de communistische partij" „Weg met de Saddams van B SPD boekt succes bij verkiezingen Hessen Smit-Kroes beplef; EG - energiehef f i CDJA-motie tegen bezuinigingen op ontwikkelingshulp Zeker 50.000 ouderen tekenen petitie voor moderne tehuizen MAANDAG 21 JANUARI 1991 PAI Lubbers tevreden over sociale vernieuwing DEVENTER Premier Lubbers zegt verheugd te zijn over de wij ze waarop de samenleving heeft gereageerd op de plannen voor sociale vernieuwing. Wijkbewo ners dragen enthousiast bij aan de verbetering van hun leefom geving, zo stelde hij zaterdag in Deventer tijdens een bezoek aan een manifestatie die wijkbewo ners van 37 steden organiseerden om te tonen hoe zij de sociale vernieuwing mede inhoud geven. Er is momenteel sprake van een goede samenwerking tussen overheid en wijkbewoners, het geen vroeger met betrekking tot stadsvernieuwing nogal eens ont brak, zo constateerde de premier. ANC kondigt acties aajgpt bij opening parlemeraeh JOHANNESBURG Het AfLx Nationaal Congres heeft zfa v plannen aangekondigd bij de cforpi van het Zuidafrikaanse parlenjeeft 1 februari demonstraties, stagevs en andere protesten tegen deu0pi heid te organiseren. BijzondeL, F over de voorgenomen acties i het door het ANC niet gegeven. Du g] ring van president F.W. de Kkm. tegen dergelijke protesten onLer( een gewelddadige houding v<jangt ten en het vredesproces vender De regering heeft beloofd debgncj heid af te schaffen en met de (de meerderheid te onderhandeleL deling van de macht. Het Alf v dat de regering de hervoriimer sneller doorvoert. |0pg( BUITENLAND/BINNENLAND foidóaQowuvnt Vrouw grensarbeider heeft recht op aaw UTRECHT Echtgenoten van Nederlandse mannen die bij een buitenlands bedrijf wer ken en daarbij verzekerd zijn, hebben toch recht op een uitkering wegens arbeidsonge schiktheid (aaw). Het weigeren van een aaw- uitkering aan deze vrouwen is in strijd met het discriminatieverbod, heeft de Centrale Raad van Beroep, de hoogste instantie in uit keringsgeschillen, bepaald in het hoger beroep dat een 44-jarige vrouw had aangetekend te gen de weigering van de Raad van Beroep in Roermond om haar aaw toe te kennen. De vrouw vroeg in 1983 aaw aan omdat zij haar werk als mede-eigenaar van een supermarkt niet meer kon doen. De Raad van Beroep wees de aanvraag af omdat haar man als grensarbeider bij een Duits bedrijf werkte en volgens de Duitse wetgeving verzekerd was. Postzegel herdenkt februaristaking DEN HAAG Omdat het dit jaar vijftig jaar geleden is dat de febru aristaking uitbrak geeft de PTT op maandag 25 februari in een oplage van 17 miljoen stuks een nieuwe postzegel uit. De staking brak in dertijd onverwacht en massaal uit tegen de Duitse anti-joodse maat regelen. De zegel, die een waarde heeft van 75 cent, is ontworpen door Jan van Toorn uit Amsterdam. Er staat een deel van een foto op die op 22 fe bruari 1941 is gemaakt tijdens de razzia rond het Jonas Daniël Mey- erplein, de directe aanleiding tot de staking. CPN Groningen voor het laatst bijeen GRONINGEN Het district Groningen van de CPN heeft zaterdagavond in het Tehuis in Groningen de al lerlaatste bijeenkomst gehouden. Ook dit district is op gegaan in Groen Links. De bijeenkomst werd vanwege de oorlog in de Golf sober gehouden. De CPN heeft hierbij op speciale wijze afscheid genomen van het voor malig kamerlid Fré Meis (69). Meis zat ook voor de CPN in de Provinciale Staten en in de Groninger gemeente raad. Sinds 1945 beheerde hij een adviesbureau van de CPN waar Groningers terecht konden met problemen over huisvesting, uitkeringen en dergelijke. Hij blijft overigens bestuurlijk actief in diverse organisaties. De voorzitter van de CPN Groningen, tevens statenlid (nu voor Groen Links), Geert Lameris stelde dat Groen Links zich in de toekomst meer moet richten op samen werking met andere partijen. Daarbij denkt hij ook aan coalitievorming met bijvoorbeeld de PvdA. „We moeten actief zoeken naar punten van overeenstemming", zo stelde hij. Slovenië en Kroatië vrezen ingrijpen leger ZAGREB Ministers van defensie en politie van de Joegoslavische deelstaten Kroatië en Slovenië hebben gisteren in Zagreb spoedberaad gehouden over ge zamenlijke stappen die het onafhanke lijkheidsstreven kracht kunnen bijzet ten De oproerpolitie was gisteren in Za greb, de hoofdstad van Kroatië, in staat van paraatheid gebracht om te verhin deren dat het Joegoslavische federale leger tegenacties zou ondernemen. De topontmoeting tussen functionarissen van Slovenië en Kroatië was de tweede bijeenkomst in drie dagen. De Slovenen en Kroaten zijn bang dat het leger hun streven naar een losser staatsverband de kop in zal drukken nu de internationale aandacht is afgeleid door de Golfoorlog. WIESBADEN Bij de ver kiezingen van gisteren in de Duitse deelstaat Hessen heeft de sociaal-democratische SPD een lichte winst geboekt die er mogelijk toe leidt dat de huidi ge coalitie van christen-demo craten en liberalen in de deel staat hun meerderheid verlie- Volgens eerste officiële, maar nog voorlopige, uitslagen heeft de SPD 40,8 procent en de CDU 40,2 procent van de stemmen behaald. Bij de vori ge verkiezingen kreeg de SPD 40,2 en de CDU 42,1 procent van de stemmen. De Groenen kregen gisteren 8,8 procent (was 9,4) en de liberale FDP 7,4 procent (was 7,8) van de stemmen. De verkiezingen in Hessen worden beschouwd als een graadmeter voor de aan hang die de partijen landelijk genieten sinds de Bondsdag verkiezingen van 2 december. De sociaal-democraten hopen dat de kiezers in toenemende mate de CDU van kanselier Helmut Kohl de rug toekeren naarmate volgens hen duidelij ker wordt tot welke enorme kosten de Duitse eenwording heeft geleid. Naast de winst van de SPD wisten de Groe nen, afgaande op voorlopige uitslagen, hun positie redelijk te handhaven in Hessen. SPD- lijsttrekker Hans Eichel liet in een eerste reactie weten dat volgens hem een coalitie van SPD en Groenen een „stabie ler" en beter alternatief is voor de huidige CDU-FDP re gering van de deelstaat. De kennelijke bereidheid van Eichel samen met de Groenen te regeren betekent in combi natie met de winst voor de SPD dat een regeringswissel in Hessen tot de mogelijkhe den behoort. SUSKEENWISKE DE MYSTERIEUZE MIJN (Vervolg van de voorpagina) RIGA/MOSKOU De wildwest-taferelen bij het ministerie van binnen landse zaken in Riga, dat gisteravond door de „zwarte baretten", com mando's uit Moskou werd bezet werden besloten met een verklaring van de Letse onderminister binnenlandse zaken Ze- non Indrikov. „Zij hebben het hele gebouw bezét. Verder verzet is zinloos", aldus de Letse ondermi nister via de telefoon. Vorige week al bestormden Sovjet-militairen een televisie station in Vilnius, de hoofd stad van de naburige repu bliek Litouwen. Bij de geweld dadigheden vielen 15 doden. Tegen dat geweld kwamen de honderdduizenden in Moskou in het geweer. Ze droegen Li touwse vlaggen met rouwwim- pels mee. Ook hadden ze por tretten van president Gorbats- jov bij zich waarop een snor van Saddam Husayn was ge plakt. Met het roepen van leu zen als „Weg met de Saddams van de communistische partij" refererend aan de Iraakse leider Saddam Husayn en „de dictatuur komt er niet door" protesteerden de beto gers tegen het bloedige Sovjet optreden van vorige week zondag in Vilnius. In een boodschap zei de Russi sche president Boris Jeltsin dat alleen als gewone mensen zich verenigen, een terugkeer „naar de oude orde" kan wor den voorkomen. Terwijl een optocht door de stad trok en steeds meer men sen zich verzamelden op het Manege-plein, dat grenst aan het Rode Plein, noemden waarnemers de betoging een belangrijke blijk van steun aan radicale hervormingsgezinden. mier Stepan Sitaijan en we tenschappelijk adviseur Joeri Osipjan lijkt een nieuw be wijs voor de stelling dat com munistische haviken een steeds grotere greep krijgen op de ontwikkelingen in de Sov jetunie. „Gorbatsjov heeft al zijn perestrojka-medewerkers laten vallen", zo luidde het commentaar van een politieke deskundige in de Sovjetunie. „Iedereen die nauw betrokken was bij de perestrojka ligt er uit". De schattingen over het aantal demonstranten in Moskou lie pen uiteen tussen 100.000 en 300.000 mensen. Jeltsin had daarbij opgeroepen „alles te doen om te voorvallen te voor komen die een ingrijpen door het leger zouden rechtvaardi gen". De demonstratie was ge organiseerd door verscheidene democratische bewegingen. De oproep tot demonstreren was ook ondertekend door de bur gemeester van Moskou Gavriil Popov. In Baku, de hoofdstad van Azerbajdzjan, kwam een mil joen mensen bijeen ter her denking van de honderd do den die een jaar geleden vie len toen Sovjet-troepen barri cades aanvielen die door natio nalistische betogers waren op geworpen. Een tapijt van rode anjers bedekte de route die in de stad door het leger was af gelegd om een halt toe te roe pen aan wat het Kremlin de poging tot omverwerping van de communistische macht in de zuidelijke republiek noem de. Demonstraties tegen de ge welddadige ontwikkelingen in de Baltische republieken wer den ook gehouden in Lenin grad, waar 40.000 mensen op het Paleisplein bijeenkwamen en in Kiev waar 3.000 mensen zich verzamelden voor de Hei lige Sofia kathedraal. Ook in de steden Sverdlovsk, Do netsk, Kisjinjov en Kalining rad werd gedemonstreerd, zo meldde Radio Rusland. Politie en hulpverleners zijn bezig met het vervoer van doden en gewonden na een ernstige b n( tussen twee auto's in de buurt van Amsterdam. Bij het ongeluk kwamen twee vrouwen o leven. Vier andere personen raakten gewond, van wie een nog in kritieke toestand in het ziek ligt. De toedracht van het ongeval is nog onduidelijk. fotb8( b( h (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er moet een nieuwe, Europese hef fing op energie worden ingesteld. Deze zogeheten ECU-heffing gaat de auto mobilist gemiddeld dertig gulden per jaar kosten. Dit pleidooi houdt een studiegroep onder leiding van oud-minister Smit- Kroes in een advies over de Europese infrastruc tuur. Het rapport van de groep werd vanmorgen aan de Europese transportcommissaris Van Miert en minister Maij-Weg- gen van verkeer en waterstaat aangeboden. Met de heffingen op benzine, diesel en elektriciteit kan vol gens de groep een infrastruc tuurfonds worden gevoed, waaruit weer de aanleg van weg- en spoorverbindingen die van Europees belang zijn, be taald wordt. Een versnelde aanpak van Europa's ver voersproblemen is hard nodig, constateert de studiegroep. Door achterblijvende iiiet ringen in vrijwel alle E( ei den zou een Europees vej sinfarct dreigen. In het rapport maakt dt 1 missie geen keus tussejQ lieu- en economische gen. Zo blijft de vrijheiQ vervoeren en verladen c getast en legt de werl ook geen plannen op taf*-' de vervoersgroei in Euro™ rug te dringen. Wel wordr scherping van de milia)n men voor het auto- en vfec verkeer bepleit. Irc Overheidsheffingen tingen moeten ten goeCi, men aan de transpor zelf, aldus het advies, dies en beschermende n^js gelen voor de transpor moeten voorts worden bouwd. Om de werl transportkosten zich tb j te maken wordt ver! van de brandstofkosten verlaging van de vaste trngen aanbevolen. 'Rek h Rijden', een plan dat n e) de koker van Smit-Kroe komt, mag als het aa; werkgroep ligt alleen wP ingevoerd als de prob 31 rondom invoering, ha ving en fraude zijn opge DALFSEN Bezuinigingen op ontwikkelingssamenwer king, direct of via een omweg, zijn voor het CDJA, de jonge renorganisatie van het CDA, niet aanvaardbaar. Dit staat in de motie die dit weekeinde in Dalfsen tijdens een ledenver gadering van het CDJA is aangenomen. In de motie roept het CDJA de fractie van het CDA in de Tweede Kamer en het kabinet op de norm van 1,5 procent van het netto nationaal inko men voor ontwikkelingssa menwerking te allen tijde te handhaven. Reden voor het sturen van de motie is de zorg over de gevolgen van d senbalans voor het budg ontwikkelingssamenwer Het kabinet buigt zich moment over de vraag het kader van de tussenf] kan worden gesnoeid overheidsuitgaven. Het CDJA herinnert e motie aan dat in het regfg koord is afgesproken de 1 x ting van ontwikkelingss werking niet aan te tasti jongeren-organisatie mee „de ruimte om solidarite 5, de allerarmsten concref stalte te geven altijd aan Ministers België boos over visum voor Palestij BRUSSEL Enkele Belgische ministers hebben zati scherp gereageerd op het bezoek aan Brussel van de Pal Walid Khaled. De Palestijn is woordvoerder van de ter groep van Abu Nidal en bezocht afgelopen woensdag Br De ministers zijn voornamelijk verontwaardigd over h« dat de politie Khaled moest laten gaan omdat hij besc over een geldig toeristenvisum. Khaled voerde destijds onderhandelingen met het Belg ministerie van buitenlandse zaken over de vrijlating va gezin Houtekins-Kets.' Dat werd rond 1987 op de Middel se Zee vanaf een jacht opgepikt en gegijzeld. Het uit vier sonen bestaande gezin kwam op 13 januari vrij. Een woordvoerster van de Belgische regering verklaard Khaled het visum kreeg vóór de vrijlating van het Houtekins-Kets en dat een weigering de goede afloop i gedrang had kunnen brengen. Dat risico wilde men ni pen, aldus minister van buitenlandse zaken Mark Eys Buitenlandse zaken werd pas nadien ingelicht. Wat KI kwam doen in Brussel is onduidelijk. Litouwen houdt eigen referendum VILNIUS Het Litouwse parlement heeft be sloten een algemene volksstemming over de onafhankelijkheid van Litouwen te houden. Daarmee beantwoordt Vilnius het referendum dat Moskou vorige week woensdag aankondig de over het behoud van de Sovjetunie. De Li touwse nationalisten voelen zich door het refe rendum van Moskou niet aangesproken, omdat zij zich niet als een deel van de Sovjetunie be schouwen. Alle burgers van Litouwen zullen zich kunnen uitspreken over een artikel in de Litouwse grondwet, waarin het land omschre ven wordt als een „onafhankelijke democrati sche republiek". Het parlement zal vóór 15 fe bruari de termijn en de voorwaarden voor het referendum vaststellen. De in december aange nomen grondwet voorziet in het houden van volksstemmingen. De Litouwse nationalisten willen hiermee aantonen dat een meerderheid van de 3,6 miljoen inwoners, onder wie 20 pro cent niet-Litouwers, vóór onafhankelijkheid is. Deze maken moeilijke tijden door nu president Gorbatsjov het oor steeds meer naar de conservatieven blijkt te laten hangen. De demonstratie volgde op be richten, zaterdag en vrijdag, dat Gorbatsjov zeven vooraan staande architecten van het economische en politieke her vormingsbeleid dat hem zo po pulair in het Westen heeft ge maakt de laan heeft uitge stuurd. Het onafhankelijke persbureau Interfax meldde dat onder andere Aleksandr Jakovljev (de „vader van de glasnost"), vice-premier en econoom Leonid Abalkin en de Midden-Oosten-expert Jev- geni Primakov tot de „wegge- zuiverden" behoren. Twee van de zeven, de economische ad viseurs Stanislav Sjatalin en Nikolaj Petrakov, maakten vrijdag reeds hun verwijde ring uit het machtscentrum bekend. Haviken De verdwijning van de zeven liberalen Interfax noemt ook de namen van vice-pre- Dodelijk ongeval Bush feliciteert Friese 100-jarige TZUM In heel wat huis kamers geeft de Amerikaan se president Bush dezer da gen zijn visie op de Golfoor log, maar in de woning van mevrouw Grietje Couperus- Tigchelaar uit het Friese Tzum kwam er vrijdag wel een heel bijzonder bericht van Bush en echtgenote Bar bara. Het echtpaar feliciteer de mevrouw Couperus na melijk met haar 100e ver jaardag die ze zaterdag vier de. Een Amerikaans familie lid had eind vorig jaar naar het Witte Huis gebeld en verteld dat zijn 'grandmo ther' in Friesland 100 zou worden. Hij zou het heel aar dig vinden, als zij een felici tatie zou ontvangen. En tot grote verbazing van de hele familie werd er in bejaarden huis Martenahiem een kaart uit de VS bezorgd. De kaart is met een gouden rand om lijst en de handtekening van Barbara en George Bush zijn duidelijk leesbaar. Grote krater na inzakken zoutput In de buurt van Hengelo is een grote krater ontstaan nadat vrijdag een voormalige zoutboring plotseling was ingezakt. Het gat heeft een diameter van ruim dertig metér en is ongeveer drie meter diep. De oorzaak van de instorting is voor deskundigen nog een DEN HAAG Ruim 50.000 bewoners van bijna zevenhonderd verzor gingshuizen hebben in de afgelopen weken een peti tie getekend waarin con crete voorstellen worden gedaan om een beter woon- en leefklimaat tot stand te brengen. De peti tie wordt morgen door een delegatie van ouderen aangeboden aan voorzitter A. Nuis van de vaste ka mercommissie voor wel zijn en cultuur. De voorstellen vergen een ingrijpend nieuwe aanpak van het ouderenhuisvestingsbeleid en de financiering van de woon- en zorgfuncties van verzorgingshuizen. Centraal staat dat de zelfstandigheid van bewoners onder alle om standigheden zo goed mogelijk wordt gewaarborgd. Bewoners worden volgens de plannen gewoon huurders van apparte menten, waarop het huursub- sidierecht van toepassing is. De verzoringskosten dienen, net als de thuiszorg, te worden betaald uit de AWBZ. Nuis wordt morgen ook het eerste exemplaar overhandigd van de nota Van verzorgings huis naar woonzorgcentrum. In deze nota schetsen de bewonersorganisatie LOBB en de drie ouderenbonden, die sa menwerken in het Cosbo, een nieuwe toekomst voor de ver zorgingshuizen in Nederland. De geleidelijke omvorming in Nederland van verzorgings huizen tot semi-verpleeghui- zen baart de organisaties van ouderen al jaren grote zorgen. De verzwaarde eisen van indi catie voor opname tasten de Vitaliteit van bewonersgroepen aan. De leefbaarheid gaat vol gens de nota mede daardoor achteruit. Sociale contacten tussen bewoners onderling worden moeilijker. De bewo ners van nu lijden daaronder, en de huidige generatie ouder wordende mensen vindt de verzorgingshuizen geen aan trekkelijk perspectief. In de nota wordt gepleit voor omvorming van de traditione le verzorgingshuizen in mo derne woonzorgcentra. De be woners in deze centra zouden de beschikking moeten krijgen over voldoende ruime apparte menten, waarvoor gewoon huur wordt betaald en op wel ke de huursubsidiewet van toepassing is. ministerie van binnenlandse zaken in Riga. FOTO: AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6