ïenduizend gulden oor een dubbeltje Golfoorlog houdt bezoekers van Key Town voor de buis Dieven rijden zich vast yN& OMGEVING CfiidócSouomot MAANDAG 21 JANUARI 1991 PAGINA 7 aajspuiters "Vehouden AfjRDORP Met de aan- van twee 16-jarige forpers op zaterdaga- eeft de rijkspolitie een stagevallen van graffiti in dopen maand kunnen i. Het tweetal was be- het bekladden van ba il Elckerlyc aan de Kli- im. De letters „TN" en -erden met een spuit- igebracht. Het duo ...er van deze acitivitei- ^e|cend. Vermoedelijk zul- defde verf in het kader ele|et HALT-project weer verwijderen om te ien dat proces-verbaal ipgemaakt. Inbrekers slaan hun slag in Voorschoten VOORSCHOTEN In een twee- tal woningen in Voorschoten is afgelopen weekeinde ingebroken. Uit een huis aan het Jan van Bra- kelplantsoen verdwenen zaterdag een stereoinstallatie, een televisie en een videorecorder. Niet duide lijk is hoe de dieven zijn binnen gekomen. De politie vermoedt dat een valse sleutel is gebruikt. Eveneens een televisie en een videorecorder verdwenen een dag later uit een woning aan de Nas- saukade. Hier kwam men binnen door het slot van de achterdeur te forceren. Beide inbraken werden in de middag- of avonduren gpleegd. Woninginbraak in Nieuwe Wetering NIEUWE WETERING In een woning aan de Achterweg in Nieuwe Wetering is zaterdag tus sen half vijf 's middags en half twaalf 's avonds ingebroken. De inbrekers kwamen binnen via de achterzijde door een raamkozijn open te bre ken. De hele woning is doorzocht. De dieven gingen er vandoor met een paar honderd gulden en stereo-apparatuur. Twee gewonden in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN Een 18-jarige bromfietser uit Roelof arendsveen en zijn medepassagier uit Oude Wetering zijn gisteravond rond kwart over negen na een fron tale botsing op de Langeweg met een 32-jarige automobilist uit Rijp- wetering gewond geraakt. Het onge- vdl gebeurde toen de automobilist en ook de uit tegenovergestelde richting komende bromfietser de aan beide kanten van de weg gepar keerde auto's passeerden. Beiden kwamen op het midden van de weg terecht. De bromfietser is met een gebroken het rechterdijbeen en zijn medepassagier met pijn aan hoofd en been opgenomen in het AZL in Leiden. Vrachtautochauffeur redt man na ongeluk AARLANDERVEEN Een passerende vrachtautochauffeur uit Woubrugge heeft zaterdagmiddag een 19-jarige Nieuwkoopse automobilist na een aanrij ding uit zijn voertuig bevrijd. De Nieuw- koper verloor op de Nieuwkoopseweg in Aarlanderveen kort na één uur de macht over het stuur. Hij vloog uit de bocht en zijn voertuig kwam op de kop in een sloot terecht. Het was daardoor onmogelijk om de portieren van de in het water liggende auto te openen. Een automobiliste die het ongeluk zag gebeu ren hield de passerende vrachtauto uit Woubrugge staande De 41-jarige chauf feur daarvan slaagde erin de auto van de Nieuwkoper met een staalkabel uit de sloot te trekken. De Nieuwkoper kon daarna ongedeerd zijn voertuig verlaten. Golf diefstallen van autoradio's in Alphen-Noord ALPHEN AAN DEN RIJN Een vrij groot aantal autoradio's is gisteren vanaf het einde van de middag tot de vroege avond gestolen in de wijken Ridderhof en Herenhof aan de noordkant van Alphen. Volgens een poli tiewoordvoerder zijn in elk ge val zeven radio's gestolen. Bo vendien zijn twee pogingen tot diefstal gemeld. In een geval waarschuwde een buurtbewo ner de politie dat ergens een auto met een kapotte ruit stond, maar dat daar niemand in zat. Rijnsburgers aangehouden na poging autodiefstal ALPHEN/LEIDEN Twee 22-jarige Rijns- burgers zijn zaterdagnacht in Leiden aange houden nadat ze hadden geprobeerd een auto te stelen bij het station van Alphen aan den Rijn. Een getuige had het tweetal in de weer gezien met de auto om daarna met een taxi te vertrekken. Het bleek dat ze ver geefs hadden geprobeerd de bedrading door te verbinden. De taxi waarmee de twee naar Leiden reden werd daar door de politie op gewacht. Het bleek daar dat ze behalve ge reedschap ook nog een autoradio bij zich hadden. Aanvankelijk ontkenden ze dat ze geprobeerd hadden de auto te stelen. Boven dien zeiden ze dat ze die autoradio hadden gekregen. Toen de Alphense politie hen gis teren in verzekerde bewaring wilde stellen om ze met een getuige te confronteren, be kenden ze uiteindelijk toch. jVTENBEURS TREKT DRIEDUIZEND BEZOEKERS SN Diep teleur- 1 was een wat ouder uit Hoek van nd. De met hun zuur linde geld gekochte fen bleken veel min waard dan gedacht, aar geleden betaal- ze nog vijfduizend voor zestiende se gouden rijders. Op Hand Coin Fair 1991 >iden werden de en dit weekeinde b nog geen duizend d(Sn aangeboden. „Het 0Tegen. Je kunt je geld beleggen", verzucht itgenoot. Hoewel de bezoekers van de ^lenbeurs daar waar lijk anders over den twintig munthandelaren nen- en buitenland wa- ïeergestreken in het useum van Oudheden et Rapenburg. Bij de en Voorschotbank uit Surhuisterveen is het bijna al lemaal goud wat er blinkt. Munthandelaar J. van der Wis wijst een bijzondere Leidse munt aan, het is een papieren noodmunt uit 1574. Tijdens het beleg zijn de munten gemaakt van op elkaar geplakte bladzij den van bijbels. Wie er twee duizend gulden voor neertelt, mag deze voorloper van het bankbiljet meenemen. Van der Wis heeft meer bij zondere geldstukken: Het eni ge exemplaar van de gouden afslag van de Groninger Sint Jansdaalder uit 1561. Het muntje, dat gewoon voor het grijpen in een glazen vitrine ligt, is veertigduizend gulden waard. „Ik draag ook een ko gelvrij vest", grapt de hande laar. „Ik ga je niet beroven hoor", stelt een bezoeker hem gerust. Ook dubbeltjes uit deze eeuw blijken tienduizend gul den waard te kunnen zijn. Bij voorbeeld een gouden afslag van het kroningsmuntje van Koningin Wilhelmina uit 1903. En gouden, tientjes „doen" 145 gulden. Maar de handelaar, bijna veer tig jaar in het vak, verkoopt niet alleen. Hij krijgt ook munten aangeboden. „Ik heb zelf ook wat meegenomen", begint een verzamelaar. „Kijk, hier heb ik een zilveren kwartjesdoosje. Ik heb het meesterteken opgezocht, de meester werkte van 1816 tot 1830, ik schat dat dit doosje uit 1820 is. Heeft u daar belang stelling voor, kunnen we het op een akkoordje gooien. Ik heb zelf wel belangstelling voor uw gouden tientjes", gooit de man een balletje op. Van der Wis hapt, vraagt de prijs, maar wacht op de directeur, want hij „kan zijn belangstel ling niet peilen. Ik zou u het er met alle plezier voor ge ven". Er wordt een afspraak gemaakt om in de loop van de middag nog eens verder te praten. Een belangrijke trekker voor de muntenbeurs was de pri meur (lees proefslagen) van de nieuwe vijftig gulden munt. Thema van deze zilveren her- denkingsmunt is het zilveren huwelijk van koningin Beatrix en prins Claus. Voor het eerst in de vaderlandse muntge- schiedenis prijkt Claus op een geldstuk. Toch vindt een be zoeker „dat zilver niet mooi. Waarom geven jullie geen gouden driehonderd gulden munt uit zoals op de Neder landse Antillen", vraagt hij aan een vertegenwoordiger van 's Rijks Munt. „Dat kan niet, omdat het ministerie van financien daar niet om vraagt", legt die geduldig uit. „Er is toch geld zat. Nou, als ik minister van financiën word, worden ze meteen geslagen", bromt de bezoeker. Twee miljoen Moeder en zoon Versteeg uit Zeist verzamelen „niets speci aals", wat gewoon Nederland se munten betekent. Ze heb ben „wat geruild en wat ge kocht". Niet iedereen is zo happig op het geven van infor matie,-het noemen van prijzen of gezochte muntstukken. Ook de onderhandelingen tussen handelaren en kopers verlo pen soms uiterst geheimzinnig. Zoon troont moeder vervol gens mee het museum in. „Zo de muntenbeurs in de Taffehzaal, waar ook proefslagen van de nieuwe 50 gulden munt te zien FOTO: WIM VAN NOORT slaan we twee vliegen in één klap". Voor meer bezoekers is de combinatie muntenbeurs met museum aantrekkelijk. Het duo boft, want het Ko ninklijk Penningkabinet heeft dit weekeinde een nieuwe ex positie geopend. In „Naar Je ruzalem. De dure reis van een trek uit Nederland werd een middeleeuwse graaf" worden aanzienlijk bedrag aan goud- de financiële problemen van geld meegenomen, maar dit graaf Willem IV van Holland bleek in Italië al onvoldoende uit de doeken gedaan. Hij on- te zijn. Permanent geldgebrek dernam in 1343 een reis naar noopte de graaf onderweg Palestina om het graf van steeds geld te lenen. Bijvoor- Christus te bezoeken. Bij ver- beeld drieduizend mark Prui sische penningen, een lening van gewicht: ruim twee mil joen muntjes oftewel vierhon derd kilogram. Uiteindelijk werd zestig procent van de to tale kosten van de reis bij der den geleend. KARIN SWIERS dercomité den wil iaione scholen Sp Schone scho- liijn geen gunst, maar vecht. Dat schrijft het rcomité Leiden in 1 rief aan de Eerste en de Kamer, de Twee- amer comissies on- n js en volksgezond- ir de Vereniging van n rlandse gemeenten f"J besturenorganisaties rl ider onderwijs. Het te|rcomité wil meer van het Rijk, zodat holen kunnen wor- ni choongehouden. aa idige vergoedingen van w jk voor het schoonma- b an scholen zijn onvol- ia i. Noodgedwongen ver- ,e i kinderen, ouders en wijzend personeel zelf imaakwerkzaamheden. leggen gemeenten dik- Ield bij het schoonmaak- I. Dit is echter niet ge- de schoolgebouwen blij- uil. En vooral kinderen cara zijn daarvan het >ffer. In de brief wordt )k opgeroepen voor een ming van 's Rijks I imaakvergoedingen. idercomité stuurde vorig pril een gelijkluidende ïaar het ministerie van wijs. Eerder, in 1989,' een onderzoek ingesteld iet bureau TRN/Volder naar het schoonmaken Schoolgebouwen. Met dit :t in de hand conclu- de staatssecretaris dat iet het onderhoud wel 'iel. Met meer controle uitvoering van het imaakwerk, was het em uit de wereld. (rzoek van het ouderco- e heeft de Leidse Weten- e iwinkel dit rapport on- ;floep genomen. En con- n rt nogal wat gebreken bij kozen opzet en methode - onderzoek. Slechts één van de basisscholen meegewerkt aan de iroef. Daarbij werd niet de vraag gesteld of de II !n schoon zijn. Gegevens het toereikend zijn van loonmaakbudgetten, over tiunten, over het werke- 1 esteden van het budget r choonmaakwerk worden r egeven. Kortom het rap- geeft geen betrouwbaar maar vervult eerder de n bliksemafleider, de wetenschapswinkel. raak Ter Aar AAR Uit een woning e Oostkanaalweg in Ter ajn zaterdagavond bij een ak sieraden en een aantal veggenomen. De inbraak om even na middernacht kt en moet volgens de ners in de avonduren zijn egd. De technische re- e heeft de zaak onder- FOTO: WIM VAN NOORT De sfeer zit er tijdens Key Town ook bij het zangkoortje goed in. JUMPING JIVE SMAAKMAKER JAZZSPEKTAKEL LEIDEN De Leidse Jazzweek trok gemiddeld 20 procent minder bezoe kers minder dan vorig jaar. De organisatoren van de verschillende evene menten schreven de te ruggelopen belangstelling terecht toe aan de woens dagnacht uitgebroken Golfoorlog. De kroegen tocht kwam toen na de bekendmaking van de bombardementen op Baghdad abrupt ten einde. De kroeglopers trokken massaal huiswaarts om de ontwikkelingen op radio of tv te volgen. Vanaf dat moment zat de klad er flink in bij de Jazzweek. De dagelijkse Jazzmarathon kreeg veel minder bezoekers dan de afgelopen jaren gewoon was. Heel wat mensen bleven liever thuis. De een omdat hij door de oorlog niet in de stem ming was om uit te gaan, de ander omdat hij liever op de hoogte wilde blijven van de laatste ontwikkelingen in het Golfgebied. Ondanks deze te genslag mag toch vastgesteld worden dat de Leidse Jazz week weer meer inhoud heeft gekregen. Vooral de instelling van de Golden Tulip Trophy en het ISW-Dixie Swing Con cours hebben de Jazzweek verrijkt. Glad Het elfde Key Town Festival had behalve onder de Golfoor log waarschijnlijk ook nog te lijden onder de zaterdagavond plotseling optredende gladheid op de wegen. Organisator Hennie Kwik was dan ook niet verbaasd over het lagere bezoekersaantal. Zijn indruk was dat het desondanks toch een erg gezellig festival was geweest. In vergelijking met vorig jaar waren er onder de artiesten veel nieuwe gezich ten te bespeuren geweest. En wat belangrijk was: de formule was geenszins gewijzigd. Het Key Town was gericht geble ven op een breed publiek: de toegankelijkheid- van de mu ziek stond voorop. Kortom geen moeilijke jazz vol impro visaties maar weer veel dixie land, swing, blues en boogie woogie in de vele zalen van de Stadsgehoorzaal. Klasse apart Opvallend was de nóg promi nentere plaats die de latin jazz ditmaal toebedeeld had gekre gen met het Ricardo Insunza Quintet en Nueva Manteca. Van de vele nieuwelingen, merendeels in de kleinere za len spelend, was vooral Nueva Manteca een klasse apart. Met de beroemde percussionist Nicky Marrero in de gelederen was de band vorig jaar al suc cesvol in Hot House (waar dit maal na een mede door slecht geluid verpeste eerste set uit eindelijk toch nog gesproken mocht worden van een heel bevredigend optreden van het Surinam Music Ensemble). Nueva Manteca speelde bebop met een duidelijke knipoog naar de latin jazz met daar naast af en toe een uitstapje naar een andere muziekcul tuur, zoals in 'El Dorado', waarin duidelijk Arabische in vloeden hoorbaar waren. Het was spannende: energierijke jazz met een grote diversiteit aan klanken en met een voor elk instrument even belangrij ke rol, dat alles samengebald tot een homogeen geluid. De Belgische formatie Waso was ook goed voor volle zalen. Deze band viel op door de merkwaardige samenstelling: twee gitaren en een trekhar- monica, samen goed voor sfeervolle luistermuziek waar in diverse stijlen vertegen woordigd waren. Smaakmaker Als de grootste smaakmaker van de avond werd echter Jumping Jive beschouwd. Vo rig jaar al succesvol met twee optredens in de foyer, mocht zij nu voor het eerst ook in de grote zaal proberen het pu bliek voor zich te winnen. In een nog perfectere show met veel dans en zang uit de jaren veertig maakte Jumping Jive deze 'promotie' helemaal waar. De zaal puilde uit bij haar op treden en het publiek stak haar enthousiasme voor de geïnspireerde musici niet on der stoelen of banken. Tegenvaller Ster van de avond moest de Amerikaanse jazzpianist Jack Dupree worden. Samen met de band Max Collie and his Rhythm Aces die zijn optreden mochten omlijsten, zou deze levende jazzlegende de grote zaal helemaal plat moeten krijgen. Dupree, met zijn wor tels nog in de New Orleans Jazz, is een fenomeen die een maal achter de piano een pu bliek gemakkelijk in extase brengt. Niets was minder waar zaterdagavond. Zijn optreden viel 'vrijwel volledig in het wa ter. Van zijn nog immer fon kelende pianosolo's kwam door onvoldoende versterking maar bitter weinig over, om over de verhalen tussen de nummers door maar helemaal niet te spreken. Daar kwam bij dat Jack Dupree een plaatsje had gekregen achter op het podium, nauwelijks zichtbaar achter de hinderlijk op de hoe ken opgestelde boxtorens. Zo kon er wel erg moeilijk een vonk overslaan op het publiek. De teleurstelling bij de ware liefhebber moet dan ook groot geweest zijn. Was het bij Jack Dupree over macht, van de Humphrey Lyt- teltown Band kan dat niet be weerd worden. Deze band had het gebrek aan respons vooral aan zichzelf te wijten. De nummers hadden geen vuur en de gebrekkige presentatie miste elke uitstraling. De Otis Grand Dance Kings scoor den dan een stuk beter met hun stevige blues. Tijdens hun tweede set ter afsluiting van het Key Town werd er door een aantal van de overgeble ven bezoekers behoorlijk ge swingd. PETER VAN VEEN Willick Square terechte winnaar Eerste ISW-Dixie Swing Concours LEIDEN De Golden Tulip Trophy, de prijs voor de meest belo vende band of artiest, was al een dag eerder door burgemeester Goekoop in De Waag uitgereikt aan de zan geres Dianne Karr. Zaterdagmiddag volgde hier de tweede prijsuitrei king in de Leidse Jazz week na de finale van het eerste ISW-Dixie Swing Concours met The Jazz Connection uit Breda, The Jazz Support en The Wil lick Square Jazz Band, beide uit Zoetermeer. Alle drie de bands brachten an der repertoire dan in de voorronde, te meer een bewijs hoe serieus het con cours door de deelnemers werd genomen. Om kwart voor vijf maak te Fred Racké, die evenals de voorronde een week eerder ook de finale weer presenteerde, de juryuit slag bekend. De jury, be staand uit George Katee, Robbert Veen en Hans Wijnberg, had bij haar be oordeling gelet op reper toirekeus, de kwaliteit van de arrangementen, de soli, de zuiverheid, het ritme en de presentatie. Als overwinnaar kwam The Willick Square Jazz Band uit de bus. Uit de handen van juryvoorzitter Wijnberg ontving een van de bandleden de ISW- Dixie Swingbokaal en een geldsom. De eerste prijs le verde de band tevens een optreden voor het Key Town Festival diezelfde avond op. Op de tweede en derde plaats eindigden respectievelijk The Jazz Connection en The Jazz Support. De jury had veel waarde ring voor de arrangemen ten van Willick Square. Er werd duidelijk hoorbaar naar hoogtepunten toege werkt. Ook de zelf ge schreven nummers, waar van het 'What is it that makes me spoils my day' een heel goede indruk achterliet, kon de jury be koren. Als een pluspunt werd de afgedwongen aandacht van het publiek ervaren. Heel indrukwek kend was de met een voordracht voorafgegane ode aan de blues. 's Avonds in het Key Town Festival bleek de waarde van de eerste prijs. Willick Square sloeg aan, zo zelfs dat de organisatie de band direct uitnodigde voor volgend jaar. PETER VAN VEEN SASSENHEIM Een aantal dieven heeft zich in het weekeinde door onge lukken te veroorzaken vastgereden in Sassen- heim. Zaterdagavond re den drie Afrikaanse asiel zoekers uit Amsterdam op de Havenstraat in Noord- wijkerhout tegen een boom op. Het drietal reed vervolgens door, maar kon op de Van Pal- landtlaan in Sassenheim door de rijkspolitie van Sassenheim worden aangehouden. In de auto werden sloffen sigaretten en drank aangetroffen en een gestolen giropas. De goederen zijn mogelijk weggenomen bij een inbraak in Amsterdam. Het drietal is aan de Amster damse politie overgedragen. Op zondagavond werd een 35- jarige Katwijker, die in zijn auto voor een stoplicht aan de Hoofdstraat stond te wachten, van achteren aangereden door een 23-jarige man uit Hille- gom. Deze keerde zijn auto en reed weg, maar kwam even la ter weer terug. Het bleek dat hij was weggereden om twee passagiers uit te laden met een aantal gestolen kratten bier. De bestuurder werd aangehou den, evenals de passsagiers, een 24-jarige Hillegommer en een 28-jarige man uit Haarlem, die met de gestolen waar el ders op de Hoofdstraat werden teruggevonden. Het bier was uit een supermarkt in Lisse weggenomen. Kelderbox leeggehaald ALPHEN AAN DEN RIJN Een kelderbox aan de Briljant- straat in Alpen is tussen 13 de cember en afgelopen zaterdag leeggeroofd. Er verdween voor 3.000 gulden aan spullen, ver moedelijk tijdens afwezigheid van de gebruikers van de ber ging. Volgens de politie moeten de dieven hebben be schikt over een valse sleutel, want er was geen sprake van inbraak. Inbraak in speelhal KATWIJK Uit een amuse- mentenhal aan de Badstraat in Katwijk is bij een inbraak een groot geldbedrag gestolen. In de nacht van zaterdag op zon dag wisten de onbekend geble ven daders zich toegang tot het pand te verschaffen door een ruitje te forceren. Ook alle deuren in het pand werden opengebroken. In totaal wer den vervolgens veertien speel automaten gekraakt. In sa menspraak met de eigenaar werd de hoogte van de buit niet prijsgegeven, maar het gaat volgens de Katwijkse po litie om een „aanzienlijk" be- Inbraak in apotheek WASSENAAR Uit een apotheek aan de Rijksstraatweg in Wassenaar zijn bij een inbraak slaaptabletten en wisselgeld we- gehaald De daders habben zich tussen zaterdagmiddag half een en zondagmiddag half een toegang tot de zaak verschaft door een ruit aan de achterzijde in te slaan. De tabletten zijn relatief ongevaarlijk. Bejaarde vrouw uren zonder hulp LEIDEN Een bejaarde vrouw heeft zondagnacht uren op hulp moeten wachten nadat zij eerder een open beenbreuk had opgelopen. De 79-jarige Leidse was van de trap gevallen. Op haar hulpgeroep werd in de nachtelijke uren niet gereageerd. De Leidse sleepte zichzelf daarop van de hal naar een stoel in de woonkamer, waar zij uren heeft zitten wachten. Pas vroeg in de ochtend, tegen zeven uur, hoorden omwonenden de kreten van de vrouw. De politie werd erbij gehaald omdat de buren niet in de woning konden komen. Nadat een ruit was ingeslagen kon de vrouw naar het AZL worden overgebracht. Jongen snijdt in vingers met broodsnijmachine NOORDWIJK Een 17-jarige Noordwijker heeft zaterdagoch tend aan vier vingers verwondingen opgelopen. De jongen was in een bakkerij aan de Hoofdstraat bezig met het schoonmaken van een broodsnijmachine toen hij per ongeluk op het voetpe daal trapte en de machine in werking zette. Hij kon zijn hand niet meer tijdig terug trekken. De Noordwijker is overgebracht naar het Elisabethziekenhuis. Daar bleek dat een pees was door gesneden. Geen krant ontvangen? Bel tusssen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nabe zorgd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7