Bush tart Saddam 2 6 8 11 12 Record Zwarte regen in Iran 4 5 7 9 13 Nederlandse Patriots voor niets afgevuurd Hawks mogelijk naar Turkije NIEUWE LUCHTAANVALLEN OP ZUIDOOSTEN IRAK U. )ezin Saddam iu in Zambia De Vries wil fors snijden in ziektewet Jordanië vreest massale deportatie Palestijnen Amsterdamse politie vindt omvangrijk wapenarsenaal VANDAAG 14 Dagen Gratis CcidócSouAant Qowwnt Donderdag 24 januari 1991 82ste jaargang no. 24938 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, chef-redacteur: G.J. Onvlee. HET WEER Veel bewolking en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur rond het vriespunt. Middagtemperatuur iets boven nul. Weinig wind. "°*G I/U :e foto gaat het de dame, maar ring om haar een echte origi- 3B-spionagering. idelsteen zit een ening en in het ste van de ring Impje. De ring aan het veiling- .hristie's aange- door een Oost- aan en wordt 14 jeveild voor ver- lijk rond de gulden. FOTO: AP DEN HAAG De Nederlandse Patriot-eenheden in Oost-Turkije hebben vanochtend rond 10.10 uur twee Patriot-luchtverdedigingsraketten afgevuurd, die zich zelf daarna hebben moeten vernietigen. Dat gebeurde nadat de computer aangaf dat er raketten naderden. Die bleken zich in werkelijkheid echter niet in het lucht ruim te bevinden. De afgevuurde Patriots zijn daarom kort na de lancering via het zelfvernietigingsmechanis me onschadelijk gemaakt. Er wordt een onderzoek inge steld. Naast de NAVO-vliegbasis Incirlik aan de Turkse Middellandse-Zeekust opereren de VS nu ook vanaf de vliegbasis Batman in het zuidoosten van Turkije, zo'n 100 km van de grens met Irak. Het betreft een speciaal opsporings- en reddingsteam. De Iraakse minister van buitenlandse zaken, Tarik Aziz, reageerde in een uitzen ding van Radio Baghdad woedend. DEN HAAG Het kabinet over weegt serieus Hawk-luchtdoelraket- ten naar Turkije te sturen. Turkije, dat zich ernstig door Irak bedreigd voelt, zou hiertoe gisteren bij de NAVO in Brussel een informeel ver zoek hebben gedaan. Nederland be schikt over 48 Hawk-eenheden, spe ciaal geschikt voor het neerhalen van vliegtuigen en projectielen die op re latief lage hoogte overkomen. Aan de zuidoostgrens van Turkije met Irak zijn al twee Nederlandse Patriot squadrons gestationeerd, voor de be scherming van de luchthaven Ingir- lik. Vanaf die basis voeren Ameri kaanse vliegtuigen sedert 17 januari bombardementsvluchten uit op Irak. Populieren vervangers voor tropisch hout BRUSSEL Hout van een nieuw soort po pulieren kan een uitstekende vervanger worden voor tropische houtsoorten. Dat zegt de Belgische hoogleraar Mare Stevens, ver bonden aan de Rijksuniversiteit van Gent. Hij heeft in het Rijksstation voor populie renteelt in Geraardsbergen, met behulp van genetische manipulatie, een nieuwe populie rensoort ontwikkeld. Dat hout biedt, na spe ciale behandeling, een zeer goed alternatief voor het omstreden gebruik van hout uit de tropische regenwouden. Het leent zich uit stekend voor gebruik in de meubelindustrie, in de bouw en voor het maken van betonbe- kistingen, aldus de hoogleraar. De nieuwe populierensoort is na twintig jaar kaprijp. De 'normale' Canadese populier heeft dertig nodig. WASHINGTON „Dit wordt geen nieuw Viet nam. Wij moeten onver biddelijk doorgaan nu Saddam de wereld tot oorlog heeft gedwongen. Wij gaan helemaal door op deze koers en zullen daardoor slagen. Nie mand in de wereld, ner gens, zal één traan laten, als deze tiran voor de rechter wordt gebracht". Met deze krasse uitlatingen aan het adres van de Iraakse president Saddam Husayn luidde VS-president George Bush vannacht de tweede week van de Golfoorlog in. Hij deed dit nadat Baghdad nieuwe serie Scud-raket- ten had afgevuurd op Israël en Saudi-Arabië, vergeefs, want alle werden onder schept door Patriot-raketten. Radio Baghdad verkondigde dat Iraks wil om te vechten ongebroken is en dat het de hoofdmacht van zijn leger en (luchtmacht bewaart voor een grote slag die later komt. VS- minister van defensie Dick Cheney waarschuwde dat De Amerikaanse legerchef Colin Powell. deze slag nog wel even op zich kan laten wachten, daar er eerst „enorme schade" aan Iraakse troepen moet zijn toegebracht door massale bombardmenten. Zijn leger chef, generaal Colin Powell, zei dat de geallieerden er door hun luchtoverwicht in zullen slagen de Iraakse troe pen in Kuwayt af te snijden van de bevoorrading en daardoor geleidelijk te ver zwakken. „Eerst snijden we ze af. Dan maken we ze af". De geallieerde luchtmacht heeft vandaag opnieuw aan- Volgens het Iraanse persbu reau IRNA werden in twee aanvalsgolven de steden Bas- sorah en Basra onder vuur genomen. De explosies zou den in Iran te horen zijn ge weest. Leden van de Iraakse oppositie in het buitenland menen dat het aantal slacht offers van de geallieerde bommentapijten zeker ge steld moet worden op 100.000. Irak heeft de VN in Neyv York gemeld dat 4244 kinde ren en ouden van dagen zijn overleden als gevolg van een gebrek aan voedsel en medi cijnen. Het heeft de volken organisatie daarom gevraagd een humanitaire missie naar Baghdad te zenden om de si tuatie te onderzoeken. Dit blijkt uit een telegram van het ministerie van volksge zondheid ir. Baghdad, dat da teert van 14 januari, twee da gen voor het uitbreken van de oorlog, dat pas nu bekend is geworden. Pagina 4: Rode Kruis in plaats van VN naar Irak Luchtopname van de brandende putten op het Kuwaytse olieveld van Texaco en Getty Oil. FOTO: AP IHERAN De Iraanse pro- zwarte regen neerdalen in de icie Bushehr heeft gisteren provincie die op 280 kilometer kampen gehad met 'zwarte ten oosten van Kuwayt ligt. jen' door de branden op de uwaytse olievelden. Volgens t Iraanse persbureau IRNA eef gedurende 10 minuten De branden zullen een veel grotere omvang moeten heb ben dan nu het geval is, voor- nister van oliezaken, sjeik Ah- dat er op wereldschaal iets van med Zaki Yamani, heeft ver te merken zal zijn. Bovendien klaard dat Irak niet in staat is zouden ze minstens een half om de „optimaal beveiligde" tot een jaar moeten voortdu- olievelden van Saudi-Arabië ren, zo melden deskundigen. te vernietigen. De voormalige Saudische mi- 0NDEN Een Britse krant eeft vandaag gezegd dat het tzin van de Iraakse president iddam Husayn onderdak eft gekregen in Zambia. De lily Telegraph, die zich be riep op diplomatieke bronnen, zei dat Saddams vrouw Sagida met haar kinderen in een zwaar bewaakte bungalow van de Zambiaanse president Ken neth Kaunda verbleef. Het ge zin is kort na de eerste geal lieerde luchtaanval op Bagh dad van 17 januari in een vliegtuig van Air Mauritania uit Irak vertrokken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Vries van sociale zaken wil de bezuinigingen op zijn begro ting (3,5 miljard gulden) vooral vinden in de sfeer van de ziektewet. Eén van de voor stellen die in het kabinet daar om serieus wordt besproken is het verlengen van de wacht tijd voor een ziektewetuitke ring van twee dagen naar zes weken. Doel van de maatregel is zo wel het ziekteverzuim terug te dringen als de collectieve uit gaven (premies) aan ziektewe tuitkeringen fors te verminde ren. Om werkgevers aan te zetten tot een actiever verzuimbeleid wil De Vries onderzoeken of het mogelijk is de herverzeke ring van ziekte-risico's door de werkgevers te beperken of zelfs te verbieden. In de prak tijk zou immers blijken dat werkgevers die zich niet bij een bedrijfsvereniging herver zekeren meer doen om het ziekteverzuim terug te drin gen. Een alternatief dat De Vries achter de hand houdt is het niet langer algemeen verbin dend verklaren van cao's waarin de eerste twee ziekte dagen door de werkgever wor den betaald. Werkgevers die de bedrijfstak-cao's niet mee ondertekenen krijgen daar door de vrije hand het salaris tijdens de eerste twee dagen al dan niet uit te betalen. AMMAN Jordanië maakt in het diepste geheim plannen voor de opvang van minstens 150.000 Palestijnen uit de door Israël bezette gebieden. Ruim een half jaar geleden heeft ko ning Husayn een studiecom missie ingesteld om te onder zoeken wat de gevolgen zijn van een massale deportatie van Palestijnen door de Israë liërs. In een geheim rapport concludeert de commissie, dat Jordanië overstroomd kan worden door tienduizenden, in Israëlische ogen 'lastige' Pales tijnen. In de bezette gebieden wonen ongeveer 1,3 miljoen Palestijnen. Bekend is dat Je ruzalem al jaren scenario's heeft waarin Palestijnen mas saal worden gedeporteerd naar Jordanië, al dan niet na een korte Israëlische veldtocht aan de oostkant van de rivier de Jordaan. Deze Israëlische blauwdrukken dateren van ver voor de huidige Golfoor log, en zijn vooral ontworpen voor het moment, dat de meer dan vier jaar durende intifada voor Israël niet langer meer te controleren is. Het idee van een massadeportatie eufe mistisch transfer-beleid ge noemd wordt vooral ge koesterd door minister van volkshuisvesting Ariel Sharon en andere rechtse Israëlische politici. Volgens de Jordaanse commissie moet deze dreiging, die zal leiden tot grote instabi liteit in Jordanië, zeer serieus worden genomen. Ook na be ëindiging van de Golfoorlog moet Jordanië de komende ja ren rekening houden met een Israëlische bliksemactie, die ruimte zou moeten scheppen voor een massale uitwijzing. AMSTERDAM De Amster damse politie is tijdens een on derzoek naar een partij gesto len scheepsbenodigdeheden gestuit op een „bijzonder en omvangrijk" wapenarsenaal. De scheepsbenodigdheden, ter waarde van enkele tienduizen den guldens, werden vorige week zondag gestolen uit een bedrijfspand in de hoofdstad. Bij een zoekactie trof de politie de gestolen partij aan in een box van een pand in de wijk Oostenburg. Daarbij werd de 63-jarige W.S. aangehouden die een karabijn bij zich droeg. Onderzoek naar de herkomst van de karabijn voerde naar Grootebroek, waar de politie in de woning van een - even eens gearresteerde - 24-jarige inwoner van die gemeente een omvangrijke hoeveelheid wa pentuig aantrof. Het gaat om een riotgun, vier karabijnen, een jachtgeweer, een machine geweer, een gaspistool, twee boksbeugels, vier ploertendo ders, kanongranaten en een grote hoeveelheid munitie. Benzine Irak op rantsoen BAGHDAD Irak, hoewel volgens de Iraakse radio onge broken door de aanhoudende geallieerde bombardementen, is overgegaan tot rantsoene ring van benzine. Uit de maat regel, die volgens de radio slechts voor korte tijd geldt, valt af te leiden dat de brand- stofaanvoer als gevolg van de bombardementen op olie-in stallaties problemen begint op te leveren. Volgens de Iraakse radio gaan de geallieerden steeds meer over tot bombar dementen van olieraffinaderij en en andere niet-militaire doelen. 18 PAGINA'S Drukke tijden voor 'Christenen voor Israël' Israël: als we optreden, moet de klap bepalend zijn Prof. Diekstra Saddam is typisch het kind vaneen keiharde moeder" Afromen van pensioenfondsen niet zonder risico Geldzuivering in Sovjetunie treft bejaarden het hardst CNV wil in metaal nog niet verder matigen Witschge eist hoofdrol op tijdens debuut Plan voor smalspoor tussen Leiden en Valkenburg Appartementen In Leiderdorps „Palendorp" Ter Aar wil banden met Tsjechisch dorp Belangrijke zege voor DIOK l"T GEESTELIJK LEVEN/OPlNiE GOLFOORLOG BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE LEIDEN/REGIO 11 DIENSTVERLENING KUNST/RTV SPORT RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MÉNU Januari, de maand van de recordmeidingen. Aller lei instanties roepen om het hardst dat ze in het nog maar net voorbije jaar weer een of ander re cord hebben geboekt. Gisteren was staatssecretaris Van Rooy van economische zaken aan de beurt. Ze wil in het Guiness Book of Records met het goede nieuws dat er weer vijf procent meer is geëxpor teerd tot een bedrag van maar liefst 238 miljard gulden, voorwaar geen kleinigheid. Ze hoopt dat de groei zich dit jaar doorzet, ondanks de internatio nale ontwikkelingen. Met een beetje creativiteit lukt dat wel, denkt ze, zeker kijkend naar de Leid- se Courant die via deze altijd weer creatieve weg er nu zelfs in slaagt u ertoe te bewegen onderstaande bon in te vullen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 aam: Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naai I de Leidse Courant. Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag j OF BÉL: 071-122 244 Indien daartoe aanleiding bestaat, kan ei worden geweigerd. i ;en proefabonnement iiiiiiiiinitiiiifHaum

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1