'Christenen voor Israël' beleeft drukke tijden Samen op Weg: Contact met joden intensiveren brieven van lezer kerk wereld Paus veroordeelt alsnog aanvallen Irak op Israël. Iraakse bisschop neemt wel deel aan Wereldraad, veel Amerikanen niet Nieuwe godsdienstwet in parlement Roemenië CcicLcSomai "Kon ik mijn kind maar zien..." JT ficidaeSou/io/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £ektac(3outtmt DONDERDAG 24 JANUARI 1991 PA< IKV en Pax Christi distantiëren zich van demonstratie DEN HAAG De kerkelijke vredesbewegingen Pax Chris ti en het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) nemen niet deel aan de anti-oorlogsde monstratie zaterdag in Am sterdam. Wel zal het IKV de bijna 200 plaatselijke kernen van de demonstratie op de hoogte stellen zonder hen echter op te roepen deel te nemen. De demonstratie wordt georganiseerd door on der meer het Komitee Anti- Golfoorlog (KAGO), Groen Links, Vrouwen voor Vrede, Kerk en Vrede en het Huma nistisch Vredesberaad. Vol gens Pax Christi-secretaris J. ter Laak hebben vooral Vrou wen voor Vrede en Groen Met name het KAGO neemt volgens hem een anti-Ameri kaans standpunt in dat voor de kerkelijke vredesbewegin gen niet aanvaardbaar is. IKV en Pax Christi hebben daar om vorige maand ook niet deelgenomen aan de demon stratie van KAGO in Amster- dam. Een andere overweging om zich van de demonstratie af zijdig te houden, is volgens Ter Laak, dat binnen de ach terban van Pax Christi ver schillende visies op de Golf oorlog bestaan. Pax Christi wil deze pluriformiteit recht doen en niet mede-organisa tor zijn van een demonstratie met zulke duidelijke stand punten als zaterdag. Vorige week zaterdag organi seerden Pax Christi en IKV in Den Haag een demonstratie voor een vreedzame oplossing van de conflicten in het Mid denoosten. Volgens Ter Laak was bewust voor de re sidentie gekozen om de „relle rige sfeer" die vaak bij het Amerikaanse consulaat in Amsterdam ontstaat, te ver mijden. Gerechtigheid is vaak niets anders dan het profijt van de sterkste NIJKERK De landelij ke stichting Christenen voor Israël start vandaag een medische hulpactie voor Israël. Het is de be doeling om met het inge zamelde geld het Isarëli- sche Rode Kruis te on dersteunen. De inzameling loopt parallel met de eerder gestarte actie 'Steun uittocht Russische jo den naar Israël' die inmiddels 1,4 miljoen gulden heeft opge leverd. Bovendien heeft de stichting er bij minister Van den Broek van buitenlandse zaken op aangedrongen om alle PLO-vertegenwoordiger onmiddellijk uit ons land te zetten. Er is ook een kaarten actie op touw gezet om de be woners van Tel Aviv een hart onder de riem te steken. De in Nijkerk gevestigde stichting Christenen voor Is raël wordt sinds het uitbreken van de Golfoorlog overstelpt met telefoontjes van mensen die hun hulp aanbieden. „En hulp kan Israël gebruiken," zegt voorzitter ds. W.J.J. Glashouwer uit Tuil en 't Waal. „Allereerst is er hard geld nodig voor de opvang van Russische vluchtelingen die zelfs onder het oorlogs vuur met duizenden tegelijk naar Israël komen. Wanneer de Iraakse aanvallen door gaan, zullen we het land ook medisch moeten ondersteu nen, want het internationale Rode Kruis biedt Israël geen hulp. Komt het onverhoopt toch tot chemische aanvallen, dan zullen we ook proberen om een luchtbrug op te zetten voor de slachtoffers naar Ne derlandse ziekenhuizen. Net als dat destijds ook met gifgas- slachtoffers van de oorlog Iran-Irak is gebeurd." De stichting Christenen voor Israël is tien jaar geleden op gericht door de Haarlemmer H. Scholte, Nederlands Her vormd, en de Amersfoorter K. van Oordt, afkomstig uit de apostolische hoek. Beiden voelden vanuit hun christelij ke achtergrond een sterke so lidariteit met het 'uitverkoren volk' van Israël. Met een steeds groter wordende ach terban vormen ze een tegen hanger voor de wat zij noe men anti-joodse houding van de kerken. Bovendien probe ren ze Nederlandse christenen bewust te maken van de pro blematiek van het 'beloofde land'. Activiteiten De organisatie is inmiddels uitgegroeid tot een stichting met een eigen kantoor, tien tallen vrijwilligers en 50.000 betalende sympathisanten uit allerlei christelijke richtingen. Overal in het land wordt door de stichting activiteiten op touw gezet, zoals lezingen, conferenties, zangavonden, studiebijeenkomsten voor pre dikanten, hulpprojecten in Is raël en dergelijke. Ds. Glashouwer is nu twee jaar voorzitter van Christenen voor Israël. „Onze activiteiten richten zich vooral op de christelijke kerken in Neder land en we worden daarin ook wel bijgestaan door joodse deskundigen. Daarnaast on dersteunen we een aantal ini tiatieven in Israël. Een voor beeld daarvan is het Jafra- project van rabbijn Porto- vitch. Deze man vangt met een team vrijwilligers in de achterbuurten van Jafra en Haifa 2.000 kinderen op die anders in de goot terecht zou den komen". Christenen voor Israël zet zich eveneens in voor de op vang van de 200.000 Russisch- joodse vluchtelingen. Glas houwer. „Daarvoor werken we samen met de Jerusalem Foundation en het Soviet Je wry Zionist Forum in Israël. Een half jaar geleden is onze stichting hiervoor een actie begonnen, die tot dusver al meer dan een miljoen gulden heeft opgebracht. Inmiddels is in Jeruzalem een opvangcen trum, 'Het huis van Noorder- land', geopend. Daarnaast voeren we een actie voor een depot bij het opvangcentrum, waar de berooide Russische vluchtelingen terecht kunnen voor de eerste levensbehoef ten". In hetzelfde kantoorpand in Nijkerk is het Israël Produk- ten Centrum (IPC) te vinden. Deze bv werd eveneens zo'n tien jaar geleden opgericht om de Isarëlische economie een duwtje in de rug te geven. Het IPC bemiddelt tussen Israëli sche fabrikanten en Neder lands/Duitse afnemers. De verkoop van Israëlische pro ducten aan particulieren ge beurt tijdens houseparty's. Van Oordt en Glashouwer merken dat de laatste weken de sympathie voor Israël enorm is toegenomen. Veel mensen vragen ons wat ze kunnen doen om de mensen daar te helpen. Dan verwijzen we naar onze acties, waaron der de deze week gestarte kaartenactie. Wie op deze ma nier de burgers van Tel Aviv met een groet een hart onder de riem wil steken, kan bij het stichtingskantoor in Nij kerk (telefoon 03494- 58824/58814) een setje kaarten met hebreeuwse tekst kopen. De kaarten zijn geadresseerd aan de burgemeester van Tel Aviv, die vervolgens de kaar ten onder de bevolking zal verspreiden." Glashouwer en Van Oordt vinden dat er ook op een an dere manier een taak voor hun organisatie is weggelegd. „We hebben onlangs minister van den Broek van buiten landse zaken een brief ge schreven om hem te wijzen op de gevaarlijke aanwezigheid van de PLO in ons land. Net als de 40 Iraakse diplomaten, moeten de PLO-vertegen- woordigers ook onmiddellijk ons land uit. Want als je Ara fat hoort met zijn oproepen tot terrotistische activiteiten in het westen en PLO-pam- fletten leest waarin gedetail leerd tot sabotage en terroris me is opgeroepen, dan gaan de kriebels over je rug." HELMA VAN DEN BERG Afwezigheid bisschoppen „kwestie van organisatie" UTRECHT „Het is geen slechte wil geweest, maar lou ter een kwestie van organisa tie dat geen enkele Neder landse bisschop aanwezig was bij de manifestatie Solidair met Israel maandagavond in de Amsterdamse Apollohal." Dit zegt de woordvoerder van de Nederlandse bisschoppen in een reactie op de afwezig heid van de Nederlandse bis schoppen maandagavond bij de manifestatie Solidair met Israël. „Als de organisatoren zich tot het secretariaat van de RK kerkprovincie hadden gewend, hadden wij hen er op kunnen wijzen dat bisschop H. Ernst belast is met de con tacten met het jodendom. Deze zou zeker gegaan zijn of, indien hij niet gekund had, voor een verklaring hebben fezorgd". Het CIDI benader- e het afgelopen weekeinde verscheidene bisschoppen persoonlijk, maar elk van hen had een reden om niet te ko men, aldus het CIDI. Secretaris van Missieraad is teleurgesteld over encycliek DEN BOSCH Algemeen secretaris drs. A.N. van Elven is teleurgesteld over de mis sie-encycliek van paus Johan nes Paulus II. De paus plaatst de zending van het Konink rijk Gods geheel in het per spectief van het werk van de RK Kerk. Hij gaat eraan voorbij dat er ook in andere godsdiensten elementen van dat Koninkrijk van gerechtig heid, vrede en bevrijding te vinden zijn. Daarom juist vindt de Missieraad de dialoog met andere godsdiensten zo belangrijk. Van Elven, die de encycliek nog niet heeft ontvangen en zich baseert op de samenvat ting, heeft de indruk, dat de paus is teruggekeerd tot het oude adagium, dat er buiten de kerk geen heil bestaat. De paus plaatst de missie geheel in het teken van de opbouw van de kerk en gaat daarmee in tegen de visie binnen de Missieraad, dat missie meer is dan de kerk. VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft gisteren voor het eerst na het uitbreken van de Golfoorlog in dui delijke taal de aanvallen op Israël veroordeeld. Tij dens de algemene audiën tie betuigde hij zijn „bij zondere solidariteit met iedereen die in de staat Israël onder de verwerpe lijke bombardementen van de laatste dagen lijdt". Op dezelfde wijze sta ik naast de bevolking van Irak en de andere betrokken landen die eveneens aan verschrikkelij ke beproevingen blootstaat". De paus bad voor het einde van „dit grote lijden" en zei dat zijn gedachten vooral uit gingen naar de oorlogsslacht offers en de krijgsgevange nen. Afgelopen zondag veroordeel de de paus de „afschuwelijke bombardementen", zonder aan te geven of hij de Irakese aanvallen op Israëlische bur gers bedoelde of de geallieer de bombardementen op mili taire doelen in Irak. Het uit blijven van een expliciete veroordeling van de aanval len op Irak riep in joodse kringen veel kritiek op. Kardinaal Ook kardinaal dr. A.J. Simo- nis heeft gisteren als voorzit ter van de rooms-katholieke bisschoppenconferentie de aanvallen van Irak op burger doelen in Israël veroordeeld. Deze aanvallen zijn „volstrekt onaanvaardbaar". De bis schoppen hadden eerder deze week verstek laten gaan bij de grote solidariteitsmanifes- tatie in de Amsterdamse Apollohal maandagavond. Het verdient volgens de kar dinaal de afkeuring van de volkerengemeenschap dat Irak Israël tot oorlogvoerende partij wil maken. De kardi naal heeft er grote waarde ring voor dat Israël zich be perkingen oplegt in zijn zelf verdediging. Het land moet alle steun krijgen om buiten de oorlogvoerende partijen te blijven, meent hij. De voorzitter van de centrale raad van de joden in Duits land, Heinz Galinski, vindt de reacties van de Duitsers op de Golfoorlog „beschamend". Vooraanstaande politici tonen een „ontwijkende terughou dendheid" ten aanzien van het „opkomende anti-Ameri kanisme met anti-Israëlische ondertonen", schrijft Galinski gisteren in een verklaring. Volgens Galinski kan de jood se gemeenschap juist in Duitsland" na de raketaanval- len van dinsdag op Tel Aviv niet langer het stilzwijgen be waren over deze houding. De joden in Duitsland hebben wegens het verlies aan men senlevens in Israël gevoelens van „droefheid, verontwaar diging en verbijstering". Galinski haalt ook uit naar de Duitse vredesbeweging. Deze heeft zich „ongeloofwaardig" gemaakt door met een „nau welijks te begrijpen eenzijdig heid" de schuld vrijwel geheel bij de Verenigde Staten te leg gen. „De verdedigers van de vrijheid en degenen die deze vrijheid ten grave dragen" moeten ook in Duitsland maar eens bij name genoemd worden, meent Galinski. De Verenigde Staten hebben Duitsland deze eeuw al twee keer van een „dictatoriaal re gime gered" en brengen nu in de Golfoorlog opnieuw offers voor de vrijheid en de be scherming van de joodse staat. Heinz Galinski Minister Dales van binnenlandse zaken voerde gisteren overleg met joodse organisaties. Zij ver klaarde dat Nederland bereid is Israël humanitaire hulp te geven. Ook de relatie met islamitische groeperingen kwam ter sprake. Woordvoerder Ensel van de Stichting Joods Maatschappelijk Werk zei dat de joodse organisaties van plan zijn op korte termijn met moslimgroepen een ge sprek aan te gaari. Hij maakte verder bekend dat zich op dit moment 450 vrijwilligers hebben gemeld, die naar Israël willen om hulp te verlenen. Op de foto: minister Dales in gesprek met E. Wikler, voorzitter van het Nederlands-Israëlitisch kerkgenootschap. F0T0. ANp DOORN De drie Sa men op Weg-kerken heb ben hun gemeenteleden gevraagd de contacten met joodse landgenoten te intensiveren. Op deze manier moeten zij hun verbondenheid met de joodse gemeenschap en Israël laten blijken. De synodebesturen van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Ker ken in Nederland en de Evangelisch-Lutherse Kerk hebben „met afschuw en gro te bezorgdheid" kennis geno men van de voortgaande Iraakse aanvallen op Israël. Omdat in joodse kring de ker ken soms laksheid is verwe ten, hechten de drie kerken eraan hun gevoelens van soli dariteit met Israël te onder strepen. Ook willen zij „delen in de gevoelens van angst en onze kerheid die zijn ontstaan bij onze joodse landgenoten". De Israël-organen van de kerken hebben vrijdag al hun zorg geuit. Het kerkelijk medeleven gaat eveneens uit naar „de andere bevolkingsgroepen in het Golfgebied die door het oor logsgeweld worden getrof fen". Onder hen zijn ook le den van christelijke kerken, met wie de Nederlandse ker ken zich in het bijzonder ver bonden weten. Oecumene De christelijke kerken hebben nog steeds geen „positieve leer" over de islam. Het is de „theologische, geestelijke en politieke opdracht van de "we reldwijde oecumenische be weging" om daar verandering in te brengen. Dr. Emilio Castro, secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, is bang dat de Golfoorlog de oude christelij ke karikaturen van de islam zal doen herleven. De kerken moeten er alles aan doen om dat te voorkomen, zegt hij in een gesprek met het Duitse persbureau EPD. De religieuze retoriek die zo wel Irak als de Verenigde Staten laten horen, bezorgt Castro kippevel. „De oorlog in de Golf is geen religieus con flict", zegt hij beslist. „Het is een conflict om olie, geld, land en macht." Ook Gunnar Staalsett, secre taris-generaal van de Luther se Wereldfederatie (LWF), is huiverig voor een anti-islami tische stemming als gevolg van de Golfoorlog. Vooral de „religieuze propaganda" van Saddam Husayn voedt vol gens hem dergelijke gevoe lens in het westen. Door Israëls betrokkenheid bij het conflict dreigt een oor log tussen drie wereldgods diensten, „waardoor de mens heid honderd jaar in de ge schiedenis wordt teruggewor pen". In Frankrijk hebben verte genwoordigers van de joodse, christelijke en islamitische ge meenschap gezamenlijk een verklaring uitgegeven, waar in „aan de geest van de broe derschap onder Abrahams kinderen" wordt herinnerd. GENEVE Ondanks de Golfoorlog wil de Iraakse bisschop Silva Gweerogi volgende maand deelne men aan de zevende as semblee van de Wereld raad van Kerken in Can berra. Vele deelnemers uit de Verenigde Staten hebben daarentegen de reis naar Australië al af- Gweerogi wil in Canberra het lijden van de mensen in Irak „delen met de oecumenische familie", zei hij woensdag in Genève. De bisschop brengt op dit moment als lid van een Iraakse vredesdelegatie een bezoek aan het secretariaat van de Wereldraad. De delegatie, die het afgelo pen weekeinde het Vaticaan bezocht, toonde zich bezorgd over de gevolgen van de Golf oorlog voor Irak en voor de christelijke minderheid in dat land. De oorlog lijkt er meer op gericht Irak te verwoesten dan Kuwayt te bevrijden, al dus de delegatie. De Wereldraad besloot dins dag de assemblee door te laten gaan ondanks een oproep van een van de grootste lidker ken, de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD), om de bij eenkomst af te gelasten. De Duitse kerk vreest dat het in Canberra tot felle woorden wisselingen komt tussen pro gressieve kerkleiders, die aan dringen op een dialoog met de islam, en conservatieven uit het westen die een krachtige reactie van de christenen op de opdringende islam verlan gen. Ook vreest de EKD dat de conflicten tussen de cen trale regering en de deelrepu blieken overslaan op de ker ken uit de Sovjetunie die in Canberra vertegenwoordigd zijn. Het staat vast dat er minder mensen aan de assemblee zul len deelnemen dan de 3.000 die voor het uitbreken van de oorlog werden verwacht. De meerderheid van de Ameri kanen die niet als gedelegeer de, maar als bezoeker naar Canberra zouden reizen, heeft inmiddels besloten in eigen land te blijven. Van de dertig Nederlandse Canberra-gangers heeft nog niemand zich afgemeld, aldus een woordvoerster van de Raad van Kerken in Neder land. LONDEN Het Roe meense parlement behan delt in februari een wets ontwerp over de vrijheid van godsdienst. Het voor stel is opgesteld door een commissie van de kerken en de joodse en islamiti sche gemeenschappen in het land. De nieuwe wet geeft de gods dienstige organisaties een gro tere zelfstandigheid. De Roe menen krijgen het recht op vrijheid van godsdienstoefe ning. De Evangelische Allian tie in Roemenië, waarbij on geveer een miljoen behouden de christenen zijn aangeslo ten, stapte eind vorig jaar uit de commissie voor de opstel ling van de nieuwe wet. Zij kon zich niet verenigen met de bepaling dat de statuten van godsdienstige organisaties in overeenstemming met de „openbare orde en de staats veiligheid" moeten zijn. Bo vendien zou het regeringsbu reau de vergunningen voor de bouw van nieuwe kerken moeten verstrekken. Deze bepalingen zijn overi gens na het vertrek van de Evangelische Alliantie uit de commissie uit het wetsont werp geschrapt. Weg van de minste weerstf VoIÉ de 1 orlo| e h VOOR de PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft 1 meet af aan vastgestaan: zonder lastenverhoging kun reusachtige financiële problemen van het rijk niet opgelost. Dit standpunt werd echter alleen in de wam gelc gen uitgedragen. In het openbaar zeiden fractievoènde Wöltgens en financieel specialist Melkert iets geheel ho-1 Daarmee wilden zij voorkomen dat de PvdA onmidde F haar terugkeer in de regering weer het stempel van e" tingverhoger en geldsmijter opgedrukt zou krijgen. A.ANGEZIEN het CDA echt grote bezwaren heeft tej cale maatregelen, ontstond de bizarre situatie dat eer grote meerderheid in de Tweede Kamer zich tegen tenverhoging voor de burger leek te keren. 'Leek', om gewijden tegelijkertijd met bijna honderd procent wisten dat de lasten wel degelijk omhoog zouden het erop aankomt is namelijk geen van beide regerings en bereid daadwerkelijk één of meer van haar heilige te offeren. r CdA-MINISTER Andriessen van economische zakJ voorbeeld schreeuwt van de daken dat er bezuinigd worden op de overheidsuitgaven. Maar als PvdA-n Kok vervolgens opmerkt dat het best wat minder kan ij subsidies voor het bedrijfsleven, geeft Andriessen niet thuis. Op hun beurt slaan de PvdA-bewindsliect deur dicht wanneer van de zijde van het CDA wordtL^, perd, dat er iets gedaan zou kunnen worden aan de i denverslindende Wet op de Arbeidsongeschiktheid. PREMIER Lubbers zal detze ontwikkelingen met led^n aanschouwen. Van zijn streven om via de 'Tussenbalaf overheidsfinanciën nu eens echt te saneren, lijkt bittejn nig terecht te komen. Hij staat daar betrekkelijk machj tegenover. In theorie kan hij natuurlijk proberen een 1 zaken te forceren, door te dreigen met een kabinetsl Maar in de praktijk zal hij dat niet doen. Hij kan er nal* niet van op aan dat de PvdA zal zwichten voor dreig&ei Immers in het zicht van een verlies van omgereken^ kamerzetels bij de aanstaande statenverkiezingen voelf b sociaal-democraten zich even wat minder 'flinks'. Bovelrla zou er in het geval van een breuk in de coalitie voojlej CDA niets anders op zitten dan met de staart tussen cFe' nen terug te keren naar de VVD. Dat laatste lokt LtCr niet aan. De liberalen hebben zich naar zijn mening noj|f0 voldoende hersteld van hun onderlinge twisten. Kortom, de neiging van politiek Den Haag om te kt1^ voor de weg van de minste weerstand is onuitroeibaaLg dus is het weer de individuele burger die de rekening g[ senteerd krijgt. Hij behoeft zich niet langer af te vragen jijt in ons land nog steeds torenhoge collectieve lasten vF omhoog zullen gaan maar in welke vorm dat zal gebeij~~ Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezoni stukken te bekorten Valkenjacht Valkenjacht in Haaften. Toe gestaan in verband met konij- nenplaag. Als de betreffende valken destijds hun vrijheid was gelaten en menige ai hun leven, dan zou er nu| konijnenplaag zijn ge1 Wie zei daar iets over d< sejacht? N. Pleumekers, DEN HAAG. worden geholpen. Met 25 gulden voor een ooglidoperatie kan het gezichtsvermogen van een leprapatiënt voorjaren gered worden! Stort op giro 50500 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraat 135,1079 DN Amsterdam, tel. 020-938973. Lepra zal ons zéker een zorg zijn! Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma t/m vr van 8.30 tot 17.00 uur Nabezorging Telefoon. 071 - 122 248. van ma t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u op za. van 14.00 tot 15 00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling Bij betaling per acceptgirokaar per maand f. 25,70 per maand 26,7 per kwartaal f. 76,60 per kwartaal 78,6 per jaar 294,30 per jaar f 299,3 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2