iaddam verschanst zich ondergrondse bunkers Amerikanen tussen twijfel en euforie Crisiscentrum in Tel Aviv: 'We merken dat de geestelijke kracht afneemt' ir— JVN mag in Baghdad blijven uitzenden Lloyd's voor het eerst in 303 jaar zondag open 'LFOORLOG CcidócSouumt MAANDAG 21 JANUARI 1991 PAGINA 5 jditagon vordert ^iele vliegtuigen ^HINGTON De VS gaan opnieuw j i vliegtuigen vorderen om voorra- in materieel te vervoeren naar het si|sgebied in de Golf. Volgens de j ïkaanse minister van defensie Dick iyiy is er op korte termijn behoefte je*ventien toestellen. Op grond van reiatregel kan het Pentagon 181 civie- jstellen vorderen. Op 17 augustus oriie eerste fase van de vorderings- i «egel al in werking De strijdkrach- anregen toen de beschikking over 29 i® transporttoestellen. Daarvan zijn ei nog altijd in bedrijf, voornamelijk iet transport van troepen naar het (Van onze correspondent Willy Werkman) TEL AVIV Dr. Eliezer Bar Nathan, psychiater in het Ichilv-ziekenhuis van Tel Aviv, heeft in de afgelopen dagen weinig geslapen. Als directeur van het in allerhaast opgezette centrum voor geeste lijke hulp wordt hij overladen met pa tiënten, die niet meer in staat zijn hun angsten te overwinnen. Zij zitten op de banken in de gang, som migen huilend, anderen apathisch voor zich uit kijkend. Verpleegsters staan klaar met een kopje koffie, een voorraad kalmerende middelen en vooral een luis terend oor. „We behandelen hier verschijnselen van paniek", vertelt dr. Bar Nathan. „Maar ook patiënten die door hun angst niet meer in staat zijn om zelfs maar te slik ken. Zij zijn oververmoeid en kunnen vaak ook niet meer naar de nieuwsbe richten luisteren". Slechts een deel van dr. Bar Nathans pa niek-patiënten durft de straat op te gaan om persoonlijk in het geestelijke eerste- hulpcentrum te worden behandeld. De meesten bellen vanuit hun huis op om te luisteren naar de kalmerende woorden van het team van psychiaters en psycho logen dat hun tegen beter weten in vraagt vertrouwen te hebben. Symptomen „Wij hebben te maken met symptomen als misselijkheid en overgeven. Ook diar ree, slapeloosheid en nachtmerries. Velen vertellen niet in slaap te durven vallen omdat ze bang zijn eventueel niet de sire ne te horen. Ik begin ze te vertellen dat ik zelf ook bang ben. En soms maak ik gebruik van het verhaal van dokter Mo- ran, de lijfarts van Winston Churchill tij dens de Tweede Wereldoorlog. Die zei dat er in gevaarlijke situaties vier soorten mensen zijn: mensen die niet bang zijn, maar die had hij zelf nooit ontmoet, men sen die hun angst verstoppen en doen wat er gedaan moet worden, mensen die bang zijn en daarover durven te praten, en mensen die hun angst uit schreeuwen en niet meer functioneren. Ik zelf behoor tot het derde soort angstverwerkers en ik zeg tegen de patiënten: laten we samen bang zijn en er samen iets aan doen". Een van de collega's van dr. Bar Nathan komt binnen met de vraag wat er moet gebeuren met een patiënt in Jeruzalem, die psychotische verschijnselen heeft. „Er is niemand die hem naar Tel Aviv durft te begeleiden", zegt de collega-psychiater. „Ik zal dus zelf maar gaan". Even later wordt dr. Bar Nathan aan de telefoon ge roepen. Een jonge vrouw vertelt dat ze niet in staat is 's nachts in slaap te vallen. „Begrijp ik", antwoordt de psychiater. „Maar weet u wat u doet? Neem overdag een slaappilletje. U weet dat de kans op een aanval 's nachts groter is". Op de proef Volgens dr. Bar Nathan wordt de psycho logische verdraagzaamheid van het Israë lische volk bijzonder hard op de proef ge steld. „Velen hebben de Tweede Wereld oorlog meegemaakt. Hun trauma's komen nu boven. Tel daarbij de vijf oorlogen van dit land op. We merken dat de gees telijke kracht afneemt". In de apotheken worden in deze dagen heel wat kalmeringsmiddelen verkocht. Maar in het 'geestelijke crisiscentrum' van Tel Aviv, waar tientallen doktoren en honderden verpleegsters in het zie kenhuis en ook buiten bij de ingang klaar staan om eventuele slachtoffers van een chemische aanval op te vangen, zijn vaak de kalmeringsmiddelen niet genoeg. Op de gang zit een verpleegster. Haar gas masker op schoot. Huilend vertelt ze dat ze niet meer in staat is voor haar patiën ten te zorgen. DEN In de cafeet- ngs de Tigris waar de ners van Baghdad voordat Irak een van godsdienst en g werd, enorme ver- ssen aten en glazen ty achteroversloegen, (en de klanten nooit twijfel gehad over sr onder hun voeten tunnels en bunkers, lol van Saddam Hu- BLAUWDRUK VOOR SCHUIL PLAATS: De perfecte bunker Jzouden kilometerslange zijn, fluisterden de spelonkachtige bun- volgestouwd met aller- luxe voor de president de watten gelegde ie. Schuilkelders die dui- n soldaten van de loyale lentiële garde zouden |en herbefgen. Ze zouden oorzien van communica- •bindingen met schuil- het noorden. indere dictators beschik- rer tunnelnetten: zo is er /rint onder Bukarest !eausescu's Securitate verschanste en zijn er de lkelders onder Peking ivaaruit het leger zich op monstranten op het Plein ie Hemelse Vrede stortte. iet met Saddams ïtgangen? Bestaan ze wer- En als dat zo is, houdt :h daar dan schuil nu de serde luchtaanvallen een hebben genomen? lij daar op wraak, vastbe- i zijn vijanden te verras- Of zal hij ondergronds zoals ook Hitier? uzen n sterke gronden om aan ;men dat Saddam inder- een labyrint heeft laten ren om zichzelf en de be rechte elite in veiligheid ellen. De afgelopen tien werd elk nieuw regerings- Baghdad voorzien bunkers, zo weten Britse agers die in Irak hun me- xking hebben verleend overheidsprojecten. Ge- ten doen de ronde dat ams bunkers ware onder- dse paleizen zijn, compleet Perzische tapijten en roze muren. Volgens be- wbaarder bronnen zijn de ters functioneel ingericht ariëren zij van kleine ka- tot uitgestrekte onder- dse barakken, geallieerde strijdkrachten loeden dat Saddam zich verplaatst tussen zijn cers, terwijl bovengronds lommen en raketten in- Volgens de Amerikaan inlichtingendienst brengt looit een hele nacht op de le plaats door. Volgens an- geruchten zou hij, nu de lieerden voortdurend be- :n alleen militaire doelen stoken, zich de laatste da- steeds meer schuil hou- in woningen, hotels en an- burgergebouwen waar hij toch veiliger zou voelen. mei jaar geleden stuitten twee inse technici die opdracht len beveiligingscamera's nstalleren in het hoofd- irtier van de Ba'ath-partij toeval op een gigantische aveide tunnel. De Ameri- nse inluchtingendienst ge- dat de tunnels tussen de ichillende ondergrondse plexen zich kilometers ver rekken. Saddam niet weet is of de intie van plan is hem te la- vermoorden in zijn schuil- its - ondanks ontkennin- van president Bush die dat „geen enkel individu BOVENSTE NIVEAU Wachtposten en slaapzalen kantine, douches en stapelbedden MIDDELSTE NIVEAU Communicatie centrum, vergader zaal, kantoren, slaapkamer president met wachtpost bij deur ONDERSTE NIVEAU Generator, water tanks, luchtfiltratie en rioleringsysteem FUNDERINGEN Veren, diameter 0,5 m.' in harde rubber funderingen. Vangen zware schokken op. Ruimte tussen bunker en aarde laat beweging toe VERSTOPPERTJE TE BAGHDAD: SADDAMS LABYRINT Familieverblijf ABU GHURAYB PALEIS V l MINISTERIE VAN 1,7 km. 1 DEFENSIE Communicatie f S\NV Ministerie centrum 1f- 2Y\\. van openb. il WwNyeiligheid Ti BA'ATH PARTIJ 'f y£'\h REGERINGS- li PRESIDENTIEEL PALEIS 0 PALEIS een doelwit vormt". Wat de geallieerden echter niet weten is of zij hem zelfs maar zouden kunnen vinden. Een van Saddams bunkers, onder een bioscoop in de kel der van het overdadige Al- Sijood regeringspaleis dat vori ge maand werd afgebouwd (to tale kosten 260 miljoen), meet slechts vier en een half bij ne gen meter. Er kan echter vol doende elektronische appara tuur in om Saddam volledig op de hoogte te houden van het verloop van de oorlog. De schuilplaats is uitgerust met computers, telex en directe te lefoonverbindingen. Betonplaten Andere bunkers zijn een stuk groter. In 1984 heeft een aan tal Britse firma's Irak bouwte keningen voor schuilkelders voorgelegd, aldus Colin Crift van de Britse Federatie van Schuilkelderconsultanten en - aannemers. De Irakezen heb ben al het benodigde bouwma teriaal gekocht en Croft is er „95 procent zeker" van dat de bunkers ook daadwerkelijk zijn gebouwd. Elke bunker bestaat uit tien stalen tunnelbuizen waarin in totaal 1200 mensen onderge bracht kunnen worden. Zij zijn voorzien van commando posten, een ziekenboeg, ont smettingsruimten, wapenop slag, keukens en voorraadka mers vol gedroogd voedsel en water: alles wat noodzakelijk is voor een langdurig verblijf onder de grond. Theoretisch gesproken zou er onder Bagh dad genoeg ruimte moeten zijn voor 48.000 soldaten. De bunkers zijn afgedekt met betonnen meer dan een halve meter dikke en met staal ver sterkte platen, die de explosie van e^n bom van 500 pond zouden moeten kunnen weer staan. De Amerikaanse inlich tingendienst gelooft dat zwaar dere bommen dan de 2000 pond-bom van de F-lll bom menwerpers de betonplaten zouden kunnen vernietigen. Maar als er inderdaad op Sad dam wordt gejaagd door de bondgenoten, hoe moeten ze dan het juiste doel als vinden er zo veel bunkers in gebruik zijn? Volgens Gerald Fost, di recteur van het Instituut voor Europese Defensie Strategie zijn spionagesatellieten daarbij van weinig nut. „Men zegt dat je met een spionagesatteliet het nummerbord van een auto op het Rode Plein k.unt lezen, maar wanneer mensen zich verborgen houden kunnen zij ook niets doen". Saddams favoriete verblijf plaats zou het Abu Ghurayb- paleis zijn, in de buurt van het vliegveld van Baghdad. Vol gens Amerikaanse bronnen is er een complex van zestig tot zeventig kamers, waaronder communicatiecentra, slaapka mers en eetzalen. Het bevindt zich ruim vier meter onder de grond en is omgeven met prik keldraad. Nadeel Het Spaanse tijdschrift Inter- viu beweert dat Saddam in nog weer een andere bunker in een cirkelvormig bed slaapt onder een enorm schilderij van de slag bij Qadissiya, waar de Irakezen de Perzen de ne derlaag toebrachten en hen tot de Islam bekeerden. Dit soort verhalen zijn echter nogal overtrokken. Volgens deskundige Terry Gander ziet een standaardbunker er als volgt uit: een blok van drie verdiepingen, in met staal ver sterkt beton gegoten dat soms tot twee meter dik is, voorzien van communicatie-apparatuur. „Het grootste nadeel van het wonen in bunkers is voor Sad dam dat hij misleidende infor matie kan krijgen", aldus Gan der. „Het is mogelijk dat zijn mensen hem alleen vertellen wat hij wil horen. Het kan erop uitlopen dat hij gaat pro beren niet bestaande legers te verplaatsen". SEAN RYAN JAMES ADAMS (c) The Times (STERDAM De Ameri- [nse nieuwszender CNN g van de Iraakse autori ten blijven uitzenden van- Baghdad. Zaterdag werd t buitenlandse correspon- »ten te verstaan gegeven I zij moesten vertrekken. IN-verslaggever Peter Ar- |t meldde gisterochtend dat hij van iemand van het ministerie van voorlichting te horen had gekregen dat CNN „vanwege zijn geble ken onpartijdigheid werd qitgenodigd van de ontwik kelingen verslag te blijven doen". Volgens Arnett kijken ook de Iraakse leiders gere geld naar CNN en willen zij waarschijnlijk althans een communicatiekanaal met de buitenwereld open houden. Arnett zei dat hij niet te ho ren kreeg hoe lang hij en twee ondersteunénde leden van de CNN-ploeg mogen blijven, zodat de situatie met het uur kan veranderen. De CNN-ploeg mag zich niet vrij bewegen in Baghdad en haar berichtgeving staat onder de ook aan de kant van de geal lieerde strijdmacht gebruike lijke oorlogscensuur. „Maar er wordt ons nauwelijks iets in de weg gelegd om te mel den wat we zien. Het pro bleem is alleen dat we niet zoveel zien," aldus Arnett. Terry Waite In Britse ker ken is gisteren gebeden voor de sinds vier iaar in Libanon in gijzeling gehouden speciale gezant van de aartsbisschop van Canterbury, Terry Waite, en de andere gijzelaars in Li banon. In de Britse media is een uitlating van de Libanese Druzen-leider Joumblatt gepu bliceerd, waarin deze zei dat als gevolg van de oorlog in de Golf-regio Waite „nog weer tien jaar" gevangen gehouden zou kunnen worden. Nog steeds ziet menig Amerikaanse vrouw haar partner vertrekken naar Saudi-Arabië. Het is bijna altijd een moeilijk afscheid, omdat ze weten dat ze elkaar mogelijk nooit meer terugzien. FOTO: ap (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De Ameri kaanse bevolking is te.n prooi gevallen aan voortdurend wis selende stemmingen van opti misme en diepe bezorgdheid. Tegenstrijdige en schaarse 'frontberichten' uit Irak zijn er de oorzaak van. Nu de „eclatante militaire suc cessen" van de eerste oorlogs dagen blijken tegen te vallen, bekruipt het thuisfront in Amerika een soms somber rea lisme. Er zijn in de VS letter lijk van uur tot uur opiniepei lers in de weer. die vaststellen dat het gemoed van het Ameri kaanse publiek zeer direct de indrukken volgt die de media verstrekken over het' verloop van de militaire confrontatie. Als in een bepaalde episode van de dag de analyses van het oorlogsverloop gunstig zijn voor de VS, staan ongekend hoge percentages van 80 tot 90 procent van de bevolking ach ter het beleid van de president. Wisselend Zodra de frontmeldingen re den geven tot pessimisme, da len die cijfers onmiddellijk en geven 30 tot 40 procent van de Amerikanen uiting aan hun twijfel of ooit aan het hele avontuur had moeten worden begonnen. Het wisselend ge moed maakt duidelijk hoe fra giel de 'brede politieke steun' voor deze oorlog is en hoezeer afhankelijk van de concrete gebeurtenissen te velde. In de loop van het voorbije weekeinde, toen steeds duide lijker werd dat de door Ameri ka geleide 'luchtcampagne' te gen Irak niet langer volgens plan vediep, ging het Ameri kaanse moreel in eigen land naar een laagtepunt. Slechte weersomstandigheden in het oorlogsgebied, de extra energie vergende speurtocht in Irak naar de Scud-raketten die Is raël bestoken plus de bevestig de ontsnapping van veel Iraak se gevechtsvliegtuigen naar noordelijk Irak, al die meldin gen zorgden voor een gevoel van groot onheil. Ook de ontdekkingen dat in tegenstelling tot de eerder ge vestigde indruk een groot deel van Saddam Husayns Re publikeinse Garde nog intact is en dat de Iraakse leider nog steeds in staat is te communi ceren met zijn commandanten, met zijn volk en met de we reld, moesten zaterdag na alle voorafgaande euforie als zware tegenvallers worden verwerkt. Argwaan Zondagochtend echter, nadat 's nachts verdere raketaanval- len op Israël waren uitgeble ven, wisten de vertrouwen wekkende verklaringen van generaal Norman Schwarzkopf het Amerikaanse volk weer de hoop te geven dat het mis schien toch een korte oorlog wordt met relatief weinig slachtoffers. Indien de geal lieerde verliescijfers waar zijn, bestaat er inderdaad geen ef fectieve Iraakse afweer. En de melding dat nu meer gecon centreerd wordt op het bom barderen van Iraakse grond troepen, suggereert dat de 'eer ste fase' van de campagne, het bereiken van geallieerde con trole over de Iraakse lucht ruim, goeddeels is volbracht. Zo wordt het Amerikaanse ge moed op een neer geslingerd tussen hoop en vrees. De 'ang stig' kleine aantallen Iraakse tanks, vliegtuigen en troepen die met zekerheid zijn uitge schakeld, kunnen tot gevoelens van wanhoop leiden, maar een Amerikaanse weerman die voorspelt dat het morgen beter vliegweer boven Irak en Ku- wayt zal zijn, weet de hele na tie weer op te beuren. De dit weekeinde verscherpte censuur op de berichtgeving vanuit het Gol'fgebied, ver sterkt in de VS echter de nei ging tot somberheid en de arg waan jegens de officiële mede delingen van de militaire auto riteiten. Maar er bestaat begrip voor het argument dat, naar mate meer Iraakse communi catiemogelijkheden worden vernield, westerse tv-verslagen de militair belangrijkste infor matiebron voor Saddam Hu- sayn zouden kunnen worden. Trauma Een van barometers van het Amerikaanse gemoed vormen de vredesbetogingen die dit weekeinde in het land weer aanzwellen, nadat demonstran ten in de eerste dagen van de strijd geïntimideerd leken door het veronderstelde succes van de aanvalsactie op Irak. Nu het idee verdwenen is dat dit een ultra-korte oorlog kan worden, komen de vooroorlogse gevoe lens weer krachtig op dat „geen bloed voor olie" mag vloeien. Óok het vermoeden dat aan Iraakse kant zeer veel doden en gewonden moeten vallen door de Amerikaanse bombar dementen, verhoogt het emo tionele verzet tegen deze vorm van oorlogvoering. Hoewel Pentagon en Witte Huis steeds benadrukken dat bevolkings centra maximaal worden ont zien via de 'chirurgische' preci- sie-bombardementen op mili taire installaties, zal de tweede fase van de Amerikaanse luchtcampagne tegen Iraak se grondtroepen zeer veel slachtoffers vergen. Waar voor president Bush het beschermen van Amerikaanse levens en het winnen van de oorlog op zo kort mogelijke termijn absolute prioriteiten zijn, vrezen veel Amerikanen dat de geallieerden heviger en minder nauwkeurig zullen gaan bombarderen naarmate de overgave van Irak langer uitblijft Zo'n scenario maakt het hele Vietnam-trauma weer voelbaar als èen actuele pijn. Tijd Er begint zich een scherpere polarisatie in de Amerikaanse samenleving af te tekenen rond de oorlog. Hier en daar wordt een voor de VS onge bruikelijk verschijnsel ook vóór de oorlog betoogd. Deze demonstraties zijn gering van omvang en vooral bedoeld om de Amerikaanse militairen in het Golfgebied morele steun te geven. Tenslotte is het blijvende risico van een uitbreiding van de oorlog tot grotere delen van het Midden-Oosten, inclusief een Israëlische betrokkenheid, reden tot grote verontrusting in dezelfde Amerikaanse huis kamers, waar afgelopen don derdag nog zo opgetogen op de eerste oorlogsresultaten werd gereageerd. Een en ander maakt duidelijk in wat voor kritieke fase de Golfoorlog nu al is beland. Terwijl Irak militair gespro ken, ondanks tegenvallers voor de geallieerden, nog steeds kansloos moet worden geacht, lijkt tijd de grootste tegenstre ver van president Bush. In zeer korte tijd kan de oorlog zich verspreiden naar diverse fronten in het Midden-Oosten en naar het politieke front in Amerika zelf. LONDEN De verzekeringsmaatschappij Lloyd's of Lon don heeft in het weekeinde voor het eerst in 303 jaar op zon dag haar deuren geopend om de gevaren van de Golfoorlog te verzekeren. De premie voor schepen in het noorden van de Perzische Golf bedraagt nu vijf procent van de waarde van de vaartui gen, zei een woordvoerder. Normaliter is dat een kwart pro cent. De premie voor olietankers op weg naar de Saudische havens Ras Tanura en Juaymah bedraagt nu meer dan 1 mil joen dollar per dag. Voor vluchten naar Israël en andere luchthavens in het Midden-Oosten moet nu tien maal de nor male koers, 2,5 procent van de waarde van de toestellen, worden betaald. Soap-opera's terug op tv WASHINGTON Na twee dagen afwezigheid zijn de po pulaire soap-opera's weer te ruggekeerd op het Ameri kaanse televisiescherm. De grote televisienetwerken ABC, CBS en NBC hadden de uit zending van de populaire se ries stopgezet na het uitbreken van de oorlog in de Golf. Het afgelopen weekeinde maakten de netwerken echter een einde aan de permanente berichtge ving over de oorlog. De soap- opera's zijn vanwege de recla mespots waardoor zij worden onderbroken ook een belang rijke inkomstenbron.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5