn ogen verraden de onze kerheid van het lot dat hem mogelijk te wachten staat. Bij balie 8 maakt John Naylor, een Amerikaanse zakenman zich kwaad. Hij heeft een vlucht naar Madrid geboekt met een toestel van Iberia. Maar door de extra veilig heidscontroles is het toestel vertraagd. Hij is niet de enige die dat dezer dagen overkomt; vertragingen zijn dezer dagen schering en inslag. „De passagiers begrijpen over het algemeen heel goed dat hun bagage extra wordt gecon troleerd", zegt Jan-Christiaan Hellendoorn van de KLM. „Daar hebben we niet de grootste trammelant mee. Maar wèl met het feit dat er dan vertragingen kunnen ont staan en men in sommige ge vallen een aansluiting mist. Zo liep een KLM-vlucht naar Alaska afgelopen weekeinde maar liefst 4,5 uur vertraging op als gevolg van de veilig heidsmaatregelen". Terwijl normaal gesproken vrij weinig wordt gekeken naar stoffen die in combinatie een gevaarlijk goedje kunnen vormen, wordt daar nu extra op gelet. Ook een koffer zon der passagier krijgt dezer da gen meer dan normale aan dacht. Onder normale omstan digheden is het al niet toege staan dat een koffer zonder passagier vertrekt, maar om dat een vliegtuig op tijd dient te vertrekken, wordt daar nog wel eens de hand mee gelicht. Maar nu is daar geen denken aan. „Sinds het uitbreken van de oorlog hebben we dan ook al tientallen 'kofferparades' gehad", zegt Van Balen van Aero Groundservice. „Ieder een gaat dan het vliegtuig uit om zijn eigen koffer aan te wijzen. Blijft er een koffer over, dan gaat die niet mee. Je weet maar nooit wat er in zit". Normaal gesproken is Schip hol dag en nacht bevolkt door 146 marechaussees. In deze crisistijd zijn het er bijna twee honderd, afkomstig uit alle de len van het land. Bij de balies van de Amerikaanse en Britse luchtvaartmaatschappijen wordt door diverse mare chaussees tegelijk zelfs continu gepost. Elke vertrekkende passagier wordt aan een kort gesprek onderworpen: waar komt hij of zij vandaan, wat is het doel van de reis en waar om wordt gebruik gemaakt van Schiphol. Koude handen Een paar Nederlandse militairen trok gisteren zeker de aandacht op de markt van Diyarbakir in Turkije. Ze wilden het centrum van de stad verkennen waar ze sinds een week met de Patriot-squadrons van de Nederlandse luchtmacht gelegerd zijn, maar in plaats daarvan werden juist zij vooral bekeken. In deze periode kan het behoorlijk koud zijn in Turkije. Temperaturen van rond het vriespunt in Diyarbakir zijn heel normaal. Gelukkig bood een vuurtje op straat gelegenheid de handen te warmen. foto: anp jglERPE CONTROLE IN SOESTERBERG iTERBERG Politie ïarechaussee surveil- constant in de Ame- woonwijk in erberg. Onbekenden en aangehouden en vragen beant- den. Ook de dood- lale dagelijkse bood- >pen in de Ameri- se basiswinkel duren :r dan normaal. Alle fekers moeten zich- bij wachthokje, gestut zandzakken, dubbel ewaker: „Sommige men- orden er chagrijnig van, de meesten begrijpen iat het voor hun eigen heid is". Op de Ameri- e legerzender AFN be- een hoge kolonel onder- i zijn landgenoten: „Zo het kan, zal alles weer to normal' gaan. Ik ben at het moreel goed is", liren en hun gezinnen /erzocht alleen naar de te gaan, als ze er echt n werken. Gelegen- aezoekjes zijn taboe, aan de poort van de ba- het al druk genoeg. De king is verdubbeld en auto wordt gecontroleerd, proefsgewijs worden els aan een stok onder de gehouden, op zoek naar lijke explosieven. imerikanen zijn geadvi- met niemand buiten de - enschap te praten, vertelt "jbewoner die anoniem wil :n. „We zijn verzocht als ven kan niet deel te ne- aan het sociale leven in liten Soesterberg. De re- zou 'an eminent threat of orism' (serieuze bedrei- van terrorisme) zijn, al ten bewaker. zo ernstig is het allemaal niet, zegt voorlichter J. Rijn- hart van de vliegbasis Soester berg. „Er is voorshands geen indicatie, noch bij de militaire, noch bij de civiele inlichtin gendiensten dat er terroristi sche dreiging bestaat ten op zichte van de basis, de omlig gende onderdelen en de Ame rikaanse wijk. Desalniettemin zijn preventieve maatregelen getroffen om calamiteiten te voorkomen". Toch heeft de Soester politie al wekenlang een draaiboek klaar voor verhoogde paraat heid, dat is opgesteld in sa menwerking met de mare chaussee en de luchtmachtba sis. Politiewagens met Neder lands-Amerikaanse bezetting houden nauwlettend alles in de gaten. Geschrokken Vrijwel elk bezoek aan Ameri kanen in Soesterberg valt in De toegang tot de Amerikaanse basis bij Soesterberg wordt zwaar bewaakt. slechte aarde. Geschrokken doet een zestienjarig meisje de deur open. Pas als de verslag gever zich identificeert, wil ze mondjesmaat wat kwijt over hoe de Amerikanen de maat regelen beleven. „Ik kan nu niet naar school, daar baal ik van. Mij rest niets anders dan thuis te zitten. Ze hebben me gevraagd om maar niet teveel buitenshuis te gaan om elk ri sico te vermijden. Ook kan ik niet naar de basis", zegt ze. Caren, een paar deuren ver derop, maakt zich vooral zor gen over haar vrienden en kennissen in Saudi-Arabië. „We kunnen ze niet bellen, we mogen alleen corresponderen. Of ik werkelijk doodsangsten uitsta? Als dat zo zou zijn, dan was ik vandaag vertrokken. Maar vervelend is het alle maal wel. We zijn uit ons nor male doen". De gordijnen van de Ameri kaanse huizen zijn dicht en veel mensen durven niet eens open te doen. Een 28-jarige militair wil opnieuw pas m identificatie wel wat kwijt Als het maar 'human interest vragen zijn. „Ik ben net teru| van vakantie uit Amerika Mijn vrouw heeft me opgebeld om het nieuws van de oorlog te vertellen. M'n maag draaide om. Dit is echt, dit is werke lijkheid". De man zegt zoveel mogelijk tv-uitzendingen te volgen. „Veel slaap krijg ik nu niet, maar het zijn dan ook bij zondere tijden. Ik begrijp heel goed waarom mijn landgeno ten zo terughoudend reageren We hebben hier een soorl buurtwacht. Op dit moment kan elk onbekend persoon een risico voor onze veiligheid be tekenen. We houden met z'n allen onze ogen en oren open, je kunt nooit weten. Wat zou u doen als u Amerikaan was?" Onnodig Een normaal gesprek met de Amerikaanse bewoners is bij na onmogelijk. „Het is al zo'n spannende tijd voor ons, waar om moet de pers het nog span nender maken?", zegt één be woner. Dat is ook de mening van Rijnhart van de luchtmachtba sis. „Doordat journalisten in de wijk rondlopen, bestaat de kans dat onnodig onrust wordt veroorzaakt". Via tussenkomst van de persvoorlichter is uit eindelijk militair John Rea be reid wal meer te vertellen. M. Boon, een andere voorlichter van de basis en Rijnhart zitten bij het gesprek. Rea vertelt desondanks onbevangen hoe hij de afgelopen dagen heeft beleefd. „Het is nogal een hec tische periode, we draaien nu meer uren. Ik voelde opwin ding en euforie toen de oorlog begon. Maar ik doe ook schiet gebedjes in de hoop dat alles goed mag gaan". Rea is redacteur van 'The In terceptor', het nieuwsblaadje voor de Amerikaanse militai ren op de basis. Het laatste nummer is net van de persen gerold. „We hebben nog wat nieuws kunnen meenemen, bijvoorbeeld de bewaking bij de winkel en nog wat andere kleine dingetjes. We zijn nog aan het denken over nieuwe invalshoeken". Ook Rea heeft de afgelopen dagen zoveel mo gelijk naar de televisie geke ken, met name nieuwszender CNN. Hij merkt bij zichzelf een gevoel van angst, maar ook steun van collega's en hun gezinnen. „De oorlog is na tuurlijk het gesprek van de dag. We voelen ons op dit mo ment één grote familie en dat is heel prettig. Het is echt fijn om te zien hoe ook Nederlan ders met ons meeleven en sympathie betuigen". HENK VAN ESS DREIGING MET GIFGAS ROEPT HERINNERINGEN OP AAN '40-'45 BEST De oorlog in het Golfgebied heeft onder de zigeuners in Nederland grote angst teweegge bracht. Sommige families die in kampen dicht bij een grote fabriek of ande re kwetsbare doelen wo nen, zijn gevlucht uit angst voor terrorisme. „Zij hebben een plaats gezocht op een veiliger kamp", zegt voorzitter J.C. Weiss van de zigeunerorganisa tie Sinti in Best. Volgens Weiss zijn de zigeu ners erg bang voor oorlog. Net als de joden worden de zigeu ners deze dagen weer herin nerd aan de Tweede Wereld oorlog, toen tienduizenden van hen naar de Duitse gaskamers werden gevoerd. De dreiging van gifgasaanvallen door Irak draagt extra bij aan de paniek. Veel zigeuners hebben licha melijke klachten en kunnen niet slapen. Anderen hamste ren omdat ze vrezen dat de oorlog zal overwaaien naar Nederland. De 3500 zigeuners die in Ne derland wonen, beleven de oorlog anders dan de meeste Nederlanders. „Zigeuners, jong en oud, hebben een aangebo ren angst voor oorlog. Dat komt omdat er in elke oorlog zigeuners worden gedood, al leen omdat ze zigeuner zijn", zegt Weiss. Hij spreidt zijn ar men wijd uit. „Wij dragen de gevolgen van de Tweede We reldoorlog, waarin joden en zi geuners werden vergast, nog met ons mee". Alleen van zijn familie al werden 21 leden ge dood in de gaskamers. „Wat dat betekent kunnen andere mensen niet begrijpen". Een aantal families is van het kamp in het Limburgse Stein weggevlucht omdat ze bang zijn dat de fabrieken van DSM doelwit kunnen worden van terroristen. Zij hebben hun toevlucht gezocht in een veili ger kamp in Gelderland. Ook in het zigeunerkamp in Best, waar ongeveer dertig families wonen, wordt het leven de laatste week beheerst door de oorlog. Weiss wil over die angst voor de oorlog praten, niet omdat hij hulp zoekt, maar omdat hij wil dat de mensen weten wat oorlog is. „Als ik de verslagge vers zo gemakkelijk over oor log hoor praten, is het net of ik de propaganda uit de Twee de Wereldoorlog weer hoor. De Golfoorlog is voor hen blijkbaar een andere oorlog dan die in '40-'45. Maar voor ons niet. Voor ons is dit een zelfde soort oorlog. De angst voor oorlog zit in ons volk. Als we het woord gas horen, vluchten we". Weiss wil geen beroep doen op hulpverleningsinstanties. „Wij zijn gewend onze problemen onder elkaar op te lossen". Hij vertelt dat de mensen in het kamp bij hem komen om over hun angsten te praten. Giste ren vond er op het ministerie van WVC een gesprek plaats, waarin de zigeuners vertelden hoe zij de oorlogsdreiging bele ven. „We hoeven geen hulp, maar de regering moet wel weten wat er aan de hand is. In het verleden zijn we altijd vergeten". sociale advocaten eisen 25 procent hogere vergoedingen voor hun zaken. Deze eis is afgewezen door minister Hirsch Ballin van justitie en, in kort geding, door de rechtbank in Den Haag. Vol gende week donderdag dient de zaak in hoger beroep bij het gerechtshof hof in Den Haag. De sociale advocatuur verleent juridische hulp aan mensen met een zodanig laag inkomen dat zij niet in staat zijn zelf een advocaat te betalen. Het rijk vergoedt deze zogenaamde pro deo za ken, volgens de VSAN ech ter met te weinig geld. DEN HAAG De oorlog in de Golf heeft de Vere niging Sociale Advocatuur Nederland doen besluiten de acties voor een hogere vergoeding uit te stellen. „In het licht van de Golf crisis vinden wij onze ei sen voor meer geld onbe langrijk. Maar we komen er zeker op terug", zo heeft co-voorzitter mr. S. Land verklaard. De VSAN zou gisteren een actieweek beginnen om de eis voor een hogere vergoe ding kracht bij te zetten. De DEN HAAG Veel reders proberen munt te slaan uit de Golf oorlog. Ze hebben hoge toeslagen gelegd op scheepsvracht naar het Verre-Oosten, Australië en Nieuw-Zeeland, ook als hun sche pen helemaal niet in de buurt van het oorlogsgebied komen. Deze beschuldiging uit de verladersorganisatie EVO, die zegt dat steeds meer bedrijven in de knel te komen nu allerlei im- en export- transacties plotseling verliesgevend zijn geworden. De route via het Suezkanaal bijvoorbeeld is door de ingestelde 'Middle East Emergency Surcharge' nu even duur als de omweg via Kaap de Goede Hoop. Lloyd's of Londen, de toonaangevende Britse verze- keringsbeurs, heeft gisteren besloten de verzekeringspremies voor vrachtvervoer over zee naar het Midden-Oosten drastisch te ver lagen. Volgens de verzekeraars staan de huidige hoge premies in geen verhouding tot de mogelijke risico's. SPER EN HOBBES EM JE Pit SPEEU5ÖEP- isejz nou mzMtt 41? SCHOOI,CASnZ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3